Pragointerier

kuchyně

Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci staršího jednopatrového domu. V přízemí chceme podlahové topení. Nevíme, jaký typ a barvu podlahy zvolit v prostoru obývák-kuchyň, který je řešen do tvaru L a je otevřený. Ještě musím podotknout, že prostor je celkově menší a v obýváku budou krbová kamna. Přemýšleli jsme o Marmoleu. Jaký názor máze na tento materiál Vy? Popřípadě, jaký jiný by jste nám doporučila. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, volba podlahy je spjatá s volbou dveří a pak celého interiéru. V menších prostorách je dobré volit podlahu světlejší trendově nadčasové jsou teplé medové odstíny středoevropských dřevin. Marmoleum je tvrdý snadno udržovatelný podlahový materiál. Již na trhu nabízí desky tl. 5-8mm (podobně jako plovoucí podlaha) nebo pásy. Spíše bych se přikláněla k tomuto formátu – míň svárů. Ke krbovým kamnům klasickým by odstín dřeva byl vhodnější. K moderním je vhodná spíše uni barva a zase světlejší např. béžová , kouřově hnědá.
Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci staršího jednopatrového domu. V přízemí chceme podlahové topení. Nevíme jaký typ a barvu podlahy zvolit v prostoru obýkák-kuchyň, který je řešen do tvaru L a je otevřený. Ještě musím podotknout, že prostor je celkově menší a v obýváku budou krbová kamna. Přemýšleli jsme o Marmoleu. Jaký názor máte na tento materiál Vy? Popřípadě, jaký jiný by jste nám doporučila. Děkuji P. Marková
Odpověď   Osobně se více přikláním k použití keramické dlažby. Proti Marmoleu má vyšší životnost, tvrdost, funkčnost co se týče prostupu tepla podlahového topení i údržby. Při použití rektifikovaných dlaždic je pokládka beze spár. Je možné taky použít plovoucí podlahu dřevěnou eventuelně laminátovou imitující prkna. Ke krbovým kamnům (předpokládám klasickým) se stylově více hodí - interiér pocitově zatepluje.
Dotaz   Prosím o radu s výběrem barvy vnitřních dveří, máme RD venkovní okna a dveře mají tmavou až třešnovou barvu, vnitřní parapety budou dubové a i podlahy budou volené do tohoto odstínu. Vybrala jsem si dveře SAPELI Swing model 49 a nevím zda třešeň nebo dub. Mám otevřenou kuchyn v obývacím pokoji a chtěla bych jí spíše tmavou. Manžel se bojí, že třešeň bude moc výrazná a já se bojím, že dub bude splývat s podlahou i nábytkem. Díky moc za odpověd Jíťa
Odpověď   Správná volba odstínu dveří dub, stejný jako podlahy, Vás bude provázet celým interiérem. Z barevných variant je vhodnější kuchyň ve stejném provedení jako podlaha – dub s doplněním výrazné červené UNI barvy odvozené z odstínu výplně otvorů – oken a dveří a kovových konstrukcí např. nerez broušený + ornament v detailu.
Dotaz   Dobrý den, mám ráda pořad "Bydlení je hra" a chtěla bych Vás tímto poprosit o radu. V současné době budu zařizovat kuchyň, protože původní je plechová. Kuchyň je š.245cm x d.375cm. Nevím, jestli ji mám zařídit do L nebo U. V příloze zasílám návrhy. V kuchyni musím počítat i s pračkou. Taky mám k dispozici pult z původní kuchyně š.65cm x 185cm, který teď je umístěn na středu kuchyně a rozděluje jí. Samozřejmě, že i u mě platí přísloví "za málo peněz, hodně muziky" tzn. na přeměnu musím stačit s 23.000,- Kč bez spotřebičů. U kuchyně U - jsem spočítala, že zóna uprostřed bude cca 110cm. Nevím, jestli to není malý prostor pro 2 lidi. Dveře u kuchyně naznačují vybouranou část. Jinak to bohužel nešlo v plánku udělat. Děkuji předem za odpověď a přeji Vám hodně úspěchů v dalších dílech pořadu "Bydlení je hra". S pozdravem Soňa Z.
Odpověď   Doporučuji dispozici do tvaru „L“ pro větší kapacitu kuchyňské linky (pračka). Prostor 1,1m je při pohybu 2 osob příliš malý a u tvar „U“ máme dva rohové dílce (menší využitelnost) a skoro žádnou pracovní plochu.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jakou zvolit barvu dveří v novém obýváku. Přistavili jsme si ke stávajícímu domečku další dva pokoje, ze stávajícího je udělaná kuchyně a obloukový průchod do obýváku (150cm šíře). Podlaha je plovoucí dřevená buk. Rovněž tak jsme navázali i v novém obýváku na buk. Nábytek máme nízký (2 skřínky a televizní stolek) - odstím třešeň.Také jídelní stůl a židle jsou v třešni. Obývaček je 3,5x5,2m. Jako dominantní je zde lahvově zelená rohová sedačka na nízkých chromových nožkách. Nyní stojíme před problémem, jaké mají být dveře, které vedou do ložnice. Jsou jediné v prostoru. Máme vycházet z barvy podlahy nebo nábytku. Prosím laskavě o radu. Děkuji, Chocholová.
Odpověď   Barvu dveří zvolte ve stejném odstínu jako podlahu. Je světlejší a na zdi nebude příliš výrazná.
Dotaz   Dobrý den, budeme předělávat bytové jádro v paneláku ve 4. patře a potřebovali bychom zjistit, jestli je lepší v kuchyni a chodbě položit dlažbu nebo lino, je tam například důležitá váha dlažby, my jsme zatím vždy měli lino. A druhý dotaz - budeme mít novou linku v barvě olše, jakou barvu doporučujete na podlahu. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dlažba je rozhodně lepší jak pro údržbu, tak i životnost. Hmotnost podlahové krytiny v tomto případě je nepodstatná. Barvu podlahy bych volila v obou prostorech stejnou, spíše světlejší např. RAKO typ Sidney Lapato.
Dotaz   Dobrý den, stavíme RD a máme spojený obývací pokoj s kuchyní. Kuchyň bude v dekoru bříza a korpus buk. Nevím si rady s pracovní deskou, jelikož si chci udělat obklad z mozaiky, mám strach, aby se to společně "nebilo." A hlavně nevím, jakou dlažbu mám použít a zda v obou místnostech, nebo dát dlažbu do kuchyně a v obývacím pokoji použít dřevo. Interiér chci zařídit v teplých barvách, např. v oranžové nebo žluté. Okna budou ze světlého dřeva. Nedokážu si však představit, zda se to bude hodit k bříze, která je přeci jen hodně světlá, a také celý interiér bude světlý. Velikost interiéru je 4,3x9m. Dále si nemůžeme vybrat barvu střechy, fasády a oken, aby vše vzájemně ladilo. Rodinný dům je na vesnici, a tak nechceme nic moderního. Z jedné strany domu bude garážové stání ze dřeva, na druhé straně bude terasa. Nad terasou je balkon, který bych chtěla v kombinaci dřevo + kov. Přemýšlela jsem opět o teplých odstínech a okolo oken o rámečcích. Přítel oproti tomu upřednostňuje pruhy. Děkuji za radu, Kramperová
Odpověď  

Dobrý den, kuchyňskou desku můžete přizpůsobit kovovým doplňkům v kuchyni, tj. v odstínu středně šedivá, a obklad světlounce šedivý, např. skleněnou mozaiku. Teplé odstíny barev bychom pak mohli použít na čalouněný nábytek (sedačka, jídelní židle,…) Na dotaz dlažby versus dřevěné podlahy jsem již odpovídala v minulých dotazech, proto prosím využijte odpovědí u Vašich předchůdců. Co se týká návrhu použitých materiálů a barevnosti na rodinném domě, je lepší si vše pořádně promyslet. Jednou z možností jsou eurookna v odstínu medovém (vč. všech viditelných dřevěných konstrukcí), klempířské prvky titanzinek a střecha v odstínu antracit.

Dotaz   Dobrý den, budeme se stěhovat do nového podkrovního bytu a potřebovala bych poradit s barevným sladěním obýváku spojeného s kuchyňským koutem /celková plocha 45 m2/ a barvou dlažby do předsíně. V místnosti jsou velká okna i klasická střešní. Okna jsou na J,Z. Kuchyň je od obýváku oddělena vyzděným barovým pultem. Kuchyňská linka bude v provedení folie antracit dvířka, korpus a pracovní deska buk. Nábytek v obývacím pokoji bude buď buk nebo do černa. Nevíme si rady jaký odstín plovoucí laminátové podlahy zvolit. Nechceme buk... Druhý "barevný problém" máme s barvou dlažby do předsíně. Obývák je do předsíně otevřen, nebudou zde žádné dveře. Barvu dveří, které povedou z předsíně do pokojů, do koupelny a na WC také ještě nemáme vybranou. Ještě nás trápí, v jakých místech ukončit dlažbu a pokračovat plovoucí podlahou.V celém bytě bude vymalováno bíle. Půdorys a fotky obývacího pokoje posílám v příloze.Děkuji moc předem za odpověď. Pavlína P.
Odpověď   Tady je více možností barevné i materiálové kombinace. V zásadě, ale při použití sytých tmavých barev na nábytku a v podkroví by měla být podlaha ve světlém odstínu. V tomto rozsahu je již potřeba minimální konzultace eventuelně vypracování studie barevného a materiálového návrhu. V otázce přechodu podlahových krytin je možné využít informací společnosti SAPELI - http://www.sapeli.cz/index.asp?obsah=164&. Případně využijte služeb prodejců spol. SAPELI, kteří Vám zdarma poskytnou veškeré odpovědi v této otázce. Přehled jednotlivých prodejců dle reagionů naleznete na www.sapeli.cz.
Dotaz   V kuchyni máme ploucí podlahu-buk. Kuchyňská linka je v provedení medová olše, navíc jedna stěna (protější proti lince) je obložená borovicovým obkladem. Nyní uvažujeme o výměně dveří a nevíme si rady s jejich barvou (nynější jsou lamino slonová kost a kovové zárubně jsou tmavě hnědé). Kovové zárubně zůstanou, pouze by se měla asi změnit jejich barva - jaká a jaké dveře?
Odpověď   Volila bych kovové zárubně v odstínu béžové, křídlo taktéž. V případě možnosti odstranění borovicového obkladu se tato stěna může probarvit stejným odstínem. Tím celý prostor odlehčíte.
Dotaz   Dobrý den, můj dotaz se týká barev. Zařizujeme si byt 2+kk a nevíme si rady, co se týká barev v kuchyňském koutě a obývacím prostoru. Kuchyňská linka je vanilková (skříňky s výplní mléčného skla v hliníkovém rámečku), podlaha je plovoucí, laminátová, odstín akacie, dveře jsou v provedení olše. Jakou barvu nám doporučujete zvolit na stěny a nábytek? Naše představa je, že obývací prostor bude velmi jednoduchý, bude zde jen pár poliček a nízká skříňka pod TV, protože máme omezený prostor. Máme ale strach, aby se nám "nebily" dřevěné dekory s barvou sedačky, kterou bychom rádi v jasné barvě - červenou, oranžovou,... Moc děkujeme alespoň za nějaký tip. S pozdravem a přáním pěkného dne, Alexandra
Odpověď   Dobrý den, barevnost by měla být odstupňovaná v teplých tónech. Sedačka by měla být nejsytější, zdi v pastelové, vanilkové barvě, zeď za televizní sestavou by měla být oproti ostatním sytější. Nábytek do obytného prostoru doporučuji bílý lakovaný.
Dotaz   Dobrý den, chceme rekonstruovat byt 2+1 o rozloze 62m čtverečních. Máme dvě děti v pubertálním věku a s manželem pracujeme na směny, tudíž si chceme vybudovat vlastní ložnici. Máme v plánu si ji udělat ze šatny, protože nechceme narušit soukromí dětí. Dosud máme spaní dohromady s obývacím pokojem, ale to nám nevyhovuje, protože se navzájem rušíme (jeden z nás je po noční, druhý má volno, nebo odpolední směnu). Šatna se nachází mezi obývacím a dětským pokojem. Do obývacího pokoje je vstup z předsíně i z kuchyně, do dětského pokoje z předsíně. Vstup z předsíně do kuchyně chceme zaslepit a udělat si tam šatnu. Do kuchyně by se tak chodilo jen přes obývací pokoj. Poraďte prosím, jestli je to možné, nebo jak byste toto řešila Vy? Dětský pokoj má 6m x 4m a obývací pokoj 5m x 4m. Do nynější šatny se vejdou postele na šířku, dveře do chodby by se musely pravděpodobně vybourat a posunout. Dále řešíme, jakou podlahu máme zvolit do obou pokojů. Mám představu o parketách světlé barvy a k nim i nové dveře, asi v imitaci světlý buk. Dveře by měly být celé prosklenné kvůli větší dostupnosti světla. Do předsíně dáme asi jen nové linoleum. Máme psa, a proto by mne zajímalo, zda je i kvůli němu takovéto řešení možné? Nejsme zastánci plovoucích podlah. Děkuji moc za odpověd a přeji pěkný den.
Odpověď   Dobrý den, v malometrážních bytech se velice dobře uplatňují posuvné dveře, eventuálně posuvné stěny. Tímto způsobem se dá oddělit třeba jen dvojlůžko s minimálním přístupem. Při volbě podlah a dveří uděláte dobře, když si zvolíte jeden základní materiál a odstín. V nabídce firmy FIMLUX jsou nádherné dřevěné parketové podlahy, např. bambus. Do stejného odstínu pak můžete vybrat z dveří Sapeli.
Dotaz   Dobrý den, necháváme si v současné době vyrobit kuchyň do nového bytu. Kuchyň bude společná s obývacím pokojem, kde budeme mít na podlaze laminátovou podlahu barvy Zebrano. Kuchyň chceme ve dvou barvách - bílá a dřevo, ale přemýšlíme, jaký odstín dřeva vybrat. Manžel chtěl původně kuchyň Zebrano, ale po rozhodnutí, že taková bude podlaha, už by to bylo asi moc. V kuchyni bude použita pracovní deska Corian v bílé barvě a kombinace skříněk bílá a dřevo. Prosíme tedy o radu, jaký odstín použít na dvířka skříněk. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, Zebrano je dřevina s výraznou texturou. Jako doplnění takovéto podlahy je ideální bílá (smetanová) barva, třeba i v kombinaci se dřevem (je potřeba kombinovat s citem, např. jenom spodní skříňky) s nevýraznou texturou v odstínu nejsvětlejšího proužku Zebrano – z našich dřevin třeba buk přimořený na medový odstín.
Dotaz   Dobrý den, využívám Vaší rubriky a prosím o radu. Rekonstruovali jsme starý venkovský dům, interiéry jsme ladili "do stara" - trámy, dřevěná podlaha, nábytek z masivu vč. kuchyňské linky. Problémem zůstává osvětlení do velké místnosti, kde máme společně obývák, jídelnu a kuchyň. Jelikož doplňky - úchytky kuchyňské linky, garnyže, svícny aj. máme kované, nedaří se nám sehnat lustry v tomto provedení (ev. patinovaná mosaz "dočerna"). Potřebovali bychom 3 lustry - 1 nad konferenční stolek, 1 nad jídelní stůl a 1 do kuchyně, nejlépe z 1 série. Jediné, co jsme viděli, je ve stylu "svícnu" (Ikea aj.), což se nám moc nelíbí. Pokud nám dáte typ na osvětlení v přiměřené cenové relaci (vše do cca 10 tis. Kč), budeme rádi. Předem děkujeme za odpověď. Zdraví Iva Imrichová
Odpověď   Dobrý den, existují dvě varianty řešení:
  1. nechat vyrobit u uměleckého kováře svítidla na míru ve stejném designu
  2. vybrat svítidla z typových řad, např. www.massive.cz, eventuálně www.luminex.cz, kde nabízí širokou škálu imitací starých svítidel
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s uspořádaním a výběrem nábytku do obývacího pokoje, který je spojený s kuchyní v bytě 3+kk. Současný stav nám nevyhovuje z hlediska funkčnosti, plánujeme nákup nové sedačky. Nábytek (komody a knihovna je zn. BRIK vlna kombinace ořech/bílá a mléčné sklo). Koberec před sedačkou je červený/oranžový. Konferenční stolek není. Pokoj je přizpůsobený malé 2,5leté dceři a současně čekáme druhé dítě. Nejraději bychom rozkládací sedačku v oranžovové barvě. Je možné částečné odstranění nábytku (komody vedle TV). Bohužel tento stav nám vznikl rychlým přestěhováním z většího do menšího bytu. V případě potřeby můžu zaslat další fota. Děkuji za odpověď Lehocká
Odpověď   Dobrý den, základem je otázka, k čemu má tento obývací pokoj sloužit? Můžeme vytvořit vícefunkční pokoj se zázemím pro děti. K zodpovězení dotazu potřebuji alespoň základní rozměry, a nebo fotografii. Barevnost může vycházet ze stávajícího nábytku (zn. BRIK je velice kvalitní dřevěný nábytek s moderním designem).
Dotaz   Jakou podlahovou krytinu je nejlepší použít v kuchyni? Dlažbu nechci, protože se domnívám, že pokud nemáme podlahové topení, je dlažba studená. Rozhoduji se mezi plovoucí podlahou a PVC.
Odpověď   Dobrý den, při rozhodování se mezi plovoucí podlahou a PVC dávám osobně přednost plovoucí podlaze.
Dotaz   Nevím si rady při návrhu kuchyně. Na kraji linky mám dvoudveřovou lednici (hl.70, š.90, v.180) a potřebovala bych poradit, co nad ni dát. Kuchyň je ve tvaru L, provedení olše tmavá, v kombinaci s prosklenými hliníkovými rámečky a nerezovou roletkou.
Odpověď   Dobrý den, tyto tzv. „americké lednice“ jsou většinou v provedení samostatně stojícím a je vhodné je umístit mimo hlavní kuchyňskou linku. Nad ně se již nic neumísťuje. Jestliže chcete kuchyň opticky dotvořit, doporučuji ve Vašem případě protáhnout půdu nejvyšší skříňky nad lednici a nasvítit ji.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám žluté (banán) stěny v kuchyni, tmavě hnědé poličky, světle hnědou linku a nevím, jakou pracovní desku. Děkuji předem Lucka
Odpověď   Dobrý den, pracovní desku bych spíše volila v odstínech kovových doplňků kuchyně středně šedivou například typ Titan.

Dotaz   Dobry den, navstivil jsem Vasi poradnu a moc Me se zajimaly Vase rady. Velice bych rad, kdybyste Mi poradila par veci: 1. Jake barvy, nabytky bych mel pripravit na Detskou pokoji(2 deti) 2. Mam mistnost 48 metrctveretnich(8m*6m), kde bych chtel udelat kuchyn, jidelna.Chtel bych mit otevrenou mistnost a v ni take minibar. Prosil bych, Abyste Mi poradila. Rad bych, kdybyste mohla poslat navrh i kresby. Zil bych ted v tropickem zeme, proto bych chtel, abyste vedela tuto udalost. Pred 10.lety jsem se ucil u Vas, mam CR jako druhy domov v srdci, tak Vam moc preji i Vasi kolektivu hodne zdravi, uspechu. Rad bych o Vas mluvil i seznamil s nasema lidma, Firmama, aby vedeli o Ceskem Designerem projektem! Moc Vam dekuji!
Odpověď   Dobrý den, při návrhu dětského pokoje a obytného prostoru se vychází z dispozice - půdorysu, umístění oken a dveří a dále z potřeb požadavků investora na daný prostor. Informace musí být ucelené a pokud možno detailní. Toto řeším formou vypracování studie interiéru – půdorysně i pohledově – přesně na míru. Děkuji za přání a jsem ráda, že se Vám u nás líbí.
Dotaz   Dobrý den, chci se informovat, co by bylo nejlepší z hlediska účelnosti. V současné době mám v obývacím pokoji a kuchyni bílou dlažbu a uvažujeme, že do obývacího pokoje necháme položit plovoucí podlahu, protože dlažba je dosti nerovná. V kuchyni zachováme dlažbu, nebo je lepší plovoucí podlahu položit po celé ploše? Je to cca 32m. Děkuji za pomoc, Martin Ch.
Odpověď   Pro nejlepší zodpovězení dotazu je nutné vidět alespoň půdorys tohoto prostoru. V případě, že obě zmiňované části jsou propojené minimálně větším otvorem. Přikláním se z hlediska jednoduchosti v detailu a velikosti plochy vytvořit podlahu plovoucí. Z hlediska účelnosti je lepší v části kuchyně položit dlažbu (vyšší tvrdost, odolnost proti vodě, teplu) a to rektifikovanou - beze spár (lepší údržba).I v malých prostorech se dají dokonale zpracovat přechody podlah. V geometrických liniích (přímka, pravý úhel), tón v tónu, při přechodu v jednoduché křivce dlažba světlejší a opakovat stejný detail méně výrazný na stropě (malba, sádrokarton, obklad). Pro ucelený výraz je nutné brát v úvahu hmotu a tvar zařízení, malbu zdí, použitých svítidel, dveří.
Dotaz   Dobrý den, nyní jsme v konečné fázi úplé rekonstrukce kuchyně. Máme kuchyňskou linku ve tvaru L v barvě javor, na podlaze je modrá dlažba Rako, Aqua DAA44373 45 x 45, položená na koso (kompromisní řešení: světle béžová x rezavá a vyšla po oboustranných ústupcích modrá). Obývací pokoj a kuchyně budou spojeny pusuvnými dveřmi na stěnu 120 cm. V obývacím pokoji budou dubové parkety. Máme všude bíle vymalováno. Poraďte mi prosím, jakou barvu dveří zn. Sapeli máme zvolit. Jakým způsobem máme položit parkety (do stromečku,..)? Hodila by se k tmavému nábytku v obývacím pokoji sedací souprava, nebo jenom křesla, ve stejně modré barvě, jako je dlažba v kuchyni? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že výsledný efekt má být sjednocený a klidný, volte dveře SAPELI velice jednoduché, prosklené, v provedení dub. Ideální by byly jenom skleněné – čiré sklo. U parket doporučuji položení do vzájemně posunutých pruhů. Barvu čalouněného nábytku laďte do teplých odstínů dlažby. Modrou barvu bych volila pouze jen jako doplňkovou, třeba 1 až 2 polštáře na sezení. Minimálně v obytném prostoru doporučuji podbarvit stěny v odstínech přírodní vlny.
Dotaz   Dobrý den, chci si zařídit garsonku o rozloze 19 m2. Jsou zde dvě okna, dveře a kuchyňský kout. Chci zde umístit nábytek pro volný čas, postel a jídelní kout. Jaká by byla cenová kalkulace návrhu? Kde mám najít kontakt na bytového designera? Jsem z Jihomoravského kraje. Děkuji, Jana Janská.
Odpověď   Dobrý den, částka za vypracování studie či projektu je počítána např. z výkonů a honorářů architektů, inženýrů a techniků, kteří jsou činní ve výstavbě, v interiérové tvorbě. Konkrétní kontakt najdete standardní cestou – internet, Zlaté stránky a další.
Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně kombinace dveří a podlahy. Podlaha v RD bude dubová - parkety. Jakou dýhu máme použít na dveře? Líbí se nám řada Elegant od Sapeli, zárubně Latente a náš tip je ořech nebo zebrano. Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, dubová masivní podlaha se časem a působením světla stává sytější v odstínech žlutých. V případě položení parketové podlahy do pruhů je možné z vámi vybraných dřevin použít Zebrano - je světlejší, i když má výraznou kresbu dřeva. Ořech je vůči dubu příliš tmavý a zemitý. Další varianta je použít dveře ve stejném materiálu jako podlaha, tj. dub a dýhu nebo laminát v provedení Zebrano, např. na předních frontech kuchyně, eventuálně na kusovém nábytku v obytném prostoru.
Dotaz   Přeji hezký den, paní inženýrko, chtěli bychom poradit s výběrem barvy nábytku. Máme byt 2+kk, jedná se nám konkrétně o kuchyni spojenou s obývacím pokojem. Podlaha je v barvě buku, dveře také, kuchyňská linka je bílá. Máme volně stojící nerezovou lednici. Řešíme barevnost nábytku, zda stejný jako podlaha, tj. buk, či barvu "wenge," která je dost tmavá. Pokud máte jiný návrh, budeme rádi. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, tato zatím zvolená barevnost je ideální pro použití více variant odstínu. Odstín buku je teplý narůžovělý odstín, Wenge tmavý zemitý, a tak bychom dosáhli velkého kontrastu. Přikláním se k použití nízké TV sestavy v barvě třešeň (ukázka na obrázku),
v doplnění se smetanově bílou až béžovou na zdech. Doplňková barva by měla být v teplém odstínu na čalounění, kusovém koberci… Druhá, drsnější varianta je použít odstíny šedivé až antracitové, a to světle šedivé zdi, středně šedivý nábytek a antracitová barva sezení.
Dotaz   Dobrý den, připravuji rekonstrukci kuchyně, společné koupelny a WC. Nevím si rady se sladěním interiéru. Vodícím prvkem je už objednaná kuchyň v barvě calvados (v jiných prodejnách je stejný odstín uváděn jako třešeň), v kombinaci s dvířky v barvě vanilky. Jsem rozhodnuta v prostoru kuchyně, předsíně a koupelny použít stejnou dlažbu. Jakou barvu dveří doporučujete? Zatím jsem si vybrala dveře Sapeli - CPL třešeň (odstín se zdá shodný s kuchyňskou linkou). Mám však obavu, aby prostor nebyl příliš tmavý. Jaké by byly vhodné doplňkové barvy na stěny, případně podlahu? Děkuji za odpověď!
Odpověď   Dobrý den, důležité je, jak velký prostor řešíte. Dveře v provedení CPL třešeň jsou v malých a úzkých prostorách příliš tmavé. Vzhledem k barevné kombinaci kuchyně (calvados + vanilka) bude vhodná volba světlejších dveří, odstín CPL olše, a doplnění barevnosti dlažbou - např. RAKO Sandstone Lapato. Jako doplňkovou barvu doporučuji odstíny fialové a pastelové žluté (v barevném kruhu proti odstínu vanilkové).Dotaz   Dobrý den, dokončujeme stavební práce na rodinném domu a potřebujeme poradit s vhodným výběrem dveří. Celý dům je obložen v cihle (ROBEN) - anglický venkovský styl. Okna jsou již osazena - v barvě bílé, rovněž tak vstupní dveře. Celý vnitřek domu se snažím doladit do stejného stylu. Barva kuchyňské linky je bílá s mořenou pracovní deskou antik. Dlažba u krbu a v kuchyni je rovněž v barvě antik (starobéžová). Stojíme před otázkou, jak doladit vnitřní dveře a schodiště. Mají být také bílé jako okna a vstupní dveře, nebo v barvě buku? Rovněž jsem se chtěla poradit s výběrem koberců. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost rodinného domu je imitace přírodních materiálů Klinker, předpokládám odstín světlehnědobéžový, dlažba antik – „starobéžová“ a neutrální bílá. Stylově se více přikláním pro zateplení interiéru dřevem, a to výplně otvorů – vnitřní dveře a schodiště v odstínu buk přírodní k barvě bílé (okna, vstupní dveře, eventuálně malba v komunikačních prostorách chodby). Doporučuji doplnění v obytném prostoru odstínem nejsytějším z obkladu Klinker ( malba, eventuálně sezení). Koberce by měly být jednobarevné s použitím jemného detailu, např. v borduře, eventuálně kusový koberec u hlavního sezení v obytném prostoru. Doporučuji firmu Carpet design s.r.o. Praha, kde nabízejí veliký výběr koberců .

Dotaz   Dobrý den, budeme se stěhovat do novostavby. V současné době vybíráme kuchyň a rozhodujeme se, v jaké barvě si ji nechat vyrobit. Kuchyň bude společná s obývacím pokojem. Rozhodli jsme se, že podlaha bude v odstínu Zebrano a bude po celé ploše místnosti. Kuchyň bude v barvě slonová kost a část v odstínu dřeva. Pracovní deska bude v provedení bílá korian. Tvar kuchyňské linky je do L + ostrůvek s varnou deskou. Jaký máme zvolit odstín dřeva, aby dobře ladil s podlahou? Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, k odstínu slonové kosti a výrazné textuře dřeva Zebrano je vhodné použít v doplňku u kuchyně nejsvětlejší odstín podlahy – dýha buk mořeno na dub, eventuálně laminátová deska, např. Kronospan, buk světlý 876 PR.

Dotaz   Dobrý den, čeká mě zařizování garsonky o rozloze 18 m2 včetně kuchyňského koutu. Chci Vás poprosit o radu ohledně barevného ladění celého pokoje. Vzhledem k tomu, že jde o tak malý prostor, chtěla bych volit světlé barvy. Mojí oblíbenou barvou je světle modrá/fialově modrá, ale nejsem si jistá, kde bych ji mohla použít (malba, textil, koberec...?). A hlavně k jaké barvě nábytku by se hodila? Počítám, že kuchyňská linka, nábytek a patrová postel budou ve stejném odstínu. Děkuji za radu a přeji pěkný den!
Odpověď   Dobrý den zkuste barevnou kombinaci podlaha, dveře jasan nábytek bříza, malby světle fialová (kuchyňský kout šedivá i s obkladem), koberec světle šedivá ornament sytě fialová až sytě růžová, doplňky kovové světle až středně šedivé. Sedací souprava smetanová (varianta středně šedivá).
Dotaz   Dobry den! Stavime RD na kraji Prahy a jelikoz se nam zatim, bohuzel, nepodarilo sehnat bytoveho architekta-designera, ktery by mel zajem o spolupraci pri vybavovani a barevnem "ladeni" naseho RD, rozhodla jsem se pozadat o radu Vas...:-) Zvazujeme plov. podlahu BUK v obyvaku (a asi i v kuchyni), chodba - dlazba Rako Defile "bila", schodiste BUK s nerezovyma horizontalnima spruslema a nejak nemuzeme doladit dvere, typ dveri - libi se nam Swing od Sapeli, v hrušce pro dv. prosklene, v kombinaci - plna varianta dveri - Elegant... Ale nejak mi to "nesedi"... Mozna moc "clenite" Swingy nebo vyrazna "hruska"?? Mozna by byl lepsi vsude typ Elegant i ve verzi prosklene?? Buk ci olse se nam svoji strukturou nelibi :-( Prosim, poradite, jak to nejlepe sladit? Co by se hodilo? Nejsme proti vymenit plovoucku BUK za neco jineho... jen pro to nemáme ten spravny "cit". Dekujeme moc za rady!!!
Odpověď   Dobrý den, máte správný pocit, hruška má výraznější strukturu a je sytější dvoubarevná než buk. V interiéru je ale moc pěkná a dveře Swing mají klasický nadčasový design (stojí mezi modernou a rustikálním typem). K tomuto typu materiálu zkuste volit buk, ale pařený ve větším formátu. Nebo sytostí se blížící exotické dřeviny např. Jatoba.
Dotaz   Dobrý den, budeme zařizovat nový byt 4+kk a řešíme klasické dilema, jak hezky sladit podlahy, dveře a nábytek. Líbí se nám laminátové podlahy v dekoru bíle lakovaný dub od firmy Quick-Step(řada Eligna). Bylo by vhodné dodržet téměř v celém bytě podobnou barvu podlah (např. s tím rozdílem, že v obytném prostoru s kuchyní bude laminátová podlaha typu širších planěk a ve dvou menších pokojích stejný dekor dřeva, ale v užším provedení dvoj-lamely)? Jaké dveře od firmy Sapeli byste nám k tomuto odstínu doporučila? Uvažujeme o dubové dýze nebo zebranu - u něj ale máme strach, aby se časem "neokoukalo" a také nebylo příliš zdobné, a tím nezkomplikovalo možnost použití jiných odstínů nábytku - např. v kuchyni, dětském pokoji. Jinak se nám líbí jednoduché čisté tvary nábytku, např. v odstínu bílého laku v kombinaci s tmavě červenými doplňky (sedací souprava apod.). Za Vaše rady velmi děkuji! Radka K.
Odpověď   Dobrý den, tyto podlahy jsou tzv. bělené. Velikost a barevnost v celém bytě je vhodné volit stejnou, nebo ve stejných tónech. Menší místnosti opticky zvětšíte volbou menšího formátu. Nejbližší odstín pro dveře je dub americký, např. dveře Sapeli, typ KUBIKA s horizontálním členěním. Doplňkovou barvu doporučuji sytou červenou – je výrazná a teplá zároveň. Pro dojem vzdušného a moderního bytu použijte na zdech a doplňcích (např. kovové květináče) odstíny světlé šedivé až antracitové (více tónů).

Dotaz   Dobrý den, momentálně kupuji byt 1+kk, novostavba, kde obytná kuchyň má 28m2 (7x4m). Je zde jen jedno velké francouzské okno přes celou stěnu. Sama jsem asi pro postel nad úrovní a pod ní umístit sedačku. Nic moc se asi vymyslet nedá, že? Jak bych mohla prostor zvětšit? Děkuji. Přeji krásný den!
Odpověď   Dobrý den, prostor je možné zvětšit pouze mimoúrovňovou konstrukcí. Při standardní světlé výšce místnosti 2,6m vycházejte z výšky sedící osoby, tz. osazení lůžka do výšky cca 1,5m od podlahy. Pod tuto konstrukci je vhodné umístit skříňový nábytek – šatnu. Sezení je z důvodu výšky podchodu nevyhovující. Také je lepší oddělit ložnicovou a šatní část od obývací (TV sestava, sezení).

Dotaz   Dobrý den, jakou barvu podlahy a kuchyňské linky byste prosím doporučila k oknům v barvě mahagon? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Pokud je prostor dostatečně velký můžete volit podlahu mahagon (pozor středně sytý) a kuchyňskou linku uni barvy např. béžová. Další varianta je podlaha olše a kuchyňská linka buk pařený (nevýrazná textura).
Dotaz   V bytě 2+1 v paneláku budeme mít podlahu vzor MERBAU nebo KEMPAS. Jedná se o světlý byt, kuchyň bude bílá kombinovaná s prosklenými horními skříňkami i stěny budou bílé. Poraďte mi prosím design a barvu dveří do 2 pokojů a koupelny. Díky
Odpověď   Dobrý den, k podlaze typ Kempas bych volila dveře výraznější Sapeli např. typ Swing model 19 a 49 odstín hruška přírodní. Malbu zdí bych lehce zesytila v odstínech bílé. K podlaze Merbau jsem barevnost již uváděla v minulých dotazech.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Stavíme větší atriový dům ve tvaru písmene L. Fasáda do hněda laděné obklady Klinger, černá střecha a okna + dveře bílé. Vchodové dveře a předšíň dům dělí na dvě obytné zóny. Klidovou (ložnice, 3 dětské pokoje, koupelny) a užitkovou (obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pracovna, dílna). Mohu tento prostor rozdělit i výběrem podlah.Líbí se mi do velkého užitkového prostoru tmavá až čokoládová barva plovoucí podlahy, ale menším pokojům by lépe slušela bělená podlaha typu javor, bříza apod. Nechtěla bych být limitována stejnou podlahou v celém domě při výběru nábytku. A jaké mám zvolit dveře? K oknům bílé, čisté linie? Moc děkuji za radu, mám pocit, že čím více čtu a pátrám, tím jsem zmatenější.
Odpověď   Dobrý den, v podstatě ve Vašem případě je možné podlahu volit ve dvou provedeních. V případě, že uváděné části se půdorysně neprolínají. Když zvolíme výraznou tmavě hnědou zemitou barvu podlahy v obytném prostoru, tak v ložnicové části se může použít světlejší odstín, ale pořád v zemitých odstínech. K tomuto typu tmavé podlahy se hodí spíše než bělený javor (bříza), tak bělený dub (jeho přírodní barevnost je v zemitých odstínech) např. Quich step typ Country U1012. Dveře vnitřní bílé lakované ne fólie nebo CPL!!!!! Tvar by měl vycházet z detailu oken a vstupních dveří v jednodušší podobě. U vstupu použít dočišťovací rohož v odstínech šedé.

Dotaz   Dobrý den, prosila bych poradit s kuchyňskou linkou dlouhou 3,15m. Stojí zde už bílá pračka, bílý sporák a bude bílá myčka. Na linku ve spodní části zbyde pouze 1,35m, horní část 3,15m a bude v ní i bílá mikrovlnná trouba.Kuchyň je úzká dlouhá místnost s 5 dveřmi, tzn. že linka bude v řadě, vedle dveří od spížky. Sporák budeme kupovat nový, může být jen deska plynového sporáku a elektrická trouba ve vyšší části. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, při návrhu je důležité umístění dveří, oken a půdorysná velikost místnosti. Ve Vašem případě je nutné vytvořit za sebou:
potravinovou část (lednice, potravinová skříň) – dle textu předpokládám spíž, dále mycí část (dřez+myčka), pracovní místo (zásuvky) a varnou část (horkovzdušná trouba, mikrovlná trouba, varná deska, digestoř). Všechny části by měly mít z obou stran odkládací plochu min. 30cm. Podle potřeby dalšího úložného prostoru se pak volí velikost horních skříněk.Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům a pomalu začínáme uvažovat o kuchyni. Kuchyně bude spojena s obývacím pokojem. Nevíme si rady se sladěním barev. Rádi bychom tmavší parkety, např. ořech či merbau. Kuchyň bychom rádi do zelena. Je to vhodné? Jaké by se hodily obklady a stěny? Nebo by bylo lepší bílou linku a zelené stěny? Je vhodné pak obývací pokoj vymalovat na světle oranžovou barvu? Mockrát děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, k podlaze ořech můžeme použít nábytek v odstínu světlejší ořech, malbu zdí doporučuji zemitou hnědou - světlé až syté tóny (dle velikosti místnosti), doplňková barva zelená, např. obklad kuchyňské linky sklo ESG smalt RAL 6019. Pak je možné použít oranžovou (ne meruňkovou) v detailu.

Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům typ bungalow, cca 85m2 užitné plochy, který bychom rádi opticky a pocitově zvětšili, máme tmavá (červenohnědá) okna. Mohla byste prosím poradit, jaké kombinace dřevin máme zvolit pro kuchyňskou linku, dveře a podlahy tak, aby vše působilo harmonickým dojmem? Jedno okno v kuchyni je součástí kuchyňské linky. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, pro optické zvětšení interiéru je nutné použít světlé odstíny barev. Vzhledem k černohnědým oknům můžeme interiér probarvit ve světlých zemitých odstínech, např. podlaha z běleného dubu, malba světle béžová, nábytek v kuchyni a sezení v bílé až smetanově bílé barvě. Doplňky by měly být v odstínu šedivá. Pro zvýraznění interiéru můžete použít nábytek pletený (vrbové proutí – je sytě hnědý) a na koberec eventuálně v detailu odstín barev, např. fialová až růžovofialová, fialovošedá.
Dotaz   Dobrý den, obývací pokoj máme propojený s kuchyní, barva oken je mahagon dřevěná borovice, strop v obývacím pokoji máme vyvýšený, z palubek a trámů v barvě ořechu. Koupili jsme dlažbu (imitace dřeva) barva je světle šedá, šedozelená. Mám pocit, že jsme nevolili dobře a teď si nevím rady s kombinacemi barev. Potřebuji poradit, jaká barva by se hodila na stěny a jakou mám zvoli barvu kuchyňské linky, v kuchyni bychom mohli popřípadě dlažbu volit ještě jinak barevnou. Děkuji Vám a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, z popisu bych v celém prostoru volila jeden typ a barvu podlahy. Ideální by byla možnost vzhlédnout stávající stav včetně již použitých prvků. Ořech a šedozelená ovšem "uni“ barva (jednobarevná bez textury) se dají lehce barevně kombinovat. Na kuchyň spodní skříňky použijte světlejší zemitý odstín dřeva (laminátu) např. bělený dub, na obklad můžete použít sklo lepené na omítku např. SMALT ESG v odstínu světle zelená a na předních frontech horních skříněk sklo Satinato zelené. Malba zdí světlá kouřová až smetanová. Výraznější zelenou můžeme použít na textilii sezení . Vše vychází ze stávajícího odstínu dlažby. Z popisu si bohužel neumím představit jaká zelená v šedivé je - jedlová, olivová? Hrášková by v kombinaci s ořechem byla problém.
Dotaz   Dobry den. Chcela by som vas poprosit o radu. Staviame si RD, zatial mame vybrate iba eurookna vo farbe tmavsia hneda. Kuchyna (prepojena s obyvackou) bude biela s vysokym leskom, podlaha v kuchyni kremova dlazba. Rozhodujeme sa nad farbou drevenej podlahy v obyvacke (bieleny dub alebo klasicky dub-povodne sme chceli javor, ale neda sa kvoli podlahovemu kureniu...). Horne poschodie bude laminatka v svetlejsej farbe (asi javor). Aku zvolit podlahu v obyvacke a ake dvere od Sapeli, aby cely priestor zjednotili a zaroven pasovali k podlahe v hornej i dolnej casti domu? Pripadne ake schodisko by ste si k tomu vedeli predstavit? Dakujem za odpoved.
Odpověď   Dobry den, keby sme mali farebne doladiť interier k tmavšej hnedej vybrala by som bieleny dub (odtien prirodného je nazltly) . Dvere mozu byt Sapeli typ NOTE materiál dub alebo krajšie by posobili dvere rovnakeho typu ale v uni farbe. napr. RAL 1013 Bianco perla. K tejto kombinácii by bolo nádherné schodisko kovové zo sklenenými stupnami. Viacej ekonomická varianta je použit bieleny dub aj na stupne . Dolezita je hmota schodiska skor odlahcene a otvorené bez podstupnov.

Dotaz   Dobry den, řešíme zařízení rodinného domu. Máme okna v třešňové barvě. Na podlahy chceme dát laminát v barvě buku, k tomu bílou kuchyň s deskou v barvě třešně a taktéž dveře a další nábytek v odstínu třešně. Je to vhodné? Chceme mít podlahy i dveře v celém domě stejné, tedy i v podkroví, kde jsou pokoje i chodba samozřejmě menší a užší, než ve velkém a prosvětleném přízemí.
Odpověď   Dobrý den, doporučovala bych kombinaci obrácenou, kterou zvýrazníme a sjednotíme podlahu a ne nábytek na něm postavený. Na podlahu doporučuji materiál - třešeň laminát např. Quick step typ Country 1015 a na dveře buk v přírodní dýze, která je mnohem hezčí než fólie nebo CPL. Kuchyň může být bílá v kombinaci se skleněným obkladem (nebo keramickým) světle šedivá a deskou v odstínu šedivá např. imitace betonu nebo plechu.

Dotaz   Dobrý den, budu zařizovat obývvací pokoj a velice se mi líbí kombinace dřevo - bílá, šedá a červená. Nemohla byste mi prosím poradit, jak zvolit podlahu, dveře, barvu kuchyně, stolu a tel. nábytku? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, doporučuji podlahu, dveře a část nábytku v provedení buk (nebo sytější varianty třešeň). Obklad kuchyně, koberec a čalouněné části do barvy červená sytá, malbu zdí do bílá až světle šedivá (dle hmoty místnosti). Kuchyň bych ladila do středně šedivá, u použití třešňového dřeva je možné v odstínech šedivé jít až k antracitové. Pro Vaši inspiraci je foto interiéru v příloze, kde je v kombinaci s odstínem žlutá na zdech, třešeň podlaha a dveže, červená na sedací soupravě.
Dotaz   Ddobrý den, paní architektko, prosím o radu. Velice se mi líbí kuchyň - kombinace slonová kost lak + ořech nebo wenge. Ale nejsem si jistá, kterou dřevinu zvolit a jakou podlahu k ní. Chtěla bych, aby vše působilo přece jenom trochu teple. Děkuji předem za odpověď. Edita
Odpověď   Dobrý den, právě k této kombinaci by byla nádherná podlaha Zebrano. Slonová kost a ořech evropský (wenge je už moc tmavé) pro zateplení můžete zvolit odstín červené a červenooranžové na čalounění nábytku a nebo na části zdi (zbylá část vč. stropu malba v odstínu slonová kost).
Dotaz   Dobrý den paní architektko, prosím potřebovala bych poradit s výběrem žaluzií a vymalování místnosti ve svém nově postaveném RD. Okna dřevěná EUROOKNA -vyrobená z borovice - mořená TEEK-KEEFER - spíše hnědá, výrobce KaRDE - kliky na oknech imitace bronze!! Dveře z jasanu - typ Harmonie, ALEGRO, osazené klikou ENTERO - čtvercova SNI broušeno. Podlahy - dřevěna plovoucí JASAN, chodby z dlažby přírodní leštěné žuly BIANCO KRYSTAL - dobná struktura. Kuchynská linka je skleněná zelená s vysokým leskem, prac. deska - př. žula TARN.Tyto prostory na seba navazují s 2.NP spojené s dřevěným schodištěm z masívu jasan(obložení betonového schodiště).V obyv. pokoji se nachází krb s vložkou prosklenou ze třech stran, obezdění - čisté linie. Můžete mi prosím poradit, jak mám vymalovat místnosti, dále jakou barvu omítky zvolit na krb a barevné a materiálové řešení žaluzií? Následně budu řešit nábytek. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, při volbě této barevnosti můžeme použít více variant:

varianta 1 – výraznější, žaluzie šedivá, zdi světle šedivé a těleso krbu středně šedivá, jako doplňková barva sytě červenohnědá,

varianta 2 – jemnější odstín zdí režná, odstín zdí přírodní vlna, žaluzie béžové v tomto případě,, pak barva čalounění v odstínech zelené kuchyňské linky – sytější.

Dotaz   Dobrý večer, chtěla bych se zeptat na kombinaci podlahy sacramento pine a javorových obložkových dveří. Kuchyň by měla být slonová kost+ořech+hliník. Zajímalo by mě, jestli je tato kombinace vhodná a jakou byste nám doporučila. Děkuji, Kučerová Monika
Odpověď   Dobrý den, barevnost podlahy i dveří jsou zajímavé (podle mě je podlaha nádherná). U materiálové kombinace kuchyně mám výhrady vůči ořechu. Je příliš tmavý. Nahradila bych tento materiál dubem nebo bukem mořeným na odstín podlahy.
Dotaz   Dobry den! Prosim Vas chcela by som sa poradit ohladom obyvacieho pokoja. Mame to trosku komplikovane rozmerovo je to na sirku necele 3 metre a na dlzku 5m. Je to v rodinnom dome a povodne tam bola garaz. Nie je tam moc slnecno. My tam zatial robime este len omietky, ale potom uz budeme malovat. Chcela by som sa poradit ako mam zladit farebne steny a ako zladit k tomu sedacku. Nakreslila som vam rucne taky plan. Ide mi o to, ze za sedacku by som chcela svetlo zelenu a ostatne steny by boli vanilkove. Podlaha svetla neviem presne odtien. Okolo kuchynskej linky chceme dat dlazbu a to tiez neviem aky odtien zvolit. Hlavne ma zaujima akej farby dat sedacku. Rozmyslala som nad cervenou ale neviem ci sa to bude hodit.napr.este kobercek k televizoru by bol cerveny. Poradte mi prosim. Dakujem pekne.
Odpověď   Dobrý den, z náčrtku vidím , že nábytok bude v materiále breza tz. velmi svetlý. Podlahu by som volila aj vzhladom k svetlosti obyvacieho priestoru svetlejsiu napr. mozete pouzit hrab od firmy FimLux s.r.o. Velice by vynikla kombinácia farieb svetla šedivá až antracit a červená v detaile aj na kusovom koberci.
Dotaz   Dobrý den, budeme zařizovat interiér novostavby RD a nevím si rady s barevností. Máme dřevěná eurookna - viz obrázek, v medové barvě. Kuchyň je propojená s obývacím pokojem. Přemýšleli jsme nad třívrstvou dubovou podlahou, protože jste říkala, že časem zežloutne. Kuchyň jsem myslela bílý lesk s nějakým sklem, na zem dlažba. Vůbec nevím jakou barvu pracovní plochy, jakou malbu v kuchyni a jakou barvu dlažby. Do obývacího pokoje se mě líbí spíše tmavší barvy jako je wenge. Nevím ale jak doladit dveře, malby, sedačku. Jedná se mě především o celkové barevné sladění. Poradíte, prosím? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, při použití daného spíše voskového odstínu oken se tyto budou se zemitými odstíny prát. Volila bych dubovou podlahu (při použití laků s UV filterem nezežloutne tak rychle) a k ní nábytek v odstínu ořech světlejší. Tuto barevnost můžeme použít na keramickou podlahu (tj. středně hnědošedivá) v kombinaci s bílou kuchyní. Malbou v odstínech kouřové pak celý prostor spojíme. Bílá by se mohla opakovat např. na sezení nebo na svítidlech a doplňcích.
Dotaz   Dobrý den, chystáme se zařizovat nový domek a nevíme si rady s barevným sladěním interiéru. Rádi bychom tmavou dřevěnou podlahu v obývacím prostoru (nejlépe ořech) + dveře ořech a k tomu kombinaci světlé dlažby v kuchyňském koutě. Problém je, že máme světle hnědá dřevěná okna (odstín kiefer - meranti) a nejsme si jisti, zda námi navržená kombinace podlahy a dveří půjde dohromady s okny. Děkuji moc za radu. Martina
Odpověď   Dobrý den, myslím, že si můžeme dovolit použít ořech v kombinaci s bílou. Výsledek je velice efektní a čistý. Okna bych v tomto případě poněkud potlačila použitím japonských vertikálních žaluzií ( např. v nabídce IKEA) o šířce 60cm v odstínech mléčné a hnědé. A nebo je možné použít odstín barvy oken na doplňcích a detailech v interiéru.
Dotaz   Dobrý den, potřebovali bychom poradit, jakou barvu jídelního stolu zvolit. Budeme mít kuchyň propojenou s obývákem, velký velmi svétlý prostor. Kuchyň je v kombinaci antracit s bukem. V obýváku nábytek buk. Podlaha v celém prostoru laminátová odstín merbau comfort od firmy Haro. Barva stěn bílá. Máme vybraný jídelní stůl, který lze nechat namořit na jakýkoliv odstín, ale bukový je dost jiný než buk, který máme na kuchyni nebo na nábytku. Vzhledem k tomu, že nevíme, kde bude stůl přesně stát /záleží na prostoru/, tak bychom chtěli poradit, jaký odstín /dřeva/ zvolit, aby do stávajícího zapadl a barvy se netloukly. Také bychom prosili poradit, jakou barvu římských rolet zvolit. Děkujeme moc.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že jídelní sestava bude stát samostatně, volila bych odstín podlahy i na jídelních židlích . Barevnost malby pak tnapříklad do odstínů smetanová, slonová kost,…. V tomto duchu i římské rolety. Mě osobně by se také líbila barevnost výraznější kouřová hnědá až hnědá v kombinaci s oranžovou (vycházím z barevnosti materiálu buk).
Dotaz   Dobrý den, prosím o zodpovězení otázky - pro Vás ne ojedinělé:)) A to otázky sladění barev v interiéru rodinného domu. Kuchyň je spojena s obývacím pokojem. Uvažované barvy jsou: kuchyňská linka - olše nebo hrušeň v kombinaci s vanilkou, barva kuch. desky - světlý mramor, okna jsou bílá, parapety buk. Podlaha je uvažovaná -buk, dveře - olše nebo hrušeň. Sedací souprava má barvu pastelovou fialovou a kávovou. Barvy stěn: jedna stěna je sladěná se dedačkou, další nevíme... Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, k bukové podlaze a olšovým dveřím s kuch. linkou bych volila barevnost odstín „capuccino“, malba zdí bych volila sytější (zeď kratší)/světlejší zbylé zdi. Strop světlý a doplňkovou barvu čalouněné části sezení a bytové textilie spíše starorůžová v kombinaci s fialovou, fialověšedou, fialověrůžovou.
Dotaz   Dobrý den,potřebovala bych poradit s výběrem dveří do našeho domu. Máme okna bílá, kuchyň a centrální schodiště z buku a dlažbu Rako titus-oranžová. Máme volit interiérové dveře taky z buku nebo jít do jiného "živějšího" odstínu? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, kombinace buk a zvolená dlažba Titus jsou barevně opravdu nevýrazné. Dveře můžeme zvolit z materiálu dýha olše např. typ NOTE nebo SWING prosklené od firmy SAPELI. Doplnění barevnosti pak např. malby v odstínech oranžově hnědá až světle hnědá.
Dotaz   Dobrý den, předěláváme s přítelem starý kamenný baráček. Nyní už rozmýšlíme barevnost podlah, dveří, kuchyně apod. Chtěli bychom teplejší odstíny. Prošli už jsme pár vzorkových prodejen a katalogů, ale stále si nejsme jisti zda námi vybrané barevné odstíny půjdou k sobě. Pokoje jsou menší cca 4x4m. Prosím o radu - kuchyň bysme chtěli v barvě buk, oranžovo - žluté dlaždičky mezi linku a na podlahu lino novilon oranžovo-hnědý odstín čtverce. Obývací pokoj-červenou sedačku, světlý stolek na televizi, malba zdí-bílá, lino v desénu parket odstín buk, dveře hrušeň. Ložnice - již máme borovicovou postel, tak nad podlahou váháme. Dveře všude zřejmě Sapeli-Karolina - odstín hrušeň. Okna budou bílá plastová, topení-kámen světlý mramor, parapety jsou široké, měli by být bílé, nebo např. odstín buk. Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, myslím, že popsaná kombinace by potřebovala trochu uklidnit. V první řadě bych sladila barevnost podlahy. Všude stejná, nebo odstínově lehce posunutá světlejší/tmavší buk. Kuchyně kombinace buk a obklad oranžová, žlutá. Pak si můžeme dovolit na dveřích použít hrušeň a doladit obývací pokoj do sytějších teplých odstínů např. kombinace červená a oranžová tlumená. Při bílé malbě a oknech zvolte parapety taky bílé (je možné použít i odstín smetanová). Svítidla bílé sklo. Jestliže je domek kamenný, doporučuji v části obývacího pokoje přiznat kamennou vazbu tzv. odstranit omítku.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak vymalovat obývací pokoj propojený s kuchyní, prostor má zkosené boční stěný ve výšce asi 1,30 m, čelní stěná orientovaná na jih, (kde se nachází v jedné části sedačka v barvě světle žluté kůže a v druhé je jídelní kout, níže zmiňované V je mezi nima) je prosklená uprostřed s francouzkými dveřmi spojené do V, véčko je směrem dovnitř. Uprostřed místnosti je sloup, na obývací místnost navazuje dřevěné schodiště ze vstupní haly ( která je nově vymalována v barvě kapučíno), ve světlém buku. Místnost je asi 80 m2 podlaha je lamino olše, dveře a obložky buk dýha a kuchyňská linka v buku masiv s šedomodrou pracovní deskou. přikládám nějaké fotky pro lepší představu. předem děkuji za radu. Renata
Odpověď   Dobrý den, prostor se skosením je vždy lepší podbarvit světlejšími odstíny k buku a olši a do obytného prostoru se hodí odstíny teplé např. pastelová žlutá nebo můžete taky vycházet z odstínu výmalby chodby o 1-2 stupně sytější.
Dotaz   Dobrý den, velice se nám líbí podlaha merbau nebo jatoba. Prosím nemáte nějaký tip na laminátovou variantu? Také si nejsme jisti, jakou barvu dveří zvolit. Na kuchyni mám tip bílo šedou. A co nábytek a malba a závěsy? Skoro za trest. Díky moc Kamča
Odpověď   Dobrý den, já osobně se přikláním k použití podlahy laminátové Jatoba např. laminátové plovoucí podlahy Quick Step: Řada Perspective 950 prkna . Tento odstín je nadčasový. A dobře se kombinuje, jak dá se říci s neutrální šedivou v kombinaci s teplou červenou, ale možnost je kombinovat i s holubí modř světlejší. Do tohoto odstínu je možné doladit i kuchyň. Další čistá a hodně efektní je kombinace bílá antracitová i na nábytku . Dveře pak bych doporučovala jednoduché s nevýraznou strukturou dýha smrk nebo buk domořeno k podlaze stejný nebo světlejší odstín.
Dotaz   Dobrý den, chcela som sa opýtať, aká dýha by sa najviac hodila k nábytku medová olše, podlaha je v buku. Máme voliť skor prosklenné modely dveří , alebo plné, jedná se o dveře do dětského pokojíčka, obývaku, ložnice a kuchyne. Děkuji za odpově´d a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, keď je dýha určená na dvere volila by som buk primorený na odtieň „olše“ . Kuchyňa a obyvačka sklenená výplň čiré sklo, detská izba a spalňa výplň plná.

Dotaz   Dobrý den. Chci kompletně rekonstruovat starý byt. Včetně změn poloh příček mezi dvěma pokoji, výměny vafek za plynový kotel a nové radiatory, vestavěného patra na spaní. Zajímalo by mě, kde začít. Potřebuji stavební povolení, popř. ohlášku? Existují firmy, které mě navrhnou řešení těchto změn, včetně posouzení statika?
Odpověď   Dobrý den, popsanou kompletní rekonstrukci bytu provádějí projekční kanceláře a nebo interiérový specialisti. V případě, že se zasahuje do nosných konstrukcí je nutné vypracovat jednoduchý projekt pro stavební povolení se statickým propočtem. V opačném případě stačí ohlášení drobných stavebních úprav – výkresová dokumentace stávajícího stavu a navrhovaných změn. Začít musíte výběrem firmy pro zpracování navrhovaných změn. Vypracování dokumentace vás dále povede jednotlivými kroky – rekonstrukce stavebního interiéru (topení, dveře, okna, elektro, podlahy, malby) a nábytkového interiéru (svítidla , kuchyň, nábytek)
Dotaz   Dobrý den, mám novou světle zelenou spíše technickou kuchyň.linku do L, dubová podlaha. Prosím jakou zvolit barvu malby, případně doplňků? Nyní je malba bílá a působí to studeně. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, když budeme ladit jenom kuchyň bez ohledu na zbytek interiéru je možné použít odstíny žluté pastelové k zelenému odstínu kuchyňské linky a dubové podlaze.
Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový rodinný dům, ve kterém je spojený obývací pokoj, kuchyně a jídelna v jednu místnost. Jídelní stůl je v pětiúhlém výklenku. Obávací pokoj je asi o 12cm výš než zbytek místnosti. Na podlaze bude podlaha QUICK Step ořech (vzhled prkna bez přiznané spáry), kuchyňská linka antracit lesk se silnější bílou pracovní deskou. Ve výklenku je pět oken a v kuchyni další, v obýváku jen 2, takže je kuchyň hodně světlá, obývací pokoj méně. Okna jsou zevnitř bílá. Potřebuji poradit jak vymalovat a jaký nábytek do obývacího pokoje. ( Líbí se mi bílá sedací souprava )
Odpověď   Dobrý den, tuto danou barevnou kombinaci můžeme doplnit světlými odstíny šedivé na zdech bílý nábytek a smetanovou sedací soupravu. Doplňky kovové např. v broušeným nerezu. Pro zvýraznění se může volit další materiál a to sklo Satinato lehce zelenkavý nádech. Použití deska jídelního stolu a k ní židle plastové čiré nebo částečný podhled s nasvícením.
Dotaz   Dobrý den, v novostavbě RD máme spojený obývák s kuchyní a objednanou linku v barvě dvířek jasan a barva korpusu skříněk ořech. Barva oken je zlatý dub. Nyní bychom chtěli dobjednat dlažbu a dveře. Nemůžeme se však shodnout, zda je lepší světla podlaha a tmavé dveře nebo dlažba v barvě ořechu a dveře jasan.
Odpověď   Dobrý den, opět musím konstatovat, že záleží na velikosti prostoru. Při použití kombinace světlý/tmavý odstín je možné zdůraznit podlahu tj. tmavá a nábytek a dveře světlá - jasan. Vůči zdem nebudou tyto prvky tolik výrazné. Podlaha nemusí být nutně s texturou ořechu. Můžete použít dlažbu v uni barvě v daném zemitém odstínu ořechu např. EDILGRES SIRIO typ NOT TRUS (f. Maag s.r.o.) nebo Lasesberger RAKO typ DEFILE středně nebo tmavě hnědá dle velikosti prostoru.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jakou barvu plovoucí podlahy máme zvolit, když jsme si vybrali dveře od Sapeli TARUGO v barvě ořechu. Kuchyň v kombinaci ořech+slonová kost+hliník i okna v barvě ořechu. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, při použití materiálu ořech na popsaných prvcích bych doporučovala zvolit podlahu ve světlejším odstínu s jednolitou texturou např. materiál Merbau. Jako doplňkové barvy pak odstín slonová kost, vanilka a pro oživení materiál mramor nebo jeho imitace např. na kuch. lince deska nebo jako obraz na zdi s případným nasvícením.

Dotaz   Dobrý den, chci poradit. Máme kuchyň propojenou s obývákem obloukem (220 cm x 150cm) z itongu šířka 8 cm, nad obloukem se vytvořila prasklina, uvažuji o zrušení oblouku a nahrazení posuvnými skleněnými dveřmi. Prosím poraďte, jaký typ dveří by se hodil.
Odpověď   Dobrý den, jsou dvě běžně dostupné možnosti konstrukce – stavební pouzdro J.A:P. (v případě posuvu do zdi je nutné vybourat ještě 1x150cm) a nebo posuv naložený na otvor (doporučuji kotvení do stropu). Tady se může použít na dveřní křídlo sklo čiré nebo s ornamentem, např. z nabídky SAPELI. Další možností je rámová dřevěná konstrukce s výplní sklem, tzv. prosklená stěna (opět možné vybírat z nabídky SAPELI), která podpoří efekt optického propojení místností s částečným odstíněním hlukovým i pachovým.
Dotaz   Dobry den, chtela bych Vas pozadat o navrzeni barevne kombinace pro novostavbu RD. Chceme jednotnou barvu podlah v prizemi (velky otevreny prostor) i v podkrovi (mensi pokoje). Libi se mi bila kuchyn v kombinaci se sedou pracovni deskou, taktez jednu stenu obyvaciho pokoje chceme oblozit sedym kamenem. V obyvaku zaroven bude piano v barve tresne. Mohla byste mi poradit barvu podlah, dveri, oken a nabytku? Dekuji.
Odpověď   Dobrý den, barevných modelů samozřejmě existuje více. Uvedu jeden – předpokládám rodinný dům se sedlovou střechou. Kamennou zeď v odstínech šedivých bych zachovala jako zvýraznění celého interiéru. Podlahy a dveře bělený dub (např. Quick step Country U-1012). Okna dub přírodní. Nábytek bílá, šedivá (popřípadě bílý dub z laminátů např. Jafholz - poněkud těžší), sedací souprava odstín červená (k této barvě se bude družit třešňové piáno). Malby neutrální šedivá světlá, kouřová světlá nebo bílá až smetanová)
Dotaz   Prosím Vás o radu ohledně dlažby, která bude v celém přízemí RD - z důvodu podlah. vytápění. Líbí se nám Rako Defilé prostřední odstín - béžový, rozměr 30*60. Dveře budeme mít Sapeli Elegant javor a nábytek včetně kuchyně bříza - Ikea. Prosím poraďte, zda-li je tato dlažba vhodná a případně jakou jinou ze série Raka zvolit. Také zvažujeme barvu stěn, k béžovému defile by se nám asi líbila červená. Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, dostávám se k prvnímu dotazu po zodpovězení druhého. Neměňte dlažbu je opravdu nádherná, jednoduchá, nepřeplácaná a jedna z mála z produktů RAKO v těchto rozměrech. Ještě detail – pokládku doporučuji rovně s min. spárou cca 2mm s přechodem vždy v rozích (ne holandskou vazbu!!!!)
Dotaz   Dobrý den, budu mít obývák s kuchyní velikosti 19 m2. Mám problém sehnat stejnou barvu kuchyně a nábytku v obýváku (tam budou jenom 2-3 kousky). Jak to vyřešit, aby tam těch odstínů nebylo moc? Nebo nevadí, když bude kuchyň malinko tmavší? Chtěla jsem mít všechno - buk. Děkuji. Šedivá
Odpověď   Dobrý den , jestliže je tento prostor spojený stejnou podlahou můžete klidně volit odstín v obýváku ale spíše sytější. Kuchyň je dost velká hmota a proto je lepší odstín světlejší. Při výběru stejného odstínu materiálu musíte použít buď desky laminátové (dle vzorníku např. Kronospan, Egger,..) nebo desky dyhované. V jiných materiálech imitujících dřevo je ladění opravdu oříšek.
Dotaz   Paní architektko, prosím Vás, ještě doplňuji svůj dotaz, který jsem vkládala včera večer, a to zda se hodí dlažba Rako Defile béžová - prostřední k dveřím Sapeli javor Elegant a k březovému nábytku z Ikei. Doplňuji, že se jedná o novostavbu a velké prostory, kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem má 65metrů čtverečních. Dále zvažujeme, jakou zvolit barvu sedačky a obklad za linku, bude to Nexus nebo Adel bříza. Líbí se nám Chilli červená 10*10. Budeme rádi pokud nám poradíte s výběrem. Děkuji, Monika.
Odpověď   Dobrý den, tato podlaha je k bříze velice pěkná. Dobře se podívejte na odstíny javoru a břízy měly by být podobné (já mám raději břízu má krásnou jemnou kresbu). Jako doplňkovou barvu je možné zvolit červeno hnědou nebo oranžovohnědou (obklad a sezení) – můžou být od sebe o stupeň posunuté tmavší na sezení světlejší na obklad . Výrazná uni červená by byla moc agresivní vzhledem ke zvoleným odstínům.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru odstínu dveří. Máme vybrané dveře SAPELI AKORD model 10, prosklené model 40. Obývací pokoj je spojený s kuchyní, zde je dřevěná plovoucí podlaha UNIVERSAL BUK ACCENT. Kuch. linka je od spol. Sykora folie Plum. Je vhodný výběr dveří dýha buk, nebo je lepší zvolit výraznější barvu, jakou skleněnou výplň? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, odstín dveří může zůstat stejný jako podlaha tj. buk protože kuchyň PLUM je velice výrazná sama o sobě a podlaha je v nejsvětlejším odstínu z dezénu kuchyně. Skleněná výplň sklo čiré dveře jsou již dozdobeny bočním pruhem . Pak můžete použít v obytném prostoru nábytek ve stejném provedení jako kuchyň v případě, že to bude nízká sestava TV.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak celkově doladit prostor obývacího pokoje - barva sedačky a nábytku /jen stolek k sedačce a stolek pod televizi ze zásuvkou/ a celkové barevné ladění. Jedná se o zařizování nového bydlení. Máme kuchyň propojenou s obývacím pokojem, větší světlý prostor. Stěny bílé. Na podlaze je všude dlažba v odstínu světle cihlovo-pudrová. Zatím máme jen kuchyňskou linku, korpus olše a dvířka MDF olše, spíše do hněda. Úchytky jsou hladké nerezové, spotřebiče bílé. Jídelní stůl se židlemi máme v provedení buk namořený na odstín olše - spíše do růžova. I když je jídelní stůl namořený na odstín olše je jiný - z čehož jsem docela zklamaná, protože při výběru podle ukázky na prodejně vypadal odstínově stejně. Nevím, jaký odstín volit u zbývajícího nábytku. Prosím o radu, nerada bych se dopustila chyby při výběru dalšího vybavení. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, u jídelního stolu se může odstín ještě měnit – ztmavnout - působením denního světla. Tato zatím použitá barevnost je spíše tón v tónu , kombinace s bílou by byla vhodná pro pocit čistoty , kterou tato barva vyvolává. Takže můžete jít do odstínu bílé , smetanové, odstín ovčí vlny, světle béžové až vámi specifikované„pudrové“. Tyto barvy lze použít na zdech i na nábytku (lakovaný nábytek – nabízí i IKEA) a to tak že nábytek by byl sytější zdi světlejší. Pro zvýraznění prostoru pak na čalounění použít cihlově hnědou ev. cihlově béžovou sytější. Doplňky z vrbového proutí (je tmavší než ratan).
Dotaz   Dobrý den, rádi bychom se poradili ohledně barevného sladění dlažby, nábytku a malby v kuchyni. V přiloženém obrázku je půdorysné řešení kuchyně s prostorem pro jídelnu. Na druhém obrázku je už vizualizace konkrétního návrhu rozmístění kuchyňské linky. Chtěli bychom se poradit, jestli jsou vhodné následující kombinace: - podlaha v jídelní části: dřevěná, provedení buk (spíš tmavší provedení buku s kresbou) - dlažba v kuchyňské části: Rako Orbis (váháme mezi tou úplně nejtmavší a tou středně tmavou) - kuchyňská linka: dub - pracovní deska: umělý kámen, barva antracit - skleněné obklady linky: šedé sklo - malba: oranžová (otázkou je, jestli sytá nebo spíš pastelová?) - spotřebiče a rámečky kolem skleněných skříněk: nerez - výplň skříněk: matné sklo - dveře a obložení: olše (zřejmě Sapeli Domino 64) Celkové vyznění kuchyně i jídelny má být moderní, laděné do teplejších tónů. Celková plocha místnosti je 20m2. Otázkou je, jestli uvedené věci k sobě ladí, popř. jestli není něco vyloženě nevhodného. Druhou otázkou je, jakou použít malbu na zbytek místnosti, ta oranžová to určitě nebude... Předem díky za Vaše rady a doporučení.
Odpověď   Dobrý den, k podlaze sytější buk je vhodný spíše odstín dlažby střední Orbis. Z mého pohledu by bylo nejvhodnější použít spíše jednobarevnou dlažbu. Tato je dost rustikální. Taky se v moderních malých interiérech volí podlahy spíše z jednoho materiálu. Použití třech druhů dřevin ve 20m2 se mi zdá hodně. Dveře bych doporučovala spíše bukové v tónu podlahy. Zbylé zdi právě pro moderní interiéry by byly vhodné v odstínech světle šedivé v kombinaci s oranžovou – pomerančovou svěží. Kubické prosklení na dveřích můžete pro detail opakovat např. na konferenčním stolku nebo na doplňcích jako jsou jídelní servis , osvětlení,…
Dotaz   Dobrý den, prosíme Vás o radu s výběrem barvy vnitřních dveří a také s barevností obývacího pokoje a kuchyně. Obývací pokoj (4x4m)východ - podlaha dub, televizní skříňka a police dub, černé kožené křeslo, krbová kamna antracit. Nevíme jaké volit čalounění sezení a také malbu. Kuchyň s kuch.koutem (3,5x5,5m) jihozápad - podlaha Hevea, nábytek vanilka, mléčné sklo, kovové rámečky, obklad u linky šedá mozaika, jidelní stůl dub. Nemáme představu jaké volit židle, a také barevnost stěn a doplňků. Snažíme se vytvořit jednoduchý, moderní styl, ale máme obavy z nudného a fádního prostoru. Předem děkujeme za vaši odpověď. Přikládáme fotky - soubor SAPELI. manželé Váňovi, Zlín
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost a použití materiálu jsou výborné pro další podbarvení interiéru. Kombinace Hevea a dub zdá se na foto malinko sytější, proto obývací pokoj by měl být sytější ve volbě odstínu malby i čalounění. Vhodné je použít barevnost teplou, ale můžeme volit i studenou prostor pak bude svěžejší.
U první varianty odstín malby světle šedivý, sezení sytě šedivé s doplňkovou barvou červenou (koberec, efektová svítidla,čalounění židlí...), židle materiál dub.
U druhé varianty malby v odstínu holubí modř světlá sezení středně šedivá až antracit, svítidla kovová např. nerez, jako doplňkovou barvu použití bílé (stínítka svítidel, obaly květináčů,...), židle dub s čalouněním bílá.
Dveře Sapeli typ NOTE provedení dub. S prosklením souhlasím s vámi.
Dotaz   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak vymalovat obývací pokoj spojený s kuchyní (viz. foto). Kuchyň je celá ve třešni, podlaha dub a dveře mám objednané od Sapeli: Bergamo-model 30 také v dubu s prosklením ametyst bronz. Ostaní nábytek zatím vybraný nemám. Líbí se mi podzimní a přírodní barvy. Uvažoval jsem dát na jednu stěnu (asi naproti oknům) sytější odstín cihlově červené nebo červeno-hnědé popřípadě podobnou barvu, jako má kuchyňská linka, ale nevím, jakou/jaké barvy dát na ostatní stěny (u dveří, za linkou, kolem oken a na protější stěnu kuchyně). Tu jednu sytější stěnu bych rád zachoval, ale uvítám i Váš názor, pokud byste mi jí rozmlouvala. Strop předpokládám zachovat bílý. Předem Vám velice děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den pane Koláři, ladění interiéru v podzimních barvách je velice efektní a příjemné. Sytější zadní stěna nám bude prostor opticky zkracovat. Volila bych jako doplňkovou barvu spíše oranžovohnědou sytější v kombinaci se zelenou olivovou. Takže na zdi proti oknům použít tento odstín, na dalších o dva stupně světlejší . Na sezení a zastínění oken olivově zelenou klidně i se vzorem jemný proužek béžová v kombinaci s listovým vzorem. Tuto béžovou, ale světlou pak na strop – odraz syté barvy bude jemnější. Bílá by byla hodně výrazná. Doplňky nábytku v třešni nebo klidně i červeno hnědé proutí (mají v KIKA) na svítidle.
Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakou podlahu a barvu stěn byste volila do novostavby. Jde o kuchyň spojenou s jídelnou a obývákem celkem 45 m2. Kuchyň bude bílá leská fólie, strop a okna jsou přírodní smrk, dveře budou z jasanu. Orientace místnosti na jihozápad. Nejvíce by se nám líbila podlaha zebrano nebo proužky např. merbau. Předem moc děkuji za odpoveď.
Odpověď   Dobrý den, u podlahy bych raději volila typ Kempas nebo Bambus tmavší vzhledem k barevnosti stropu, oken a dveří (smrk bude časem výrazně žlutý). Merbau je příliš tmavý hnědý a Zebrano taky i když k jasanovým dveřím by se dal použít. Nikoli však k smrkovému stropu. Podlaha by měla být výraznější - vyhnete se efektu, že na vás strop padá.
Dotaz   Dobrý den paní architekto, zařizujeme nový byt respektive obývací pokoj propojený s kuchyní o velikosti 35 m2. Podlaha Kährs (Dub Verona Town) dvoulamelový, okna plastová v hnědé barvě a kuchyně se nám líbí v jednoduchých a čistých tvarech v bílém provedení a skříňky v odstínu dřeva. Jak barevně sladit podlahu, dveře a nábytek? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, toto je velmi krásná podlaha . Pro docílení svěžesti a lehkosti prostoru bych doporučovala použít dveře v odstínu světlejším jako u podlahy. Můžete zvolit buk dýhu mořeno na tento odstín nebo vybrat dle vzorků in natura např. u Sapeli typ Kubika např. model 10 a 40 . Nábytek pak v případě, že kuchyň bude bílá - jídelní sestava a nábytek (např. TV sestava) jednoduchý nízký odstín dřeva světlý (viz podlaha). Doplnění barevnosti sytější smetanová až béžová na zdi, sezení v kombinaci s odstínem červené pro podbarvení a zvýraznění interiéru.
Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu se zařízením interiéru a barvou interiérových dveří. Mám spojenou kuchyň s obývacím pokojem oddělenou barovým pultem. Kuchyň je v barvě calvados v kombinaci s vanilkou s kamennou pracovní deskou černo-zelenou a zelenými obklady. Obývací pokoj má podlahu plovoucí barva dub vzor parkety do stromečku po třech, stěny bílé, okna tmavě hnědé eura a sedačka sv.žlutá kůže s kombinací mahagon dřevo. Interiér chci ladit do zelena spíše dekoračky, než barvou. Nevím jakou barvu použít na interiérové dveře - uvažuji o bílé, nebo slonové kosti (zásuvky a vypínače slonová kost) a jakou barvu nábytku (stolek pod televizi a jídelní stůl a židle) zvolit - uvažuji o barvě mahagon. Předem děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, tmavě hnědá, Mahagon, „červený“ Calvados a odstín dubu je až hodně na popsaný prostor, když uvážíme , že jsou tady ještě vanilka a zelená s černou (toto ještě v kuchyni u Calvadosu). Pro přesnější dobarvení bych potřebovala vidět foto prostoru, ale volila bych na všechny kusy spíše bílou až smetanovou a to včetně jídelní sestavy, nábytku a dveří. Na zdi smetanovou, dveře bílé např. Sapeli typ Swing, stůl a židle masivnější a vzhledem ke kombinaci sedačky klidně i hmotově výraznější (ne moderní s kovem). Nábytek lakovaný mat. Doplňky pak můžou být v odstínu zelené a žluté vycházející s odstínu již daným.
Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych poradit s barvou plovoucí podlady v obývacím pokoji. Ten je hned vedle kuchyně, částečně propojeno obloukem bez dveří. V předsíni i v kuchyni je dlažba, spíše tmavší-hnědá. Aby celý byt nebyl s tmavou podlahou, volila bych světlé březové dřevo podlahy do obývacího pokoje. Pokoj je menší, tak by snad opticky rozřířil. Mám obavy, jestli to nebude velký kontrast? Jaké jsou klady a nedostatky světlého odstínu podlahy z laminátu? Je dobré opticky kuchyň od obýváku oddělit, nebo volit podobný tmavší odstín, jako je dlažba v kuchyni? Do pokojíčku a ložnice jsme se rozhodli pro koberec. Poradíte nám jaké barvy zvolit?Nábytek do ložnice i pokojíčku je světlé smrkové dřevo. Do obýváku ještě nevíme. Děkujeme.
Odpověď   Dobrý den, jak jsem již psala, volila bych podlahu ve stejném nebo malinko světlejším odstínu. Protože místnost je malá, volte odstín malby světlý a nábytek taky výrazně světlý můžete použít např. břízu má nádhernou jemnou strukturu. Osobně nejsem moc zastáncem smrku a jeho odstínu. Spíše se hodí k selskému stylu a na chalupy, myslím tím přírodní smrk bez použití mořidel.
Dotaz   Ještě píšu doplnění k tomu, co již jsem napsala. Chtěla bych vědět, zda je vhodné barevně sjednotit podlahy místností na sebe navazujících, což je kuchyně, kde je hnědo červená dlažba a obývacího pokoje. Volit v obýváku spíše světlou barvu na podlahu, nebo pokračovat v podobné barvě jako je v kuchyni ale v laminátu? Z obyváku i z kuchyně vedou ještě dřevěné dveře s obložkami-barva takový střed mezi světlou a tmavou. Když zvolíme tmavší podlahu, nábytek by měl být naopak světlejší? Děkujeme.
Odpověď   Dobrý den, držím se úsloví v jednoduchosti je krása, a proto při návrzích volím jednoduchost. Podlahu odstínově sjednotit (může být i maličko světlejší) - nemusíte materiálově. Nábytek světlejší u syté podlahy. Samozřejmě záleží na odstínu kuchyňské linky a velikosti místnosti.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou zvolit barvu dveří právě rekonstruovaného bytu. Kuchyň je vymalována ve dvou odstínech žluté, linka je kombinace ledově modrá + hruška, obklady v lince jsou obdélníková mozaika žluto/oranžová. Podlaha je lino vzor parkety světlý odstín + pracovní deska kuchyně je také vzor parketový odstín hruška. Z kuchyně vedou dveře 1200/2000 do obývacího pokoje, který je vymalován oranžovo (1 stěna) - smetanově a má oranžový koberec. Z obývacího pokoje vedou dveře 600/1970 do ložnice, která bude pravděpodobně modrá. Na chodbě (ještě není opravena) jsou 4 dveře do sociálního zázemí, kuchyně a ložnice.Chodba nemá okno, jen malé luxfery přes koupelnu. Je možné sladit všechny dveře do stejného odstínu? Jaký nábytek zvolit do obývacího pokoje, je orientován na západ. Máme představu nábytku na míru z modřínového dřeva. Děkuji předem za odpověď. Eva T.
Odpověď   Dobrý den, volila bych odstín dřeva blízký odstínu kuchyně tj. hruška světlá. Na oranžové stěně, v ledově modré kuchyni i v poměrně tmavé chodbě budou jemným doplněním . Nábytek do obývacího pokoje v případě, že bude z modřínu bych přimořila na sytější medový odstín hrušky. Koberec je poněkud tmavý a nehodí se barevně ani ke zdi a už vůbec ne ke kuchyni je to spíše červeno hnědá. Když by šel vyměnit za béžovooranžový, prostor by byl dokonale sladěn.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych si nechala poradit s barvou dveří v interiéru a barvou kuchyně (jediný větší kus nábytku). Dům je jednoduchý s rovnou střechou,okna dřevěná euro smrk v odstínu pinie, podlaha včetně schodiště obložená dřevěnou průmyslovou mozaikou z dubu "kantkou" (Okna s podlahou pěkně ladí, ale jak dál?) Dveře by měly být bezfalcové z dýhy (plné).Představa byla o světlé kuchyni v dýze (bříza,javor, možná i jasan), aby dřevin v interiéru nebylo už příliš, ve stejné barvě i dveře. Můžete poradit?
Odpověď   Dobrý den, v případě, že budete volit další dřevěný materiál do interiéru, tak se přikláním k použití jasanu na kuchyň a dub ve stejném odstínu jako podlaha na dveře. Je možné taky použít uni barvu na kuchyňskou linku a dveře použít v provedení jasanu. Jako doplňkovou barvu pro jednoduchost by byla pěkná světlounce modrá odvozená z holubí modře nebo v odstínech fialová v kombinaci oranžová pastelové odstíny.
Dotaz   Dobrý den, bydlím v paneláku. Mám malou kuchyňku 285x290. Podlaha je laminátová - buk červený, kuch. linka buk dýha. Obdélníkový stůl stojí podélně u zdi. Zeď je často znečištěná jídlem nejen od dětí. Poraďte mi, prosím, jaký materiál, barvu - použít na uvedenou zeď. Dřevěné obložení nebo korek se mi zdá již nemoderní. Děkuji. S pozdravem Vlaďka
Odpověď   Dobrý den, dobré je použití omyvatelný nátěr (omyvatelný houbou a kartáčem) např. firma Oikos interiérové nátěry.
Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu k uspořádání podkroví. Chystáme rekonstrukci podkroví rodinného domu, současné dispozice jsou dva pokoje (půdorys podkroví viz příloha) a koupelna. Stále zvažujeme jak uspořádat místnosti - ložnice, obývací pokoj, dětský pokoj, kuchyně.K dispozici je ještě jeden volný pokoj v přízemí domu (viz příloha), kde bydlí přítelova maminka (k dispozici má svůj pokoj a velkou kuchyň). Ráda bych požádala o Váš názor na uspořádání místností. Předem velmi děkuji. Jarmila
Odpověď   Dobrý den, děkuji za dotaz . Nemohu bohužel bez vzhlédnutí přílohy odpovědět.
Dotaz   Dobrý den, požádali jsme Městský Úřad o příspěvek na přebudování koupelny s WC pro 80 letého dědečka s Parkinsonem.Je možnost udělat u Vás projekt jak na koupelnu se sprch.koutem, tak s nízkou vanou?Tady je jediná firma, která je ochotna toto realizovat včt projektu, ale nedávají možnost a jsou dodatečně na ně stížnosti. Musí se komplet překopat voda a elektřina(rozvody z 50 let) a zároveń do částky, kterou město snad dá se musí zvládnout i napojení vody a předělání el.do kuchyně, která navazuje. Nebo mi můžete dát kontakt na jinou poradnu?děkuji
Odpověď   Dobrý den, takovéto druhy projektů vč. zajištění realizace jsem již dělala. Otázkou zůstává jak daleko od Humpolce se nachází zmiňovaná koupelna a jak vysoká je částka určená pro realizaci. Ve výčtu rekonstrukce chybí ještě keramické obklady a zařizovací předměty. Pro bližší informace by byla vhodná konzultace.
Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu, jakou podlahu máme dát do obývacího pokoje, zda lamino v barvě dlažby nebo volit tmavší odstín. Obývací pokoj je částečně spojen s kuchyní, ve které máme i jídelní stůl.Kuchyňnská linka je v barvě hrušky. V kuchyni máme béžovou dlažbu a dveře jsou všude v bukovém odstínu. Mezi kuchyní a obývacím pokojem jsou do budoucna myšleny posuvné prosklené dveře. V chodbě máme také dlažbu, ale ta je v tmavě hnědé barvě. Kuchyň má 16 a obývací pokoj 22 m čverečních. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, hruška a buk jsou odstínově příbuzné (hruška je výraznější do červeno – růžova). K podlaze béžové můžete volit o stupeň tmavší odstín vůči buku. Docílíte barevného kontrastu podlaha versus zařízení a dveře. Prostor se vám opticky rozšíří. K této barevnosti je tmavě hnědá podlaha na chodbě svým odstínem nevhodná.
Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit, v jaké barvě pořídit kuchyň. Bude to kk do tvaru U (bez okna- tmavý prostor), spojený s obývacím pokojem. Zaujímat bude asi 1/3 celého prostoru. V celém pokoji je položena plovoucí podlaha v odstínu třešeň. Kromě různých tradičních odstínů dřeva (olše?) jsem uvažovala i o hnědočervené, zjemněné v horních skřínkách výplní skla. Nebude to moc tmavé? Je lepší světlejsí odstín? Děkuji za radu!
Odpověď   Dobrý den. V případě, že chcete docílit vzdušný a moderní vzhled prostoru bych odstín dřeva na kuchyni nedoporučovala. Třešňovou podlahu a bukové dveře můžeme doplnit odstínem červené - lakované přední fronty na kuchyni a smetanovým odstínem malby bude to výraznější barevná kombinace a prostor bude více vyplňovat. Nebo jemnější zvolit smetanovou až světle béžovou na kuchyni a červenou jako doplňkovou barvu v prostoru např. sezení umělecké díla, svítidla. Souhlasím s odlehčením sestavy v horních částech skříněk sklem ev. světlým odstínem předních frontů.
Dotaz   Dobrý den, paní Milico, potřeboval bych poradit s výběrem podlahové kritiny do bytu 1+KK 5x5,5m. Součástí bytu je kuchyňská linka (oddělena příčkou), černý nábytek a plovoucí podlaha na které je položený koberec - viz.foto. Přáním majitelky bytu je, aby byla pl. podlaha chráněná, přesto bych rád, a to hlavně z praktického důvodu stávající koberec vyměnil za nějakou jinou podlahovou kritinu. Nevím si, ale rady, a to jak s výběrem kritiny, tak i s výběrem barevností. Dále bych Vás chtěl poprosit o radu ohledně výmalby - mám malovat celý byt nebo jen část... a jakou barvu zvolit,aby byt pusobil i se stávajícím nábytkem útulně? Předem děkuji za odpověď Karel
Odpověď   Dobrý den, z mého pohledu by bylo lepší domluvit se s majitelkou k souhlasu užívat podlahu stávající. Je nelogické chránit stávající podlahu jinou podlahovou krytinou. Možná výše Vaší investice do nové podlahy by majitelku přesvědčila. Je vidět podlahové lišty v odstínu buku jako dveře. Je lepší volit výmalbu celého prostoru a volbou odstínu udělat celek tj. chodba světlejší odstín obytný prostor sytější odstín tón v tónu. K odstínu kuchyně a vzhledem k velikosti prostoru bych volila spíše malbu v odstínu kouřové hnědé. Jako doplňkovou barvu i z důvodu zútulnění prostoru, pak odstín červené nebo oranžové (např. sezení, kusový koberec, jeden velký obraz…), která je vhodná jak k dubu na kuchyni tak k černému nábytku. Volbou podlahy PVC v odstínu buku prostor sjednotíte a usnadníte si údržbu.
Dotaz   Dobrý den, provádíme kompletní rekonstrukci bytu a potřebovala bych poradit s výběrem dveří. Podlaha bude laminátová Quickstep bělený dub s přiznanou V-spárou v celém bytě. Kuchyně bude propojená s obývacím pokojem. Kuchyňská linka by se mi líbila bílá lakovaná. Líbí se mi dveře bílé nebo zebrano jako kontrast k podlaze. Nebo mám dát úplně jiné dveře? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den doporučovala bych k bělenému dubu dveře bílé, kuchyň. linku bílá smetanová, lakovaná a k takto barevnému základu můžeme volit odstíny zemité hnědé na čalounění na TV sestavě klidně i zebrano nebo jídelní stůl. Barevnost zdí se dá doplnit odstínem světle šedivé nebo kouřové hnědé. Doplňková barva červená bude hodně efektní. Volit spíše jenom jako barevný bod v prostoru.
Dotaz   Potřebuji poradit, koupili jsme nový byt 3+kk a mám velký problém s barvami v kk a pokoji. Kuchyň.linka bude kombinace třešeň-vanilka, z tohoto důvodu i obývací stěna. A nyní mám několik variant na barvu sedací soupravy - 1.zelená a černé nebo šedé bar.stoličky, 2. zelená s vínovými polštáři a vínové bar.stoličky, 3. vínová a vínové bar.stoličky, 4. oranžová a oranžové bar.stoličky. Poraďte mi prosím, nechci to přehnat s barvami, ale ráda bych pokoj nějak oživila. Stejně tak bych Vás moc chtěla poprosit o radu ohledně barvy stěn v této místnosti. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, doporučuji spíše střízlivé barevné kombinace bez zbytečných materiálových přechodů v detailu. Třešeň a vanilka tvoří samostatně výrazný detail. Malby bych volila v odstínu pastelové vanilkové světlejší a čalouněné části v odstínu oranžové výraznější. Doplňková barva pro doladění červená ne vínová a šedivá až antracitová (květináče, koše, svítidla,…).
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barvy dřevěné podlahy, dveří a kuchyňské linky. Mám veliký prostor (cca80 m čtv.obývák, kuchyně,jídelna)a líbí se mi kuchyň v odstínu chery třešeň (tmavá)v kombinaci se sklem a alu. Vybíráme podlahu a nemohu se rozhodnout, jestli by se lépe hodil pařený buk nebo červený dub nebo úplně jiný odstín. Okna máme kaštanová. Obložky a dveře jsme zatím plánovali dubové. Přikláním se k bukové podlaze, ale nevím, jestli není moc fádní. Také si nejsem jistá, zda do prostoru zvolit prkno, dvou nebo trojlamelu. Děkuji moc, Petra Hladíková
Odpověď   Dobrý den, napřed bych doporučovala sjednotit odstíny dřevin v prostoru. Pro velké prostory je vhodnější volit větší formát členění podlahy – prkna. K materiálům dle textu dub, buk, třešeň – vhodnější je vybrat dvě dřeviny např. třešeň na podlaze a buk kuchyň a dveře (u dveří spíše pařený buk) nebo červený dub na podlaze a pařený buk na kuchyni a dveřích. Při volbě sytější podlahy a světlejších zařizovacích předmětů bude prostor působit odlehčeně a vzdušněji obráceně se vám tato hmota v prostoru více zhmotní.
Dotaz   Dobry den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu. S přítelem máme koupený byt v novém bytovém projektu. Byt se teprve začne stavět, a tak máme ještě nějaký čas na tzv. klientské změny. Jedná se o byt 2+kk o velikosti 60 m2. Přemýšlíme o tom, že bychom si nechali udělat z pokoje (cca 24 m2) spojeného s kuchyní 2 menší pokoje. Myslite, že je to dobrý nápad? Nebo máme dát přednost jedné velké místnosti? O rozdělení uvažujeme proto, abychom v budoucnu mohli z jednoho pokoje udělat dětský pokoj. Co všechno musíme při rozdělení pokoje zvážit? V příloze posílám plánek bytu, byt c. J3.18 (jedná se o rozdělení největší místnosti). Předem děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, nemám k dispozici plánek. Myslím si však, že takto malý prostor ještě zmenšovat by nebylo úplně šťastné. Spíše se přikláním k variantě - umístnit dětský pokoj do samostatné místnosti a ložnicovou část do obytného prostoru. U malometrážních bytů je možnost tuto část vyřešit interiérovými posuvným i příčkami. Za nimi je umístěno dvojlůžko, při denním užívání prostoru zavřené, při spánku nebo odpočinku otevřené.
Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s barvou podlahy do kuchyně a předsíně. Podlaha bude jednotná, kuchyňská linka lesklé bordó s nerezovými doplňky, barva stěny v kuchyni světle oranžová, obklady Imperial mozaika bílá, oranžová, vínová. V předsíni budou obložky a dveře javor. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, sestavila jsem vám barevný model podle uvedených již použitých materiálů. Podlahu navrhuji v sytějším odstínu proti javoru a i vůči teplé barevnosti kuchyně. A to např. HETH typ AFZELIE/DOUSSIE, která má jemný medový odstín . Malba zdí by měla pak být spíše neutrální.
Dotaz   Dobrý den, prosím Vás moc o radu. V říjnu se stěhujeme do nového bytu, kde je podlaha jasanová, mořená do barvy týku - taková dost tmavá. Váhám, jaký by se k této podlaze hodil nábytek ... buk? Nebo dub? Kuchyňská linka je v obývacím pokoji a má bílou barvu, ale bílý nábytek v bytě nechci. Přikládám foto, prosím, abyste je neuveřejnili ...původní majitelé v bytě stále bydlí ...(nábytek si vezmou). Chěla bych mít interiér hezký a moderní. Velice děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, barevnost v obytném prostoru je teplá. Medová podlaha v kombinaci s bílou a bukem v kuchyni se může doplnit buď nábytkem bukovým - tady bych doporučovala změnit barevnost zdí na více neutrální, například odstín přírodní vlny až béžové. Doplňkovou barvu oranžovou volit například na čalouněných částech. Prostor tak bude vzdušnější. Stávající syté stěny jsou v tomto prostoru poněkud těžké. Druhá varianta je k medové podlaze volit odstíny šedivé. To znamená středně šedivý až antracitový odstín nábytku, světle šedivé zdi a doplňková barva bílá až smetanová na čalouněných částech nábytku a doplňcích.

Dotaz   Dobrý den, uvažujeme o koupi novostavby, která má fasádu v kombinaci barev šedá/oranžová, okna jsou zlatý dub. Mužete nám, prosím, poradit, v jaké barvě nejlépe zvolit dlažbu či lamino, a to v interiéru a na terase před domem. Jedná se o obývací pokoj, jídelnu a kuchyň v jedné místnosti. Proto by mě i zajímalo jakou barvu kuchyně, nábytku a zdí zvolit tak, aby prostor nevypadal malý (je velký asi 8x6m) a působil moderně a svěže. Moc děkuji za Vaši radu. Hezký den.
Odpověď   Dobrý den, pro působení svěžího a moderního interiéru bych doporučovala volit jeden odstín podlahy. Nadčasové jsou odstíny klasické medové. K Vašim oknům v barvě zlatý dub se bude výborně hodit. Například HETH, EMOTION typ EM 3203 AKÁT MEDOVÝ. Venkovní komunikační plochy pak můžete pořídit dřevěné v daném odstínu (vytvoříte dokonalý detail u velkých prosklených stěn na terasu) ladění k oranžové fasádě. Nebo můžete použít štípaný kámen, eventuelně betonovou dlažbu imitace žulové kostky k odstínu fasády šedivé. V případě, že chcete použít na chodby dlažbu volte odstín venkovní dlažby. Vytvoříte tím nenásilné přechody podlah mezi venkovním a vnitřním prostorem.

Dotaz   Dobrý den paní Čudková, rád bych Vás požádal o 3 rady. 1) V RD máme eurookna v barvě pinie - jakou zvolit barvu dřevěné podlahy a dveří? Bude se hodit dub a dubové dveře? 2) Kuchyňský kout, velikost 12,2 m2, navazuje na obytný prostor velikosti 44 m2. Kuchyňská linka bude bílé barvy - mohla by podlaha být Sandstone Lappato šedá, pokud bude podlaha například dub? 3) V chodbě velikosti 9,6 m2, která je dostatečně prosvětlená bych rád měl Sandstone Lappato, nejtmavší odstín. Z této chodby se vejde do koupelny pro hosty, která je velká pouze 2,82 m2, ale má okno. Jelikož se jedná o stejný prostor jako chodba, přemýšlel jsem, že na podlahu v koupelně dám stejný odstín Sandstone Lappato, tzn. nejtmavší jako v chodbě a na zeď Color One/Two v barvě RAL0008500 - kombinaci mozaiky 4,7 x 4,7 a větších rozměrů 19,8 x 19,8. Myslíte, že je to dobrá volba pro takto malý prostor nebo by podlaha měla být světlejší? Jedná se zatím jen o přízemí RD, ale chci aby celý prostor (tzn. chodba, koupelna, kuchyně a obytný prostor) působil nejen moderně, ale i jednotně. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď   Dobrý den, odstín Pinie je žlutý a dub také. Liší se sytostí a strukturou, ale vaše rozhodnutí pokládám za správnou volbu. Odstíny šedivé v kombinaci s touto barevností budou velice moderní a linie čisté bez násilných přechodů. Dlažba Sandstone Lappato je ve skutečnosti nádherná a má jemnou kamennou žilkovou strukturu. Přikládám i foto, kde jsem ji použila v koupelně. Podlahy na chodbách i v koupelně stejné sytě šedivé, v koupelně obklady světlejší . Pro oživení interiéru můžete k této barevné kombinaci volit malbu části zdi výrazně žlutě nebo i pomerančově. Takto vytvořený prostor bude určitě působit moderně a jednotně.

Dotaz   Dobrý den. Prosím, můžete mi poradit, v jakém barevném provedení by byla nejvhodnější pracovní deska a podlaha ke kuchyni z javoru nebo břízy? Kuchyň bude v malé místnosti ( 2,30 m x 3,45 m ) orientované na sever a zastíněná stromy. Spotřebiče budou v nerezu, protože je v černém provedení, které by se mi líbilo nejvíce, nemohu sehnat. Z jaké bude fólie ještě přesně nevím, stále se nemohu rozhodnout. Jediné co vím určitě je, že nemohu mít kuchyň v tmavé barvě a moderním studeném ( hliníkovém ) provedení. Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Lenka
Odpověď   Dobrý den, při volbě materiálů a odstínů do kuchyně by se mělo vycházet z jednoduchosti. Kuchyň včetně všech spotřebičů je poměrně členitá hmota a odstíny by měly být ucelené. Vyhnout se mnoha barevným přechodům – podlaha sokl, přední front deska, deska obklad,…. Doporučuji volit odstín pracovní desky a obkladu stejný například světle šedivý a materiál předních frontů i skeletů bříza.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se poradit. Máme medová okna (tedy oranžová), podlaha v obýváku je dub ošetřený olejem. Nevím, jakou zvolit kombinaci barev pro vymalování a nábytek. Obývák je spojen z kuchyní (folie dub natur), dlažba okrovooranžová. Děkuji
Odpověď   Dobrý den. Dle uváděných materiálů, kterými jsou odstíny žluté (dub), medové (okna) a oranžové (dlažba) jsou teplé a tvoří hlavní barevnost interiéru. Nábytek do obývací části si v tomto případě - dřeva nebo jeho imitace již máme v prostoru dostatek – můžeme volit v uni barvách, například lakovaný nebo laminátový. K dubu je příjemná kombinace odstín béžová (viz. foto mé realizace) . Malba zdí v odstínech kouřová hnědá až středně hnědá v nejsvětlejší části prostoru. Doplňky pak středně hnědá, například obaly na kytky, jídelní servis, doplňkové textilie. Sezení by se mi líbilo v této barevné kombinaci v odstínech smetanové.

Dotaz   Dobrý den, posílám vám fotky kuchyně s obývákem. Jakou barvu byste nám doporučila? Popřípadě i dvě? A co dát na stěnu za televizi? Ty černé krabice na dvd chceme dát pryč, nehodí se nám to tam. Děkuji za odpověď a za radu.
Odpověď   Dobrý den, podle již dané barevnosti bych volila teplé odstíny z obkladu kuchyňské linky. Jemná a pěkná by byla pastelově žlutá (nebo slonová kost). Za TV bych volila o tón sytější s antracitovou strukturální malbou, například zjednodušená imitace popínavých rostlin do výšky cca 1,2m. Doporučuji také odstranit samostatné různě rozmístněné prvky na zdech, například police v kuchyni, a sjednotit kompozici na jedno místo v tomto případě nad sezení v obývací části. To samé ozelenění prostoru na 1 maximálně 2 místa a sjednotit obaly. Mohou to být například kované nádoby v odstínu antracitu. Další varianta je poněkud tvrdší světle šedivá na zdech, za TV středně šedivá a doplňky pastelově žlutá včetně zastínění oken. Kovové tyče ukotvené do stropu by byly vhodnější.Dotaz   Dobrý den, prosím o Váš názor. Zařizujeme rod. domek, konkrétně přízemí, obytný prostor. Kuchyně je propojená s jídelnou a obývacím pokojem v půdorysu ve tvaru písmene L o rozloze cca 50m2. Prostory jsou prosvětlené, okna plastová v barvě světlejší třešně. Podlahu plánujeme laminátovou v dekoru třešeň po celé ploše, dveře Sapeli dekor hruška, typ Note, prosklené s gravírováním. V ostatních místnostech budou dveře plné. Kuchyň bude typ Plum, přičemž dvířka budou bílá a korpus folie plum. Kuchyni bude od jídelního koutu oddělovat barový pultík obložený lícovými cihlami, kterými bude obložen i komín krbu v obýváku a budou použity i v nice umístěné v jídelně. Lícové cihly se objeví i v ostatních částech domu a částečně na fásadě. Prosím o radu jakou barvu v budoucnu použít na vymalování stěn, popřípadě, zda se vám zdá skladba použitých dekorů vhodná. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, volila jste teplé odstíny dřevin třešně a hrušky s výraznější kuchyní. Režné zdivo dodá tomuto interiéru plasticitu a ke kuchyni se bude výborně hodit. Barevnost zdí bych volila spíše v neutrálních odstínech, například odstín bílá káva, nebo se můžete odrazit od použité bílé a volit malbu zdí v odstínech přírodní vlny. Sezení pak až k odstínům béžovým. Jako zajímavou doplňkovou barvou považuji odstín antracit nebo hnědočervená, například na proutěných doplňcích.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu při zařizování interiéru novostavby RD - bungalov. Jedná se mi hlavně o doporučení barvy dveří, popřípadě podlah. Předsíň, vstupní dveře plastové, zlatý dub, výplň perito, celkem 7 dveří. 1. garáž, šatna, WC, koupelna - Sapeli Tenga - ořech evropský nebo americký, 2. 2x dětský pokoj - Sapeli Harmonie model 40, obývací pokoj - Sapeli Harmonie model 40 s bočním fixem - ořech americký, nebo evropský. Podlaha zádveří- dlažba Defilé středně hnědá, zbytek předsíně Defilé bílá 30 x 60 cm. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně - otevřený prostor 52 m2, 2 x francouzská okna bílá ( prosím o doporučení stínícího materiálu - typ + barvu ) podlaha Delilé bílá 30 x 60 cm? S kombinací Defilé tmavě hnědá po obvodu ve tvaru L ( pouze 2 strany 5,3 m a 10.8 m )? Kuchyně s ostrůvkem - lamino buk tabaco, bílé lakované vrchní skříně - zástěna buk tabaco, pracovní deska bíla - corian. Nejsem si jistá volbou barvy dveří a podlah, prosím o Vaši odbornou radu. Je možné osobní setkání? Vůbec si netroufám na výběr barev stěn ( předsíň bych proteplila meruňkovou, jídelní kout - netuším, nemám jasno ani ve výběru jídelního stolu a židlí (snad kombinace ořechu se sklem), prostor v kuchyni - bílá barva stěny . Barva v obývacím pokoji? Krb bude částečně obložen hnědou dlažbou Defilé. Sedačku chceme světle béžovou eko kůži 3+2+2 na kovových nožkách, koberec? Velice děkuji za Vaši pomoc a rady.
Odpověď   Dobrý den, podle popisu jste barevnost tohoto prostoru volila v zemitých odstínech. Podlaha by postupně gradovala středně hnědý odstín v kombinaci s mléčnou v předsíni a zádveří by ve větším prostoru obytném přecházel do kombinace sytější hnědé a mléčné s bordurou spíše kubického a symetrického tvaru, třeba obdélník. Odstín středně hnědé na podlaze se nám opakuje na kuchyni - buk tabaco. Volba odstínu sytější hnědé - ořech bude na dveřích zvýrazňovat prostor. Volila bych spíše jeden typ dveří, a to typ Tenga model 10 a 40 s horizontální orientací textury. Malba zdí mléčná až světle béžová s kombinací červené až červenorůžové. Zastínění oken japonské žaluzie š. 60 cm, třeba i s výrazným ornamentem, nebo látka Organza kotvení do stropu. V příloze vám uvádím barevnost interiéru a přikládám podobný interiér s použitím doplňkové barvy oranžové.

Dotaz   Prosím velmi se mi líbí dřevina jatoba. Myslíte, že je vhodná i do kuchyně? NEZMĚNÍ ČASEM MOC BARVU? JAKÉ DVEŘE K NÍ? V předsíni k ní bude tmavě šedá dlažba. Prosím poraďte dveře, nábytek, barvu kuchyně a malbu. Prosím jen ne buk, máme ho teď doma a mám na něj alergii. Díky Iveta
Odpověď   Dobrý den, podlaha z Jatoby má velmi výrazný červenooranžový odstín. Časem bude ještě tmavnout spíše k odstínu červenému. Vhodné je si před koupí podlahy nechat ukázat vyzrálý vzorek. K tomuto výraznému základu bych doporučovala neutrální odstíny . Lehce, vzdušně a zajímavě bude působit v kombinaci se světle šedivou až antracitovou. Pro podbarvení prostoru je pak možné volit z odstínů oranžové. Tento odstín by se však neměl opakovat na zdech v přímém spojení s podlahou. Mohla byste se tak ocitnout v oranžové krabici. Dveře bych doporučovala Sapeli typ Tarugo (s dýhovou sesazenkou) v materiálu hruška.

Dotaz   Dobrý den, v RD máme v přízemí propojen obývací pokoj, jídelnu a kuchyň cca 60m2. Podlahu v jídelně a obývacím pokoji jsme chtěli stejnou i se schodišťovou chodbou (vstup do OP). Uvažovali jsme o světlé podlaze např. bělený dub nebo jasan, kuchyň v laku antracit s menším doplněním o žlutou citronovou, podlaha dlažba barva ? V jídelně jsme uvažovali o židlích v citronově žluté, v OP pohovku v melír antracit okna budou zřejmě v barvě laděné k podbití střechy střední dub (jde o tmavou barvu hnědo červenou). Prostor je poměrně dobře prosvětlen 3x okno 130x140cm, prosklení na terasu 360x 240cm s orientací na JZ, výška stropu 260cm. Světlou podlahu volíme i proto, aby mohla být tmavší pohovka pro lepší údržbu, s ohledem na děti. Otázka: Je pro takto velkou plochu (60m2 vhodná světlá podlaha, jaká pravidla platí o vztahu barvy oken, dveří, podlahy, schodiště, pokud vše bude dřevěné? Jakou barvu dlažby zvolit do antracitové kuchyně i s ohledem na údržbu?
Odpověď   Dobrý den, přikláním se spíše k volbě jednoho typu podlahy v provedení bělením např. dub nebo buk - na chodbě, v obytném prostoru a schodišti v případě, že chcete vše ve dřevě (nebo jeho imitaci). V kuchyni při volbě keramické dlažby by byl vhodný odstín středně šedivé. Příbuzný odstín k podlaze (např. typ Defile). Tím docílíme vyrovnané barevnosti a můžeme se zaměřit na malby zdí a doplňků v odstínu žluté citronové na kuchyni a židlích a jemnější žluté na zdech. V takto připraveném prostoru jsou nádherná velkoformátová umělecká díla více barevná v kombinaci s citronově žlutou a antracitovou až černou.

Dotaz   Dobrý den, rádi bychom si do rekonstruovaného bytu pořídili nové bílé dveře s obložkami pravděpodobně typ Swing nebo Kubika.Všechny dveře jsou z úzké dlouhé předsíně. Dřevěné dveře mi kromě javoru a buku přijdou příliš tmavé do úzkého a tmavého prostoru chodby a navíc se asi nehodí k podlaze, kterou jsme si vybrali. Podlaha bude plovoucí lamino dub nebo hruška. Nejsou bílé dveře nemoderní a fádní, nemocniční? Navíc si myslím, že dezén dřeva na podlaze a nějakém nábytku stačí. Kuchyňská linka by měla být bílá nebo červená matná. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, bílá barevnost dveří je vhodná k typu dveří Swing. Zdůrazníme formu dveří a horizontální členění. V tomto provedení určitě nebudete mít dojem nemocničních dveří. K podlaze hruška (jemnější textura) přírodní - nemořená a další barevnosti interiéru budou působit velice hezky. Podlaha bude tvořit teplé těžiště prostoru a další doplnění barevnosti režná, štěrková šedivá a tomatová červená vytvoří lehký a vzdušný interiér. U větších prostor si můžeme dovolit sytější teplou i na zdi. Kuchyň červená tomatová ve spodní části a nahoře spíše světlejší např. šedivá nebo béžová s prosklením.
Dotaz   Dobrý den, hledáme inspiraci pro zařízení malého řadového domečku. Poradíte nám prosím, jak umístit kuchyň v obývacím pokoji a jak vše sladit dohromady, včetně barevmateriálů a výmalby? Podlaha a schodiště: plovoucí podlaha Forte Struktur bude mít barvu buk 720. Francouské třídílné okno s výhledem do zahrady je z bílého plastu. Vedle schodiště budou krbová kamna nebo krbová vložka. Do prostoru potřebujeme umístit kuchyň se spotřebiči, jídelní stůl a židle, rozkládací sedačku a pohodlná křesla, konferenční stolek, knihovnu, TV, osvětlení. Máme představu světlých teplých ( útulných) barev. Dveře v ostatních prosorech budou Sapeli standart folie buk, model 30 sklo satináto bílé. Děkuji předem za inspirace. Lenka
Odpověď  

Dobrý den, dispozici musíte rozdělit na obývací část s krbem, jídelní část přechodovou a kuchyň – kuchyňská linka. Umístění vychází z možností vašich prostor. Ty nemám k dispozici. Každopádně umístění sezení je dobré volit tak, že máte výhled na větší část místnosti se zachováním výhledu na zahradu. TV sestavu je možné situovat pohledově ke krbu nebo v případě, že to bude povolovat dispozice - TV proti krbu.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jakou barvu použít na výmalbu kuchyně a obýváku. Mísnosti jsou propojené, odděluje je barový pult vyzděný z červených cihel, také krb v obýváku je obložen těmito cihličkami a parapety jsou také v této barvě. Kuchyňská linka je v kombinaci kalvádos - bříza, podlaha světlá dlažba. V obýváku je plovoucí podlaha odstín hruška medová. Chtěla jsem použít hnědo červenou barvu v kombinaci s béžovou,nebo zelenkavou. Jaké doplňky by se nejlépe hodily k těmto barvám. Prosím o váš názor. Děkuji Fránková
Odpověď   Dobrý den, použití materiálu Calvados /Hruška jsou příliš výrazné – osobně je nepoužívám. Další materiál hruška a výrazné režné zdivo a světlá dlažba – podle mého názoru máte v interiéru příliš mnoho přechodů materiálu a doporučovala bych ho zklidnit. Na malby použít režný přírodní odstín a doplňkovou barvu červená, červenohnědá + v jemných detailech je možná i zelená .

Dotaz   Dobrý den, potřebovali bychom poradit se sladěním "dřevěných" prvků novostavby rodinného domu. 1) Líbí se nám světlé odstíny, takže v interiéru bude převládat lamino v imitaci buku (plovoucí podlaha, nábytek i dveře, kuchyňská linka v kombinaci buk-vanilka, dlažba u linky a obklady bordó, na zdech pravděpodobně světle zelená). Máme ale trochu strach, aby tak nebylo "přebukováno". 2) Jaký odstín okenních rámů, vchodových dveří, garážových vrat a podbití střechy bychom měli zvolit, aby okenní rámy zevnitř ladily s interiérem? Děkujeme za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, v případě že zvolíte stejný odstín buku na všech zmiňovaných konstrukcích bude prostor působit nevýrazně a jednolitě. Bylo by vhodné použít v tomto případě sytější odstín na podlahu a dveře, světlejší na nábytek. Odstín bordové je už poměrně sytý, doporučovala bych proto volit odstín mezi bukem a bordovou červenohnědou, na zdi světle kouřová – světle béžová a jako doplňkovou ponechat vanilkovou až žlutou. Venkovní tesařské konstrukce a okna ve stejném odstínu sytější k buku, ale v medových tónech např. vlašský ořech – záleží na dodavateli odstínově se poměrně liší.

<< zpět ( stránka 1 / 53 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |8 |9 |10 |11 |12 |13 |14 |15 |16 |17 |18 |19 |20 |21 |22 |23 |24 |25 |26 |27 |28 |29 |30 |31 |32 |33 |34 |35 |36 |37 |38 |39 |40 |41 |42 |43 |44 |45 |46 |47 |48 |49 |50 |51 |52 |53 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře