Pragointerier

barvy

Dotaz   Žádám Vás o radu při výběru barvy laminátové podlahy. V interiéru máme dveře Akord (dýha-třešeň) a nábytek v tmavě hnědé barvě (dýha/mořený buk). Uvítala bych podlahu ve světlejším odstínu.
Odpověď   Ke dveřím z třešně bych volila jednoduchou laminátovou podlahu o stupeň světlejší v tomto odstínu např. z divokého javoru. Další barevnost v interiéru v odstínech přírodní vlny až bílé je důležitá
Dotaz   Jakou barvu dveří nejlépe použít do rekonstruovaného interiéru rodinného domku. Původní dveře byly klasické krémové laminátové. Nyní bychom chtěli dýhované. Pravděpodobně barva buk. Prostory jsou spíše menší. Podlaha bude světlá (konkrétní odstín ještě určený nemáme). Na zdi je starší světlé dřevěné obložení (pravděpodobně javor), které chceme zachovat. Okna jsou dřevěná - barva modřín. Navíc vše komplikuje vstupní chodba, která je taky obložená dřevem, převaha tmavší barvy, kombinace nejspíš borovice - javor.
Odpověď   Podle popisu, který uvádíte zůstane stávající kombinace materiálu modřín (borovice obdobné) - javor zachováno. Osobně bych k této kombinaci už nevolila další odstín dřeva - buk má jiný medový až narůžovělý odstín. Je důležité nepřekombinovat přechody materiálů (např. dveře - obklad, obklad - podlaha). Pokud je převažující materiál obkladu javor udělejte dveře a podlahu ze stejného materiálu. Menší prostory - světlejší materiál. Pro zvýraznění v detailu si můžete dovolit zvolit dveřní křídlo s jemným prolisem eventuálně dřevěné obložky s drážkou z pohledové strany.
Dotaz   Prosím o radu s výběrem barvy vnitřních dveří, máme RD venkovní okna a dveře mají tmavou až třešnovou barvu, vnitřní parapety budou dubové a i podlahy budou volené do tohoto odstínu. Vybrala jsem si dveře SAPELI Swing model 49 a nevím zda třešeň nebo dub. Mám otevřenou kuchyn v obývacím pokoji a chtěla bych jí spíše tmavou. Manžel se bojí, že třešeň bude moc výrazná a já se bojím, že dub bude splývat s podlahou i nábytkem. Díky moc za odpověd Jíťa
Odpověď   Správná volba odstínu dveří dub, stejný jako podlahy, Vás bude provázet celým interiérem. Z barevných variant je vhodnější kuchyň ve stejném provedení jako podlaha – dub s doplněním výrazné červené UNI barvy odvozené z odstínu výplně otvorů – oken a dveří a kovových konstrukcí např. nerez broušený + ornament v detailu.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jakou zvolit barvu dveří v novém obýváku. Přistavili jsme si ke stávajícímu domečku další dva pokoje, ze stávajícího je udělaná kuchyně a obloukový průchod do obýváku (150cm šíře). Podlaha je plovoucí dřevená buk. Rovněž tak jsme navázali i v novém obýváku na buk. Nábytek máme nízký (2 skřínky a televizní stolek) - odstím třešeň.Také jídelní stůl a židle jsou v třešni. Obývaček je 3,5x5,2m. Jako dominantní je zde lahvově zelená rohová sedačka na nízkých chromových nožkách. Nyní stojíme před problémem, jaké mají být dveře, které vedou do ložnice. Jsou jediné v prostoru. Máme vycházet z barvy podlahy nebo nábytku. Prosím laskavě o radu. Děkuji, Chocholová.
Odpověď   Barvu dveří zvolte ve stejném odstínu jako podlahu. Je světlejší a na zdi nebude příliš výrazná.
Dotaz   V obývacím pokoji máme dubové parkety, ostatní podlahy jsou bílá dlažba, v ložnici béžový koberec. Stěny jsou bílé. Jaké dveře a obložky zárubní by byly vhodné?
Odpověď   Velmi dobrá kombinace barev k výrazné dubové podlaze. Dveře i zárubně by měli být bílé eventuelně smetanové s použitím této barvy v obytném prostoru např. čalouněné části v odstínu smetanové.
Dotaz   Dobrý den, chceme rekonstruovat byt 2+1 o rozloze 62m čtverečních. Máme dvě děti v pubertálním věku a s manželem pracujeme na směny, tudíž si chceme vybudovat vlastní ložnici. Máme v plánu si ji udělat ze šatny, protože nechceme narušit soukromí dětí. Dosud máme spaní dohromady s obývacím pokojem, ale to nám nevyhovuje, protože se navzájem rušíme (jeden z nás je po noční, druhý má volno, nebo odpolední směnu). Šatna se nachází mezi obývacím a dětským pokojem. Do obývacího pokoje je vstup z předsíně i z kuchyně, do dětského pokoje z předsíně. Vstup z předsíně do kuchyně chceme zaslepit a udělat si tam šatnu. Do kuchyně by se tak chodilo jen přes obývací pokoj. Poraďte prosím, jestli je to možné, nebo jak byste toto řešila Vy? Dětský pokoj má 6m x 4m a obývací pokoj 5m x 4m. Do nynější šatny se vejdou postele na šířku, dveře do chodby by se musely pravděpodobně vybourat a posunout. Dále řešíme, jakou podlahu máme zvolit do obou pokojů. Mám představu o parketách světlé barvy a k nim i nové dveře, asi v imitaci světlý buk. Dveře by měly být celé prosklenné kvůli větší dostupnosti světla. Do předsíně dáme asi jen nové linoleum. Máme psa, a proto by mne zajímalo, zda je i kvůli němu takovéto řešení možné? Nejsme zastánci plovoucích podlah. Děkuji moc za odpověd a přeji pěkný den.
Odpověď   Dobrý den, v malometrážních bytech se velice dobře uplatňují posuvné dveře, eventuálně posuvné stěny. Tímto způsobem se dá oddělit třeba jen dvojlůžko s minimálním přístupem. Při volbě podlah a dveří uděláte dobře, když si zvolíte jeden základní materiál a odstín. V nabídce firmy FIMLUX jsou nádherné dřevěné parketové podlahy, např. bambus. Do stejného odstínu pak můžete vybrat z dveří Sapeli.
Dotaz   Dobrý den, necháváme si v současné době vyrobit kuchyň do nového bytu. Kuchyň bude společná s obývacím pokojem, kde budeme mít na podlaze laminátovou podlahu barvy Zebrano. Kuchyň chceme ve dvou barvách - bílá a dřevo, ale přemýšlíme, jaký odstín dřeva vybrat. Manžel chtěl původně kuchyň Zebrano, ale po rozhodnutí, že taková bude podlaha, už by to bylo asi moc. V kuchyni bude použita pracovní deska Corian v bílé barvě a kombinace skříněk bílá a dřevo. Prosíme tedy o radu, jaký odstín použít na dvířka skříněk. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, Zebrano je dřevina s výraznou texturou. Jako doplnění takovéto podlahy je ideální bílá (smetanová) barva, třeba i v kombinaci se dřevem (je potřeba kombinovat s citem, např. jenom spodní skříňky) s nevýraznou texturou v odstínu nejsvětlejšího proužku Zebrano – z našich dřevin třeba buk přimořený na medový odstín.
Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně barvy dveří. Nový byt. Podlaha plovoucí typ teak-savana. Stěny bílé. Dlažba tmavě červená. Máme desku plovoucí podlahy a všude jí nosíme sebou, ale nevíme si rady. Děkuji moc Věra Malířová
Odpověď   Dobrý den, v případě velkého prostoru doporučuji kombinaci teak savana a dveře Sapeli např. typ Note dýha Bubinga. U menších prostor kombinaci teak savana a dveře Sapeli např. typ Note dýha třešeň americká. Malbu k této kombinaci by byla vhodnější malba v odstínu přírodní vlny.
Dotaz   Dobry den, navstivil jsem Vasi poradnu a moc Me se zajimaly Vase rady. Velice bych rad, kdybyste Mi poradila par veci: 1. Jake barvy, nabytky bych mel pripravit na Detskou pokoji(2 deti) 2. Mam mistnost 48 metrctveretnich(8m*6m), kde bych chtel udelat kuchyn, jidelna.Chtel bych mit otevrenou mistnost a v ni take minibar. Prosil bych, Abyste Mi poradila. Rad bych, kdybyste mohla poslat navrh i kresby. Zil bych ted v tropickem zeme, proto bych chtel, abyste vedela tuto udalost. Pred 10.lety jsem se ucil u Vas, mam CR jako druhy domov v srdci, tak Vam moc preji i Vasi kolektivu hodne zdravi, uspechu. Rad bych o Vas mluvil i seznamil s nasema lidma, Firmama, aby vedeli o Ceskem Designerem projektem! Moc Vam dekuji!
Odpověď   Dobrý den, při návrhu dětského pokoje a obytného prostoru se vychází z dispozice - půdorysu, umístění oken a dveří a dále z potřeb požadavků investora na daný prostor. Informace musí být ucelené a pokud možno detailní. Toto řeším formou vypracování studie interiéru – půdorysně i pohledově – přesně na míru. Děkuji za přání a jsem ráda, že se Vám u nás líbí.
Dotaz   Přeji hezký den, paní inženýrko, chtěli bychom poradit s výběrem barvy nábytku. Máme byt 2+kk, jedná se nám konkrétně o kuchyni spojenou s obývacím pokojem. Podlaha je v barvě buku, dveře také, kuchyňská linka je bílá. Máme volně stojící nerezovou lednici. Řešíme barevnost nábytku, zda stejný jako podlaha, tj. buk, či barvu "wenge," která je dost tmavá. Pokud máte jiný návrh, budeme rádi. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, tato zatím zvolená barevnost je ideální pro použití více variant odstínu. Odstín buku je teplý narůžovělý odstín, Wenge tmavý zemitý, a tak bychom dosáhli velkého kontrastu. Přikláním se k použití nízké TV sestavy v barvě třešeň (ukázka na obrázku),
v doplnění se smetanově bílou až béžovou na zdech. Doplňková barva by měla být v teplém odstínu na čalounění, kusovém koberci… Druhá, drsnější varianta je použít odstíny šedivé až antracitové, a to světle šedivé zdi, středně šedivý nábytek a antracitová barva sezení.
Dotaz   Dobrý den, připravuji rekonstrukci kuchyně, společné koupelny a WC. Nevím si rady se sladěním interiéru. Vodícím prvkem je už objednaná kuchyň v barvě calvados (v jiných prodejnách je stejný odstín uváděn jako třešeň), v kombinaci s dvířky v barvě vanilky. Jsem rozhodnuta v prostoru kuchyně, předsíně a koupelny použít stejnou dlažbu. Jakou barvu dveří doporučujete? Zatím jsem si vybrala dveře Sapeli - CPL třešeň (odstín se zdá shodný s kuchyňskou linkou). Mám však obavu, aby prostor nebyl příliš tmavý. Jaké by byly vhodné doplňkové barvy na stěny, případně podlahu? Děkuji za odpověď!
Odpověď   Dobrý den, důležité je, jak velký prostor řešíte. Dveře v provedení CPL třešeň jsou v malých a úzkých prostorách příliš tmavé. Vzhledem k barevné kombinaci kuchyně (calvados + vanilka) bude vhodná volba světlejších dveří, odstín CPL olše, a doplnění barevnosti dlažbou - např. RAKO Sandstone Lapato. Jako doplňkovou barvu doporučuji odstíny fialové a pastelové žluté (v barevném kruhu proti odstínu vanilkové).Dotaz   Dobrý den, čeká mě zařizování garsonky o rozloze 18 m2 včetně kuchyňského koutu. Chci Vás poprosit o radu ohledně barevného ladění celého pokoje. Vzhledem k tomu, že jde o tak malý prostor, chtěla bych volit světlé barvy. Mojí oblíbenou barvou je světle modrá/fialově modrá, ale nejsem si jistá, kde bych ji mohla použít (malba, textil, koberec...?). A hlavně k jaké barvě nábytku by se hodila? Počítám, že kuchyňská linka, nábytek a patrová postel budou ve stejném odstínu. Děkuji za radu a přeji pěkný den!
Odpověď   Dobrý den zkuste barevnou kombinaci podlaha, dveře jasan nábytek bříza, malby světle fialová (kuchyňský kout šedivá i s obkladem), koberec světle šedivá ornament sytě fialová až sytě růžová, doplňky kovové světle až středně šedivé. Sedací souprava smetanová (varianta středně šedivá).
Dotaz   Dobrý den, jakou barvu podlahy a kuchyňské linky byste prosím doporučila k oknům v barvě mahagon? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Pokud je prostor dostatečně velký můžete volit podlahu mahagon (pozor středně sytý) a kuchyňskou linku uni barvy např. béžová. Další varianta je podlaha olše a kuchyňská linka buk pařený (nevýrazná textura).
Dotaz   Dobrý den, koupili jsme byt v novostavbě, takže veškerá volba zařízení interiéru je na nás. Byt má plochu cca 94m2. Máme psa se světlýma chlupama, takže podlahu určitě chceme ladit do světlých barev. Potřebuji poradit se zařízením obývacího pokoje s kk (cca28m2). Líbí se mi ořechový nábytek, který bych odlehčila sklem. Myslíte si, že je to vhodné? Nerada bych, aby mi to pokoj hodně zmenšilo, ale světlé barvy na nábytku se mi nelíbí. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, ve Vašem případě by bylo vhodné volit podlahu opravdu velmi světlou (ALE NE BÍLOU!), třeba keramickou dlažbu rektifikovanou s pokládkou beze spár (varianta marmoleum) např. odstín bílé kafe. Na této podlaze pak velmi dobře vyniká nábytek v ořechu. V prostoru se nesmí použít vysoké a dlouhé nábytkové sektory. Pro optické rozšíření používejte spíše horizontální linie a členění - na ořechové dýze (laminu) směr textury. Pro představu se můžete podívat na www.brik.sk .

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu barevnosti plov.podlahy k oknům barvy TEAK. Líbí se mi spíše prosvětlené prostory působící lehce a vzdušně. Volila bych určitě světlou podlahu, ale nevím přesně jaký typ,neboť nabídka je velmi pestrá a ne vše se hodí právě k oknům výše uvedené barvy. Dále prosím jakou barvu dveří od Sapeli je ideální volit. Dveře se nám líbí hodně prosklené a také jednoduché. Děkuji za radu
Odpověď   Dobrý den, teak je ve většině případů teplý medový světlý odstín. Podlaha může být buk pařený (větší formát) dveře buk přimořený na odstín podlahy event. olše např. Sapeli typ NOTE model 44. U vstupu do obytného prostoru můžete použit celoskleněné dveře posuvné do pouzdra.
Dotaz   Dobrý den, mám dotaz k exteriéru domu. Stavíme dřevostavbu (typ v příloze) a máme se rozhodnou pro barvu oken a omítek. Nemohla byste nám nějak poradit? Byl bych moc vděčný za nějaké tři kombinace barev a oken (pokud by šlo i nějak napsat ral odstíny). Nemáme moc citu pro barvy a bojíme se, že to nějak komplet pokazíme. Díky moc, Laďa.
Odpověď   Dobrý den, vycházím ze sytého odstínu dřeva - modernější varianta barevnosti je kombinace světle a středně šedivé varianty teplejší kombinace bukového dřeva (eventuelně imitace) a oranžověhnědá. Detail je v příloze..
Dotaz   Dobrý den, budu zařizovat obývvací pokoj a velice se mi líbí kombinace dřevo - bílá, šedá a červená. Nemohla byste mi prosím poradit, jak zvolit podlahu, dveře, barvu kuchyně, stolu a tel. nábytku? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, doporučuji podlahu, dveře a část nábytku v provedení buk (nebo sytější varianty třešeň). Obklad kuchyně, koberec a čalouněné části do barvy červená sytá, malbu zdí do bílá až světle šedivá (dle hmoty místnosti). Kuchyň bych ladila do středně šedivá, u použití třešňového dřeva je možné v odstínech šedivé jít až k antracitové. Pro Vaši inspiraci je foto interiéru v příloze, kde je v kombinaci s odstínem žlutá na zdech, třešeň podlaha a dveže, červená na sedací soupravě.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem barvy sedačky a barvou na vymalování stěn. Máme klasický třípokojový byt, kde v obývacím pokoji jsou na podlaze dubové parkety a obývací stěna je s korpusy v černé barvě a dvířkami v barvě šedé, chceme si pořídit novou sedačku, ale nevím, kterou barvu zvolit a a jakou barvou vymalovat zdi. Nechtěla bych, aby pokoj působil moc studěně (díky černým korpusům skříněk), přemýšlela jsem také o tom přetřít dvířka skříněk na nějakou teplejší barvu?! Můžete mi prosím v tomto směru - jaké barvy zvolit poradit?
Odpověď   Dobrý den, k dubové podlaze můžeme zvolit teplý odstín výraznější červené (RAL 3000) na bytový textil a čalounění sezení. Přední fronty skříněk (dvířka) dát v odstínu šedivé (RAL 7038), malbu na zdi pak ve světle šedivé (RAL 9002). Varianta poněkud jemnější přední fronty odstín slonová kost (RAL 1015), čalounění sezení béžová (RAL 1014) na zdi perlová bílá (RAL 1013), doplňky antracitová až černá.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu v případě zařízení dívčího pokoje pro devatenáctiletou dívku. Jedná se mi hlavně o barevné sladění stěn, barvy nábytku a podlahy. Momentálně víme jen to, že tam chce mít dcera tmavohnědé čalouněné dvojlůžko. Zbytek - jako podlahu, šatní skříň, komodu a nějaké police budeme teprve pořizovat. Jedná se mi o radu, jak toto barevně sladit (podlahu, nábytek + vymalování stěn), aby vše dohromady působilo příjemným dojmem. Děkuji za vaši radu.
Odpověď   Dobrý den, tmavohnědá patří k zemitým odstínům. Možná zajímavá kombinace je např. podlaha - bělený materiál přírodní nebo imitace např. dub. Malba zdí světle hnědá „Capuccino“ , nábytek - bílá v kombinaci s doplňkovou červenou na malbě na části zdi. Bílá až smetanová se pak může opakovat na svítidlech bytových textiliích (přehozy, záclony, rolety) v kombinaci s hnědou např. vrbové proutí.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych rozveselila dětský pokoj pro 4-letého chlapečka. Má rozměr 3,50 x 4,10m a na kratší straně je klasické panelákové okno. Máme světlejší nábytek, nicméně nejsou všechny jeho části ze stejné sestavy, tak se vůbec nebráním nějaké barvě. Prosím o radu, jakou barvu zvolit na nábytek, v jaké barvě úchytky a jaké stěny. Moc děkuji za odpověď. Gabča
Odpověď   Dobrý den, pro úpravu povrchů nábytku je důležité zda je to přírodní materiál nebo laminát. Dodavatel nátěru na nábytek vám poradí přesný postup aplikace. Části nábytku sjednotíme vybraným odstínem nátěru – tón v tónu použijeme nátěr jednobarevný v odstínech modré holubí modř až azurové (jemně zeleno modrá) tzn. v sestavě postupně bude jemný odstín barvy gradovat nebo ubývat. Malba zdí může být buď jemnější (zvýrazníme nábytek) nebo sytější (zvýrazníme zdi opticky zmenšíme pokoj). Odstín malby ve variantách buď světle šedivá nebo světle zemitá hnědá. Doplňky mohou být police na hračky nebo deska na malování – kovová tabule.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych radu týkající se barev v bytě. Stěny v bytě jsou laděny do smetanové a jablíčkově zelené. Chtěla bych interiér ještě víc oživit (připadá mi moc sterilní a čistý:-), konkrétně červenou barvou a to jak v doplňcích, tak i na jedné zdi. Nábytek je laděn do přírodní břízy a do bíla. Myslíte si, že ke smetanové a zelené se červená barva hodí? Nebylo by lepší smetanovou barvu přemalovat na bílo aby byl kontrast lepší? Děkuji za odpověď Irena
Odpověď   Dobrý den, v případě, že se interiér navrhuje v kontrastních barvách je vhodné použít např. barvy stojící v barevném kruhu proti sobě ve stejné sytosti. To je jeden z mnoha modelů. Takže k zelené, kterou uvádíte lze použít červenou se stejnou sytostí. Je důležité, které ze čtyř zdí v místnosti budou červené a které zelené, jde o vyváženost prostoru sytější barvy nám zdi přibližují světlé vzdalují. Zdi vybarvené po diagonále sytě versus světle místnost skosí. V případě obdélníku je možné kratší zdi proti sobě vybarvit červeně, zeleně a delší smetanově. Při použití bílé opravdu dojde k velkému kontrastu.
Dotaz   Dobrý den, paní inženýrko, zaujala mě Vaše poradna a chtěla bych se také na něco zeptat. Máme v paneláku malou předsíň 1,15x2,50cm (vznikla přepažením dlouhé, úzké chodby při rekonstrukci byt.jádra). Na jedné kratší straně je věšáková stěna s botníkem v barvě buku, naproti bude vestavěná skříń, také v barvě buku. Na podlaze je velkoformát.dlažba, položená nakoso, o něco tmavší než stěna. Vstupní dveře jsou panelákové, také podobné barvy, ty chceme potáhnout koženkou v barvě podlahy. Mohla byste mi říct, jestli je to tak správně a hlavně poradit barvu výmalby? Bílá se mi zdá k tomu nudná. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, řešený prostor je opravdu velmi malý. K materiálu v odstínech buku je možné použít mnoho barevností. Jestliže chceme předsíň oživit a taky se v něm cítit svěže, můžeme použít studené odstíny např. zelené nebo i fialově šedé, ne reflexní ani pastelové . Mám trochu výhrady na koženku na dveřích. V případě, že chcete dveře odhlučnit, volila bych pevný materiál DTD desku nebo sádrokartonovou desku s vrstvou polystyrénu tato se dá opatřit omyvatelným uni nátěrem.
Dotaz   Dobrý den, budeme zařizovat interiér novostavby RD a nevím si rady s barevností. Máme dřevěná eurookna - viz obrázek, v medové barvě. Kuchyň je propojená s obývacím pokojem. Přemýšleli jsme nad třívrstvou dubovou podlahou, protože jste říkala, že časem zežloutne. Kuchyň jsem myslela bílý lesk s nějakým sklem, na zem dlažba. Vůbec nevím jakou barvu pracovní plochy, jakou malbu v kuchyni a jakou barvu dlažby. Do obývacího pokoje se mě líbí spíše tmavší barvy jako je wenge. Nevím ale jak doladit dveře, malby, sedačku. Jedná se mě především o celkové barevné sladění. Poradíte, prosím? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, při použití daného spíše voskového odstínu oken se tyto budou se zemitými odstíny prát. Volila bych dubovou podlahu (při použití laků s UV filterem nezežloutne tak rychle) a k ní nábytek v odstínu ořech světlejší. Tuto barevnost můžeme použít na keramickou podlahu (tj. středně hnědošedivá) v kombinaci s bílou kuchyní. Malbou v odstínech kouřové pak celý prostor spojíme. Bílá by se mohla opakovat např. na sezení nebo na svítidlech a doplňcích.
Dotaz   Dobrý den, chystáme se zařizovat nový domek a nevíme si rady s barevným sladěním interiéru. Rádi bychom tmavou dřevěnou podlahu v obývacím prostoru (nejlépe ořech) + dveře ořech a k tomu kombinaci světlé dlažby v kuchyňském koutě. Problém je, že máme světle hnědá dřevěná okna (odstín kiefer - meranti) a nejsme si jisti, zda námi navržená kombinace podlahy a dveří půjde dohromady s okny. Děkuji moc za radu. Martina
Odpověď   Dobrý den, myslím, že si můžeme dovolit použít ořech v kombinaci s bílou. Výsledek je velice efektní a čistý. Okna bych v tomto případě poněkud potlačila použitím japonských vertikálních žaluzií ( např. v nabídce IKEA) o šířce 60cm v odstínech mléčné a hnědé. A nebo je možné použít odstín barvy oken na doplňcích a detailech v interiéru.
Dotaz   Dobrý den, potřebovali bychom poradit, jakou barvu jídelního stolu zvolit. Budeme mít kuchyň propojenou s obývákem, velký velmi svétlý prostor. Kuchyň je v kombinaci antracit s bukem. V obýváku nábytek buk. Podlaha v celém prostoru laminátová odstín merbau comfort od firmy Haro. Barva stěn bílá. Máme vybraný jídelní stůl, který lze nechat namořit na jakýkoliv odstín, ale bukový je dost jiný než buk, který máme na kuchyni nebo na nábytku. Vzhledem k tomu, že nevíme, kde bude stůl přesně stát /záleží na prostoru/, tak bychom chtěli poradit, jaký odstín /dřeva/ zvolit, aby do stávajícího zapadl a barvy se netloukly. Také bychom prosili poradit, jakou barvu římských rolet zvolit. Děkujeme moc.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že jídelní sestava bude stát samostatně, volila bych odstín podlahy i na jídelních židlích . Barevnost malby pak tnapříklad do odstínů smetanová, slonová kost,…. V tomto duchu i římské rolety. Mě osobně by se také líbila barevnost výraznější kouřová hnědá až hnědá v kombinaci s oranžovou (vycházím z barevnosti materiálu buk).
Dotaz   Dobrý den, prosím o zodpovězení otázky - pro Vás ne ojedinělé:)) A to otázky sladění barev v interiéru rodinného domu. Kuchyň je spojena s obývacím pokojem. Uvažované barvy jsou: kuchyňská linka - olše nebo hrušeň v kombinaci s vanilkou, barva kuch. desky - světlý mramor, okna jsou bílá, parapety buk. Podlaha je uvažovaná -buk, dveře - olše nebo hrušeň. Sedací souprava má barvu pastelovou fialovou a kávovou. Barvy stěn: jedna stěna je sladěná se dedačkou, další nevíme... Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, k bukové podlaze a olšovým dveřím s kuch. linkou bych volila barevnost odstín „capuccino“, malba zdí bych volila sytější (zeď kratší)/světlejší zbylé zdi. Strop světlý a doplňkovou barvu čalouněné části sezení a bytové textilie spíše starorůžová v kombinaci s fialovou, fialověšedou, fialověrůžovou.
Dotaz   Prosím o radu, jaké barvy zvolit na stěny a strop obývacího pokoje situovaného jih-západ s okny jih-západ.Rozměry: jižní strana - 4,60m, západ - 6,70, výška místnosti je 2,65m. Podlaha je plovoucí - teakové dřevo, nábytek - černohnědě mořená dýha, jídelní stůl a židle bílý nátěr, sedací souprava - sytě červená kůže, umístěná na neosluněné straně pokoje. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, volila bych barevnou kombinaci v odstínu zemité hnědé na jedné z více exponovaných zdí sytější na méně světlejší. V kombinaci nejsvětlejší strop. Bílý odstín pak na svítidlech nebo na doplňcích na zdi . V případě, že interiér je jednoduchý a moderní, pak doporučuji malbu jemného bílého ornamentu na tmavší zdi
Dotaz   Dobrý den, prosila bych od Vás radu. Plánujeme malovat podkrovní byt, jsou zde okna přispůsobená tvaru pokroví-tmavé rámy, odlišný tvar-trochu působí ,že jsou místnosti tmavé. Chtěli bychom barevně malovat obývák, ložnici a dětský pokoj. Představovala bych si barvy nějaké veselé, teplé, aby i trochu místnosti zesvětlily a opticky zvětšily.Líbí se mi i nápad jedna strana světlá, druhá o nějaký odstín tmavší, nevím ale jestli se to dá použít do pokrovního bytu a na kterou stranu (zda pouze na rovnou či i na tu zkosenou)a kterou barvu vybrat. V obýváku bude sedačka oranžovo-meruňková a obývací stěna ze smrku. Měla bych ještě jeden dotaz zda nemáte či máte skušenosti s malířskou sadou painst-stick. Děkuji za odpověd a hezký den.
Odpověď   Dobrý den, chybí mi tady informace jaké jsou podlahy. Jinak pro prosvětlení podkrovních místností je vhodné vybírat barvy pastelové v odstínech teplých např. žluto oranžová, červenooranžová. S odstínem meruňkovým bych to moc nepřeháněla. Ideální je použít jeden odstín v místnosti , ale je možné zvolit malbu u šikmých stěn a stropu světlejší u rovných maličko sytější. Je tady taky možnost rámy oken opatřit nátěrem bílým nebo v neutrálním odstínu v případě , že okna jsou dřevěná. S malířskou sadou painst-stick nemám skušenosti.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jakou barvu plovoucí podlahy máme zvolit, když jsme si vybrali dveře od Sapeli TARUGO v barvě ořechu. Kuchyň v kombinaci ořech+slonová kost+hliník i okna v barvě ořechu. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, při použití materiálu ořech na popsaných prvcích bych doporučovala zvolit podlahu ve světlejším odstínu s jednolitou texturou např. materiál Merbau. Jako doplňkové barvy pak odstín slonová kost, vanilka a pro oživení materiál mramor nebo jeho imitace např. na kuch. lince deska nebo jako obraz na zdi s případným nasvícením.

Dotaz   Dobrý večer. Prosím o radu.Pokoj 5m/3,60m.Na kratší straně je okno. Nevím jakou barvu na stěnu v ložnici, uvažujeme o pastelové zelené nebo hnědé. Skříň by mohla být světlejší-bříza a koberec nevím jakou barvu. Můžete mi poradit, popřípadě zvolit jinou variantu? Předem děkuji.
Odpověď   Dobrý den, upřednostňuji barevnou kombinaci hnědá bříza - jsou ze zemitých odstínů. Takže na stěnu klidně sytější hnědou (odstín vychází z barvy hlíny) v kombinaci s břízou a koberec kouřově hnědý s vysokým vlasem.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak celkově doladit prostor obývacího pokoje - barva sedačky a nábytku /jen stolek k sedačce a stolek pod televizi ze zásuvkou/ a celkové barevné ladění. Jedná se o zařizování nového bydlení. Máme kuchyň propojenou s obývacím pokojem, větší světlý prostor. Stěny bílé. Na podlaze je všude dlažba v odstínu světle cihlovo-pudrová. Zatím máme jen kuchyňskou linku, korpus olše a dvířka MDF olše, spíše do hněda. Úchytky jsou hladké nerezové, spotřebiče bílé. Jídelní stůl se židlemi máme v provedení buk namořený na odstín olše - spíše do růžova. I když je jídelní stůl namořený na odstín olše je jiný - z čehož jsem docela zklamaná, protože při výběru podle ukázky na prodejně vypadal odstínově stejně. Nevím, jaký odstín volit u zbývajícího nábytku. Prosím o radu, nerada bych se dopustila chyby při výběru dalšího vybavení. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, u jídelního stolu se může odstín ještě měnit – ztmavnout - působením denního světla. Tato zatím použitá barevnost je spíše tón v tónu , kombinace s bílou by byla vhodná pro pocit čistoty , kterou tato barva vyvolává. Takže můžete jít do odstínu bílé , smetanové, odstín ovčí vlny, světle béžové až vámi specifikované„pudrové“. Tyto barvy lze použít na zdech i na nábytku (lakovaný nábytek – nabízí i IKEA) a to tak že nábytek by byl sytější zdi světlejší. Pro zvýraznění prostoru pak na čalounění použít cihlově hnědou ev. cihlově béžovou sytější. Doplňky z vrbového proutí (je tmavší než ratan).
Dotaz   Dobrý den, prosíme Vás o radu s výběrem barvy vnitřních dveří a také s barevností obývacího pokoje a kuchyně. Obývací pokoj (4x4m)východ - podlaha dub, televizní skříňka a police dub, černé kožené křeslo, krbová kamna antracit. Nevíme jaké volit čalounění sezení a také malbu. Kuchyň s kuch.koutem (3,5x5,5m) jihozápad - podlaha Hevea, nábytek vanilka, mléčné sklo, kovové rámečky, obklad u linky šedá mozaika, jidelní stůl dub. Nemáme představu jaké volit židle, a také barevnost stěn a doplňků. Snažíme se vytvořit jednoduchý, moderní styl, ale máme obavy z nudného a fádního prostoru. Předem děkujeme za vaši odpověď. Přikládáme fotky - soubor SAPELI. manželé Váňovi, Zlín
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost a použití materiálu jsou výborné pro další podbarvení interiéru. Kombinace Hevea a dub zdá se na foto malinko sytější, proto obývací pokoj by měl být sytější ve volbě odstínu malby i čalounění. Vhodné je použít barevnost teplou, ale můžeme volit i studenou prostor pak bude svěžejší.
U první varianty odstín malby světle šedivý, sezení sytě šedivé s doplňkovou barvou červenou (koberec, efektová svítidla,čalounění židlí...), židle materiál dub.
U druhé varianty malby v odstínu holubí modř světlá sezení středně šedivá až antracit, svítidla kovová např. nerez, jako doplňkovou barvu použití bílé (stínítka svítidel, obaly květináčů,...), židle dub s čalouněním bílá.
Dveře Sapeli typ NOTE provedení dub. S prosklením souhlasím s vámi.
Dotaz   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak vymalovat obývací pokoj spojený s kuchyní (viz. foto). Kuchyň je celá ve třešni, podlaha dub a dveře mám objednané od Sapeli: Bergamo-model 30 také v dubu s prosklením ametyst bronz. Ostaní nábytek zatím vybraný nemám. Líbí se mi podzimní a přírodní barvy. Uvažoval jsem dát na jednu stěnu (asi naproti oknům) sytější odstín cihlově červené nebo červeno-hnědé popřípadě podobnou barvu, jako má kuchyňská linka, ale nevím, jakou/jaké barvy dát na ostatní stěny (u dveří, za linkou, kolem oken a na protější stěnu kuchyně). Tu jednu sytější stěnu bych rád zachoval, ale uvítám i Váš názor, pokud byste mi jí rozmlouvala. Strop předpokládám zachovat bílý. Předem Vám velice děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den pane Koláři, ladění interiéru v podzimních barvách je velice efektní a příjemné. Sytější zadní stěna nám bude prostor opticky zkracovat. Volila bych jako doplňkovou barvu spíše oranžovohnědou sytější v kombinaci se zelenou olivovou. Takže na zdi proti oknům použít tento odstín, na dalších o dva stupně světlejší . Na sezení a zastínění oken olivově zelenou klidně i se vzorem jemný proužek béžová v kombinaci s listovým vzorem. Tuto béžovou, ale světlou pak na strop – odraz syté barvy bude jemnější. Bílá by byla hodně výrazná. Doplňky nábytku v třešni nebo klidně i červeno hnědé proutí (mají v KIKA) na svítidle.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jaké barvy do obývacího pokoje 7x3 m čelní a boční okno. Jedna strana plná - sedací souprava černomodrobílá, nábytek černý, tmavě hnědé parkety, bílá okna. Foto doložit bohužel nemohu, nemám takové vybavení počítače. Pokud půjde rada z těchto údajů. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, stávající barevnost je poněkud tmavá. Doporučuji použít barevnost v odstínech bílé až smetanové možná až kouřová hnědá, ale záleží na sytosti podlahy. Tedy smetanová malba zdí 7m, kouřová malba zdí 3m. Opticky se nám prostor poněkud srovná. Sezení odstín světle kouřová buď nové nebo přečalounit stávající. Jako doplňkovou barvu pak můžete volit sytě oranžovou např. polštáře, proutěné vázy , umělecké díla lehce v kombinaci s antracitovou nebo středně hnědou.
Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych poradit s barvou plovoucí podlady v obývacím pokoji. Ten je hned vedle kuchyně, částečně propojeno obloukem bez dveří. V předsíni i v kuchyni je dlažba, spíše tmavší-hnědá. Aby celý byt nebyl s tmavou podlahou, volila bych světlé březové dřevo podlahy do obývacího pokoje. Pokoj je menší, tak by snad opticky rozřířil. Mám obavy, jestli to nebude velký kontrast? Jaké jsou klady a nedostatky světlého odstínu podlahy z laminátu? Je dobré opticky kuchyň od obýváku oddělit, nebo volit podobný tmavší odstín, jako je dlažba v kuchyni? Do pokojíčku a ložnice jsme se rozhodli pro koberec. Poradíte nám jaké barvy zvolit?Nábytek do ložnice i pokojíčku je světlé smrkové dřevo. Do obýváku ještě nevíme. Děkujeme.
Odpověď   Dobrý den, jak jsem již psala, volila bych podlahu ve stejném nebo malinko světlejším odstínu. Protože místnost je malá, volte odstín malby světlý a nábytek taky výrazně světlý můžete použít např. břízu má nádhernou jemnou strukturu. Osobně nejsem moc zastáncem smrku a jeho odstínu. Spíše se hodí k selskému stylu a na chalupy, myslím tím přírodní smrk bez použití mořidel.
Dotaz   Dobrý den, vytiskla jsem si barevný kruh, ale nevím, jak s ním pracovat. Mohla byste, prosím, stručně vysvětlit používání barevného kruhu. Dále bych se chtěla zeptat jakou barvu oken, fasády a soklu byste doporučila k červeno-hnědé střešní krytině Bramac - Alpská Clasic. Děkuji za odpověď. Tereza.
Odpověď   Dobrý den, u barevného kruhu můžete kombinovat barvy jako doplňkové vedle sebe stojící tato kombinace je jemnější a postupně gradující, nebo barvy proti sobě stojící barevnost jasně výrazná. K červeno-hnědé střešní krytině je velké množství kombinací záleží na hmotě a velikosti rodinného domu.
Dotaz   Dobrý den,chtěla bych po letech změnit obývací pokoj. Ponechat chci jen rohovou sedací soupravu /tmavě modrou s barevnými geometrickými tvary/. Moje představa je: minimalizovat ostatní nábytek/dokoupit/ a vymalovat sytější barvou (nějaký oranž. nebo podobný odstín). Bohužel podlaha je středně tmavá laminátová. Místnost je asi 30m2 velká. Při té proměně je třeba něčím zakrýt nefunkční dveře. Můžete mi, prosím, orientačně poradit jaké barvy- nábytku a malby -zvolit a popřípadě, kde nejlépe nakoupit?Děkuji Eva
Odpověď   Dobrý den, v první řadě pro zdárné vytvoření nového sladěného prostoru musíme sjednotit a vybrat barevnost. K středně tmavé podlaze bych volila o dva stupně světlejší nábytek, sedací soupravu určitě nečalounit na jemnější teplý odstín např. oranžově-béžová klidně i s jemným opravdu jemným vzorem (zvýraznit můžete polštáři). Dveře se dají překrýt deskou plochou na kterou můžete umístit LCD TV nebo jenom police. Tato by měla navazovat na TV sestavu nábytkovou. Stěny pak můžete podbarvit i sytější barvou spíše tlumenou v odstínech oranžově hnědá. Takže podlaha nejsytější zdi středně syté , nábytek i sezení nejsvětlejší.
Dotaz   Dobrý den, rekonstrujeme chalupu, kde jsou ošklivé bílé dveře s kovovou zárubní. Chtěla bych tyto dveře i se zárubní rekonstruovat, aby měly vzhled celodřevěných. Také budeme vyměňovat všechny okna. Mám dát přednost, do chalupy, plastovým, nebo dřevěným? Mám okna ladit do stejného odstínu a barvy, jako budou dveře? A ještě poslední radu: které firmy by jste mi doporučila, co do kvality i zkušeností, jak pro výměnu dveří, tak pro výměnu oken. Pozn. chalupu máme ve východočeském kraji okr.Chrudim-kvůli nákladům na dopravu. Děkuji moc a přeji hezký den. Šlechtová
Odpověď   Dobrý den, určitě bych volila dřevěné okna i dveře ve stejném odstínu. Moc pěkné jsou tradiční odstíny dub, buk mořeno na medový odstín nebo klasický materiál na úpravu dřevěných konstrukcí našich předků fermež. Bohužel v tomto regionu neznám dodavatelskou firmu. Zkuste se podívat po truhláři, který dělá i se dřevem a i stavební truhlařinu (okna, dveře, schodiště). Určitě bych vybírala firmu aspoň s 3-5 zaměstnanci a dostatečným vybavením strojového parku (formátovačka, frézka,…)
Dotaz   Potřebuji poradit, koupili jsme nový byt 3+kk a mám velký problém s barvami v kk a pokoji. Kuchyň.linka bude kombinace třešeň-vanilka, z tohoto důvodu i obývací stěna. A nyní mám několik variant na barvu sedací soupravy - 1.zelená a černé nebo šedé bar.stoličky, 2. zelená s vínovými polštáři a vínové bar.stoličky, 3. vínová a vínové bar.stoličky, 4. oranžová a oranžové bar.stoličky. Poraďte mi prosím, nechci to přehnat s barvami, ale ráda bych pokoj nějak oživila. Stejně tak bych Vás moc chtěla poprosit o radu ohledně barvy stěn v této místnosti. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, doporučuji spíše střízlivé barevné kombinace bez zbytečných materiálových přechodů v detailu. Třešeň a vanilka tvoří samostatně výrazný detail. Malby bych volila v odstínu pastelové vanilkové světlejší a čalouněné části v odstínu oranžové výraznější. Doplňková barva pro doladění červená ne vínová a šedivá až antracitová (květináče, koše, svítidla,…).
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barvy dřevěné podlahy, dveří a kuchyňské linky. Mám veliký prostor (cca80 m čtv.obývák, kuchyně,jídelna)a líbí se mi kuchyň v odstínu chery třešeň (tmavá)v kombinaci se sklem a alu. Vybíráme podlahu a nemohu se rozhodnout, jestli by se lépe hodil pařený buk nebo červený dub nebo úplně jiný odstín. Okna máme kaštanová. Obložky a dveře jsme zatím plánovali dubové. Přikláním se k bukové podlaze, ale nevím, jestli není moc fádní. Také si nejsem jistá, zda do prostoru zvolit prkno, dvou nebo trojlamelu. Děkuji moc, Petra Hladíková
Odpověď   Dobrý den, napřed bych doporučovala sjednotit odstíny dřevin v prostoru. Pro velké prostory je vhodnější volit větší formát členění podlahy – prkna. K materiálům dle textu dub, buk, třešeň – vhodnější je vybrat dvě dřeviny např. třešeň na podlaze a buk kuchyň a dveře (u dveří spíše pařený buk) nebo červený dub na podlaze a pařený buk na kuchyni a dveřích. Při volbě sytější podlahy a světlejších zařizovacích předmětů bude prostor působit odlehčeně a vzdušněji obráceně se vám tato hmota v prostoru více zhmotní.
Dotaz   Dobrý den, prosím Vás moc o radu. V říjnu se stěhujeme do nového bytu, kde je podlaha jasanová, mořená do barvy týku - taková dost tmavá. Váhám, jaký by se k této podlaze hodil nábytek ... buk? Nebo dub? Kuchyňská linka je v obývacím pokoji a má bílou barvu, ale bílý nábytek v bytě nechci. Přikládám foto, prosím, abyste je neuveřejnili ...původní majitelé v bytě stále bydlí ...(nábytek si vezmou). Chěla bych mít interiér hezký a moderní. Velice děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, barevnost v obytném prostoru je teplá. Medová podlaha v kombinaci s bílou a bukem v kuchyni se může doplnit buď nábytkem bukovým - tady bych doporučovala změnit barevnost zdí na více neutrální, například odstín přírodní vlny až béžové. Doplňkovou barvu oranžovou volit například na čalouněných částech. Prostor tak bude vzdušnější. Stávající syté stěny jsou v tomto prostoru poněkud těžké. Druhá varianta je k medové podlaze volit odstíny šedivé. To znamená středně šedivý až antracitový odstín nábytku, světle šedivé zdi a doplňková barva bílá až smetanová na čalouněných částech nábytku a doplňcích.

Dotaz   Dobrý den paní Čudková, rád bych Vás požádal o 3 rady. 1) V RD máme eurookna v barvě pinie - jakou zvolit barvu dřevěné podlahy a dveří? Bude se hodit dub a dubové dveře? 2) Kuchyňský kout, velikost 12,2 m2, navazuje na obytný prostor velikosti 44 m2. Kuchyňská linka bude bílé barvy - mohla by podlaha být Sandstone Lappato šedá, pokud bude podlaha například dub? 3) V chodbě velikosti 9,6 m2, která je dostatečně prosvětlená bych rád měl Sandstone Lappato, nejtmavší odstín. Z této chodby se vejde do koupelny pro hosty, která je velká pouze 2,82 m2, ale má okno. Jelikož se jedná o stejný prostor jako chodba, přemýšlel jsem, že na podlahu v koupelně dám stejný odstín Sandstone Lappato, tzn. nejtmavší jako v chodbě a na zeď Color One/Two v barvě RAL0008500 - kombinaci mozaiky 4,7 x 4,7 a větších rozměrů 19,8 x 19,8. Myslíte, že je to dobrá volba pro takto malý prostor nebo by podlaha měla být světlejší? Jedná se zatím jen o přízemí RD, ale chci aby celý prostor (tzn. chodba, koupelna, kuchyně a obytný prostor) působil nejen moderně, ale i jednotně. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď   Dobrý den, odstín Pinie je žlutý a dub také. Liší se sytostí a strukturou, ale vaše rozhodnutí pokládám za správnou volbu. Odstíny šedivé v kombinaci s touto barevností budou velice moderní a linie čisté bez násilných přechodů. Dlažba Sandstone Lappato je ve skutečnosti nádherná a má jemnou kamennou žilkovou strukturu. Přikládám i foto, kde jsem ji použila v koupelně. Podlahy na chodbách i v koupelně stejné sytě šedivé, v koupelně obklady světlejší . Pro oživení interiéru můžete k této barevné kombinaci volit malbu části zdi výrazně žlutě nebo i pomerančově. Takto vytvořený prostor bude určitě působit moderně a jednotně.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu při zařizování interiéru novostavby RD - bungalov. Jedná se mi hlavně o doporučení barvy dveří, popřípadě podlah. Předsíň, vstupní dveře plastové, zlatý dub, výplň perito, celkem 7 dveří. 1. garáž, šatna, WC, koupelna - Sapeli Tenga - ořech evropský nebo americký, 2. 2x dětský pokoj - Sapeli Harmonie model 40, obývací pokoj - Sapeli Harmonie model 40 s bočním fixem - ořech americký, nebo evropský. Podlaha zádveří- dlažba Defilé středně hnědá, zbytek předsíně Defilé bílá 30 x 60 cm. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně - otevřený prostor 52 m2, 2 x francouzská okna bílá ( prosím o doporučení stínícího materiálu - typ + barvu ) podlaha Delilé bílá 30 x 60 cm? S kombinací Defilé tmavě hnědá po obvodu ve tvaru L ( pouze 2 strany 5,3 m a 10.8 m )? Kuchyně s ostrůvkem - lamino buk tabaco, bílé lakované vrchní skříně - zástěna buk tabaco, pracovní deska bíla - corian. Nejsem si jistá volbou barvy dveří a podlah, prosím o Vaši odbornou radu. Je možné osobní setkání? Vůbec si netroufám na výběr barev stěn ( předsíň bych proteplila meruňkovou, jídelní kout - netuším, nemám jasno ani ve výběru jídelního stolu a židlí (snad kombinace ořechu se sklem), prostor v kuchyni - bílá barva stěny . Barva v obývacím pokoji? Krb bude částečně obložen hnědou dlažbou Defilé. Sedačku chceme světle béžovou eko kůži 3+2+2 na kovových nožkách, koberec? Velice děkuji za Vaši pomoc a rady.
Odpověď   Dobrý den, podle popisu jste barevnost tohoto prostoru volila v zemitých odstínech. Podlaha by postupně gradovala středně hnědý odstín v kombinaci s mléčnou v předsíni a zádveří by ve větším prostoru obytném přecházel do kombinace sytější hnědé a mléčné s bordurou spíše kubického a symetrického tvaru, třeba obdélník. Odstín středně hnědé na podlaze se nám opakuje na kuchyni - buk tabaco. Volba odstínu sytější hnědé - ořech bude na dveřích zvýrazňovat prostor. Volila bych spíše jeden typ dveří, a to typ Tenga model 10 a 40 s horizontální orientací textury. Malba zdí mléčná až světle béžová s kombinací červené až červenorůžové. Zastínění oken japonské žaluzie š. 60 cm, třeba i s výrazným ornamentem, nebo látka Organza kotvení do stropu. V příloze vám uvádím barevnost interiéru a přikládám podobný interiér s použitím doplňkové barvy oranžové.

Dotaz   Dobrý den, v RD máme v přízemí propojen obývací pokoj, jídelnu a kuchyň cca 60m2. Podlahu v jídelně a obývacím pokoji jsme chtěli stejnou i se schodišťovou chodbou (vstup do OP). Uvažovali jsme o světlé podlaze např. bělený dub nebo jasan, kuchyň v laku antracit s menším doplněním o žlutou citronovou, podlaha dlažba barva ? V jídelně jsme uvažovali o židlích v citronově žluté, v OP pohovku v melír antracit okna budou zřejmě v barvě laděné k podbití střechy střední dub (jde o tmavou barvu hnědo červenou). Prostor je poměrně dobře prosvětlen 3x okno 130x140cm, prosklení na terasu 360x 240cm s orientací na JZ, výška stropu 260cm. Světlou podlahu volíme i proto, aby mohla být tmavší pohovka pro lepší údržbu, s ohledem na děti. Otázka: Je pro takto velkou plochu (60m2 vhodná světlá podlaha, jaká pravidla platí o vztahu barvy oken, dveří, podlahy, schodiště, pokud vše bude dřevěné? Jakou barvu dlažby zvolit do antracitové kuchyně i s ohledem na údržbu?
Odpověď   Dobrý den, přikláním se spíše k volbě jednoho typu podlahy v provedení bělením např. dub nebo buk - na chodbě, v obytném prostoru a schodišti v případě, že chcete vše ve dřevě (nebo jeho imitaci). V kuchyni při volbě keramické dlažby by byl vhodný odstín středně šedivé. Příbuzný odstín k podlaze (např. typ Defile). Tím docílíme vyrovnané barevnosti a můžeme se zaměřit na malby zdí a doplňků v odstínu žluté citronové na kuchyni a židlích a jemnější žluté na zdech. V takto připraveném prostoru jsou nádherná velkoformátová umělecká díla více barevná v kombinaci s citronově žlutou a antracitovou až černou.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak vymalovat byt. Mám spojený obývák s ložnicí a protože mám malý byt, chtěla bych ho trošku zmodernizovat a dát do něj světle hnědý nábytek. Chtěla bych ale nějak barevně oddělit ložnici od obýváku. Mám plovoucí podlahu středně světlé barvy, sedací soupravu bych chtěla do zelena se světlými polštáři. Lámu si hlavu s barvami na stěnu. Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, neuvádíte jaký typ podlahy a jestli slouží sedací souprava jako lůžko. Předpokládejme, že podlaha je buk, což se dá považovat za středně hnědou. V kombinaci s olivovou zelenou můžeme malbu zdí vybírat v odstínech buď jemně žlutých, které mohou na zdech gradovat od světlejších k sytější. V malém prostoru je důležitá jednoduchost, kterou je vhodné podpořit doplňkovými barvami v teplých odstínech. K zelené sedačce bych dala žluté, oranžové a červené polštáře.

Dotaz   Prosím o radu ohledně barvy oken a dveří v domě. Rozhodli jsme se pro dřevěná eurookna - barva podle vzorníku barev Sokrates barva KEIFER , popř. PINIE. Jakou barvu dveří - předpokládáme rovněž dřevěné - máme zvolit? Parkety předpokládáme buk. Měla by být barva vnitřních dveří stejná jako okna? Děkuji Petra
Odpověď   Dobrý den, spíše se přikláním k odstínu oken typu KEFIER. Barevnost v teplých odstínech, podlaha buk . Dveře nemusí být nutně stejného odstínu jako okna. V případě prokrvenějšího interiéru je vhodný materiál buk (horizontální orientace let), u světlejšího můžeme jít do odstínu javor americký v kombinaci bukové proužky např. dveře SAPELI typ NOTE. Světlejší provedení je vhodné do menších prostor.

Dotaz   Dobrý den paní architektko, prosím o radu ohledně barevnosti interiéru. Zařizujeme nový obývací pokoj spojený s jídelnou. Podlaha je buk pařený, dveře buk, okna bílá, situováno na jihozápad - obývák navazuje na terasu. Bude vhodná bílá sedací souprava a doplňkové barvy v interiéru žlutá a zelenkavá? Malba je zatím bílá. Prosím ještě poradit jakou zvolit barvu nábytku a jidelního stolu. Moc Vám předem děkuji.
Odpověď   Dobrý den, zelená navozuje přátelskou a příjemnou atmosféru. Použila bych ji jako jednu ze základních barev, takže barevný model může být např. podlaha buk pařený dveře buk (jsou tónově světlejší), světlá lipová zeleň na zdi, sezení odstín přírodní vlny – režná, nábytek buk pařený včetně jídelního stolu a židlí, hladké jednoduché tvary třeba i v kombinaci se sklem Satinato (zelenkavá). Jako doplňková barva žlutá spíše krémová, na stropě sytější, doplňkové textilie, polštáře a umělecká díla, zastínění oken japonské posuvné žaluzie odstín režná. Další doplnění zelené kytky v kovových květináčích odstín kamenná šedivá na zdi a TV sestavě.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový byt o velikosti 2+kk cca 53m2. Chtěla bych poradit s barvou kuchyňské linky. Vybrala jsem si oranžovou dlažbu do kuchyňského koutu a vzhledem k tomu, že bude kuchyň propojená s obývacím pokojem, potřebovala bych poradit, jaké barvy použít, aby to pěkně ladilo k sobě. Místnost bude poměrně světlá 2 okna + rohový balkón (okno, dveře), okna jsou bílá plastová, plovoucí laminátová podlaha buk. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, k bukové podlaze přírodní můžete použít na kuchyňské lince buk a více probarvit obývací prostor, nebo moderní varianta odstín šedivá, v jednoduchých liniích v kombinaci s bukem například jeden pruh pod pracovní deskou. Oranžová nám bude kuchyň dostatečně probarvovat.

Dotaz   Dobrý den,prosím o pomoc při řešení barev. V dětském pokoji a ložnici máme podlahu z jasanu. Jakou si máme opatřit barvu dveří? Dále prosím o typ barvy na stěnu v ložnici, aby se hodila k podlaze a jakou vybrat barvu nábytku. Dětský pokoj je vymalován narůžovo a zde prosím také typ na barevnost nábytku. Děkuji za zodpovězené dotazy.
Odpověď  

Dobrý den, k podlaze z jasanu bych doporučovala dveře ze stejného materiálu (jasan), případně světlejší (javor). Nábytek bych volila v odstínu javor v kombinaci s růžovou až růžovovínovou malbou. V ložnici je možné doplnit ořechový nábytek a malbu zdí kouřově až sytě hnědou (potahové látky pak v odstínech červené). Bude více probarvenější. Další jemnější jarní varianta pro ložnici je smetanová malba zdí a bílý nábytek se skleněnou výplní (bílý Lakovek) a kombinace hliníkových rámečků.

Dotaz   Dobrý den, na vesnici budeme kupovat starší dvoupatrový RD se stanovou střechou a velkou zahradou. Bude muset projít rozsáhlou rekonstrukcí a proto bychom uvítali pár užitečných rad. Líbí se nám francouzská okna(plast.) a meziskelní mřížky, ale nejsme si jisti jak by vypadala jeho kombinace s klasickými okny. Dále pak kuchyň - máme masivní dřevěný stůl, k tomu bychom chtěli zřejmě dubovou dřevěnou podlahu, či lino. Váháme s kuchyňskou linkou, líbí se nám lesklá bílá i červená. Jaké zvolit dveře? A co se týče podlahy v obývacím pokoji, uvažovali jsme buď o linu, je teplé a vypadá skoro jako dřevo, nebo o dřevěné podlaze. Máme rádi moderní design, světlejší barvy, ale selský styl má také své kouzlo. Předem děkujeme za vaše rady.
Odpověď  

Dobrý den, při rozhodování je důležité ujasnit si jednotlivé dispozice jak exteriéru – hmoty domu, tak interiéru - zvolit jeden styl a základní barevnost . Francouzská okna s rastrem mřížky je možné použít i v kombinaci s okny bez členění, nebo toto členění opakovat zjednodušeně i tady. V interiéru je dlouhodobě vhodnější volit dřevěnnou podlahu . PVC podlahy, i když kvalitní, stojí spíše v nižším standardu. I z pohledu kvality povrchu a údržby. Moderní design a selský styl se k sobě řadí těžko. Je možné vybrat detail selského stylu a přenést ho do moderního interiéru např. úpravou omítky nebo volbou podlahy – široká prkna s „V“ drážkou a výraznou strukturou. Nábytek je pak vhodný spíše jednoduchý, kubických tvarů. Tato kompozice se dá výborně využít k jednoduché, ale výrazně červené kuchyňské lince.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně výběru barvy dveří. Kompletně rekonstruujeme rodinný dům a uvažujeme o kuchyňské lince s lakovanými dvířky v barvě slonové kosti či smetany, pravděpodobně v kombinaci s fólií v barvě buk-Titol rubín. Na podlahu chceme položit lamitát v tmavší barvě, např. švestky, příp. tulipánovníku. Dveře máme vybrány "Tenga", "Note" nebo "Quadro", ale nejsme si jisti výběrem barvy. Problém také vidíme v tom,že v místnosti bude dveří poměrně dost, celkem 4, z toho jedny široké cca 135cm a s prosklenou stěnou. Můžete nám, prosím, poradit s výběrem dveří, případně nám poradit, zda podlahu opravdu udělat takto tmavší, nebo radši volit světlejší barvu (jakou?)? Moc děkujeme!
Odpověď  

Dobrý den, osobně dávám přednost kombinaci tmavší – sytější podlahy a světlejšího nábytku. Tato kombinace dává vyniknout prostoru a neubíjí nás nábytkem. Pokud bude podlaha švestková, dveře např. Tenga mohou být ve stejném nebo podobném odstínu: nejbližší materiál je třešeň nebo olše s horizontální orientací dýhy. Slonová kost je nažloutlá a k švestce příliš výrazná. Béžová je vhodnější.

Dotaz   Dobrý den paní architektko. Ráda bych Vás požádala o dvě rady, jak zkombinovat barvy nábytku a barevnosti stěn: 1. ložnice - podlaha dřevéná z jasanu /barva různorodá/ a dveře budou také z jasanu od firmy Sapeli typ Swing prosklený v barvě také jasanu /barva jednolitá/ 2. dětský pokoj - podlaha dřevěná z jasanu /barva různorodá/ a dveře /stejný typ výše uvedené/ barvy stěny jsou růžové, jakou byste nám zde poradila barvu nábytku a sedačky. Děkuji moc za radu.
Odpověď   Dobrý den, dětský pokoj spíše letní odstíny starorůžová a světlerůžová na stěnách a stropě, lůžko a nábytek bříza, v kombinaci se smaragdovou zelení na lůžku a pro zvýraznění doplňková barva čokoládově hnědá - umělecká díla, doplňky k pracovnímu stolu různé koše a krabice. Ložnice pak lněný až štěrkový béžový odstín na zdech, břízový nábytek (v případě vestavěných skříní přední fronty perforovaný bambus nebo sklo bílé (lakobel), temná kouřová modř potahů na lůžku a doplňková opět čokoládová hnědá. Pro oživení je možné použít živé zelené i kvetoucí rostliny.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na sladění odstínu plovoucí podlahy s dveřmi. Jde o nikterak velký byt 3+kk (76m2). Váhám mezi světlou podlahou (javor), do stejného odstínu laděné dveře a klasickou bukovou (buk royal-decostep), a dveřmi buk - lamino. U buku mám trochu obavu ze sladění správného odstínu podlahy a dveří, protože těch je opravdu mnoho. Mám strach, aby to k sobě ladilo. Nebo je možné zvolit jiný odstín podlahy a jiný odstín dveří? Mohla byste mi také prosím poradit jaké barvy nábytku a doplňků zvolit k javoru a jaké k buku? Poradila byste mi jakou barvu kuchyně bych měla volit? Protože byt bude dokončen koncem roku, nebudeme zatím stěny malovat barevně, prý se doporučuje asi rok vyčkat, než stěny pořádně vyschnou a dům si tzv. sedne. Co si o tom myslíte? Uvažujeme o smetanové do obývacího pokoje (pak si nejsem jistá javorovou podlahou), kuchyňský kout pro odlišení asi do oranžova nebo žluta. Ložnici jednoznačně světlounce modrou a dětský pokoj zelený s oranžovou, nebo žlutou. Nevím, jakou barvu zvolit do chodby - není zde žádné okno, takže plánujeme do dveří vsadit pruh z matného skla (úprava Satinato), ale jakou použít barvu? Děkuji za Váš čas a za radu.
Odpověď   Dobrý den, u této velikosti bytu je spíše vhodné volit světlejší odstíny. Interiér v provedení buk je klasický, teplý a velice častý. K podlaze z javoru například v provedení úzká prkna je možné volit dveře javorové, které budou o tón světlejší (podlaha javor americký, dveře javor evropský). Tím získáme základní barevnost. K tomuto materiálu je možné volit z dřevěných dekorů sytější a výraznější odstín jasanu a doplňit o uni barevné dekory. Pro vytvoření moderního interiéru (kuchyňské linky) můžeme volit odstíny teplé oranžové i na kuchyňskou linku. Při této volbě můžeme kombinovat s např. Zebrano a s odstíny hnědé pro zvýraznění prostoru. Při volbě malby zdí v kouřové nebo lněné bych se přikláněla sytější v obytném prostoru a světlejší na chodbě. Pro barvenost jednotlivých pokojů a sladění celého interiéru by se mělo pak ubírat v duchu této barevnosti letních odstínů ke kterým patří například i jemná smaragdová nebo mátová zeleň, kouřová šeď v ložnici v kombinaci s bílým nábytkem. Kombinace zelená a oranžová do dětského pokoje je také vhodná. Tady bych vycházela z odstínů užitých v obytném prostoru. Jestliže má pokoj působit uceleně a dětsky, neměly by se tam střídat výrazné barevné plochy vedle sebe například na nábytku, takže spíše jemně podbarvené zdi, nábytek v dekoru dřeva a doplňky v různých odstínech vybrané doplňkové barvy. Zajímavý detail by bylo použití kovového lůžka se vzorovaným čelem v bílé při použití jemných pastelových odstínů a tmavé antracitové při sytějších odstínech.

Dotaz   Dobrý den, po dlouhém vybírání barvy oken jsme se rozhodli pro plastová okna barvy cherry. Střecha má barvu červenohnědou. Mohla byste nám poradit s barevností fasády, případně rámečků kolem oken, soklu a dlažby? Dům je jednopodlažní s obytným podkrovím a sedlovou střechou. Líbila by se mi barva pastelová do oranžova či žluta, šedý sokl a šedá dlažba. Je vhodná tato barevná kombinace? U domu je i terasa, na kterou můžeme jít balkonovými dveřmi z obývacího pokoje. V interiéru bych chtěla mít plovoucí podlahu s dřevěným dekorem, ještě nevím jakým. Co dát tedy na terasu, aby se netloukla s barvou okolí. Prosím Vás, tedy o radu, jak vhodně vše skloubit, aby celek působil vyváženým dojmem. Děkuji za odpověď.J.V.
Odpověď   Dobrý den, k této barevné kombinaci bych volila spíše odstíny kouřová hnědá. Podle velikosti oken a optického členění je možné použít i falešné šambrány. Moderně a odlehčeně působí pruhy po stranách u francouzských oken. U této barevné kombinace je vhodné použít na komunikačních cestách dlažbu v odstínu pískovce nebo béžovou v imitaci žulové kostky tudíž 10x10cm. U větších ploch 20x20cm. V interiéru doporučuji podržet teplé odstíny ve světlejším více oranžovým probarvením, například pařený buk nebo sytější třešeň.
Dotaz   Dobrý den, děkuji předem za Vaši radu. Potřebovala bych poradit s volbou barvy kuchyně a barvy ostatního nábytku v obývací kuchyni: - kuchyň je součástí obývacího pokoje, prostor je čtvrecový - kuchyň bude mít tvar pismene L - podlaha jsou dubové parkety (staré které se nově vybrousí a nalakují) - dveře bílé - kazetové (jednoduché rámečky) - okna bílá - špaletová - v pokoji budou starožitné hodiny v tmavém dřevě Nevim, jakou barvu kuchyne zvolit - zda svetle drevo jako je briza, nebo naopak neco tmavsiho - orech, apod. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď   Dobrý den, kombinace prkenné dubové podlahy se špaletovými okny dává prostoru nádech městského interiéru meziválečného období. Je možné řešit dispozice v tomto duchu nebo tvarově zmodernizovat hmotu kuchyně. V druhém případě je možné volit kuchyň jednoduchou (výplň můžete pojmout stejně jako u dveří) v materiálu ořech eventuelně exotickou dýhu v zemitých odstínech s horizontální orientací jenom na spodní části kuchyně. Neznám velikost místnosti, ale pokud je menších rozměrů, je vhodnější volit spíše světlejší . Výjimečně by se sem hodil romantický styl jednoduchý dvoubarevný – podlaha dub, malby stěn a stropů písková béžová, sněhová bílá kuchyň, dveře, okna, svítidla, čokoládová hnědá TV sestava, doplňky. Barevný akcent vytvoříme doplněním nugátové hnědé – sezení. Tvrdost kontrastu hnědé a bílé nám zjemňuje malba zdí - písková béžová.
Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu barevného provedení podkrovní místnosti. Na přiloženém půdorysu jsou uvedeny dvě místnosti - jedna ložnice, druhá - větší pokoj přes celý štít domu. Původně zde měl být dětský pokoj, při výběru střešních oken jsme zvolili žlutou zatemňující roletu. Bohužel, budeme potřebovat zde zřídit kuchyňku s obývacím pokojem. Uvažujeme, že vedle koupelny by byla kuchyňská linka do "U", tato kuchyňka by byla spojena s obývacím pokojem. Uvažuji, v jakých barvách zařídit kuchyňskou linku, podlahy, nábytek, barvy stěn, dveře (okno ve štítové straně bude světlý ořech, střešní okna jsou ze světlého dřeva se žlutými roletami - viz přiložený obrázek). Ráda bych zařídila pokoj jednoduše, ve světlých veselých barvách. Předem Vám velmi děkuji za Vaši radu.
Odpověď   Dobrý den, velkoryse působící prostor vytvoříme použitím teplých jarních tónů. Budu vycházet ze žluté. Stěny strop a eventuelně trámy bílá barva přírodní vlny, žlutá zastínění oken, doplňky jako jídelní servis, kytice květů, jemná šeď sezení (nutné upravit dispozici neházet všechno zařízení do rohů) – nebojte se posunutí do prostoru a vyvážení hmoty obou protistěn – pro pohodlný průchod stačí 80-90cm. Tato barva v kombinaci s béžovou na koberci, podlaha stejná jako okna středně medová, nábytek kusový středně hnědá, kuchyň spíše béžová. Doplňková barva zelenkavá sklo Satinato, ozelenění.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru odstínu podlahy a nábytku v obývacím pokoji (40m2). Dveře budou v odstínu buk, okna dřevěná jsou v odstínu třešeň. Přemýšlela jsem o podlaze Quickstep přírodní buk nebo dub, je vhodná? Nebo raději tmavší odstín? A jakou barvu na stěny? Přemýšlela jsem o žluté, budeme mít modrou sedací soupravu. Dále si nevím rady s malbou na stěnu v kuchyni, ta je spojená a plynule přechází do obývacího pokoje. Máme zvolit raději stejnou barvu? Nebo zvolit nějaký kontrast? Jaký by byl nejvhodnější? Kuchyň bude kombinace buk + stříbrná. Předem děkuji a jsem s pozdravem Eva Píchová
Odpověď   Dobrý den, u podlahy barevnost směřujte spíše k odstínu uváděnému v příloze tj. třešňová prkna světlejšího odstínu. Nábytek pak v buku. Doplňkové barvy vanilková a smetanovobéžová nám budou interiér postupně zjemňovat. Jestliže je sezení výrazně modré, je nutné ho zmírnit odstínem jemnější modré a žluté. Toho můžete docílit i jemným vzorem na kusovém koberci. Malby bych volila smetanovobéžové všude stejné, a vanilkový odstín pak jako doplňkovou barvu například na zastínění oken.

Dotaz   Dobrý den. Obývací pokoj s jídelním stolem, plovoucí podlaha. Jak zvolit koberec? Jeden, ale ne ode zdi ke zdi, nebo dva - k jídelnímu stolu a k sedačce. K čemu přihlížet při výběru barvy koberce? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, nedoporučuji koberec pod jídelní stůl z důvodu hygieny a údržby. Vhodný a příjemný je u konferenčního stolku. Barvy a vzory se dolaďují k interiéru, základní odstín spíše v barvách zdí a detail vzoru v doplňkových barvách v interiéru. Samozřejmě záleží na stylu zařízení, v určitých případech je volba velice výrazného koberce důležitá.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu v oblasti barvy dveří v bytě - novostavba. Všechny dveře jsou v delší chodbě, kde je světlá dlažba. Vchodové dveře jsou v buku. Ložnice a pokoj bude mít světlý nábytek. Koupelna s WC je čokoládově hnědá a béžová. Obývák je wenge, nábytek a kuchyň vanilka, podlaha woodstock. Jakou vybrat tedy barvu pokojových dveří? Buk? Javor? Ořech? Děkuji
Odpověď   Dobrý den, podlaha Woodstock se řadí svojí barevností do odstínu zemitých. Je velice výrazná a silně dekorativní, proto je vhodné volit jednoduché dveře spíše světlejší. Materiálové provedení v buku nedoporučuji – má teplý narůžovělý odstín. Podle velikosti stavby a již dané barevnosti můžete volit dveře Sapeli například typ NOTE. Odstín bříza (javor je nažloutlý a buk vchod zase růžový) světlejší varianta nebo ořech sytější. U ořechu bude chodba ponurá, ale obytný prostor výrazný, u břízy bude chodba jemnější, ale v obytném prostoru si můžeme dovolit zajímavější malbu zdí.
Dotaz   Dobrý den paní architektko. Staví se nám nový byt v Brně a protože nejde o žádný velký developerský projekt, stavitelé jednají se všemi novými majiteli bytů individuálně. A tak nám bylo řečeno, ať si sami vybereme barevný odstín podlahy a vnitřích dvěří atd.. Jediné, co je v domě dáno, je barva oken, kterou nedovedu definovat, připadá mi více do zlatožluta. Chtěla jsem Vás poprosit o radu, jak sladit interiér bytu s těmi okny? Tedy jakou barvu podlahy zvolit, a k tomu potom dveře Sapeli? Podlaha by měla být laminátová Egger (zatím se nám líbí vzor Tis) nebo Tarkett vzor Cognac Maple, ale vůbec nevíme jestli volit tmavší nebo světlejší barvy. Tato podlaha bude jen v obývacím pokoji a kuchyni. Kuchyňská linka potom bílá s pracovní deskou buďto z masivu doladěného opět k podlaze nebo lamino s imitací dřeva. V předsíni potom dlažba. Do zbývajících pokojů bychom preferovali koberec. Přikládám k mému dotazu soubor s obrázky domu, dispozice bytu a hlavně alespoň pro představu také foto oken. Děkuji předem za Vaši brzkou odpověď a pomoc. S pozdravem Magdaléna Ročkárová.
Odpověď   Dobrý den, bohužel nemám k dispozici přílohy, ale pokusím se vám sestavit barevný model. Vycházím aspoň částečně z odstínu oken – měly by se brát v úvahu, i když nemusí přísně odpovídat barevnosti bytu. Zajímavá a nadčasová je použitá dubová podlaha a část nábytku, světle šedivá až antracitová a doplňková výrazná červená – malby zdí odstín režná. Druhá barevnost trendové zemité odstíny - ořech nebo bělený ořech, béžová až smetanová, pro doplňkovou barvu je tady je více možností - olivová zelená, holubí modř, nebo odstíny oranžové až terakota. Zajímavé je použití kotvení nábytku do zdi v jednoduchých liniích. Při výběru možností typů použitých podlah javor - Maple Cognac bych se držela spíše odstínu světlejšího. Dveře můžete použít v provedení javor americký. Tímto celý interiér ladíme do teplých medových odstínů a jarních tónů.
Dotaz   Moc prosím o radu. Máme velký obývací pokoj (6,5x5,5m), okna na východ a sever. Koberec hnědý, souprava modro-béžová a nábytek buk - se stříbrnými úchyty (viz fota). Dosud jsme používali na výmalbu světlé odstíny béžové nebo okru. Závěsy na oknech hnědé. Rádi bychom provedli změnu a pokoj oživili. Jaký odstín barvy použít? Líbí se nám meruňková ve dvou odstínech. Jakou barvu závěsů? V odstínu meruňky? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, na základě zaslaných fotografií si mohu udělat jasnou představu o řešeném prostoru. Pro doplnění bych ráda specifikovala barevnost – koberec světle hnědý je v prostoru použitý k nábytku v provedení mořeném na odstín spíše mahagon nebo přimořená hruška. Sezení celkově působí spíše béžovo šedým dojmem. K této barevnosti je vhodné použít malby teplých odstínů například červená, oranžovohnědá nebo oranžovobéžová. Takto prostor výrazně zateplíme. Jako doplněk budou postačovat polštáře ve stejných odstínech jako malba. Interiér bude působit čistě a uceleně.

Dotaz   Paní architektko, prosíme Vás o radu. Máme novostavbu a uvažujeme o vnitřních dveřích v buku(dýha Sapeli). Nevíme, v jaké barvě dřeva zvolit plovoucí parkety a kuchyňskou linku. Dlažbu v kuchyni a na chodbě jsme zvolili typ Lago 157. Okna jsou v bílém provedení. Jaká malba se hodí na stěny, když máme modrou sedačku. Přejeme hezký den. Děkujeme
Odpověď   Dobrý den, k materiálové kombinaci buk se výborně hodí třešeň, ale ještě lepší je buk se zvýrazněnou texturou. Další použité barvy můžete kombinovat ve smetanové pro malby zdí a jako doplňkové odstíny červenou a antracitovou. Keramická dlažba Lago je poněkud usedlejší. Kuchyňskou linku můžete volit v uni barvách béžová, červená nebo klasika v jednom z již zvolených odstínů dřeva na podlaze nebo na dveřích.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jakou barvu podlahy zvolit k naší kuchyňské lince. Je nutné ji vyměnit, protože nás sousedi vytopili. Stávající podlaha je plovoucí, zelené barvy, ale tyto odstíny se již nevyrábějí a nedokážeme si představit podlahu tmavou, také proto že zasahuje až do chodby, kde není denní osvětlení. Mnohokrát Vám děkuji a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, interiér kuchyně je poněkud výrazný a použití zelených ploch ho velice člení. V kombinaci s dřevěnými plochami v odstínu ořechu je vhodné použít nevýraznou jednoduchou podlahu v odstínech bílé až slonové kosti. Pro uklidnění prostoru bych nedoporučovala podlahu barevnou a v případě, že by bylo možné zasahovat do stávající sestavy kuchyňských dvířek, bylo by vhodné srovnat zelené plochy například na horních dvířkách a tmavé ořechové plochy na spodních dvířkách. Dát prostoru spíše horizontální – vodorovný charakter.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit jakou barvu zvolit na sedací soupravu. Nábytek máme černý se šedivými dvířky, koberec viz foto (šedo-černý). Stolek je skleněný. Zdi máme vymalované bíle. Líbila by se mi oranžová nebo zelená, tak bych chtěla znát váš názor. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, interiér máte v základní barevné kombinaci černá - šedá - bílá. Jsou to základní barvy zimní palety a je možné je doplňovat výraznou uni barvou v teplých i studených tónech. Přikláním se ke kombinaci černá, šedivá, jasně červená na sezení. Pro potlačení jednoznačného přechodu bílá - černá je vhodné podbarvit stěny smetanovou. Pro zjemnění vzhledu mohou celek doplňovat dekorativní detaily v odstínech azurové modré a dalších odstínech červené.

Dotaz   Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně výběru barvy nábytku a sedací soupravy do obývacího pokoje, který je v panelovém domě. Obývací pokoj je vymalován sytě žlutou barvou. Okna jsou bílá plastová. Zatím mám vybranou sedačku barvy viz. příloha. Chtěl bych se zeptat, jakou mám volit barvu koberce a obývací stěny. Rozhoduji se pro barvu buk.
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost žlutá je výrazná a jako malba na zdi prostor vyplňuje. Vhodné je zjemnit tuto hmotu. Doporučovala bych koberec celoplošný smetanovobéžová, sezení pastelová zelená a nábytek buk medový odstín spíše nižší sestava. Doplnění zastínění oken např. panelové závěsy v odstínech smetanové a kombinace světle hnědá.

Dotaz   Dobrý den, chystáme se zařizovat nový byt malých rozměrů a potřebovali bychom od Vás poradit s malbou, barvou podlahy, kuchyňského koutu... Přikládám obrázek, jak bychom chtěli mít sestavený nábytek a kuchyni (hrubý nákres, jak by pokoj měl vypadat) Problémem je, že nevíme, jaké barvy použít, abychom malý pokoj opticky zvětšili, ale cítili se v něm útulně a ne chladně. Na druhém obrázku je sedačka, která v pokoji bude. Velice děkujeme za odpověď a nápady...
Odpověď  

Dobrý den, při zařizování malých multifunkčních pokojů je nutné některé prvky vymyslet s více funkcemi nebo zmenšit reálné normované rozměry nábytku. Uvedu příklad: jídelní stůl bych zařadila ke kuchyňské lince např. v nepravidelném oblouku o šířce minimálně 60cm – bude sloužit jako jídelní stůl i jako pomocná pracovní plocha pro kuchyň. Tím nebudeme rozbíjet prostor výškově (TV sestava a stávající jídelní stolek) . Při získání této plochy bych varnou desku a troubu posunula doleva. Získáte odkládací plochu na obou stranách a nehrozí pád vařící nádoby. Jídelní sezení může zasahovat do komunikační plochy v případě občasného použití max. 5x denně (tak by jste měla jíst). Barevně se nemusíme striktně držet světlých tónů. Uvedu Vám netradiční barevnost - středně šedivé stěny v kombinaci s růžovou (růžová barva floxu) až rubínová – sezení, podlaha smetanové marmoleum a na stropě světle šedivá. Růžová je barva léta a odstíny šedivé jsou neutrální. Tento interiér je vhodné doplnit o bílé dveře a světlou javorovou kuchyň, opět v kombinaci se šedivou . TV sestava javorová. Po vhodném nasvícení, např. skrytým za sedačkou v podlaze, je tento interiér ještě mnohem zajímavější večer(v čase, kdy se v něm člověk nejvíce zdržuje).
Jinak můžete volit klasickou variantu - podlaha a dveře buk, kuchyň buk a béžová (nebo slonová kost), nábytek bílá lesk, sedačka oranžová, stěny smetanové s použitím centrálního obrazu v odstínech teplých barev.

Dotaz   Dobrý den, stavíme novostavbu – v přízemí bude vstupní chodba (cca 12 m2), ze které budou velké bukové prosklené dveře (šířka 1,5 m) do obývacího pokoje. Ten je spojen s jídelnou a kuchyňským koutem (tato místnost je do L a má cca 40 m2). Prosím o radu, v jakých barvách mám zařídit tuto místnost. Mám ráda teplé barvy a chtěla bych, aby tato místnost spolu se vstupní chodbou působila jako celek. Nevím, jakou barvu použít na kuchyň, zeď, nábytek, případně doplňky. Děkuji, Brožková
Odpověď   Dobrý den, kombinací v teplých odstínech existuje velice mnoho. Dnešní trh nabízí provedení v různých tvarech a odstínech. Pocit teplého a útulného interiéru navozují přírodní materiály a jejich imitace. Zajímavá a nadčasová je kombinace třešňové podlaha a stejných dveří (orientace dýhy horizontální). Kuchyň červená, např. Hanák, typ Progres http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_progres_cappucino_cherry_alias v kombinaci s kouřově hnědou (cappuccino). K této barevnosti můžete volit červené doplňky v kombinaci s malbou, zastíněním oken a čalouněním ve smetanových odstínech.
Dotaz   Dobrý den, potřeboval bych poradit s barvami v obývacím pokoji, který je spojený s kuchyňským koutem ve tvaru U. Linka je v barvách ořech a lesklá smetanová. V pokoji budou dvě kožené sedačky – jedna ve smetanové a druhá v tmavě hnědé. Podlaha v celém pokoji a kuchyňském koutu má třešňovou barvu, je výrazně strakatá (světlá x tmavá) - pokoj je velký a světlý. Můžu Vás požádat o radu, jakými barvami můžeme vymalovat a jaké použít barvy záclon? Mockrát děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, základní barevnost je daná – ořech. Výraznou podlahu, jakou uvádíte (doufám, že je spíše do odstínu ořechového), je vhodné doplnit jednoduchou uni barvou na zdech i zastínění oken. V této kombinaci bych doporučovala červenou – teplá paleta, olivově zelenou – studená paleta. Nebo jemnější interiér gradace smetanové do béžové – hnědé 3-4 stupně odstínů. Na zastínění světlá v kombinaci s tmavou hnědou např. IKEA japonské žaluzie, další gradace na stěnách od světlé na stropě až po sytější za světlou sedačkou.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Zařizuji si obývací pokoj a nejsem si jistá, jak bych měla vymalovat stěny. Pokoj je poměrně velký, na jedné stěně je přes celou délku stěny velké okno (okno má tmavě hnědé - téměř černé rámy).U stěny, která je kolmá ke stěně s oknem, bude větší šedá rohová sedačka s velkým křeslem a tmavě hnědým konferenčním stolkem (stolek bude ve stejném odstínu jako nábytek v místnosti). Naproti sedačce bude moderní obývací stěna Palermo - tmavě hnědé barvy - odstín wenge, se stříbrně šedými doplňky, jako jsou nožky a úchytky (moje obývací stěna by měla vypadat přibližně tak,jak je na obrázku, jen bude celá tmavě hnědá v odstínu wenge). Podlaha v místnosti je z dřevěné mozaiky - kombinace převážně jasan a dub (kombinace světlá a tmavší), ale na podlahu nemusíme brát velký zřetel, protože podlaha se případně zakryje kobercem. Moje představa je, že všechny stěny budou bílé a jenom jedna stěna, právě ta, u které bude moderní obývací nábytek (tzn. stěna naproti sedačky), bude vymalovaná jednou sytou barvou a v této barvě pak budou převážně doplňky v místnosti (polštáře na sedačce, obrazy na bílých stěnách atd.). Původně jsem chtěla, aby tato jedna stěna byla sytě červená, ale když jsem viděla vzorník barev, tak buď byly odstíny s nádechem do vínově červené nebo do oranžovo červené barvy. To mě rozhodilo, znejistěla jsem, která červená by byla lepší a zda tam vůbec ta červená bude pasovat. Viděla jsem na obrázku i kombinaci tmavě hnědého nábytku a stěny v odstínu oranžovohnědém, což mě taky zaujalo. Můžete mi prosím poradit, jakou barvu stěny byste doporučila Vy, případně jak byste barevně sladila tento pokoj? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, barevnost tak, jak ji uvádíte, je velmi zajímavá a to i s použitím podlahy jasan-dub. Tato mozaiková podlaha je poměrně výrazná a k ní bych volila na zeď za TV sestavou sytější šedou s červenými doplňky na kusovém koberci, jídelním servisu, polštářích.
Druhá varianta je podbarvit zeď červenou – je efektnější a podlahu pokrýt kobercem ve světlém smetanovém odstínu. Detaily barevnosti uvádím v příloze.

Dotaz   Zdravím vás a prosím o radu s výběrem barvy stěn a šikminy do společného prostoru obývacího pokoje a kuchyně. Jde o nepříliš velkou podkrovní místnost s okny situovanými na sever a balkonovými dveřmi na severovýchod. Kuchyňská linka je v kombinaci vanilka-calvados, sedačka a křeslo jsou béžové, podlaha bříza, ale barevně něco mezi olší a bukem (lehce do růžova). Balkonové dveře calvados, ostatní dveře a zárubně jsou bílé. Strop je rovněž bílý. Rád bych volil teplejší odstíny, nechci ale prostor dále zmenšovat a barevně jej překombinovat. V příloze zasílám obrázky před realizací kuchyňské linky a po ní. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, děkuji za fotografie. Jsou pro moji představu důležité. Prostor je poměrně malý a calvados tmavý. Doporučuji doplnit barevnost v odstínu režné – přírodní vlny. Třeba v detailu na linku nebo tenký kruh na zeď za TV. Je možné podmalovat o tón sytější stěnu do v. podezdívky. Jinak spíše velice světlý odstín. Teplé odstíny barev spíše na koberci, ale jenom v detailu.

Dotaz   Dobrý den, do obývacího pokoje v kompletně zrekonstruovaném panelákovém bytě chceme koupit novou rohovou sedací soupravu a rádi bychom Vás poprosili o radu při výběru barvy sedačky. Popis místnosti: plovoucí podlaha olše, strop bílá, stěna na proti sedačce (hlavní stěna) světlá okrovo-žlutá, ostatní stěny téměř bílá (slonová kost), nábytek calvados, okno i balkónové dveře bílé, doplňky jsou většinou červeno-oranžové (květináče, svíčky). Z obýváku je zvětšený dveřní otvor přes kuchyň do předsíně, linka calvados, barva stěn sytě oranžová, strop bílá. Sedačka bude z jedné části pod oknem a bude z ní výhled do kuchyně a předsíně. Okno je bez záclon, jen uvažujeme o závěsech, o jejichž barvě také nemáme jasno. Děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den, k této barevné kombinaci bych doporučovala odstíny spíše neutrální. Teplých barev je tam poměrně dost. Další argument je hmotová velikost sezení. Odstíny spíše světlejší např. smetanová bílá, světle šedivá. K této barevnosti zastínění japonské žaluzie (např. IKEA) v kombinaci se závěsy ve světlých smetanových odstínech.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Potřebovala bych poradit, s jakými barvami lze kombinovat nábytek z ořechu (pouze lakovaný bezbarvým lakem). Jaký odstín dřeva by se k takovému nábytku hodil na podlahu, okna a dveře? Nashledanou a děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, vždy záleží na velikosti řešeného prostoru. V menších místnostech je vhodné volit světlejší odstíny – např. bělený dub na podlahu a dveře, ořech na okna. Ve větších pokojích můžeme volit sytější variantu a to wenge na podlahu a okna, ořech na dveře. Moderní variace se zajímavě kombinují s UNI barvami na podlaze a dveřích v odstínech šedivé, béžové – dlažba keramická, koberec nebo lité průmyslové podlahy.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu ohledně vestavěné skříně v ložnici. Postel a noční stolky máme ze smrkového masivu v moderním "odlehčeném" designu. Poraďte mi prosím, jaký materiál a barvy použít na vestavěnou skříň, aby vše ladilo. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, smrkový masiv nám vymezuje barevnost v odstínech teplých. V ložnici můžeme kombinovat v odstínech žluté – důležité je odlehčit hmotu velkých šatních dveří, co je možné horizontálním členěním a volbou světlých výplní. Příklad uvádím v příloze.

Dotaz   Dobrý den, prosila bych Vás o radu. Kupuji byt o velikosti 40m2, z toho bude obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem o velikosti 17m2. Obývat ho budou 2 lidé. Na připojeném obrázku je předběžný návrh, jak by měl asi pokoj vypadat. Nevím si rady s barvami ani uspořádáním. Sedačka bude cihlově červená, kuchyň nexus bříza s pracovní deskou nerez. Jaké barvy by měli být na židlích, stolku, zdech, nábytku, podlaze a doplňcích? Pokoj bych chtěla mít hodně vzdušný, protože jde o opravdu mini pokoj. Velice děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, pěkná a netradiční kombinace je podlaha Marmoleum odstín smetanovobéžová světlounká. K bříze je na zdech vhodný odstín říčního kamene šedobéžová a k tomu doplňková barva červená. Je možné použít i syté odstíny říčného kamene, např. obrazy, svítidla. Nábytek buď bílý lakovaný, nebo v provedení bříza. Vhodné doplnit o desénový kousek, např. červený konferenční stolek z průhledného plastu.

Dotaz   Dobrý den. Zařizujeme rodinný domek, kde kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem je ve tvaru L. Kuchyň máme v barvě ořech, bílá a hliník.V obývacím pokoji bychom chtěli také použít nábytek v barvě ořechu. Nevíme si rady s výběrem barvy dřevěné podlahy, dveří a výmalby zdí. Děkuji za odpověď
Odpověď  

Dobrý den, ráda kombinuji ořech s běleným dubem. Měl by být na podlaze i dveřích. Jiné netradiční řešení je použít průmyslovou litou podlahu ve světlém odstínu, např. béžová nebo smetanová - polomatná. Odstín malby pak můžete ladit do šedivých, kouřových (cappuccino) a nebo teplých červených a oranžových odstínů.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jakou zvolit barvu dlažby v kuchyni, která je spojená s obývacím pokojem? V pokoji bude podlaha dřevěná z lamelek dub s úpravou voskový olej. Teď se rozhoduji pro barvu kuchyňské linky - zda volit světlejší třešeň, když okna jsou třešeň a parapet v kuchyni je světlejší třešeň, nebo úplně jiný odstín. Dlažbu bych chtěla jednotnou v kuchyni i chodbě a tím ji právě potřebuji sladit k lince. Neumím odhadnout, jestli volit dlažbu světlou, aby byl kontrast s kuchyňskou linkou, nebo tmavší.Jak sladit desku na lince a obklady?
Odpověď  

Dobrý den, k podlaze v dubu je zajímavá kombinace kuchyň např. Hanák typ PROGRES bílý, dýha zebrano http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_progres_bily_dyha_zebrano v kombinaci se světle smetanovou dlažbou. Třešeň a buk jsou velice výrazné dřeviny, jak barvou, tak texturou a neměly by se vedle sebe moc rády. Zebrano v detailu je výrazné a má v sobě kus odstínu dubového. V kombinaci s uváděnou bílou nebo béžovou bude prostor velice pěkný a jemně probarvený. Doplňkové barvy pak můžete volit v teplých ale i studených výrazných odstínech.

Dotaz   Hezký den! Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění interiéru obývacího prostoru spojeného s kuchyní a jídelnou cca 35m2, okna jih a sever. Jediná barva, která je jasná, je světle hnědočervená (snad calvados nebo třešeň), která je použita na okna a terasové dveře. Vzhledem k tomu, že právě tato barva nepatří mezi mé oblíbené, nejsem schopna doladit barvy dveří, podlahy, schodů v interiéru i nábytku, tak aby byly s touto barvou v souladu a zároveň interiér působil moderním jednoduchým dojmem. Další omezení představuje podlahové topení - snižuje výběr vhodných dřevin na podlahu. Preferovala bych průmyslovou mozaiku, ale budu vděčná za jakýkoli nápad, nějak jsem se do těch dřevin zamotala. Děkuji Andrea
Odpověď  

Dobrý den, okna v červeném odstínu je možné kombinovat ve stejné barevné skupině např. podlaha průmyslová exotická Punah, dveře třešeň, doplňkové barvy odstín smetanová do kuchyně, antracit na sezení, světle šedá na stěny + sklo. Další variantou je použití dřeviny zemitých odstínů - např. ořech na dveře i podlahu a jednu ze zdí podbarvit červenou tak, aby nám korespondovala s okny. V obou případech můžete ponechat okna bez zastínění, tj. přiznat je.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně výběru podlahy v propojeném obytném prostoru - obývací pokoj, jídelna a kuchyně, celkem plocha je kolem 70 m čtverečních. Rozhodujeme se mezi plovoucí podlahou laminátovou, plovoucí podlahou dřevěnou a linem - Novilon. Myslíme si, že lino by bylo velmi praktické a odolné vůči poškození, ale plovoucí podlaha by vypadala rozhodně elegantněji. Líbí se nám dřevěná, ale máme strach z poškrábání a dolíků po pádech předmětů. Jelikož plánujeme děti, asi by byl lepší odolnjší laminát. Uvažovali jsme o laminátu lepší kvality (Parador), aby to nebylo tolik studené a aby to neklapalo. Prosím, jestli nemáte nějaké zkušenosti, zda dražší laminát je opravdu kvalitou výrazně lepší oproti levným verzím. Dále prosím o radu ohledně výběru barvy podlahy do tohoto prostoru, kuchyň bude mořená třešeň, dveře jsou v barvě dubu a okna jsou kaštanová. Dále pak bych ráda znala Váš názor, jaká by se hodila barva nábytku, sedací soupravy, výmalby. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Hladíková Petra.
Odpověď  

Dobrý den, předně do obytného prostoru PVC moc nedoporučuji - z důvodu kvality povrchu a jeho spojů. Na dřevěné i plovoucí laminátové podlaze vznikají po pádu předmětu vznikají rýhy a díry. U dřevěné podlahy se dají opravit, u laminátové nikoli. Kvalita plovoucí podlahy je u dražších typů výrazně lepší. Jde tady i o kvalitu spoje, nejenom povrchu a tl. podlahové krytiny. Kvalitu povrchu si můžete srovnat u jednotlivých typů podle technického listu. Barevná kombinace – kaštan, mořená třešeň (předpokládám blížící se kaštanu) a dub je tedy již daná. Pro dokončení barevnosti existuje více variant. Můžeme se držet kontrastního daného modelu – podlaha kaštan (sytější), dveře dub, nábytek dub, malba zdí světlejší béžová nebo režná. Nebo je možné volit podlahu dub a nábytek v odstínu třešně v kombinaci se sytější malbou (červeno hnědá nebo karamelová). Tato varianta více zaplňuje prostor. Další dřeviny bych nedoporučovala. U obou variant volte spíše teplé odstíny – pro klidnější působení tón v tónu . Výraznější kontrast volte s citem. Před realizací si udělejte vzorkovnici všech prvků. Je to důležité, laminátové podlahy (např. dubové) mají velice rozdílné odstíny.

Dotaz   Dobrý den, koupili jsme malý domek. Potřebovala bych poradit, jak udělat obývací pokoj. Přikládám fotografie, jak je to doposud. Jediné, co bych chtěla ponechat, je sedačka. Dá se z ní udělat i rohová, ale nemůžu přijít na barvy a uspořádání. Dále bych se chtěla zeptat, jestli by se hodilo použít točité schody. Děkuji moc, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, točité otevřené schodiště vám ušetří poměrně hodně místa a je možné ho umístit v rohu místnosti. Barevná kombinace na fotografiích je vybírána s vkusem. Pokoj je poměrně malý a je možné volit světlejší barevnost. Předpokládám, že podlaha zůstane. K této podlaze můžete volit tuto barevnou kombinaci: světle šedivé stěny, sedačka antracit, zadní stěna imitace betonu, schodiště kovové - broušený nerez, nášlapy stejné jako podlaha, nábytek červená uni barva. Další možná kombinace je namalovat zdi odstínem capucino, sedačka antracit, nábytek stejný jako podlaha. Zadní stěna lesklý nátěr, odstín zelenkavá, schodiště kovové - nerez broušený, nášlapy sklo satinato.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou podlahu a jaké dveře máme zvolit. Posílám foto skříně z obýváku, ve skutečnosti je trošku světlejší. Máme dvě malé děti, takže kromě barvy a typu dveří nevím, zda zvolit dýhu, lamino či fólii. Masivní dveře do celého RD by byly finančně náročné. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, doporučuji volit spíše dýhu (při poškození se dá snadněji opravit). Pokud je nábytková sestava světlá, volte odstín podlahy i dveří o tón sytější než skříň. Vhodné a nadčasové jsou dveře SAPELI typu Swing.

Dotaz   Prosím Vás o radu, jakou barvou vymalovat obývací pokoj a chodbu bytu 2+1 (rozloha 55 m2). Ložnici už mám v bílé. Kuchyň v meruňkovém odstínu. Obývací pokoj je k jihu, velikost 17m2 a výška stropu 2,40m. Nábytek je v barvě tmavého mahagonu, sedací souprava umělá kůže vanilkové barvy. Podlahu zatím nemám, ale představuji si světlý, jednobarevný (nejlépe bílý, krémový, vanilkový) koberec. Na trojdílné okno mám v úmyslu pověsit pouze záclony bez závěsů. Chodba je úzká (do L), se šesti dveřmi i zárubněmi do šesti pokojů v bílé barvě. Byt je přízemní, z poloviny podsklepen, proto uvažuji z důvodu zateplení, pocitu tepla, o kobercích. Moc děkuji za radu, Jana.
Odpověď  

Dobrý den, obývací pokoj není nikterak velký a jeho světlá výška 2,4m tento prostor ještě zmenšuje. K mahagonu (výrazný červeno hnědý odstín) je vhodná jemná barevnost, a to odstín světle hnědá až béžová. Na podlahu sytější, na zdi světlejší odstín smetanové. Vanilkové sezení je možné vhodně doplnit o světlejší a sytější odstíny této barvy, např. světlounce žlutá na zastínění oken a sytě žlutá na doplňky (stojací lampa…). Chodba může být barevně propojená s obývacím pokojem, a to odstínem vanilkové na zdech.

Dotaz   Prosím o radu, jak barevně sladit interiér obývacího pokoj spojený s kuchyní. Je obdélníkového tvaru, 3,85 m široký a 10 m dlouhý.Kuchyň je tmavě hnědá s nerez spotřebiči, plovoucí podlaha a dveře v barvě buk, gauč oranžový. Zasílám foto. Jakou barvu zvolit na zdi a na nábytek? Místnost je hodně prosvětlená, jsou tam tři francouzská okna a jedno klasické, děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, na jedné straně tmavě hnědá vystupuje výrazně z prostoru, na druhé je zatím doplněna o odstín buku a oranžový odstín sezení. Tyto barvy jsou poněkud kontrastní, ale ve vašem obdélníku je můžeme vhodně využít k potlačení dlouhého prostoru. Třeba podbarvením kratší zdi stejnou, eventuelně o stupeň světlejší malbou v odstínu hnědé. Doplňková barva dlouhých zdí může být světlounce hnědá nebo lehce meruňková. Nábytek buk nebo světlý ořech.

Dotaz   Dobrý den, budeme si s přítelem zařizovat byt a máme určitou představu. Jen nevím, jestli barvy půjdou k sobě a jak vymalovat. Posílám fotografie kuchyně a obývacího pokoje, které by se nám líbily. V obývacím prostoru je kuchyň i jídelní kout. Sedačku si představujeme béžovou nebo bílou koženkovou. Podlaha by měla být dub na celé ploše a dveře taktéž. Nábytek ořech (nebo bělený ořech, těch barev ořechu je strašně moc, ale určitě ne příliš tmavý) v kombinaci s bílou a šedivou. A pak je ještě otázka jak vymalovat. Myslela jsem na oranžový obývák a zelenkavou kuchyň, ale nebude to už moc? Předem moc děkujeme za rady a inspirace, které tady dáváte, je to skvělé, že něco takového existuje.
Odpověď  

Dobrý den, zvolená barevnost je vyrovnaná, jemná a elegantní. V případech, kdy jsou prostory kuchyně a obývací části spojené, je vhodnější volit odstín zdí stejný tón v tónu nebo v max. dvou odstínech, např. oranžové a smetanové. Další odstín bych doporučovala jako doplňkový, použitý jenom v detailu. Může to být zelenkavá. Na prosklených dvířkách kuchyňské linky, ozelenění a eventuelně uměleckých dílech.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme novostavbu a nevíme si rady s barevnými kombinacemi v otevřeném prostoru (kuchyň, jídelna, obývák). Máme hodně výrazná okna - smrk v barvě základ oranž a lak afromosia. Měla jsem v plánu kuchyň s korpusy a dvířka z části bříza a z části červená. Pracovní deska bílá s drobnými tečkami - červená, šedá (opravdu hodně drobné). Ted nám nainstalovali okna, mám z té červené kuchyně strach, bojím se, abychom tam neměli moc barev. Spíše se přikláním místo červené pro barvu oken (a stejnou barvu na parapety). A potom nevím, jakou podlahu. Budeme mít všude dlažbu. Stejnou dlažbu chci použít i do předsíně a chodby, které jsou oddělené posuvnými dveřmi. Děkuji moc za rady, jsem z toho dost nešťastná. Moc děkuji, Jiřina G.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych volila barevnou kombinaci jemnější, a to smrk – oranž. Bude doplněná o kuchyň bříza v kombinaci s titanovou pracovní deskou a obkladem sklem lakobel bílý, výplň horních dvířek sklo pavé bílé. Oranžový odstín DTD desky na kuchyni spíše na jednom celku, např. na příborníku nebo barovém pultu (nestřídat s břízou!). Podlaha defilé bílá další barvy na zdech jemné smetanové smetanové s kombinací středně šedivé. Oranžová v detailu, např. strukturální tapety Ulf Moritz.

Dotaz   Hezký den! Velice děkuji za radu ohledně barevného sladění obytné místnosti z minulého měsíce (35m2, včetně kuchyně a schodiště, velká plocha oken a balkonových dveří výrazné barvy). Vaše řešení se mi líbí, nicméně bych ho potřebovala trochu pozměnit. Jelikož máme dvě malé děti (omlouvám se, tuto informaci jsem Vám měla dát hned na začátku) nebude praktická ta antracitová barva na sedačku. Dále došlo k upřesnění barvy oken a balkónových dveří – je to dřevo mořené na oranžovou barvu odstín 2001či2009 RAL, zůstává jemně patrná kresba dřeva. Okna i balkónové dveře zůstanou přiznané, jedná se o rekonstruovaný dům ve funkcionalistickém stylu a tento ráz bych chtěla ponechat. Mohla bych Vás tedy ještě jednou poprosit o návrh barevného sladění ve světlejších odstínech? Děkuji moc za Váš čas i ochotu, Andrea.
Odpověď  

Dobrý den, prosím o zaslání čísla, pod kterým jsem na váš dotaz odpovídala. Děkuji.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit se sladěním barev, dveří, podlahy a nábytku. V obývacím pokoji by měl být nábytek barvy typu třešeň. Jakou barvu použít dveří a podlahy, když mám sedačku barvy terakota a hnědočervený krb? Taky nemám úplně jasnou představu o barvě zdí. Děkuji, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, pro přesnější představu bych potřebovala alespoň velikost prostoru. K třešňovému nábytku, hnědočervenému krbu a sedačce odstínu Terakota je vhodné volit světlejší podlahu a dveře, např. v teplých odstínech: buk, eventuelně hruška. Takto vytvoříte teplý základ a na zdech efektně vynikne odstín, např. světlý odstín velbloudí srsti, eventuelně smetanová až béžová.

Dotaz   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak barevně sladit místnost, která je rozdělena neplnou příčkou na dvě části, první jako malá odpočívárna, druha jako pracovna (více viz. přiložený obrázek). V první části je rýhovaná interiérová fasádní omítka natřená primalexem oranžovým jemným odstínem S0530-Y30R, zadní část (pracovna) je natřena primalexem žlutým světlým odstínem S0540-Y. Strop je u obou častí bílí. A teď vlastní dotaz, jakým odstínem natřít oddělovací příčku, aby vynikla vůči oběma barvám? Já uvažuji o jemném odstínu červeně. Mnohokrát děkuji za radu, jakou barvu a odstín použít s přihlédnutím na již použité barvy.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych vycházela z barev již použitých tak, aby pracovna byla sladěná a pocitově příjemná. Tuto dělící příčku bych doporučovala v odstínu oranžově hnědá a stropy doplnit o velmi světlý odstín žluté. Pak je možné kombinovat podlahu a nábytek s tím, že základní barevnost bude již dána stěnami. To znamená nábytek a případné lehátko v jednoduchém provedení, spíše tvarově zajímavé než barevné.

Dotaz   Hezký den! Nikde jsem bohužel nenašla čísla dotazů, tak jsem je sem nakopírovala. Doufám, že to takto bude stačit. Zároveň přikládám orientační průdorys prostoru. Děkuji moc a přeji příjemné prožití vánočních svátků.Andrea Otázka: Hezký den! Velice děkuji za radu ohledně barevného sladění obytné místnosti z minulého měsíce (35m2, včetně kuchyně a schodiště, velká plocha oken a balkonových dveří výrazné barvy). Vaše řešení se mi líbí, nicméně bych ho potřebovala trochu pozměnit. Jelikož máme dvě malé děti (omlouvám se, tuto informaci jsem Vám měla dát hned na začátku) nebude praktická ta antracitová barva na sedačku. Dále došlo k upřesnění barvy oken a balkónových dveří – je to dřevo mořené na oranžovou barvu odstín 2001či2009 RAL, zůstává jemně patrná kresba dřeva. Okna i balkónové dveře zůstanou přiznané, jedná se o rekonstruovaný dům ve funkcionalistickém stylu a tento ráz bych chtěla ponechat. Mohla bych Vás tedy ještě jednou poprosit o návrh barevného sladění ve světlejších odstínech? Děkuji moc za Váš čas i ochotu. Andrea Odpověď:Dobrý den, prosím o zaslání čísla, pod kterým jsem na váš dotaz odpovídala. Děkuji. Odpověď: Hezký den! Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění interiéru obývacího prostoru spojeného s kuchyní a jídelnou cca 35m2, okna jih a sever. Jediná barva, která je jasná, je světle hnědočervená (snad calvados nebo třešeň), která je použita na okna a terasové dveře. Vzhledem k tomu, že právě tato barva nepatří mezi mé oblíbené, nejsem schopna doladit barvy dveří, podlahy, schodů v interiéru i nábytku, tak aby byly s touto barvou v souladu a zároveň interiér působil moderním jednoduchým dojmem. Další omezení představuje podlahové topení - snižuje výběr vhodných dřevin na podlahu. Preferovala bych průmyslovou mozaiku, ale budu vděčná za jakýkoli nápad, nějak jsem se do těch dřevin zamotala. Děkuji Andrea ODPOVĚĎ: Dobrý den, okna v červeném odstínu je možné kombinovat ve stejné barevné skupině, např. průmyslová exotická podlaha Punah, dveře třešeň, doplňkové barvy odstín smetanová do kuchyně, antracit na sezení, světle šedá na stěny + sklo. Další variantou je použití dřeviny zemitých odstínů - např. ořech na dveře i podlahu a jednu ze zdí podbarvit červenou tak, aby nám korespondovala s okny. V obou případech můžete ponechat okna bez zastínění, tj. přiznat je.
Odpověď  

Dobrý den, odstín oken spíše RAL 2001 – je tlumenější pohledově příjemnější. Tento odstín je jemnější proti původní červené, a proto je možné volit průmyslovou dubovou podlahu v pruzích (eventuelně Marmoleum taky v pruzích, šířky 60cm). Nábytek, TV sestava a kuchyň jednobarevné uni odstíny béžové či smetanové. Možnost kombinace s dubem, např. kuchyně Hanák. Sezení oranžové až hnědé a malby zdí smetanová se strukturovanou tapetou, např. Ulf Moritz, v sytém odstínu s výrazným velkým vzorem.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poděkovat za odpověď ohledně barevného ladění bytu v panelákovém bytě 3+1 po připravované rekonstrukci. Moc se nám s manželem líbí navrhované řešení - třešeň Quick step podlaha a buk kuchyň a dveře, i když jste mi zcela rozbourala mou zamýšlenou představu. Mám však proto ještě další prosbu na řešení barevnosti předsíně: za vchodovými dveřmi bude asi do vzdálenosti 2m dlažba, podél zdí vestavěná skříň z jedné strany a z druhé botník s předs. stěnou, pak zmiňovaná podlaha barvy třešně a 5x dveře z buku (4x plné-WC, koupelna, dětský pokoj a ložnice, 1x ze 2/3 prosklené do obývacího pokoje). I zde řešit nábytek v buku? A dlažbu světlou či tmavší? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, vzhledem k tomu, že tento prostor je malý a stěny jsou vyplněny bukovými dveřmi, je vhodnější podlaha světlejší, např. RAKO Sandstone, druhý světlý odstín. Nábytek pak v UNI barvách, odstín DTD, laminátová béžová a stěny nejsvětlejší smetanové. Nábytek je možné kombinovat s kovovými a prosklenými prvky.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poděkovat za odpověď na můj dotaz ohledně barevného ladění bytu v panelákovém bytě 3+1 po připravované rekonstrukci. Moc se nám s manželem líbí navrhované řešení - třešeň Quick step podlaha a buk kuchyň a dveře, i když jste mi zcela rozbourala mou představu. Mám proto ještě další prosbu na řešení barevnosti předsíně: za vchodovými dveřmi bude asi do vzdálenosti 2m dlažba, podél zdí vestavěná skříň z jedné strany a z druhé botník s předsíňovou stěnou, pak zmiňovaná podlaha barvy třešně a 5x dveře z buku (4x plné-WC, koupelna, dětský pokoj a ložnice, 1x ze 2/3 prosklené do obývacího pokoje). Máme i zde řešit nábytek v buku? A dlažbu světlou či tmavší? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, k této plovoucí podlaze a velikosti prostoru je vhodným odstínem dlažby smetanová, např. RAKO Sandstone střední odstín. Nábytek, nebo spíše viditelné fronty, je možné řešit vzhledem k velikosti místnosti v uni barvách, např. odstín béžová DTD Kronoaspan PE 522. Budou se jemně doplňovat s bukovými dveřmi.

Dotaz   Dobrý den, barvy jsou moje slabá stránka. Je možné kombinovat barvu dlažby a navržené kuchyně (třešeň/korpus hrušeň)? Hrušeň bude světlejší a deska bude černější, než je na obrázku (anebo kamínková bílo-třešnovo-hrušková). Pokud lze, jaké obklady za linku mám použít? Jedná se o malý kout (2,2x2m). Mockrát děkuji za Váš názor a přeji pěkné svátky.
Odpověď  

Dobrý den, i když nemám k dispozici obrázek, tuto malou kuchyň je vhodné doplnit o světlé odstíny. Při použití textury hrušeň na korpus tato nebude skoro viditelná, zato dvířka třešeň vidět budou. Barevná kombinace s tmavou deskou je vhodné použít podlahu i obklad kuchyně ve stejném odstínu, např. smetanová podlaha a obklad lakobel bílý. V případě, že je kuchyň spojená podlahou s obývacím prostorem, je vhodnější použít podlahu stejnou, jako v obývacím prostoru.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně podlahy a malby v obývacím pokoji (40m). Okna po cele délce jedné stěny jsou v barvě zlatý dub, schodiště je bukové a dveře z chodby do OP jsou SAPELI tenga, barva americká třešeň. Nábytek už je také daný - barva wenge a červená rohová sedačka. Na OP navazuje kuchyň, kde je kuchyňská linka v barvě zebrano a podlaha slonovinová kost, dlažba 45x45 cm. Prosím tedy o radu, jakou podlahu a barvy stěn zvolit v obývacím pokoji.
Odpověď  

V prostoru máte již daných poměrně hodně materiálů a struktur – zlatý dub, americká třešeň, buk, zebrano, wenge, slonová kost, červená. Doporučuji podlahu sjednotit a použít stejný odstín jako v kuchyni. Tím prostor uklidníte. Na zdi je možné použít odstíny smetanové až kouřově hnědé s použitím např. strukturální tapety s velkým abstraktním plastickým vzorem v odstínu hnědá.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o návrh barevného sladění stěn a podlahové krytiny (dlažby) ve vstupní místnosti a hale s fasádou domu. Fasáda by se nám líbila v barvě šedé až šedozelené, dle vzorníku Baumit - Style či Elite, střešní krytina je Tondach, Polka červená engoba. Plastová okna, vchodové dveře a garážová vrata, vše bílé barvy. Ze vstupní místnosti, o rozměru 4x4m, se vchází do haly stejné velikosti. Zde je umístěno dvouramenné schodiště s dubovými schody a nerezovým zábradlím. Ve vstupní místnosti budou dvě 2m skříně PAX IKEA - hliník s posuvnými dveřmi. Prosím, doporučte nám barvu, popř. rozměr dlažby a barvu výmalby. Přemýšlela jsem o olivové, cihlové, smetanové, šedé, ale nevím, kterou vybrat, či jak je zkombinovat. Průchod z vchodu do haly je nutné osadit dvoukřídlými dveřmi s obložkovou zárubní o šířce 160cm. Které typy dveří byste doporučila? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, volba dlažby musí být nadčasová a střízlivá s předpokladem, že v budoucnu bude možné měnit malbu, eventuelně nábytek se zachováním a využitím dnes navržené dlažby. K dubovému schodišti a s přihlédnutím k předcházející podmínce bych volila odstín smetanová, šedá nebo jejich kombinace. Podle velikosti 4x4m je možné vytvořit v jednoduché pokládce pruh (čtverec) v odlišném odstínu. Můžete použít dlažbu 60x60 (nebo alespoň 45x45)cm rektifikovanou pokládka beze spár. Malba zdí při této volbě může být výrazná strukturovaná. Část stěny proti vestavěným skříním právě v odstínech volených podle fasády – sytějších.

Dotaz   Dobrý den. Zařizujeme dceři nový pokojíček (je jí 16 let) a nevíme si rady s barvou. Má ráda růžovou barvu, a tak jsme si mysleli, že bychom mohli dát na stěnu světle růžovou. Místnost má menší velikost, tak by asi byly lepší světlé barvy. Na jednu stěnu bychom chtěli udělat proužky, ale nevíme, jakou barvu k té světle růžové... Moc Vás prosím o radu. Jaká barva by se k tomu hodila nejvíce? Ještě dodávám, že podlaha bude plovoucí, ze světlého dřeva. Bohužel ještě pořádně nemáme vybraný určitý odstín. Na ní bude kusový koberec světlezelené barvy - shaggy (přidávám foto s barvou koberce))... Děkujeme za radu!
Odpověď  

Dobrý den, tato barevná kombinace v letních barvách musí být jemná, se správnou volbou odstínu. Při použití malby na jednu stěnu vodorovné proužky: starorůžová RAL 3014 v kombinaci se smetanovou RAL 1013 a zelenou RAL 6019 zbylé stěny smetanová (pokoj je malý). Koberec uváděná zelená, podlaha bříza. Doplňkové barvy na zastínění a textiliích v růžovém odstínu.

Dotaz   Dobrý den, moc vám děkuji za předchozí radu. (radíte: Dobrý den, ve vašem případě bych volila barevnou kombinaci jemnější, a to smrk – oranž. Bude doplněná o kuchyň bříza v kombinaci s titanovou pracovní deskou a obkladem sklem lakobel bílý, výplň horních dvířek sklo pavé bílé. Oranžový odstín DTD desky na kuchyni spíše na jednom celku, např. na příborníku nebo barovém pultu (nestřídat s břízou!). Podlaha defilé bílá další barvy na zdech jemné smetanové smetanové s kombinací středně šedivé. Oranžová v detailu, např. strukturální tapety Ulf Moritz.). V příloze je naplánovaná kuchyň, ještě s červenou. Můžeme červenou vyměnit za oranžovou, nebo je radíte jinak nakombinovat? A vůbec prosím o celkové hodnocení kuchyně. Také se chci zeptat na barvu sedací soupravy. Máme vybranou hráškově zelenou (viz další příloha), bude se hodit? Nábytek v obýváku chceme dekor bříza. Moc díky za vaše rady. A vše nejlepší do Nového roku. Jiřina G.
Odpověď  

Dobrý den, taky přeji úspěšný Nový rok 2008. Kuchyň je hmotově jednoduchá s čistými liniemi a funkční. Barevně můžete použít i odstín oranžová s malou úpravou barevnosti – spodní skříňky přední fronty odstín oranžové, např. zásuvky. Horní přední front nerez rámeček nebo nerez plná výplň. Veškeré skleněné výplně sklo Satinato jemně zelené. Barový pult a sklo za ním poněkud ruší rovnou linii a funkčnost – výšku srovnat s deskou pultu. V tomto barevném provedení je možné použít výraznější odstín zelené na čalounění. Barevnost prostoru by byla bříza, oranžová, jemně zelená, sytější zelená spíše olivová, kov nerez a kuchyňská deska šedá výraznější. Bříza je jemně světlá dřevina a v kombinaci s červenou je přechod barev velmi výrazný. V případě použití červeného odstínu je vhodnější doplňková barva hnědá čokoládová eventuelně šedá až antracitová. Interiér je tak výrazný se svými tmavými a světlými plochami.

Dotaz   Dobrý den, řeším svoji kuchyni, kterou jsem nechala vyrobit z masivu-třešeň, pracovní deska je v barvě javoru. Obklad jsem zvolila z belgických cihel, barva orchidea. Na podlaze jsou světlejší dubové parkety. Vymalováno je v barvě smetanová meruňková, vysoký klenutý strop temnější odstín – okr. Nevím, jestli se to hodí. Místnost není příliš světlá, je v přízemí. Potřebuji doladit pěkný velký stůl s židlemi, který by se hodil a nebyl fádní. Kuchyně propojena dvěma průchody a dvěma velkými průhledy s obývací místností s TV a knihami (v nábytku IKEA-antik). Poradíte, jaký zvolit stůl a židle? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, stávající kombinace třešeň, javor, dub, odstín antik IKEA a doplňkové barvy je možné doplnit o hmotu jídelní sestavy, spíše uklidňující. Doporučuji volit stůl a židle v provedení javor. Na dubové podlaze bude sestava působit světleji a pocitově lehčeji. Třešeň je poměrně výrazná a malby zdí bych spíše volila v této odstínové kategorii, tj. červenohnědá oranžovohnědá.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na vás s velikou prosbou. Po 6ti letém bydlení v rodinném domku-novostavbě došlo na malování celého domu. Dosud bylo vymalováno vše pouze bíle a vápnem. Nyní jsme si objednali malíře a ten nám přinesl vzorník barev. Byt jsme si zařizovali dle vlastních návrhů a realizoval jej šikovný truhlář. Nábytek je v bílo-šedé barvě, doplňky v oranžové. Nyní bych chtěla použít barvy, ale potřebuji Vaši radu. Nevím, jakou barvu a sytost použít. Líbila by se mi jedna stěna oranžová a druhá šedá, zbytek bílý. Jsem bezradná s umístěním barev. Nevím, zda se vůbec hodí a nenaruší-li to nějak vyraz zařízení. Jelikož mi nejdou poslat všechny fotografie najednou, posílám vám je mailem na adresu Info@umimeudelatdomov.cz. Děkuji a přeji hezký den, Jiráňová.
Odpověď  

Dobrý den, základní barevnost bílou a šedivou s jemným kamenným odstínem na podlaze je vhodné doplnit teplým odstínem červené. Můžete použít i odstíny oranžové nebo oranžově hnědé. Vhodné je podbarvit nejsvětlejší zdi, na které dopadá světlo z oken nebo i stěny se vstupem. Tady je možné přenést barvu do místnosti na druhou stranu. Kombinaci na zbylé zdi můžete volit ve velmi světlém a jemném odstínu podlahy. Doplňky pak v antracitovém a spíše v menším množství.

Dotaz   Dobrý den, chystáme se na přestavbu obývacího pokoje. Prosíme Vás o radu, jak barevně sladit interiér obývacího pokoje, který je spojený s kuchyní. Potřebujeme navrhnout nějaké kombinace, jak sladit obě tyto místnosti dohromady. Nutno ještě říci, že máme v bytě psího kamaráda labradora, který dává naší sedačce pěkně zabrat. Proto bychom chtěli vybrat i nějaký odolnější materiál na sedačku a koberec, ve kterém se ledacos skryje. Líbí se mi teplé a útulné barvy (hnědá, béžová..), ale zároveň nadčasově elegantní a vzdušné. Pro úplnost musím dodat, že nábytek v kuchyni je v barvě višeň, podlaha v obývacím pokoji je barva ořech, nábytek (sekretář a posuvný bar) je barvy calvados, okna jsou bílá. Jedná se o přízemní domeček se vstupem přímo z obývacího pokoje na terasu (viz příloha). Předem děkujeme za Váš čas a za užitečné rady pro nás „amatéry“, K. J.
Odpověď  

Dobrý den, daný odstín podlahy ořech v kombinaci s calvados a višeň nevýrazný a odlišný. K této kombinaci bych doporučila čalouněné části v odstínech červená nebo červenohnědá a na zdi jemný odstín capuccino nebo béžově hnědá. K nejodolnějším látkám patří typ Alcantára, ale můžete volit i imitaci alcantáry. Do interiéru s domácími mazlíčci je nejvhodnější podlaha tvrdá, buď keramická, nebo např. Marmoleum. Koberec pak spíše kusový, který se snadno odveze do čistírny. Je možné volit odstíny v kombinaci červená - hnědá - béžová.

Dotaz   Dobrý den. Rád bych vymaloval svoii pracovnu v RD tak, aby malba imitovala pohledový beton. Mohla byste mi poradit výrobce barvy imitující beton, jehož ceny jsou přijatelné? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, doporučuji použít spíše stěrku, která je probarvená v celé ploše a velice výrazně imituje beton i s bublinami a nepravidelnou strukturou. Podívejte se na produkty firmy Tikkurila www.fincolor.cz.

Dotaz   Prosím o radu ohledně barvy dveří. Kuchyň je spojená s obývákem. Barva kuchyně je v kombinaci sněžná bříza a ořech. Podlaha v kuchyni je světle šedá až bílá, podlaha v obýváku je přírodní dub a ten je použit i na chodbě. Ta je propojena s obývákem a kuchyní 125cm širokými zasouvacími dveřmi.Nevím, jakou barvu dveří použít. Zatím váhám mezi americkým ořechem nebo americkým javorem - dýhou zn. SAPELI. Chodba je osvětlena střešním oknem. Prosím poraďte mi, mně se líbí ořech, ale mám strach, jestli byt nebude moc tmavý. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, volba materiálu na posuvné dveře je spojena s volbou všech dveří. Můžete volit ořech a zeď s dveřmi doplnit o malbu v čokoládovém odstínu. Javor by byla další dřevina v prostoru. Snadněji pak můžete použít odstín ořechu na dalších částech nábytkového interiéru. Chodbu máte prosvětlenou seshora, dveře jsou sytější, ale dopadající světlo nám prostor prosvětluje. Důležité je taky, jaké dveře jsou v dalším prostoru interiéru. Pro sjednocení je vhodnější volit stejné dveře v celém prostoru.

<< zpět ( stránka 1 / 24 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |8 |9 |10 |11 |12 |13 |14 |15 |16 |17 |18 |19 |20 |21 |22 |23 |24 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře