Pragointerier

ostatní - krb

Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci staršího jednopatrového domu. V přízemí chceme podlahové topení. Nevíme, jaký typ a barvu podlahy zvolit v prostoru obývák-kuchyň, který je řešen do tvaru L a je otevřený. Ještě musím podotknout, že prostor je celkově menší a v obýváku budou krbová kamna. Přemýšleli jsme o Marmoleu. Jaký názor máze na tento materiál Vy? Popřípadě, jaký jiný by jste nám doporučila. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, volba podlahy je spjatá s volbou dveří a pak celého interiéru. V menších prostorách je dobré volit podlahu světlejší trendově nadčasové jsou teplé medové odstíny středoevropských dřevin. Marmoleum je tvrdý snadno udržovatelný podlahový materiál. Již na trhu nabízí desky tl. 5-8mm (podobně jako plovoucí podlaha) nebo pásy. Spíše bych se přikláněla k tomuto formátu – míň svárů. Ke krbovým kamnům klasickým by odstín dřeva byl vhodnější. K moderním je vhodná spíše uni barva a zase světlejší např. béžová , kouřově hnědá.
Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci staršího jednopatrového domu. V přízemí chceme podlahové topení. Nevíme jaký typ a barvu podlahy zvolit v prostoru obýkák-kuchyň, který je řešen do tvaru L a je otevřený. Ještě musím podotknout, že prostor je celkově menší a v obýváku budou krbová kamna. Přemýšleli jsme o Marmoleu. Jaký názor máte na tento materiál Vy? Popřípadě, jaký jiný by jste nám doporučila. Děkuji P. Marková
Odpověď   Osobně se více přikláním k použití keramické dlažby. Proti Marmoleu má vyšší životnost, tvrdost, funkčnost co se týče prostupu tepla podlahového topení i údržby. Při použití rektifikovaných dlaždic je pokládka beze spár. Je možné taky použít plovoucí podlahu dřevěnou eventuelně laminátovou imitující prkna. Ke krbovým kamnům (předpokládám klasickým) se stylově více hodí - interiér pocitově zatepluje.
Dotaz   Dobrý den, dokončujeme stavební práce na rodinném domu a potřebujeme poradit s vhodným výběrem dveří. Celý dům je obložen v cihle (ROBEN) - anglický venkovský styl. Okna jsou již osazena - v barvě bílé, rovněž tak vstupní dveře. Celý vnitřek domu se snažím doladit do stejného stylu. Barva kuchyňské linky je bílá s mořenou pracovní deskou antik. Dlažba u krbu a v kuchyni je rovněž v barvě antik (starobéžová). Stojíme před otázkou, jak doladit vnitřní dveře a schodiště. Mají být také bílé jako okna a vstupní dveře, nebo v barvě buku? Rovněž jsem se chtěla poradit s výběrem koberců. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost rodinného domu je imitace přírodních materiálů Klinker, předpokládám odstín světlehnědobéžový, dlažba antik – „starobéžová“ a neutrální bílá. Stylově se více přikláním pro zateplení interiéru dřevem, a to výplně otvorů – vnitřní dveře a schodiště v odstínu buk přírodní k barvě bílé (okna, vstupní dveře, eventuálně malba v komunikačních prostorách chodby). Doporučuji doplnění v obytném prostoru odstínem nejsytějším z obkladu Klinker ( malba, eventuálně sezení). Koberce by měly být jednobarevné s použitím jemného detailu, např. v borduře, eventuálně kusový koberec u hlavního sezení v obytném prostoru. Doporučuji firmu Carpet design s.r.o. Praha, kde nabízejí veliký výběr koberců .

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu barevného provedení (plovoucí podlaha, int. dveře, schodiště, stěny) společného prostoru. Popis prostoru: cca 40m2 (obyvák+jídelna). Barva oken teak, jídelna umístěna tak, že dvě stěny vedle sebe tvoří velké tříkřídlé prosklené dveře 3metry široké. Tzn. hodně světla. Chtěla bych prostor opticky působící vzdušně, svěže,čistě ale zároveň teple. Místnost spíše opticky zvětšit než zmenšit. Vstup do této společné místnosti je z chodby, kde je umístěno schodiště a proto vstup je vymyšlen a připraven na posuvné dveře v šíři 130cm, představa je nechat je celoskleněné z důvodu dostání denního světla do prostoru schodiště. Myslíte, že když tento prostor ponechám bez zárubní,bude to opticky působit větší, přece jenom šíře pro posuvné dveře není největší a myslím si, že vytvořením zárubní tak otvor opticky spíše zmenším. V ob.místnosti bude také krb, který chceme obložit červenými lícovými cihlami. Poraďte jak barevně sjednotit celý interiér. Co se týká int. dveří do ostatních místností, líbí se mi Harmonie typ 40 od Sapeli, ale nevím jak sladit barvu. Vím, spousta dotazů, ale přesto děkuji za Vaší odpověď a přeji pěkný den Hanka
Odpověď   Dobrý den, dveře ponechejte určitě celoskleněné bez zárubní budete mít optické propojení s interiérem již z chodby (velice působivé). Podlahy by měly pak být stejné v chodbě i v obytném prostoru. Podlaha pařený buk, okna Teak, dveře buk, schodiště stejné jako podlaha pařený buk (v případě, že použijete podlahu plovoucí se tato dá použít i na obklad schodiště). Doplňková barva červená (sedací souprava, stínítka svítidla, umělecké předměty velkoformátové pro vyvážení velikosti oken), malba zdí světle kouřová až smetanová.
Dotaz   Dobrý den paní architektko, prosím potřebovala bych poradit s výběrem žaluzií a vymalování místnosti ve svém nově postaveném RD. Okna dřevěná EUROOKNA -vyrobená z borovice - mořená TEEK-KEEFER - spíše hnědá, výrobce KaRDE - kliky na oknech imitace bronze!! Dveře z jasanu - typ Harmonie, ALEGRO, osazené klikou ENTERO - čtvercova SNI broušeno. Podlahy - dřevěna plovoucí JASAN, chodby z dlažby přírodní leštěné žuly BIANCO KRYSTAL - dobná struktura. Kuchynská linka je skleněná zelená s vysokým leskem, prac. deska - př. žula TARN.Tyto prostory na seba navazují s 2.NP spojené s dřevěným schodištěm z masívu jasan(obložení betonového schodiště).V obyv. pokoji se nachází krb s vložkou prosklenou ze třech stran, obezdění - čisté linie. Můžete mi prosím poradit, jak mám vymalovat místnosti, dále jakou barvu omítky zvolit na krb a barevné a materiálové řešení žaluzií? Následně budu řešit nábytek. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, při volbě této barevnosti můžeme použít více variant:

varianta 1 – výraznější, žaluzie šedivá, zdi světle šedivé a těleso krbu středně šedivá, jako doplňková barva sytě červenohnědá,

varianta 2 – jemnější odstín zdí režná, odstín zdí přírodní vlna, žaluzie béžové v tomto případě,, pak barva čalounění v odstínech zelené kuchyňské linky – sytější.

Dotaz   Dobrý den, prosíme Vás o radu s výběrem barvy vnitřních dveří a také s barevností obývacího pokoje a kuchyně. Obývací pokoj (4x4m)východ - podlaha dub, televizní skříňka a police dub, černé kožené křeslo, krbová kamna antracit. Nevíme jaké volit čalounění sezení a také malbu. Kuchyň s kuch.koutem (3,5x5,5m) jihozápad - podlaha Hevea, nábytek vanilka, mléčné sklo, kovové rámečky, obklad u linky šedá mozaika, jidelní stůl dub. Nemáme představu jaké volit židle, a také barevnost stěn a doplňků. Snažíme se vytvořit jednoduchý, moderní styl, ale máme obavy z nudného a fádního prostoru. Předem děkujeme za vaši odpověď. Přikládáme fotky - soubor SAPELI. manželé Váňovi, Zlín
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost a použití materiálu jsou výborné pro další podbarvení interiéru. Kombinace Hevea a dub zdá se na foto malinko sytější, proto obývací pokoj by měl být sytější ve volbě odstínu malby i čalounění. Vhodné je použít barevnost teplou, ale můžeme volit i studenou prostor pak bude svěžejší.
U první varianty odstín malby světle šedivý, sezení sytě šedivé s doplňkovou barvou červenou (koberec, efektová svítidla,čalounění židlí...), židle materiál dub.
U druhé varianty malby v odstínu holubí modř světlá sezení středně šedivá až antracit, svítidla kovová např. nerez, jako doplňkovou barvu použití bílé (stínítka svítidel, obaly květináčů,...), židle dub s čalouněním bílá.
Dveře Sapeli typ NOTE provedení dub. S prosklením souhlasím s vámi.
Dotaz   Dobrý den, prosím o Váš názor. Zařizujeme rod. domek, konkrétně přízemí, obytný prostor. Kuchyně je propojená s jídelnou a obývacím pokojem v půdorysu ve tvaru písmene L o rozloze cca 50m2. Prostory jsou prosvětlené, okna plastová v barvě světlejší třešně. Podlahu plánujeme laminátovou v dekoru třešeň po celé ploše, dveře Sapeli dekor hruška, typ Note, prosklené s gravírováním. V ostatních místnostech budou dveře plné. Kuchyň bude typ Plum, přičemž dvířka budou bílá a korpus folie plum. Kuchyni bude od jídelního koutu oddělovat barový pultík obložený lícovými cihlami, kterými bude obložen i komín krbu v obýváku a budou použity i v nice umístěné v jídelně. Lícové cihly se objeví i v ostatních částech domu a částečně na fásadě. Prosím o radu jakou barvu v budoucnu použít na vymalování stěn, popřípadě, zda se vám zdá skladba použitých dekorů vhodná. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, volila jste teplé odstíny dřevin třešně a hrušky s výraznější kuchyní. Režné zdivo dodá tomuto interiéru plasticitu a ke kuchyni se bude výborně hodit. Barevnost zdí bych volila spíše v neutrálních odstínech, například odstín bílá káva, nebo se můžete odrazit od použité bílé a volit malbu zdí v odstínech přírodní vlny. Sezení pak až k odstínům béžovým. Jako zajímavou doplňkovou barvou považuji odstín antracit nebo hnědočervená, například na proutěných doplňcích.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu při zařizování interiéru novostavby RD - bungalov. Jedná se mi hlavně o doporučení barvy dveří, popřípadě podlah. Předsíň, vstupní dveře plastové, zlatý dub, výplň perito, celkem 7 dveří. 1. garáž, šatna, WC, koupelna - Sapeli Tenga - ořech evropský nebo americký, 2. 2x dětský pokoj - Sapeli Harmonie model 40, obývací pokoj - Sapeli Harmonie model 40 s bočním fixem - ořech americký, nebo evropský. Podlaha zádveří- dlažba Defilé středně hnědá, zbytek předsíně Defilé bílá 30 x 60 cm. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně - otevřený prostor 52 m2, 2 x francouzská okna bílá ( prosím o doporučení stínícího materiálu - typ + barvu ) podlaha Delilé bílá 30 x 60 cm? S kombinací Defilé tmavě hnědá po obvodu ve tvaru L ( pouze 2 strany 5,3 m a 10.8 m )? Kuchyně s ostrůvkem - lamino buk tabaco, bílé lakované vrchní skříně - zástěna buk tabaco, pracovní deska bíla - corian. Nejsem si jistá volbou barvy dveří a podlah, prosím o Vaši odbornou radu. Je možné osobní setkání? Vůbec si netroufám na výběr barev stěn ( předsíň bych proteplila meruňkovou, jídelní kout - netuším, nemám jasno ani ve výběru jídelního stolu a židlí (snad kombinace ořechu se sklem), prostor v kuchyni - bílá barva stěny . Barva v obývacím pokoji? Krb bude částečně obložen hnědou dlažbou Defilé. Sedačku chceme světle béžovou eko kůži 3+2+2 na kovových nožkách, koberec? Velice děkuji za Vaši pomoc a rady.
Odpověď   Dobrý den, podle popisu jste barevnost tohoto prostoru volila v zemitých odstínech. Podlaha by postupně gradovala středně hnědý odstín v kombinaci s mléčnou v předsíni a zádveří by ve větším prostoru obytném přecházel do kombinace sytější hnědé a mléčné s bordurou spíše kubického a symetrického tvaru, třeba obdélník. Odstín středně hnědé na podlaze se nám opakuje na kuchyni - buk tabaco. Volba odstínu sytější hnědé - ořech bude na dveřích zvýrazňovat prostor. Volila bych spíše jeden typ dveří, a to typ Tenga model 10 a 40 s horizontální orientací textury. Malba zdí mléčná až světle béžová s kombinací červené až červenorůžové. Zastínění oken japonské žaluzie š. 60 cm, třeba i s výrazným ornamentem, nebo látka Organza kotvení do stropu. V příloze vám uvádím barevnost interiéru a přikládám podobný interiér s použitím doplňkové barvy oranžové.

Dotaz   Dobrý den, hledáme inspiraci pro zařízení malého řadového domečku. Poradíte nám prosím, jak umístit kuchyň v obývacím pokoji a jak vše sladit dohromady, včetně barevmateriálů a výmalby? Podlaha a schodiště: plovoucí podlaha Forte Struktur bude mít barvu buk 720. Francouské třídílné okno s výhledem do zahrady je z bílého plastu. Vedle schodiště budou krbová kamna nebo krbová vložka. Do prostoru potřebujeme umístit kuchyň se spotřebiči, jídelní stůl a židle, rozkládací sedačku a pohodlná křesla, konferenční stolek, knihovnu, TV, osvětlení. Máme představu světlých teplých ( útulných) barev. Dveře v ostatních prosorech budou Sapeli standart folie buk, model 30 sklo satináto bílé. Děkuji předem za inspirace. Lenka
Odpověď  

Dobrý den, dispozici musíte rozdělit na obývací část s krbem, jídelní část přechodovou a kuchyň – kuchyňská linka. Umístění vychází z možností vašich prostor. Ty nemám k dispozici. Každopádně umístění sezení je dobré volit tak, že máte výhled na větší část místnosti se zachováním výhledu na zahradu. TV sestavu je možné situovat pohledově ke krbu nebo v případě, že to bude povolovat dispozice - TV proti krbu.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jakou barvu použít na výmalbu kuchyně a obýváku. Mísnosti jsou propojené, odděluje je barový pult vyzděný z červených cihel, také krb v obýváku je obložen těmito cihličkami a parapety jsou také v této barvě. Kuchyňská linka je v kombinaci kalvádos - bříza, podlaha světlá dlažba. V obýváku je plovoucí podlaha odstín hruška medová. Chtěla jsem použít hnědo červenou barvu v kombinaci s béžovou,nebo zelenkavou. Jaké doplňky by se nejlépe hodily k těmto barvám. Prosím o váš názor. Děkuji Fránková
Odpověď   Dobrý den, použití materiálu Calvados /Hruška jsou příliš výrazné – osobně je nepoužívám. Další materiál hruška a výrazné režné zdivo a světlá dlažba – podle mého názoru máte v interiéru příliš mnoho přechodů materiálu a doporučovala bych ho zklidnit. Na malby použít režný přírodní odstín a doplňkovou barvu červená, červenohnědá + v jemných detailech je možná i zelená .

Dotaz   Dobrý den, rádi bychom se poradili, jak barevně sladit obývací pokoj, který teprve zařizujeme. Podlaha je dřevěná plovoucí Kempas, část zdi obložena kamenem břidlice Copper - okolo tohoto kamene chceme nechat vyrobit na míru nějakou skříňku a TV stolek - prosíme o radu, z jakého dřeva či dýhy. Stěny jsou vymalovány světle pískovou barvou. Dlažba okolo krbu tmavěčervenohnědá. Prosíme o radu, jakou barvu sedací soupravy máme zakoupit, a dále bych chtěla 1 stěnu nebo její část zvýraznit tmavší barvou - něco jako teracota. Je vhodná zelená sedačka nebo spíše vanilková či do oranžova? Obývák je částečně propojen s kuchyní - kombinace calvados a vanilka, jídelní židle čalounění vanilka umělá kůže. Chtěla bych prostor trochu "obarvit" nebo je lepší zůstat u kombinace barev červenohnědá a vanilka a zvolit barevné doplňky jako závěsy, polštářky atd.?
Odpověď   Dobrý den, sestavila jsem vám barevnou paletu dle uváděných odstínů. Břidlice je výrazný přírodní kámen a kombinace červenohnědá s vanilkou také. Pro uklidnění prostoru jste dobře volila odstín pískové. Navrhuji použít na doplnění malby zdí sytější v již daném odstínu – pískové. Jako doplňkovou barvu oranžová nebo zelená. Zelená bude chladnější. Kombinace struktury kamene a trendových moderních odstínů dodáte interiéru výrazný přechod v detailu. Nábytek můžete volit v Calvados nebo v odstínu béžová. Sezení barevné. Je na vás jakou kombinaci zvolíte, důležitá je hmota a forma již použitých nábytkových kusů . V případě, že jde o moderní kubické tvary můžete volit i oba doplňkové odstíny – stojí vedle odstínu žluté.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, jak sladit barevně interiér při zařizování nového domu. Jedná se o přízemní stavbu, která bude mít zvenčí vanilkovou barvu omítky, dřevěná francouzská okna, dveře a čelo, které zakrývá střechu, budou v odstínu přírodní dub. Mezi francouzskými okny na fasádě budou bloky světlého kamene (vápenec, pískovec). V podobných barvách bychom rádi ladili i interiér. Krb v obývacím prostou bude obložen stejným kamenem (vápenec či pískovec), ráda bych tedy jako kontrastní barvu na vnitřní omítku použila opět vanilku a tmavší odstín dřeva na nábytek. Doplňkovou barvou by byl vhodný nějaký odstín zelené. Raději bych, aby dům působil útulným teplým dojmem. Jakou doplňkovou barvu lze tedy ještě použít do obývacích prostor? Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, pro vytvoření teplého interiéru je vhodné pro obývací pokoje použít kombinaci vanilková, oranžová terakota, lipová zeleň a kamenná šeď. Jsou to jarní odstíny barev. Vanilkovou můžete protáhnout přes špalety oken dovnitř. Vznikne působivý detail . Přírodní kámen nám interiér zvýrazňuje strukturou, a k němu je vhodný oranžový odstín terakota. Lipová zeleň na sezení a doplňky v kombinaci se šedivou. Nábytek by měl mít spíše medové klidné i sytější odstíny například třešeň. Záleží také na typu podlahy. Při variantě světlejší zdůrazníte hmotu nábytku a krbu, u tmavší podlahy bude interiér působit prostornějším dojmem.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zařizujeme novostavbu, kuchyň je propojená s obývacím pokojem a z něho bude vést dubové schodiště. Okna jsou drevěná, barva mahagon, kuchyňská linka bude z třešňového dřeva. Původně jsme chtěli šedou dlažbu do kuchyně a kolem krbu a plovoucí podlahu tmavší do červena, nevíme ale, zda nebude lepší sladit podlahu se schodištěm, popř. dveřmi. Nebo snad raději volit úplně jinou kombinaci? Děkuji moc za radu
Odpověď   Dobrý den, tato materiálová i barevná kombinace je v základu v odstínech červená (třešeň) a žlutá (dub). V případě, že prostor je velký, je vhodné volit tmavší podlahu. Když zvolíte podlahu k odstínu dubu, bude kuchyň velmi výrazná hmota. Přikláním se spíše k volbě sytější podlahy v celém prostoru vycházeje z odstínu třešně (mahagon bych více potlačila např. vhodnou volbou zastínění oken) s cílem doplnit nábytkový interiér v provedení dub. Tvrdší a výraznější varianta je sytě šedivá podlaha v celém prostoru – dlažba nebo přimořené dřevo. V kombinaci s kovovým nábytkem.

Dotaz   Jaké velikosti větracích dvířek jsou běžně dodávané? Do křídla 600 mm při podlaze potřebujeme obdélníkovou větrací mřížku (prostor k plynovému kotli - nespecifikován) Děkuji. S pozdravem V. Sochor, fa. TERMIL s.r.o.
Odpověď  

Dobrý den, na odvětrání místnosti s plynovým kotlem se můžou použít větrací mřížky plastové nebo mřížky určené pro krby. Rozměry a typy provedení uvádí jednotliví výrobci na svých stránkách. Další možnost je zvolit dřevěné nábytkové mřížky. Velikost záleží na parametrech a výkonu plynového kotle.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit se sladěním barev, dveří, podlahy a nábytku. V obývacím pokoji by měl být nábytek barvy typu třešeň. Jakou barvu použít dveří a podlahy, když mám sedačku barvy terakota a hnědočervený krb? Taky nemám úplně jasnou představu o barvě zdí. Děkuji, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, pro přesnější představu bych potřebovala alespoň velikost prostoru. K třešňovému nábytku, hnědočervenému krbu a sedačce odstínu Terakota je vhodné volit světlejší podlahu a dveře, např. v teplých odstínech: buk, eventuelně hruška. Takto vytvoříte teplý základ a na zdech efektně vynikne odstín, např. světlý odstín velbloudí srsti, eventuelně smetanová až béžová.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Stavíme na vesnici podkrovní rodinný dům se sedlovou střechou s polovalbami. Nyní jsme ve fázi zařizování podlah a vnitřních dveří. Prosíme, poraďte nám, jak v obývacím pokoji spojeným barovým pultem s kuchyní, sladit barevně podlahy, dveře a kuchyňskou linku. Okna a terasové dveře jsou zde dřevěná (euro), barva zlatý dub. Místnost je o rozměrech 5x8m. Budou zde krbová kamna v kombinaci béžovo – hnědá. Mám ráda světlé barvy a přírodní materiály, ze kterých bych chtěla plovoucí podlahu (bříza, javor, jasan, eventuelně dub). Nevím, v jakém odstínu zvolit dveře, kuchyňskou linku a nábytek v obývacím pokoji. Z doplňkových barev mám ráda teplé odstíny oranžové, zelené a béžové. Chtěla bych se vyvarovat tmavého nábytku a podlah, kterých jsem si v tmavém bytě užila dost. Děkuji, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, materiály, které jste vyjmenovala, lze jejich texturou i odstínem kombinovat. 5x8m je již větší prostor, a proto vám doporučuji spíše sytější podlahu a dveře, např. dub v kombinaci s jasanem na nábytku. Tím budou základní interiérové prvky v materiálu dub (zlatý dub). Kuchyňskou linku je možné kombinovat s výraznějším odstínem (oranžová – jasan). Malba v odstínu béžová – smetanová. Pro zvýraznění interiéru můžete použít odstíny temné oranžové až hnědé karamelové. V detailu i tmavě hnědá, např. koberec, stínítko svítidla, polštáře,...

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Stavíme na vesnici podkrovní rodinný dům se sedlovou střechou s polovalbami. Nyní jsme ve fázi zařizování podlah a vnitřních dveří. Prosíme, poraďte nám, jak v obývacím pokoji, spojeným barovým pultem s kuchyní, sladit barevně podlahy, dveře a kuchyňskou linku. Okna a terasové dveře jsou zde dřevěná (euro) barvy zlatý dub. Místnost je o rozměrech 5x8m. Budou zde krbová kamna v kombinaci barev béžová hnědá. Mám ráda světlé barvy a přírodní materiály, ze kterých bych chtěla plovoucí podlahu (bříza, javor, jasan, eventuelně dub). Nevím, v jakém odstínu zvolit dveře, kuchyňskou linku a nábytek v obývacím pokoji. Z doplňkových barev mám ráda teplé odstíny oranžové, zelené a béžové. Chtěla bych se vyvarovat tmavého nábytku a podlah, kterých jsem si v tmavém bytě užila dost. Děkuji, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě je možné řešit interiér ve více variantách. Sytější dveře a podlaha dub přírodní, linka UNI barva, odstín oranžová, např. Hanák a malby zdi od kouřové hnědé (sv. béžové) až po středně hnědou. Světlejší variantou je volba podlahy a dveří z jasanu v kombinaci s béžovou kuchyní, zelenkavé sklo Satinato. Malba zdí světle a středně olivově zelená, použití na zdech podle umístění oken, dveří a krbu.

Dotaz   Dobrý den, vybrali jsme si podlahu kahrs linea jatoba jednolamela. K ní si představujeme bílou kuchyni s tmavě šedou pracovní deskou. Krb bude obložen šedým kamenem. Pokoj je poměrně velký, celý propojený asi 70m2. Okna bílá. Teď váháme nad volbou nábytku, výmalby, popř. doplňků. Poradíte? Nechtěla bych, aby pokoj vypadal stroze. Děkuji za radu, Romča.
Odpověď  

Dobrý den, z přiloženého fota je jasně vidět barevnou kombinaci, kterou zamýšlíte. Výrazná červená podlaha bude prostor zateplovat a v kombinaci antracitová šedá a přírodní kámen se nemusíte obávat, že by prostor působil studeně. Bílá v kuchyni bude působit čistě a jednoduše. Nábytek je možné volit v kombinaci šedivá a pár kousků v odstínu podlahy nebo poněkud světlejší, tj. třešeň. Pro příjemný pocit je možné volit malbu zdí v odstínech světlounce hnědá nebo světlá pískově šedá. Doplňky můžete pro začátek volit v odstínech červených více odstínů. V budoucnu je možné zaměnit za odstín černé, šedé nebo i zelené olivové nebo hnědé.

Dotaz   Dobrý den, na jaře nás čeká stěhovaní do nového domečku, probíhají finální úpravy, ale stále si nevíme rady s volbou plovoucí podlahy /laminátové/ v obývacím pokoji. Ten je propojen s kuchyní. V kuchyni a kolem krbu v obývacím pokoji je tmavě šedá dlažba, kuchyňská linka je masiv třešeň, schodiště vedoucí z obývacího pokoje masiv dub /přírodní lakovaný/, stejně tak dveře a jídelní stůl. Mohla byste mi, prosím, poradit, jakou zvolit podlahu, popř.výmalbu? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, třešeň i dub mají velmi výraznou texturu, třešeň i více barevnou v ploše. Odstín dubu nažloutlý a třešně červený pak interiér hodně člení, jak barevně, tak hmotově. Ideální podlaha by měla pokračovat dlažbou i v obytném prostoru. V případě volby laminátové plovoucí podlahy se nabízí použít spíše nevýrazná imitace třešně. Tuto kombinaci je vhodné doplnit červenou v kombinaci se světle šedou malbou zdí. Velmi vhodným doplňkovým materiálem je pak přírodní kámen odstínu říčního kamene v detailu nebo při obkladu zdi. Bude doplňovat a vyrovnávat výraznou kombinaci buku a třešně.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká podlaha se hodí k nábytku medová olše a jaká barva sedačky. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, opravdu hodně záleží na velikosti a tvaru řešeného prostoru, kromě toho je důležitou informací, jaké jsou v prostoru okna a dveře, případně další stavební prvky, jako krbové těleso, … Bez návaznosti na okolní interiér je k olši vhodná podlaha třešňová nebo podlaha. Jednoduše ve stejném barevném ladění. Můžou se použít i podlahy keramické nebo lité v UNI barvách nebo marmoleum. Taky spíše jednobarevné v odstínech světle béžová, terakota, světle hnědá, smetanová. Záleží na konečném efektu a celkové probarvenosti interiéru.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu s barevným sladěním kuchyně částečně spojené s obývacím pokojem 160 cm dveřmi, kuchyň 5,5m * 5 metrů s 1,6m*1,6m spíží, linka do U s barem a jídelním koutem, v obývacím pokoji (cca stejně velkém) je francouzské okno a krb, jediná celá stěna je naproti dveřím z kuchyně, tam bude TV, sedací souprava umístěná v prostoru. Líbí se nám plovoucí podlaha Parador classic 1040 Olše přírodní selský vzor, dveře lamino hladké olše Sapeli nebo od Prüm olše nebo zlatý javor, kuchyň zlatá višeň (Black Red White – Diona) se světlou pracovní destkou (béžovou, krémovou, nejspíš capuccino) i podobným obkladem. U kuchyňské linky dlažba – také asi světle béžová? Je možná kombinace olše a višeň? Další barvy do kuchyně a obýváku by se nám líbily žlutá, krémová a zelená nebo i trochu červené, stěny bílé. Nelíbí se nám šedé barvy. Na chodbě bude schodiště cinkovaný buk a dlažba nejspíš Atrium od Rako, prostřední odstín. Okna jsou dřevěná smrk v středně hnědé medové barvě (tmavší než olše). Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, kombinace olše a višeň je možná. Obě dřeviny jsou do červenohnědých odstínů. Višeň je výraznější. Podlaha a dveře olše je vhodné doplnit o kuchyňskou linku v kombinaci béžová a višeň. Přední viditelné fronty více béžové a višeň jako doplňující podbarvující prvek. Deska smetanová obklad a výplně dvířek mléčné sklo. Kombinace doplňkových barev v provedení žlutá a krémová s červenou budou výrazně podtrhávat teplý nádech interiéru. Vhodnější je použít více zelené např. v odstínu olivové až k odstínům jedlové zelené. Docílíte určitého barevného kontrastu. V příloze uvádím pro představu kuchyň Diona a materiál višeň.
Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou vybrat plovoucí podlahu a dveře do obývacího pokoje a kuchyně. Kuchyně je propojená s obývacím pokojem do písmena L. Sedací soupravu máme modré barvy, okna jsou bílé barvy a krbová kamna s keramikou modrá, prozatím obývací stěna černá s kombinací šedé. O kuchyňské lince mám představy (světlé dřevo - hrušeň v kombinaci s dvířky tmavě zelené s pracovní deskou mramorovaně zelenou). Jídelní stůl už máme ve světlém dřevě. Nemám představu, zda se vůbec k sobě hodí ta modrá barva se zelenou s kombinací obývací stěny. Velice Vám děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, zelená a modrá jsou vhodné barvy ke kombinování. S použitím černé bude interiér navržen v zimních barvách. Doporučuji malinko prostor zateplit - třeba jemně žlutěmedovou podlahou, např. jasan, smrk. Dveře Sapeli, typ Elegent v provedení jasan. Kuchyň spíše jemnější zelená, např. mechová. Pracovní deska spíše antracit nebo mramor tmavě šedivý. Pozor na volbu zelené - musí komunikovat s modrou, jejíž odstín nemám k dispozici. I ladění modrá a zelená se musí kombinovat s citem.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko. Zařizujeme novostavbu a potřebovala bych poradit se sladěním barev v prostoru kuchyň-obývací pokoj. Podlaha v OP je Terhürne Geniosa bělený dub, kuchyň- korpusy a dvířka calvados, pracovní deska světle šedá, obklad šedé zebrano od Raka. Jídelní stůl, který už zasahuje do OP, je i s židlemi odstín třešeň. V OP jsou moderní krbová kamna Romotop s kachlemi barvy meruňkové. Jakou výmalbu (zatím je všude bílá), barvu nábytku (držet se barvy kuchyně??), barvu sedačky, eventuelně doplňků byste volila? Přikládám orientační foto. Děkuji, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha Geniosa bělený dub a Calvados budou působit velice kontrastně. Toto platí i o krbových kamnech. Doporučovala bych malinko prostor zklidnit. Třeba malbou v odstínu světle béžová s použitím jedné výrazné malby na stěnu s krbovými kamny v teplém odstínu mezi třešní a oranžovou na kamnech. Doplňky moderní nábytek lakovaný v odstínu oranžové nebo bělený dub, světlejší odstín než podlaha. Sedačka v odstínech šedivých až antracitových, podle velikosti prostoru. Doplňky hnědé nebo červené.

Dotaz   Dobrý den, chci sladit interiér, aby působil optimisticky, relaxačně-lehce, i když rustikálně. Představte podlahu Andalusia - cihlově oranžová - od Raka. Bude v předsíni, jídelně i kuchyni. Okna jsou bílá, ale při otevření nakoukne dovnitř pinie. Kuchyň olše-lamino, deska je mexického stylu - kamínky, převážně zelené. Bar obložíme napodobeninami cihliček (zřejmě klasická oranž). Jakou doporučujete malbu stěn a barvu dveří? Nechci, aby to bylo přeteplalé? Obývák je v těsné blízkosti, tam máme jasno jen v sedačce - smetanová ekokůže a krb - pískovec. Chtěli bychom spíše jemné kontrasty, ať je zachována jistá harmonie. Má fantazie je poměrně v koncích. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, tady by bylo vhodné nakouknout do již stávajících prostor se zmiňovanou barevností. Dobré je ale vycházet ze stávajících barev. Pro jemné doladění a relax je vhodný odstín zelené jemné v kombinaci se světle béžovohnědou – tato více zvýrazní hmotu baru a podlahy. Bílou bych ponechala jako doplňkovou na svítidlech polštářích nebo na jídelním servisu.

Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit s barvou do obývacího pokoje. Máme podlahu Dub Antik. Z nábytku pouze masivní TV stolek a několik polic v barvě Wenge (série Largo). K tomu tmavě šedá krbová kamna modernějšího vzhledu. Plánujeme koupit velkou rohovou sedačku, která bude dominantou pokoje. Na jedné straně budou samotná krbová kamna, u zbylé zdi TV stolek. Chtěla jsem vymalovat sytě žlutou barvou a na zdi za kamny nakreslit různě silné pruhy. Jen nevím, jaká barva se hodí ke žluté. Uvažovala jsem o stejné barvě jako nábytek či o červené. Prosím, poraďte mi. I s barvou sedací soupravy. Moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha i TV sestava tvoří podle popisu jeden velmi zajímavý celek. Při použití moderních krbových kamen jsou pruhy skvělým doplňkem. K odstínu žluté můžete volit oranžovou nebo i světlejší šedivou. Stejný odstín jako podlaha bych nedoporučovala (nebo když tak jenom málo a jemně), mohlo by to působit poněkud mdle. V příloze uvádím návrhy ve více provedeních i více počtů barev pruhů.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit s výběrem barvy dveří a výmalby do novostavby? V přízemí domu, t.j.chodba v obytné části, obývák, jídelna - bude lamino plovoucí podlaha mořská tráva- světlá(vyskytují se v ní barvy světle hnědá až bílá). Kuchyň lino struktura (jakoby drobné barevné kamínky zelenkavé, červené, bílé..), dlažbu chodby ve vstupní části domu ještě nemám vybranou. Prostor je opticky propojený. Kuchyňská linka-spodní skříňky kalvados, horní skříňky horský javor+sklo. Chodba je s okýnkem, avšak úzká. Zbytek prostoru je, myslím si, dostatečně prosvětlený-okno je jak v kuchyni, tak i v jídelně, v obýváku 3,5m francouzské okno. Sedací souprava je tmavě modrá, ostatní vybavení v obýváku bude nové. Představuji si odlehčené nízké a závěsné skříňky, police. Nevím, jakou barvu zvolit. V obýváku bude krb. Barev na stěnu se nebojím, přála bych si oranžovou, zelenkavou, žlutou, ale nevím, kam a jak je nakombinovat. Ráda si nechám poradit i jiné barvy. Druhá část mého dotazu se týká výběru barvy laminátové podlahy do prvního poschodí (podkrovní místnosti)- ložnice a dětského pokoje. Chodba bude lamino mořská tráva světlá, okna odstín teak (v každém pokoji jedno balkonové,v dětském pokoji navíc jedno střešní). Požadavek o radu barvy dveří je v první části mého dotazu. Předběžně mám vybranou laminátovou podlahu buk (narůžovělý odstín), nebo javor, ale ten mi připadá dosti mdlý. V dětském pokoji chci vymalovat růžovou a žlutou, zelené doplňky-poličky, kontejnery na hračky... anebo růžovou a zelenkavou (holčička-4 roky). Děkuji za radu a odpověď na asi dosti obsáhlý dotazu. Ale jeho zodpovězením mi přidáte denně pár hodin spánku navíc.
Odpověď  

Dobrý den, zajímavá podlaha imitace mořské trávy. Vhodnou dlažbou do chodby by mohla být novinka od firmy RAKO, typ Savana, v příloze pokládka rovně v pruzích. Dveře v provedení javor nebo bříza Sapeli typ Tarugo. Skříňový nábytek obývací část bříza. Malba pak může být středně sytá v odstínech oranžově béžová na stěně s policemi a TV sestavou. Zbylá část místnosti spíše odstín Capuccino. Proti sezení modrá ledová, asi přibližně jako proužek z dlažby Savana. Modrá sedací souprava by neměla být agresivní švestková. Vhodné doplňky jsou pak v odstínu načervenalém (Calvados).

Dotaz   Dobrý den! Potřebuji radu ohledně podlahy v renovovaném rodinném domku. V přízemí jsou v obývacím pokoji parkety, které ani po přebroušení a natření nevypadají po 5 letech provozu dobře (škvíry, škrábance). Pod parketami je asfalt. V obývacím pokoji se běžně pohybuje pes a přitápíme zde v krbových kamnech. Je vhodným řešením položení plovoucí podlahy na parkety? Líbí se mi marmoleum - jakým způsobem by se muselo postupovat v tomto případě? V obývacím pokoji nepočítám ani v budoucnu s kobercem. Děkuji předem za Vaši radu.
Odpověď  

Hezký den přeji, položení plovoucí podlahy na parkety je možný způsob, pokud ovšem současné parkety nejsou úplně v rovině nebo vržou, může se tento neduh projevit rovněž na nově položené podlaze. U použití marmolea bych doporučila systém plovoucí podlahy tzv. Click. Nejlépe Vám ale na místě poradí firma, která Vám to bude provádět.

Dotaz   Hezký den, moc Vás prosím o radu barevného sladění interiéru (dveře, podlahy, vymalování, popř. nábytek) v novostavbě rod. domku. Co se týče podlah, mám na rozmyšlenou pouze necelý týden, tak snad se Vaší odpovědi dočkám dříve, než udělám nějakou chybu. Namontovaná jsou již dřevěná okna (odstín teak-tmavá červenohnědá, až do fialova). Zádveří a vstupní chodba je úzká, s menším oknem. Dlažbu zatím nemám vybranou. Ve vstupní chodbě budou dveře na WC. Dále budou dveře, které oddělují vstupní část chodby od části chodby v obytném prostoru. Na chodbě v obytném prostoru budou dveře do komory. Následuje schodiště, obložené přírodním kamenem (barvu kamene nemáme vybranou). Naproti schodišti je velký oblouk, kterým se vstupuje do otevřeného prostoru. Přímo Naproti oblouku bude jídelna (cca 2,8 x 2,5) s oknem. Napravo od jídelny bude kuchyň (cca 2,8 x 2,8) taktéž s oknem. Kuchyňská linka-zatím není, ale chci tvar U, barva spodních skříněk calvados, horních skříněk javor horský+sklo mléčné(mám dát i nějakou skříňku v nerez rámečku se sklem - podlouhlé výklopné?). Jedno rameno celé v barvě horský javor- v té části nebude pracovní deska. Pracovní desku ještě nemám vybranou. Podlahu v kuchyni mám vybranou PVC Novilux Structura 5407 (jakoby směs drobounkých kamínků v barvách zelená, bílá, červená..). Nalevo od jídelny se velkým obloukem vchází do obýváku (cca 7x4). Z jídelny jsou vidět terasová okna na delší stěně. Celková délka oken cca 3,5 m (jídelna s OP tvoří L). Na protější stěně oken bude krb, asi uprostřed stěny, částečně obložený kamenem. Podlaha do chodby, jídelny a obýváku je již koupená - plovoucí laminát Tarkett Eden Mořská táva Zen č.8039121 (barva je velice světlá, od světle smetanové, s prvky hnědými. Podlaha je, myslím si, vzhledově jemná. Sedačku, alespoň prozatím (časem bude nová), máme rohovou, tmavě modrou. Nábytek si představuji v podobě jednoduché nízké skřínky pod TV, nějaké police (typ Ikea) a závěsné skříňky, ale nevím jakou barvu? Místnosti bych chtěla vymalovat v barvách oranžová, zelená, žlutá-ještě nejsem rozhodnutá a ráda si nechám poradit. V 1. patře se nachází koupelna a 3 pokoje. V každém pokoji jsou zkosené stropy - podkroví, 1 okno balkónové+ v dětském pokoji navíc střešní okno. Na chodbě je taktéž plovoucí laminát Tarket - mořská tráva světlá. V pokojích chci ale jinou podlahu, ovšem nevím si rady. Hodila by se Quick step dub – narůžovělý, selské prkno? Nebo javor? Ten se mi zdá ale dosti mdlý? V dětském pokoji 4leté holčičky chci vymalovat růžovou a žlutou, se zelenými doplňky (police, boxy na hračky z Ikea...). Absolutně si nevím rady s odstínem DVEŘÍ. Moc Vás prosím o pomoc se sladěním a velmi Vám děkuji, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den přeji.
Doufám, že jsem si podle Vašeho popisu dostatečně ujasnila Vaše představy a uspořádání rodinného domu. Bez dalších informativních fotografií a bez půdorysu pouze odhaduji a mnohdy mohou být mé představy odlišné od skutečnosti a doufám, že mé rady nebudou kvůli tomu scestné. Co se týká výběru plovoucí podlahy, je velice zajímavá a nadčasová volba dezénu mořské trávy. K tomuto odstínu se hodí velká škála barev, ale také dřeva. Co se týká kuchyně: Váš popis vybraného PVC neodpovídá obrázkům na internetu, pokud je to opravdu typ NOVILUX STRUCTURAL 5407 - spíše meruňkový odstín (vašemu popisu spíše odpovídá typ 5404), pak bych jej k výběru linky nedoporučovala. Je to další odstín teplé barvy, který by nemusel ladit ke spodním skříňkám z calvadosu (záleží ale na skutečnosti, než na obrázku z internetu). Odstín 5404 je jistě bližší zvolené plovoucí podlaze a calvadosu (nejsem si ovšem jistá oním narůžovělým nádechem). Volila bych spíše světlejší typ podlahy, vycházející z odstínu zmiňovaného javoru.
Samozřejmě je zde také možnost ponechat PVC v tomto odstínu, který může zajímavě kontrastovat na navazující plovoucí podlahu, ale pak změnit kuchyňskou linku, ve světlém odstínu. Vaše představa kuchyňské linky nejspíš vychází z dnešního rozšířeného trendu použití calvadosu a také navazuje na barvu oken. Kombinace se světlým javorem je zajímavá volba - já bych všem již další prvek, jakým je hliníkový rámeček kolem skleněné výplně, nepřidávala. Samozřejmě vše závisí na konkrétním návrhu linky v daném prostoru (s tím Vám nejlépe pomohou v kuchyňském studiu, které bude mít k dispozici více vstupních údajů). Jestli jsem také pochopila správně, pak jedno rameno linky (bez pracovní desky) je částí, kde se bude nacházet lednička, spížová skříň, popř. trouba s mikrovlnkou… Volba světlejšího javoru je jistě správná, prostor se neztemní a nezmenší.
Ke světlé podlaze v obývacím pokoji můžete použít opět světlý nábytek s výraznou výmalbou za ním (temně oranžová - cihlová). A výrazným kusovým kobercem v podobném tónu jako výmalba. Nebo nábytek v kombinaci zebrano se světlými lesklými dvířky (smetanová) a výmalbou decentnější smetana, popř. výrazná malba stěny zemito - oranžová (viz. obr. v článku o barvách na www.umimeudělatdomov.cz ). Vždy bych volila jednu výraznou stěnu, popř. dvě kratší protilehlé.
Dveře bych volila v kombinaci javor, třešeň (třešeň načervenalé tmavší dřevo - k oknům), javor bych doporučila k podlaze. Firma SAPELI vyrábí dveře ALEGRO, kde jsou použity tyto dva druhy dýhy. Zárubně bych volila v dýze třešně a dveřní křídlo světlé (javor) s proužky třešňové dýhy. Dlažbu a obklad schodiště bych volila v antracitové barvě (břidlice). Ta by tvořila zajímavý tmavší kontrast ke světlé podlaze a dveřím - je to barva neutrální, i když temná, nicméně nadčasová a moderní. Nábytek u vstupu volte opět světlý (javor, bříza). Výmalba smetanová a podle velikosti prostoru možno použít pozitivní oranžovou barvu za věšákovou stěnu, pokud ji budete mít. Také záleží na obkladech na toaletě.
Co se týká výběru plovoucí podlahy do pokojů v prvním patře: nebála bych se ani jedné varianty. Prkna country od quick-stepu jsou velká a prostor opticky zvětší. Narůžovělý tón přírodně lakovaných dubových prken je příjemný do růžového dětského pokoje. Na druhou stranu, pokud je to pokoj menší, a předpokládám, že zde umístíte nějaký kusový koberec, aby si děti mohly hrát na zemi, pak volba pro Vás "mdlejšího" javoru je vhodnější, neboť jeho struktura, ač výrazná, není tak proměnlivá jako u dubu. Javor působí trochu teplejším dojmem a pokoj by mohl více prosvětlit.
Volbu také zohledňuji k navrženému typu dveří ALEGRO.
Kombinace k němu zvolené doplňkové jarní, zelené barvy je dobrou volbou. Na stěnu bych volila zmiňovanou růžovou s kombinací zelených doplňků. Sytě žlutou barvu bych sem již nepřidávala, jedině šikminu bych vymalovala světlejším odstínem vanilkové (nebo světle růžové), tak aby strop nepůsobil těžkým dojmem. Růžovou doporučuji rovněž ve dvou sytostech, delší strany výraznější a kratší (předpokládám s dveřmi a vstupem na balkon) světlejší - tyto stěny by opět mohly být vanilkové. Samozřejmě tmavší odstíny prostor zmenšují a světlejší zvětšují. Záleží na rozměrech místností a umístění nábytku. Také můžete použít jarní zelenou jako výmalbu s růžovou a nábytek světlý (bříza, javor). Zajímavý příklad: http://didlinka-d.blog.cz/0708/muj-novy-pokoj. Ve vašem případě by se nevolila trojúhelníková výmalba, spíše horizontální (pod šikminou zelená).

Dotaz   Dobrý den, chtěl bych touto cestou požádat o radu ohledně uspořádání obývacího pokoje s kuchyňským koutem. V příloze zasílám rozměry a návrh od projektanta. Velice by se mi líbila kuchyňská linka pouze rovná po délce a ostrůvek s navazujícím stolem (barva kuchyně v příloze). Chtěl bych znát Váš názor vzhledem k rozměrům a praktičnosti místnosti. Dále bych se s Vámi chtěl poradit ohledně barvy plovoucí podlahy, aby prostor trochu opticky zvětšila. V místech kuchyňské linky plánuji dlažbu, která bude navazovat na plovoucí podlahu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud jsem Vaši představu dobře pochopila, mělo by být uspořádání obytného pokoje viz. obrázek. Kuchyňská část by tak byla více opticky oddělena a jasně definována. Obojí varianty jsou možné. U původní varianty získáváte více volného prostoru, u druhé je prostor ohraničenější a kuchyň není tolik otevřena zraku návštěvníků. Bohužel do jídelního prostoru nepříjemně zasahují otvíravé dveře. Jestli je to možné, popřemýšlela bych o jejich způsobu otvírání (posuv či zásuv by prostor uvolnil). Samozřejmě jsem do kuchyňské linky nenavrhovala umístění spotřebičů, jelikož neznám současný stav rozvodů. Ostrůvek může být kratší (od 1800 - 2200). Minimální rozestup mezi oběma linkami by měl být 900 - 1100. Jelikož je to obývací prostor ne úplně velký, volte spíš světlejší odstíny dřeva na podlahu i nábytek (javor, jasan, bříza). I výmalbu volte světlejší smetanovou v kombinaci s výraznějším odstínem (červená, oranžová, zelená - záleží na sedací soupravě a nábytku) za sedací soupravou. Výraznější může být také krb, pokud nebude obložen. Kuchyňskou linku volíte dost tmavou, proto ji kombinujte se světlejší dlažbou a obkladem (smetanově krémová, popř. světle šedá). Podlahu pokládejte ve směru od vstupních dveří k protějšímu oknu, tak, aby se prostor opticky rozšířil. Dlažbu můžete volit v obdélníkových velikostech ve stejném směru jako plovoucí podlahu popř. čtvercovou, kterou můžete položit na koso.

Dotaz   Dobrý den, mám jen takový dotaz. Je vhodné vedle krbových kamen do rohu umístit plazmovou televizi? Co se týče tepla? Děkuji, Jasníková.
Odpověď  

Ideální by bylo informovat se u výrobce TV přístroje. S ohledem na odraz, který obrazovka může způsobit, bych to nedoporučovala.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou barvu obkladu zvolit do kuchyně. Kuchyň je šedobílé nelesklé lamino a podlaha ořech. Nádobí mám oranžové, pracovní deska je středně šedý melír. Také jsem se chtěla zeptat, zda lze nějakým způsobem zavěsit LCD displej televize na krbovou vložku ze sádrokartonu. Děkuji.
Odpověď  

Použila bych bílou barvu obkladače, kde by mohl být dekorativní proužek červeno-oranžové mozaiky. Na sádrokarton jen tak něco nezavěsíte a s ohledem na váhu TV přístroje to nevidím reálně. Vždy je potřeba počítat s něčím takovým dopředu a pod sádrokarton umístit dřevěné masivní profily, které pak následné zavěšení umožní.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně barevného sladění. Kuchyňská linka je bílá (Ikea stät), kování a kuchyňské spotřebiče černé, dřez bílý a pracovní deska černý kámen, obklad bílý. Podlahu máme vybranou dub Bergen (Krono) a sedací souprava je barevný pruh (růžová, zelená, bordó) Ikea Ektorp Sigsta. Krbová kamna máme tmavě červená až bordó. Jakou byste poradila barvu stěn? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Ve Vašem případě doporučuji jednu stěnu (tu za sedací soupravu) vymalovat výrazněji - bordó, popř. olivově zeleně. Zbylé stěny v šedé.

Dotaz   Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych Vás požádala o radu ohledně dovybavení obývacího pokoje, včetně výběru materiálů, firmy a tipu na dekorační předměty. Popis prostoru: v novém RD mám kuchyň zařízenou od firmy Hanák - skleněná zelena -vysoký lesk, doplňky - aloxovaný hliník, pracovní deska je z přírodní žuly barvy šedočerné. Jídelní stůl od firmy Calligaris - modrozelené sklo a nohy hranaté kovové matné. Kuchyň je propojená z obývacím pokojem, kde se nachází kožená (červenohnědá) sedací souprava. Dále zde máme krbové těleso v moderním provedení - nerez, kámen a omítka (červenohnědá -možnost nové výmalby). Plovoucí podlaha - jasan. Moc děkuji a přeji pěkný víkend.
Odpověď  

Dobrý den. Doplňky nabízí spousta firem – ASA, Scheurich, Kahla, Guzzini a mnoho dalších. Ve vyhledávači na internetu najdete i speciální obchody pro tento sortiment. Dovybavení dle popisu vkusného interiéru nelze řešit písemnou formou.

Dotaz   Dobrý den, chci Vás požádat o radu ohledně sladění barevnosti oken, podlahy, dveří a barev v obývacím pokoji spojeném s jídelnou a kuchyní. V obývacím pokoji máme novou televizní komodu a sedačku 3,2 ve třešní. Křeslo a taburetka jsou v béžové, stůl skleněný a nohy v třešni. Kuchyni zvažuji vanilkovou, korpusy třešňové, jídelní stůl s židlemi také třešeň. Nevím, jestli okna (i francouzská) také v třešni, podlahu bukovou a dveře také buk, aby to bylo sjednocené. Nebo mají být okna světlejší a dveře tmavší? Jaký typ dveří Sapeli? A jakou výmalbu v obývacím pokoji, jídelně a kuchyni? Obývací pokoj je obdélník spojený šikmo s jídelnou a kuchyní - také obdélník. Tam chceme hodně oken, i francouzských. Celá zeď bez oken je pouze v obývacím pokoji za televizí a na straně s krbem, tato strana se pak zešikmuje do průchodu do jídelny a kuchyně (3m široký a 4m dlouhý). Jaký máte názor na okna se mřížemi? Není to už pasé? Jaký odstín kuchyně byste doporučovala? Děkuji, s pozdravem Dana Lásková.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jsem zastáncem jednoduchého designu, proto doporučuji okna bez mřížek jak vnitřních, tak i bez většího členění oken. Odstín můžete ladit k nábytku, ale především k barvě fasády domu. (Odstín třešně by působil sladěně s interiérem.) Dveře volte opět v čistém designu např. Sapeli (Tenga, Note, Lotos), kde můžete kombinovat dveře s velkou prosklenou plochou (mléčné či čiré sklo). Odstín podlahy a dveří můžete volit světlejší, v buku. Plnou zeď za televizním stolkem vymalujte v odstínu bordó či čokoládová. Krb zvýrazněte také tímto odstínem. Zbylé stěny neutrální, v béžově či smetanové barvě. Na kuchyňskou linku bych vybrala korpus třešeň se smetanovými dvířky. Vanilkový odstín je velice častý a moderněji bude působit bílá či smetanová. V jídelně můžete také vymalovat jednu stěnu výraznějším odstínem.

Dotaz   Dobrý den přeji, jsme starší manželé a opravujeme rodinný domek, zatím jsme u přízemí. Chtěla bych to tam sladit dohromady, a tak Vás moc prosím o Vaše dobré rady. Obývák s kuchyní: okna východ - západ naproti sobě, vše ve zlatém dubu. V rohu obýváku bude krb, vložka jotul panorama, jednoduchá obezdívka, podlahové topení. Jaký typ sedačky máme zvolit? Je tam zeď 4,5m. Kuchyň jednoduchá do L. Hodí se dub natural, bříza nebo kombinace bílá káva s ořechem? (Bílou mně rozmluvili.) Spotřebiče jsou v nerezu. Hodí se k tomu světle šedá deska (imitace betonu)? Co byste doporučila mezi pracovní desku a skřínky? Také bych potřebovala poradit, jakou zvolit výmalbu a barvu plovoucí podlahy. Líbí se mi středně hnědá. Jakou barvu stolu a židlí? Pak navazuje dlouhá chodba s verandou asi 12m dlouhá, široká 1,4m. Hodí se tam světle šedé lapatto sandstoun, nebo okr? Máme dát všude stejnou? A poslední otázka: jakou barvu dveří a obložek zvolit od SAPELI? Hodí se prosklená Nora? Omlouvám se, že je toho hodně, jsem vděčná za každou radu. Přeji pěkný den a děkuji moc, Dana.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Do svého interiéru jistě můžete volit jednoduché odstíny (dub, šedá, smetanová) a výraznější doplňky. Kuchyňskou linku doporučuji v dubu, možná se smetanovými dvířky. Pracovní deska může být šedivá, či smetanová a obklad jednotný skleněný (šedivý či bílý Lacobel). Jídelní stůl kombinace dub a sklo. (Případně můžete volit jednoduchý bílý stůl s židlemi v kombinaci kovu a plastu.) Podlahu zvolte opět dubovou a dveře také. (Nora dveře od firmy SAPELI jsou tou nejjednodušší formou, lépe jistě vypadají dveře dýhované a modernějšího vzhledu - NOTE, LOTOS…) Výmalbu bych volila v jemných odstínech šedivé, smetanové. Sedací souprava poté může být výraznější - bordó, oranžová, či temná modrá. Co se dlažby týká, hezké bude světle šedé Lapato - jak v chodbě, tak i na verandě. (Je to dlažba mrazuvzdorná a tedy pro tento účel vhodná.) Vždy prosazuji, že méně je více.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při rozmístění sedacího nábytku v obývacím pokoji. RD jsme dostavěli před 6tilety a v současné době se chystáme k dostavbě již naprojektovaného krbu. Nyní máme sedací soupravu v místech pod okny (viz návrh) v blízkosti vstupu na terasu, což nám vcelku vyhovuje. Ale teď, když postavíme krb, je jeho umístění zcela mimo posezení, a to nás mrzí. Rozmýšlím, zda udělat ještě jedno menší "sezení" u krbu - vzhledem k velikosti místnosti nebo hlavní sedací (rohovou?) soupravu umístit jinak. Mnohokrát děkuji za odpověď, Jaroslava Ticháčková.
Odpověď  

Dobrý den, omlouvám se, ale v příloze nebylo řešení prostoru. Vzhledem k tomu, že píšete, že je místnost veliká, bych navrhoval ještě jedno sezení u krbu.

Dotaz   Do novostavby jsme vybrali dlažbu Sandstone lapato Dapsa 270. Chtěla bych dlažbu použít v celém domě – ve vstupní hale, kuchyni, kolem krbu i v sauně. Mám vybrat provedení částečně lesklý povrch, nebo raději mat? Chceme moderní interiér, ale čas nechci trávit jen uklízením. Děkuji za radu, L.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Lesk působí vždy luxusnějším dojmem a prostor opticky zvětšuje. Co se týká úklidu, nejsem si jistá, který typ je lepší. Takto světlé dlažby jsou vždy háklivé. Mat je asi praktičtější.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké byste doporučovala dveře a nábytek do obývacího pokoje (TV stolek, stolek, dvě malé prosklené skříňky). Obývák propojený s kuchyní bílá + bříza, podlaha korek. V obýváku je šedá krbová vložka, krb v barvě slonové kosti (dlažba okolo krbu slonová kost nebo šedá). Výmalba světle zelená, strop slonová kost, sedačka hnědá. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nábytek a dveře bych volila opět světlé, javor či bříza. Vybírejte z blahé nabídky Sapeli – typ Note či Lotos tak, aby se prostor barevně sjednotil.

Dotaz   Dobrý den, mám dotaz ohledně sladění barevnosti obývacího pokoje orientovaného na jih, který zařizujeme v dokončeném RD. Plovoucí podlaha (lamino), dveře buk (dřevo), okno, topení, strop – vše bílé. K tomu jsou černá krbová kamna a oranžová sedací souprava. Skříňka pod TV stolek, komoda a stolek by se nám líbily ve světlé bříze. (Ještě to nemáme koupeno, jen vyhlídnuto.) Sestava bude Venezia (BMB). Momentálně máme vymalováno zářivě žlutou, nejsme si ale jisti, zda ji ponechat. Myslela jsem, že by bylo dobré dát na stěnu za obývací stěnou sytě oranžovou, aby se to hodilo k sedačce a ostatní zdi nechat jen světle béžové. (Něco jako ta březová stěna?) Nebo nechat žlutou malbu a světlou obývací stěnu oživit oranžovými doplňky? Eventuelně jaký kobereček pod konferenční stolek a další doplňky- světla, záclony? Děkuji za pomoc!
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych určitě změnila podle toho, jak píšete: oranžovou podle sedačky a zbylé stěny smetanové či jemně béžové. Doplňky pak můžete kombinovat v oranžové a jarní zelené barvě. Kobereček bych volila smetanový, popř. s oranžovým vzorem. Záclony doporučuji opět světlé, smetanové a také polštářky na sedačku v tomto odstínu.

Dotaz   Prosím, poraďte mi s výběrem dveří a barevnosti podlahy a stěn. Máme zatím hrubou stavbu. Obývací pokoj s krbem má asi 50m2, velká francouzská okna jsou plastová bílá bez příček a na podlaze bude zřejmě dlažba, která umožňuje podlahové topení. Obývák je dále spojen s kuchyní 12m2, všechna okna na západ. Kuchyň máme vybranou natur dub dvířka, místy je odlehčená sklem v hliníkovém rámu, jsou tam zapuštěná hliníková madla, černo stříbrné spotřebiče, téměř černá deska je i na zdi místo obkladu. Jednu stěnu (bez oken) chci vymalovat v barvě lila, na podlaze by mohla být snad světlá písková dlažba. Do obývacího pokoje dlažbu tmavšího odstínu? Jaké vybrat dveře v obývacím pokoji a jakou dlažbu na chodbě? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, určitě bych volil velkoformátové dlaždice v jednoduchém vzhledu a jednoduchém reliéfu. V ploše (50 m2) bude působit krásně jakýkoliv přírodní odstín. Dveře opět přírodní dub. Dlažba na chodbě menší formát a určitě světlé odstíny.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění obývacího pokoje. Pokoj je velký 7x4 m a nachází se v něm tmavě červená krbová kamna. Okna jsou tmavě hnědá a podlaha v barvě dubu. Na jednu ze stěn bych ráda použila tapetu s jemným vzorkem. Nicméně nevím, do jakých barev celkově interiér ladit a v jaké barvě nakoupit nábytek.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dominantním prvkem jsou jistě červená kamna. Nábytek bych volila dubový v kombinaci s výmalbou v barvě cappuccino. Sedací souprava může být v odstínu kamen. Doplňky cappuccino, světle béžová. Tapeta může být v kombinaci tmavé hnědá a smetanová.

Dotaz   Dobrý den, prosím ještě jednou o radu při rozmístění sedacího nábytku v obývacím pokoji.Chystáme se k dostavbě již naprojektovaného krbu. Nyní máme sedací soupravu v místech pod okny v blízkosti vstupu na terasu, což nám vcelku vyhovuje (viz návrh - snad tentokrát půjde otevřít). Ale teď, když postavíme krb, je jeho umístění zcela mimo posezení, což nás mrzí. Rozmýšlím, zda udělat ještě jedno menší sezení u krbu nebo hlavní (rohové) sezení umístit jinak. Ještě jednou díky za odpověď, J.T.
Odpověď  

Dobrý den, rozhodně bych použil ještě jedno menší sezení. Dodá to obývacímu pokoji zajímavosti.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala na odstín kuchyně, pracovní desky, kuchyňských obkladů a dveří v kuchyňském koutu, který je součástí obýváku (viz. příloha). Plovoucí laminátová podlaha bude v odstínu javoru. Vedle posuvných dveří budou krbová kamna (Stockholm od ABX) a za nimi obložený 1 m zdi obklady v imitaci cihel, stejně tak i kuchyňská barová zídka z pohledu z obýváku. Okna a francouzské dveře jsou bílé plastové. Kratší stěny bychom vymalovali červeně a delší nějakou světlejší meruňkovou? Mohla by být kuchyňská linka také v odstínu javoru třeba v kombinaci s červenou? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Ivana
Odpověď  

Dobrý den, rozhodně je dobře, když se kombinují materiály, které se v prostoru již vyskytují. Jednoduché = hezké. Myslím tedy, že kombinace javoru a červené barvy, která byla již použita, bude vhodná.

Dotaz   Dobrý den. Měla bych dotaz: jak barevně sladit obývací pokoj s kuchyní? Místnost je velká 9x5m (včetně jídelního prostoru). Je na jižní straně, hodně prosvětlené, v obýváku je prosklený roh 2x3m a v celé místnosti jsou ještě tři okna. Nábytek ani podlahy ještě nemáme. Kuchyňská linka bílá, pracovní deska a dvířka tmavší hnědá. V obýváku je jednoduchý, rovný krb, 30cm vystupuje do prostoru. Už několik dnů koukáme s manželem do vzorníku barev a nevíme si rady. Děkuji moc, Monika.
Odpověď  

Dobrý den, Moniko. Pokud je Vaším cílem klidné, harmonické prostředí, volte tmavou podlahu, stěny v odstínu světle hnědá (mocca) a interiér doplňte živou zelení. Nábytek pak také v tmavším odstínu (ořech) a bílé elegantní doplňky. Zkuste se zaměřit tímto směrem a dejte na první dojem.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně umístění sedací soupravy v obývacím pokoji (viz návrh). Chystáme se na výstavbu krbu a v současné době máme sedací soupravu v místech pod okny. Krb bude na opačné straně místnosti. Snad soubor tentokrát dojde. Ještě jednou díky, J.T.
Odpověď  

Dobrý den, omlouvám se, ale příloha nedorazila.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme novostavbu. Chtěla jsem se tedy zeptat, jaký nábytek koupit do obývacího pokoje, který je spojený s kuchyní (tvar místnosti L). Barva kuchyně bude tmavý ořech (kuchyň je z masivu), vymalováno je okrovou barvou, jsou přiznané trámy, namořené do světlého ořechu a krb je moderní, rovný, vymalovaný do světle hnědé a jedna stěna v obýváku je tmavě hnědá, z části obložená béžovohnědou břidlicí. Podlaha je dubová, selský vzor. Interiérové dveře budou z javoru. Okna jsou zlatý dub.
Odpověď  

Dobrý den. Už jste hodně materiálů použili a na nábytek bych tedy volil některý z nich. Přikláním se k ořechu v kombinaci s bílým lakem.

Dotaz   Moc prosím o radu, jak sladit barvy v obývacím pokoji s jídelním stolem a kuchyní. Vkládám fotku obývacího pokoje. Máme již obývací stěnu, ta je v kombinaci wenge - slonová kost. Na podlaze je dlažba - okraj wenge, střed našedlý. Krb je jiný než na obrázku – je to sloupový kvádr. Kuchyň bude oddělena pultem a za ním bude jídelní stůl. Kuchyň je obložena světle zelenkavým obkladem, dlažba tam je béžová. Kuchyň by se mi líbila v barvě ořech v kombinaci s bílou. Nebo mám raději použít také wenge? Prosím o radu, jakou zvolit barvu kuchyňské linky, pracovní desky, jak kuchyň vymalovat. Jaký jídelní stůl a židle a jakou sedačku a výmalbu v obývacím pokoji. Upřesňuji, že daná je již dlažba v kuchyni i obýváku, nábytek v obýváku a obklad v kuchyni. Barva kuchyně na obrázku nebude samozřejmě odpovídat, platí pouze uspořádání.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou linku můžete volit jak ve wenge, tak i v barvě ořechu v kombinaci bílého lesku či matného skla. Wenge by ale působilo sjednocenějším dojmem v celkovém pohledu na interiér. Pracovní desku volte slonovou kost nebo jemné béžovou či šedobéžovou. Sedací soupravu doporučuji smetanovou nebo výraznou bordó se smetanovými doplňky. Jídelní stůl by vypadal krásně v kombinaci skla a wenge. Vše podtrhne výmalba v odstínu cappuccino.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu. Zařizuji nový obývák spojený s kuchyní. Podlahy a dveře (masiv) jsou z přírodního dubu. Popis plánované kuchyně: mahagon s hliníkovými rámečky, nerez spotřebiče, plát a dlažba šedá, výmalba bílá. Obývací pokoj bude takovýto: nábytek mahagon, sedačka smetanová, jedna stěna do šeda (u ní bude jídelní stůl v barvě mahagon a krémové židle) a na protější straně chci vymalovat část zeleně (v rohu, kde bude krb). Nevím, zda se to bude k sobě hodit. A jakou zelenou zvolit? Světle zelenou jsem chtěla ještě použít na koberec pod sedačku. Prostor je dobře prosvětlený, plocha je 40m2. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vaše barevná představa je příjemně vyvážená. Můžete volit zelenou v odstínu oliva nebo jemnou světle žlutou. Obdobný by měl být také koberec. Pokud je barva mahagonu výrazná, volila bych tlumenější odstín.

Dotaz   Dobrý podvečer, prosím vás o radu. Budeme se stěhovat do nového domečku, ve kterém bude dubové schodiště a okna zlatý dub. Jakou mám zvolit barvu dveří, podlahy a dlažby do kuchyně? Obývací pokoj bude propojen s kuchyní a rovněž bude v místnosti krb. Já mám vysněnou podlahu od paradoru přírodní ořech, ale nejsem si jistá, jestli by se hodila k oknům. Mám možnost si dát okna zvenku zlatý dub a zevnitř bílá, anebo oboustranně zlatý dub. Jakou variantu byste mi doporučila? A taky poprosím o radu, jakou máme zvolit barvu kuchyně a obkladů. Moc vám děkuji za váš čas a za radu, Míša.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Bílá barva oken je neutrální a vždy k ní můžete volit jakýkoli další odstín nábytku výmalby a doplňků. Co se týká podlahy: pokud budou dveře ořech, volila bych ji v dubu, aby ladila ke schodišti. Kuchyňská linka by byla hezká třeba v odstínu bělený dub nebo v kombinaci dub a bílá dvířka. Další možností je celá linka bílá v laku nebo kombinace ořechu a bílé. I další nábytek bych volila v těchto odstínech. Možností je spousta. Obklad doporučuji ve světle šedých či béžových odstínech, stejně tak dlažbu.

Dotaz   Nevím si rady, jak nejlépe sladit dlažby. V novostavbě máme v horním patře koupelnu. Tam bude zelená dlažba (polská – paradyz) a obklad bambus. Z koupelny se jde do chodby, kde chci laminátovou podlahu přírodní dub. Z chodby se jde na WC, do technické místnosti (kde se bude prát, sušit a žehlit) a do místnosti pro saunu. Na WC bude zelená dlažba stejně jako v koupelně. Mám ji dát i do technické místnosti a sauny? Nebo má být v těchto dvou místnostech dlažba, která bude v celém přízemí (ve vstupní hale, kolem krbu, v kuchyni)? Ta má středně šedý odstín. V koupelně je použita na obkladu ještě barva béžová a trochu hnědé. Je možné použít tyto barvy dlažby? Nechci dům dlažbami překombinovat. Poradíte mi? Moc Vám děkuji za radu, určitě se jí budu řídit. Z.
Odpověď  

Dobrý den, vždy platí, že v jednoduchosti je krása. Tedy do „mokrých“ provozů bych dal stejný typ obkladu a dlažby (jako v koupelně). „Suché“ provozy (chodba v přízemí, kuchyně) bych k tomuto neladil – není důvod.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně barevného sladění. Obývací pokoj, jídelna a kuchyň nejsou odděleny. Okna máme teak. Obývací pokoj bych chtěla červený (s tím, že barvu určitě za čas vyměním nebo ještě taky změním do doby, než budeme malovat), sedačku si představuji tmavě hnědou. (Vzhledem k tomu, že budu chtít měnit barvu stěn, tak musím volit neutrální odstín sedačky. Více by se mi líbila světlá béžová, ale ta je nepraktická.) Kuchyň ještě nemáme vybranou. Zatím se nám líbila jedna světlá (viz. obrázek), i když nejsem ani proti tmavé. V obývacím pokoji bude plovoucí podlaha a kolem krbu dlažba, v kuchyni bude jen dlažba. Líbí se mi plovoucí podlahy Befag bambus pařený (cena je příliš vysoká), Meister Alanto Nussbaum hell (podle přítele moc světlá, má takový slabý nádech do oranžova a růžova), tak možná použijeme Nussbaum mittel. Dále se mi hodně líbí plovoucí podlahy chromezone, ale nejsem si jistá, jestli lze tento typ použít k barvě oken a sedačky (bylo mi řečeno, že ne). Zvolím správně barvu dveří, pokud ji budu ladit k barvě oken? Jak vybírat kuchyň – k barvě okna, k barvě dveří nebo lze zvolit úplně jiný odstín? Jakou použít barvu plovoucí podlahy – lze použít chromezone? Světlé barvy se bojím kvůli údržbě. Budu velice ráda za jakoukoliv radu a předem za ni děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vzhledem k tmavému nábytku je určitě dobrá volba světlá podlaha. Díval jsem se na Vámi zmiňovanou „chromezone“ a líbí se mi. V odstínu světlejším bude, myslím, dobrá.

Dotaz   Dobrý den. Zajímalo by nás, jakou výraznou barvou bychom mohli vymalovat obývák. PVC podlaha má dekor dub matný, rohová sedačka je z bílé kůže. V jaké barvě by měly být dveře a nábytek? Děkujeme. V místnosti je rohový krb v barvě antracit.
Odpověď   Dobrý den přeji. Nábytek a dveře bych volila opět v dubu (možný je i tmavší ořech). Výmalba může být výrazná červenooranžová v kombinaci s nějakým jemným odstínem (hezká bude šedá, cappuccino či smetana).
Dotaz   Dobrý den. Zařizujeme s manželem novostavbu a chtěla bych se Vás zeptat, zda je možné kombinovat v obývacím pokoji (otevřený strop s dřevěným krovem) smetanová kachlová kamna (přikládám obrázek) s moderním nábytkem IKEA (přikládám obrázky tmavě hnědé TV stěny a sedací soupravy v olivové barvě). Podlaha by měla být dřevěná plovoucí (dub) a výmalba slonová kost až smetanová. Případné doplňky (vázy, polštáře) bordó. Předem děkuji za odpověď, zda je kombinace klasických kachlových kamen a moderního nábytku vhodná. Eva B.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Celkové ladění bude působit příjemně. Možná bych vymalovala jednu stěnu za sedací soupravou vínovou barvou, aby vynikla. Do takto moderního interiéru bych ale volila moderní typ krbu.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit, jak vymalovat společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Kuchyň je dřevěná (olše, třešeň) a jídelní stůl též, obklad je lososové barvy. V obývacím pokoji je tmavě červená rohová sedací souprava (Torrimex „Geneve“), naproti ní je stěna obložená umělým kamenem Shale 1208, pod konferenčním stolkem je koberec Sunny Splash – 3045/35 z řady Spina, krb je okrové barvy. Plovoucí podlaha je světlá. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych odstín smetany, vanilky či cappuccina, protože zbylé části nábytku jsou dosti výrazné. Krb můžete vymalovat ještě výrazněji, stěny doplňte obrazy.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Do celého přízemí rodinného domu jsme zvolili hnědou dlažbu Spirit 45x45. Je ve vstupní hale, kolem krbu i v kuchyni. V kuchyni chci k této dlažbě volit velké obdélníky jako obklad kuchyňské stěny. Jen nevím, jaký mám zvolit rozměr, aby s dlažbou ladil. Poradíte mi, kde je mohu zakoupit? Nabídka českých firem v kuchyňských obkladech je velmi malá. Děkuji za rady.
Odpověď  

Dobrý den, navrhuji obdélníkový formát s výrazně odlišnými délkami stran. Doporučuji kladení horizontálně - prostor se tímto zvětší. K nákupu volte například A-keramiku, mají pobočky po celé republice a sortiment je moc hezký.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o názor na barevné sladění obývacího pokoje. Skrze něj vede schodiště (s modřínovými stupni) do prvního patra. V pokoji budou krbová kamna se šarlatovými či smetanovými kachlemi, uvažuji o dubové podlaze a dveřích. Nábytek se mi líbí v moření třešeň (fa Jelínek) – neměl by však být raději světlý nebo nemáme k němu zvolit dveře třešeň? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, obecně preferuji použití maximálně dvou typů dřevin v jednom prostoru. Zkuste tomu přizpůsobit výběr materiálu.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s barevným sladěním v obývacím pokoji a jídelně. Barva podlahy je světle šedá (dlažba - imitace dřeva), okna dřevěná (mahagon), místnost je oddělená od kuchyně barovým pultem ze starých cihel. Stěna za krbovými kamny je obložena kameny, strop je vyvýšený. Máme tmavší hnědou koženou sedačku. Potřebuji poradit, jakou barvou vymalovat obývací pokoj a jaká by měla být barva konferenčního stolku a jídelního stolu. V jakých barvách ladit doplňky (závěsy a polštáře)? Upřednostňujeme venkovský styl. Předem moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, Váš dotaz je složitější. Použil bych výmalbu v odstínech cihlové. S doplňky Vám takto nemohu poradit, je k tomu třeba více informací.

Dotaz   Dobrý den, lámeme si hlavu, čím obložit kuchyni. Rekonstruujeme třicet let starý dům (kostku), který bychom zařídili rádi více méně minimalisticky, ale přívětivě. Kuchyni do U máme v rámci většího obývacího pokoje (35 m2). Líbily by se nám bílé jednoduché skříňky s vysokým leskem se stříbrným jednoduchým kováním. Na podlaze v obýváku bude pařený dub a velkoformátová dlažba 30x60 v prostoru kuchyně a francouzských dveří na terasu (zatím se nám nejvíce zalíbil jednoduchý béžový Sandstone od Rako). Pod krbová kamna dáme čiré sklo. Vůbec si nevíme rady, čím obložit stěny za kuchyňskou linkou. Napadlo nás použít stejný materiál i odstín dlaždic, které budou na podlaze, akorát s lesklou úpravou Lapato, ale nejsme si jisti, zda to není úlet a nedržíme se až moc při zdi. Moc děkuji za odpověď, Hana Verflová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Váš výběr je moc příjemný. Na obklad bych ale použila něco výraznějšího nebo jednotnějšího, např. celoplošný skleněný obklad, popř. tenký laminát. Desku doporučuji v šedém odstínu, aby ladila k nerez úchytkám a spotřebičům.

Dotaz   Dobrý den! Potřebovala bych poradit s barvami. Máme RD, v němž obývák a kuchyň tvoří jednu místnost. Mezi nimi je krbová vložka, která tvoří sloup. V kuchyni, která je cherry, máme na zdi olivovou barvu, podlaha je teak, dveře třešeň lamino. V obýváku máme dubový nábytek a bílá okna. Jakou barvu mám zvolit na ostatní stěny? Je vhodnější kombinovat jen dvě (olivovou, ještě nějakou jinou a bílou), nebo více barev? Mám ráda spíše teplé odstíny. Okolo krbu jsme chtěli udělat obklad např. z klingeru. Sedačka bude jiná. Děkuji za odpověď, krásný den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nejspíš jste ještě chtěla vložit fotografii s pohledem do obývacího prostoru, ta ale nedorazila. Z toho důvodu je těžší radit výmalbu. Volila bych olivový odstín naproti kuchyňské lince, zbylé části už jen ve světlém odstínu té samé barvy, nebo ve velmi světlém smetanovém nádechu. V daném prostoru již máte mnoho dekorů, z nichž některé je vhodné kombinovat, ale jiné bych již nevolila. Především volba dubu k třešni a cherry je nevhodná.

Dotaz   Dobrý den, poraďte nám s barevnou kombinací v obývacím pokoji spojeném s kuchyní (mám na mysli dlažbu, kuchyňská linku, stěny), viz plánek 101,102. Máme světle zelenou pohovku; konferenční stolek, jídelní stůl, židle a komoda jsou dubové dýze. Součástí obýváku bude i krb. Rámy oken a prosklení na terasu budou v barvě bílé. Děkuji, Hana Bušinová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podlahu můžete volit v tmavším ořechu a dveře v dubu, kuchyňskou linku v bílém laku s pracovní deskou v ořechu a světle šedým či celoskleněným obkladem. Dlažbu v kuchyňské části volte také světle šedou. Výmalbu doporučuji v jemném tónu cappuccino kombinovaném výraznou čokoládovou či temnou oranžovohnědou stěnou prosti sedačce.

Dotaz   Dobrý den, máme velký obývací pokoj (9m x 5m) s krbem. Je možné na krb použít výraznou oranžovou barvu a na protější stěnu olivovou zelenou (zbylé stěny jsou bílé)? Obývák navazuje přes posuvné dveře na kuchyň s jídelním koutem, který je laděn do oranžové. V obýváku máme oranžový chlupatý koberec a krémovou koženou sedací soupravu. Moc děkuji!
Odpověď  

Dobrý den přeji. Krb můžete jistě sladit s kobercem. Interiér můžete doplnit protější stěnou v olivově zelené, ale volte spíš světlý tón, sytý by narušoval dominanci krbu. Zbylé stěny vymalujte ve smetanové.

Dotaz   Dobrý den, chystáme úpravy kuchyně a obýváku a velmi bychom ocenili radu odborníka. Posílám proto fotografie a půdorys celého prostoru - jedná se o jednu velkou místnost. Obývák je propojen s jídelním koutem, který je od kuchyně oddělen barovým pultem. Současné zařízení je vidět na fotografiích. Plánujeme drobné změny v kuchyni - trouba bude umístěna nahoře hned vedle ledničky, ale hlavně chceme místnost vymalovat. Stropy v celém prostoru bychom chtěli nechat bílé. V kuchyni a na obkladu u krbu je použita zelená barva, dlažba je "melír" zeleno-bílo-okrový. Barvy, které bychom rádi použili při výmalbě, jsou tedy okrově žlutá a olivově zelená, každá ve dvou odstínech. V kuchyni chceme vymalovat stěnu kolem okna a přilehlou stěnu za sporákem sytější okrovou, dlouhou stěnu za lednicí, která pokračuje až do jídelního koutu, světle okrovou, stejně jako druhou stěnu za jídelním stolem. Tato stěna je protažena až do obývacího prostoru pod římsu pod krbem - celá by měla být světle okrová. Popis obýváku začnu pohledem na krb, okolo nějž chceme zachovat bílé římsy. Pod dolní římsou by byla světle okrová, protažená z jídelního koutu, vlastní krb by byl v tmavším odstínu (stená barva - žlutý okr - jako na dvou stěnách v kuchyni). Vlastní obývák bychom chtěli vymalovat olivově zelenou - stěnu kolem krbu, k ní přilehlou stěnu za televizí i protilehlou (se dvěma okny) ve světlém odstínu a poslední stěnu (za křeslem, kolem dveří na terasu až k průhledu do jídelního koutu) v tmavším odstínu. Na tuto poslední stěnu (tmavší odstín olivové) pak plánujeme ještě obraz do prostoru mezi křeslem a dveřmi a na druhou stranu dveří nějakou další fotografii. Prosím, napište, co Vy na to. Děkuji, Eva Paulerová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vaše představa výmalby je jistě realizovatelná. Problém je v tom, že si každý může pod odstínem okr představit trošku jinou barvu. Možná bych zvážila volbu kombinace olivová/okrová. Obě barvy jsou příjemné, ale bylo by lepší Váš interiér více oživit. Zelenou bych nahradila teplejším odstínem, např. cihlovým (alespoň do obývacího prostoru). Je vidět, jak je prostor u jídelního koutu oživen červenými hrníčky. Tím se prostor zútulní. Pouhé odstíny zelené a okrové prostor zútulní, ale neoživí. Spíš naopak.

Dotaz   Dobry den, volam sa Martina. Uz asi 6 mesiacov byvame v novom domceku v radovej vystavbe a teraz sa konecne dostavam k zariadovaniu obyvacky. A kedze sa neviem rozhodnut, co by bolo najlepsie pre moju obyvacku, tak by som si nechala velmi rada poradit. Obyvacka je spojena s kuchynou a rozmery celeho priestoru su 7 metrov na sirku a priblizne 4,5 metra na sirku (od okien ku krbu). Posielam aj zopar fotiek v prilohe pre lepsiu vizualizaciu. Mam rada jednoduchy, moderny styl a rovne linie. Krb bude pravdepodobne biely. Problem mam aj s tym, ako vyplnit ten pristor pri krbe. Diky moc vopred za Vase rady, Martina.
Odpověď  

Dobrý den, bylo by dobré, abyste více upřesnila, co všechno chcete v obývacím pokoji mít, jaké jste zvolila dveře, podlahu apod., abychom Vám dokázali více poradit. Nebo alespoň jakou máte představu. Takto je dotaz velmi obecný a těžko Vám na něj lze odpovědět.
Fotografie bohužel nedorazily. Zkuste je zaslat znovu a pokuste se, prosím, více specifikovat svůj dotaz. Děkuji.

Dotaz   Dobrý den, dostavujeme RD s podkrovím a já bych chtěla poradit s interiérem. Jde mi o sladění dveří v chodbě, podlahu v obývacím pokoji a schodiště. V příloze Vám pro představu zasílám půdorys přízemí. Ve vstupní chodbě máme zevnitř bílé vchodové dveře. Mohla bych ostatní dveře v chodbě dát také bílé (do obývacího pokoje jsou zasunovací) a tmavší dlažbu? Nebo mám volit dveře v odstínu dřevin, pokud v horních pokojích takové budou? Jakou mám volit plovoucí podlahu do obývacího pokoje? Mám nábytek v olši medové, líbí se mi dub přírodní. Jaká by byla vhodná barva sedací soupravy (mám ráda teplé odstíny, nyní máme tmavě modrou)? Schodiště máme železobetonové točivé a chceme jen nášlapy. Měly by být v odstínu podlahy? V obývacím pokoji bude krb a kolem něho chceme dlažbu. Má být stejná jako v chodbě, nebo jako v kuchyni, která také navazuje? Do obývacího pokoje vedou zasunovací dveře z chodby. Jaký by byl vhodný odstín k plovoucí podlaze? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volba bílých dveří je jistě možná a nadčasová. Jestliže máte nábytek v medové olši, rozhodně nemohu doporučit podlahu v dubu přírodním, tyto odstíny se k sobě nehodí. Volila bych buď tmavší podlahu v dekoru ořechu, nebo světlou v javoru. Stejně tak nášlapy na schodišti. Pokud zvolíte světlou podlahu, vyberte dveře ve výraznější olši, aby ladily s nábytkem. Sedací soupravu můžete volit k tmavší podlaze světlou smetanovou, ke světlé podlaze naopak výraznější (bordó).

Dotaz   Dobrý den. Naše babička staví malý domeček a do obytného prostoru (kuchyň + jídelna + obývák, celkem cca 35 m2) chce krb nebo krbová kamna. Prozatím se přikláníme ke kamnům kvůli menším rozměrům. Podle čeho ale vybírat? Stačí nám plechová, nebo raději připlatit a vybrat litinová? Je to jen na přitopení a hlavně kvůli atmosféře, nemáme v plánu tím vytápět dům. Cenově jsme ochotni investovat maximálně 10-15 tisíc. Už jsme se dozvěděli, že pro tento prostor stačí 6-8 kW. Chtěli bychom větší sklo – větší ohniště. Stačí nám obyčejnější plechová kamna třeba s litinovým roštem? Další dotaz: v patře jsou dětské pokoje (10 m2 na pokoj), v nichž není podlahové topení. Je vhodnější dát klasickou dřevěnou podlahu – prkna, nebo plovoucí podlahu s dřevěnou vrchní vrstvou? Jde nám o teplotu (laminátová podlaha je studená). A co marmoleum? Jaké jsou vlastnosti tohoto materiálu? Je to srovnatelné se dřevem, co se týče vlastností a ceny? Děkuji za odpověď, Saša.
Odpověď  

Dobrý den, co se týče krbových kamen - bohužel, nejsem odborník.
Ad 2) dřevěná podlaha je samozřejmě lepší, protože má přírodní vlastnosti. Marmoleum je též přírodní, lze jej pořídit i pod názvem tilolino (www.tilo.cz). Jde o ryze přírodní materiál, který bude mít obdobné tepelné výhody či nevýhody. Každopádně přesnější informace Vám jistě sdělí odborníci, kteří se zabývají prodejem a montáží přírodních podlah. Bližší ceny najdete u konkrétních firem. Zkuste se podívat například na www.tilo.cz. Tato společnost dodává přírodní lino, Tilolino i marmoleum (a to i v plovoucím provedení) a v mnoha barevných dekorech.

Dotaz   Dobrý den! Poraďte mi, máme RD, v němž jsou obývák a kuchyň odděleny krbem. Celý prostor není moc velký, chtěla bych, aby dominantou byl krb. Mám kolem něj vymalovat nějakou tmavší barvou, nebo jej obložit lámaným kamenem či cihlovými pásky? Přikládám foto. Přeji hezký den, Kateřina.
Odpověď  

Dobrý den. Tento dotaz je již zodpovězen v některé z minulých odpovědí.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Nastěhovali jsme se do novostavby a teď ladíme detaily. Obývací pokoj je propojen s kuchyní, podlaha je plovoucí - třešeň dočervena, před krbem v obýváku a v kuchyni je šedá dlažba, u krbu je nosný sloup obložený šedým kamenem, výmalba je světle šedo-fialová. Stěna v obýváku před sedačkou není moc rovná (nyní je červená a i tím vynikly nerovnosti). Je vhodné ji obložit stejným kamenem celou, nebo jen část? Popřípadě volit jinou možnost? Děkuji, Martynková.
Odpověď  

Dobrý den. Omlouvám se, ale bez fotografie či bližšího schématu se na Váš dotaz těžko odpovídá.

Dotaz   Dobrý den, rád bych vyřešil obývák s kuchyní. V kuchyni bych chtěl bílá lesklá dvířka a černé (nebo wenge) rámy. Mám už granitový černý dřez, a tak asi vyberu stejně černou desku v laminu. Co mám dát na zeď? Černou lesklou mozaiku, nebo nějaké velkoformátové dlaždice? Kuchyň bude hodně technická, doplňky budou v minimalistickém stylu v nerezu. Horní skřínky plánuji jen dvě (rozměry asi 80cm x 37cm). Linka bude mít tvar do L, předpokládané rozměry jsou 3005mm x 1950mm. I celá místnost je do písmene L a je dost velká, kuchyň má 19 m2, obývák 21 m2. Také nevím, jakou vybrat podlahu a parapety. Na severní straně chci dvě plastová okna (1310x1200) s 35cm hlubokými parapety, další dvě francouzská okna (2100x1200) směřují na západ a východ. V obývacím pokoji je i krbová vložka z rohového skla, takže na krb bude vidět z obýváku i z kuchyně. Nevím, jakou vybrat sedačku a obývací stěnu, aby ladila s linkou. Jakou mi doporučíte výmalbu? Vnitřní dveře směřující na jih budou asi skleněné nebo dřevěné se sklem. Přes den jde do obýváku z chodby krásné světlo. Předem děkuji, D.D.
Odpověď  

Dobrý den, Váš dotaz je již nad rámec služeb této poradny. Jde o celkové řešení dvou místností, takže pokud chcete poradit, a to i na komerční bázi, můžete samozřejmě nahlédnout do kontaktů a oslovit přímo některého z bytových designérů. Děkujeme za pochopení.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit se zařízením obývacího pokoje a kuchyně. Tyto dvě místnosti budou propojené. Kuchyň bude rohová s ostrůvkem, barva spodních dvířek bude wenge a horní dvířka budou bílá. Vestavěné spotřebiče včetně ledničky plánujeme nerezové. Nevím, jak vyřešit jídelní kout a jak vymalovat, jak zvolit barvy nábytku, podlah a dveří. V obývacím pokoji bude jasně červená sedačka. Rozměr celé místnosti je 5,15 x 9,90m. Na foto 42 je pohled do obývacího pokoje, po pravé straně bude krb. Na foto 41 je pohled do kuchyně, která bude začínat od dveří a končit za oknem. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den. Omlouvám se, ale tento dotaz podle mě přesahuje rámec bezplatné poradny. V případě zájmu můžete v sekci Kontakty najít spojení přímo na některého z designérů.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s obývacím pokojem. Máme podlahu v odstínu ořech, dveře třešeň se skleněnou matnou výplní, nábytek bude nejspíš taktéž třešeň, okna bílá. Mám však problém se sedačkou (do tvaru L, 3+2). Bude umístěna naproti krbu a velké televizi, za ní bude zeď (bílá?) a o kousek dál je okno. Pokoj je dost světlý. Chceme pořídit koženou sedačku, ale manžel chce kaštanovou barvu. Ta je sice praktická, protože máme malé dítě, ale já se obávám, že pokoj bude strašně tmavý. Nebo mám přistoupit na kaštan a zútulnit vše světlými doplňky (závěsy, polštářky, váza)? Nebo máme ještě změnit odstín nábytku? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podle popisu předpokládám, že pokoj je dostatečně prostorný pro tmavší nábytek. Sedací souprava v odstínu kaštanu je tedy možná. Výmalba za ní by byla dobrá v jemném smetanovém či vanilkovém nádechu a doplňky (koberec, polštářky, dekorace) opět smetanové.

Dotaz   Dobrý den! Prosím o radu, jak vymalovat kuchyň a obývací pokoj. Kuchyň má korpus v třešni, dvířka vanilka. V prostoru mezi horními a dolními skříňky je mozaika, na podlaze žluto-béžové tilolino, stůl a židle máme v třešni. Kolem krbu z levé strany přejdeme do obýváku. Nábytek je starší v leštěném ořechu, sedačka je červená a podlaha v javoru. Později bych vyměnila nábytek i sedačku. Kdyby se Vám podařilo mi odpovědět do 16. března, byla bych moc ráda, protože v tomto týdnu se chystáme malovat a tuto poradnu jsem objevila náhodou. Děkuji, Dáša.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou i obytnou část bych vymalovala ve dvou odstínech cappuccina. Tmavší tóny (šedobéžovou barvu) použijte na kratších stěnách, na těch delších nechte jen jemný nádech. Krb můžete vymalovat opět v tmavším odstínu, čímž se prostor sjednotí a zároveň zútulní. Stropy ponechte bílé.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme si nový rodinný dům. Potřebovala bych poradit s obývacím pokojem (35 m2), konkrétně s barvou sedací soupravy a případně s výmalbou. Podlaha v pokoji je v dekoru ořech, dále tam je krb a velké francouzské okno. Z obývacího pokoje se přechází do kuchyně, v níž je tmavě hnědá dlažba a jedno francouzské okno velikosti dveří. Jakou barvu nábytku do kuchyně zvolit? Slonovou kost s šedou pracovní deskou? Také se chci zeptat na barvu schodiště mezi patry - v přízemí je tmavě hnědá dlažba a v patře světle hnědá (asi břízová). Mohlo by být schodiště barvy ořech? Děkuji Vám za radu. S pozdravem Galová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou linku bych volila buď čistě bílou s pracovní deskou v dekoru špalíčku ořech, nebo v odstínu jemné cappuccino. Zádovou desku doporučuji v jemném šedém odstínu. Co se týká schodiště, dekor ořechu bude jistě dobrou volbou.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného sladění obývacího pokoje v RD. Okna jsou teak, schody dubové, na podlahu plánuji dub přírodní. Jaký doporučujete nábytek a hlavně jakou dlažbu ke krbovým kamnům a do chodby? Můžete mi poradit konkrétní typ, např. od Rako? Dveře plánuji také v dekoru dub. Nebo je něco vhodnějšího? Jakou doplňkovou barvu zvolit? Děkuji!
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažbu můžete volit jemnou světlou - šedou či béžovou. Podívejte se na typy sandstone plus lapp. nebo sandstone plus - v jemném šedém nádechu, či dlažbu Spirit nebo Essencia jemná béžová. Nábytek bych volila kontrastnější v ořechu či wenge, případně v kombinaci s lakovanými dvířky. K tomu pak můžete volit jakoukoli doplňkovou barvu (třeba limetka, lila, bordó, oranžová).

Dotaz   Potřebuju poradit s prostorem, který bude sloužit jako obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Celá místnost je orientovaná na jih. Na podlahách je světlý buk. Chtěla bych vyřešit barevnost hlavně velkých ploch, tj. podlahy, stěn, nábytku, obložení v kuchyni, aby interiér působil příjemně. Ložnici si chci ponechat. Přála bych si také, aby barevnost, kterou zvolíte, prostupovala víceméně celým bytem. Jaký vybrat odkládací nábytek v předsíni vzhledem k tmavší dlažbě (viz přiložené foto) a druhotnému osvětlení? V obýváku je velké množství oken a na nábytek nezbývá téměř nic. Přesto chci kromě sedacího nábytku ještě knihovnu a tzv. skleník na broušené sklo a porcelán. U kratší stěny obýváku je krb a TV. Mám též problém s kuchyní do L, která bude hned u vchodových dveří. Dalo by se uvažovat o jejím částečném oddělení nějakou subtilnější deskou? Z jakého materiálu by měla být? (viz např. http://www.atelier-point.cz/cz/soukromy-bytovy-interier.html) Čím sjednotit okna z bílého plastu (je jich šest a každé má jiný tvar)? Volit vůbec nějaké textilie? Jaký volit tvar jídelního stolu, když jídelna má tvar lomeného půlkruhu? Připomínám ještě, že dveře budou v buku a koupelna, která je na sever, je obložena dvěma odstíny žluté. Děkuji, Hrůzová.
Odpověď  

Dobrý den. Co se týče barevnosti vašeho multifunkčního prostoru, doporučuji zůstat u světlých odstínů barev, např. žluté a zelené, které světlý buk příjemně rozveselí. Nábytek bych volil v tmavším dekoru, aby se prostor vyplnil. Můžete využít kombinaci různých materiálů a designů. Do jídelního koutu by se zcela jistě hodil kulatý jídelní stůl. Rozdílně veliká okna ve výklenku můžete sjednotit např. římskými roletami stejných rozměrů.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s barvou dveří, podlah a výmalby v novostavbě RD. Obývák je propojen s kuchyní do tvaru L, linka je v dekoru jabloň s dvířky barvy mátové, okna jsou zlatý dub, v obýváku je krb z pískovce a římsou v barvě zlatý dub. Na chodbě je schodiště do podkroví v barvě světlý buk. Mají být dveře sladěny s podlahou? Nevím si rady s podlahou v kuchyni, dlažbu nechci. Může být plovoucí podlaha stejná jako v obýváku? Vstupní dveře máme v dezénu zlatý dub. Zádveří je malé a temné, dveřmi spojené s chodbičkou se schodištěm. Tam bych si představovala světlou výmalbu (vanilka). Obývák by se mi líbil meruňkový, ale nevím, jak by to ladilo s kuchyní. Nebo mám zvolit dvě barvy? Zvažuji sedačku v zeleném nebo oranžovém odstínu - nábytek je momentálně olše, ale bude se časem kupovat nový. Jaký doporučujete odstín? Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, podlahu v kuchyni a obývacím pokoji bych zcela jistě volil v jednom designu. Zkuste průmyslovou mozaiku v dekoru přírodního dubu, která je odolná, dobře se udržuje a není cenově náročná. Výmalba v kuchyni by byla velmi pěkná ve světle zelené barvě. Na strop bych zvolil odstín ještě o stupeň světlejší či světle šedivou. Zelenou bych propojil až do obývacího pokoje, sedačka by k ní byla hezká např. teplá sytá žlutá, která by poutala pozornost. Nábytek v obývacím pokoji volte do kontrastů se dřevěnou podlahou, např. wenge nebo lamino ve vysokém lesku. V chodbě bude podle fotky velmi hezká světle žlutá barva. Dveře volte podle vybraného dekoru podlahy tak, aby obsahovaly stejné barvy.

Dotaz   Dobrý den, mám možnost udělat si v bytě krb, krbová kamna. Ráda bych této možnosti využila, ale současně bych byla ráda, aby mi krb vytápěl i zbytek mezonetového bytu. Ten je prozatím vytápěn pouze plynovým kotlem, který je umístěn v horním patře bytu v koupelně. Na radiátorech jsou tepelná čidla mimo místnost, kde je ovladač. Nevím, zda je to vůbec možné a pokud ano, tak jaká krbová kamna a další zařízení koupit, abych nenapáchala víc škody než užitku. Pokud mi můžete poradit, tak Vám ráda zašlu i fotografie interiéru, protože vůbec nevím, kam krbová kamna (krb?) postavit, jak přesunout poměrně velkou sedačku, jídelní kout atp. Byt je 3 + kk, obývací pokoj je dohromady s kuchyní, a to je věc, se kterou poměrně neúspěšně bojuji. Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Jana Kopecká
Odpověď  

Dobrý den. Je to otázka spíše na projektanta vytápění. Můžete to řešit krbem, který bude postaven s rozvody teplého vzduchu od vložky. Nebo můžete použít speciální krb s výměníkem, který bude vyrábět topnou vodu. Druhé řešení je samozřejmě dražší a složitější.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych požádat o radu, jak dokončit krb, který je umístěný mezi jídelnou a obývákem (viz foto). Jídelna je částečně v lososové barvě, obývák je do zelena a neutrální stěna je béžová. Koupili jsme kamenný obklad, ale nejsme si jisti jeho barvou. Máme možnost ho vyměnit za béžový či ještě tmavší. Co si o tom myslíte? Do jaké výšky obložit a jakou barvu zvolit za zbytek krbu? Kvůli umístění komínu nešel krb obezdít jinak, takto se může zdát trochu mohutný. Předem děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, kombinace stávajícího obkladu se zelenou výmalbou na zbylé části krbu by mohla vypadat velmi elegantně. Záleží také na zbytku barev v místnosti, na velikosti plochy béžové stěny a dalších použitých barvách (např. pohovky). Vzhledem k nim bych pak uvažoval i o variantě béžový obklad + zelená výmalba. Zkuste i méně sytý odstín. Obložení krbu bych volil do výšky niky na dřevo, nebo bych obložil celou čelní stěnu a bok od kuchyně.

Dotaz   Dobrý den. Potřebuji poradit, jak rozmístit do prostoru sedačku, stěnu na televizi a také jídelní stůl. Jak zařídit kuchyň (chtěla bych ji do U)? Je lepší volit dlažbu, nebo marmoleum? Plovoucí podlahu nechceme, podlahové topení neplánujeme.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jídelní stůl bych dala za kuchyňskou linku mezi okna, sedací soupravu doporučuji rohovou a televizní sestavu bych umístila vedle krbu. Do celého prostoru bych volila marmoleum.

Dotaz   Dobrý den, prosím vás o radu ohledně barevného ladění kuchyně, která je dvěma otevřenými průchody spojená s obývacím pokojem. Mezi průchody je v kuchyňské části komín (uvažuji o obkladu v barvě kamene) a z druhé strany bude v obývací části krb. Kuchyň je 2,5 m široká a 6 m dlouhá. Okna plastová bílá. Kuchyňskou linku plánuji ve tvaru L – materiál masiv jasan. V příloze zasílám grafický návrh rozmístění (barevnost je náhodná). V kuchyňské části bude dlažba, v obývací části plovoucí laminátová podlaha (pravděpodobně dub), před krbem opět dlažba (s barvou si nevím rady). Prosím o váš názor na barvu dlažby, pracovní desky a obkladů v kuchyni. Myslíte, že by se hodila kombinace béžové dlažby (popř. tmavě hnědé), pracovní desky v dezénu tmavě hnědého dřeva (popř. tmavě šedá barva) a výrazně žlutých obkladů kuchyňské linky? Chtěla bych, aby dlažba v kuchyni ladila jak s kuchyňskou linkou, tak s laminátovou podlahou v obývacím pokoji. Děkuji vám za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Hnědá barva dlažby se jistě bude k světlému javoru hodit, můžete však také volit jednotnou dlažbu ke krbu a do kuchyně (v tom případě doporučuji šedý odstín dlažby a šedou až antracitovou pracovní desku). Obklad za linku bych volila ve výrazném oranžovém odstínu.

Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit, jaký odstín (popřípadě nějakou kombinaci barev) zvolit na japonskou stěnu v následujícím prostoru: obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelnou. Kuchyň: dýha třešeň, na zemi a za linkou lososový obklad, podlaha buková plovoucí. Obývák: na stěně umělý kámen Shale 1208, krb okrové barvy kombinovaný se dřevem, sedací souprava tmavě červená, výmalba do smetanova. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych odstíny smetanové a červené (viz barva sedací soupravy).

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného ladění obytné části a ložnice. Obytný prostor je tvořen kuchyní v barvě vanilka s barovou deskou ve wenge a pracovní deskou ve světle šedém kameni, na podlaze je položen světle šedý kámen. Zařízení plánuji ve skle a dekoru wenge; na stěnách kuchyně, jídelny a za sedačkou bude jarní světle zelená barva, na stěnu protilehlou k sedací části chci zvolit tapetu v zeleném metalickém odstínu. Problém mám však s hmotou krbu – nevím, jestli jej mám vymalovat ve stejném odstínu, nebo zvolit jinou barvu. V ložnici bude položena dřevěná podlaha v dekoru hevea, dveře jsou v ořechu, nábytek zvolím nejspíše v tmavším odstínu dřeva či laku. Nevím však, jak vhodně vymalovat (zvláště pak zkosenou stěnu, pod níž bude postel). Děkuji za radu, Simona.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Krb bych zvýraznila čokoládovým odstínem. Výmalbu zkuste v kombinaci cappuccina a světlé tapety (její vzor by měl být také laděn do cappuccina). Vybírat můžete zde: http://www.tapety-folie.cz/tapeta-vlies-c361930/d-71111/. Šikmina by měla být světlejší než okolí, aby nepůsobila tísnivým, padajícím dojmem.

Dotaz   Dobrý den, bydlíme na vesnici ve starším rekonstruovaném domku. Chceme vymalovat obývací pokoj, který má tři obyčejná okna na jihovýchod a jedno francouzské na východ (vstup do zahrady). Prostor je řešen tak, že z kuchyně se přes jídelnu dostaneme do obývacího pokoje. Jeho rozměry jsou cca 8x4 (bez kuchyně a jídelny). Podlaha je z dubových parket, dominantou místnosti je točité schodiště do patra a krb s krbovou vložkou. Na oknech jsou místo záclon zavěšeny "rákosové" rolety. Místnost má rustikální charakter, který s manželem preferujeme před moderním designem. V obývacím pokoji je tmavě hnědá rohová sedací souprava a tmavě hnědý "rustikální" nábytek. Vchod do kuchyně je obložen štípaným pískovcem. Líbilo by se mi vymalovat obývák sytou barvou, nejlépe světle cihlovou, aby vynikl kámen, dubová podlaha a rákosové rolety. Prosím, poraďte mi, zda se tato barva hodí do obývacího pokoje, zda opticky nezmenší či neztmaví prostor. Případně prosím navrhněte jiné barvy hodící se do našeho obýváku. Preferuji ale teplé barvy. Děkuji moc za odpověď, Stašová Olga.
Odpověď  

Dobrý den, do interiéru obývacího pokoje rustikálního charakteru bych doporučil cihlovou barvu, kterou navrhujete. Použijte ji však pouze na jednu stěnu nebo na některou část jako akcent. Vhodná budete také tmavě červená či vínová barva, s pískovcem vytvoří velmi příjemnou kombinaci. Ostatní stěny a strop bych vymaloval velmi světlými odstíny zvolené barvy. Pokud byste nechtěla zůstat pouze u teplých barev, doporučil bych Vám i středně šedivou, která by interiér s barevnými akcenty zklidnila.

Dotaz   Dobrý den. Jakou mám vybrat barvu stěny v obýváku, kusového koberce u sedačky a barvu závěsů? Sedačka je kožená, světle zelená (mařinková), nábytek olše, krb máme v barvě pískovec (spíše do oranžova), dlažba u krbu terakota, plovoucí podlaha buk. Sedačka stojí v koutě bez oken, nad ní budou police. Moc děkuji, S.
Odpověď  

Dobrý den. Vámi zvolené teplé dekory na nábytku, krbu a dlažbě snesou světle žlutou výmalbu. Na dekorace oken bych použil jednoduchou záclonovinu v barvě champagne a na závěsy jednu z teplých barev, které již v interiéru jsou. Kusový koberec v kombinaci zeleno- žluté bude na bukové podlaze příjemnou tečkou.

Dotaz   Dobrý den, jsme ve fázi přípravy stavby a rádi bychom se s vámi poradili ohledně barevného ladění. Do všech obytných místností chceme podlahu z exotického dřeva Doussie masiv. Nevíme však, jestli je lepší lakovaný povrch, nebo olej. Potřebujeme doladit barvu (dřevo) kuchyňské linky, vnitřních dveří, rámů oken, vnějších dveří a podhledů střechy (palubek). Garážová vrata budou zlatý dub, nesousedí s žádným oknem. V příloze posíláme návrh kuchyně - barvy jsou však pouze informativní, mezi kuchyní a obývacím pokojem bude ještě průhledový krb. Děkujeme za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den. Zvolili jste velmi dominantní dekor podlahy v syté oranžovohnědé barvě. Další dřevěné dezény volte tedy tak, aby spolu barvy korespondovaly. Javor nebo olše na dveře či okna by měla být správná volba. Kuchyňskou linku volte ze zcela jiného dekoru, pouze se držte zásady o sladění barev. Skřínky mohou být z barevného (třeba zeleného) lamina, korpusy zebrano.

Dotaz   Dobrý den, dovolte mi také využít vaší poradny. Už dlouhá léta malujeme na bílo, ale teď jsem se rozhodla pro změnu. Jakou barvou mám vymalovat obývací pokoj s krbem spojený s kuchyní? Potřebovala bych doporučit nějakou barvu a také prosím o tip, jak si poradit se sádrokartonovou stěnou za TV. Jelikož jsme zvyklí jen na bílou barvu, představuji si zatím jen jemné pastely. Vůbec si nevím rady s krbem a okolím. Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, pro Váš velmi hezký interiér bych doporučil výmalbu ve světle žluté či zelené barvě. Za TV by bylo vhodné umístit designovou tapetu, která bude obsahovat zvolené barvy výmalby. Jistě si vyberete na www.pointshop.cz . Krb naopak vyzdvihněte tmavším odstínem, nebál bych se ani středně šedivé barvy.

Dotaz   Dobrý den. V obývacím pokoji spojeném s kuchyní máme po osmiletém užívání poněkud poškozenou dlažbu v kuchyňské části a kolem krbu na druhé straně místnosti (50 m2). Vzhledem k tomu, že již nemáme náhradní dlaždice (dlažba studená světlá béžová) a tento typ se už nevyrábí, nevíme, jak stávající podlahu rekonstruovat. Prosím o radu. Místnost je zařízena moderně (dřevo, kov, sklo), kuchyň je bílá. Pod položenou dlažbou je podlahové vytápění. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, navrhuji přes stávající dlažbu položit podlahu novou. Nejjednodušší a nejlevnější variantou bude opět dlažba.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Obývací pokoj máme propojený s kuchyní v barvě zebrano. V obýváku převažuje tmavě hnědá barva, která je obsažená i v kuchyni. Vymalováno je světlou béžovou a bílou. Obývacímu pokoji vévodí jednoduchý funkcionalistický krb. Chybí mi tam ale nějaká živější barva. Poraďte mi, prosím, jakou zvolit. Děkuji, Martina.
Odpověď   Dobrý den. Váš interiér musí být velmi elegantní, opravdu potřebuje pouze barevně podtrhnout. Využil bych nabídky designových tapet např. na www.pointshop.cz . K hnědé by se hodila tyrkysová nebo světle zelená či žlutá barva. Tyto tóny můžete využít nejen na tapetách, ale i na dekoračních textiliích – na závěsech a místním koberci.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného řešení obytné části domu. Chci vymalovat v odstínu limetky či kiwi a doplňkově krb světlou čokoládovou barvou. Tu bych také ráda použila v arkýři, v němž bude stůl v barvě wenge. Nevím však, jestli je tato varianta vhodná a jestli nemám raději i tuto část vymalovat zeleně. Jakou barvu židlí bych měla volit? Kuchyň je v kombinaci vanilky a wenge, podlaha světle šedý kámen. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Do jídelní části bych volila výmalbu také v zelenkavém odstínu, aby jídelní stůl vynikl. Židle mohou být wenge, nebo v kombinaci kovu a bílé či jemného cappuccina (pokud byste sehnala odstín jako v kuchyňské části).

Dotaz   Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit s barvou podlahy v obývacím pokoji? Máme spojenou kuchyň s obývacím pokojem. Kuchyň by měla být zřejmě korpus třešeň, dvířka javor (ještě nejsem 100% rozhodnutá, uvažovala jsem také o korpusu kalvados), dveře sibiřský smrk, podlaha v kuchyni bude dlažba (uvažovala jsem o Geologia tmavá - červená, hnědá od Sika). V obývacím pokoji jsou trámy v barvě smrku (lze namořit do jiné barvy) a krb z šedobílého kamene. Do celého prostoru je třeba dostat světlo. Mockrát Vám děkuji za odpověď. Krásný den.
Odpověď  

Dobrý den. Jak jsem již psala v online poradně: Již nyní máte dosti dřevěných dekorů, proto bych na podlahu volila jeden z již zvolených. Kuchyňskou linku bych pořídila v třešni v kombinaci se smetanovými dvířky. Podlahu poté světlou ve smrku či javoru.

Dotaz   Dobrý den. Děkuji za poslání výběru tapet, ale žádná z nich mě nezaujala. Posílám tedy ty, které jsem vybral já. Můžete mi teď poradit, jakou zvolit? Máme kuchyň v barvě meranu, šedivou pracovní plochu a béžovou podlahu. Jako obložení krbu máme šedivý kámen, obývací stěnu v barvě meranu. Mají být dvířka bílá, nebo šedivá? Sedačku ještě nemáme a panelové závěsy také ne.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Osobně bych k meranu nezvolila žádný z vybraných dekorů tapety. Odstínově by se nejvíce hodila černobílá kombinace, ale domnívám se, že bude svou velkou výrazovou plochou konkurovat meranu. Sedací soupravu bych volila hnědou čokoládovou nebo v odstínu terakota. Dvířka doporučuji bílá, ne šedivá.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jakou barvou nejlépe vymalovat obývací pokoj. Máme v plánu vymalovat pouze dvě stěny do L, ostatní stěny nechat bílé – tu, kde je krb a obývací stěna, která je v barvě wenge, spodní výsuvy má bíle lakované. Podlaha je béžová. Místnost je světlá, na stěnách, které plánujeme vymalovat, je jedno okno a francouzské posuvné dveře v mahagonu. Když budete tak laskavi, můžete mi ještě poradit barvu sedačky? Uvažuji o šedivé. Děkuji velice.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete volit limetkový nebo teplý oranžový odstín výmalby. Sedací souprava by mohla být šedá či antracitová (černá) k nábytku. Doplňky vyberte v odstínu výmalby.

Dotaz   Dobrý den, rada by som vas poprosila o radu ohladne zladenia farieb v dennej casti domu. Obyvak, kuchyna a jedalna svori jednu velku miestnost o rozlohe 85m2. Do celej miestnosti by sme radi polozili drevenu podlahu - americky orech, prkna dlhe 180cm (vid obrazok). Okna - plastove, orech. Dvere dyhovane v dekoru amer.orech. Kuchynu by sa mi pacila velmi svetla z jasenu (prip. drasany jasan). V miestnosti taktiez chceme tramy po celej dlzke a otvoreny krb v obyvacke rustik. stylu zo sivych kamenov. Aku pracov. dosku vybrat do kuchyne, co zvolit medzi hornymi a dolnymi skrinkami a ako vymalovat kuchynu i obyvacku? Cela miestnost je orientovana na J, Z a cast kuchyne na vychod. V miestnosti budu 2 okna v kuchyni a 2 francuzske okna (v obyvacke a medzi obyvackou a kuchynou). Myslite si, ze je spravne vsetko (podlahu, okna i dvere) zvolit v amer. orechu? Aky druh dreva zvolit na nabytok do obyvaku? Dakujem krasne za odpoved a pomoc.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou linku v jasanu doplňte o pracovní desku v šedém dekoru, také obklad bych volila jako zádovou světle šedou desku nebo lacobel. Nábytek v obýváku bych poté volila také v jasanu, ať se celý prostor sjednocuje. Prostor bude jednotný již podlahou a dveřmi, ale takto se spojí ještě více. Výmalbu pak můžete vybrat např. v odstínu limetka pro kuchyňskou a hnědocihlový odstín nebo moderní lila pro obývací část. Vždy ale udělejte takto výraznou jen část a zbytek nechte jen v jemném nádechu cappuccina.

Dotaz   Dobrý den. Rekonstruujeme dům a do obývacího pokoje spojeného s kuchyní bychom chtěli teplovodní krb. V této podlouhlé místnosti jsou po stranách obyčejná okna a také jedno francouzské (to propojuje obývací prostor a kuchyň). Nejprve vstoupíme do kuchyně, pak následuje obývací pokoj, v němž je na konci štítové zdi krb. Ten bude asi 60 cm od zdi, přibližně uprostřed štítu. Můžeme dát vedle něj nějaký nábytek? Podlahy jsou z tmavšího dřeva, okna také. Proto bychom chtěli bílý nábytek. Nevím však, jaká šířka by byla vhodná. Mám přizpůsobit šířku nábytku krbu (aby nábytek nebyl vzadu příliš utopený)? Žádnou jinou zeď nemáme volnou, abychom tam mohli umístit TV atd. K bílé barvě nábytku bychom chtěli přidat na oživení malinovou nebo lila výmalbu. Nejsme si jistí, která zeď by měla být takto zvýrazněná. Ještě jeden dotaz – nevadí, že dveře budou bílé, přestože máme podlahu i okna v tmavých barvách? Děkujeme moc a přejeme hezký den, Maříkovi.
Odpověď  

Dobrý den, pokud máte krb uprostřed stěny, nábytek do zbývajícího prostoru určitě umístit můžete. Vyhněte se pouze přímé blízkosti s krbem. Co se týče barev, k tmavé podlaze je světlý dekor vhodný. Preventivně volte však materiály, které budou proti ohni odolné.
Jestliže chcete ve výmalbě použít barevný akcent, je důležité řídit se dominantními prvky interiéru (pohovka apod.). Pokud je prostor takto členitý, můžete také zvýraznit jen na část stěny.

Dotaz   Prosím o radu, jakou mám vybrat barvu obkladů v kuchyni. Na podlaze je lino, kuchyň máme v dekoru slonová kost. Kuchyň a jídelna jsou s obývákem spojené do L. V pokoji budou dominantou krbová kachlová kamna barvy bordó. Koupila jsem obklady Picasso červené, jejichž odstín se blíží cihlové barvě. Bojím se, že se cihlová a bordó budou bít. Bohužel však nemohu sehnat bordó kuchyňské obkladačky. Jinak plánuji stůl tmavé barvy a sedací soupravu v odstínu bílá nebo spíš slonová kost. Posílám pohled z obýváku na jídelnu a kuchyň. Děkuji předem.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Z obrázku nelze prostor jasně identifikovat, nejsem schopná přesně určit vzdálenosti kamen a obkladu linky. Osobně bych volila obklad v odstínu kachlí na kamnech. Pokud jej nemůžete sehnat, zkuste voděodolný nátěr nebo skleněný obklad před výmalbou v bordó barvě. Obklad v jiném formátu a jiném odstínu může v prostoru opravdu rušit.

Dotaz   Dobrý den, mam hlavu v smutku. Vybrali sme si kuchynu - wenge ako podklad plus pracovna doska, dvierka vanilka. Doplnit sme to chceli obkladackami a dlazbou - vo farbe slonova kost. Priestor je zaroven otvoreny s obyvackou - kde sa to pretina krbom (biely břízolit) len policku na krb neviem v akej farbe. Aby vynikol krb, tak stenu okolo chceme zvolit v napadnejsej farbe, podlaha bude orech. Na jeden velky priestor mi to pride uz veeela farieb, neviem si s tym rady. Dakujem krasne.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Krbovou římsu volte v ořechu. Tím se sjednotí horizontální linie podlahy a krbové police. Aby krb vynikl, volila bych výmalbu okolních zdí ve výrazném odstínu – třeba v moderní tyrkysové nebo lila barvě. Jelikož jste vybrala velice příjemné tóny, je možné na výmalbu použít jakýkoli odstín.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně výběru zařízení do obytné části domu. Obytný prostor je spojený s kuchyní, která je v laku barvy vanilky, předěl tvoří barový pult v odstínu wenge, výmalba kuchyně a jídelny je žlutozelená. V obytném prostoru je pak výmalba ve dvou barvách - v prostoru, kde by měla být sedací souprava, je velmi světle žlutá, protilehlá stěna je žlutozelená (v jejím sousedství je krb v šedohnědém odstínu). Na podlaze je vzor světle šedého kamene, dveře mají dekor amerického ořechu. Prosím o pomoc s výběrem barvy sedací soupravy a židlí. Stůl bych volila nejraději v barvě wenge. Jaké volit skříňky? Taky v odstínu wenge, nebo raději v laku? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Stůl i židle bych volila v dekoru wenge, skříňky potom v kombinaci wenge a laku vanilka. Sedací soupravu doporučuji smetanovou se zelenkavými a žlutými doplňky.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, zařizujeme novostavbu rodinného domu. Celé přízemí bych ráda sjednotila jak nábytkem, tak barevně. Obývací pokoj je průhledem spojen s druhou předsíní i malou kuchyní, která je světlá a jsou v ní dvě okna. Dlažbu chci stejnou v celém tomto prostoru. Protože uvažuji o teakovém nábytku bez nátěru (jídelní stůl, židle, konferenční stůl, komoda, konzolový stolek), nejsem si jistá, zda by se hodila dlažba světle nebo tmavě hnědá či cihlové barvy. Nebo raději nábytek hnědě lakovaný? Kuchyňská linka je světle hnědá - antik, Fagerland, pracovní deska černá. Jaký by se hodil obklad a jaká výmalba? Okna máme v barvě zlatý dub, taktéž obložky dveřních otvorů. Mám zvolit béžovou, bílou nebo světle hnědou sedačku? Krb bude obložen imitací kamene, buď v cihlové, nebo ve světlé barvě. Velmi vás prosím, poraďte, jestli je mnou navrhovaný vzhled interiéru možný. Děkuji vám.
Odpověď  

Dobrý den, teakový nábytek je velmi dobrá volba, doporučil bych Vám k ní světle zelenou výmalbu. Pokud je prostor propojený, výsledný efekt bude dokonalý, jestliže použijete jednu barvu na stěny, ale také jednotnou podlahu. Do obývacího pokoje můžete navíc na jednu stěnu nebo na nějakou část použít designovou tapetu. Zcela jistě si vyberete na www.POINTshop.cz. Ze sedačky můžete udělat zajímavý výrazný solitér, nebojte se výraznější barvy – vhodná bude středně žlutá.

Dotaz   Dobrý den, jakou zvolit barvu sedací soupravy? Podlaha je šedá, výmalba v kombinaci limetkové a vanilkové (ta je za sedací soupravou), krb máme v barvě šedohnědé. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Sedací soupravu bych volila šedou, šedohnědou (jako krb), nebo čokoládovou.

Dotaz   Dobrý den, chystáme se na rekonstrukci celého domu. Můj dotaz se týká hlavně podlahy. Kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem bude spojen v jednu místnost, ale problém tkví v tom, že kuchyňská linka a jídelna bude "na podiu" odděleném jedním schodkem (to je nutnost). Na stropě budou viditelné dřevěné trámy nepříliš tmavého odstínu (máme nízké stropy). Za jídelní částí bude menší zábradlíčko a hned za ním pohovka. Schodky budou po celé délce od stolu po krb na druhé straně. Lámu si hlavu s tím, jestli použít stejnou podlahu v obývacím pokoji a v kuchyni, nebo jestli to odlišit. V kuchyni bude určitě dlažba a v obýváku kvůli podlahovému topení asi také. Schody bych chtěla obložené dřevem v barvě trámů. Takže mi prosím poraďte, jestli použít stejnou barvu podlahy v obou částech místnosti a podle čeho ji vybírat. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Osobně bych volila jednotnou podlahu, protože se tím prostor opticky sjednotí. Ale jelikož máte místnost stupňovitě členěnou, je možné odlišit jednotlivé části právě dlažbou. U této varianty bych volila stejný styl pokládky a stejnou dlažbu. Lišit se mohou v odstínech, jejich výběr záleží na dekorech nábytku.

Dotaz   Dobrý den. Ráda bych vás požádala o radu, právě totiž dokončujeme novostavbu. V obývacím pokoji je plovoucí podlaha světlý ořech (egger floorline série Noble), vymalováno bude v odstínu bílá káva až cappuccino, strop necháme bílý. Nábytek plánujeme v odstínu ořech (Ikea), rohovou sedačku ve žluté kůži s hnědými polštáři. Na zdi nad ní bude velký obraz v hnědých barvách a pod konferenční stolek bych chtěla hnědý koberec s vysokým vlasem. Můj dotaz se týká krbu (je rohový, vyzděný a omítnutý). Chtěla bych ho nějak zvýraznit, a tak mě napadlo vymalovat ho buď žlutě, nebo o pár odstínů tmavěji než výmalbu. Co by bylo lepší? Nebo máte ještě jiný nápad? Dále bych se chtěla zeptat, jestli jsou uvedené kombinace v pořádku nebo jestli máme něco změnit. Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, doporučil bych Vám světle žlutou výmalbu, a to i na strop. Dobrý nápad je využít světlejší a tmavší odstíny. Zkuste dát světlejší tóny na strop a krb. Myslím, že pokoj byste příjemně oživila zeleným kobercem.

<< zpět ( stránka 1 / 6 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře