Pragointerier

podlaha - dlažba

Dotaz   Prosím poraďte mi, jako barvu/dýhu dveří mám vybrat do rekonstruovaného rodinného domu, kde na podlaze bude dlažba Sandstone DAASA270 rozměr 30x60cm, barva béžová/okrová. Typ dveří se mi líbí Sapeli NOTE. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, ve Vašem případě je důležité zvolit barevnost celého ladění interiéru. K této dlažbě budou pěkné dveře NOTE v provedení jasan, malby v odstínech studených např. modrá, zelená, fialová, nábytek jasan, bříza – interiér světlejší. Nebo můžete zvolit odstín dveří NOTE ořech malby v odstínech teplých oranžová červená anebo ještě i starorůžová nábytek ořech – interiér sytější zemitý.
Dotaz   Dobrý den, budeme předělávat bytové jádro v paneláku ve 4. patře a potřebovali bychom zjistit, jestli je lepší v kuchyni a chodbě položit dlažbu nebo lino, je tam například důležitá váha dlažby, my jsme zatím vždy měli lino. A druhý dotaz - budeme mít novou linku v barvě olše, jakou barvu doporučujete na podlahu. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dlažba je rozhodně lepší jak pro údržbu, tak i životnost. Hmotnost podlahové krytiny v tomto případě je nepodstatná. Barvu podlahy bych volila v obou prostorech stejnou, spíše světlejší např. RAKO typ Sidney Lapato.
Dotaz   V obývacím pokoji máme dubové parkety, ostatní podlahy jsou bílá dlažba, v ložnici béžový koberec. Stěny jsou bílé. Jaké dveře a obložky zárubní by byly vhodné?
Odpověď   Velmi dobrá kombinace barev k výrazné dubové podlaze. Dveře i zárubně by měli být bílé eventuelně smetanové s použitím této barvy v obytném prostoru např. čalouněné části v odstínu smetanové.
Dotaz   Jakou podlahovou krytinu je nejlepší použít v kuchyni? Dlažbu nechci, protože se domnívám, že pokud nemáme podlahové topení, je dlažba studená. Rozhoduji se mezi plovoucí podlahou a PVC.
Odpověď   Dobrý den, při rozhodování se mezi plovoucí podlahou a PVC dávám osobně přednost plovoucí podlaze.
Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně barvy dveří. Nový byt. Podlaha plovoucí typ teak-savana. Stěny bílé. Dlažba tmavě červená. Máme desku plovoucí podlahy a všude jí nosíme sebou, ale nevíme si rady. Děkuji moc Věra Malířová
Odpověď   Dobrý den, v případě velkého prostoru doporučuji kombinaci teak savana a dveře Sapeli např. typ Note dýha Bubinga. U menších prostor kombinaci teak savana a dveře Sapeli např. typ Note dýha třešeň americká. Malbu k této kombinaci by byla vhodnější malba v odstínu přírodní vlny.
Dotaz   Dobrý den, chci se informovat, co by bylo nejlepší z hlediska účelnosti. V současné době mám v obývacím pokoji a kuchyni bílou dlažbu a uvažujeme, že do obývacího pokoje necháme položit plovoucí podlahu, protože dlažba je dosti nerovná. V kuchyni zachováme dlažbu, nebo je lepší plovoucí podlahu položit po celé ploše? Je to cca 32m. Děkuji za pomoc, Martin Ch.
Odpověď   Pro nejlepší zodpovězení dotazu je nutné vidět alespoň půdorys tohoto prostoru. V případě, že obě zmiňované části jsou propojené minimálně větším otvorem. Přikláním se z hlediska jednoduchosti v detailu a velikosti plochy vytvořit podlahu plovoucí. Z hlediska účelnosti je lepší v části kuchyně položit dlažbu (vyšší tvrdost, odolnost proti vodě, teplu) a to rektifikovanou - beze spár (lepší údržba).I v malých prostorech se dají dokonale zpracovat přechody podlah. V geometrických liniích (přímka, pravý úhel), tón v tónu, při přechodu v jednoduché křivce dlažba světlejší a opakovat stejný detail méně výrazný na stropě (malba, sádrokarton, obklad). Pro ucelený výraz je nutné brát v úvahu hmotu a tvar zařízení, malbu zdí, použitých svítidel, dveří.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu ohledně rekonstrukce venkovních a vnitřích dveří v panelovém domě. Venkovní dveře jsou bílé, zevnitř potažené bílou koženkou. Dveře bych chtěla zrekonstruovat na imitaci dřeva a koženku úplně zrušit. Proto bych chtěla poradit, zda existuje nějaký materiál, který by tlumil hluk z venku, nebo jak předělat venkovní dveře, abychom částečně zabránili hluku. Zdá se mi, že koženka tento hluk trochu tlumí. Dále bych ráda předělala vnitřní dveře, které jsou bílé s průsvitným sklem. Plovoucí podlahy jsou v přechodu javor - dub - třešeň, v chodbě je bílá dlažba. Ráda bych dveře také v imitaci dřeva s mléčným sklem. Můžete mi poradit, jaký odstín zvolit. Moc děkuji.
Odpověď   Dobrý den, dřeviny javor – třešeň – dub jsou svojí barevností i strukturou velice odlišné. Při zachování těchto dřevin bych volila na vnitřní dveře uni barvu, např. v odstínu světle hnědá, např. typ Exlusive, výplň sklo satinato bílé. Nedoporučuji dřevěnou strukturu.
Vchodové dveře bych volila SAPELI, typ Blanice, ve stejném odstínu jako vnitřní dveře. Všechny vchodové dveře SAPELI jsou zvukově izolační.
Dotaz   Dobrý den, nyní jsme v konečné fázi úplé rekonstrukce kuchyně. Máme kuchyňskou linku ve tvaru L v barvě javor, na podlaze je modrá dlažba Rako, Aqua DAA44373 45 x 45, položená na koso (kompromisní řešení: světle béžová x rezavá a vyšla po oboustranných ústupcích modrá). Obývací pokoj a kuchyně budou spojeny pusuvnými dveřmi na stěnu 120 cm. V obývacím pokoji budou dubové parkety. Máme všude bíle vymalováno. Poraďte mi prosím, jakou barvu dveří zn. Sapeli máme zvolit. Jakým způsobem máme položit parkety (do stromečku,..)? Hodila by se k tmavému nábytku v obývacím pokoji sedací souprava, nebo jenom křesla, ve stejně modré barvě, jako je dlažba v kuchyni? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že výsledný efekt má být sjednocený a klidný, volte dveře SAPELI velice jednoduché, prosklené, v provedení dub. Ideální by byly jenom skleněné – čiré sklo. U parket doporučuji položení do vzájemně posunutých pruhů. Barvu čalouněného nábytku laďte do teplých odstínů dlažby. Modrou barvu bych volila pouze jen jako doplňkovou, třeba 1 až 2 polštáře na sezení. Minimálně v obytném prostoru doporučuji podbarvit stěny v odstínech přírodní vlny.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na to, jaký povrch by byl nejvhodnější (a i cenově přijatelný) na betonové schodiště, dosud pouze natírané barvou. Jedná se o schody do tvaru "L." U vchodových dveří je chladněji. Plocha v ohybu schodiště slouží jako přezouvací, je zde uložen i botník, takže je celkem dost namáhané. Byl by vhodný nějaký typ dlaždic či něco jiného? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, na podobný dotaz jsem již odpovídala, proto můžete využít odpovědi na dotazy Vašich předchůdců. Ve Vašem případě můžete použít keramickou dlažbu, nebo pro zateplení plovoucí podlahu tl. 7-9mm (z důvodu výšky prvního a posledního stupně). Dlažba má celkově vyšší odolnost proti otěru a také vyšší tvrdost, než plovoucí podlaha. Z hlediska funkčnosti můžete na podestu schodiště použít dočišťovací koberec a před i za vstupní dveře čistící rohože zapuštěné do podlahy.
Dotaz   Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit, jak barevně sladit okna, dveře a podlahu? Máme EURO okna v barvě mahagon, měli bychom si pořídit v podobné barvě i dveře SAPELI? Bude vše ladit s plovoucí podlahou HEVEA, kterou si chceme dát? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že použijete odstín mahagonu i na dveře, hodí se k němu sytější odstíny podlahy, eventuálně jednobarevné lesklé, např. keramická dlažba beze spár. Toto platí u velkých obytných prostor. Podlaha Hevea je poměrně světlá a v případě, že ji použijete, laďte dveře k ní, např. dveře SAPELI, typ Swing, materiál jasan. Další prvky v interiéru pak volte v odstínech světlejších, v tónech mahagonu volte např. čalounění, koberec, nábytek - viz. obrázek.
Dotaz   Dobrý den, dokončujeme stavební práce na rodinném domu a potřebujeme poradit s vhodným výběrem dveří. Celý dům je obložen v cihle (ROBEN) - anglický venkovský styl. Okna jsou již osazena - v barvě bílé, rovněž tak vstupní dveře. Celý vnitřek domu se snažím doladit do stejného stylu. Barva kuchyňské linky je bílá s mořenou pracovní deskou antik. Dlažba u krbu a v kuchyni je rovněž v barvě antik (starobéžová). Stojíme před otázkou, jak doladit vnitřní dveře a schodiště. Mají být také bílé jako okna a vstupní dveře, nebo v barvě buku? Rovněž jsem se chtěla poradit s výběrem koberců. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost rodinného domu je imitace přírodních materiálů Klinker, předpokládám odstín světlehnědobéžový, dlažba antik – „starobéžová“ a neutrální bílá. Stylově se více přikláním pro zateplení interiéru dřevem, a to výplně otvorů – vnitřní dveře a schodiště v odstínu buk přírodní k barvě bílé (okna, vstupní dveře, eventuálně malba v komunikačních prostorách chodby). Doporučuji doplnění v obytném prostoru odstínem nejsytějším z obkladu Klinker ( malba, eventuálně sezení). Koberce by měly být jednobarevné s použitím jemného detailu, např. v borduře, eventuálně kusový koberec u hlavního sezení v obytném prostoru. Doporučuji firmu Carpet design s.r.o. Praha, kde nabízejí veliký výběr koberců .

Dotaz   Dobry den! Stavime RD na kraji Prahy a jelikoz se nam zatim, bohuzel, nepodarilo sehnat bytoveho architekta-designera, ktery by mel zajem o spolupraci pri vybavovani a barevnem "ladeni" naseho RD, rozhodla jsem se pozadat o radu Vas...:-) Zvazujeme plov. podlahu BUK v obyvaku (a asi i v kuchyni), chodba - dlazba Rako Defile "bila", schodiste BUK s nerezovyma horizontalnima spruslema a nejak nemuzeme doladit dvere, typ dveri - libi se nam Swing od Sapeli, v hrušce pro dv. prosklene, v kombinaci - plna varianta dveri - Elegant... Ale nejak mi to "nesedi"... Mozna moc "clenite" Swingy nebo vyrazna "hruska"?? Mozna by byl lepsi vsude typ Elegant i ve verzi prosklene?? Buk ci olse se nam svoji strukturou nelibi :-( Prosim, poradite, jak to nejlepe sladit? Co by se hodilo? Nejsme proti vymenit plovoucku BUK za neco jineho... jen pro to nemáme ten spravny "cit". Dekujeme moc za rady!!!
Odpověď   Dobrý den, máte správný pocit, hruška má výraznější strukturu a je sytější dvoubarevná než buk. V interiéru je ale moc pěkná a dveře Swing mají klasický nadčasový design (stojí mezi modernou a rustikálním typem). K tomuto typu materiálu zkuste volit buk, ale pařený ve větším formátu. Nebo sytostí se blížící exotické dřeviny např. Jatoba.
Dotaz   Dobry den. Chcela by som vas poprosit o radu. Staviame si RD, zatial mame vybrate iba eurookna vo farbe tmavsia hneda. Kuchyna (prepojena s obyvackou) bude biela s vysokym leskom, podlaha v kuchyni kremova dlazba. Rozhodujeme sa nad farbou drevenej podlahy v obyvacke (bieleny dub alebo klasicky dub-povodne sme chceli javor, ale neda sa kvoli podlahovemu kureniu...). Horne poschodie bude laminatka v svetlejsej farbe (asi javor). Aku zvolit podlahu v obyvacke a ake dvere od Sapeli, aby cely priestor zjednotili a zaroven pasovali k podlahe v hornej i dolnej casti domu? Pripadne ake schodisko by ste si k tomu vedeli predstavit? Dakujem za odpoved.
Odpověď   Dobry den, keby sme mali farebne doladiť interier k tmavšej hnedej vybrala by som bieleny dub (odtien prirodného je nazltly) . Dvere mozu byt Sapeli typ NOTE materiál dub alebo krajšie by posobili dvere rovnakeho typu ale v uni farbe. napr. RAL 1013 Bianco perla. K tejto kombinácii by bolo nádherné schodisko kovové zo sklenenými stupnami. Viacej ekonomická varianta je použit bieleny dub aj na stupne . Dolezita je hmota schodiska skor odlahcene a otvorené bez podstupnov.

Dotaz   Dobrý den, paní inženýrko, zaujala mě Vaše poradna a chtěla bych se také na něco zeptat. Máme v paneláku malou předsíň 1,15x2,50cm (vznikla přepažením dlouhé, úzké chodby při rekonstrukci byt.jádra). Na jedné kratší straně je věšáková stěna s botníkem v barvě buku, naproti bude vestavěná skříń, také v barvě buku. Na podlaze je velkoformát.dlažba, položená nakoso, o něco tmavší než stěna. Vstupní dveře jsou panelákové, také podobné barvy, ty chceme potáhnout koženkou v barvě podlahy. Mohla byste mi říct, jestli je to tak správně a hlavně poradit barvu výmalby? Bílá se mi zdá k tomu nudná. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, řešený prostor je opravdu velmi malý. K materiálu v odstínech buku je možné použít mnoho barevností. Jestliže chceme předsíň oživit a taky se v něm cítit svěže, můžeme použít studené odstíny např. zelené nebo i fialově šedé, ne reflexní ani pastelové . Mám trochu výhrady na koženku na dveřích. V případě, že chcete dveře odhlučnit, volila bych pevný materiál DTD desku nebo sádrokartonovou desku s vrstvou polystyrénu tato se dá opatřit omyvatelným uni nátěrem.
Dotaz   Dobrý den, budeme zařizovat interiér novostavby RD a nevím si rady s barevností. Máme dřevěná eurookna - viz obrázek, v medové barvě. Kuchyň je propojená s obývacím pokojem. Přemýšleli jsme nad třívrstvou dubovou podlahou, protože jste říkala, že časem zežloutne. Kuchyň jsem myslela bílý lesk s nějakým sklem, na zem dlažba. Vůbec nevím jakou barvu pracovní plochy, jakou malbu v kuchyni a jakou barvu dlažby. Do obývacího pokoje se mě líbí spíše tmavší barvy jako je wenge. Nevím ale jak doladit dveře, malby, sedačku. Jedná se mě především o celkové barevné sladění. Poradíte, prosím? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, při použití daného spíše voskového odstínu oken se tyto budou se zemitými odstíny prát. Volila bych dubovou podlahu (při použití laků s UV filterem nezežloutne tak rychle) a k ní nábytek v odstínu ořech světlejší. Tuto barevnost můžeme použít na keramickou podlahu (tj. středně hnědošedivá) v kombinaci s bílou kuchyní. Malbou v odstínech kouřové pak celý prostor spojíme. Bílá by se mohla opakovat např. na sezení nebo na svítidlech a doplňcích.
Dotaz   Dobrý den,potřebovala bych poradit s výběrem dveří do našeho domu. Máme okna bílá, kuchyň a centrální schodiště z buku a dlažbu Rako titus-oranžová. Máme volit interiérové dveře taky z buku nebo jít do jiného "živějšího" odstínu? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, kombinace buk a zvolená dlažba Titus jsou barevně opravdu nevýrazné. Dveře můžeme zvolit z materiálu dýha olše např. typ NOTE nebo SWING prosklené od firmy SAPELI. Doplnění barevnosti pak např. malby v odstínech oranžově hnědá až světle hnědá.
Dotaz   Dobrý den, v novostavbě RD máme spojený obývák s kuchyní a objednanou linku v barvě dvířek jasan a barva korpusu skříněk ořech. Barva oken je zlatý dub. Nyní bychom chtěli dobjednat dlažbu a dveře. Nemůžeme se však shodnout, zda je lepší světla podlaha a tmavé dveře nebo dlažba v barvě ořechu a dveře jasan.
Odpověď   Dobrý den, opět musím konstatovat, že záleží na velikosti prostoru. Při použití kombinace světlý/tmavý odstín je možné zdůraznit podlahu tj. tmavá a nábytek a dveře světlá - jasan. Vůči zdem nebudou tyto prvky tolik výrazné. Podlaha nemusí být nutně s texturou ořechu. Můžete použít dlažbu v uni barvě v daném zemitém odstínu ořechu např. EDILGRES SIRIO typ NOT TRUS (f. Maag s.r.o.) nebo Lasesberger RAKO typ DEFILE středně nebo tmavě hnědá dle velikosti prostoru.
Dotaz   Prosím Vás o radu ohledně dlažby, která bude v celém přízemí RD - z důvodu podlah. vytápění. Líbí se nám Rako Defilé prostřední odstín - béžový, rozměr 30*60. Dveře budeme mít Sapeli Elegant javor a nábytek včetně kuchyně bříza - Ikea. Prosím poraďte, zda-li je tato dlažba vhodná a případně jakou jinou ze série Raka zvolit. Také zvažujeme barvu stěn, k béžovému defile by se nám asi líbila červená. Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, dostávám se k prvnímu dotazu po zodpovězení druhého. Neměňte dlažbu je opravdu nádherná, jednoduchá, nepřeplácaná a jedna z mála z produktů RAKO v těchto rozměrech. Ještě detail – pokládku doporučuji rovně s min. spárou cca 2mm s přechodem vždy v rozích (ne holandskou vazbu!!!!)
Dotaz   Paní architektko, prosím Vás, ještě doplňuji svůj dotaz, který jsem vkládala včera večer, a to zda se hodí dlažba Rako Defile béžová - prostřední k dveřím Sapeli javor Elegant a k březovému nábytku z Ikei. Doplňuji, že se jedná o novostavbu a velké prostory, kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem má 65metrů čtverečních. Dále zvažujeme, jakou zvolit barvu sedačky a obklad za linku, bude to Nexus nebo Adel bříza. Líbí se nám Chilli červená 10*10. Budeme rádi pokud nám poradíte s výběrem. Děkuji, Monika.
Odpověď   Dobrý den, tato podlaha je k bříze velice pěkná. Dobře se podívejte na odstíny javoru a břízy měly by být podobné (já mám raději břízu má krásnou jemnou kresbu). Jako doplňkovou barvu je možné zvolit červeno hnědou nebo oranžovohnědou (obklad a sezení) – můžou být od sebe o stupeň posunuté tmavší na sezení světlejší na obklad . Výrazná uni červená by byla moc agresivní vzhledem ke zvoleným odstínům.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak celkově doladit prostor obývacího pokoje - barva sedačky a nábytku /jen stolek k sedačce a stolek pod televizi ze zásuvkou/ a celkové barevné ladění. Jedná se o zařizování nového bydlení. Máme kuchyň propojenou s obývacím pokojem, větší světlý prostor. Stěny bílé. Na podlaze je všude dlažba v odstínu světle cihlovo-pudrová. Zatím máme jen kuchyňskou linku, korpus olše a dvířka MDF olše, spíše do hněda. Úchytky jsou hladké nerezové, spotřebiče bílé. Jídelní stůl se židlemi máme v provedení buk namořený na odstín olše - spíše do růžova. I když je jídelní stůl namořený na odstín olše je jiný - z čehož jsem docela zklamaná, protože při výběru podle ukázky na prodejně vypadal odstínově stejně. Nevím, jaký odstín volit u zbývajícího nábytku. Prosím o radu, nerada bych se dopustila chyby při výběru dalšího vybavení. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, u jídelního stolu se může odstín ještě měnit – ztmavnout - působením denního světla. Tato zatím použitá barevnost je spíše tón v tónu , kombinace s bílou by byla vhodná pro pocit čistoty , kterou tato barva vyvolává. Takže můžete jít do odstínu bílé , smetanové, odstín ovčí vlny, světle béžové až vámi specifikované„pudrové“. Tyto barvy lze použít na zdech i na nábytku (lakovaný nábytek – nabízí i IKEA) a to tak že nábytek by byl sytější zdi světlejší. Pro zvýraznění prostoru pak na čalounění použít cihlově hnědou ev. cihlově béžovou sytější. Doplňky z vrbového proutí (je tmavší než ratan).
Dotaz   Dobrý den, chci se zeptat - budeme dělat podlahy v novém domku, kde v přízemí bude plovoucí podlaha. Od prostředka této podlahy vedou schody do patra, kde bude lino a nevíme, čím pokrýt tyto betonové schody, jestli tou samou plovoučkou, nebo jestli by nevadila dlažba. Ta by se mi líbila z důvodu odolnosti. Nevím, jestli by nebylo divné mít 3 druhy pokrytin v domku. Pokud by to nevadilo, tak nevím, jestli dlažbu sladit s tou plovoučkou, aby to bylo nenápadné, nebo naopak udělat kontrast. Příp. jestli by se ty schody dali vyřešit ještě jakkoliv jinak.
Odpověď   Dobrý den, použití podlahy plovoucí je barevně i materiálově nejlepší. V případě použití dlažby je možné použít odstín jednobarevný blížící se odstínu podlahy laminátové s minimalizováním spár. Taky je možné udělat podstupně keramická dlažba a stupně s plovoucí podlahy. Záleží na prostoru se schodištěm.
Dotaz   Dobrý den, rádi bychom se poradili ohledně barevného sladění dlažby, nábytku a malby v kuchyni. V přiloženém obrázku je půdorysné řešení kuchyně s prostorem pro jídelnu. Na druhém obrázku je už vizualizace konkrétního návrhu rozmístění kuchyňské linky. Chtěli bychom se poradit, jestli jsou vhodné následující kombinace: - podlaha v jídelní části: dřevěná, provedení buk (spíš tmavší provedení buku s kresbou) - dlažba v kuchyňské části: Rako Orbis (váháme mezi tou úplně nejtmavší a tou středně tmavou) - kuchyňská linka: dub - pracovní deska: umělý kámen, barva antracit - skleněné obklady linky: šedé sklo - malba: oranžová (otázkou je, jestli sytá nebo spíš pastelová?) - spotřebiče a rámečky kolem skleněných skříněk: nerez - výplň skříněk: matné sklo - dveře a obložení: olše (zřejmě Sapeli Domino 64) Celkové vyznění kuchyně i jídelny má být moderní, laděné do teplejších tónů. Celková plocha místnosti je 20m2. Otázkou je, jestli uvedené věci k sobě ladí, popř. jestli není něco vyloženě nevhodného. Druhou otázkou je, jakou použít malbu na zbytek místnosti, ta oranžová to určitě nebude... Předem díky za Vaše rady a doporučení.
Odpověď   Dobrý den, k podlaze sytější buk je vhodný spíše odstín dlažby střední Orbis. Z mého pohledu by bylo nejvhodnější použít spíše jednobarevnou dlažbu. Tato je dost rustikální. Taky se v moderních malých interiérech volí podlahy spíše z jednoho materiálu. Použití třech druhů dřevin ve 20m2 se mi zdá hodně. Dveře bych doporučovala spíše bukové v tónu podlahy. Zbylé zdi právě pro moderní interiéry by byly vhodné v odstínech světle šedivé v kombinaci s oranžovou – pomerančovou svěží. Kubické prosklení na dveřích můžete pro detail opakovat např. na konferenčním stolku nebo na doplňcích jako jsou jídelní servis , osvětlení,…
Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych poradit s barvou plovoucí podlady v obývacím pokoji. Ten je hned vedle kuchyně, částečně propojeno obloukem bez dveří. V předsíni i v kuchyni je dlažba, spíše tmavší-hnědá. Aby celý byt nebyl s tmavou podlahou, volila bych světlé březové dřevo podlahy do obývacího pokoje. Pokoj je menší, tak by snad opticky rozřířil. Mám obavy, jestli to nebude velký kontrast? Jaké jsou klady a nedostatky světlého odstínu podlahy z laminátu? Je dobré opticky kuchyň od obýváku oddělit, nebo volit podobný tmavší odstín, jako je dlažba v kuchyni? Do pokojíčku a ložnice jsme se rozhodli pro koberec. Poradíte nám jaké barvy zvolit?Nábytek do ložnice i pokojíčku je světlé smrkové dřevo. Do obýváku ještě nevíme. Děkujeme.
Odpověď   Dobrý den, jak jsem již psala, volila bych podlahu ve stejném nebo malinko světlejším odstínu. Protože místnost je malá, volte odstín malby světlý a nábytek taky výrazně světlý můžete použít např. břízu má nádhernou jemnou strukturu. Osobně nejsem moc zastáncem smrku a jeho odstínu. Spíše se hodí k selskému stylu a na chalupy, myslím tím přírodní smrk bez použití mořidel.
Dotaz   Ještě píšu doplnění k tomu, co již jsem napsala. Chtěla bych vědět, zda je vhodné barevně sjednotit podlahy místností na sebe navazujících, což je kuchyně, kde je hnědo červená dlažba a obývacího pokoje. Volit v obýváku spíše světlou barvu na podlahu, nebo pokračovat v podobné barvě jako je v kuchyni ale v laminátu? Z obyváku i z kuchyně vedou ještě dřevěné dveře s obložkami-barva takový střed mezi světlou a tmavou. Když zvolíme tmavší podlahu, nábytek by měl být naopak světlejší? Děkujeme.
Odpověď   Dobrý den, držím se úsloví v jednoduchosti je krása, a proto při návrzích volím jednoduchost. Podlahu odstínově sjednotit (může být i maličko světlejší) - nemusíte materiálově. Nábytek světlejší u syté podlahy. Samozřejmě záleží na odstínu kuchyňské linky a velikosti místnosti.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při volbě dveří a schodiště do našeho nového domu. Dům je ve stylu bungalovu, ale má podkrovní místnosti. Je celý obezděný z cihlových proužků (ne imitace), střecha je antracit.Po dlouhém vybírání oken a dveří, jsme si nakonec nechali poradit u německého výrobce Bayerwald. Okna jsou kombinovaná Alu/dřevo a to v barevné kombinaci RAL 7O15 a dřevo ahorn fichte. Dveře budeme mít od SAPELI, typ TENGA, dýha.Prosím o radu zdali máme jít do kanadského javoru nebo olše.To samé se týká schodiště, problém je ten, že olše nelze použít-je měkká a musel by se namořit buk. Mě osobně se líbí obě varianty, ale fakt bych potřebovala pošťouchnout. Ještě musím napsat, že podlahy v celém spodním patře jsou dlažba, typ Yucatan světlý(Siko), rozměr dlažby je 45x45cm, koupelna typ Bamboo a Mistica(Siko). Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, na dveře bych volila spíše javor americký. Schodiště pak javor přimořený na odstín podlahy keramické, olše nebo její odstíny se pak můžou použít na nábytek, který bude výraznější. Měl by být však designově jednoduchý. Interiér se pak může doplnit o živou barvu v malbách , na uměleckých dílech,…
Dotaz   Dobrý den paní Čudková, rád bych Vás požádal o 3 rady. 1) V RD máme eurookna v barvě pinie - jakou zvolit barvu dřevěné podlahy a dveří? Bude se hodit dub a dubové dveře? 2) Kuchyňský kout, velikost 12,2 m2, navazuje na obytný prostor velikosti 44 m2. Kuchyňská linka bude bílé barvy - mohla by podlaha být Sandstone Lappato šedá, pokud bude podlaha například dub? 3) V chodbě velikosti 9,6 m2, která je dostatečně prosvětlená bych rád měl Sandstone Lappato, nejtmavší odstín. Z této chodby se vejde do koupelny pro hosty, která je velká pouze 2,82 m2, ale má okno. Jelikož se jedná o stejný prostor jako chodba, přemýšlel jsem, že na podlahu v koupelně dám stejný odstín Sandstone Lappato, tzn. nejtmavší jako v chodbě a na zeď Color One/Two v barvě RAL0008500 - kombinaci mozaiky 4,7 x 4,7 a větších rozměrů 19,8 x 19,8. Myslíte, že je to dobrá volba pro takto malý prostor nebo by podlaha měla být světlejší? Jedná se zatím jen o přízemí RD, ale chci aby celý prostor (tzn. chodba, koupelna, kuchyně a obytný prostor) působil nejen moderně, ale i jednotně. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď   Dobrý den, odstín Pinie je žlutý a dub také. Liší se sytostí a strukturou, ale vaše rozhodnutí pokládám za správnou volbu. Odstíny šedivé v kombinaci s touto barevností budou velice moderní a linie čisté bez násilných přechodů. Dlažba Sandstone Lappato je ve skutečnosti nádherná a má jemnou kamennou žilkovou strukturu. Přikládám i foto, kde jsem ji použila v koupelně. Podlahy na chodbách i v koupelně stejné sytě šedivé, v koupelně obklady světlejší . Pro oživení interiéru můžete k této barevné kombinaci volit malbu části zdi výrazně žlutě nebo i pomerančově. Takto vytvořený prostor bude určitě působit moderně a jednotně.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se poradit. Máme medová okna (tedy oranžová), podlaha v obýváku je dub ošetřený olejem. Nevím, jakou zvolit kombinaci barev pro vymalování a nábytek. Obývák je spojen z kuchyní (folie dub natur), dlažba okrovooranžová. Děkuji
Odpověď   Dobrý den. Dle uváděných materiálů, kterými jsou odstíny žluté (dub), medové (okna) a oranžové (dlažba) jsou teplé a tvoří hlavní barevnost interiéru. Nábytek do obývací části si v tomto případě - dřeva nebo jeho imitace již máme v prostoru dostatek – můžeme volit v uni barvách, například lakovaný nebo laminátový. K dubu je příjemná kombinace odstín béžová (viz. foto mé realizace) . Malba zdí v odstínech kouřová hnědá až středně hnědá v nejsvětlejší části prostoru. Doplňky pak středně hnědá, například obaly na kytky, jídelní servis, doplňkové textilie. Sezení by se mi líbilo v této barevné kombinaci v odstínech smetanové.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu při zařizování interiéru novostavby RD - bungalov. Jedná se mi hlavně o doporučení barvy dveří, popřípadě podlah. Předsíň, vstupní dveře plastové, zlatý dub, výplň perito, celkem 7 dveří. 1. garáž, šatna, WC, koupelna - Sapeli Tenga - ořech evropský nebo americký, 2. 2x dětský pokoj - Sapeli Harmonie model 40, obývací pokoj - Sapeli Harmonie model 40 s bočním fixem - ořech americký, nebo evropský. Podlaha zádveří- dlažba Defilé středně hnědá, zbytek předsíně Defilé bílá 30 x 60 cm. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně - otevřený prostor 52 m2, 2 x francouzská okna bílá ( prosím o doporučení stínícího materiálu - typ + barvu ) podlaha Delilé bílá 30 x 60 cm? S kombinací Defilé tmavě hnědá po obvodu ve tvaru L ( pouze 2 strany 5,3 m a 10.8 m )? Kuchyně s ostrůvkem - lamino buk tabaco, bílé lakované vrchní skříně - zástěna buk tabaco, pracovní deska bíla - corian. Nejsem si jistá volbou barvy dveří a podlah, prosím o Vaši odbornou radu. Je možné osobní setkání? Vůbec si netroufám na výběr barev stěn ( předsíň bych proteplila meruňkovou, jídelní kout - netuším, nemám jasno ani ve výběru jídelního stolu a židlí (snad kombinace ořechu se sklem), prostor v kuchyni - bílá barva stěny . Barva v obývacím pokoji? Krb bude částečně obložen hnědou dlažbou Defilé. Sedačku chceme světle béžovou eko kůži 3+2+2 na kovových nožkách, koberec? Velice děkuji za Vaši pomoc a rady.
Odpověď   Dobrý den, podle popisu jste barevnost tohoto prostoru volila v zemitých odstínech. Podlaha by postupně gradovala středně hnědý odstín v kombinaci s mléčnou v předsíni a zádveří by ve větším prostoru obytném přecházel do kombinace sytější hnědé a mléčné s bordurou spíše kubického a symetrického tvaru, třeba obdélník. Odstín středně hnědé na podlaze se nám opakuje na kuchyni - buk tabaco. Volba odstínu sytější hnědé - ořech bude na dveřích zvýrazňovat prostor. Volila bych spíše jeden typ dveří, a to typ Tenga model 10 a 40 s horizontální orientací textury. Malba zdí mléčná až světle béžová s kombinací červené až červenorůžové. Zastínění oken japonské žaluzie š. 60 cm, třeba i s výrazným ornamentem, nebo látka Organza kotvení do stropu. V příloze vám uvádím barevnost interiéru a přikládám podobný interiér s použitím doplňkové barvy oranžové.

Dotaz   Prosím velmi se mi líbí dřevina jatoba. Myslíte, že je vhodná i do kuchyně? NEZMĚNÍ ČASEM MOC BARVU? JAKÉ DVEŘE K NÍ? V předsíni k ní bude tmavě šedá dlažba. Prosím poraďte dveře, nábytek, barvu kuchyně a malbu. Prosím jen ne buk, máme ho teď doma a mám na něj alergii. Díky Iveta
Odpověď   Dobrý den, podlaha z Jatoby má velmi výrazný červenooranžový odstín. Časem bude ještě tmavnout spíše k odstínu červenému. Vhodné je si před koupí podlahy nechat ukázat vyzrálý vzorek. K tomuto výraznému základu bych doporučovala neutrální odstíny . Lehce, vzdušně a zajímavě bude působit v kombinaci se světle šedivou až antracitovou. Pro podbarvení prostoru je pak možné volit z odstínů oranžové. Tento odstín by se však neměl opakovat na zdech v přímém spojení s podlahou. Mohla byste se tak ocitnout v oranžové krabici. Dveře bych doporučovala Sapeli typ Tarugo (s dýhovou sesazenkou) v materiálu hruška.

Dotaz   Dobrý den, velice se mi líbí dveře wenge, neporadíte jakou barvu podlahy? Ještě bych prosila, jestli nevíte o někom, kdo dělá za rozumnou cenu vyšší dveře ... manžel má 205 cm :-) díky moc Radka
Odpověď   Dobrý den, velice záleží na velikosti prostoru. Při větším si můžeme dovolit podlahu tmavou např. ořech nebo zmiňované wenge. U menších prostorů k tomuto materiálu ladí dřeviny bělené nebo jejich imitace (výraznější kombinace) nebo keramická dlažba v uni světlých barvách – kouřová, mléčná, jemně béžová. Vyšší dveře dělá firma Sapeli a to 210, 220, 230 cm. Atypické rozměry je schopný udělat truhlář zabývající se i stavebním truhlářstvím.

Dotaz   Dobrý den, v RD máme v přízemí propojen obývací pokoj, jídelnu a kuchyň cca 60m2. Podlahu v jídelně a obývacím pokoji jsme chtěli stejnou i se schodišťovou chodbou (vstup do OP). Uvažovali jsme o světlé podlaze např. bělený dub nebo jasan, kuchyň v laku antracit s menším doplněním o žlutou citronovou, podlaha dlažba barva ? V jídelně jsme uvažovali o židlích v citronově žluté, v OP pohovku v melír antracit okna budou zřejmě v barvě laděné k podbití střechy střední dub (jde o tmavou barvu hnědo červenou). Prostor je poměrně dobře prosvětlen 3x okno 130x140cm, prosklení na terasu 360x 240cm s orientací na JZ, výška stropu 260cm. Světlou podlahu volíme i proto, aby mohla být tmavší pohovka pro lepší údržbu, s ohledem na děti. Otázka: Je pro takto velkou plochu (60m2 vhodná světlá podlaha, jaká pravidla platí o vztahu barvy oken, dveří, podlahy, schodiště, pokud vše bude dřevěné? Jakou barvu dlažby zvolit do antracitové kuchyně i s ohledem na údržbu?
Odpověď   Dobrý den, přikláním se spíše k volbě jednoho typu podlahy v provedení bělením např. dub nebo buk - na chodbě, v obytném prostoru a schodišti v případě, že chcete vše ve dřevě (nebo jeho imitaci). V kuchyni při volbě keramické dlažby by byl vhodný odstín středně šedivé. Příbuzný odstín k podlaze (např. typ Defile). Tím docílíme vyrovnané barevnosti a můžeme se zaměřit na malby zdí a doplňků v odstínu žluté citronové na kuchyni a židlích a jemnější žluté na zdech. V takto připraveném prostoru jsou nádherná velkoformátová umělecká díla více barevná v kombinaci s citronově žlutou a antracitovou až černou.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jakou barvu použít na výmalbu kuchyně a obýváku. Mísnosti jsou propojené, odděluje je barový pult vyzděný z červených cihel, také krb v obýváku je obložen těmito cihličkami a parapety jsou také v této barvě. Kuchyňská linka je v kombinaci kalvádos - bříza, podlaha světlá dlažba. V obýváku je plovoucí podlaha odstín hruška medová. Chtěla jsem použít hnědo červenou barvu v kombinaci s béžovou,nebo zelenkavou. Jaké doplňky by se nejlépe hodily k těmto barvám. Prosím o váš názor. Děkuji Fránková
Odpověď   Dobrý den, použití materiálu Calvados /Hruška jsou příliš výrazné – osobně je nepoužívám. Další materiál hruška a výrazné režné zdivo a světlá dlažba – podle mého názoru máte v interiéru příliš mnoho přechodů materiálu a doporučovala bych ho zklidnit. Na malby použít režný přírodní odstín a doplňkovou barvu červená, červenohnědá + v jemných detailech je možná i zelená .

Dotaz   Dobrý den, potřebovali bychom poradit se sladěním "dřevěných" prvků novostavby rodinného domu. 1) Líbí se nám světlé odstíny, takže v interiéru bude převládat lamino v imitaci buku (plovoucí podlaha, nábytek i dveře, kuchyňská linka v kombinaci buk-vanilka, dlažba u linky a obklady bordó, na zdech pravděpodobně světle zelená). Máme ale trochu strach, aby tak nebylo "přebukováno". 2) Jaký odstín okenních rámů, vchodových dveří, garážových vrat a podbití střechy bychom měli zvolit, aby okenní rámy zevnitř ladily s interiérem? Děkujeme za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, v případě že zvolíte stejný odstín buku na všech zmiňovaných konstrukcích bude prostor působit nevýrazně a jednolitě. Bylo by vhodné použít v tomto případě sytější odstín na podlahu a dveře, světlejší na nábytek. Odstín bordové je už poměrně sytý, doporučovala bych proto volit odstín mezi bukem a bordovou červenohnědou, na zdi světle kouřová – světle béžová a jako doplňkovou ponechat vanilkovou až žlutou. Venkovní tesařské konstrukce a okna ve stejném odstínu sytější k buku, ale v medových tónech např. vlašský ořech – záleží na dodavateli odstínově se poměrně liší.

Dotaz   Dobrý den, rádi bychom se poradili, jak barevně sladit obývací pokoj, který teprve zařizujeme. Podlaha je dřevěná plovoucí Kempas, část zdi obložena kamenem břidlice Copper - okolo tohoto kamene chceme nechat vyrobit na míru nějakou skříňku a TV stolek - prosíme o radu, z jakého dřeva či dýhy. Stěny jsou vymalovány světle pískovou barvou. Dlažba okolo krbu tmavěčervenohnědá. Prosíme o radu, jakou barvu sedací soupravy máme zakoupit, a dále bych chtěla 1 stěnu nebo její část zvýraznit tmavší barvou - něco jako teracota. Je vhodná zelená sedačka nebo spíše vanilková či do oranžova? Obývák je částečně propojen s kuchyní - kombinace calvados a vanilka, jídelní židle čalounění vanilka umělá kůže. Chtěla bych prostor trochu "obarvit" nebo je lepší zůstat u kombinace barev červenohnědá a vanilka a zvolit barevné doplňky jako závěsy, polštářky atd.?
Odpověď   Dobrý den, sestavila jsem vám barevnou paletu dle uváděných odstínů. Břidlice je výrazný přírodní kámen a kombinace červenohnědá s vanilkou také. Pro uklidnění prostoru jste dobře volila odstín pískové. Navrhuji použít na doplnění malby zdí sytější v již daném odstínu – pískové. Jako doplňkovou barvu oranžová nebo zelená. Zelená bude chladnější. Kombinace struktury kamene a trendových moderních odstínů dodáte interiéru výrazný přechod v detailu. Nábytek můžete volit v Calvados nebo v odstínu béžová. Sezení barevné. Je na vás jakou kombinaci zvolíte, důležitá je hmota a forma již použitých nábytkových kusů . V případě, že jde o moderní kubické tvary můžete volit i oba doplňkové odstíny – stojí vedle odstínu žluté.
Dotaz   Dobrý den! Prosím o radu v případě dokončení interiéru. V celkově rekonstruovaném rodinném domě máme dřevěná okna v barvě severská modrá. Na podlaze je převážně šedá jemně strukturovaná dlažba a nábytek je zrestaurovaný(počátek 19.století - spíše selský - jednoduché motivy) v barvě tmavý ořech, kuchyňská linka rustikální, jednoduchá v barvě ořech. V interiéru jsou zapracovány staré trámy (stáří je přiznáno) a konstrukce zimní zahrady jsou trámy borovice přírodní. Potřebuji najít vhodnou dřevinu a model dveří. Líbí se nám javor i ořech, ale mám strach, že by bylo příliš tmavého dřeva. Navíc schody budou zřejmě z buku. Dveře mě zaujaly tenga, swing, tarugo. Malba na stěnách je v současnosti v kuchyni olivově zelená, v jídelně světlá káva + bílá. Děkuji předem za váš názor. S pozdravem Kučerová.
Odpověď   Dobrý den, ve výběru dveří doporučuji spíše klasické provedení, což splňuje typ Swing. Dveře Tarugo a Tenga jsou spíše vhodné do moderních interiérů. Při volbě materiálu se přikláním ke světlému odstínu. Ořech se řadí do zemitých odstínů a borovice je naopak teplá červenožlutá. Za předpokladu, že zimní zahrada je oddělená okny provedení severská modrá a plná zeleň, bych do interiéru volila z materiálů javor, bříza, eventuelně bělený dub. V případě použití skleněných výplní pak sklo čiré, jestliže je použité i u kuchyňské linky.

Dotaz   Dobrý den, po dlouhém vybírání barvy oken jsme se rozhodli pro plastová okna barvy cherry. Střecha má barvu červenohnědou. Mohla byste nám poradit s barevností fasády, případně rámečků kolem oken, soklu a dlažby? Dům je jednopodlažní s obytným podkrovím a sedlovou střechou. Líbila by se mi barva pastelová do oranžova či žluta, šedý sokl a šedá dlažba. Je vhodná tato barevná kombinace? U domu je i terasa, na kterou můžeme jít balkonovými dveřmi z obývacího pokoje. V interiéru bych chtěla mít plovoucí podlahu s dřevěným dekorem, ještě nevím jakým. Co dát tedy na terasu, aby se netloukla s barvou okolí. Prosím Vás, tedy o radu, jak vhodně vše skloubit, aby celek působil vyváženým dojmem. Děkuji za odpověď.J.V.
Odpověď   Dobrý den, k této barevné kombinaci bych volila spíše odstíny kouřová hnědá. Podle velikosti oken a optického členění je možné použít i falešné šambrány. Moderně a odlehčeně působí pruhy po stranách u francouzských oken. U této barevné kombinace je vhodné použít na komunikačních cestách dlažbu v odstínu pískovce nebo béžovou v imitaci žulové kostky tudíž 10x10cm. U větších ploch 20x20cm. V interiéru doporučuji podržet teplé odstíny ve světlejším více oranžovým probarvením, například pařený buk nebo sytější třešeň.
Dotaz   Dobrý den, budeme rekonstruovat koupelnu a wc. Jaké jsou vhodné dlaždice do menší koupelny, co se týká velikosti a matu či lesku a barevnosti? Jaký je rozdíl v údržbě? Koupelna a wc je zvlášť, obojí bez oken. Mockrát děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, jsem ráda , že byl vznesen tento dotaz. Prošla jsem mnoha již zařízenými koupelnami a právě u malých se většina majitelů rozhodla „přeplácat“ tento prostor listelami a častým střídáním pruhů barevných obkladů, a nejhorší je snad použití tmavého pruhu pod stropem. Doporučuji opravdu s citem vybírat jak odstín tak sytost. Nejjednodušší je použít dva blízké odstíny střední na podlahu světlejší na obklad. Pro zvýraznění stěn je možné použít jemný prvek například proužek okvětních lístků kolem zrcadla nebo kolem klozetu. Orientace musí být horizontální a do opravdu malé koupelny je vhodný formát např. 20x40cm. U menších formátů je více spár a ty se časem zanesou, což je nepěkné. Ideální je obklad a dlažba rektifikovaná řezaná na míru a pokládaná beze spár. Co se týká lesku to je na zváženou pohmatem nic nezkazíte, ale tuto úpravu nabízí jenom zahraniční keramičky. U lesku je nutná častější a důkladnější údržba ovšem na druhé straně nám prostor opravdu prozáří a opticky zvětší.
Dotaz   Dobrý den, paní architektko, kupuji byt 2+kk a potřebovala bych poradit s barevností nábytku obývacího prostoru a kuchyně. Kuchyně bude umístěna v kuchyňském koutu, který je bez okna a má rozměr cca 2x2,70. Na podlaze v tomto prostoru je smetanová velmi jemně mramorovaná dlažba. Obývací prostor má míry 4,90x4,90, má 2 okna + balkonové dveře, na podlaze fošny z buku pařeného, z nichž některé mají hnědé fleky (suky?.) Dveře v barvě buku (ne žlutého, ale opět asi pařeného). Okna jsou umístěna naproti kuchyňskému koutu, tzn. na jeho opačné straně, mají barvu calvados (světlejší). Byt je situován na severozápad. Vůbec si nevím rady, jakou barvou dýhy nebo lamina vybavit kuchyňský kout a obývací prostor, aby byt působil vzdušně a vše bylo hezky sladěno. Byla bych Vám moc vděčná za radu, za kterou velmi děkuji.
Odpověď   Dobrý den, zmiňovaná smetanová dlažba a probarvený buk je podle mého názoru poměrně výrazný barevný přechod. Z tohoto důvodů bych ponechala podlahu jako výrazný prvek interiéru a doporučuji sladit zbývající části v jedné maximálně ve dvou dekorech sobě velice blízkých. Sukatý buk a zebrano se mi nezdá právě dobrá kombinace. Když byste volila Wenge tak to je zase na tak malý prostor příliš tmavý odstín a spadá do zemitých odstínů. Spíše se přikláním u kuchyně ke kombinaci dub Ferrara, hliníkové rámečky s mléčným sklem, pracovní deska odstín smetanová, dobrá volba je vanilka nebo ještě i béžová na velkých předních frontech jako je lednice. Odstín hnědé kterou uvádíte u podlahy je možné použít pro zvýraznění interiéru na doplňcích jako například umělecká díla, proutěné doplňky, koše,... Teplý odstín buku se pak může objevit na malbě zdi v podobě oranžová až terakota oranžová. Dub Ferrara bych pak doporučovala i na nábytku v obytném prostoru.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu v oblasti barvy dveří v bytě - novostavba. Všechny dveře jsou v delší chodbě, kde je světlá dlažba. Vchodové dveře jsou v buku. Ložnice a pokoj bude mít světlý nábytek. Koupelna s WC je čokoládově hnědá a béžová. Obývák je wenge, nábytek a kuchyň vanilka, podlaha woodstock. Jakou vybrat tedy barvu pokojových dveří? Buk? Javor? Ořech? Děkuji
Odpověď   Dobrý den, podlaha Woodstock se řadí svojí barevností do odstínu zemitých. Je velice výrazná a silně dekorativní, proto je vhodné volit jednoduché dveře spíše světlejší. Materiálové provedení v buku nedoporučuji – má teplý narůžovělý odstín. Podle velikosti stavby a již dané barevnosti můžete volit dveře Sapeli například typ NOTE. Odstín bříza (javor je nažloutlý a buk vchod zase růžový) světlejší varianta nebo ořech sytější. U ořechu bude chodba ponurá, ale obytný prostor výrazný, u břízy bude chodba jemnější, ale v obytném prostoru si můžeme dovolit zajímavější malbu zdí.
Dotaz   Dobrý den. Do nového bytu jsem si vybral javorové dveře a javorové plovoucí podlahy (evropský javor). V chodbě by měla být dlažba, ale nemám moc představu, do jakých barevných tónů by měla jít. Stejně tak v jakých barevných odstínech by mohla být koupelna, aby se obklady ke dveřím hodily. Díky
Odpověď   Dobrý den, pro jednoduchý vzdušný interiér se přikláním k použití keramických obkladů a dlažeb jednoho typu maximálně dvou odstínů. Javor je poměrně světlá nažloutlá dřevina . Když budeme vybírat z české keramiky, tak vhodný je typ Sydney, odstín dle vašeho cítění. Zajímavé by k javoru bylo použití obkladu a dlažby typ Shikoku. Netradiční a jsou obklady a dlažba typ Dolce Vita - interiér je možné zařídit v zářivých jarních barvách v obytném prostoru až k vínové v koupelně, dle obkladů starorůžové.
Dotaz   Dobrý den paní architektko. Staví se nám nový byt v Brně a protože nejde o žádný velký developerský projekt, stavitelé jednají se všemi novými majiteli bytů individuálně. A tak nám bylo řečeno, ať si sami vybereme barevný odstín podlahy a vnitřích dvěří atd.. Jediné, co je v domě dáno, je barva oken, kterou nedovedu definovat, připadá mi více do zlatožluta. Chtěla jsem Vás poprosit o radu, jak sladit interiér bytu s těmi okny? Tedy jakou barvu podlahy zvolit, a k tomu potom dveře Sapeli? Podlaha by měla být laminátová Egger (zatím se nám líbí vzor Tis) nebo Tarkett vzor Cognac Maple, ale vůbec nevíme jestli volit tmavší nebo světlejší barvy. Tato podlaha bude jen v obývacím pokoji a kuchyni. Kuchyňská linka potom bílá s pracovní deskou buďto z masivu doladěného opět k podlaze nebo lamino s imitací dřeva. V předsíni potom dlažba. Do zbývajících pokojů bychom preferovali koberec. Přikládám k mému dotazu soubor s obrázky domu, dispozice bytu a hlavně alespoň pro představu také foto oken. Děkuji předem za Vaši brzkou odpověď a pomoc. S pozdravem Magdaléna Ročkárová.
Odpověď   Dobrý den, bohužel nemám k dispozici přílohy, ale pokusím se vám sestavit barevný model. Vycházím aspoň částečně z odstínu oken – měly by se brát v úvahu, i když nemusí přísně odpovídat barevnosti bytu. Zajímavá a nadčasová je použitá dubová podlaha a část nábytku, světle šedivá až antracitová a doplňková výrazná červená – malby zdí odstín režná. Druhá barevnost trendové zemité odstíny - ořech nebo bělený ořech, béžová až smetanová, pro doplňkovou barvu je tady je více možností - olivová zelená, holubí modř, nebo odstíny oranžové až terakota. Zajímavé je použití kotvení nábytku do zdi v jednoduchých liniích. Při výběru možností typů použitých podlah javor - Maple Cognac bych se držela spíše odstínu světlejšího. Dveře můžete použít v provedení javor americký. Tímto celý interiér ladíme do teplých medových odstínů a jarních tónů.
Dotaz   Paní architektko, prosíme Vás o radu. Máme novostavbu a uvažujeme o vnitřních dveřích v buku(dýha Sapeli). Nevíme, v jaké barvě dřeva zvolit plovoucí parkety a kuchyňskou linku. Dlažbu v kuchyni a na chodbě jsme zvolili typ Lago 157. Okna jsou v bílém provedení. Jaká malba se hodí na stěny, když máme modrou sedačku. Přejeme hezký den. Děkujeme
Odpověď   Dobrý den, k materiálové kombinaci buk se výborně hodí třešeň, ale ještě lepší je buk se zvýrazněnou texturou. Další použité barvy můžete kombinovat ve smetanové pro malby zdí a jako doplňkové odstíny červenou a antracitovou. Keramická dlažba Lago je poněkud usedlejší. Kuchyňskou linku můžete volit v uni barvách béžová, červená nebo klasika v jednom z již zvolených odstínů dřeva na podlaze nebo na dveřích.
Dotaz   Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu, aká farba dverí (od firmy Sapeli - páčia sa nám dvere NOTE) by sa hodila k drevenej plávajúcej podlahe (Khars - farba Jattoba) Kuchynský piestor je prepojený s obývacou izbou, pričom v kuchyni je dlažba smotanovo-bielej farby, kuchynská linka je v prevedení orech a smotanovo-bielej farby. Hodili by sa ja dvere bielej farby? Za Vašu radu Vám veľmi pekne Ďakujem
Odpověď  

Dobrý deň, uvedená plávajúca podlaha Jatoba je velmi výrazná dvojfarebná skor červená. V prípade, že chceme vytvoriť jednoduchý a moderný prostor tak by som doporučovala dvere biele. Vhodné sú tiež odtiene svetlej šedivej. Podlaha nám bude tvorit tažisko prostoru a v smere hore moze byť interier svetlý a vzdušný.

Dotaz   Dobrý den, stavíme domeček a už si vybíráme podlahy, dveře a schodiště, ale nevíme jak to sladit dohromady. Jedna varianta by byla ořech na dveře, ořech 3 pásy parket na podlaze, dub na schodišti. Jenže máme obavy, aby v patře kde je malá chodbička, se nepraly tmavé dveře se světlou dlažbou (travertin okrová s dubovým schodištěm. Přízemí je řešeno takto: malá chodbička, vlevo dveře do koupelny, pak by byly prosklené dveře ořech a místnost 60 m2 obývací pokoj s kuchyní a někde uprostřed betonové schodiště, které se musí obložit dřevem. Další varianta by byla dveře zebrano od Sapeli Elegant, podlaha 3 pásy dubových parket a schodiště dubové, patro jako při první variantě - dlažba travertin okr. Půjde to k sobě? A jaký by šel nábytek právě ke dveřím zebrano? Prosím o jakoukoliv radu, jak to sladit dohromady. Moc děkuji. Chlápková Radka
Odpověď   Dobrý den, k uváděné velice výrazné barevné i strukturované ořechové podlaze je vhodné volit jednoduché výplně dveří. V barevné kombinaci ořech podlaha a schodiště stupně a podstupně (jestliže je opravdu v prostoru obývacím), dub dveře bude celý prostor laděný ve dvou odstínech a v horním patře se dostaneme ke kombinaci dub - dlažba travertin. Dveře jednoduché s vodorovnou orientaci textury dýhy. U druhé varianty tj. zebrano bych doporučovala tuto dřevinu použít také na podlahu. Na dveřích je příliš výrazná vůči dubu a hmota dveří by nám opticky v prostoru vyčnívala.
Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit s barevností v mém bytě? Chtěl bych černou podlahu v celém prostoru - dlažba GEO nebo SANDSTONE tmavě šedá (RAKO). V obytném prostoru by byla čelní stěna šedá imitace pohledového betonu. V jakém tónu volit ostatní stěny? V místnosti jsou dvě velká francouzská okna, tedy dostatek světla. Kuchyň je propojena s obytným prostorem (tedy stejná dlažba). pracovní deska kuchyňské linky a další prvky by měly být z nerezu či pozinkovaného plechu. Jakou barvu byste doporučila na linku a zdi? Kuchyň je na sever. V pracovně je černá podlaha, zdi kombinace tmavého a světlého odstímu pistáciové. Dveře budou HSE Humpolec. Jakou zvolit barvu? Jakou barvu radiátorů? Děkuji mnohokrát za váš názor a přeji hezký den. Roman Lipánek PS: barva oken a vstupních dveří je teak.
Odpověď  

Dobrý den, velice ojedinělý a odvážný interiér. Barevná kombinace v studených zimních tónech. V takto laděném interiéru můžete použít výrazné odstíny barev: červená, již zmiňovaná pistáciová, modrá, žlutá. Nebo můžete interiér podbarvit tón v tónu. Přikláním se k použití dlažby RAKO, typ Sandstone Lapato (z důvodu povrchové úpravy - lepší úklid). Kombinaci pohledový beton, plech a antracitová podlaha je vhodné doplnit bílou nebo spíše smetanovou malbou. K tomu jednu zeď červenou nebo pomerančovou. Dveře HSE Humpolec v odstínu plechu, kuchyně bezfalcové. Kuchyň smetanová bílá až odstín přírodní vlny, obklad zdi zelený Lakovek, lepený přímo na zeď. Otopná tělesa kovová, např. KONVEKTORY OnFloor, firma Boki.

Dotaz   Dobrý den, moc prosím o radu. Zcela rekonstruujeme byt 3+1 v panelovém domě. Mezi kuchyní a obývacím pokojem jsme probourali příčku a nevíme, jak tyto dvě místnosti sladit. Nová kuchyň bude v barvě vanilky s korpusem v barvě ořech. Plastová okna jsou bílá. V kuchyni bude dlažba a do obývacího pokoje bychom chtěli plovoucí podlahu. Nevíme, jakou zvolit barvu podlahy, vstupních dveří a nábytku do obývacího pokoje. Plovoucí podlaha se nám líbí v barvě dubu. Uvažovala jsem o sedací soupravě v oranžové barvě. Jakou zvolit barvu zdí? Moc vám děkuji, Novotná
Odpověď  

Dobrý den, ořech a dub jsou odstíny, které mají výraznou texturu. Ořech je tmavě hnědý a dub světlehnědý nažloutlý. Tuto barevnou kombinaci je možné doplnit o nenápadnou podlahu, např. Sandstone RAKO DAASA271 s lehkým žilkováním v oranžových odstínech. K tomu sedací soupravu, temně oranžovou nebo oranžově hnědou. Dveře ve stejném provedení jako podlaha, tj. dub, nábytek ořech. Odstín malby vzhledem k malému prostoru spíše smetanový až smetanově žlutý.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zařizujeme novostavbu, kuchyň je propojená s obývacím pokojem a z něho bude vést dubové schodiště. Okna jsou drevěná, barva mahagon, kuchyňská linka bude z třešňového dřeva. Původně jsme chtěli šedou dlažbu do kuchyně a kolem krbu a plovoucí podlahu tmavší do červena, nevíme ale, zda nebude lepší sladit podlahu se schodištěm, popř. dveřmi. Nebo snad raději volit úplně jinou kombinaci? Děkuji moc za radu
Odpověď   Dobrý den, tato materiálová i barevná kombinace je v základu v odstínech červená (třešeň) a žlutá (dub). V případě, že prostor je velký, je vhodné volit tmavší podlahu. Když zvolíte podlahu k odstínu dubu, bude kuchyň velmi výrazná hmota. Přikláním se spíše k volbě sytější podlahy v celém prostoru vycházeje z odstínu třešně (mahagon bych více potlačila např. vhodnou volbou zastínění oken) s cílem doplnit nábytkový interiér v provedení dub. Tvrdší a výraznější varianta je sytě šedivá podlaha v celém prostoru – dlažba nebo přimořené dřevo. V kombinaci s kovovým nábytkem.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Potřebovala bych poradit, s jakými barvami lze kombinovat nábytek z ořechu (pouze lakovaný bezbarvým lakem). Jaký odstín dřeva by se k takovému nábytku hodil na podlahu, okna a dveře? Nashledanou a děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, vždy záleží na velikosti řešeného prostoru. V menších místnostech je vhodné volit světlejší odstíny – např. bělený dub na podlahu a dveře, ořech na okna. Ve větších pokojích můžeme volit sytější variantu a to wenge na podlahu a okna, ořech na dveře. Moderní variace se zajímavě kombinují s UNI barvami na podlaze a dveřích v odstínech šedivé, béžové – dlažba keramická, koberec nebo lité průmyslové podlahy.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak materiálově a barevně sladit prostor ve tvaru obdélníka 7,5m x 4m. Bude zde obývák spojený s kuchyní, v obýváku dřevěné borovicové (plné) schodiště do patra. Styl klidný, domácký, spíše bych řekla "nemoderní", rozhodně žádný kov a sklo. Daná je již barva oken a vchodových dveří - zlatý dub - a jednoduchý kachlový sporák, na nějž bude navazovat kuchyň. Máme udělat v celém prostoru stejnou podlahu a nebo jinou v části kuchyně s jídelnou a jinou v obývací části? Velmi by se mi líbila dlažba Defile středně hnědá (bude podlahové topení). Kuchyně by mi nejvíc seděla VASA. Je možné kombinaci těchto materiálů a stylů použít? Jaké potom zvolit vnitřní dveře? Děkuji vám za radu.
Odpověď  

Dobrý den, prostor je řešený opravdu klasicky. Volbou borovice i kachlových kamen je vymezen styl klasický až selský. K borovicovému schodišti bych volila podlahu spíše v odstínech béžovohnědých. Defilé hnědá je poměrně dost zemitá barva. Dveře pak borovice nebo smrk. Okna zlatý dub jsou vhodná. Podlaha v celém prostoru stejná. Pak můžete probarvovat stěny výrazněji. Můžete použít taky profilované lišty - fabiony pod stropem a kované doplňky.

Dotaz   Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. S manželom rekonštrujeme dom a v najbližšej dobe nás čaká výber okien. Rada by som poznala Váš názor, akú farbu okien zvoliť (vyberáme plastové okná). Strecha je Bramac - hnedá, vyvýšená pivnica je obložená pieskovcom naružovelej farby (viz foto). Fasádu by som dala asi niečo jemné v škále biela káva až stredný oker (eště presne nemám rozmyslené, možno aj kombináciu dvoch farieb, mate lepší nápad?). Najvačšia čelná stena je na JZ strane a keďže sme prvy dom aj najviac vystavená na obdiv. Dom je v malej dedinke, v krásnom zelenom prostredí. V akej farbe potom volit palubky pod strechu a zábradlie a pergolu na terasu? Mali by byť vo farbe okien, alebo strechy? Ďakujem Hřebíčková
Odpověď  

Dobrý deň, bohužiaľ sa mi nedarí otvoriť prílohu. Strecha Bramac – hnedá vynikne velmi pekne v kombinácii okien odtien zlatý dub alebo teak.Všetky viditelné drevené konštrukcie by mali byť domorené do tohoto odtieňa. Odtieň fasády može byť tak ako ho uvádzate a odtieň pieskovca možete opakovat na komunikačních zónach – betónová dlažba imitácia žulovej kocky. Dalšia výraznejšia kombinácia je voliť farbu červenú - k naružovelému pieskovcu bude zaujímavá a komunikáte pieskovcové.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový dům. Podlaha bude plovoucí - barva tmavý ořech, okna a nábytek máme v barvě břízy, i když stejné nejsou, okna jsou tmavší... Jaké dveře byste doporučovala? Břízu nebo ořech, či úplně jiné? Mezi halou, obývákem a kuchyní dveře nebudou - budou do ložnice (také podlaha ořech), dětských pokojů (podlaha ořech-orient), WC a koupelny (dlažba). Děkuji, Eva
Odpověď  

Dobrý den, pokud vám to prostor dovolí, je možné použít dveře ořech. Tato kombinace bude tmavší, hmotově a materiálově vyvážená a stejnoměrná. Je možné taky použít dveře v materiálu Zebrano. Odstínově je v této dýze jak ořech, tak bříza nebo spíše sytější bříza. V případě použití Zebrana pak interiér dolaďte velice jednoduše, tím necháte vyniknout kresbu.

Dotaz   Hezký den, prosím o radu při výběru interiérových dveří SAPELI, kuchyňské linky a malby stěn v propojeném obývacím pokoji. V kuchyni máme laminátovou podlahu, odstín teak a dřevěná okna (dřevo smrk, odstín dub). Dům je novostavba, na chodbách je dlažba Rako. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, v kombinaci teak, dub a slonová kost Loft je vhodné volit dveře např. SAPELI typ Note (světlejší varianta jasan, sytější dub). Kuchyň např. HANÁK NÁBYTEK, typ Imperiál, rubínově červená. Malba ve smetanové. Část zdi, případně dělící panel obývací části může být v rubínově červené. Detaily jsou patrné v příloze.

Dotaz   Dobrý den, mám problém s výběrem podlahy do obývacího pokoje a chodeb. Plocha celkem 70m2, strop je přiznané dřevěné smrkové trámy + palubkový obklad, okna dřevěná ve velmi podobném odstínu. Na podlahu jsem velmi dlouho uvažoval o dřevu, v poslední době ale začínám uvažovat i o dlažbě v odstínu terakoty, přímo je dlažba na www.floorgres.it, odstín stontech red2.0. Není to do velké plochy obýváku příliš agresivní? Nebude to po pár letech člověka iritovat? Navíc mám trochu strach z možností vymalování a relativně velkém omezení při výběru nábytku. Ještě dodatek, dveře rovněž smrk masiv a linka v kuchyni březová dýha. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, sytou podlahu, kterou uvádíte, bych se obávala použít. Ale z jiného důvodu, než vy. Dřevěný strop je velice výrazný a opticky snižuje. Volbou syté podlahy docílíte opticky výrazného snížení prostoru. Vhodnější i vzhledem k materiálu kuchyně je odstín světlejší Stonbeige/red4.0. V tomto případě je možné řešit výraznější odstíny na zdech v teplých cihlových tónech. Nábytek pro vzdušný a lehký interiér bílý, pro probarvený sytější v odstínu smrku až dubu.

Dotaz   Dobrý den, rád bych Vás poprosil o rady ohledně sladění interiéru domu na okraji Prahy. Interiér bychom rádi čistý, vzdušný. Okna jsou daná - tmavší zlatý dub. Dub (dřevo) bude i na podlaze v obývacím pokoji a schodišti. V kuchyni, chodbě i zádveří bude jeden druh dlažby - jakou zvolit zatím nevíme, záleží na barvě kuchyňské linky (tam uvažujeme o kombinaci bílá-antracit či ořech - bílá). Předem děkuji za vaši odpověď a děkuji za tuto poradnu!
Odpověď   Dobrý den, podle fotodokumentace máte okna a dveře spíše teplého odstínu. V případě, že bude podlaha dřevěná (v tomto tónu, eventuelně světlejším), je vhodnější kombinace bílá (smetanová) – antracit - třešeň. Ořech je spíše zemitý odstín. Vhodná je kombinace http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_compact_antracit_a_prirodni_tresen. K této kombinaci je pěkná dlažba např. RAKO Esencia Lapato ve větším formátu.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poděkovat za odpověď ohledně barevného ladění bytu v panelákovém bytě 3+1 po připravované rekonstrukci. Moc se nám s manželem líbí navrhované řešení - třešeň Quick step podlaha a buk kuchyň a dveře, i když jste mi zcela rozbourala mou zamýšlenou představu. Mám však proto ještě další prosbu na řešení barevnosti předsíně: za vchodovými dveřmi bude asi do vzdálenosti 2m dlažba, podél zdí vestavěná skříň z jedné strany a z druhé botník s předs. stěnou, pak zmiňovaná podlaha barvy třešně a 5x dveře z buku (4x plné-WC, koupelna, dětský pokoj a ložnice, 1x ze 2/3 prosklené do obývacího pokoje). I zde řešit nábytek v buku? A dlažbu světlou či tmavší? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, vzhledem k tomu, že tento prostor je malý a stěny jsou vyplněny bukovými dveřmi, je vhodnější podlaha světlejší, např. RAKO Sandstone, druhý světlý odstín. Nábytek pak v UNI barvách, odstín DTD, laminátová béžová a stěny nejsvětlejší smetanové. Nábytek je možné kombinovat s kovovými a prosklenými prvky.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poděkovat za odpověď na můj dotaz ohledně barevného ladění bytu v panelákovém bytě 3+1 po připravované rekonstrukci. Moc se nám s manželem líbí navrhované řešení - třešeň Quick step podlaha a buk kuchyň a dveře, i když jste mi zcela rozbourala mou představu. Mám proto ještě další prosbu na řešení barevnosti předsíně: za vchodovými dveřmi bude asi do vzdálenosti 2m dlažba, podél zdí vestavěná skříň z jedné strany a z druhé botník s předsíňovou stěnou, pak zmiňovaná podlaha barvy třešně a 5x dveře z buku (4x plné-WC, koupelna, dětský pokoj a ložnice, 1x ze 2/3 prosklené do obývacího pokoje). Máme i zde řešit nábytek v buku? A dlažbu světlou či tmavší? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, k této plovoucí podlaze a velikosti prostoru je vhodným odstínem dlažby smetanová, např. RAKO Sandstone střední odstín. Nábytek, nebo spíše viditelné fronty, je možné řešit vzhledem k velikosti místnosti v uni barvách, např. odstín béžová DTD Kronoaspan PE 522. Budou se jemně doplňovat s bukovými dveřmi.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně podlahy a malby v obývacím pokoji (40m). Okna po cele délce jedné stěny jsou v barvě zlatý dub, schodiště je bukové a dveře z chodby do OP jsou SAPELI tenga, barva americká třešeň. Nábytek už je také daný - barva wenge a červená rohová sedačka. Na OP navazuje kuchyň, kde je kuchyňská linka v barvě zebrano a podlaha slonovinová kost, dlažba 45x45 cm. Prosím tedy o radu, jakou podlahu a barvy stěn zvolit v obývacím pokoji.
Odpověď  

V prostoru máte již daných poměrně hodně materiálů a struktur – zlatý dub, americká třešeň, buk, zebrano, wenge, slonová kost, červená. Doporučuji podlahu sjednotit a použít stejný odstín jako v kuchyni. Tím prostor uklidníte. Na zdi je možné použít odstíny smetanové až kouřově hnědé s použitím např. strukturální tapety s velkým abstraktním plastickým vzorem v odstínu hnědá.

Dotaz   Dobrý den, budeme rekonstruovat podlahu v předsíni a kuchyni + samotnou kuchyni. Vymysleli jsme variantu světlá kuchyň (vanilka), tmavě hnědá pracovní deska, světlá podlaha (dlažba). Prosím o radu ohledně obkladu na stěnu. Myslíme si, že by bylo dobré kuchyň nějak barevně oživit. Také bych ráda, kdybychom měli v předsíni podlahu, která by navazovala na tu kuchyňskou. Aby opticky sjednocovala obě místnosti a vytvářela tak dojem rozlehlejšího prostoru. Myslíte, že je to dobrý nápad? Jakou barvu jídelního stolu a židlí byste doporučila do takové kuchyně? Moc děkuji, Radka.
Odpověď  

Dobrý den, kuchyň v odstínu vanilka je vhodné doplnit o pracovní desku, která bude vycházet z odstínu podlahy (o 2 tóny sytější). Příliš sytá deska nám bude prostor dělit. Pokud je kuchyň menší, tak volte spíše světlejší odstín. Podlaha světlá je zajímavá, např. RAKO, typ Lapato světlý odstín. V této barevnosti je vhodné doplnit malbu v odstínu říčního kamene (jemně hnědá). Na doplňcích pak tento odstín může gradovat. Vhodné jsou např. velké proutěné lampy ve tvaru vosího hnízda.

Dotaz   Dobrý den. Zajímá mě, zda je vhodná plovoucí laminátová podlaha do kuchyně, nebo zda je vhodnější dlažba. Jedná o podlahu Avanti od firmy Terhürne, jejíž cena není ta nejvyšší ani střední. Neuvažuji podlahové vytápění, jedná se o bytový dům. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, na internetových stránkách zmiňovaná firma uvádí certifikáty a záruku 15 let. Zjistěte si, zda toto platí i pro vámi vybraný typ podlahy. V kuchyni se v dnešní době často používá podlaha laminátová. Má menší odolnost vůči nárazu předmětů a samozřejmě proti vodě jako keramická podlaha. Výhody jsou optické a materiálově pocitové propojení prostoru s obytnou části. Osobně dávám přednost podlaze laminátové.

Dotaz   Dobrý den, marně si lámu hlavu s naším interiérem. Tedy s přesněji s výběrem barvy dveří. Máme zrekonstruovaný přízemní dům, ve kterém je na celé ploše položená dlažba Geo, slonová kost (60x30 Rako). Jediný nábytek, který zatím máme, je kuchyňská linka - dýha, ořech. Její vrchní výklopy jsou v barvě vanilky (obklady za linkou též slonová kost 7x22). Kuchyň je propojena s obývacím prostorem (viz. příloha). Manžel si přeje světlé dveře k podlaze, jelikož dům je velmi tmavý. Obložky dveří mají hloubku až 45 cm (takže se obává, abychom "nepohřbili" prosvětlené prostory. Já se ale obávám, že by to nebylo vkusné! Lze najít nějaký kompromis? Děkuji!
Odpověď  

Dobrý den, ke zmiňované kombinaci materiálů bych doporučovala dveře v UNI barvě - bílé nebo béžové. Odstín slonové kosti je již dostatečně zastoupený. Dveře buďto v dřevěném provedení, nebo imitace dřeva (je možné použít materiál bříza - má jemnou texturu a svým odstínem ladí i k ořechové dýze, i k podlaze).

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu s výběrem dveří do našeho přízemního RD. V celém domě (kromě koupelny+WC - Enjoy, Villeroy Boch, žluto-oranžová) je položená dlažba Rako, GEO 60x30, slonová kost. Jediný nábytek, který zatím máme, je kuchyň ořech+vanilkové výklopy (viz.příloha), namořené na buku. Obklady za linkou neodpovídají obrázku v příloze, zvolili jsme slonovou kost, ale rozměr 7x22. A teď tedy ta nejdůležitější otázka - k čemu sladit dveře. K podlaze - javor, jasan, bříza nebo ořech? Jde o to, že obložky domu budou 45cm široké, resp.hluboké. Máme strach z tmavé barvy, ale zároveň i z kontrastu posazených světlých dveří např.u linky. Děkuji!!!
Odpověď  

Dobrý den, ke zmiňované kombinaci materiálů bych doporučovala dveře v provedení UNI barvy v odstínu bílá nebo béžová. Odstín slonové kosti je již dostatečně zastoupený. Dveře v provedení dřevěném nebo imitace dřeva. Je možné použít materiál bříza - má jemnou texturu a svým odstínem ladí i k ořechové dýze i k podlaze.

Dotaz   Dobrý den, posílám Vám studii mé nové kuchyně a prosím Vás o připomínky a návrhy k jejímu ztvárnění. Provedení je v dýze kalvados v kombinaci se skříňkami prosklenými mléčným sklem. Deska je z kamene v barvě smetanové s odlesky, z nichž některé jsou taktéž do červena. Obklad je světle šedý lesklý. Největší problém mám s barovým pultem, neb nevím, zda ho pojmout s rampou anebo lépe jen zavěšenými světly. Dále si nevím rady s masou červené plochy pod barem, neb nechci, aby byl otevřený na kovových dílcích, ale plný. Mám tedy část plochy pod barovou deskou např. obložit rovněž šedým obkladem anebo mléčným sklem? Podlaha bude v barvě smetanové, dlažba, a bude přecházet i do obytné části. Má být dlažba raději položena v podélných pásech anebo může byt i na koso? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, tento typ kuchyně je designově cca z 80 let. Doporučovala bych provedení dělícího baru v jednoduchých kubických tvarech bez „rampy“. Ta nemá kromě svítidel žádné využití a prostor opticky zbytečně dělí. Nasvícení je možné provést přisazenými svítidly, nebo ještě lépe spodním nasvícením baru LED svítidly. Barevně je možné na hmotu baru použít tmavší šedivou proti pracovní desce nebo nerez plech. Detail napojení soklu je hezčí, když z boku skříněk při ukončení probíhá stejný materiál bočnice až k podlaze. Jiný odstín na hmotě baru nám plochu předních frontů spodních skříněk pohledově odlehčí.

Dotaz   Dále bych ráda poprosila o radu ohledně barevné kombinace fasády, okna budou tmavý dub, vrata středně šedá. Předem děkuji, Romana.
Odpověď  

Dobrý den, v návaznosti na předchozí dotaz máte okna zevnitř bílá a z vnější strany dubová tmavá. Hmota dřevostavby je čistých kubických tvarů a barevnost může být výrazná moderní, tj. použití imitace betonu na fasádu (odstín šedivá). Nebo můžete volit stejný odstín jako uvnitř - světle kouřová hnědá a šedivá venkovní dlažba (žulová kostka nebo její betonová imitace 15x15cm od firmy Best).

Dotaz   Dobrý deň, rada by som Vás po minulej dobrej skúsenosti opät požiadala o radu. Momentálne riešime podlahy. Do kuchyne, ktorá bude spojená s jedálenským kútom sa mi z ponuky na trhu páči podlaha firmy rako - defile (30x60). Kuchyňa má rozmery 3600x5000, bude veľmi svetlá (JZ domu), preto by som sa tam nebála dať hnedú verziu dlažby. Z kuchyne sa vchádza do obývačky (priechod s posúvnymi dverami o rozmere 1600), kde by mala byt plouvoučka a do chodby (bez okien, presklene dvere s kuchyne) o rozmere 1800x2200, tu by mala byť dlažba. Aký dekor plouvoučky a dverí by sa hodil? Okná sú biely plast. Uvažujem tiež, či radšej nezvoliť béžovú verziu dlažby, zdá sa mi viac kombinovatelná s väčším spektom farieb potom do interiéru. Kuchyňa by mala byť do biela. Akú farebnosť stien zvolit, aby to nevyzeralo fádne? Dať aj na chodbu tú istú podlahu? (prikladám obrázok - kuchyňa v pravom hornom rohu, v pravej časti kuchynská čast, vľavo pod oknom jedálenská čast). Ďakujem a prajem všetko dobré, Hřebíčková.
Odpověď  

Dobrý deň, keramickú podlahu by som doporučovala rovnakú vo všetkých miestnostiach, kde bude použiý tento typ podlahy. Typ Defile od RAKO je veľmi pekná, při použití stredného odtieňa bude velmi pekne a efektne posobit při použití bielej kuchynskej linky. Tento odtiž je zemitý a hodí sa k nemu podlaha a dvere z bieleneho dubu alebo v tmavšej verzii podlaha a dvere – orech. V obidvoch variantách je vhodná doplňková farba červenohnedá, oranžová pomarančová, alebo jemnejšia smotanová napr. na stenách a stena v obracej časti u komínu može byť sýtejšia vo zvolenom odstieni.

Dotaz   Dobrý den, na jaře nás čeká stěhovaní do nového domečku, probíhají finální úpravy, ale stále si nevíme rady s volbou plovoucí podlahy /laminátové/ v obývacím pokoji. Ten je propojen s kuchyní. V kuchyni a kolem krbu v obývacím pokoji je tmavě šedá dlažba, kuchyňská linka je masiv třešeň, schodiště vedoucí z obývacího pokoje masiv dub /přírodní lakovaný/, stejně tak dveře a jídelní stůl. Mohla byste mi, prosím, poradit, jakou zvolit podlahu, popř.výmalbu? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, třešeň i dub mají velmi výraznou texturu, třešeň i více barevnou v ploše. Odstín dubu nažloutlý a třešně červený pak interiér hodně člení, jak barevně, tak hmotově. Ideální podlaha by měla pokračovat dlažbou i v obytném prostoru. V případě volby laminátové plovoucí podlahy se nabízí použít spíše nevýrazná imitace třešně. Tuto kombinaci je vhodné doplnit červenou v kombinaci se světle šedou malbou zdí. Velmi vhodným doplňkovým materiálem je pak přírodní kámen odstínu říčního kamene v detailu nebo při obkladu zdi. Bude doplňovat a vyrovnávat výraznou kombinaci buku a třešně.

Dotaz   Dobrý den, potřebujeme poradit s výběrem dveří do klasického rodinného domu se sedlovou střechou. Obývací pokoj je spojený s kuchyní, v obýváku je dřevěná podlaha dub natur, v kuchyni světlá, béžová dlažba. V chodbě, která je poměrně tmavá (pouze světlovod) a budou v ní všechny dveře. je dlažba o odstín tmavší než v kuchyni, taková béžová až písková. Ostatní podlahy třívrstvá dřevená HAVEA - odstín dub. Jaké dveře? Světlé - javor? Tmavé - ořech? Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, doporučovala bych dveře v provedení dub, eventuelně světlejší variantu jasan, např. typ Swing SAPELI. Ořech je velmi výrazný a při použití na dveřích by na vás dveře hmotově tzv. „padaly“.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu s barevným sladěním kuchyně částečně spojené s obývacím pokojem 160 cm dveřmi, kuchyň 5,5m * 5 metrů s 1,6m*1,6m spíží, linka do U s barem a jídelním koutem, v obývacím pokoji (cca stejně velkém) je francouzské okno a krb, jediná celá stěna je naproti dveřím z kuchyně, tam bude TV, sedací souprava umístěná v prostoru. Líbí se nám plovoucí podlaha Parador classic 1040 Olše přírodní selský vzor, dveře lamino hladké olše Sapeli nebo od Prüm olše nebo zlatý javor, kuchyň zlatá višeň (Black Red White – Diona) se světlou pracovní destkou (béžovou, krémovou, nejspíš capuccino) i podobným obkladem. U kuchyňské linky dlažba – také asi světle béžová? Je možná kombinace olše a višeň? Další barvy do kuchyně a obýváku by se nám líbily žlutá, krémová a zelená nebo i trochu červené, stěny bílé. Nelíbí se nám šedé barvy. Na chodbě bude schodiště cinkovaný buk a dlažba nejspíš Atrium od Rako, prostřední odstín. Okna jsou dřevěná smrk v středně hnědé medové barvě (tmavší než olše). Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, kombinace olše a višeň je možná. Obě dřeviny jsou do červenohnědých odstínů. Višeň je výraznější. Podlaha a dveře olše je vhodné doplnit o kuchyňskou linku v kombinaci béžová a višeň. Přední viditelné fronty více béžové a višeň jako doplňující podbarvující prvek. Deska smetanová obklad a výplně dvířek mléčné sklo. Kombinace doplňkových barev v provedení žlutá a krémová s červenou budou výrazně podtrhávat teplý nádech interiéru. Vhodnější je použít více zelené např. v odstínu olivové až k odstínům jedlové zelené. Docílíte určitého barevného kontrastu. V příloze uvádím pro představu kuchyň Diona a materiál višeň.
Dotaz   Dobrý den. Provádíme změny v hale panelákového bytu. Rozměry a umístění dveří posílám na přiloženém plánku. V hale je světlešedá dlažba, tato je i v malé předsíni, která je před vstupem. Ve vstupu jsou lamelové dveře (viz přiložený obrázek). Umístění stávajících lamelových dveří není podmínkou. Vlevo od vstupu bude umístěna vestavěná skříň, a to v délce 3m. Prosím o radu barevného ladění haly. Tedy barvu stěn, vestavěné skříně, dveří, rámů dveří (futer) atd. Hala je tmavá a z hlediska využívání vedlejších místností není možno použít prosklené dveře. Pokud potřebujete další doplňující informace, obratem je zašlu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, v případě, že prostor haly nejde prosvětlit prosklením dveří, je vhodné použití efektivního osvětlení. Do podhledu stropu zapustit nejlépe podél zdi řadu trubicových žárovkových zdrojů. Tento typ osvětlení využívá odražené světlo a rovnoměrně měkce prosvětluje celou místnost. Barevné ladění spíše ve světlých odstínech. Může vypadat třeba takto: světle šedá dlažba, skříně přední front mléčné sklo, korpus světlá bříza, zdi jemná ledová modrá, zrcadlo velké (efekt velkého prostoru) proti skříním, sezení a věšáková deska syté odstíny šedomodré nebo šedofialové.

Dotaz   Hezký den. Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění interiéru obývacího prostoru spojeného s kuchyňským koutem, který právě zařizujeme v rodinném domku. Místnost má cca 35 m2, dvě okna na jih a velké francouzské na západ, jsou bílá plastová. Jediné, co je jasné, je dřevěná smrková podlaha v obývací části. V kuchyni bude dlažba (zde si nejsem jista barvou, volila bych asi světlejší, podobnou dřevěné podlaze). Kuchyňskou linku bych chtěla v moderním duchu, v barvě ořech, se světlou pracovní deskou. Nejsem si jistá barvou ostatního nábytku v obývacím pokoji, výmalbou a barvou dveří (světlé, podobné podlaze?). Mám ráda teplé tóny. Děkuji za pomoc, Monika.
Odpověď  

Dobrý den, při použití smrkové podlahy v obývací části je podlaha v kuchyni vhodnější keramická v odstínu smetanová nebo imitace kamene, např. RAKO Sandstone nejsvětlejší odstín. K tomuto materiálu se ořech velmi hodí. Dveře smrk, další barevnost zemitý ořech a nažloutlý smrk jako základní. Tuto paletu je vhodné doplnit o jemný odstín béžové na zdech a sytou žlutou velbloudí srst na části zdi. Nábytek pak můžete ladit do odstínu oranžovohnědá odstín Teracota – sezení a opět ořech, např. TV sestava, knihovna. Doplňky v olivové zelené a jedlové zelené ozelenění interiéru.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem odstínu plovoucí podlahy do ložnice, dětského pokoje a chodby v patře rodinného domu. Dveře jsou v odstínu buk (spíše tmavší, zvláštní barva folie dveří firmy SAPELI). V ložnici bude nábytek v barvě břízy a dětský pokoj má nábytek ze dřeva v barvě smrk. V přízemí je položená dlažba v kaštanové barvě. Jaký odstín dřeva je dobré zvolit na obložení schodiště, aby se propojilo patro (vámi nabízená barva plovoucí podlahy) a přízemí?
Odpověď  

Dobrý den, horní podlaží je světlejší díky použití bukových dveří a kaštanového odstínu dlažby. Jsou to teplé odstíny a podlahu bych doporučovala v provedení třešeň – bude světlejší než dlažba a sytější než dveře. Nábytek je v tomto případě hodně světlý a je možné pak doplnit o malbu zdí, která bude vyplňující, např. v ložnici v odstínech zelené, v dětském pokoji třeba kombinace světle zelená – k bříze a odstín velbloudí srsti – k smrku.

Dotaz   Dobrý den, mám na Vás prosbu. Potřebuji poradit ohledně malby dvou místností v rekonstruovaném domě. Ve vstupní hale máme světlezelenou dlažbu se šedými spárami, dveře, okna v barvě zlatý teak. Nevím, jestli zvolit barvy tlumené a nebo nějaké svěží, veselejší. V rohu u dveří je sedací souprava – dvě křesílka se stolkem z výraznějšího masivu, který má nádech jemně do červena. Skleněná výplň dveří je tmavě hnědá s motivy bambusu. Místnost je tmavší, není moc denního světla. A dále malbu pro obývací pokoj, který s halou sousedí. Zde podlahu tvoří kombinace smetanové a hnědé dlažby, okna dveře rovněž zlatý teak, nábytek masiv (dočervena, tak jako v hale). Místnost je světlá (okna na jihozápad). Nejsem si vůbec jistá výběrem barev, nebála bych se ani více barevných kombinací, a proto velmi uvítám Vaši pomoc při jejich výběru. Děkuji a přeji hezký den, Lenka G. P.S. Děkuji za tuto skvělou poradnu, je opravdu inspirativní :-)
Odpověď  

Dobrý den, v interiéru jsou použity poměrně pestré barvy a materiály - zelená se šedivou spárou, hnědá dlažba v kombinaci s načervenalým nábytkem a zlatým teakem. Pro spojení a vyvolání pocitu kompaktnosti je vhodnější sytější a tlumenější varianta, která by prostor spojovala. V obytném prostoru si můžeme dovolit teplé odstíny. Vhodná je oranžovohnědá až terakota. Ve vstupní hale odstín capucino – bílá káva. Pro detailnější doporučení by právě v tomto případě byla vhodná fotografie.

Dotaz   Dobrý den, bydlíme v novostavbě rodinného domu. Přízemí je již hotové. Na podlaze je dlažba v tmavě hnědé (mírně načervenalé) barvě. Dveře jsou v celém domě ve folii v barvě buk od firmy Sapeli. Přízemí a patro je propojeno schodištěm. Potřebuji poradit s barvou dřeva na schody (zatím jenom plechová konstrukce) a s barvou plovoucí podlahy v patře, kde je malá chodbička, ložnice a dětský pokoj + koupelna. Do ložnice přijde nábytek v bříze a v dětském pokoji bude nábytek z masivu ve smrku. Je vhodná na plovoucí podlahu třeseň tmavá, nebo třešeň agadir a na schody dřevo v barvě buku? Nebo nám radíte něco jiného? Moc děkuji za odpověď, Eva.
Odpověď  

Dobrý den, barevnost a materiálové provedení je možné ladit v odstínu buk – světlejší varianta - schodiště v provedení buk a podlahu v patře z důvodů malých prostor spíše ve světlém provedení. Je možné volit podlahu plovoucí imitace buk světlý. Při volbě materiálu třešeň je lepší volit i na schodiště třešeň – sytější varianta. Přechod v patře schod – podlaha je v provedení ve stejném materiálu čistý a jemný. Konečná barevnost je závislá na velikosti prostoru: sytější je vyplňující, světlejší je prostorově otevřenější.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného sladění jednoho velkého prostoru. Jedná se o kuchyň propojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Kuchyně je od obývacího pokoje a jídelny oddělena schůdkem. V jídelně a v obývacím pokoji máme francouzská okna na jih, jsou tmavá v barvě třešeň. Vnitřní dveře jsou SAPELI dýha, odstín třešeň, ale jsou o pár odstínů světlejší než okna. Uvažuji o kuchyni dvířka lamino barvy krémové nebo slonové kosti kombinované s hliníkovými dvířky. Pracovní deska bude merano přírodní. Nevím, zda je to správná volba, když máme okna a dveře v odstínu třešně. V kuchyni bude položena dlažba defile lappato bílá a v obývacím pokoji a v jídelně bude plovoucí podlaha na podlahové vytápění. Ale nevím, v jakém odstínu podlahu zvolit, podle čeho se řídit. A jaký nábytek pak zvolit do obývacího pokoje a jídelny? Tyto tři místnosti tvoří cca 80 m2. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, prostor při použití oken a dveří v odstínu třešeň je vhodné doplnit o podlahu např. od firmy Heth. Buďto laminátová plovoucí, typ EM 3203 AKÁT MEDOVÝ, nebo dřevěná plovoucí, typ ETIMOE. Tímto prostor obývací zateplíme. Do kuchyně pak bílou dlažbu, vhodná je i krémová, např. typ SPIRIT RAKO (pokud to ještě můžete změnit). Přechod bude jemnější. Provedení kuchyně pak spíše v odstínu Capuccino, firma Grena s kombinací se sytými plochami v odstínu třešeň, jako jsou potravinová skříň, centrální ostrůvek s varnou deskou v prostoru obklad části kuchyně s policemi,… např. firma Hanák. Doplnění barevnosti nábytku ve světlejším odstínu, např. buk. Malby v základním odstínu světle hnědá v tónu kuchyně v kombinaci s červenou. Možné je i použití sytějších studených odstínu, např. holubí modř nebo olivová zelená.

Dotaz   Dobrý den, díky Vaší poradně jsme dospěli k finální podobě přízemí novostavby RD. Okna jsou zlatý dub. V chodbě, kuchyni a koupelně bude položena dlažba Esencia (nejtmavší šedá). V chodbě budou prosklené dveře dub. Kuchyně (13m2) bude z větší části oddělena od obývacího pokoje. Kuchyňská linka lesk slonová kost / šedá deska / nerez spotřebiče / sklo, masivní jídelní stůl. V obývacím pokoji (30m2) bude podlaha dub Kährs Verona Town, schodiště dubové, okna zlatý dub. TV sestava a jídelní stůl tmavší ořech. Jednu stěnu chceme obložit světlým kamenem - zřejmě tu za TV - tj. dělící příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem. A jakou volit výmalbu k tomuto interiéru, doplňky a odstín sezení (rohová sedačka bude pod rohovým "obřím" oknem). Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, jako doplnění barevnosti je velmi efektní lehké a nenáročné použít odstíny světlé béžové, nebo šedou v odstínu přírodního kamene. Sezení červená vínová a kamenná stěna, např. OBKLADY- VIKO, typ Tatry. Doplňková barevnost černá, např. rámy obrazů a zrcadel, v kombinaci s růžovočervenovínovou - záclony sklo, polštáře,…

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak barevně domalovat obývák spojený s kuchyní. Kuchyň je bílá s tmavou ořechovou pracovní deskou, obklady jsou tmavě hnědé zebrano + bílé spáry, dlažba bílobéžová. V obýváku je plovoucí podlaha ořech, stěna kombinace tmavě hnědá-bílá-sklo a sytě jedlově zelená sedačka. Moc se mí líbí kombinace červená-zelená, ale neodvažuji se tak vymalovat. Chtěla jsem se zeptat, zda by se na zeď hodily třeba tři pruhy v jiných odstínech zelené a ještě jiné barvy, ale nevím, jakou zvolit. Moc děkuji za odpověď, Lenka.
Odpověď  

Dobrý den, sezení na zaslaném fotu je melounová žlutá. V případě, že sezení bude v odstínu jedlová zelená, je možné doplnit odstín o zelenou na zdech ve světlejším odstínu a o červenou v detailu, např. úzké proužky nad sebou ve výšce cca 90- 140cm (sezení v. cca 80cm). Zelená pod nimi sytější, mezi středně sytá a nad světlá. Dále pak můžete použít doplňky v odstínu červené (červenohnědé), např. masivní skleněná mísa, zastínění světla,…

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu jak barevně zařídit byt, půdorys posílám. Kuchyň je spojena s obývacím pokojem. Kuchyň má lehce futuristické rysy, buk se stříbrnými lištami, pracovní deska černá. Podlaha v kuchyni bude buď dlažba, nebo marmoleum. Marmolem volíme i na ostatní plochy. Prosím o radu, jakou barvu podlah a jaké dveře zvolit, jakou barvu malby. Jak dále postupovat ve vybavení obývacího pokoje (barva sedačky)? Jídelní stůl bude navazovat na předěl mezi kuchyní a obývákem a je v barvě buku. Předem moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, pro představu podobná kuchyň z produktů firmy Hanák . Je vhodné doplnit o odstíny šedivé syté na podlahu v obývací části, světlé na podlahu v chodbách a v pokojích pak podle určení - v dětských pokojích nebo pokojích pro hosty můžete jít i do barevné podlahy. Obývací prostor Marmoleum click volcanic ash 753872. Chodby Marmoleum click sky blue 753880. Dětské pokoje Marmoleum click red copper 753870. Nábytek pak kombinace v buku s malbou, v obývacím prostoru bílou v kombinaci s červenou na stěně s dveřmi do pokojů. Pokoje světlý odstín jemné režné s nábytkem bříza. Dveře do spíže a na chodbu do pokojů jsou chybně otvírané – na opačnou stranu.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych radu. Zařizujeme novou kuchyň v paneláku. Stavebními úpravami jsme získali prostor pro rohovou linku, která bude mít korpus a pracovní desku v barvě calvadosu a dvířka v barvě jasmínu. Vzhledem k tomu, že deska a korpus bude tmavý, chtěla bych obklady zvolit ve světlé barvě (např. Imola ceramica Blown 24B). Na podlahu mě zaujalo PVC, které má design jako dlažba a je tmavší barvy. Ne jednobarevné, jsou tam barvy calvados, světlejší hnědá i světlé barvy - teplé. Dlaždice mají velikost 10x10 cm. Prosím o radu, jestli do prostoru cca 4x4 m2 lze dlažbu s tak malými dlaždicemi použít. A co si myslíte o navrhované barevné kombinaci? Za Vaši odpověď předem velice děkuji. S pozdravem Tarabová.
Odpověď  

Dobrý den, prostory kuchyně v panelovém bytě bývají poměrně malé. Při použití materiálu Calvados bude linka poměrně sytá, i když přední fronty v jasmínu ji budou odlehčovat. Podlaha s malým vzorem prostor opticky zvětšuje tím, že je sytá a hodně probarvená zase zmenšuje. Doporučovala bych poněkud světlejší odstín s ponecháním rastru 10x10cm. Dále u kuchyně bych volila spíše desku světlejší, např. i ve smetanovém odstínu. Obklady jsou obdélníkové s pokládkou „naležato“ a světlou deskou bude kuchyň odlehčená.

Dotaz   Dobrý den! Můžete mi poradit barvu obkladů a pracovní desky do kuchyně? Kuchyň je z masívu - světlý drásaný javor, podlaha dřevěná dlažba Celenio Athos Sahara. Desku bych chtěl z Corianu. Děkuji.S.
Odpověď  

Dobrý den, tento typ keramické dlažby je velice pěkná a povedená imitace kamene. K javorové kuchyni (jemně nažloutlé) můžete použít sytější obklad pro docílení kontrastu a vyplňujícího efektu. Odstín může být jak studený (např. zelený), tak teplý (např. oranžový). Deska spíše neutrální v odstínech středně šedivé – kovové doplňky se pak v ní pohledově ztrácejí, a tak působí jednolitě.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jaký zvolit obklad mezi kuchyňskou linku a jakou barvu pracovní plochy. Linka: barva světlý jilm, podlaha dlažba Rako Zebrano slonová kost, kuchyně dále přechází v jídelnu a obývací část, tyto ještě nejsou zařízeny. Do obývacího pokoje počítáme s plovoucí podlahou. Máme zvolit spíše kontrastní barvu či nějakou podobnou k dlažbě? Děkuji za radu, Vlaďka.
Odpověď  

Dobrý den, jako pracovní desku bych volil zebrano tmavé, vynikne a bude ladit k dekoru dlažby i čistému vzoru jilmu. Do obývacího pokoje pak zvolte spíše barvu tmavší kontrastní, tímto dojde k optickému oddělení jednoho prostoru a tmavší podlaha v obytné části bude prostor více zateplovat. Obklad za linku nedávejte, prostor zvolte v barvě stěny v interiéru a opatřete voděodolným nátěrem. Kuchyň bude působit moderněji. V případě obkladu použijte světlý hladký obklad - smetana, cappucino.

Dotaz   Dobrý den! Děkuji za odpověď na dotaz, mám však hned další:) Líbí se nám návrh obýváku: třešňová podlaha+javorové dveře (do pokojů) k stávajícímu olšovému nábytku+zelená a modrá sedačka (je vhodná zelená výmalba?). Navrhovaná kuchyň mně ale připadá k obýváku moc studená - bílé spodní skříně, šedočerné horní, šedá dlažba. Je orientovaná na sever, celý den tam téměř nesvítí sluníčko. Jelikož jsme teprve u plánování, uvítám jiný nápad na provedení kuchyně (rozměr 220*470, linka do L, pod bílým oknem). Předem moc děkuji za radu!
Odpověď  

Dobrý den, jemnější a teplejší variantou je toto: spodní skelety a fronty ve stejném provedení jako podlaha, tj. olše, obklad bílý mléčný keramický nebo sklo, podlaha RAKO typ Spirit středně hnědá nebo světlá, podle světlosti prostoru v kuchyňském koutu. Malby odstín smetanová až odstín říčního, světle béžového kamene.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych vás požádat o radu. Dokončujeme stavbu rodinného domu, máme zděné schodiště a chtěla bych ho obložit v odstínu světlého dubu (firma Topstep). Nevím si rady, jaký zvolit odstín vnitřních dveří, nechci použít stejné dřevo. Jaký zvolit odstín dlažby do středně velké chodby? Předem děkuji za vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, dveře je vhodné volit v odstínu vycházejícího z odstínu dubu. Můžete volit např. jasan, je světlejší se stejně výraznou texturou jako dub. Nebo javor, ten má strukturu jemnější. Dlažba např. výběr z typu Savana (případně i použití proužků v jednoduchém detailu nebo Sydney). Odstín záleží na světlosti a velikosti chodby. Čím světlejší a větší, tím si můžeme dovolit tmavší.

Dotaz   Dobrý den, děkuji za zodpovězení prvního dotazu, který se týkal volby dlažby k bílé kuchyni (dám nejspíš přednost červené Aréně). Mám ještě další dilema, a to jsou dveře mezi chodbou, ve které bude dlažba Arena šedá, a obytnou místností, kde bude dřevěná podlaha, nejspíš javor nebo dub (k ořechovému nábytku). Typově se mi nejvíce líbí Kubika od Sapeli, ale problém mám s výběrem vhodné dýhy (tento model má výběr omezený). Přemýšlím též o variantě dveří jiného modelu v kombinaci sklo a šedý lak. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vhodnější se mi jeví kombinace dubové podlahy a dveří ve stejném provedení. Dlažby nám pak budou dotvářet barevnou paletu interiéru. Kubika jsou nádherné a přitom jednoduché dveře, v dubové dýze jsou i nadčasové. Ořechový sytý odstín přispěje k doplnění hloubky a zvýraznění obytné části, ve které je i dlažba v odstínu červeném.

Dotaz   Dobrý den, chystám se stěhovat do 2+kk (65m2) v novostavbě a chtěl bych znát Váš názor na barevnost interiéru. V obytných místnostech bude plovoucí podlaha - odstín sytá třešeň, koupelna a WC dlažba černá se světle šedými obklady s prvky červené. Problém je naše malá předsíň: jakou barvu dlažby do ní zvolit? Černá by ještě víc prostor zmenšila, a tak mě napadla červená? Dále váhám nad odstínem dveří, co byste mi doporučila? Jak z mého dotazu asi vyplívá, preferuji barvy, jakými jsou bílá, šedá, červená, černá a materiály kov, sklo... Děkuji za Váš názor či jiný návrh, R.
Odpověď  

Krásný den přeji, Vaše představy jsou velice čisté a jasné, co se malé chodby týče. Dlažba černá zcela určitě prostor zmenšuje, ale takový pocit převažuje především u výmaleb stěn, takže já bych se černé dlažbě v předsíni úplně nebránila, ale jelikož je tato dlažba zvolena už v koupelně a na toaletě, bylo by určitě lepší, kdyby dlažba na chodbě byla kontrastní. Červená barva dlažby v chodbě by působila osvěžujícím dojmem (především v lesku), výmalbu v malých prostorech volte světlou, ne čistě bílou ale např. v nádechu šedé, jako doplněk k oné červené. Také by mohla být dlažba na chodbě světle šedá ( k tomu výmalba opět světlí, ale doplněná např. kontrastními horizont. pruhy opět v červené barvě). A pokud by byla dlažba navíc lesklá, prostor by určitě zvětšovala. Co se týká dveří, tak vzhledem k voleným materiálům a barvám bych nevolila dveře dýhované, ale buď hladké v jasných barvách - bílá, šedá pro toaletu či koupelnu a do dalších místností spíše celoskleněné – matované sklo, které dodává do interiéru další zajímavý prvek a efekt při nasvícení. Chodbu by toto světlo jistě opticky obohatilo, prosvětlilo a zvětšovalo.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru interiérových dveří od SAPELI. Bydlíme v třípokojovém bytě. V předsíni je dlažba v barvě bílé kávy. V obývacím pokoji je dubová dřevěná plovoucí podlaha a nábytek mořený dub v barvě hnědé až hnědočervené. Jaké dveře a v jaké dýze by byly nejvhodnější? Trošku máme obavy ze dveří v barvě dubu. Moc děkuji za radu. Nashledanou.
Odpověď  

Krásný den přeji, jelikož máte interiér s prvky dubu, jistě bych se nebála volit dub i v dýze na dveřích. Aby ale dveře nepůsobily tmavě a mohutně, z čehož máte nejspíš největší obavy, volila bych dveře s velkou částí prosklenou - např. dveře NOTE, SWING, MILANO nebo celoskleněné.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu při výběru interiérových dveří od SAPELI. Bydlíme v třípokojovém bytě. V předsíni je dlažba v barvě bílé kávy. V obývacím pokoji je dubová dřevěná plovoucí podlaha. Nábytek je mořený dub v barvě hnědé až hnědočervené. Jaké dveře a jaká dýha by byly nejvhodnější? Máme trošku obavy z dveří v dubové dýze. Děkujeme za radu.
Odpověď  

Duby mohou být světlé anebo také úplně tmavě hnědé. Snažila bych se raději přiblížit k podlaze a nábytek nechat kontrastní. Takže světlé dubové dveře. Jinak bílými dveřmi nic nezkazíte, to je jistota.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jakou barvu interiérových dveří zvolit v novostavbě RD? Barva oken a vstupních dveří je mahagon, na chodbě v přízemí bude dlažba Egres Kelt - barva Brigantia Brown, schodiště bude obloženo dřevem a v patře dlažba, u které nevíme, zda zvolit stejnou jako v přízemí či jinou? Děkuji za radu.
Odpověď  

Krásný den přeji, jelikož máte vstupní dveře v odstínu mahagon, nebránila bych se i tento odstín použít na vnitřních interiérových dveřích. Ale protože jde o odstín dost tmavý, jeho volba je správná v případě, že místnosti nejsou moc malé a jsou dostatečně prosvětlené. Samozřejmě by bylo vhodné volit dveře prosklené nebo také celoskleněné, které jsou moderním doplňkem interiéru a zajímavě interiér prosvětlí, oživí. Dlažbu v horním patře bych volila světlejší – béžová - záleží ovšem i na barvě obložení schodiště, aby byl patrný rozdíl mezi vstupním patrem a následujícím patrem obytným.

Dotaz   Dobrý den, postavili jsme rodinný dům a máme společnou kuchyni s obývacím pokojem. Dveře a kuchyňská linka jsou buk, kombinace se sklem a nerezem, podlaha dlažba (velmi světlá, imituje přírodní kámen, téměř bílá káva). Velká rohová sedačka v barvách několika odstínů hnědé se skořicovou a lahvově zelenou, potahy na židlích v jídelním koutě ve stejné zelené, dřevo také buk. Okna bílá. Potřebovala bych poradit barvu stěn a barvu dřeva u ještě nevyrobeného nábytku do obývacího koutu. Zatím je to trochu fádní a potřebovalo by to oživit. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji, lahvově zelená je dost temná barva v kombinaci se světlým narůžovělým dřevem buku, ale tvoří určitě zajímavý kontrast. Moc si nedokážu představit vaši sedací soupravu, která barva u ní převažuje. Oživení docílíte využitím zemitých, teplých tónů. Jelikož buk je narůžovělý, volila bych výmalbu červenou až vínovou, pokud se nebude tento odstín bít se sedačkou. Barvu takto výraznou můžete použít i na doplňky (polštáře, prostírání). Výmalba touto sytou barvou prostor zmenšuje, proto ji použijte pouze na jedné či dvou protilehlých stěnách s kombinací dvou světlých stěn (krémová - bílá káva, nebo smetanová - také na doplňcích).

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Zařizujeme dům a moc se nám líbí dlažba imitace tmavé dřevo (ořech), kterou bychom rádi dali do obývacího pokoje. Nejsme si však jisti, jaké k této podlaze zvolit dveře se zárubněmi a jaký nábytek. Ostatní pokoje budou mít podlahu světlejší. Děkuji.
Odpověď  

Jednoznačně bílé dveře.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výmalbou obývacího pokoje s kuchyní a výběrem jídelního stolu s židlemi. Je to taková dlouhá nudle. Na jedné straně je kuchyňská linka v odstínu třešeň, v kombinaci s nerezovými prvky, podlaha je béžová dlažba. Přechod bude tvořen jídelním stolem, kde si právě nejsem jistá barvou a materiálem. Podlaha v obýváku je třešeň, obývací stěna a počítačový stolek jsou v buku (u něj je černé kožené křeslo). Sedací souprava je béžová (bílá káva). Prosím o radu, jak vymalovat tento obdélník a jaký zvolit jídelní a konferenční stůl. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož již máte nábytek v obývacím pokoji v buku, volila bych také konferenční stůl v tomto dezénu, aby se jednotlivé kusy nábytku sjednotily. Co se týká jídelního stolu, tam je již volba dvojí. Buď opět teplý materiál buk, čímž se jídelní stůl připojí k obývacímu prostoru, nebo materiál lehký, ale studený, což je kombinace stolu ze skla a kovu. Kov by se přiblížil doplňkům v kuchyňské lince. Také je možná kombinace skleněné desky stolu s dřevěnou konstrukcí a dřevěnými židlemi. Odstín opět buk nebo třešeň. Záleží, k čemu je stůl připojen, buď ke kuchyňské lince, nebo k obývacímu pokoji. Výmalbu bych volila tmavší a výraznější na dvou kratších stěnách, tak aby se prostor opticky zmenšil - tmavší bílá káva a zbylé stěny v barvě smetanové. Je možné zvolit také výraznější odstín, a to nádech pistáciové, který by pokoj oživil. Dvě kratší stěny tmavší odstín a delší pouze v nádechu opět pistáciové, popř. smetanové.

Dotaz   Prosím o radu. Máme kuchyň s obývákem do L. Kuchyň bude v barvě calvados a nahoře bílá, dlažba béžová s probarveným střepem a v obýváku dřevěná podlaha tigerwood. Poraďte nám, prosím, jaké dýhované dveře se k těmto kombinacím hodí. My jsme se dívali po olši. Z obýváku do ložnice máme posuvné dveře, které by manžel chtěl mít z dýhy BUBINGA LOUPANÁ. Je to reálné? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, uváděná podlaha je velmi výrazná jak strukturou, tak barvou. Lehká a vzdušná kombinace vznikne při použití dveří v UNI barvách na hladko bílá nebo béžová. Je možné použít i dveře v odstínu Bubinga, nebo jemnější barevnost, spíše se přikláním k třešni. Ovšem u tohoto typu materiálu je náročnější ladit prostory chodby s více dveřmi. Jsou pak poměrně těžké a vyplňující. Stylově jsou vhodné u klasiky dýhované, u moderního interiéru spíše UNI barvy. Záleží také na tom, jaká máte okna. Jestliže jsou v dřevěném dezénu, doporučovala bych i dveře, ale spíše jemnější třešeň.

Dotaz   Dobrý den, prosila bych o radu, jakou barvou (barvami) vymalovat společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jedná se o prostory v rekonstruovaném starém domě, stěny jsou velmi členité, spousta oken (hodně slunce po většinu dne), různé odskoky, ponechané překlady po vybouraných zdech apod. Kuchyň je olše, bílá dlažba i obklady, na zbytku podlahy jsou původní dubové parkety, okna jsou v barvě slonové kosti, dveře i nábytek je buk mořený na barvu olše. Současný interiér se nám zdá "nudný", chtěli bychom více barev, ale souvislejší prostory máme v podstatě jen dva - stěnu u jídelního stolu a roh 2x3m, kde je televize. Je možné, aby každý prostor měl jinou barvu (výraznější roh a pastelová jídelna)? Je nutné, aby byla jednou barvou vymalovaná celá stěna (např. stěna jídelny pokračuje přes francouzské okno do kuchyně)? A můžete mi prosím také poradit barvu sedací soupravy? Děkuji, hezké Velikonoce, Z. Prokopcová.
Odpověď  

Dobrý den, opravdu bych byla ráda za zaslání fotografií řešeného prostoru. K stávajícím a neměnným materiálům olše (buk mořen na olši), bílá, dubové parkety a slonová kost je možné doplnit o více i výraznějších barev. Výklenky, překlady a odskoky se dají využít na niky s nasvícením nebo i jako část s výraznější malbou. Prostor je nutné vidět. Všeobecně světlejší podlaha dub a teplejší načervenalá olše je vhodná doplnit např. kombinací červená až rezatá, oranžově hnědá, olivově zelená. Na jedné stěně je možné použít i více barev podle členitosti zdi, např. proužky všech uváděných barev, nebo v lehce retro stylu prolínající se kruhy nebo elipsy. Tento prvek spíše v detailu a plochy větší pouze jednobarevné. Můžete si pohrát i s intenzitou barev. Na dubové podlaze je moc hezká sedačka v odstínu červeném. Zelená olivová se doplňuje s ozeleněním interiéru. Bytovými textiliemi je možné vše doladit, potlačit či zvýraznit. Závěsy je možné použít i mimo okno na členění dlouhé stěny.

Dotaz   Dobrý den, řešíme problém s podlahou a dveřmi v přízemí a prvním patře rodinného domku se sedlovou střechou. Je moderně zařízen. V prvním patře (ložnice a 2x dětský pokoj, koupelna) máme na podlaze laminátovou podlahu Parador v barvě americké třešně. Je jak na chodbě, tak i v dětských pokojích. Uvažovali jsme, že dveře dáme SAPELI Alegro rovněž v barvě americké třešně s jemným proužkem v barvě javoru, případně dveře Akord - americká třešeň. Všechny dveře v první patře budou plné. Malba na zdech asi zůstane bílá. V přízemí, kde je kuchyň, v kombinaci americký ořech se smetanovým vysokým leskem. Na podlaze dlažba také ve smetanové barvě (malinko tmavší než je kuchyň). V obýváku budou parkety dub olej a bude patrně zařízen nábytkem v barvě americký ořech, sedací soupravou barva smetanová nebo bílá. Uvažujeme o dveřích v americkém ořechu SAPELI Elegant, případně Damier – americký ořech. Dveře mezi chodbou a obývákem budou prosklené, ostatní budou plné. Malba na zdech asi zůstane bílá. Na orientačním plánku jsou dveře označeny červeně. Prosím, poraďte nám, jestli můžeme u naší volby dveří a malby zůstat, nebo jestli byste doporučili něco jiného.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volba dveří Alegro je krásná a nadčasová v kombinaci třešeň a javorový proužek. Co se týká dveří ve vstupním patře, volila bych dveře buď Damier, kde je ale prosklení poměrně malé, nebo dveře NOTE také v americkém ořechu. U těchto dveří je prosklení větší a jejich design by se lépe hodil k dveřím v horním patře. Každé patro by bylo odlišné ale svým způsobem podobné. U dveří Note je proužek tvořený rýhou. Interiér bude působit celkovým jednotným dojmem a použité materiály jsou moderní a nadčasové. Co se týká výmalby, můžete ponechat čistě bílé zdi, ale vhodné by bylo některé zvýraznit, stačí jen v jemných tónech. V obývacím pokoji za světlou sedačkou použít odstín šedobéžový vycházející z odstínu ořechu a v pokojích horního patra opět můžete vždy jednu stěnu zvýraznit. Třeba jen lehkým nádechem opět v odstínech vycházejících z třešně. Barvy: krémová, slonová kost a pod.

Dotaz   Dobrý den, moc prosím o radu. Zařizujeme novostavbu, takže řešíme vše najednou - podlahy, schodiště, dveře,... a samozřejmě se chceme vyvarovat chyb. Ale v této oblasti tápeme. Nyní potřebujeme objednat kuchyňskou linku. Líbí se nám v dekoru olše (ještě ji dělají v třešni a buku). Kuchyň je spojená s obývákem. Favoritem pro dveře je HARMONIE od Sapeli. Podlaha by měla být dřevěná, takže z tvrdšího dřeva. Nechceme ji ani příliš tmavou ani příliš světlou. V chodbě v přízemí a ve výklenku pro kuchyň je dlažba travertin lapato. Pro dveře, podlahy a schodiště jsme mysleli buk (trošku přimořený), ale nejsme si jisti. Moc děkuji za jakoukoli radu. Hezký den, Marie.
Odpověď  

Zásadně bych vycházela z toho, že podlaha a dveře by měly být ve stejném provedení. Nábytek by měl vycházet buďto opět z totožného, nebo z kombinace totožného a uni barvy (smetanová, bílá…). Z vlastních zkušeností mám osvědčené např. takovéto barevné kombinace:
1) Podlaha a dveře světlý dub, nábytek tmavě hnědý (palisandr, wenge, ořech).
2) Dveře ořech americký Sapeli, podlaha cocobolo světlé Parador, nábytek ořech a smetanový lak, jak samostatně, tak i v kombinaci.
3) Bílé dveře s podlahou v tmavém odstínu dřeva (ořech, tmavý dub, makassar, palisandr, merbau nebo zebrano tmavé). Nábytek potom rovněž v tmavém dřevě nebo odstínech bílé a smetanové, ale s velkým prostorem pro výrazně živou barvu na koberce, pohovku, židle a dekoraci.
Mějte na vědomí, že méně je obvykle více. Tmavší odstíny dřeva jsou více nadčasové, elegantní a v interiéru dělají luxusnější a útulnější dojem než světlé desény dřeva. Ty se hodí spíše do dětských pokojů nebo ložnicí, či pro nábytek do koupelny pro zútulnění. Působí většinou spíše obyčejně a levně a rychleji se na nich projevuje stáří.

Dotaz   Dobrý den. Můžete mi, prosím, poradit? V novostavbě RD máme kuchyň spojenou s jídelnou a obývacím pokojem, v kuchyni bude dlažba Rako Zebrano smetanové barvy. Je vhodné použít u kuchyňské linky spodní dvířka zebrano a horní bílá či smetanová v kombinaci s hliníkem a na pracovní plochu šedou barvu? Jakou barvu obkladu (v případě vhodnosti této sestavy) na obklad mezi kuchyňskou linku? Dále by mě zajímalo, jakou použít barvu dřevěné či laminátové podlahy na tuto dlažbu navazující, v jídelním prostoru a v obývacím pokoji. Okna vedou na jihozápad, jsou v barvě mahagon. Dveře ještě vybrány nejsou. Děkuji moc za radu.
Odpověď  

S výběrem barev souhlasím, na obklad linky bych použila opět Zebrano světlé od Raka, nebo LTD desén zebrana jako na spodních skříňkách. Desén podlahy by měl vycházet z desénu dlažby, takže by měl být světlý. S ohledem okna bych doporučila cocobolo světlé od Paradoru. Na interiérové dveře by mohlo být použito opět zebrano (SAPELI).

Dotaz   Dobrý den, mohli byste mi, prosím, poradit, jaká foliová kuchyně by se nejlépe hodila do tohoto interiéru: Kuchyň s obývákem tvoří L - dlažba v kuchyňském koutu je keramická slinutá dlažba s probarveným střepem do pískové barvy, v obýváku je dřevěná podlaha TIGER WOOD (viz. obrázek), dveře jsou z folie olše. Je to podkrovní byt, naproti kuchyňskému koutu jsou balkónové dveře a v obýváku je střešní okno. Velice děkuji za Vaše rady.
Odpověď  

Dobrý den. Volil bych kombinaci nedřeveného dekoru – vanilková, žlutavá, krémová společně s hliníkovými prvky.

Dotaz   Dobrý den, dokončujeme rekonstrukci podkroví a chtěli bychom poradit s odstínem dveří a sloupků krovu včetně schodiště dřevěného do mezonetu (nátěr). Jde o mezonetový -dobře prosvětlený byt 4+kk. Podlahu máme vybranou v třešni, v třešni budeme mít rovněž kuchyň (bude spojená s obývákem), nízké skříňky v obýváku a jídelní kout rovněž třešeň v kombinaci s vanilkou. Stěny budou vzhledem k šikminám v podkroví bílé. Máme dát barvu dveří rovněž v třešni? -Asi ale se netrefíme do shodného odstínu. Anebo se nám líbí javor, protože by ladil se světlými stěnami. Jde o dveře do koupelny, ložnice, vstupní a do dvou pokojů. Obklad a dlažbu v koupelně máme Rako Sfera - hnědá dlažba. Okna zevnitř bílá. Sloupky krovu budou ohoblovány a natřeny. Nevíme, v jakém odstínu. Děkuji moc za Váš odborný názor a připojuji přibližné vizualizace.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jistě můžete volit v třešni, také dveře v odstínu třešeň např. dýhu třešně americké. Ta má výraznější kresbu, ale odstín obdobný. U dýhy se ale předem nedá přesně určit, jaký bude (dveře firmy Sapeli - Note, Alegro, Tarugo). U této varianty bych pak nosné sloupky krovu volila v moření na odstín světlejší třešně. Samozřejmě oddělení odstínu podlahy od odstínu dveří je také možné. Poté bych volila odstín javoru, popř. buku (rozdíl odstínu podlahy a dveří nebude pak tolik kontrastní). Tyto odstíny bych volila také na schodišti a sloupcích.

Dotaz   Dobrý den. Máme novostavbu, v níž je kuchyň propojená s obývákem. Kuchyň bude lakovaná antracit v kombinací se stříbrnou. Dlažba v kuchyni i obýváku je slonová kost. Za linkou chceme vymalovat jednu stěnu odstínem bordó. Jaké barvy volit na zbytek plochy? Žlutou? Hnědou?
Odpověď  

Dobrý den přeji. K Vašemu barevnému ladění bych volila zbylé stěny smetanové či jemně šedobéžové, šedé.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko. Prosím Vás o radu, jaké barvy byste použila k naší kuchyňské lince (viz. obrázek). Linka je zhotovena z folie, barva je ve skutečnosti světlounce zelenkavá (na obrázku je tmavší), kuchyně Sykora-mintgreen, pracovní deska lamino-dubový špalíček, korpus javor, barva okna teak-mahagon. Nevíme si rady, jakou volit barvu podlahy. Chceme použít dlažbu, určitě ne tmavou. Kuchyň je propojena s obývacím pokojem. Myslíte, že by byla vhodná i lesklá dlažba? Děkuji za Váš nápad. Hezký víkend.
Odpověď  

(Foto není nepřiloženo.) Lesk na dlažbě působí vždy velmi efektně. Barva podlahy by měla korespondovat s barvou na interiérových dveřích nebo být zcela opačná (kontrastní). Jistě by se dal na podlahu i na dveře použít opět javor. Dlažba by naopak neměla být kontrastní k podlaze. Použijte podobnou, to znamená k javoru volte pískovou barvu.

Dotaz   Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakým dřevem obložit schodiště. Dveře jsou javor (foto v příloze), stejně tak i plovoucí podlaha v obývacím pokojem. Schodiště vede z chodby, kde je dlažba Ratta od Paradyž (foto v příloze). Původně jsme přemýšleli o obkladu schodů také z javoru, ale nakonec jsme zjistili, že to je mimo naše finanční možnosti. Nyní proto uvažujeme o obkladu ze smrku a nebo z břízy a schody natřít bezbarvým matným lakem. Je tato kombinace vhodná? Nebo máme použít jiné dřevo? Děkuji za odpověď, Daniel Mišura.
Odpověď  

Dobrý den, keramická podlaha ve světlém odstínu a podlaha s dveřmi z javoru - to je světlá kombinace. K ní se barevně hodí odstín břízy. Smrk časem velmi žloutne. Pro zvýraznění prostoru bych doporučovala schodiště bříza s nepatrným přimořením do sytějšího odstínu cca o 2 tóny proti podlaze keramické.

Dotaz   Dobrý den, dostavujeme rodinný dům. Potřebovala bych poradit, jaký odstín plovoucí podlahy zvolit do OP a jídelny a jakou barvu kuchyňské linky. V kuchyni bude dlažba i obklady u linky od Raka-Titus (nejsvětlejší odstín), v celém domě budou dveře od Sapeli - Tarugo v buku. Kuchyň bude oddělená od OP a jídelny velkými skleněnými posuvnými dveřmi do pouzdra. OP s jídelnou má 37m2, je dost prosvětlený. Vůbec si nevím rady, dekorů je mnoho. Chtěla bych zvolit o něco tmavší odstín, než je na dveřích (třeba třešeň) a v třešni nechat vyrobit i kuchňskou linku. Do obývacího pokoje pak v tom případě světlejší nábytek? Je to jen má představa, ale ráda budu znát váš názor, případně i jiný návrh. Děkuji.
Odpověď  

Ideální je kombinovat co nejméně desénů dřeva, tedy řešit celý interiér v jedné dřevině, maximálně ve dvou. Vyhněte se především tomu, aby byla podlaha a dveře odlišné. Ideální by bylo, aby korespondovaly. Pokud máte tedy dveře v desénu buku, volte buk i na podlahu nebo volte jiný, výrazně odlišný materiál či barvu, ale ne další desén dřeva. Jestliže bude buk na dveřích i podlaze, může se rovněž opakovat na kuchyňské lince. Ta může být kompletně v buku nebo v kombinaci buk a uni barva (smetanová, zelenkavá a to i v jiném materiálu, např. laku). Pokud byste chtěli kuchyň výrazně odlišnou, volte ji celou v jiném materiálu a barvě (uni barvy bez dřeva a materiál lak nebo LTD). Pokud by jste přesto chtěli desén dřeva, doporučuji udělat kontrast a použít tmavé dřevo, jako např. wenge, makassar, eben... Ty pak pouze v kombinaci s nerezovými spotřebiči, úchytkami a světlou pracovní deskou vypadají velice elegantně až luxusně. Do obývacího pokoje by měl být nábytek ve stejném provedení jako kuchyňská linka, žádné další desény ani barvy.

<< zpět ( stránka 1 / 11 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |8 |9 |10 |11 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře