Pragointerier
jak na ...

Proměna měsíce: koupelna
01.02.2012

Manželé Kožení se rozhodli zrekonstruovat koupelnu v rodinném domě. Nemohou se však shodnout, zda bude vhodnější vana, nebo pouze sprcha. Obojí se jim do miniaturní koupelny nevejde. Paní Hana se proto obrátila na Blesk-hobby  žádostí o pomoc. Jak tento rébus vyřešila bytová designérka Zuzana Matelová?

„S koupelnou si nevíme rady. Já jsem pro sprchový kout se sedátkem, protože nám už bude 60 let, manžel naopak preferuje vanu. Nelíbí se nám také umístění bojleru, ale jiné místo pro něj nemáme,“ popisuje situaci čtenářka.
 
   
původní stav 

Architektka: Bude třeba radikální změna!
Ing. arch. Zuzana Matelová dostala nelehký úkol. Koupelna paní Kožené je totiž velice malá, řešení navíc komplikuje šikmý strop, který ji dále zmenšuje. Podivné je také malé okno, které je nízko u podlahy, stejně tak je problémem i umístění bojleru a pračky.

„Nynější stav rozhodně neodpovídá požadavkům moderního bydlení a už vzhledem k přibývajícím letům majitelů je třeba koupelnu radikálně přebudovat,“ rozhodla se architektka. „Vanu rozhodně doporučuji vyměnit za větší sprchový kout se sedátkem. Vedle sprchového koutu tak vznikne úložný prostor a zároveň prostor pro pračku,“ radí Zuzana Matelová.

Manželé mohou vybírat ze dvou řešení
Bytová architektka vymyslela dvě varianty. První je radikálnější, ve druhém zachovává současné uspořádání.

Je tedy logické, že možnost č. 1 je nákladnější, počítá mimo jiné s vytvořením střešního okna a zazděním stávajícího. Bylo také potřeba zakrýt bojler, který v prostoru ruší. Sádrokartonová nebo vyzděná příčka zároveň využitá pro sprchový kout danou místnost sice zmenší, ale může chytře sloužit jako odkládací nika. Tato příčka nám umožní bojler efektivně ukrýt do "skříně", ve které ještě pod bojlerem vznikne další úložný prostor, např. na odkládání špinavého prádla.
 
 
 Varianta 1  Varianta 2

Umyvadlo zůstalo na původním místě, pouze v tomto místě vznikl ještě další odkládací prostor v podobě dvou zásuvek. Odkládacích ploch pro svršky není v koupelně nikdy dost a také je dobré myslet na posezení. Proto se v koupelně nově objevila lehká mobilní stolička, kterou majitelé snadno zasunout pod umyvadlo, což nijak neubere už tak malému prostoru,“ upřesňuje autorka návrhu.

V původní koupelně je vedle okna otopný žebřík, který lze ponechat. Vzhledem k navrženému úložnému systému se jen přemístil za dveře, kde jej lze použít i ve větším provedení. Může být ovšem i menší v kombinaci se zabudováním podlahového topení, aby byl zachován teplotní komfort.

Co se týče úložného prostoru vedle sprchového koutu, vznikly také dvě možnosti. Tam, kde zůstalo stávající okno, není možné pračku schovat do "skříňky", abychom si pak nestínili. Proto v tomto návrhu vidíte uspořádání s otevřenými policemi, popř. v kombinaci policového systému se dvěma uzavřenými výklopnými úložnými prostory.
 

Řešení se střešním oknem umožňuje vytvořit hladký blok s ukrytou pračkou a policovým systémem.
 

Jak koupelnu „obarvit“?
„Vzhledem k praktičnosti a celkové údržbě je možné využít litých podlah a stěn PANDOMO. Tyto stěny mají charakteristický vzhled a lze je různě probarvovat. Pro oživení prostoru jsem v návrhu zvolila barevnou podlahu a stěnu sprchového koutu,“ radí také architektka Matelová. Varianta č. 1 má tedy dvě "podvarianty": oranžovou zelenou.
„U varianty s živou zelenou barvou jsem úložné systémy navrhla z lamina v imitaci světlejšího dekoru dřeva,“ uvádí architektka. Matelová. Pokud by se majitelům více líbila živější oranžová varianta ve stylu současné koupelny, doporučená je v bílém laminu či odolnějšímu laku navržených litých stěn a podlah lze uplatnit velkoformátovou dlažbu a obkladu v jemných šedobéžových odstínech v kombinaci s výraznou mozaikou,“ radí na závěr.

 


Kdo dnes radil čtenářce serveru Blesk-hobby?

Ing. arch. Zuzana Matelová
-poskytuje odborné poradenství v oblasti bytového designu již řadu let, osobně radí i v bytových poradnách a na veletrzích.


 
Sdílet
rady pro oblast

Jak na schody: dělení

Schody můžeme v obecném měřítku rozdělit podle materiálu a tvaru. Dnes se na tyto možnosti podíváme spolu s našimi architekty podrobněji.

Jak na schody: možnosti

Při výběru schodiště se zaměřte na vlastní velikost prostoru, kterou chcete schodišti věnovat. U novostaveb je vždy více šancí pohrát si s celkovou dispozicí a designem schodů, kdy můžete nechat vyniknout jejich kráse.

Jak na schody?

Schodiště - neodmyslitelný spojovací prvek mezi jednotlivými podlažími bytů, domů nebo kanceláří. Pokud v současnosti navrhujete svým obytným prostorám nové schody, pak právě vám je určen tento článek.

Volba dveří: sociální zázemí

Máme zde poslední díl seriálu o výběru dveří, kteří pro vás připravili naši designéři - dnes se podíváme na dveře do sociálního zázemí bytu.

Volba dveří: interiér

Dnes se v další části seriálu o správné volbě dveří zaměřili naši designéři na dveře interiérové. Jak tedy správně při jejich výběru postupovat?

Proměna: rodiče a dospělá dcera v jedné ložnici

Čtenářka serveru Blesk.cz požádala o pomoc s návrhem přestavby ložnice (3,8 x 4,2 m), kterou používá k odpočinku a relaxaci nejen ona s manželem, ale i jejich 20letá dcera.

Volba dveří: vstup do domu

Jak správně vybrat vchodové dveře? Naši architekti pro vás připravili přehled důležitých rad, kterých byste si při nákupu měli být vědomi.

Proměna: 3 v 1

Novomanželé Zámečníkovi: je jim 30 let a v březnu se jim narodí potomek. Žijí v maličkém 1+ kk, proto požádali Blesk.cz o pomoc s návrhem bydlení.

Volba dveří: malometrážní byty

Dnes vám naši architekti poradí, jak správně umístit dveře do menších bytů. Právě u nich je třeba pečlivě zvážit všechny možnosti a vybrat tu, která přinese největší úsporu místa.

Volba dveří: dispozice interiéru

Dnes se podíváme na umístění dveří vzhledem k dispozici interiéru. Hlavním kritériem je, aby při vstupu do místnosti byla vidět větší část místnosti.
(stránka 1 / 9)    |1| |2| |3| |4| |5| |6| |7| |8| |9| ...|9| ››
Kde chci bydlet
Podlahy a interiér