Pragointerier

barvy - jak vymalovat

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak vymalovat obývací pokoj propojený s kuchyní, prostor má zkosené boční stěný ve výšce asi 1,30 m, čelní stěná orientovaná na jih, (kde se nachází v jedné části sedačka v barvě světle žluté kůže a v druhé je jídelní kout, níže zmiňované V je mezi nima) je prosklená uprostřed s francouzkými dveřmi spojené do V, véčko je směrem dovnitř. Uprostřed místnosti je sloup, na obývací místnost navazuje dřevěné schodiště ze vstupní haly ( která je nově vymalována v barvě kapučíno), ve světlém buku. Místnost je asi 80 m2 podlaha je lamino olše, dveře a obložky buk dýha a kuchyňská linka v buku masiv s šedomodrou pracovní deskou. přikládám nějaké fotky pro lepší představu. předem děkuji za radu. Renata
Odpověď   Dobrý den, prostor se skosením je vždy lepší podbarvit světlejšími odstíny k buku a olši a do obytného prostoru se hodí odstíny teplé např. pastelová žlutá nebo můžete taky vycházet z odstínu výmalby chodby o 1-2 stupně sytější.
Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový rodinný dům, ve kterém je spojený obývací pokoj, kuchyně a jídelna v jednu místnost. Jídelní stůl je v pětiúhlém výklenku. Obávací pokoj je asi o 12cm výš než zbytek místnosti. Na podlaze bude podlaha QUICK Step ořech (vzhled prkna bez přiznané spáry), kuchyňská linka antracit lesk se silnější bílou pracovní deskou. Ve výklenku je pět oken a v kuchyni další, v obýváku jen 2, takže je kuchyň hodně světlá, obývací pokoj méně. Okna jsou zevnitř bílá. Potřebuji poradit jak vymalovat a jaký nábytek do obývacího pokoje. ( Líbí se mi bílá sedací souprava )
Odpověď   Dobrý den, tuto danou barevnou kombinaci můžeme doplnit světlými odstíny šedivé na zdech bílý nábytek a smetanovou sedací soupravu. Doplňky kovové např. v broušeným nerezu. Pro zvýraznění se může volit další materiál a to sklo Satinato lehce zelenkavý nádech. Použití deska jídelního stolu a k ní židle plastové čiré nebo částečný podhled s nasvícením.
Dotaz   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak vymalovat obývací pokoj spojený s kuchyní (viz. foto). Kuchyň je celá ve třešni, podlaha dub a dveře mám objednané od Sapeli: Bergamo-model 30 také v dubu s prosklením ametyst bronz. Ostaní nábytek zatím vybraný nemám. Líbí se mi podzimní a přírodní barvy. Uvažoval jsem dát na jednu stěnu (asi naproti oknům) sytější odstín cihlově červené nebo červeno-hnědé popřípadě podobnou barvu, jako má kuchyňská linka, ale nevím, jakou/jaké barvy dát na ostatní stěny (u dveří, za linkou, kolem oken a na protější stěnu kuchyně). Tu jednu sytější stěnu bych rád zachoval, ale uvítám i Váš názor, pokud byste mi jí rozmlouvala. Strop předpokládám zachovat bílý. Předem Vám velice děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den pane Koláři, ladění interiéru v podzimních barvách je velice efektní a příjemné. Sytější zadní stěna nám bude prostor opticky zkracovat. Volila bych jako doplňkovou barvu spíše oranžovohnědou sytější v kombinaci se zelenou olivovou. Takže na zdi proti oknům použít tento odstín, na dalších o dva stupně světlejší . Na sezení a zastínění oken olivově zelenou klidně i se vzorem jemný proužek béžová v kombinaci s listovým vzorem. Tuto béžovou, ale světlou pak na strop – odraz syté barvy bude jemnější. Bílá by byla hodně výrazná. Doplňky nábytku v třešni nebo klidně i červeno hnědé proutí (mají v KIKA) na svítidle.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak vymalovat byt. Mám spojený obývák s ložnicí a protože mám malý byt, chtěla bych ho trošku zmodernizovat a dát do něj světle hnědý nábytek. Chtěla bych ale nějak barevně oddělit ložnici od obýváku. Mám plovoucí podlahu středně světlé barvy, sedací soupravu bych chtěla do zelena se světlými polštáři. Lámu si hlavu s barvami na stěnu. Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, neuvádíte jaký typ podlahy a jestli slouží sedací souprava jako lůžko. Předpokládejme, že podlaha je buk, což se dá považovat za středně hnědou. V kombinaci s olivovou zelenou můžeme malbu zdí vybírat v odstínech buď jemně žlutých, které mohou na zdech gradovat od světlejších k sytější. V malém prostoru je důležitá jednoduchost, kterou je vhodné podpořit doplňkovými barvami v teplých odstínech. K zelené sedačce bych dala žluté, oranžové a červené polštáře.

Dotaz   Potřebuji poradit, jak vymalovat kuchyň s obývacím pokojem, když kuchyňská linka je leskle červená, sedačka je také v červené barvě. Skříňky jsou v kombinaci buk a javor, plovoucí podlaha je světlá. Děkuji
Odpověď   Dobrý den. Materiálová kombinace kuchyně je poměrně pestrá. K červenému odstínu a buku je vhodná šedivá . Můžete volit i imitace betonu, a to stěrkou.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám jídelnu laděnou do oranžova, oranžový koberec, jídelní stůl je skleněný a židle jsou čtyři oranžové a dvě zelenkavé, strop je světle žlutý a stěny jsou vymalovány tmavší žlutou. Jídelna bude propojená s kuchyní. Kuchyňská linka bude hrušeň světlá planá v kombinaci s olivou. Potřebuji poradit, jakou mám vybrat pracovní desku, chci i stejná záda, jako bude pracovní deska. Dále nevím, jakou barvu PVC a jak vymalovat kuchyň, aby to ladilo k jídelně. Předem moc děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, ze snímku je patrná barevnost červená cihlová světlá, židle oranžové a zdi žluté. K této již stávající barevnosti bych volila kuchyň spíše klidnější, tj. světle béžová na zdech a deska v odstínu šedá, imitace kovu nebo betonu. Dále stěny v jídelně by mohly být spíše světlejší a jemnější a odstín žluté když tak na zastínění oken. Toto by mělo sahat až k podlaze a může mít stávající červený odstín v kombinaci se žlutou a mléčnou záclonovinou. Schodiště prostor výrazně člení a závěsy taky. Jídelní stůl a malá sedačka pod schodištěm - to jsou prvky, které nám výškově poskakují a dojem z interiéru je pak chaotický. Doporučuji nahradit sedačku nízkým velkým taburetem „na válení“, prodloužit zastínění oken a zesvětlit zdi (nebo alespoň znovu opakovat barvu pod červeným závěsem). Ležení v odstínu oranžově žlutá.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak vymalovat zdi vnitřního bazénu. Chtěla bych šedou barvu na tři stěny, na kterých jsou okna. Dveře a plnou zeď bych ráda jinou barvou, ale nevím v jakém odstínu. Kolem bazénu bude dřevo Bangerai, bazén je modrý. Ještě nejsem rozhodnutá, ale strop bude nejspíš bílý. Líbí se mi moderna a nechci velký kontrast, spíše něco decentního. Děkuji za radu
Odpověď  

Dobrý den, když budeme vycházet z barevnosti modrá - světle šedá, bude působit zajímavě odstín holubí modř (modrošedá) na plné zdi. Dřevo Bangkirai má teplý medový odstín – prostor bude zateplovat. Vhodné doplňky (např. lehátka) v provedení kov a dřevo. Důležitý je odstín modré v bazénu a volba odstínu šedé k němu. Měly by být ve stejném barevném ladění.

Dotaz   Dobrý den, budeme si s přítelem zařizovat byt a máme určitou představu. Jen nevím, jestli barvy půjdou k sobě a jak vymalovat. Posílám fotografie kuchyně a obývacího pokoje, které by se nám líbily. V obývacím prostoru je kuchyň i jídelní kout. Sedačku si představujeme béžovou nebo bílou koženkovou. Podlaha by měla být dub na celé ploše a dveře taktéž. Nábytek ořech (nebo bělený ořech, těch barev ořechu je strašně moc, ale určitě ne příliš tmavý) v kombinaci s bílou a šedivou. A pak je ještě otázka jak vymalovat. Myslela jsem na oranžový obývák a zelenkavou kuchyň, ale nebude to už moc? Předem moc děkujeme za rady a inspirace, které tady dáváte, je to skvělé, že něco takového existuje.
Odpověď  

Dobrý den, zvolená barevnost je vyrovnaná, jemná a elegantní. V případech, kdy jsou prostory kuchyně a obývací části spojené, je vhodnější volit odstín zdí stejný tón v tónu nebo v max. dvou odstínech, např. oranžové a smetanové. Další odstín bych doporučovala jako doplňkový, použitý jenom v detailu. Může to být zelenkavá. Na prosklených dvířkách kuchyňské linky, ozelenění a eventuelně uměleckých dílech.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, poprosila bych Vás o radu při zařizování přízemí novostavby RD. V příloze zasílám foto kuchyně, která se velmi blíží tomu, co bych si představovala. Prostor naší kuchyně je větší. V přízemí je mnoho velkých dřevěných oken (velmi podobný odstín tomu na fotografii) a plánujeme šedou matnou dlažbu s kresbou kamene. Kuchyň je jen malou částí spojena s obývacím pokojem a schodištěm - tam bude dřevěná podlaha. Kdybychom dali kuchyň ze dřeva (např. třešeň / šedá / bílá), mám pocit, že by dřeva bylo moc a vypadalo by to fádně... K oranžové se mi líbí šedá výmalba za linkou. Naopak bych to asi nechtěla. Jak se Vy osobně díváte na barevné, lakované linky? U Hanáka mi slíbili kuchyň v lesku dle mé volby dle vzorníku RAL (představuji si tlumenější, než je ta na fotografii). Který odstín oranžové byste volila? Jak potom k tomuto volit zbytek interiéru - obývací pokoj, nábytek, výmalbu, sezení, doplňky? Ještě přikládám interiér, které se blíží mé představě. Děkuji Vám za Vaši poradnu.
Odpověď  

Dobrý den, souhlasím s myšlenkou barevné oranžové kuchyně, např. RAL 3016 a šedivé stěny, např. imitace betonové stěrky Monofinish. V této kombinaci je pak možné použít dřevo na jídelní a TV sestavu v obytném prostoru. Doplňky pak v barvě antracit a kov, je možné použít i více odstínů, např. tlumená fialová RAL 4001 nebo růžová 3017. Prostor tím oživíte a přidáním výrazných desénových tvarů, např. sezení např. Ravioli od firmy Vitra, dodáte tvarovou hloubku.

Dotaz   Prosím o radu, jak vymalovat a jakou podlahu zvolit do obývacího pokoje 4x5m. Nábytková stěna je v kombinaci ořechu a černé lesklé folie + módní sestava. Kožená sedací souprava krémové barvy, koberec pod sedacím prostorem krémový v jemné kombinaci žluté a hnědé. Mám představu o podlaze ve stejném odstínu, jako nábytek - ořech a malba čelní stěny za nábytkem oranžová nebo žlutá, ostatní stěny - do krémova?? Prosím, napište mi svůj názor. Z odpovědí, které pročítám v teto rubrice, mám pocit, že nevolím správně barvu podlahy, ale líbí se mi. Proto čekám na názor odborníka. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, je možné volit podlahu ořech v případě, že zbylá část interiéru bude světlá tj. malby. Podlaha bude tvořit jakousi základnu těžiště prostoru a světlé zdi můžou v prostoru proti TV sestavě gradovat do sytějších tónů stejného odstínu. Pro vytvoření optické hloubky je možné použít strukturu na sytější stěnu např. tapety ze skleněných vláken rastr rákos, eventuelně můžete použít strukturovanou omítku. Další možností světlejší je použití keramické dlažby beze spár velký formát 60x60cm v odstínu střední krémová.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Zařizuji nový obývací pokoj a nevím, jaký odstín plovoucí podlahy zvolit a jak vymalovat. Nábytek je ořech v kombinaci černého lesklého materiálu, sedací souprava z kůže krémové barvy. Líbí se mi odstín podlahy také v ořechu, ale zřejmě není vhodná stejná barva s nábytkem. Taktéž nevím, jakou barvu stěn zvolit. Líbily by se mi dooranžova nebo dožluta s tím, že čelní stěna by byla syté barvy a zbývající stěny o několik odstínů světlejší. Nevím, jestli je vhodná barevná malba i na stěnu s oken. Místnost je 4x5m. Za radu předem děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha je vhodná o stupeň světlejší než nábytek - ořech. Doplňková barevnost může být v odstínech tlumené žluté, např. velbloudí srst. Tato bude spolu s krémovou sedačkou tvořit stupňující celek. V prostoru je možné použít ještě jeden odstín. Doporučovala bych temnou fialovou, k žluté a ořechu bude velmi zajímavá. Klasická kombinace s oranžovou nebo červenou je taky možná, ale podle mých zkušeností je poměrně častá a v hodně interiérech. V případě, že byste měla chuť vytvořit novou zajímavou kombinaci, je temnější fialová opravdu krásná.

Dotaz   Dobrý den, chci Vás moc poprosit o radu ohledně zařízení interiéru. Budeme se s přítelem stěhovat do nového bytu 2+kk. Než si pořídíme miminko, budeme využívat ložnici, poté bychom z ní udělali dětský pokoj a přestěhovali se do obýváku. Jakým nábytkem a jak zařídit ložnici, aby se hodila zatím pro nás dospělé (popřípadě i s miminkem) a později pro dítě samotné a abychom se vyhnuli nějakým výrazným úpravám? Co byste poradili v obýváku? -Rozkládat pohovku nebo umístit patrové dvojlůžko? V ložnici (dětském pokoji) určitě počítáme s vestavěnou skříní, jen opět nevíme, kam ji umístit. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, nejprve k posteli v obýváku. Určitě bych volil spíše rozkládací soupravu, než patrové dvojlůžko. Budete mít větší variabilitu prostoru pro zařizování a pokoj nebude působit příliš studentským dojmem. Právě naopak - bude plnit hlavně účely obývacího pokoje i při případných návštěvách jiných osob. Vaše soukromí bude nepozorovaně skryto v rozkládací pohovce :o). Co se týče zařízení pokoje pro miminko, určitě vyžaduje nábytek zprvu jednoduchý, výmalba bývá oblíbená červená, purpurová, růžová. Ve starším věku dítěte (od 9ti let) pak přichází barvy jako žlutá, oranžová, zelená. Nábytek do dětského pokoje má být co možná nejpraktičtější, hodně úložného prostoru, ale zároveň typicky dětský, barevný. Proto se obávám, že nebude vhodné pořizovat nábytek nyní jako do ložnice a poté ho využívat jako dětský pokoj, jde o diametrálně odlišné potřeby obyvatele místnosti. :o( Vestavěnou skříň umístěte nejvhodněji dle dispozice ve vztahu k délce stěny, dveřím, oknu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych moc poprosit o radu. Jak vymalovat zdi v kuchyni, která je v odstínu kalvados? A ještě ložnici, která má nábytek v olši? Moc děkuji za radu, Simona
Odpověď  

Dobrý den, kalvados je velice tmavý, proto bych volil barvu stěn v jemnějších světlých odstínech a sytější barvy jen v detailu. Vhodné je použití neutrální barvy, např. smetana nebo slonová kost. Do ložnice volit tlumené tóny i osvětlení, klidně působí a do ložnice je vhodná např. barva zelná, zajímavá je kombinace zelené olivy se šedou.

Dotaz   Provádíme rekonstrukci bytu 3+1 v panelovém domě. Vybrala jsem dveře SAPELI javor se skleněnou výplní. Nyní bych chtěla objednat vestavěné skříně a plovoucí podlahy v barvě medová olše. Před instalací dveří a podlah je nutné obývací místnost vymalovat vhodnou barvou, která se hodí k javoru a medové olši, též kuchyně, která je součástí obýváku je kombinace olše a vanilky. Sedací souprava a nábytek bude nakoupen později. Poraďte prosím, jak vymalovat. Děkuji K.
Odpověď  

Dobrý den, medová olše tvoří teplou a výraznější část místnosti v kombinaci s javorem (je světle nažloutlý). Je vhodné použít malbu stěn v teplých jemných odstínech, např. pastelová oranžová nebo žlutobéžová. Tento odstín je vhodný do obývacích pokojů.

Dotaz   Dobrý den! Děkuji za odpověď na dotaz, mám však hned další:) Líbí se nám návrh obýváku: třešňová podlaha+javorové dveře (do pokojů) k stávajícímu olšovému nábytku+zelená a modrá sedačka (je vhodná zelená výmalba?). Navrhovaná kuchyň mně ale připadá k obýváku moc studená - bílé spodní skříně, šedočerné horní, šedá dlažba. Je orientovaná na sever, celý den tam téměř nesvítí sluníčko. Jelikož jsme teprve u plánování, uvítám jiný nápad na provedení kuchyně (rozměr 220*470, linka do L, pod bílým oknem). Předem moc děkuji za radu!
Odpověď  

Dobrý den, jemnější a teplejší variantou je toto: spodní skelety a fronty ve stejném provedení jako podlaha, tj. olše, obklad bílý mléčný keramický nebo sklo, podlaha RAKO typ Spirit středně hnědá nebo světlá, podle světlosti prostoru v kuchyňském koutu. Malby odstín smetanová až odstín říčního, světle béžového kamene.

Dotaz   Dobrý den, chystám se stěhovat do 2+kk (65m2) v novostavbě a chtěl bych znát Váš názor na barevnost interiéru. V obytných místnostech bude plovoucí podlaha - odstín sytá třešeň, koupelna a WC dlažba černá se světle šedými obklady s prvky červené. Problém je naše malá předsíň: jakou barvu dlažby do ní zvolit? Černá by ještě víc prostor zmenšila, a tak mě napadla červená? Dále váhám nad odstínem dveří, co byste mi doporučila? Jak z mého dotazu asi vyplívá, preferuji barvy, jakými jsou bílá, šedá, červená, černá a materiály kov, sklo... Děkuji za Váš názor či jiný návrh, R.
Odpověď  

Krásný den přeji, Vaše představy jsou velice čisté a jasné, co se malé chodby týče. Dlažba černá zcela určitě prostor zmenšuje, ale takový pocit převažuje především u výmaleb stěn, takže já bych se černé dlažbě v předsíni úplně nebránila, ale jelikož je tato dlažba zvolena už v koupelně a na toaletě, bylo by určitě lepší, kdyby dlažba na chodbě byla kontrastní. Červená barva dlažby v chodbě by působila osvěžujícím dojmem (především v lesku), výmalbu v malých prostorech volte světlou, ne čistě bílou ale např. v nádechu šedé, jako doplněk k oné červené. Také by mohla být dlažba na chodbě světle šedá ( k tomu výmalba opět světlí, ale doplněná např. kontrastními horizont. pruhy opět v červené barvě). A pokud by byla dlažba navíc lesklá, prostor by určitě zvětšovala. Co se týká dveří, tak vzhledem k voleným materiálům a barvám bych nevolila dveře dýhované, ale buď hladké v jasných barvách - bílá, šedá pro toaletu či koupelnu a do dalších místností spíše celoskleněné – matované sklo, které dodává do interiéru další zajímavý prvek a efekt při nasvícení. Chodbu by toto světlo jistě opticky obohatilo, prosvětlilo a zvětšovalo.

Dotaz   Dobrý den, budu rekonstruovat standardní byt v činžáku a v obývacím pokoji použiji starší nábytek: vpravo vysoká dlouhá stěna buk / dub? Na protější stěně grafiky cca 10 ks (laděné do šedobéžova; 2ks 60x70 ostatní menší). Pod nimi sedačka jednoduchá vínová, u okna knihovna cca 1,6 m. Vlevo vedle dveří psací empírový sekretář. Dveře SAPELI standard - dýha buk a obložkové zárubně. Místnost š=3, 2, dl=5,4 t.j.cca 18 m, v=3,25. V čele místnosti je vysoké třídílné špaletové původní okno š=1,2 do ulice, 1 patro, bez slunce. Prosím o doporučení, jaký odstín zvolit u dřevěné plovoucí podlahy? Jak vymalovat stěny? Strop jistě bílý.
Odpověď  

Krásný den přeji. Jelikož je pokoj málo prosvětlen, volila bych podlahu ve světlých odstínech (např. světlý buk, javor) tak, aby nepohlcovala příchozí světlo, ale spíše jej odrážela (možné je také použití snadno udržovatelného marmolea, které se vyrábí v mnoha odstínech). Stěny doporučuji také jen ve světlém nádechu: např. vanilka, světlá žlutá, které do temných prostor dodají trochu optimistického sluníčka.

Dotaz   Dobrý den, postavili jsme rodinný dům a máme společnou kuchyni s obývacím pokojem. Dveře a kuchyňská linka jsou buk, kombinace se sklem a nerezem, podlaha dlažba (velmi světlá, imituje přírodní kámen, téměř bílá káva). Velká rohová sedačka v barvách několika odstínů hnědé se skořicovou a lahvově zelenou, potahy na židlích v jídelním koutě ve stejné zelené, dřevo také buk. Okna bílá. Potřebovala bych poradit barvu stěn a barvu dřeva u ještě nevyrobeného nábytku do obývacího koutu. Zatím je to trochu fádní a potřebovalo by to oživit. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji, lahvově zelená je dost temná barva v kombinaci se světlým narůžovělým dřevem buku, ale tvoří určitě zajímavý kontrast. Moc si nedokážu představit vaši sedací soupravu, která barva u ní převažuje. Oživení docílíte využitím zemitých, teplých tónů. Jelikož buk je narůžovělý, volila bych výmalbu červenou až vínovou, pokud se nebude tento odstín bít se sedačkou. Barvu takto výraznou můžete použít i na doplňky (polštáře, prostírání). Výmalba touto sytou barvou prostor zmenšuje, proto ji použijte pouze na jedné či dvou protilehlých stěnách s kombinací dvou světlých stěn (krémová - bílá káva, nebo smetanová - také na doplňcích).

Dotaz   Hezký den, moc Vás prosím o radu barevného sladění interiéru (dveře, podlahy, vymalování, popř. nábytek) v novostavbě rod. domku. Co se týče podlah, mám na rozmyšlenou pouze necelý týden, tak snad se Vaší odpovědi dočkám dříve, než udělám nějakou chybu. Namontovaná jsou již dřevěná okna (odstín teak-tmavá červenohnědá, až do fialova). Zádveří a vstupní chodba je úzká, s menším oknem. Dlažbu zatím nemám vybranou. Ve vstupní chodbě budou dveře na WC. Dále budou dveře, které oddělují vstupní část chodby od části chodby v obytném prostoru. Na chodbě v obytném prostoru budou dveře do komory. Následuje schodiště, obložené přírodním kamenem (barvu kamene nemáme vybranou). Naproti schodišti je velký oblouk, kterým se vstupuje do otevřeného prostoru. Přímo Naproti oblouku bude jídelna (cca 2,8 x 2,5) s oknem. Napravo od jídelny bude kuchyň (cca 2,8 x 2,8) taktéž s oknem. Kuchyňská linka-zatím není, ale chci tvar U, barva spodních skříněk calvados, horních skříněk javor horský+sklo mléčné(mám dát i nějakou skříňku v nerez rámečku se sklem - podlouhlé výklopné?). Jedno rameno celé v barvě horský javor- v té části nebude pracovní deska. Pracovní desku ještě nemám vybranou. Podlahu v kuchyni mám vybranou PVC Novilux Structura 5407 (jakoby směs drobounkých kamínků v barvách zelená, bílá, červená..). Nalevo od jídelny se velkým obloukem vchází do obýváku (cca 7x4). Z jídelny jsou vidět terasová okna na delší stěně. Celková délka oken cca 3,5 m (jídelna s OP tvoří L). Na protější stěně oken bude krb, asi uprostřed stěny, částečně obložený kamenem. Podlaha do chodby, jídelny a obýváku je již koupená - plovoucí laminát Tarkett Eden Mořská táva Zen č.8039121 (barva je velice světlá, od světle smetanové, s prvky hnědými. Podlaha je, myslím si, vzhledově jemná. Sedačku, alespoň prozatím (časem bude nová), máme rohovou, tmavě modrou. Nábytek si představuji v podobě jednoduché nízké skřínky pod TV, nějaké police (typ Ikea) a závěsné skříňky, ale nevím jakou barvu? Místnosti bych chtěla vymalovat v barvách oranžová, zelená, žlutá-ještě nejsem rozhodnutá a ráda si nechám poradit. V 1. patře se nachází koupelna a 3 pokoje. V každém pokoji jsou zkosené stropy - podkroví, 1 okno balkónové+ v dětském pokoji navíc střešní okno. Na chodbě je taktéž plovoucí laminát Tarket - mořská tráva světlá. V pokojích chci ale jinou podlahu, ovšem nevím si rady. Hodila by se Quick step dub – narůžovělý, selské prkno? Nebo javor? Ten se mi zdá ale dosti mdlý? V dětském pokoji 4leté holčičky chci vymalovat růžovou a žlutou, se zelenými doplňky (police, boxy na hračky z Ikea...). Absolutně si nevím rady s odstínem DVEŘÍ. Moc Vás prosím o pomoc se sladěním a velmi Vám děkuji, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den přeji.
Doufám, že jsem si podle Vašeho popisu dostatečně ujasnila Vaše představy a uspořádání rodinného domu. Bez dalších informativních fotografií a bez půdorysu pouze odhaduji a mnohdy mohou být mé představy odlišné od skutečnosti a doufám, že mé rady nebudou kvůli tomu scestné. Co se týká výběru plovoucí podlahy, je velice zajímavá a nadčasová volba dezénu mořské trávy. K tomuto odstínu se hodí velká škála barev, ale také dřeva. Co se týká kuchyně: Váš popis vybraného PVC neodpovídá obrázkům na internetu, pokud je to opravdu typ NOVILUX STRUCTURAL 5407 - spíše meruňkový odstín (vašemu popisu spíše odpovídá typ 5404), pak bych jej k výběru linky nedoporučovala. Je to další odstín teplé barvy, který by nemusel ladit ke spodním skříňkám z calvadosu (záleží ale na skutečnosti, než na obrázku z internetu). Odstín 5404 je jistě bližší zvolené plovoucí podlaze a calvadosu (nejsem si ovšem jistá oním narůžovělým nádechem). Volila bych spíše světlejší typ podlahy, vycházející z odstínu zmiňovaného javoru.
Samozřejmě je zde také možnost ponechat PVC v tomto odstínu, který může zajímavě kontrastovat na navazující plovoucí podlahu, ale pak změnit kuchyňskou linku, ve světlém odstínu. Vaše představa kuchyňské linky nejspíš vychází z dnešního rozšířeného trendu použití calvadosu a také navazuje na barvu oken. Kombinace se světlým javorem je zajímavá volba - já bych všem již další prvek, jakým je hliníkový rámeček kolem skleněné výplně, nepřidávala. Samozřejmě vše závisí na konkrétním návrhu linky v daném prostoru (s tím Vám nejlépe pomohou v kuchyňském studiu, které bude mít k dispozici více vstupních údajů). Jestli jsem také pochopila správně, pak jedno rameno linky (bez pracovní desky) je částí, kde se bude nacházet lednička, spížová skříň, popř. trouba s mikrovlnkou… Volba světlejšího javoru je jistě správná, prostor se neztemní a nezmenší.
Ke světlé podlaze v obývacím pokoji můžete použít opět světlý nábytek s výraznou výmalbou za ním (temně oranžová - cihlová). A výrazným kusovým kobercem v podobném tónu jako výmalba. Nebo nábytek v kombinaci zebrano se světlými lesklými dvířky (smetanová) a výmalbou decentnější smetana, popř. výrazná malba stěny zemito - oranžová (viz. obr. v článku o barvách na www.umimeudělatdomov.cz ). Vždy bych volila jednu výraznou stěnu, popř. dvě kratší protilehlé.
Dveře bych volila v kombinaci javor, třešeň (třešeň načervenalé tmavší dřevo - k oknům), javor bych doporučila k podlaze. Firma SAPELI vyrábí dveře ALEGRO, kde jsou použity tyto dva druhy dýhy. Zárubně bych volila v dýze třešně a dveřní křídlo světlé (javor) s proužky třešňové dýhy. Dlažbu a obklad schodiště bych volila v antracitové barvě (břidlice). Ta by tvořila zajímavý tmavší kontrast ke světlé podlaze a dveřím - je to barva neutrální, i když temná, nicméně nadčasová a moderní. Nábytek u vstupu volte opět světlý (javor, bříza). Výmalba smetanová a podle velikosti prostoru možno použít pozitivní oranžovou barvu za věšákovou stěnu, pokud ji budete mít. Také záleží na obkladech na toaletě.
Co se týká výběru plovoucí podlahy do pokojů v prvním patře: nebála bych se ani jedné varianty. Prkna country od quick-stepu jsou velká a prostor opticky zvětší. Narůžovělý tón přírodně lakovaných dubových prken je příjemný do růžového dětského pokoje. Na druhou stranu, pokud je to pokoj menší, a předpokládám, že zde umístíte nějaký kusový koberec, aby si děti mohly hrát na zemi, pak volba pro Vás "mdlejšího" javoru je vhodnější, neboť jeho struktura, ač výrazná, není tak proměnlivá jako u dubu. Javor působí trochu teplejším dojmem a pokoj by mohl více prosvětlit.
Volbu také zohledňuji k navrženému typu dveří ALEGRO.
Kombinace k němu zvolené doplňkové jarní, zelené barvy je dobrou volbou. Na stěnu bych volila zmiňovanou růžovou s kombinací zelených doplňků. Sytě žlutou barvu bych sem již nepřidávala, jedině šikminu bych vymalovala světlejším odstínem vanilkové (nebo světle růžové), tak aby strop nepůsobil těžkým dojmem. Růžovou doporučuji rovněž ve dvou sytostech, delší strany výraznější a kratší (předpokládám s dveřmi a vstupem na balkon) světlejší - tyto stěny by opět mohly být vanilkové. Samozřejmě tmavší odstíny prostor zmenšují a světlejší zvětšují. Záleží na rozměrech místností a umístění nábytku. Také můžete použít jarní zelenou jako výmalbu s růžovou a nábytek světlý (bříza, javor). Zajímavý příklad: http://didlinka-d.blog.cz/0708/muj-novy-pokoj. Ve vašem případě by se nevolila trojúhelníková výmalba, spíše horizontální (pod šikminou zelená).

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme obývací pokoj, ve kterém jsou dubové parkety a dveře z jasanové dýhy. Prosila bych o radu, jaký zvolit nábytek (dekor obývací stěny, stolek) a jakou barvu sedací soupravy? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nábytek bych volila světlý, především pokud je to menší pokoj, opět v jasanu (popř. bříze) tak, aby vše působilo lehce. Výrazným prvkem může být sedací souprava nebo výmalba. Pokud zvolíte výraznou sedací soupravu například v červené, oranžové či jarní zelené barvě, pak výmalbu doporučuji ve smetanové nebo třeba béžové. Koberec pod konferenční stůl opět v kombinaci: základ smetanový se vzory, které mohou představovat například kruhy v červené nebo oranžové barvě. Také lze ale volit výraznou výmalbu opět v tónech červená, oranžová nebo jarní zelená (pouze na jedné, max. dvou protilehlých stěnách) za sedačkou, kterou bych doporučila nyní světlou (smetanová, béžová) a koberec červený. Zbylé dvě stěny ve smetanovém odstínu.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výmalbou obývacího pokoje s kuchyní a výběrem jídelního stolu s židlemi. Je to taková dlouhá nudle. Na jedné straně je kuchyňská linka v odstínu třešeň, v kombinaci s nerezovými prvky, podlaha je béžová dlažba. Přechod bude tvořen jídelním stolem, kde si právě nejsem jistá barvou a materiálem. Podlaha v obýváku je třešeň, obývací stěna a počítačový stolek jsou v buku (u něj je černé kožené křeslo). Sedací souprava je béžová (bílá káva). Prosím o radu, jak vymalovat tento obdélník a jaký zvolit jídelní a konferenční stůl. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož již máte nábytek v obývacím pokoji v buku, volila bych také konferenční stůl v tomto dezénu, aby se jednotlivé kusy nábytku sjednotily. Co se týká jídelního stolu, tam je již volba dvojí. Buď opět teplý materiál buk, čímž se jídelní stůl připojí k obývacímu prostoru, nebo materiál lehký, ale studený, což je kombinace stolu ze skla a kovu. Kov by se přiblížil doplňkům v kuchyňské lince. Také je možná kombinace skleněné desky stolu s dřevěnou konstrukcí a dřevěnými židlemi. Odstín opět buk nebo třešeň. Záleží, k čemu je stůl připojen, buď ke kuchyňské lince, nebo k obývacímu pokoji. Výmalbu bych volila tmavší a výraznější na dvou kratších stěnách, tak aby se prostor opticky zmenšil - tmavší bílá káva a zbylé stěny v barvě smetanové. Je možné zvolit také výraznější odstín, a to nádech pistáciové, který by pokoj oživil. Dvě kratší stěny tmavší odstín a delší pouze v nádechu opět pistáciové, popř. smetanové.

Dotaz   Dobrý den! Moc prosím o radu. Chceme nově zařizovat obývací pokoj - nové osvětlení, výmalba, sedací souprava atd. Přemýšleli jsme o zakoupení masivního nábytku z dubu od firmy Javorina (komoda 200 cm, nízký TV stolek a konferenční stůl) a jednoduché sedací soupravy. Přiložila jsem i foto. Nevíme, jaké barvy by měla být sedací souprava a jak vymalovat pokoj, aby vše působilo útulně a vše ladilo. Taktéž si nevíme rady, jakou baru závěsů zvolit. Ráda bych se poradila, jestli zrušit stávající čokoládové komody a nahradit je světlejším vybraným nábytkem (opět z Javoriny). Budeme vděčni za každou radu či návrh.
Odpověď  

Fotky ke mně bohužel nedorazily a zmíněný nábytek neznám. Potřebovala bych výše uvedené podklady...

Dotaz   Dobrý den, chystáme se vymalovat obývací pokoj a nevíme si rady s barvou. Máme tmavě hnědý nábytek (třešeň antická), žlutou sedačku a světlou plovoucí podlahu. Doplňky (květináče, polštáře,...) jsou laděny dooranžova. Moc děkuji za odpověď, Tereza Holiková.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud máte dostatek prostoru a zdi nejsou plně zastavěny nábytkem, výmalba vynikne. Volila bych kratší stěny, výraznější v odstínu vycházejícím z doplňků – v oranžové. A na dvou delších stranách jen jemný nádech toho samého odstínu, nebo nádech smetanový.

Dotaz   Dobrý den. Chtěl bych vás poprosit o radu, jakou barvou a jak vymalovat obývák propojený s kuchyní. V místnosti jsou dvě francouzská okna, podlaha dubové parkety (olej polomat), dveře a zárubně dubové, kuchyňská linka jasmín; pracovní deska, zádový panel a jídelní stůl ořech. Obývák je orientovaný na jihozápad, kuchyně na sever. Děkuji za radu.
Odpověď  

Výmalbu volte v teplejších odstínech, které pokoj i kuchyň oživí. Barvy temná, tlumená oranžová, červená - tyto odstíny volte na kratších stěnách, delší vymalujte v jemných tónech - jasmín, slonová kost pouze jemný nádech, který může také vycházející z odstínů ořechu.

Dotaz   Dobrý den! Chtěla bych Vás poprosit o zhodnocení barevnosti interiéru. Podlaha by měla být v celém bytě tmavší, čokoládová, kuchyňská linka bílá, v OP světle šedá sedačka (mohla by být i tmavá?). Skříňky jsem chtěla bukové, ale teď uvažuji o bílých, aby korespondovaly s kuchyní. Barvu korpusu plánuji použit v kuchyni na stůl a pracovní desku (pokoje nejsou spojené, ale nejsou mezi nimi dveře). Ložnice dub nebo bříza, fialová výmalba. OP je průchozí do ložnice a největší problém s barvou dřeva mám tady - je nákladné mít dveře z každé strany jiné? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud máte tmavou podlahu, volila bych světlou sedací soupravu, jak píšete - světle šedou. Dvířka nábytku je samozřejmě možné volit světlé a korpus v barvě tmavší (dub,) záleží na přesném odstínu a struktuře podlahy. Co se týká propojení ložnice s obývacím pokojem, volila bych ložnici v dubu (ale bříza je také možná). Také v obývacím pokoji bych spíše volila odstín korpusu dubu s bílými dvířky a také jídelní stůl a pracovní desku v dubu. Nekombinovala bych více typů dřeva (buk, dub, bříza, čokoládová). Dub je středně tmavé dřevo, které se hodí jak ke světlým dvířkům, tak i k tmavé, čokoládové podlaze. Neuvažovala bych o dvou odlišných stranách dveří. Dveře můžete přizpůsobit nábytku, který by byl světlejší nebo k podlaze, u které ale nevím, jaký je to materiál.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se po vymalování šikmé stěny sytě oranžovou barvou opticky zmenší pokoj. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokoj se po vymalování sytými odstíny vždy opticky zmenší, ale zároveň oživí a zútulní. U stropu a šikmin pak výmalba působí těžkým dojmem.

Dotaz   Dobrý den, nevíme si radu s barvou stolu a židlí do nové panelákové kuchyňky. Linka je v barvě "akácie", pracovní deska a celá záda jsou šedé a podlaha je šedé marmoleum. Vymalováno je šedozeleně a světlehnědě (capuccino). Eventuelně bychom vymalovali jinak, pod stůl by měl přijít malý koberec. Vedle stolu bude ve výklenku skříň, zatím také nevíme jaká. Rozhodneme se až podle barvy stolu nebo židlí. Děkujeme za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Stůl i židle volte v barvě akácie, či podobném odstínu. Pokud je kuchyň menší, můžete kombinovat stůl dřevěný se sklem. Židle také dřevěné. Nejsem si jistá kombinací výmalby - šedozelená jistě může být oživující. Ale jak k ní vypadá výmalba v odstínu capuccino? Koberec by na světlé podlaze měl být výraznější: buď v odstínu šedozeleném podle výmalby, popř. v živější vínové.

Dotaz   Dobrý den, srdečně Vás zdravím a dovoluji si Vám položit otázky. Máme ve výstavbě byt 2+kk. Nyní je na nás vybrat dlažbu do kuchyně a na chodbu a plovoucí podlahu do obývacího pokoje a do ložnice. Co se týká kuchyně: je spojena s obývákem, má 6 m2 a obývák má 25 m2. V kuchyni je okno 1,4 m široké a v obývacím pokoji je 3,15 m široké, v ložnici je 2,35 m široké. Celý byt je pohledem na východ. Plovoucí podlaha by měla být buk, dub, třešeň, javor nebo ořech. Na výběr z dlažby máme tuto: travertin dar 30x30. Kuchyňskou linku bychom chtěli světlou-jasan, javor, nebo višeň marbela. Chtěli bychom, aby byt vypadal svěže, vzdušně, moderně, prostě světlý, když je docela malý. Nevíme, jak vše nakombinovat, aby to vypadalo dobře. Koupelnu máme žluto-oranžovou. Máme si dát stejnou podlahu jak do ložnice, tak i do obýváku? Dveře zvolit v barvě podlahy? Dveře máme plné-buk. Okna a parapety jsou bílé. Budeme Vám vděčni za jakoukoliv myšlenku. Přeji hezký den, Baroňová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jestliže již máte zvolené dveře, volte také podlahu ve stejném odstínu. Je to malý byt - prostor se tak sjednotí. Podlaha v obývacím pokoji, ale také v ložnici tedy v buku. Kuchyňskou linku volte v odstínu spíše v javoru popř. jasanu. V kombinaci s podlahou odstínu 35035 popř. na chodbě, která bude nejspíš malá a tmavší volte ještě světlejší odstín 35030. Výraznějšími prvky v bytě může být sedací souprava v odstínech (červená, čokoládová) s doplňky ve smetanových a červených odstínech. Výmalba smetanová. Můžete zvýraznit jednu stěnu proti oknu za sedací soupravou - červená, čokoládová.

Dotaz   Vážená paní architektko, rádi bychom Vás poprosili o radu. Vlastníme byt 2+1 a nyní řešíme, jak zařídit obývací pokoj (nákres v příloze), ve kterém plánujeme i spaní. Nevíme, jak rozmístit nábytek (postele, konferenční stolek, TV apod.) tak, abychom mohli pozvat i návštěvu. Plánujeme koupi dvojpostele s úložným prostorem, ne výklopné. V místnosti je plovoucí podlaha buk, bílé plastové okno na JV, dveře budou posuvné. Jelikož chceme i vymalovat, prosíme tímto i o jemné barevné řešení + doplňky. Nabízí se nám bohužel malý prostor, ale jinou možnost v současné době nemáme. Hezký den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Prostor to není velký, ale posílám základní možné uspořádání nábytku. Barvy volte do malého prostoru světlé. Výmalba může být výraznější na kratší stěně za postelí (červená, oranžová). Zbylé stěny vymalujte v odstínech slonová kost s výraznějšími doplňky - vínová, čokoládová. Sedačku volte opět výraznější (čokoládová, vínová). Koberec pod konferenční stůl volte světle krémový, odstín slonová kost. Nábytek v buku, jasanu, či javoru.

Dotaz   Dobrý den, chci Vám moc poděkovat za rady ohledně obývacího pokoje. Jen bych ještě ráda poprosila o pomoc ohledně kuchyně. Ta je v odstínu Kalvados, podlaha plovoucí světlá až bílá, 6x3,5m s pracovnou. V jaké barvě zařídit ostatní nábytek (PC stůl a dvojkřeslo pro krátký odpočinek)? Jak vymalovat stěny? Posílám foto pro vaši představu, děkuji.
Odpověď  

Pokud se jedná o stejnou místnost s kuchyní, tak pochopitelně opakujte calvados. Křeslo a židle vyberte ve světlejších barvách (např. světlá smetanová či vanilková). Stěny ponechte bílé, vše velmi oživí zelené květiny.

Dotaz   Dobrý večer, chtěla bych sestře pomoci při sladění obývacího pokoje v podkrovním bytě staršího domu. Rozměr místnosti je 4,5 x 4,5m, výška stropu 2,5m. Tímto Vás, paní inženýrko, žádám o radu, jakou barvu stěn a následně i celoplošného koberce a kobercové lišty zvolit k velmi tmavě hnědému nábytku (palisandr). V místnosti jsou dvoje tmavě hnědé posuvné dveře včetně dřevěných zárubní (palisandr). V rohu nyní stojí tmavý pracovní stůl s PC. Plastové bílé okno směřuje na jih. K sezení jsou určeny dvě nižší jednoduché pohovky ve světlé přírodní barvě. Okolo oken jsou šikmé stěny. Sestra potřebuje vymalovat a položit nový koberec. Nevíme, jaké barvy by měla na stěny použít a jakou barvu koberce pořídit. Jak vymalovat (strop, výklenek u okna, stěny)? A následně, jaké barvy doplňků, obrazů na stěnu, polštářků a dekoračky zvolit, aby pokoj působil útulně, vzdušně a sladěně? Lze využít např. béžový kusový koberec 2,3 x 1,6 m? Za Vaši radu moc děkujeme, Jana a Jířa.
Odpověď  

Co se týče barvy na stěnu, šikminy střechy a strop bych nechala bílé nebo maximálně světle smetanové. Na vybrané rovné stěny bych použila odstíny béžové, hnědé či okrové. Protože je pohovka v přírodní barvě, snesla by stěna za ní i výraznější barvu. Kobercem v barvě béžové nic nezkazíte a pokud sestra nemá doma pejska, pak se nemusí bát ani údržby. Pro oživení bych použila polštářky na pohovku, čalounění na židle (i pracovní židli u stolu) v oranžovohnědé nebo terakotové barvě či jiných zemitých barvách. Tyto odstíny by měly být tmavší a syté, možné jsou i vzorované materiály. Takové barvy by se mohly opakovat na květináči nebo dekoraci. Pokud jde o obrazy, rám by měl kopírovat palisandr (respektive tmavé dřevo), ale vyvarujte se zarámovaným plakátům. Zajímavé by byly i různé etno barvy, jako sytě okrová nebo i třeba tyrkysová.

Dotaz   Prosím o radu. Chtěla bych si obnovit ložnici, ale nevím, jak vymalovat a jaký by se hodil koberec. Skříně a dveře jsou v buku, postel má nádech do oranžova. Chci také vymalovat pokojík pro 11letou postiženou dceru. Nábytek je bílý. Jaká by se hodila barva na zdi a koberec. Předem děkuji, Ilona.
Odpověď  

Co se týče Vaší dcery, jistě má nějaké oblíbené barvy, ze kterých by bylo ideální vycházet. Pokud ne, tak bych volila nějaké veselé, ale zároveň dívčí barvy. Šla bych do podzimní škály béžových barev, tmavě žlutých okrových, které lze oživit zelenou, oranžovou a tmavě hnědou.
Co se týče Vaší ložnice, vycházela bych ze stejné škály, aby měl interiér bytu společnou linii. Ráda bych Vám poradila i soukromě, to bych Vám mohla zhotovit konkrétní 3D vizualizace a poradit, kde vše dobře pořídit. Samozřejmě zdarma a výsledek bychom mohli i uveřejnit na internetových stránkách. Pošlete prosím podklady pod heslem „Ilona“ (půdorys pokojů s kótami, barvy dveří oken a podlahy, přiložte i foto stávajícího stavu včetně případných dalších požadavků).

Dotaz   Dobrý den, žádám o radu, jak vymalovat a jakou barvu koberce použít do obývacího pokoje. Tam kupujeme středně oranžovou sedací soupravu. Máme mahagonový nábytek. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, příliš odstínu oranžové bude působit nevýrazně a mdle. Doporučovala bych použít světlý podklad - celoplošný koberec v odstínu světle béžová s vysokým vlasem. Pro doplnění pak můžete na stěně za TV nebo za sezením použít výraznější barvy (spíše oranžovohnědá). Vzhledem k červenému odstínu mahagonu se celý prostor zvýrazní a barvy se budou vzájemně doplňovat. Vhodné je použít i ornament v detailu např. na strukturované tapetě např. z řad as-creation.de.

Dotaz   Dobrý den, děkuji za radu, ale přesto mám ještě dotaz ohledně výmalby v kuchyni a jídelně. Jak vymalovat v případě, že do kuchyně (javor, pracovní deska světle šedá Titan) zvolíme Lacobel v šedozeleném odstínu? Jakou výmalbu tedy použít v jídelně? Měl by být v jídelně i v kuchyni stejný odstín? Obě jsou velmi světlé, orientované na jih.
Odpověď  

Dobrý den, nemusí být nutně stejné, ale kuchyň i jídelna by měly být tón v tónu, jídelna sytější. Stejný odstín se doporučuje spíše tam, kde není dělící příčka. Na ní se nám odstíny lámou. U přímého přechodu (tj. jednolitá stěna) je vhodné vymezit prostor jídelního stolu kubickým tvarem na zdi. Můžete zkusit třeba sytější obdélník a do něj umístit např. velké zrcadlo v rámu. Je to efektní řešení. V zrcadle se nám odráží část místnosti a prostor se opticky prohlubuje.

Dotaz   Dobrý den, paní designerko Zuzano, mockrát Vám děkuji za odpověď z 15. března, ohledně výběru dveří, podlahy a částečně výmalby v novostavbě RD. Co se týče pokojíčku (4x4m), radila jste mi výmalbu jarní zelená + růžová, nábytek bříza (odkaz na www.didlinka....můj nový pokoj), avšak výmalba horizontální - pod šikminou zelená. Zasílám Vám foto pokojíčku ještě ve stavební fázi, kde vedle komínu směrem k šikmině bude ještě vestavěný menší šatník- místnůstka. Jak jste myslela tu výmalbu? Pod šikminou zelená, a na stěnách zbývajících? Do výšky šikminy zelená kolem dokola a zbytek stěny, kde není šikmina růžová? Strop bílý nebo lehký nádech růžové? Šikmina - taktéž nevím? Podlahu jsme zvolili lamino plovoucí podlaha Tarkett-Javor natur. Další dotaz se týká výmalby kuchyně s jídelnou. Jedná se o otevřený prostor, kdy je obývák napojen do písmene L na jídelnu a kuchyni (přesný popis jsem Vám zasílala v dřívějším dotazu, ale nevím, zda máte možnost do něj nahlédnout). Podlaha v celém propojeném prostoru Tarkett Eden mořská tráva (světle hnědá, krémová až do bíla), okna dřevěná odstín hnědočervený teak. Výmalbu v obývacím pokoji jste radila takto: kratší stěny sytá temná cihlově oranžová, zbytek smetanová, nábytek bříza. Kuchyňská linka – U: spodní skříňky kalvados, horní skříňky javor horský + jedno rameno linky javor horský. Jídelní stůl se židlemi ještě nemám vybraný, ale asi v barvě kalvados, čalounění židlí krémové (schvalujete?). Nevím si rady s výmalbou a s výběrem obkladů nad pracovní plochou a barvou pracovní desky. Schvalujete, že desku vybereme světlou, podobnou barvě horních skříněk a obklad velkoformátový (cca30x60) béžový? Na ostatní prostory – chodba a schodiště – jste doporučovala smetanovou barvu, mimo stěny, na které bude věšáková stěna, která by měla být podbarvena pozitivní oranžovou. Co se týče dveří, vaše rada byla Sapeli Alegro javor + třešeň, zárubně třešeň. Jsou to jistě krásné dveře, ovšem náš rozpočet pravděpodobně bude stačit již na levnější variantu. Určitě budeme chtít dveře od Sapeli, s velkou pravděpodobností odstín javor, ale váhám, zda dát i zárubně javor, nebo třešeň. Můžete mi prosím ještě v tomto poradit? (Podlaha javor natur-v horních patrech, okna červenohnědá-teak). Moc Vám děkuji, Iveta
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož je dětský pokoj prostorný a šikmina je dostatečně vysoko, volila bych plochu pod šikminou zelenou, šikminu jemnou, smetanovou, popř. narůžovělou. Kratší stěny můžete volit růžové a komín zelený. A protější stěnu můžete vymalovat v pásech, spodek zelený a vrchní část růžový, tak, jako protější stěna se šikminou (popř. celá stěna růžová se zelenými doplňky - menší proužky, či jiné obrázky v této barvě. Jistě bych volila světlou krémovou pracovní desku a také volba světlých, velkoformátových obkladů je vhodná. Čalounění také schvaluji. Můžete použít pouze dveře v odstínu javor společně se zárubněmi v odstínu javor, pokud vybíráte jiný typ dveří, nekombinovala bych k nim odlišný odstín zárubní.

Dotaz   Dobrý den. Tápeme ve výběru barvy, ale také materiálu podlahy (dřevo či linoleum). Dále v materiálu dýhovaných dveří. Kuchyň bude v třešni s horními skříňkami v krémové barvě (Hanák), nábytek i sedací souprava je v podobném provedení (viz. přiložený vzorník). Okna máme meranti - barva afromosia. Neradi bychom smíchali příliš mnoho dřev dohromady a chtěli bychom, aby prostor ladil a harmonizoval. Moc Vás prosíme o radu při výběru podlahy, dveří, ale také barvy malby či potahů sedací soupravy. Děkujeme, Slavíkovi.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podlahu a také dveře můžete volit opět v tónu třešně - např. třešeň americká a podlaha ale ve světlé třešni. Další a světlejší variantou je volba např. dveře SAPELI, model Alegro v kombinaci javor americký s proužky a obložkovými zárubněmi v dýze třešně. Poté může být podlaha také javorová, čímž se prostor oživí a prosvětlí. Sedací souprava pak může být v barvě bordó. Výmalba v jemných odstínech béžových, smetanových, popř. vanilkových, s nádechem do meruňkové (ale ne moc sladké - spíše béžově růžové). Bohužel nepřišel vzorník sedací soupravy.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu. Kuchyň máme s obývacím pokojem spojenou větším průchodem. Kuchyň je v barvě wenge - vysoký lesk a nábytek v obývacím pokoji bílá/wenge. Výmalba v kuchyni je bílá, v obýváku jedna stěna zelená, jinak také bílá. Nevíme si rady, jakou zvolit podlahu. Chtěli bychom linoleum, ale nevíme, jakou barvu vybrat a ani jestli nevolit radši lino bez imitace parket.
Odpověď  

Místo lina bych vám raději doporučila marmoleum, které má velký výběr barevných „uni“ odstínů. Je lépe přiznat materiál (ať už lino nebo marmoleum), desénu dřeva na linu bych se raději vyhnula. Vzhledem k použitému odstínu wenge bych už nevolila další tmavé barvy.

Dotaz   Dobrý den, prosila bych o radu, jak sladit barvy v bytě. Rozhodli jsme se s manželem pro zlatou třešeň, bude z ní nábytek v jídelní části a v obývacím prostoru, podlahu chceme lesklou bílou s jemným žilkováním. Nevíme, jaké máme vybrat čalounění na židle a sedací soupravu a jak vymalovat zdi. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Sedací soupravu můžete volit ve výrazném odstínu - bordo či čokoládová. Výmalbu pak ve smetanových, béžových odstínech. Jednu stěnu výraznou (čokoládovou či bordó). Pokud jsou židle tmavší (třešeň), můžete čalounění volit spíše v krémovém či smetanovém odstínu. Doplňky pak také ve smetanové. Koberec pod konferenční stůl v barvě výmalby.

Dotaz   Dobrý den, prosím o doporučení, jak navázat kuchyň na menší světlý obývací pokoj (19m2). Jsou propojeny obloukem. V kuchyni je linka Hallarum hnědá z IKEA, mořená eukalypt. dýha, na podlaze je použita dlažba Rako kůže hnědá, dveře v kuchyni buk, okna bílý plast. Hlavně řeším, jakou použít v obývacím pokoji plovoucí podlahu, aby barevně navazovala na dlažbu v kuchyni. Jakou sestavou pod TV doplnit obývací pokoj? Měla by být barevně stejná jako kuchyňská linka? Mohla byste, prosím, poradit případně i výmalbu? Hodí se jemně šedozelená? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalba netradiční šedozelenou barvou je jistě možná a bude působit zajímavě v kombinaci s tmavým dřevem. Co se týká podlahy v obývacím pokoji, volila bych ji kontrastní k podlaze v kuchyni. Tedy např. v buku, čímž by se sjednotil vzhled dveří a podlahy a nemuseli byste přidávat další barvu. Pokud je sedací souprava světlejší či výrazná, můžete pokoj vymalovat čokoládovou, popř. vínovou barvou. Zbylé stěny v krémovém či šedobéžovém nádechu. Televizní stolek můžete volit opět v tmavším dřevě, odstín jako kuchyňská linka, popř. ořech, wenge či zebrano. Konkrétní výběr záleží ale také na dalším nábytku a sedací soupravě.

Dotaz   Hezký den přeji, ráda bych vás požádala o radu v otázce barevného sladění prostoru kuchyň/jídelna/obývák. Je to jeden obdélníkový prostor, v kratší části má bílá okna, která jsou naproti sobě. Kuchyň bude šedý lak RAL 7040, hliníkové doplňky, deska pracovní bílá, černá varná deska, černý dřez, výmalba červená. Podlaha laminátová v celém prostoru. Mám představu co nejsvětlejší až bílé. Prosím o radu, nemohu se rozhodnou mezi HARO dub bílý authentic, dub šedý authentic či kanadský javor Exquisit. Mám představu minimalistického prostoru, čistých linií, šedo-smetanovo-červeného ladění. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď  

Spíše bych vybírala mezi dubem šedým a kanadským javorem. Pokud chcete interiér více zútulnit, tak volte javor. Pokud chcete mít interiér více šedý a hi-tech, volte dub šedý.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu se zařízením nového dětského pokoje v RD pro naší 2,5letou dceru. V září se budeme stěhovat a zároveň půjde do MŠ. Budou to velké změny najednou a já bych chtěla, aby se jí v novém a vlastně prvním samostatném pokojíčku líbilo. Podlaha je Meister Tradition Jatoba, dveře Prum, Standard, CPL, zlatý javor, plné. Plánek místnosti uvádím v příloze, jedná se o místnost 2.03, orientace oken na jih. Jakou barvu (laminové desky) použít na vestavěné skříně? Jakou postel (z čeho, jaké barvy) zvolit? Jaký další nábytek a v jakém dekoru? Barva zdi? Jaké doplňky vybrat - koberec, žaluzie, obrázky, atd.? A kam vše rozmístit? Naše malá slečna (velká parádnice) miluje kočky, líbí se jí krtek, medvídek PÚ, Mickey Mouse, miluje vodu, plavání, hudbu a tanec. Při tanci na sebe musí koukat do zrcadla, takže v pokojíčku nesmí chybět zrcadlo. Moc Vám předem děkuji za odpověď. Marcela Línková
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož nepřišel Váš plánek, mohu uvést jen teoretické a základní věci. Protože je podlaha tmavšího odstínu a dveře světlé, volila bych nábytek opět v barvě javoru, by prostor působil lehce. Dveře vestavěné skříně mohou být se zrcadlem. Výmalbu pak můžete volit výraznější, veselou - růžovou, či oranžovou (ale pouze zvýraznit některé stěny). Alternativou je světlá výmalba celého pokoje - vanilková se smetanovou a v kombinaci s výraznějšími obrázky, či výmalbou s obrázky krtečka. Pokoj orientovaný na jih je dobré zastínit, aby se nepřehříval, proto doporučuji použít žaluzie. Koberec na tmavší podlaze volte světlejší kusový (béžová, smetanová, popř. veselá s dětskými motivy, ale jen v decentním provedení). Postel je vhodné volit dřevěnou s kvalitní matrací. Jistě bude potřeba udělat koutek pro hraní, a také koutek pro kreslení se stolem a polohovatelnou židličkou.

Dotaz   Dobrý den, zajímalo by mě, jak vymalovat obývací pokoj orientovaný na jih. Podlaha a nábytek buk, světlá béžová sedačka. Dvě stěny jsou kratší, je na nich okno a dveře. Dále chceme vymalovat na severovýchod orientovaný dětský pokoj pro syna. Jsou vhodné syté oranžové a žluté odstíny? Podlaha je středně hnědá. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, vzhledem ke světlým odstínům podlahy a sedací soupravy a díky orientaci na jih bych se nebál použít sytější odstíny maleb. Vyberte barvu Vám příjemnou. Pro ozvláštnění může být jedna stěna (pravděpodobně proti oknům) jiná, než zbylé tři. Do dětského pokoje bych vzhledem k orientaci ke světovým stranám a díky podlaze doporučil teplé, světlé odstíny maleb.

Dotaz   Dobrý den! Stavíme a zařizujeme nový rodinný dům a v současné době vybíráme interiérové dveře. Okna máme dřevěná (AZ Ekotherm, odstín zlatý dub, dle mého názoru spíš než s odstínem dožluta, tak dooranžova). V celém domě bychom chtěli jednotné podlahy - dřevěné dubové parkety (v obývacím pokoji "kvality 1", v ložnicích "3"). Dlažba v kuchyni a na chodbě bude bílá až smetanová, schodiště dubové. Líbí se nám jednoduché dveře - např. Tenga od Sapeli, nejsme si ale jisti, který druh dýhy máme zvolit. Nebude dub příliš fádní? Hodila by se hruška? A jaký potom odstín nábytku? (Kuchyňská linka, jídelní stůl, sedačka - kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem je jedna místnost.) Moc děkuji, Markéta.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Ladění interiéru je jistě velice příjemné. Dveře bych rozhodně volila v barvě dubu (dub americký má výraznou kresbu a dveře budou oživením). Můžete také volit světlejší javor či břízu. Nábytek by mohl být např. kombinace dub (popř. bříza) a bílá lesklá dvířka, kuchyňská linka bílá s šedou pracovní deskou a prosklenými horními skříňkami (obklad možný jednolitý skleněný). Interiér oživíte výraznějším červeným obkladem a červenou sedací soupravou. Výmalba pak smetanová, popř. temná oranžovohnědá. Alternativou je varianta s tmavší nábytkem - wenge a bílá lesklá dvířka. Také kuchyňskou linku můžete volit v dezénu bělený dub. Možných variant je mnoho. Nedoporučuji ale kombinovat s dřevinami jako jsou hruška, buk, olše, třešeň.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká výmalba se hodí do ložnice. Nábytek je černohnědý a dveře dubové. Děkuji, Ája.
Odpověď  

Dobrý den, k těmto barvám bych volil béžovou či světlé a teplé odstíny hnědé. Určitě nepoužívejte do ložnice syté odstíny, protože nemají uklidňující účinek.

Dotaz   Dobrý den, stavíme dům a já bych Vás chtěla požádat o radu při zařizování obývacího pokoje spojeného s kuchyní. Orientace obýváku – jih, kuchyň – sever. Rozměry: obývák 26 m2, kuchyň 12m2. Ráda bych si koupila javorové dveře, dlažba v kuchyni a přilehlé chodbě by měla být světle oranžová, popř.béžová. Uvažuji o vanilkové nebo žluté kuchyňské lince s javorovým korpusem. Nevím, jakým způsobem zařídit interiér obýváku, jakou plovoucí podlahu tam zvolit, jakou pracovní desku a jaký jídelní stůl vybrat do kuchyně, jak vymalovat… Javorové dveře volím, protože chodba v domě má 1,1 m a bude pravděpodobně málo osvětlena. Velice děkuji za odpověď, Chmelařová.
Odpověď  

Dobrý den, hezká podlaha pro tento prostor bude jistě ořech. Zbývající dřevěný nábytek (jídelní stůl, drobné kusy nábytku v obýváku) by měl být tmavý (wenge). Deska kuchyňské linky k vanilce je vhodná střední až tmavá šedá. Malby a sedací nábytek bych volil v barvě krémové. Doplňky si pořiďte přírodní a vše bude hezký celek.

Dotaz   Dobrý den. Náš dotaz se týká hlavně kuchyně, kterou potřebujeme barevně doladit. Odstín dvířek jsme vybrali portofino alpaca (DC 4092-fa PROFORM), pracovní deska asi v odstínu hliník, indukční varná deska s nerez rámečkem, elektrická trouba černé sklo nebo nerez (ještě váháme) a nerezový teleskopický odsávač. Těsně vedle kuchyňské linky budou plné dveře (asi javor, CPL laminát) a k nim jsme zvolili dlažbu Solid Spectrum White (EGRES). Naproti lince je bílé plastové okno. Potřebujeme poradit, jaký materiál použít (na desku a obklad), jaký odstín máme dát za pracovní desku a jak vymalovat. Uvažovali jsme o mozaice Mix šedý 2,5x5 (prodává se v Siku). A ještě bychom potřebovali poradit s výběrem dlažby a výmalby do chodby. Chodba není moc prosvětlená. Jsou tam již vestavěné skříně v odstínu pařený buk a budou tam čtvery dveře (dvoje prosklené) asi v javorovém odstínu (viz přiložený nákres). Uvažovali jsme o dlažbě Solid Spectrum Brown(EGRES). Za odpověď děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že Vámi vybraná mozaika bude působit zajímavě v kombinaci s obkladem z Lacobelu. Mozaika může být za varnou deskou a digestoří a Lacobel na zbytku, případně je možné ještě jednou vhodně mozaiku zopakovat. Malbu do předsíně ke zvolené dlažbě doporučuji určitě světlou, např. světle okrovou.

Dotaz   Dobrý den, rekonstruujeme na chalupě kuchyň. Podlaha bude ze smrkových prken, konzervovaná přírodním olejem. Součástí kuchyně je horský kachlový sporák na reliéfních nohách, který původní majitelé kolorovali stříbřenkou. Sporák má nádherné původní olivově zelené kachle. Prosím o radu, jakou dlažbu (velikost, barvu, tvar) použít pod sporáček, abychom vytvořili soulad s podlahou a zároveň zachovali ráz místnosti. Výmalba stěn bude bílá. Ostatní nábytek je v krémové barvě, textil bude laděn do zelené. Děkuji za radu. Hezký den, Farská.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož se hůř představuje sporák s reliéfními nožkami, je také těžké konkrétně poradit. Volila bych spíš dlažbu či jednu větší plotnu plechu v odstínu antracitu či kovu. Dlažbu volte jednoduchou, aby nepotlačila výrazný sporák, který by měl zůstat dominantní.

Dotaz   Dobrý den! Posílám fotky obývacího pokoje - pohled od vstupu, nalevo obývací sestava (buk) a dveře do pokoje, napravo gauč a vstup do kuchyně. Kuchyňská linka bude bílá, s deskou v dekoru dřeva (jako parkety), obklady esmira mozaiko mix. (Nebo by bylo lepší zvolit obklad jednobarevný?) Poraďte, prosím, jak vymalovat obě místnosti a jaké by se hodilo provedení dveří, případně nábytku do kuchyně. Předem děkuji za rady.
Odpověď   Dobrý den přeji. K bílé kuchyňské lince se jistě hodí jakýkoli další odstín, bohužel jsem nenašla vámi zvolený obklad. Především volte obklad tak, aby se nějak odstínově nebil s pracovní deskou. Jídelní kout bych do zúženého prostoru vybrala světlý, viz podlaha v obývacím prostru (např. javor). Výmalba v obývacím pokoji by měla být jemná béžová vycházející z odstínu podlahy. Dveře opět v odstínu podlahy, tedy světlé. Výmalbu v kuchyni pak použijte výraznější (viz obklad mozaiky, i když odstín mi není znám). Můžete jej přizpůsobit.
Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu, jak vymalovat dětský podkrovní pokoj. Je dost malý, potřebuji tedy, aby se opticky zvětšil? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu volte v optimistické vanilkové, světle žluté barvě. Ta prostor osvětlí a opticky zvětší. Pro rozšíření pokoje by byly vhodné horizontální pruhy, v odstínu smetanová, žlutá, olivová či oranžová. Aby se pokoj opticky rozšířil, můžete použít tento typ výmalby na kratší strany pokoje.

Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci obývacího pokoje. Zůstane laminátová plovoucí podlaha - barva buk, dveře dýhované mahagon a hnědé zárubně, okna bílá. Orientace pokoje na jihozápad. Prosím o radu: nevím, jakou vybrat barvu sedačky, nábytku a jak vymalovat stěny. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelním koutem. Barva kuchyně, jídelního stolu a židlí je třešeň, sedáky židlí jsou modré, dvě stěny (v jídelně) jsou vymalovány žlutou. Sedačku chceme dvakrát trojsed naproti sobě, na stěnu bez oken a dveří chceme zavěsit televizi, nábytku minimálně. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych volila smetanovou či šedobílou. Sedací soupravu např. tmavě modrou či vínovou se světlými polštářky a doplňky.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Před dvěma lety jsme dělali novou kuchyni (buk+kalvádos) a vyměnili jsme dlažbu. Kuchyně je spojena s obývacím prostorem a chodbou, zde všude je stejná dlažba. Tu tvoří různě zabarvené dlaždice (od žluté, oranžové přes narůžovělou po zelenkavou). Nyní bychom chtěli vyměnit vnitřní interiérové dveře a parkety, které jsou od dlažby oddělené schůdkem a je zde sedací souprava s televizí. Také bychom chtěli vyměnit starý tmavý sektorový nábytek za nový. Okna jsou bílá plastová, vymalováno je zatím nažluto a sedací souprava je oranžová. Prosím o radu, jak by měly vypadat interiérové dveře a nový nábytek? (Dveře a nábytek by měly být taky dub?) Dosavadní parkety se, myslím, k nové dlažbě nehodí. Měly by být nahrazeny plovoucí podlahou jiné barvy? A malba by mohla zůstat zachovaná žlutá, nebo by byla vhodná jiná barva? Taky předsíň je od obytného prostoru dosud oddělena velkými dřevěnými posuvnými dveřmi (viz. fotky 002.jpg), které mají mahagonovou barvu. Co s nimi? Přikládám fotky kuchyně s novou dlažbou i se schůdkem oddělenou dlažbou od parket. Měl by vůbec zůstat schůdek zachován? Celý obývací pokoj s kuchyní je orientován na jihozápad. Jak by měla vypadat barva omítky k vyměněným plastovým oknům, které mají zvenku barvu zlatý dub (fotky 001.jpg)? Předem děkuji za rady a přeji pěkný den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dveře bych doporučila světlé v buku, jako je kuchyňská linka (např. Sapeli Tenga, Note, Lotos). Měly by mít velkou plochu prosklenou – tak, aby se prostor prosvětlil (především chodba). Nábytek bych volila opět v kombinaci buk s prosklením, či světlejší javor. Výmalba by se hodila ve světlejším odstínu, popř. zvýrazněte jen jednu stěnu za televizí v barvě cihlově oranžové a zbylé stěny vymalujte ve smetanovém odstínu. Co se týká exteriéru, volila bych odstín omítky např. jemně béžový, capuccino (popř. smetanová).

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně chodby. Je málo prosvětlená a připadá mi trochu studená. Už jsem jednou ohledně chodby psala, nyní zasílám i fotografie. Vím, že jsme s obkladačem vybrali špatnou spárovačku - jde o světlounce šedý odstín, měli jsme nejspíš doprostřed (mezi hnědé dlaždice) použít tmavě hnědou. Na stěnách je pastelová meruňková, dveře budou ořech (zárubně jsou již na fotografiích zaznamenány) SWING se sklem Satinato. Zajímalo by mě, zda je možné spárovačku ještě nějak upravit. Třeba přetřít ji nějakým voděodolným nátěrem. Udělala bych to nejspíš jenom uprostřed, kde je dlažba tmavá. Okolo je slonová kost a té asi světlá spárovačka tolik nevadí. Jsem z dlažby dost zklamaná. Sice na fotkách ještě není důkladně setřená, ale čekala jsem, že bude lesklejší. Je dost matná, spíše mi připomíná dlažbu venkovní. Moc děkuji za radu a názor, jak celou chodbu vylepšit. Děkuji, Urbanová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Osobně mi světlé spáry uprostřed místnosti nevadí, spíš více vykreslují kresbu pokládky, která je zde opravdu specificky provedená. Nepouštěla bych se nyní do přetírání spár na jiný odstín, protože nevím o zaručeném způsobu, který by tento problém řešil s adekvátním efektem. Výmalba je na fotografiích mdlá, lepší by byla nějaká výraznější barva, která by prostor oživila. Také můžete volit výrazné doplňky. Ty prostor jistě vylepší, pokud budou mít výraznější odstín než současná výmalba.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu. Zařizuji kuchyň propojenou s obývákem a chtěla jsem se zeptat na doladění barev. Dveře i podlaha masiv dub přírodní. Kuchyň není moc velká, ale volím tmavší odstín, protože vanilka nebo bříza se mi nelíbí a působí na mě mdle. Výmalba v kuchyni bílá, linka tmavý mahagon, nerez spotřebiče, šedý obklad. Nevím, jakou podlahu zvolit do kuchyně - zda dlažbu volit šedou či podobnou dubu. A jaký plát? Přemýšlím o dvou variantách: buď něco do bíla v lesku, nebo něco podobného dubu. Nábytek v obývacím pokoji bude také v mahagonu, zde si představuji jednu stěnu vymalovat šedou barvou a zbytek krémovou, ale nevím, zda se to bude k sobě hodit a nebude tam moc šedé. V obývacím pokoji je dostatek světla. Sedačka bude také v krémové barvě. Díky za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažbu v kuchyni bych volila v šedém tónu, tak jako obklad. Pracovní deska poté může být světle šedá až smetanová. Výmalba obývacího pokoje bude ve Vaší navrhované kombinaci působit důstojně, nebála bych se jí.

Dotaz   Dobrý den, máme v přízemí RD dlažbu Defilé 60*30 středně hnědou, nábytek + kuchyň bříza, výmalba dvou stěn červená. Prosím Vás o radu, zda se do tohoto interiéru budou hodit dýhové dveře z bambusu světlého. Původně jsme chtěli také břízu, ale teď se nám zalíbil právě bambus. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vaše ladění interiéru jistě dovolí volit výraznější dveře s kresbou horizontálního bambusu, která bude částečně doplňovat dlažbu. Samozřejmě záleží na konkrétním typu a odstínu.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké byste doporučovala dveře a nábytek do obývacího pokoje (TV stolek, stolek, dvě malé prosklené skříňky). Obývák propojený s kuchyní bílá + bříza, podlaha korek. V obýváku je šedá krbová vložka, krb v barvě slonové kosti (dlažba okolo krbu slonová kost nebo šedá). Výmalba světle zelená, strop slonová kost, sedačka hnědá. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nábytek a dveře bych volila opět světlé, javor či bříza. Vybírejte z blahé nabídky Sapeli – typ Note či Lotos tak, aby se prostor barevně sjednotil.

Dotaz   Prosím Vás o radu, jak sladit barvy. Sedací soupravu mám v barvě bordó, schody v odstínu palisandr a kuchyňská linka je středně hnědá. Prosím, poraďte mi, jak vymalovat tyto spojené prostory a v jaké barvě zvolit nábytek v obývacím pokoji. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud je dominantním prvkem schodiště z palisandru, volila bych nábytek do obývacího pokoje ve středně hnědé, jako je kuchyňská linka. Palisandr je výrazná dřevina, ale může mít mnoho odstínů, který nejsem nyní schopná určit. Odhaduji, že na kuchyňské lince by mohlo jít o dub, ořech až wenge. Je zde také možné kombinovat s bílým leskem. Výmalba pak v odstínech cappuccino, smetanová s doplňky smetanové a bordó jako sedací souprava.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vymalovat jednu stěnu obývacího pokoje červenou barvou, ale nevím, jak vymalovat ty zbylé. Manžel navrhuje bílou, ale tahle kombinace mně přijde chladná. Chtěla bych něco teplejšího, protože byt je dost tmavý. Podlaha a nábytek je z bukového dřeva. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den. Zkusil bych cihlovou v tmavším a světlejším odstínu.

Dotaz   Dobrý den. V ložnici máme laminátovou podlahu třešeň americká a dveře javor. Jaká postel a barva výmalby by se hodila? Líbí se nám temně fialková. Není příliš agresivní? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Obecně bych do ložnice volil klidnější a méně agresivní tóny. Temně fialková nebude moc vhodná. Žlutavá, žluto hnědá (světlá) výmalba bude vhodnější a postel bych udělal v javoru.

Dotaz   Dobrý den, provedli jsme výměnu nábytku v obývacím pokoji. Potřebovala bych vědět, jak jej vkusně doplnit. Nábytek je masiv dub, podlaha smrková, výmalba krémová. Chci do pokoje dát menší koberec, ale nevím, jaká barva by byla vhodná. Taktéž si nevím rady, v jakých barvách dát obraz nad sedačku či na komodu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Koberec bych volil v krémovém odstínu se zajímavým vzorem v zeleno hnědém motivu. Výběr obrazu je velmi těžký, neboť se jedná o subjektivní pocit. Dle fotek interiér působí velmi příjemně.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jak vymalovat dětský pokoj pro šestiletou holčičku? Pokoj má rozměry 3,5m x 3m (na téhle stěně je velké okno). Chtěla bych nějakou barvu, která uklidňuje a povzbuzuje k učení. Líbila by se mi kombinace zeleno-meruňková. Nábytek bude buk + meruňka. Podlahu bude mít korek – má být spíš světlejší, nebo tmavší? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den. Kombinace bude výborná – volil bych jednu stěnu (možná i druhou přes roh) tmavší a ostatní světlejší (tzn. jeden odstín sytější). Dobré je zelenou „srazit“ vmícháním např. žluté.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Zařizujeme pro šestiletou dceru dětský pokoj, je alergik a astmatik (ne silný). Chci se zeptat, jaká podlaha by byla vhodná. (Já si myslím, že korek). Nevím, jak tmavý, nábytek bude v kombinaci buk a meruňka. Výmalba světlá zelená-meruňka. Místnost s velkým oknem. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Pro alergiky jsou vhodné podlahy, ve kterých se nezadržuje prach, roztoči a další nečistoty. Myslím, že jsou vhodné všechny typy, které jdou snadno vytírat. Barevná kombinace je subjektivní pocit, ale Váš návrh je padnoucí. Myslím, že tmavší podlaha bude vhodnější.

Dotaz   Dobrý den,prosím o radu, jak vymalovat obývací pokoj a jaký tam pořídit koberec. Podlaha je přírodní dřevo palubky, dále je v pokoji sedací kožená souprava oříškové až lososové barvy, nábytek javor s bílými dvířky, dveře bílé barvy, okna plastová bílá. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Obývací pokoj můžete zateplit kobercem a výmalbou v oranžových a smetanových barvách. Je dobré zvýraznit vždy jednu či dvě stěny, např. tu za sedací soupravou. Koberec kusový pod konferenčním stolem bych také volila v této barvě. Vhodná by byla i smetanová barva a vzory v oranžové či čokoládové. Doplňky bych doporučila opět v těchto třech odstínech.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak oživit, vymalovat, případně pozměnit obývací pokoj. Pořídili jsme si s manželem nový byt, který jsme narychlo zařídili, ale není to ono. Obývací pokoj je obdélníkového tvaru (spíše nudle)s dveřmi do chodby a průchodem do kuchyně. Kuchyň je barvy hruška se zeleno-šedou pracovní deskou a stříbrnými doplňky. Sedačka je vanilková a zařízení v bříze. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych volila v oranžové barvě, jakou máte na koberci a doplňcích. I když je obývací prostor obdélníkový, vymalovala bych dvě delší stěny se světlými okraji tak, aby vynikla sedací souprava. Na kratší stěně by mohla být bílá tapeta s čokoládovými vzory, popř. smetanová výmalba s dominantním obrazem. Pokoj se sice opticky může ještě více zúžit, ale bude působit tepleji a útulněji. Především vynikne sedací souprava. Doplňky (polštáře…) volte v oranžové a čokoládové.

Dotaz   Prosím o radu, jak vymalovat obývací pokoj. Mám jednoduchou šedou sedací soupravu, buková plovoucí podlahu, nábytek tmavohnědý. Chtěla bych vymalovat asi béžově a v pokoji zvolit nějakou dominantní barvu (polštářky, koberec, stěna). Nevím ale, jakou vybrat. Nebo vymalovat barevněji?
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete vymalovat v jemném cappucino nádechu. Jedna stěna může být výraznější (třeba ta za sedací soupravou) – na ni volte tmavé cappuccino, popř. čokoládu, tedy odstín vycházející z nábytku. Doplňky bych poté doporučila v bordó barvě, která by měla ladit k bukové podlaze.

Dotaz   Dobrý den, zařizuji studentský pokoj a nerada bych udělala nějakou chybu. Proto bych se potřebovala poradit, jakou kombinací barev pokoj vymalovat a do jakých barev ladit plovoucí podlahu (světlejší, nebo tmavší) a doplňky (kobereček). Pokoj má rozměry cca 4x3m, na kratší stěně je okno a na protilehlé dveře. Už jsem si vybrala nábytek v provedení hrušeň/vanilka celoolše a uvažuji o pohovce v červeném dekoru (ta bude umístěna na protilehlé straně), viz obrázek z prospektu. Mockrát děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K výraznějšímu nábytku můžete volit také podlahu v tmavším tónu (olše) se světlejším koberečkem. Pohovku bych doporučila v odstínu bordó se smetanovými (vanilkovými) doplňky. K tomu se bude skvěle hodit výmalba ve smetanových, béžových odstínech.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit s barvou zdí do obývacího pokoje. Máme tmavou plovoucí podlahu a nevíme, jak vymalovat. Děkuji za odpověď, Jirešová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vaše specifikace interiéru není dostatečná na konkrétní radu. Volila bych ale světlejší odstíny výmalby - cappuccino, bílá čokoláda, smetanová. Jednu stěnu můžete zvýraznit bordó či cihlovým odstínem. Záleží na barvě sedací soupravy a nábytku.

Dotaz   Hezký den. Prosím o radu, jak vymalovat předsíň a chodbu v RD. V přízemí bude dlažba světlejší šedivá SAVANA od Raka + proužek (šedivá + bílá + béžová - něco jako listela), schodiště do patra a podlaha v patře masiv jasan. V přízemí máme dveře Sapeli ořech Damier a v patře dub Damier. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vstupní prostory domu bývají většinou menší, a proto doporučuji volit světlé odstíny výmalby (světle šedá, šedobéžová, smetanová) v kombinaci s výraznějšími doplňky bordó, červená, oranžová.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně barvy do pokoje. Mám tmavý (málo prosluněný) pokoj a chtěla bych ho zesvětlit. Jakou mám použít barvu na stěny a jaký nábytek bude vhodný? Děkuji moc za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Do tmavých prostor volte světlé odstíny výmalby i nábytku. Nábytek javor, jasan, bříza, dub. Výmalba v jemných teplých odstínech - vanilka, žlutá, jemná oranžová, smetanová. Doplňky pak výraznější - červená, bordó, cihlová oranžová.

Dotaz   Dobrý den, nevím, zda k Vám dorazil můj dotaz z minulého týdne, takže jej pro jistotu píši ještě jednou. Ráda bych se dotázala, jakou barvu interiérových dveří je nejvhodnější zvolit k dřevěné podlaze v provedení buk Natura od firmy Magnum. Je nutno držet se striktně barvy podlahy a zvolit také bukové dveře? Nebo je lze zvolit dveře v barvě výrazně světlejší (např. javor) nebo naopak tmavší (např. ořech)? Ráda bych zvolila výraznější dveře, neboť podlaha není příliš výrazná a výmalba bude velmi světlá (uvažujeme o smetanové nebo o velmi světlé meruňkové). Prosím o radu, jaká barva dveří by byla za této situace nejvhodnější. Interiér by měl vyznít světle a spíše moderně - jde o řadový dům. Dále prosím o sdělení, zda je vhodné volit do dvou částí domu (předsíň a obývací pokoj) nábytek ve stejném barevném provedení, konkrétně wenge + smetanová. Je vhodné opakovat v bytě na více místech stejnou barevnou kombinaci, obzvlášť je-li takto výrazná? Není uvedená kombinace barev navíc jen momentálním trendem, který může po odeznění interiéru spíše uškodit? Jakou alternativu byste doporučovali? Děkuji za Váš odborný názor.
Odpověď  

Dobrý den, rozhodně by dveře měly být v kontrastu. V tomto případě spíše tmavé - ořech. Ten bude dobře ladit s uvažovanou výmalbou. Co se týče nábytku - vždy je lepší, když má celek nějaké společné prvky. Působí to jednotně a dojmem, že to bylo navrženo s rozmyslem. Kombinace wenge a smetanová je moc hezká a též se Vám bude hodit k ostatním vybraným odstínům a materiálům. Nebál bych se, že interiéru nové trendy uškodí. To je většinou časově delší záležitost. V té době už i Vy budete chtít interiér pozměnit.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem podlahy a barvy stěn v nově zařizované kuchyni. Jsou v ní dvě okna, ale protože je v přízemí, není úplně nejsvětlejší. Linka bude v barevné kombinaci švestky (světlý ořech) a světlé vanilky (ta převažuje). Pracovní deska bude světlá a za linkou bude místo obkladů lamino deska v barvě švestky. Místnost má rozměry 4x3,5m a prozatím si nevíme rady s barvou podlahy a vymalováním. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, osobně bych šel do kontrastu a volil bych podlahu ve dřevě, a to tmavém ořechu. Výmalba může být i výraznější, například zelenožlutá.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s barvou kovového zábradlí v interiéru (zatím je natřené šedou základovou barvou). Je součástí dřevěného schodiště barvy borovice, které vede do patra s galerií (také borovice). Součástí patra je vestavěná skříň (3,5 m široká, 1,8m vysoká, 3x posuvné dveře rozdělené vodorovně na tři pruhy - americká třešeň, bříza, americká třešeň). Zároveň bych chtěla vymalovat zeď od zábradlí k oknu, moje představa je žlutozelenkavá barva (máme zelenou pohovku, barvu přikládám). Podlaha je plovoucí laminátová barvy javor. Prosím, poraďte. Pro představu posílám pár fotek.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Zábradlí můžete natřít bílou barvou, popřípadě tmavým odstínem vycházejícím z odstínu třešně. Bílá bude působit čistě a vynikne za ní žlutozelená (jarní zelená) výmalba. Doplňky poté můžete volit v bordó či oranžovočervených odstínech.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit. Mám vanilko-ořechovou kuchyň spojenou s obývákem. Nevím, v jaké barvě mám dát dlažbu a jak vymalovat zdi. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažbu bych volila v jemných šedých odstínech, třeba v šedobílé. Výmalbu pak smetanovou, cappuccino až tmavě čokoládovou na jedné stěně.

Dotaz   Dobrý den. Můj dotaz se týká barvy nábytku – ta by měla ladit ke krémovému koberci a světle zelené sedací soupravě. A dále mi doporučte odstín výmalby. Děkuji za odpověď, Romanidisová.
Odpověď   Dobrý den, volil bych tmavší nábytek wenge, ořech. Výmalba může být například cihlová.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se s vámi poradit ohledně zařízení a barevného sladění obývacího pokoje. Ten slouží zároveň jako pracovna a ložnice – v jedné třetině je patrová postel, pod kterou je psací stůl - vše v olši. Tato část je od zbytku pokoje oddělena nosným překladem. Dále máme sedačku - kombinace olše a látkového potahu v podobném odstínu a konferenční stůl v olši. Podlaha je z PVC - imitace tmavšího dřeva. Pokoj má rozměry 3,5 x 7 metrů. Uvažuji o výmalbě stěny za sedačkou do červena, na ostatních chci odstín šedé. Obývací stěnu si představuji v kombinaci olše a lesklé červené. Nebude to moc divoké? Máte jiný nápad? Mám nějak barevně oddělit obývací část od pracovny s ložnicí? Jak? Děkuji, Nikola Kepáková.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Obývací část můžete oživit výraznějším odstínem výmalby (např. bordó v kombinaci s šedobéžovou (cappuccino)), která prostor uklidní a zútulní. Tuto barvu bych volila především do části pracovní a spací. Nábytek doporučuji pouze v olši popř. v kombinaci se smetanovou (bílou). Červená by mohla časem působit nepatřičně a především v kombinaci s olší lacině. Výrazným prvkem by byla výmalba. Vše ale záleží na členění daného prostoru, jak je co rozmístěné.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o zařízení obývacího pokoje, který je částečně propojen s kuchyní. V kuchyni je nábytek javor, černá pracovní deska, oranžová výmalba. Jaký zvolit nábytek do obývacího prostoru (odlehčená sestava, sedací souprava, koberec na střed)? Pokoj má plovoucí podlahu buk a olivově zelenou výmalbu. (Stará obývací sestava je černá.) Bylo by možné zaslat nákres místnosti k radě na vhodné rozmístění nábytku? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, zvolil bych jednoduchou sedací soupravu. Umístění však záleží na ostatním rozmístění nábytku. Může být v prostoru a zrovna tak v rohu. Osobně jsem příznivcem zásady čím méně nábytku, tím lépe.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak sladit v jednom prostoru obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Kuchyň je v provedení javor s nerezem, dlažba je světlá velkoformátová. Výmalba celého prostoru v jemném světlém okrově-žlutém odstínu. Z jídelny stoupají do patra bukové schody a parapety i dveře jsou v buku. Jaký odstín plovoucí podlahy a nábytku se hodí do obýváku a jídelny, aby to nebylo mdlé? Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den. Krásná bude tmavší podlaha, doporučuji třeba ořech. Položte ji v celém prostoru.

Dotaz   Dobrý den, řeším problém s vymalováním obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Rozhodli jsme se pro barvy modrou, žlutou a zelenou. Místnost má tvar obdélníku, ve stěně (A) je okno a je protilehlá (D) s dveřmi a s kuchyňským koutem odděleným vyzděným barem. Vpravo od stěny s oknem (B) bude modrá rohová sedačka, a nalevo od stěny s oknem (C) bude televizní koutek. Tam je již avizovaný bar. Prosím, poraďte, jak vymalovat. Přemýšleli jsme nad pruhy: jaké budou lepší - svislé a nebo vodorovné? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, Michaelo. Svislé pruhy místnost opticky zúží a zvednou, kdežto ty vodorovné budou opticky rozšiřovat. Doporučuji vodorovné pruhy.

Dotaz   Dobrý den, mám dotaz ohledně dveří Lotos od firmy Sapeli. Tyto dveře jsme si vytipovali pro svůj interiér, váháme však, zda je zvolit v provedení buk, nebo čistě bílá. Podlaha je buková (buk Natur od firmy Magnum), výmalba bude v přízemí smetanová, v patře velmi světle oranžová. Okna jsou bílá. Je mi jasné, že bukem by se asi nic nezkazilo, ale bílá by se mi líbila více, neboť by celý prostor více prosvětlila. Váhám však, zda se do interiéru hodí, když tam jinak nic jiného v bílé barvě nebude (jen okna zevnitř). Kromě toho si to neumím příliš představit, z mých známých si v domě nikdo bílé dveře nepořídil a nevím, zda v tomto směru není bílá již "out". (Není bílá typická spíše pro panelové domy?) Navíc se mi nepodařilo spatřit dveře Lotos v bílé barvě v žádné vzorkové prodejně a mám obavy, zda v tomto provedení nebudou působit příliš kýčovitě (stříbrné lišty na bílém podkladu). Prosím o Váš odborný názor. Moc děkuji, Alena.
Odpověď  

Dobrý den, Aleno. Počítejte, že nebude bukové provedení shodné. Také budete řešit provedení nábytku, musíte si ujasnit celý koncept. Pokud by dveře byly bílé, podlahu by to chtělo tmavou a nevytel také. Takže doporučuji držet se bukového provedení a interiér oživit barvami tak, jak plánujete. Hlavně dejte na svůj dojem, na to, co je Vám příjemné.

Dotaz   Dobrý den, pořizujeme si novou kuchyň a potřebovala bych poradit s barvami. Jediné, co máme vymyšleno, ve světle žlutá výmalba a zářivě žlutá mozaika místo obkladů. Linku bychom chtěli ve dřevě – líbí se mi bělený dub nebo světlý jasan. Myslíte, že to k sobě půjde? Jakou máme zvolit barvu pracovní desky a dlažby? Nebyla by ke žluté lepší tmavší linka, třeba dub rustikal? Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Martina.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych světlou kuchyňskou linku v běleném dubu či javoru. Obě dřeviny můžete kombinovat se šedou až antracitovou pracovní deskou. Dlažbu opět v tomto odstínu.

Dotaz   Dobrý den. Jsme mladí manželé a zařizujeme novostavbu. Do koupelny (je v patře) o rozloze 16m2 jsme vybrali obklady z Raka - INDIA v oranžovobílé kombinaci. V přízemí máme ještě WC – tam jsme zvolili obklady ORION od španělské firmy Venus. Obklady jsou béžové a šedobéžové. Chci se zeptat, zda k sobě trochu ladí. Z vašich odpovědí jsem vyčetla, že by koupelna měla z části korespondovat s barevností celého domu. Chtěla jsem oranžovou použít i jinde v místnosti, třeba v kuchyni nebo obýváku. Nevím, kde by to bylo vhodné. Napadla mě třeba výmalba jedné stěny, obklady v kuchyni, doplňky, židle… Kde byste ji použil Vy?
Odpověď  

Dobrý den, Zuzko. Myslím, že není zásadní podmínkou ve dvou zařízeních v různém patře sladit keramiku, jde o různé místnosti. Vhodné bude horní koupelnu sladit s navazující chodbou, nebo jinou vedlejší místností. Pocitově to bude velmi příjemné. To samé platí pro spodní WC.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně vymalování obýváku, ložnice, kuchyně a chodby. Koupila jsem panelákový byt 2+1 o rozloze 59 m2, kde jsou do všech pokojů jen oblouky bez dveří a všude je světlá plouvoucí podlaha. Kuchyně je nová světlá v odstínu cappuccino. Koupila jsem si jídelní sedačku v barvě cappuccino, sedák kouřově hnědý. Mám v plánu vymalovat místnost dofialova. Bude se to hodit, nebo doporučíte jinou barvu? Sedací soupravu jsem si koupila tmavší, rezavo-hnědou. Skříňky jsou ze světlejšího dřeva s kováním, typ western. Je to propojené s kuchyní pouze obloukem. V ložnici bude skříň odstín dub, postel kombinovaná dub+čela kovová stříbrná, kovové stříbrné noční stolky. Lampičky a lustr jsem chtěla černé. Hodily by se zdi šedé? Nebude to moc fádní? Netuším, jak vymalovat chodbu. Chci si koupit světlou šatní skříň v kombinaci s hliníkem. Moc děkuji za radu. Přeji Vám hezký den, Staňková Jarmila.
Odpověď  

Dobrý den. Myslím, že pokud se v této kombinaci budete cítit dobře, je vhodná a jistě nebude fádní. Chodbu vymalujte nějakou teplou světlou barvou – např. žlutavou. Stejný typ použijte i do ložnice, aby působila útulně.

Dotaz   Dobrý den, již před časem jsem Vám posílala fotografie sedačky a prosila o rady, jak k ní barevně vymalovat. Bohužel se mi dosud nikdo neozval :-( Už mám malíře objednaného a nejsem si jistá tím, jak vymalovat. Posílám znovu fotografii sedací soupravy a nábytku, který mám objednaný. Děkuji, Olga.
Odpověď  

Dobrý den. Vzhledem k modré sedací soupravě bych se nebál šedé.

Dotaz   Dobrý den. Na chodbě máme olšovou laminátovou podlahu, v pokojích bukovou. Chceme položit podlahu do obývacího pokoje, který je situován na jih, je velký 16 m2 a je v něm tmavá stěna (asi dub). Nemůžeme se rozhodnout, zda položit také dubovou podlahu a raději koupit jinou stěnu, nebo jestli zvolit ještě jinou dřevinu (jakou?). Jaký nábytek by se pak hodil k bukové podlaze a jak vymalovat? Děkuji za radu, s pozdravem Renata.
Odpověď  

Dobrý den, jsem zastánce jednoduchosti. Třeba podlahy bych volil v celém bytě stejné. Pokud do obývacího pokoje dáte buk nebo olši, zvolil bych jiný nábytek. Typ „stěna“ v dnešní době není zrovna v kurzu, lepší jsou dva kousky menších rozměrů.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Nevím, jak vymalovat obývací pokoj a ložnici. Obývák má tvar obdélníka o rozměrech 3,40x5,6m. Podlaha i dveře do obýváku a ložnice jsou také olše. Sedačka je rohová v tmavě oranžové barvě, závěsy a polštáře na sedačce jsou světle oranžové. Koberec pod stolkem je pískový. Okno a dveře do ložnice jsou naproti sobě a u dveří je malý pracovní stůl. Chtěla jsem společnou stěnu do ložnice, kde je pracovní stůl, vymalovat světle zelenou barvou a stěnu za sedačkou o něco tmavší. V ložnici je volná pouze stěna za postelemi a společná stěna s obývákem. Postel a skříně jsou také olše a koberec žíhaný oranžový. Plánovala jsem, že stěnu za postelí vymaluju v odstínu světlý okr nebo žlutá. Stěnu, na které jsou dveře do obýváku, jsem si představovala o něco tmavší. Chtěla bych znát Váš názor. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Malba v zeleném odstínu (hrášková) půjde pěkně k uvedeným materiálům. Do ložnice je dobré dát uklidňující odstín, a to okr i žlutavá splňují.

Dotaz   Dobrý den. Chceme si zařídit kuchyň propojenou s obývákem, a proto bych Vás ráda požádala o radu. Pokoj je veliký jen 6,3 x 3m. Asi tak na polovině plochy je kuchyňská linka + stůl a židle v barvě ořechu. Jedno okno (na delší straně) je na jih, druhé (na kratší straně) na západ. Dalo by se říci, že vždy na straně proti oknům jsou dveře. Okna i dveře jsou v bílé barvě. Jakou bychom měli zvolit podlahu, barvu sedací soupravy a nábytku, aby se to hodilo ke kuchyni? Prosím, doporučte nám i výmalbu s doplňky. Nábytek se tam nevejde skoro žádný, ale chtěla jsem alespoň nějakou polici. Myslíte, že by podlaha mohla být jednotná - dlažba nebo thermofix? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vzhledem k malému prostoru bych volila světlejší odstíny. Na podlahu doporučuji thermofix v dekoru bělený dub, javor nebo dub klasický. Nábytek může být v ořechu s bílými dvířky. Vše hezky doplní výmalba ve světlých odstínech smetanové či cappuccino. Jedna stěna může být výraznější, třeba cihlová.

Dotaz   Moc prosím o radu, jak sladit barvy v obývacím pokoji s jídelním stolem a kuchyní. Vkládám fotku obývacího pokoje. Máme již obývací stěnu, ta je v kombinaci wenge - slonová kost. Na podlaze je dlažba - okraj wenge, střed našedlý. Krb je jiný než na obrázku – je to sloupový kvádr. Kuchyň bude oddělena pultem a za ním bude jídelní stůl. Kuchyň je obložena světle zelenkavým obkladem, dlažba tam je béžová. Kuchyň by se mi líbila v barvě ořech v kombinaci s bílou. Nebo mám raději použít také wenge? Prosím o radu, jakou zvolit barvu kuchyňské linky, pracovní desky, jak kuchyň vymalovat. Jaký jídelní stůl a židle a jakou sedačku a výmalbu v obývacím pokoji. Upřesňuji, že daná je již dlažba v kuchyni i obýváku, nábytek v obýváku a obklad v kuchyni. Barva kuchyně na obrázku nebude samozřejmě odpovídat, platí pouze uspořádání.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou linku můžete volit jak ve wenge, tak i v barvě ořechu v kombinaci bílého lesku či matného skla. Wenge by ale působilo sjednocenějším dojmem v celkovém pohledu na interiér. Pracovní desku volte slonovou kost nebo jemné béžovou či šedobéžovou. Sedací soupravu doporučuji smetanovou nebo výraznou bordó se smetanovými doplňky. Jídelní stůl by vypadal krásně v kombinaci skla a wenge. Vše podtrhne výmalba v odstínu cappuccino.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jaký zvolit nábytek (stolek pod TV, konferenční stolek) do obývací části našeho domu (je propojena s kuchyní a jídelnou). Kuchyňská linka je v dekoru wenge, pracovní deska bílá a stejně tak i obklad zdi, podlaha cocobolo světlé, dveře Sapeli Tenga - ořech. Jaká výmalba by byla vhodná? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nábytek do obývacího prostoru bych volila opět wenge (může být kombinovaný s bílými dvířky) tak, aby celý prostor s kuchyní působil harmonickým, sjednoceným dojmem. Výmalbou můžete prostor trochu oživit: výraznějším odstínem vymalujte jednu stěnu (za televizí nebo za sedací soupravou) v odstínu oranžová, olivově zelená či červená. Zbylé stěny bych volila ve smetanové popř. cappuccino nádechu.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru barvy podlahové krytiny (lino) a obkladů do kuchyně. Jedná se o panelákovou kuchyň s orientací na sever o rozměrech cca 2,7 x 3,2 m. Barva kuchyňské linky bude javor, pracovní desku zatím nemáme vybranou. Předem děkujeme za nápady, Peter V.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych podlahu v jemném šedém či šedobéžovém odstínu a pracovní desku také světle šedou. K tomu doporučuji výraznější obklad v teplých odstínech, třeba oranžový (jako výmalba) nebo červený. A před to dejte skleněný obklad, výmalbu tak budete moci obměňovat a tím kuchyň oživovat.

Dotaz   Dobrý den. Kuchyň má odstín bělený dub a je spojená s obývákem. Na podlaze mám korek, výmalba je světle hnědá, strop bílý. V kuchyni je bílý stůl a židle. Může být nábytek v obýváku wenge nebo tmavý dub, sedačka tmavě hnědá, dveře Sapeli dub? Nábytkem myslím jen TV skříň (před béžovo-šedou tapetou) a konferenční stůl. Jaká může být dlažba v pokračující chodbě, kde jsou patery dveře? Na ni navazuje zádveří (3m2) s šedou dlažbou. Jaká by měla být vestavěná skříň v zádveří? Šedý lacobel, lamino bílý dub, nebo zrcadla?
Odpověď  

Dobrý den přeji. Obývací stěnu můžete volit opět v dubu a dveře také, např. v kombinaci s bílým lakem. Dlažbu bych doporučila opět světlou šedou a do zádveří skříň s lacobelem světlým (zelenkavý, šedý) nebo zrcadlem, které by prostor opticky zvětšilo.

Dotaz   Dobrý den! Chtěla jsem Vás požádat o radu, jak sladit interiér kuchyně s obývacím pokojem. Kuchyňskou linku už máme vybranou: chceme dýhu ve světlejším zebranu v kombinaci s bílým lakem a matnou vanilkou, deska bude bílý kámen. Sedačka je v barvě cihlové. Potřebovala bych poradit s výběrem dlažby, dveří a barvou stěn. Děkuji, Daniela.
Odpověď  

Dobrý den, středně šedá dlažba a výmalba v odstínech žluté budou spolu dobře ladit. Dveře bych volil v ořechu.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych poprosila o posouzení barev v kuchyňském koutu. Jedná se o malý prostor (délka 2m + varné centrum 90 cm). Dlažba a obklad mají mramorově šedou barvu, broskvová výmalba se může změnit. Na kuchyň navazuje obývák (v dekoru javor), je trochu schovaný za příčkou. Stávající linka (z borovice) sahá až do stropu. Návrh na novou linku předpokládá 70 cm horní skříňky s výklopem a jednu rohovou skříňku. Dva výklopy budou skleněné. Uvažovala jsem o rozveselení prostoru: to jedněmi či dvěma oranžovými dvířky. Jakou barvu mají mít skříňky? Spodní tmavší a vrchní světlejší? Může být pracovní deska šedá? Nechtěla bych barvu připomínající borovici. Děkuji za odpověď, Bl.
Odpověď  

Zvolil bych nedřevěný dekor. Hezký bude nějaký světlejší lak (slonová kost, možná vanilka). K šedivému podkladu a zmíněné malbě bude vhodný.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu týkající se chodby. Z ní vedou troje dveře a stěna v tmavě hnědé barvě (palisandr). Okno je bílé a na podlaze je položený Thermofix – dřevo 10103-1, výmalba je křiklavě, dá se říct pastelkově zelená. V jaké barvě mám pořídit doplňky? Jedná se spíš o verandu a venkovní dveře. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Doplňky bych volila v tlumenějších, světlých odstínech - smetanová, cappucino, šedobéžová. Možná by se hodila i oranžová, záleží na odstínu zelené.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu. Zařizuji nový obývák spojený s kuchyní. Podlahy a dveře (masiv) jsou z přírodního dubu. Popis plánované kuchyně: mahagon s hliníkovými rámečky, nerez spotřebiče, plát a dlažba šedá, výmalba bílá. Obývací pokoj bude takovýto: nábytek mahagon, sedačka smetanová, jedna stěna do šeda (u ní bude jídelní stůl v barvě mahagon a krémové židle) a na protější straně chci vymalovat část zeleně (v rohu, kde bude krb). Nevím, zda se to bude k sobě hodit. A jakou zelenou zvolit? Světle zelenou jsem chtěla ještě použít na koberec pod sedačku. Prostor je dobře prosvětlený, plocha je 40m2. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vaše barevná představa je příjemně vyvážená. Můžete volit zelenou v odstínu oliva nebo jemnou světle žlutou. Obdobný by měl být také koberec. Pokud je barva mahagonu výrazná, volila bych tlumenější odstín.

Dotaz   Dobrý den! Děkuji za odpověď a rovnou mám ještě jeden dotaz: mám podlahu a dveře z přírodního dubu, nábytek (kuchyň a skřínky v obývacím pokoji) z je tmavého mahagonu, sedačka krémová a na jedné straně pokoje je šedá výmalba. Byla by také možnost použít jako doplňkovou barvu (na koberec, pod sedačku atd.) fialovou? Původně jsme přemýšleli o zelené. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Myslím, že fialová bude také hezká a že bude ladit se zbývajícími materiály.

Dotaz   Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, v jaké barvě pořídit sedací soupravu a koberec do obývacího pokoje. Ten je spojen s kuchyní, rozměry má 9x5m, kratší strany jsou vymalovány. Za kuchyňskou linkou je světle zelená, kuchyňská linka je bílá z Ikey,protější krátká strana v obýváku je zemitá hnědá, okna jsou bílá. Ráda bych si objednala bytového architekta, aby mi poradil. Poskytujete i tyto služby? V okolí nemůžu nikoho najít, bydlím poblíž Příbrami. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Sedací soupravu bych volila smetanovou až bílou, popř. cappuccino s doplňky v zelené barvě (odstín kuchyňské linky). Koberec doporučuji v barvě smetanové, případně v nádechu do zemitého tónu (viz. výmalba obývacího pokoje). Bohužel nejsem z Příbrami ani okolí a neznám z této oblasti ani žádného bytového poradce.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. S manželem jsme koupili byt a rádi bychom si udělali obývák v africkém stylu. Problém je, že si nevíme rady s barvami. Jediné, co zůstane z původního vybavení, bude gauč, který je béžovo-oranžový. Obývák si představujeme v hnědých tónech (přes gauč by se dal přehoz?). Chtěla bych Vás požádat o radu, jakou barvu by měla mít podlaha a v jakém odstínu by měl být nábytek. Nechceme pokoj nějak moc zastavět, má být vzdušný s minimem nábytku. Na internetu mne velice zaujala výmalba jen jedné stěny, např. za gaučem. Tímto bych vás chtěla poprosit i o radu, jak vymalovat, případně jakou zvolit tapetu a kam. V příloze Vám zasílám jednoduchý náčrt naší představy. Jídelní stůl na obrázku v obýváku je proto, že se jinam nevejde. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, dotaz dorazil bez zmíněného náčrtu. Podle popisku se lze těžko orientovat. Nápad s vymalováním (či dekorováním) jedné stěny je jinak pěkný. Můžete zkusit i tapety.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat na barvu obývacího pokoje. Nevím totiž, jak vymalovat. Sedací souprava je tmavě oranžová, konferenční stolek a stolek pod TV jsou v bílé barvě. Obývák je spojený s kuchyní, která má veškerý nábytek v barvě třesně. Z obýváku vedou dveře na balkon, na tuto stranu svítí sluníčko celý den. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, zkusil bych odstíny cihlové.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak vymalovat dětský pokoj pro dvouletého syna. Nábytek (postel, skříň a komody) má modrý z Ikey. Jedna strana místnosti je zkosená, je na ní střešní okno. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Zvolil bych nějaký příjemný odstín žluté a stěny bych doplnil o nálepky, které jsou v dnešní době velmi populární.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jak vymalovat podkrovní ložnici a dětský pokoj. Šikmé stromy jsou hodně strmé. Zvedají se od jednoho metru a sahají až ke štítu střechy (stropy nejsou snížené). Bojím se toho, že když stropy snížím např. použitím sádrokartonu, tak tyto pokoje, které nejsou moc velké, budou působit ještě menším dojmem. Moc děkuji za radu, Jana.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud jsou pokoje malé, volte světlé odstíny výmalby (vhodná bude vanilková, fialková, jemná zelená). Záleží také na přísunu světla. Malé podkrovní pokoje s velkými šikminami a hodně vysokými mohou působit úzkým, vysokým dojmem (jako rokliny, či díry ve skále). Možná bych se nebála stropy snížit, a tím pokoje opticky rozšířit a zútulnit. Záleží ale na daném prostoru.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Mám kuchyň Adel středně hnědá z IKEY a kuchyňská deska je v barvě antracit. Ráda bych si pořídila místo obkladů obkladový panel, ale nevím, jakou barvu by měl mít. Nejdříve jsem myslela na bílou, poté mě napadlo café latte. Ostatní nábytek je též ve středně hnědé, sedací souprava je bordó. Doplňky mám laděné do bíla a bordó, na polštářích na sedačce je ještě tmavá šedivá. Výmalba celého prostoru je zatím bílá. Nevím, jaká jiná by se hodila. Jedná se o prostor kuchyně spojené s jídelnou a obývacím pokojem. Celý prostor má dohromady asi 45m2 a je dobře prosvětlený. Jsou zde francouzské dveře a ještě další tři okna. Jsem vyznavačem vzdušného volného prostoru. Jakou barvu panelu bych měla, prosím, zvolit a jaká výmalba by se k tomu hodila? Děkuji moc za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Obklad bych volila v odstínu světlé bílé kávy. Výmalba v obývacím prostoru by mohla vypadat takto: jedna stěna světlejší šedá či šedobéžová, zbylé ve smetanové barvě.

<< zpět ( stránka 1 / 12 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |8 |9 |10 |11 |12 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře