Pragointerier

okna

Dotaz   Jakou barvu dveří nejlépe použít do rekonstruovaného interiéru rodinného domku. Původní dveře byly klasické krémové laminátové. Nyní bychom chtěli dýhované. Pravděpodobně barva buk. Prostory jsou spíše menší. Podlaha bude světlá (konkrétní odstín ještě určený nemáme). Na zdi je starší světlé dřevěné obložení (pravděpodobně javor), které chceme zachovat. Okna jsou dřevěná - barva modřín. Navíc vše komplikuje vstupní chodba, která je taky obložená dřevem, převaha tmavší barvy, kombinace nejspíš borovice - javor.
Odpověď   Podle popisu, který uvádíte zůstane stávající kombinace materiálu modřín (borovice obdobné) - javor zachováno. Osobně bych k této kombinaci už nevolila další odstín dřeva - buk má jiný medový až narůžovělý odstín. Je důležité nepřekombinovat přechody materiálů (např. dveře - obklad, obklad - podlaha). Pokud je převažující materiál obkladu javor udělejte dveře a podlahu ze stejného materiálu. Menší prostory - světlejší materiál. Pro zvýraznění v detailu si můžete dovolit zvolit dveřní křídlo s jemným prolisem eventuálně dřevěné obložky s drážkou z pohledové strany.
Dotaz   Prosím o radu s výběrem barvy vnitřních dveří, máme RD venkovní okna a dveře mají tmavou až třešnovou barvu, vnitřní parapety budou dubové a i podlahy budou volené do tohoto odstínu. Vybrala jsem si dveře SAPELI Swing model 49 a nevím zda třešeň nebo dub. Mám otevřenou kuchyn v obývacím pokoji a chtěla bych jí spíše tmavou. Manžel se bojí, že třešeň bude moc výrazná a já se bojím, že dub bude splývat s podlahou i nábytkem. Díky moc za odpověd Jíťa
Odpověď   Správná volba odstínu dveří dub, stejný jako podlahy, Vás bude provázet celým interiérem. Z barevných variant je vhodnější kuchyň ve stejném provedení jako podlaha – dub s doplněním výrazné červené UNI barvy odvozené z odstínu výplně otvorů – oken a dveří a kovových konstrukcí např. nerez broušený + ornament v detailu.
Dotaz   Dobrý den, stavíme RD a máme spojený obývací pokoj s kuchyní. Kuchyň bude v dekoru bříza a korpus buk. Nevím si rady s pracovní deskou, jelikož si chci udělat obklad z mozaiky, mám strach, aby se to společně "nebilo." A hlavně nevím, jakou dlažbu mám použít a zda v obou místnostech, nebo dát dlažbu do kuchyně a v obývacím pokoji použít dřevo. Interiér chci zařídit v teplých barvách, např. v oranžové nebo žluté. Okna budou ze světlého dřeva. Nedokážu si však představit, zda se to bude hodit k bříze, která je přeci jen hodně světlá, a také celý interiér bude světlý. Velikost interiéru je 4,3x9m. Dále si nemůžeme vybrat barvu střechy, fasády a oken, aby vše vzájemně ladilo. Rodinný dům je na vesnici, a tak nechceme nic moderního. Z jedné strany domu bude garážové stání ze dřeva, na druhé straně bude terasa. Nad terasou je balkon, který bych chtěla v kombinaci dřevo + kov. Přemýšlela jsem opět o teplých odstínech a okolo oken o rámečcích. Přítel oproti tomu upřednostňuje pruhy. Děkuji za radu, Kramperová
Odpověď  

Dobrý den, kuchyňskou desku můžete přizpůsobit kovovým doplňkům v kuchyni, tj. v odstínu středně šedivá, a obklad světlounce šedivý, např. skleněnou mozaiku. Teplé odstíny barev bychom pak mohli použít na čalouněný nábytek (sedačka, jídelní židle,…) Na dotaz dlažby versus dřevěné podlahy jsem již odpovídala v minulých dotazech, proto prosím využijte odpovědí u Vašich předchůdců. Co se týká návrhu použitých materiálů a barevnosti na rodinném domě, je lepší si vše pořádně promyslet. Jednou z možností jsou eurookna v odstínu medovém (vč. všech viditelných dřevěných konstrukcí), klempířské prvky titanzinek a střecha v odstínu antracit.

Dotaz   Dobrý den, budeme se stěhovat do nového podkrovního bytu a potřebovala bych poradit s barevným sladěním obýváku spojeného s kuchyňským koutem /celková plocha 45 m2/ a barvou dlažby do předsíně. V místnosti jsou velká okna i klasická střešní. Okna jsou na J,Z. Kuchyň je od obýváku oddělena vyzděným barovým pultem. Kuchyňská linka bude v provedení folie antracit dvířka, korpus a pracovní deska buk. Nábytek v obývacím pokoji bude buď buk nebo do černa. Nevíme si rady jaký odstín plovoucí laminátové podlahy zvolit. Nechceme buk... Druhý "barevný problém" máme s barvou dlažby do předsíně. Obývák je do předsíně otevřen, nebudou zde žádné dveře. Barvu dveří, které povedou z předsíně do pokojů, do koupelny a na WC také ještě nemáme vybranou. Ještě nás trápí, v jakých místech ukončit dlažbu a pokračovat plovoucí podlahou.V celém bytě bude vymalováno bíle. Půdorys a fotky obývacího pokoje posílám v příloze.Děkuji moc předem za odpověď. Pavlína P.
Odpověď   Tady je více možností barevné i materiálové kombinace. V zásadě, ale při použití sytých tmavých barev na nábytku a v podkroví by měla být podlaha ve světlém odstínu. V tomto rozsahu je již potřeba minimální konzultace eventuelně vypracování studie barevného a materiálového návrhu. V otázce přechodu podlahových krytin je možné využít informací společnosti SAPELI - http://www.sapeli.cz/index.asp?obsah=164&. Případně využijte služeb prodejců spol. SAPELI, kteří Vám zdarma poskytnou veškeré odpovědi v této otázce. Přehled jednotlivých prodejců dle reagionů naleznete na www.sapeli.cz.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak provést rozdělení dětského pokoje, který obývají dva adolescenti (dcera 17 let a syn 14 let) v bytě 3+1. Pokoj o rozměru cca 4,40m x 3m. Vstup je z delší strany, okno na kratší straně (stěna s dveřmi je kolmá na stěnu s oknem). Dveře nejsou uprostřed a jsou umístěny dál od okna. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, z důvodů umístění okna na kratší straně je možné rozdělit jenom ložnicovou část pokoje, a to nábytkovou příčkou. Pracovní stoly musí zůstat u přirozeného osvětlení – u okna. Dělit tuto místnost na dvě rovnocenné části bych nedoporučovala, a to ani nábytkovými příčkami.
Dotaz   Dobrý den, mám trochu jiný dotaz. Existuje nějaký skladný nábytek pro malé děti? Mám ale jenom malý příjem, takže by se zařizovalo postupně. Mám (budu mít) 4 malé děti a potřebuji jim zařídit jeden pokoj v malém bytě. Pokoj má cca 5x4 m, jedna stěna 4m má okno, napravo u stěny 5m jsou balkonové dveře, druhá 4 m stěna, uprostřed dveře. Nevím si s tím rady. Byla by to 4x postel, 4x skříň na šaty, 4x stůl + něco k tomu. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, 20m2 pro čtyři děti je velice malý prostor. Jenom lůžka nám budou zabírat 6,5m2. Volila bych lůžka mimoúrovňová, buď patrovou postel, nebo v lepším případě tvar „L“: 1x lůžko umístit do v. 1,6m a 1x na podlahu. Ve volné části pod lůžkem umístit šatní skříň. Pro ideální využití musíte jít do atypických konstrukcí. Záleží na umístění oken a dveří. Příklad dispozice uvádím na obrázku.
Dotaz   Dobrý den, nemohu vybrat barvu oken pro rodinný domek. Jedná se o dřevěná eurookna. Situace se komplikuje již při zevním pohledu - dům bude částečně obložen režným zdivem (celkově působí tmavě hnědě, ale střídají se odstíny hnědé a cihlové), zbytek fasády bude doplněn béžovou omítkou. Barva střechy je "památkově chráněná," tedy cihlová s odstíny hnědé. Z tohoto zevního pohledu mi připadají nejvhodnější tmavě hnědá okna. Uvědomuji si ale, že ta pak budou výrazným prvkem v interiéru. Zde bychom rádi volili tmavší odstíny v přízemí na podlahy i dveře, ale horní část domu bychom měli rádi světlejší. Proto bych nakonec volila hnědou, v odstínu oliva ( střed hnědých odstínů). Prosím o rady, jak tuto situaci vyřešit s ohledem na všechny aspekty. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, výplně otvorů (okna a dveře) nemusí být zásadně hnědé. K hnědým odstínům střechy a obkladů můžeme volit o 1 až 2 stupně světlejší okna, např. dobře působí okna v odstínu ořech. Z vnitřní strany interiéru můžeme pak okna udělat v provedení bílá, nebo světle hnědá.
Dotaz   Dobrý den, chci si zařídit garsonku o rozloze 19 m2. Jsou zde dvě okna, dveře a kuchyňský kout. Chci zde umístit nábytek pro volný čas, postel a jídelní kout. Jaká by byla cenová kalkulace návrhu? Kde mám najít kontakt na bytového designera? Jsem z Jihomoravského kraje. Děkuji, Jana Janská.
Odpověď   Dobrý den, částka za vypracování studie či projektu je počítána např. z výkonů a honorářů architektů, inženýrů a techniků, kteří jsou činní ve výstavbě, v interiérové tvorbě. Konkrétní kontakt najdete standardní cestou – internet, Zlaté stránky a další.
Dotaz   Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit, jak barevně sladit okna, dveře a podlahu? Máme EURO okna v barvě mahagon, měli bychom si pořídit v podobné barvě i dveře SAPELI? Bude vše ladit s plovoucí podlahou HEVEA, kterou si chceme dát? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že použijete odstín mahagonu i na dveře, hodí se k němu sytější odstíny podlahy, eventuálně jednobarevné lesklé, např. keramická dlažba beze spár. Toto platí u velkých obytných prostor. Podlaha Hevea je poměrně světlá a v případě, že ji použijete, laďte dveře k ní, např. dveře SAPELI, typ Swing, materiál jasan. Další prvky v interiéru pak volte v odstínech světlejších, v tónech mahagonu volte např. čalounění, koberec, nábytek - viz. obrázek.
Dotaz   Dobrý den, dokončujeme stavební práce na rodinném domu a potřebujeme poradit s vhodným výběrem dveří. Celý dům je obložen v cihle (ROBEN) - anglický venkovský styl. Okna jsou již osazena - v barvě bílé, rovněž tak vstupní dveře. Celý vnitřek domu se snažím doladit do stejného stylu. Barva kuchyňské linky je bílá s mořenou pracovní deskou antik. Dlažba u krbu a v kuchyni je rovněž v barvě antik (starobéžová). Stojíme před otázkou, jak doladit vnitřní dveře a schodiště. Mají být také bílé jako okna a vstupní dveře, nebo v barvě buku? Rovněž jsem se chtěla poradit s výběrem koberců. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost rodinného domu je imitace přírodních materiálů Klinker, předpokládám odstín světlehnědobéžový, dlažba antik – „starobéžová“ a neutrální bílá. Stylově se více přikláním pro zateplení interiéru dřevem, a to výplně otvorů – vnitřní dveře a schodiště v odstínu buk přírodní k barvě bílé (okna, vstupní dveře, eventuálně malba v komunikačních prostorách chodby). Doporučuji doplnění v obytném prostoru odstínem nejsytějším z obkladu Klinker ( malba, eventuálně sezení). Koberce by měly být jednobarevné s použitím jemného detailu, např. v borduře, eventuálně kusový koberec u hlavního sezení v obytném prostoru. Doporučuji firmu Carpet design s.r.o. Praha, kde nabízejí veliký výběr koberců .

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu barevného provedení (plovoucí podlaha, int. dveře, schodiště, stěny) společného prostoru. Popis prostoru: cca 40m2 (obyvák+jídelna). Barva oken teak, jídelna umístěna tak, že dvě stěny vedle sebe tvoří velké tříkřídlé prosklené dveře 3metry široké. Tzn. hodně světla. Chtěla bych prostor opticky působící vzdušně, svěže,čistě ale zároveň teple. Místnost spíše opticky zvětšit než zmenšit. Vstup do této společné místnosti je z chodby, kde je umístěno schodiště a proto vstup je vymyšlen a připraven na posuvné dveře v šíři 130cm, představa je nechat je celoskleněné z důvodu dostání denního světla do prostoru schodiště. Myslíte, že když tento prostor ponechám bez zárubní,bude to opticky působit větší, přece jenom šíře pro posuvné dveře není největší a myslím si, že vytvořením zárubní tak otvor opticky spíše zmenším. V ob.místnosti bude také krb, který chceme obložit červenými lícovými cihlami. Poraďte jak barevně sjednotit celý interiér. Co se týká int. dveří do ostatních místností, líbí se mi Harmonie typ 40 od Sapeli, ale nevím jak sladit barvu. Vím, spousta dotazů, ale přesto děkuji za Vaší odpověď a přeji pěkný den Hanka
Odpověď   Dobrý den, dveře ponechejte určitě celoskleněné bez zárubní budete mít optické propojení s interiérem již z chodby (velice působivé). Podlahy by měly pak být stejné v chodbě i v obytném prostoru. Podlaha pařený buk, okna Teak, dveře buk, schodiště stejné jako podlaha pařený buk (v případě, že použijete podlahu plovoucí se tato dá použít i na obklad schodiště). Doplňková barva červená (sedací souprava, stínítka svítidla, umělecké předměty velkoformátové pro vyvážení velikosti oken), malba zdí světle kouřová až smetanová.
Dotaz   Dobrý den, momentálně kupuji byt 1+kk, novostavba, kde obytná kuchyň má 28m2 (7x4m). Je zde jen jedno velké francouzské okno přes celou stěnu. Sama jsem asi pro postel nad úrovní a pod ní umístit sedačku. Nic moc se asi vymyslet nedá, že? Jak bych mohla prostor zvětšit? Děkuji. Přeji krásný den!
Odpověď   Dobrý den, prostor je možné zvětšit pouze mimoúrovňovou konstrukcí. Při standardní světlé výšce místnosti 2,6m vycházejte z výšky sedící osoby, tz. osazení lůžka do výšky cca 1,5m od podlahy. Pod tuto konstrukci je vhodné umístit skříňový nábytek – šatnu. Sezení je z důvodu výšky podchodu nevyhovující. Také je lepší oddělit ložnicovou a šatní část od obývací (TV sestava, sezení).

Dotaz   Dobrý den, s manželem stavíme rodinný dům a nyní jsme ve fázi kombinace podlahy a vnitřních dveří. Rozhodli jsme se pro podlahu Egger Emotion 3108 (laminát, dekor ořechové prkno). Nyní k této podlaze plánujeme vnitřní dveře od Sapeli. S ohledem na finanční stránku jsme se rozhodli pro laminátové dveře Fest (olše nebo javor), nevím ovšem, zda tyto materiály lze kombinovat a jakou barvu stěn máme případně zvolit. Okna máme ve zlatém dubu. Děkuji Vám za radu a hezký den.
Odpověď   Dobrý den, k podlaze z materiálu ořech volte dveře Sapeli typ Fest, materiál bělený dub. Javor (žluté tóny), olše (růžové tóny) jsou vůči ořechu barevně odlišné dřeviny. Malbu zdí pak můžete volit výraznější, při zachování jednoduchosti v nábytku třeba módní hitové odstíny – fialová, hraškovězelená, oranž, růžová.Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Stavíme větší atriový dům ve tvaru písmene L. Fasáda do hněda laděné obklady Klinger, černá střecha a okna + dveře bílé. Vchodové dveře a předšíň dům dělí na dvě obytné zóny. Klidovou (ložnice, 3 dětské pokoje, koupelny) a užitkovou (obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pracovna, dílna). Mohu tento prostor rozdělit i výběrem podlah.Líbí se mi do velkého užitkového prostoru tmavá až čokoládová barva plovoucí podlahy, ale menším pokojům by lépe slušela bělená podlaha typu javor, bříza apod. Nechtěla bych být limitována stejnou podlahou v celém domě při výběru nábytku. A jaké mám zvolit dveře? K oknům bílé, čisté linie? Moc děkuji za radu, mám pocit, že čím více čtu a pátrám, tím jsem zmatenější.
Odpověď   Dobrý den, v podstatě ve Vašem případě je možné podlahu volit ve dvou provedeních. V případě, že uváděné části se půdorysně neprolínají. Když zvolíme výraznou tmavě hnědou zemitou barvu podlahy v obytném prostoru, tak v ložnicové části se může použít světlejší odstín, ale pořád v zemitých odstínech. K tomuto typu tmavé podlahy se hodí spíše než bělený javor (bříza), tak bělený dub (jeho přírodní barevnost je v zemitých odstínech) např. Quich step typ Country U1012. Dveře vnitřní bílé lakované ne fólie nebo CPL!!!!! Tvar by měl vycházet z detailu oken a vstupních dveří v jednodušší podobě. U vstupu použít dočišťovací rohož v odstínech šedé.

Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům typ bungalow, cca 85m2 užitné plochy, který bychom rádi opticky a pocitově zvětšili, máme tmavá (červenohnědá) okna. Mohla byste prosím poradit, jaké kombinace dřevin máme zvolit pro kuchyňskou linku, dveře a podlahy tak, aby vše působilo harmonickým dojmem? Jedno okno v kuchyni je součástí kuchyňské linky. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, pro optické zvětšení interiéru je nutné použít světlé odstíny barev. Vzhledem k černohnědým oknům můžeme interiér probarvit ve světlých zemitých odstínech, např. podlaha z běleného dubu, malba světle béžová, nábytek v kuchyni a sezení v bílé až smetanově bílé barvě. Doplňky by měly být v odstínu šedivá. Pro zvýraznění interiéru můžete použít nábytek pletený (vrbové proutí – je sytě hnědý) a na koberec eventuálně v detailu odstín barev, např. fialová až růžovofialová, fialovošedá.
Dotaz   Dobry den. Chcela by som vas poprosit o radu. Staviame si RD, zatial mame vybrate iba eurookna vo farbe tmavsia hneda. Kuchyna (prepojena s obyvackou) bude biela s vysokym leskom, podlaha v kuchyni kremova dlazba. Rozhodujeme sa nad farbou drevenej podlahy v obyvacke (bieleny dub alebo klasicky dub-povodne sme chceli javor, ale neda sa kvoli podlahovemu kureniu...). Horne poschodie bude laminatka v svetlejsej farbe (asi javor). Aku zvolit podlahu v obyvacke a ake dvere od Sapeli, aby cely priestor zjednotili a zaroven pasovali k podlahe v hornej i dolnej casti domu? Pripadne ake schodisko by ste si k tomu vedeli predstavit? Dakujem za odpoved.
Odpověď   Dobry den, keby sme mali farebne doladiť interier k tmavšej hnedej vybrala by som bieleny dub (odtien prirodného je nazltly) . Dvere mozu byt Sapeli typ NOTE materiál dub alebo krajšie by posobili dvere rovnakeho typu ale v uni farbe. napr. RAL 1013 Bianco perla. K tejto kombinácii by bolo nádherné schodisko kovové zo sklenenými stupnami. Viacej ekonomická varianta je použit bieleny dub aj na stupne . Dolezita je hmota schodiska skor odlahcene a otvorené bez podstupnov.

Dotaz   Dobry den, řešíme zařízení rodinného domu. Máme okna v třešňové barvě. Na podlahy chceme dát laminát v barvě buku, k tomu bílou kuchyň s deskou v barvě třešně a taktéž dveře a další nábytek v odstínu třešně. Je to vhodné? Chceme mít podlahy i dveře v celém domě stejné, tedy i v podkroví, kde jsou pokoje i chodba samozřejmě menší a užší, než ve velkém a prosvětleném přízemí.
Odpověď   Dobrý den, doporučovala bych kombinaci obrácenou, kterou zvýrazníme a sjednotíme podlahu a ne nábytek na něm postavený. Na podlahu doporučuji materiál - třešeň laminát např. Quick step typ Country 1015 a na dveře buk v přírodní dýze, která je mnohem hezčí než fólie nebo CPL. Kuchyň může být bílá v kombinaci se skleněným obkladem (nebo keramickým) světle šedivá a deskou v odstínu šedivá např. imitace betonu nebo plechu.

Dotaz   Dobrý den. Nevíme si vůbec rady s barvou fasády. Máme samostatně stojící přízemní dům (180 m2) se sedlovou střechou. Střecha je z černých šablon,dřevěné trámy pod střechou v odstínu pinie. Okna bílá. Oplocení: betonová podezdívka - šedá - se sloupky. Plotová pole - plaňky v odstínu salamandr (tmavě hnědé). Můžete prosím poradit?
Odpověď  

Dobrý den, při této dané barevnosti a materiálech a pro dosažení barevně sladěného vzhledu budete muset bohužel něco obětovat. Je nutné odstranit odstín s pole plotu salamandr, nebo pole vyměnit. Fasáda by mohla být v odstínu světlé hnědooranžové, oplocení a vstup v odstínu šedivé a komunikační plochy navrhuji středně šedivé.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych rozveselila dětský pokoj pro 4-letého chlapečka. Má rozměr 3,50 x 4,10m a na kratší straně je klasické panelákové okno. Máme světlejší nábytek, nicméně nejsou všechny jeho části ze stejné sestavy, tak se vůbec nebráním nějaké barvě. Prosím o radu, jakou barvu zvolit na nábytek, v jaké barvě úchytky a jaké stěny. Moc děkuji za odpověď. Gabča
Odpověď   Dobrý den, pro úpravu povrchů nábytku je důležité zda je to přírodní materiál nebo laminát. Dodavatel nátěru na nábytek vám poradí přesný postup aplikace. Části nábytku sjednotíme vybraným odstínem nátěru – tón v tónu použijeme nátěr jednobarevný v odstínech modré holubí modř až azurové (jemně zeleno modrá) tzn. v sestavě postupně bude jemný odstín barvy gradovat nebo ubývat. Malba zdí může být buď jemnější (zvýrazníme nábytek) nebo sytější (zvýrazníme zdi opticky zmenšíme pokoj). Odstín malby ve variantách buď světle šedivá nebo světle zemitá hnědá. Doplňky mohou být police na hračky nebo deska na malování – kovová tabule.
Dotaz   Dobrý den paní architektko, prosím potřebovala bych poradit s výběrem žaluzií a vymalování místnosti ve svém nově postaveném RD. Okna dřevěná EUROOKNA -vyrobená z borovice - mořená TEEK-KEEFER - spíše hnědá, výrobce KaRDE - kliky na oknech imitace bronze!! Dveře z jasanu - typ Harmonie, ALEGRO, osazené klikou ENTERO - čtvercova SNI broušeno. Podlahy - dřevěna plovoucí JASAN, chodby z dlažby přírodní leštěné žuly BIANCO KRYSTAL - dobná struktura. Kuchynská linka je skleněná zelená s vysokým leskem, prac. deska - př. žula TARN.Tyto prostory na seba navazují s 2.NP spojené s dřevěným schodištěm z masívu jasan(obložení betonového schodiště).V obyv. pokoji se nachází krb s vložkou prosklenou ze třech stran, obezdění - čisté linie. Můžete mi prosím poradit, jak mám vymalovat místnosti, dále jakou barvu omítky zvolit na krb a barevné a materiálové řešení žaluzií? Následně budu řešit nábytek. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, při volbě této barevnosti můžeme použít více variant:

varianta 1 – výraznější, žaluzie šedivá, zdi světle šedivé a těleso krbu středně šedivá, jako doplňková barva sytě červenohnědá,

varianta 2 – jemnější odstín zdí režná, odstín zdí přírodní vlna, žaluzie béžové v tomto případě,, pak barva čalounění v odstínech zelené kuchyňské linky – sytější.

Dotaz   Dobrý den, můžete poradit, jestli je možné vymalovat místnost zelenou /olivovou/ barvou, když strop je bílý, sedačka bílá, podlaha laminát /borovice, ale tmavá/- světlo dopadá ze západní strany /přístup světla pouze z jedné strany/okno+balkónové dveře /vcelku...zbytek světlé dřevo...+ hodněkvětin/nekvetoucích-tzn. zelených/ žádný květ ....a nebo poradit kombinaci, jak by bylo možné tu olivovou použít...a zachovat kontrast sedačky. Místnost má 25,5m2/ podkrovní a strop se zhruba v polovině láme /je zkosený ...Díky
Odpověď   Dobrý den, použila bych olivovou na svislé zdi, světlejší odstín na strop šikmý a pak můžeme použít na strop rovný bílou malbu. Přechod bude pozvolný tón v tónu v kombinaci s neutrální bílou. Borovicová podlaha je výrazná v kombinaci s olivovou, ale velice pěkná. Opatrnost radím při použití dřevěného nábytku – neměl by mít příliš výraznou texturu.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych zařídila pokoj (viz. foto) v takovém "zámeckém" rustikálním stylu, vzhledem k tomu, že dominantou je černé křídlo. Jednalo by se o takový hostovský pokoj či hudební salonek, aby se dal využít zároveň jako oddychový pokoj i pokoj na přespání (pro hosty). Čili bych si tam nejspíše představovala nějaké malé posezení a rozkládací postel. A tatínek by si tam přál udělat takovou tu starou knihovnu. Prostě vše ve stylu, jak už jsem uvedla výše, rozhodně ne moderně. Vzhledem k tomu, že pokoj je prostorově velmi atypický, netroufám si sama na řešení, a proto Vás proto prosím o Vaši radu - co vás napadá, nenapadá, a tak různě:-)
Odpověď  

Dobrý den, velmi pěkný prostor. Černé křídlo bych zachovala jako dominantu pokoje umístění spíše na diagonále ke dveřím. Hudebník bude sedět skoro čelem ke vstupním dveřím. Vlevo od vstupních dveří umístit sezení třeba i rozkládací - jednoduché s nádechem secesních prvků (zahnuté opěrky) je např. Kerberos firma Polstrin design Hradec Králové. A doplnění nábytkem u stěny vpravo ode dveří např. z kolekce Španělský nábytek Terezín. Výběr velice široký od kusů se zlacením a brokátem až po obdobné imitace. V nabídce mají i sezení. Před knihovnu ( u francouzkého okna) je možné umístit samostatné křeslo se stojací lampou . Souměrně i na opačné straně tzn. u sloupů. Tyto se dají dotvořit - průřez kulatý s použitím ozdobné hlavice a paty sloupu. Na rovných zdech je možné použít benátské štuky nebo jenom opatřit drsnější omítkou s použitím různých bordur (rovných i rohových).

Dotaz   Dobrý den, mám prosbu o řešení barevnosti fasády. Tašky jsou tmavě vínové - Bramac alpská clasic s vrstvou protektor, okna zlatý dub. Jakou zvolit barvu podbití a fasády, aby dům nepůsobil smutně. Líbila by se mi fasáda do oranžova. Předem děkuji za odpověď. Přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, dům působí jednoduše a pěkně při použití stejného nebo o něco světlejšího odstínu na viditelných dřevěných konstrukcích. Myslím, že k vínovému odstínu střechy byste mohla použít, ale spíše oranžově hnědou sytou. Nebo výraz rodinného domu ponechat střeše a na fasádu použít světle šedivou, tuto pak použít na komunikační zóny a oplocení.
Dotaz   Dobrý den, budeme zařizovat interiér novostavby RD a nevím si rady s barevností. Máme dřevěná eurookna - viz obrázek, v medové barvě. Kuchyň je propojená s obývacím pokojem. Přemýšleli jsme nad třívrstvou dubovou podlahou, protože jste říkala, že časem zežloutne. Kuchyň jsem myslela bílý lesk s nějakým sklem, na zem dlažba. Vůbec nevím jakou barvu pracovní plochy, jakou malbu v kuchyni a jakou barvu dlažby. Do obývacího pokoje se mě líbí spíše tmavší barvy jako je wenge. Nevím ale jak doladit dveře, malby, sedačku. Jedná se mě především o celkové barevné sladění. Poradíte, prosím? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, při použití daného spíše voskového odstínu oken se tyto budou se zemitými odstíny prát. Volila bych dubovou podlahu (při použití laků s UV filterem nezežloutne tak rychle) a k ní nábytek v odstínu ořech světlejší. Tuto barevnost můžeme použít na keramickou podlahu (tj. středně hnědošedivá) v kombinaci s bílou kuchyní. Malbou v odstínech kouřové pak celý prostor spojíme. Bílá by se mohla opakovat např. na sezení nebo na svítidlech a doplňcích.
Dotaz   Dobrý den, chystáme se zařizovat nový domek a nevíme si rady s barevným sladěním interiéru. Rádi bychom tmavou dřevěnou podlahu v obývacím prostoru (nejlépe ořech) + dveře ořech a k tomu kombinaci světlé dlažby v kuchyňském koutě. Problém je, že máme světle hnědá dřevěná okna (odstín kiefer - meranti) a nejsme si jisti, zda námi navržená kombinace podlahy a dveří půjde dohromady s okny. Děkuji moc za radu. Martina
Odpověď   Dobrý den, myslím, že si můžeme dovolit použít ořech v kombinaci s bílou. Výsledek je velice efektní a čistý. Okna bych v tomto případě poněkud potlačila použitím japonských vertikálních žaluzií ( např. v nabídce IKEA) o šířce 60cm v odstínech mléčné a hnědé. A nebo je možné použít odstín barvy oken na doplňcích a detailech v interiéru.
Dotaz   Dobrý den, prosím o zodpovězení otázky - pro Vás ne ojedinělé:)) A to otázky sladění barev v interiéru rodinného domu. Kuchyň je spojena s obývacím pokojem. Uvažované barvy jsou: kuchyňská linka - olše nebo hrušeň v kombinaci s vanilkou, barva kuch. desky - světlý mramor, okna jsou bílá, parapety buk. Podlaha je uvažovaná -buk, dveře - olše nebo hrušeň. Sedací souprava má barvu pastelovou fialovou a kávovou. Barvy stěn: jedna stěna je sladěná se dedačkou, další nevíme... Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, k bukové podlaze a olšovým dveřím s kuch. linkou bych volila barevnost odstín „capuccino“, malba zdí bych volila sytější (zeď kratší)/světlejší zbylé zdi. Strop světlý a doplňkovou barvu čalouněné části sezení a bytové textilie spíše starorůžová v kombinaci s fialovou, fialověšedou, fialověrůžovou.
Dotaz   Dobrý den,potřebovala bych poradit s výběrem dveří do našeho domu. Máme okna bílá, kuchyň a centrální schodiště z buku a dlažbu Rako titus-oranžová. Máme volit interiérové dveře taky z buku nebo jít do jiného "živějšího" odstínu? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, kombinace buk a zvolená dlažba Titus jsou barevně opravdu nevýrazné. Dveře můžeme zvolit z materiálu dýha olše např. typ NOTE nebo SWING prosklené od firmy SAPELI. Doplnění barevnosti pak např. malby v odstínech oranžově hnědá až světle hnědá.
Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům ve staré vesnické zástavbě a nechceme narušit okolní prostření. Máme střechu z tašek Tondach Stodo Engoba a okna a dveře ze zlatého dubu. Můžete mi doporučit vhodnou barvu fasády, aby dům zapadl do okolního prostředí a nepůsobil příliš výrazně? Děkuji
Odpověď   Dobrý den, důležité je jak stará je vesnická zástavba a její ráz (klasické domky s výraznými štíty a zdobnými šambránami ?). K střešní krytině v odstínu Engoba a dubovým oknům je vhodná barva v odstínech světle hnědé až béžové . Pro detailnější návrh bych potřebovala foto pohledu.
Dotaz   Dobrý den, předěláváme s přítelem starý kamenný baráček. Nyní už rozmýšlíme barevnost podlah, dveří, kuchyně apod. Chtěli bychom teplejší odstíny. Prošli už jsme pár vzorkových prodejen a katalogů, ale stále si nejsme jisti zda námi vybrané barevné odstíny půjdou k sobě. Pokoje jsou menší cca 4x4m. Prosím o radu - kuchyň bysme chtěli v barvě buk, oranžovo - žluté dlaždičky mezi linku a na podlahu lino novilon oranžovo-hnědý odstín čtverce. Obývací pokoj-červenou sedačku, světlý stolek na televizi, malba zdí-bílá, lino v desénu parket odstín buk, dveře hrušeň. Ložnice - již máme borovicovou postel, tak nad podlahou váháme. Dveře všude zřejmě Sapeli-Karolina - odstín hrušeň. Okna budou bílá plastová, topení-kámen světlý mramor, parapety jsou široké, měli by být bílé, nebo např. odstín buk. Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, myslím, že popsaná kombinace by potřebovala trochu uklidnit. V první řadě bych sladila barevnost podlahy. Všude stejná, nebo odstínově lehce posunutá světlejší/tmavší buk. Kuchyně kombinace buk a obklad oranžová, žlutá. Pak si můžeme dovolit na dveřích použít hrušeň a doladit obývací pokoj do sytějších teplých odstínů např. kombinace červená a oranžová tlumená. Při bílé malbě a oknech zvolte parapety taky bílé (je možné použít i odstín smetanová). Svítidla bílé sklo. Jestliže je domek kamenný, doporučuji v části obývacího pokoje přiznat kamennou vazbu tzv. odstranit omítku.
Dotaz   Dobrý den. Chci kompletně rekonstruovat starý byt. Včetně změn poloh příček mezi dvěma pokoji, výměny vafek za plynový kotel a nové radiatory, vestavěného patra na spaní. Zajímalo by mě, kde začít. Potřebuji stavební povolení, popř. ohlášku? Existují firmy, které mě navrhnou řešení těchto změn, včetně posouzení statika?
Odpověď   Dobrý den, popsanou kompletní rekonstrukci bytu provádějí projekční kanceláře a nebo interiérový specialisti. V případě, že se zasahuje do nosných konstrukcí je nutné vypracovat jednoduchý projekt pro stavební povolení se statickým propočtem. V opačném případě stačí ohlášení drobných stavebních úprav – výkresová dokumentace stávajícího stavu a navrhovaných změn. Začít musíte výběrem firmy pro zpracování navrhovaných změn. Vypracování dokumentace vás dále povede jednotlivými kroky – rekonstrukce stavebního interiéru (topení, dveře, okna, elektro, podlahy, malby) a nábytkového interiéru (svítidla , kuchyň, nábytek)
Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový rodinný dům, ve kterém je spojený obývací pokoj, kuchyně a jídelna v jednu místnost. Jídelní stůl je v pětiúhlém výklenku. Obávací pokoj je asi o 12cm výš než zbytek místnosti. Na podlaze bude podlaha QUICK Step ořech (vzhled prkna bez přiznané spáry), kuchyňská linka antracit lesk se silnější bílou pracovní deskou. Ve výklenku je pět oken a v kuchyni další, v obýváku jen 2, takže je kuchyň hodně světlá, obývací pokoj méně. Okna jsou zevnitř bílá. Potřebuji poradit jak vymalovat a jaký nábytek do obývacího pokoje. ( Líbí se mi bílá sedací souprava )
Odpověď   Dobrý den, tuto danou barevnou kombinaci můžeme doplnit světlými odstíny šedivé na zdech bílý nábytek a smetanovou sedací soupravu. Doplňky kovové např. v broušeným nerezu. Pro zvýraznění se může volit další materiál a to sklo Satinato lehce zelenkavý nádech. Použití deska jídelního stolu a k ní židle plastové čiré nebo částečný podhled s nasvícením.
Dotaz   Dobrý den, prosila bych od Vás radu. Plánujeme malovat podkrovní byt, jsou zde okna přispůsobená tvaru pokroví-tmavé rámy, odlišný tvar-trochu působí ,že jsou místnosti tmavé. Chtěli bychom barevně malovat obývák, ložnici a dětský pokoj. Představovala bych si barvy nějaké veselé, teplé, aby i trochu místnosti zesvětlily a opticky zvětšily.Líbí se mi i nápad jedna strana světlá, druhá o nějaký odstín tmavší, nevím ale jestli se to dá použít do pokrovního bytu a na kterou stranu (zda pouze na rovnou či i na tu zkosenou)a kterou barvu vybrat. V obýváku bude sedačka oranžovo-meruňková a obývací stěna ze smrku. Měla bych ještě jeden dotaz zda nemáte či máte skušenosti s malířskou sadou painst-stick. Děkuji za odpověd a hezký den.
Odpověď   Dobrý den, chybí mi tady informace jaké jsou podlahy. Jinak pro prosvětlení podkrovních místností je vhodné vybírat barvy pastelové v odstínech teplých např. žluto oranžová, červenooranžová. S odstínem meruňkovým bych to moc nepřeháněla. Ideální je použít jeden odstín v místnosti , ale je možné zvolit malbu u šikmých stěn a stropu světlejší u rovných maličko sytější. Je tady taky možnost rámy oken opatřit nátěrem bílým nebo v neutrálním odstínu v případě , že okna jsou dřevěná. S malířskou sadou painst-stick nemám skušenosti.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jakou barvu plovoucí podlahy máme zvolit, když jsme si vybrali dveře od Sapeli TARUGO v barvě ořechu. Kuchyň v kombinaci ořech+slonová kost+hliník i okna v barvě ořechu. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, při použití materiálu ořech na popsaných prvcích bych doporučovala zvolit podlahu ve světlejším odstínu s jednolitou texturou např. materiál Merbau. Jako doplňkové barvy pak odstín slonová kost, vanilka a pro oživení materiál mramor nebo jeho imitace např. na kuch. lince deska nebo jako obraz na zdi s případným nasvícením.

Dotaz   Dobry den, chtela bych Vas pozadat o navrzeni barevne kombinace pro novostavbu RD. Chceme jednotnou barvu podlah v prizemi (velky otevreny prostor) i v podkrovi (mensi pokoje). Libi se mi bila kuchyn v kombinaci se sedou pracovni deskou, taktez jednu stenu obyvaciho pokoje chceme oblozit sedym kamenem. V obyvaku zaroven bude piano v barve tresne. Mohla byste mi poradit barvu podlah, dveri, oken a nabytku? Dekuji.
Odpověď   Dobrý den, barevných modelů samozřejmě existuje více. Uvedu jeden – předpokládám rodinný dům se sedlovou střechou. Kamennou zeď v odstínech šedivých bych zachovala jako zvýraznění celého interiéru. Podlahy a dveře bělený dub (např. Quick step Country U-1012). Okna dub přírodní. Nábytek bílá, šedivá (popřípadě bílý dub z laminátů např. Jafholz - poněkud těžší), sedací souprava odstín červená (k této barvě se bude družit třešňové piáno). Malby neutrální šedivá světlá, kouřová světlá nebo bílá až smetanová)
Dotaz   Dobrý večer. Prosím o radu.Pokoj 5m/3,60m.Na kratší straně je okno. Nevím jakou barvu na stěnu v ložnici, uvažujeme o pastelové zelené nebo hnědé. Skříň by mohla být světlejší-bříza a koberec nevím jakou barvu. Můžete mi poradit, popřípadě zvolit jinou variantu? Předem děkuji.
Odpověď   Dobrý den, upřednostňuji barevnou kombinaci hnědá bříza - jsou ze zemitých odstínů. Takže na stěnu klidně sytější hnědou (odstín vychází z barvy hlíny) v kombinaci s břízou a koberec kouřově hnědý s vysokým vlasem.
Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakou podlahu a barvu stěn byste volila do novostavby. Jde o kuchyň spojenou s jídelnou a obývákem celkem 45 m2. Kuchyň bude bílá leská fólie, strop a okna jsou přírodní smrk, dveře budou z jasanu. Orientace místnosti na jihozápad. Nejvíce by se nám líbila podlaha zebrano nebo proužky např. merbau. Předem moc děkuji za odpoveď.
Odpověď   Dobrý den, u podlahy bych raději volila typ Kempas nebo Bambus tmavší vzhledem k barevnosti stropu, oken a dveří (smrk bude časem výrazně žlutý). Merbau je příliš tmavý hnědý a Zebrano taky i když k jasanovým dveřím by se dal použít. Nikoli však k smrkovému stropu. Podlaha by měla být výraznější - vyhnete se efektu, že na vás strop padá.
Dotaz   Dobrý den paní architekto, zařizujeme nový byt respektive obývací pokoj propojený s kuchyní o velikosti 35 m2. Podlaha Kährs (Dub Verona Town) dvoulamelový, okna plastová v hnědé barvě a kuchyně se nám líbí v jednoduchých a čistých tvarech v bílém provedení a skříňky v odstínu dřeva. Jak barevně sladit podlahu, dveře a nábytek? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, toto je velmi krásná podlaha . Pro docílení svěžesti a lehkosti prostoru bych doporučovala použít dveře v odstínu světlejším jako u podlahy. Můžete zvolit buk dýhu mořeno na tento odstín nebo vybrat dle vzorků in natura např. u Sapeli typ Kubika např. model 10 a 40 . Nábytek pak v případě, že kuchyň bude bílá - jídelní sestava a nábytek (např. TV sestava) jednoduchý nízký odstín dřeva světlý (viz podlaha). Doplnění barevnosti sytější smetanová až béžová na zdi, sezení v kombinaci s odstínem červené pro podbarvení a zvýraznění interiéru.
Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu se zařízením interiéru a barvou interiérových dveří. Mám spojenou kuchyň s obývacím pokojem oddělenou barovým pultem. Kuchyň je v barvě calvados v kombinaci s vanilkou s kamennou pracovní deskou černo-zelenou a zelenými obklady. Obývací pokoj má podlahu plovoucí barva dub vzor parkety do stromečku po třech, stěny bílé, okna tmavě hnědé eura a sedačka sv.žlutá kůže s kombinací mahagon dřevo. Interiér chci ladit do zelena spíše dekoračky, než barvou. Nevím jakou barvu použít na interiérové dveře - uvažuji o bílé, nebo slonové kosti (zásuvky a vypínače slonová kost) a jakou barvu nábytku (stolek pod televizi a jídelní stůl a židle) zvolit - uvažuji o barvě mahagon. Předem děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, tmavě hnědá, Mahagon, „červený“ Calvados a odstín dubu je až hodně na popsaný prostor, když uvážíme , že jsou tady ještě vanilka a zelená s černou (toto ještě v kuchyni u Calvadosu). Pro přesnější dobarvení bych potřebovala vidět foto prostoru, ale volila bych na všechny kusy spíše bílou až smetanovou a to včetně jídelní sestavy, nábytku a dveří. Na zdi smetanovou, dveře bílé např. Sapeli typ Swing, stůl a židle masivnější a vzhledem ke kombinaci sedačky klidně i hmotově výraznější (ne moderní s kovem). Nábytek lakovaný mat. Doplňky pak můžou být v odstínu zelené a žluté vycházející s odstínu již daným.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jaké barvy do obývacího pokoje 7x3 m čelní a boční okno. Jedna strana plná - sedací souprava černomodrobílá, nábytek černý, tmavě hnědé parkety, bílá okna. Foto doložit bohužel nemohu, nemám takové vybavení počítače. Pokud půjde rada z těchto údajů. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, stávající barevnost je poněkud tmavá. Doporučuji použít barevnost v odstínech bílé až smetanové možná až kouřová hnědá, ale záleží na sytosti podlahy. Tedy smetanová malba zdí 7m, kouřová malba zdí 3m. Opticky se nám prostor poněkud srovná. Sezení odstín světle kouřová buď nové nebo přečalounit stávající. Jako doplňkovou barvu pak můžete volit sytě oranžovou např. polštáře, proutěné vázy , umělecké díla lehce v kombinaci s antracitovou nebo středně hnědou.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou zvolit barvu dveří právě rekonstruovaného bytu. Kuchyň je vymalována ve dvou odstínech žluté, linka je kombinace ledově modrá + hruška, obklady v lince jsou obdélníková mozaika žluto/oranžová. Podlaha je lino vzor parkety světlý odstín + pracovní deska kuchyně je také vzor parketový odstín hruška. Z kuchyně vedou dveře 1200/2000 do obývacího pokoje, který je vymalován oranžovo (1 stěna) - smetanově a má oranžový koberec. Z obývacího pokoje vedou dveře 600/1970 do ložnice, která bude pravděpodobně modrá. Na chodbě (ještě není opravena) jsou 4 dveře do sociálního zázemí, kuchyně a ložnice.Chodba nemá okno, jen malé luxfery přes koupelnu. Je možné sladit všechny dveře do stejného odstínu? Jaký nábytek zvolit do obývacího pokoje, je orientován na západ. Máme představu nábytku na míru z modřínového dřeva. Děkuji předem za odpověď. Eva T.
Odpověď   Dobrý den, volila bych odstín dřeva blízký odstínu kuchyně tj. hruška světlá. Na oranžové stěně, v ledově modré kuchyni i v poměrně tmavé chodbě budou jemným doplněním . Nábytek do obývacího pokoje v případě, že bude z modřínu bych přimořila na sytější medový odstín hrušky. Koberec je poněkud tmavý a nehodí se barevně ani ke zdi a už vůbec ne ke kuchyni je to spíše červeno hnědá. Když by šel vyměnit za béžovooranžový, prostor by byl dokonale sladěn.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych si nechala poradit s barvou dveří v interiéru a barvou kuchyně (jediný větší kus nábytku). Dům je jednoduchý s rovnou střechou,okna dřevěná euro smrk v odstínu pinie, podlaha včetně schodiště obložená dřevěnou průmyslovou mozaikou z dubu "kantkou" (Okna s podlahou pěkně ladí, ale jak dál?) Dveře by měly být bezfalcové z dýhy (plné).Představa byla o světlé kuchyni v dýze (bříza,javor, možná i jasan), aby dřevin v interiéru nebylo už příliš, ve stejné barvě i dveře. Můžete poradit?
Odpověď   Dobrý den, v případě, že budete volit další dřevěný materiál do interiéru, tak se přikláním k použití jasanu na kuchyň a dub ve stejném odstínu jako podlaha na dveře. Je možné taky použít uni barvu na kuchyňskou linku a dveře použít v provedení jasanu. Jako doplňkovou barvu pro jednoduchost by byla pěkná světlounce modrá odvozená z holubí modře nebo v odstínech fialová v kombinaci oranžová pastelové odstíny.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych zastřešit schody a vstup do rodinného domu. Vstup je od severu a dveře trpí deštěm. Dům je klasická kostka, ale zeď je porostlá břečtanem. Nevím, zda zvolit polykarbonátovou stříšku, dřevěnou konstrukci nebo přímo zděnou stavbu. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, jestliže je rodinný dům klasická břizolitová kostka a jestliže jsou vstupní dveře umístěné blíže k rohu můžete tento využít k dotvoření vzhledu kostky a vytvořit stříšku z obou stran rohu. Přikláním se k použití lehké konstrukce š. min. 1,60m kombinace materiálu kov a litý polykarbonát v případě, že okna jsou bílá, v případě že okna jsou dřevěná tak dřevo a litý polykarbonát.
Dotaz   Dobrý den, prosím poraďte mi - v novostavbě budeme mít Eurookna - třešeň, včetně parapetů. Pokoj má rozměry 8m2 a 16 m2, mám obavu, že když si vyberu Sapeli dýhované dveře třešeň se skleněnou výplní, tak v tak malém prostoru budou působit mohutně. Líbil by se mi javor, ale nevím, jak mám kombinovat s podlahou, ve standardu bytu jsou laminované bukové dveře od jiné firmy, které se mi vůbec nelíbí. Děkuji Vám.
Odpověď   Dobrý den, můžete použít kombinace sestupnou třešeň okna, olše podlaha, javor americký dveře. Považuji to za hraniční použití dřevin v interiéru. V případě , že okna jsou velké výkladce a v interiéru budou přiznané, tak další dřeviny už v žádném případě nepoužívejte. Javorové dveře a olšovou podlahu je nutné ještě sladit dle vzorníku, javor evropský je moc světlý. Podlahu můžete volit i z exotických dřevin světlejších v odstínu do červena až růžova.
Dotaz   Dobrý den, rekonstrujeme chalupu, kde jsou ošklivé bílé dveře s kovovou zárubní. Chtěla bych tyto dveře i se zárubní rekonstruovat, aby měly vzhled celodřevěných. Také budeme vyměňovat všechny okna. Mám dát přednost, do chalupy, plastovým, nebo dřevěným? Mám okna ladit do stejného odstínu a barvy, jako budou dveře? A ještě poslední radu: které firmy by jste mi doporučila, co do kvality i zkušeností, jak pro výměnu dveří, tak pro výměnu oken. Pozn. chalupu máme ve východočeském kraji okr.Chrudim-kvůli nákladům na dopravu. Děkuji moc a přeji hezký den. Šlechtová
Odpověď   Dobrý den, určitě bych volila dřevěné okna i dveře ve stejném odstínu. Moc pěkné jsou tradiční odstíny dub, buk mořeno na medový odstín nebo klasický materiál na úpravu dřevěných konstrukcí našich předků fermež. Bohužel v tomto regionu neznám dodavatelskou firmu. Zkuste se podívat po truhláři, který dělá i se dřevem a i stavební truhlařinu (okna, dveře, schodiště). Určitě bych vybírala firmu aspoň s 3-5 zaměstnanci a dostatečným vybavením strojového parku (formátovačka, frézka,…)
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při volbě dveří a schodiště do našeho nového domu. Dům je ve stylu bungalovu, ale má podkrovní místnosti. Je celý obezděný z cihlových proužků (ne imitace), střecha je antracit.Po dlouhém vybírání oken a dveří, jsme si nakonec nechali poradit u německého výrobce Bayerwald. Okna jsou kombinovaná Alu/dřevo a to v barevné kombinaci RAL 7O15 a dřevo ahorn fichte. Dveře budeme mít od SAPELI, typ TENGA, dýha.Prosím o radu zdali máme jít do kanadského javoru nebo olše.To samé se týká schodiště, problém je ten, že olše nelze použít-je měkká a musel by se namořit buk. Mě osobně se líbí obě varianty, ale fakt bych potřebovala pošťouchnout. Ještě musím napsat, že podlahy v celém spodním patře jsou dlažba, typ Yucatan světlý(Siko), rozměr dlažby je 45x45cm, koupelna typ Bamboo a Mistica(Siko). Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, na dveře bych volila spíše javor americký. Schodiště pak javor přimořený na odstín podlahy keramické, olše nebo její odstíny se pak můžou použít na nábytek, který bude výraznější. Měl by být však designově jednoduchý. Interiér se pak může doplnit o živou barvu v malbách , na uměleckých dílech,…
Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit, v jaké barvě pořídit kuchyň. Bude to kk do tvaru U (bez okna- tmavý prostor), spojený s obývacím pokojem. Zaujímat bude asi 1/3 celého prostoru. V celém pokoji je položena plovoucí podlaha v odstínu třešeň. Kromě různých tradičních odstínů dřeva (olše?) jsem uvažovala i o hnědočervené, zjemněné v horních skřínkách výplní skla. Nebude to moc tmavé? Je lepší světlejsí odstín? Děkuji za radu!
Odpověď   Dobrý den. V případě, že chcete docílit vzdušný a moderní vzhled prostoru bych odstín dřeva na kuchyni nedoporučovala. Třešňovou podlahu a bukové dveře můžeme doplnit odstínem červené - lakované přední fronty na kuchyni a smetanovým odstínem malby bude to výraznější barevná kombinace a prostor bude více vyplňovat. Nebo jemnější zvolit smetanovou až světle béžovou na kuchyni a červenou jako doplňkovou barvu v prostoru např. sezení umělecké díla, svítidla. Souhlasím s odlehčením sestavy v horních částech skříněk sklem ev. světlým odstínem předních frontů.
Dotaz   Dobrý den! Poraďte mi, prosím, s barvou stěn obývacího pokoje panelového bytu, který je zařízen replikami starého anglického nábytku v provedení tis. Obývací pokoj je dlouhý asi 7 metrů, klasická šíře dle panelů 3,45 metrů. Okna jsou nová, bílá, plastová, bez záclon a závěsů, s bílými žaluziemi. Děkuji. Hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, k tomuto nábytku je stylově vhodné použít sytější malbu (oranžovohnědá, terakota s použitím fabionů u stropu nebo ve výšce 1,2m). Tyto mohou být z tvrzeného polystyrénu. Okna byste měla spíše potlačit, např. jednoduchou záclonou a dvojitým závěsem z těžší textilie s jemným vzorem. Spíše použijte teplé tlumené odstíny. Pro potlačení dojmu dlouhého pokoje je možné stěnu členit pomocí štuků nebo i fabiónů na symetrické čtverce – obdélníky se sytější malbou uvnitř.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barvy dřevěné podlahy, dveří a kuchyňské linky. Mám veliký prostor (cca80 m čtv.obývák, kuchyně,jídelna)a líbí se mi kuchyň v odstínu chery třešeň (tmavá)v kombinaci se sklem a alu. Vybíráme podlahu a nemohu se rozhodnout, jestli by se lépe hodil pařený buk nebo červený dub nebo úplně jiný odstín. Okna máme kaštanová. Obložky a dveře jsme zatím plánovali dubové. Přikláním se k bukové podlaze, ale nevím, jestli není moc fádní. Také si nejsem jistá, zda do prostoru zvolit prkno, dvou nebo trojlamelu. Děkuji moc, Petra Hladíková
Odpověď   Dobrý den, napřed bych doporučovala sjednotit odstíny dřevin v prostoru. Pro velké prostory je vhodnější volit větší formát členění podlahy – prkna. K materiálům dle textu dub, buk, třešeň – vhodnější je vybrat dvě dřeviny např. třešeň na podlaze a buk kuchyň a dveře (u dveří spíše pařený buk) nebo červený dub na podlaze a pařený buk na kuchyni a dveřích. Při volbě sytější podlahy a světlejších zařizovacích předmětů bude prostor působit odlehčeně a vzdušněji obráceně se vám tato hmota v prostoru více zhmotní.
Dotaz   Dobrý den, uvažujeme o koupi novostavby, která má fasádu v kombinaci barev šedá/oranžová, okna jsou zlatý dub. Mužete nám, prosím, poradit, v jaké barvě nejlépe zvolit dlažbu či lamino, a to v interiéru a na terase před domem. Jedná se o obývací pokoj, jídelnu a kuchyň v jedné místnosti. Proto by mě i zajímalo jakou barvu kuchyně, nábytku a zdí zvolit tak, aby prostor nevypadal malý (je velký asi 8x6m) a působil moderně a svěže. Moc děkuji za Vaši radu. Hezký den.
Odpověď   Dobrý den, pro působení svěžího a moderního interiéru bych doporučovala volit jeden odstín podlahy. Nadčasové jsou odstíny klasické medové. K Vašim oknům v barvě zlatý dub se bude výborně hodit. Například HETH, EMOTION typ EM 3203 AKÁT MEDOVÝ. Venkovní komunikační plochy pak můžete pořídit dřevěné v daném odstínu (vytvoříte dokonalý detail u velkých prosklených stěn na terasu) ladění k oranžové fasádě. Nebo můžete použít štípaný kámen, eventuelně betonovou dlažbu imitace žulové kostky k odstínu fasády šedivé. V případě, že chcete použít na chodby dlažbu volte odstín venkovní dlažby. Vytvoříte tím nenásilné přechody podlah mezi venkovním a vnitřním prostorem.

Dotaz   Dobrý den paní Čudková, rád bych Vás požádal o 3 rady. 1) V RD máme eurookna v barvě pinie - jakou zvolit barvu dřevěné podlahy a dveří? Bude se hodit dub a dubové dveře? 2) Kuchyňský kout, velikost 12,2 m2, navazuje na obytný prostor velikosti 44 m2. Kuchyňská linka bude bílé barvy - mohla by podlaha být Sandstone Lappato šedá, pokud bude podlaha například dub? 3) V chodbě velikosti 9,6 m2, která je dostatečně prosvětlená bych rád měl Sandstone Lappato, nejtmavší odstín. Z této chodby se vejde do koupelny pro hosty, která je velká pouze 2,82 m2, ale má okno. Jelikož se jedná o stejný prostor jako chodba, přemýšlel jsem, že na podlahu v koupelně dám stejný odstín Sandstone Lappato, tzn. nejtmavší jako v chodbě a na zeď Color One/Two v barvě RAL0008500 - kombinaci mozaiky 4,7 x 4,7 a větších rozměrů 19,8 x 19,8. Myslíte, že je to dobrá volba pro takto malý prostor nebo by podlaha měla být světlejší? Jedná se zatím jen o přízemí RD, ale chci aby celý prostor (tzn. chodba, koupelna, kuchyně a obytný prostor) působil nejen moderně, ale i jednotně. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď   Dobrý den, odstín Pinie je žlutý a dub také. Liší se sytostí a strukturou, ale vaše rozhodnutí pokládám za správnou volbu. Odstíny šedivé v kombinaci s touto barevností budou velice moderní a linie čisté bez násilných přechodů. Dlažba Sandstone Lappato je ve skutečnosti nádherná a má jemnou kamennou žilkovou strukturu. Přikládám i foto, kde jsem ji použila v koupelně. Podlahy na chodbách i v koupelně stejné sytě šedivé, v koupelně obklady světlejší . Pro oživení interiéru můžete k této barevné kombinaci volit malbu části zdi výrazně žlutě nebo i pomerančově. Takto vytvořený prostor bude určitě působit moderně a jednotně.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se poradit. Máme medová okna (tedy oranžová), podlaha v obýváku je dub ošetřený olejem. Nevím, jakou zvolit kombinaci barev pro vymalování a nábytek. Obývák je spojen z kuchyní (folie dub natur), dlažba okrovooranžová. Děkuji
Odpověď   Dobrý den. Dle uváděných materiálů, kterými jsou odstíny žluté (dub), medové (okna) a oranžové (dlažba) jsou teplé a tvoří hlavní barevnost interiéru. Nábytek do obývací části si v tomto případě - dřeva nebo jeho imitace již máme v prostoru dostatek – můžeme volit v uni barvách, například lakovaný nebo laminátový. K dubu je příjemná kombinace odstín béžová (viz. foto mé realizace) . Malba zdí v odstínech kouřová hnědá až středně hnědá v nejsvětlejší části prostoru. Doplňky pak středně hnědá, například obaly na kytky, jídelní servis, doplňkové textilie. Sezení by se mi líbilo v této barevné kombinaci v odstínech smetanové.

Dotaz   Dobrý den, prosím o Váš názor. Zařizujeme rod. domek, konkrétně přízemí, obytný prostor. Kuchyně je propojená s jídelnou a obývacím pokojem v půdorysu ve tvaru písmene L o rozloze cca 50m2. Prostory jsou prosvětlené, okna plastová v barvě světlejší třešně. Podlahu plánujeme laminátovou v dekoru třešeň po celé ploše, dveře Sapeli dekor hruška, typ Note, prosklené s gravírováním. V ostatních místnostech budou dveře plné. Kuchyň bude typ Plum, přičemž dvířka budou bílá a korpus folie plum. Kuchyni bude od jídelního koutu oddělovat barový pultík obložený lícovými cihlami, kterými bude obložen i komín krbu v obýváku a budou použity i v nice umístěné v jídelně. Lícové cihly se objeví i v ostatních částech domu a částečně na fásadě. Prosím o radu jakou barvu v budoucnu použít na vymalování stěn, popřípadě, zda se vám zdá skladba použitých dekorů vhodná. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, volila jste teplé odstíny dřevin třešně a hrušky s výraznější kuchyní. Režné zdivo dodá tomuto interiéru plasticitu a ke kuchyni se bude výborně hodit. Barevnost zdí bych volila spíše v neutrálních odstínech, například odstín bílá káva, nebo se můžete odrazit od použité bílé a volit malbu zdí v odstínech přírodní vlny. Sezení pak až k odstínům béžovým. Jako zajímavou doplňkovou barvou považuji odstín antracit nebo hnědočervená, například na proutěných doplňcích.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu při zařizování interiéru novostavby RD - bungalov. Jedná se mi hlavně o doporučení barvy dveří, popřípadě podlah. Předsíň, vstupní dveře plastové, zlatý dub, výplň perito, celkem 7 dveří. 1. garáž, šatna, WC, koupelna - Sapeli Tenga - ořech evropský nebo americký, 2. 2x dětský pokoj - Sapeli Harmonie model 40, obývací pokoj - Sapeli Harmonie model 40 s bočním fixem - ořech americký, nebo evropský. Podlaha zádveří- dlažba Defilé středně hnědá, zbytek předsíně Defilé bílá 30 x 60 cm. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně - otevřený prostor 52 m2, 2 x francouzská okna bílá ( prosím o doporučení stínícího materiálu - typ + barvu ) podlaha Delilé bílá 30 x 60 cm? S kombinací Defilé tmavě hnědá po obvodu ve tvaru L ( pouze 2 strany 5,3 m a 10.8 m )? Kuchyně s ostrůvkem - lamino buk tabaco, bílé lakované vrchní skříně - zástěna buk tabaco, pracovní deska bíla - corian. Nejsem si jistá volbou barvy dveří a podlah, prosím o Vaši odbornou radu. Je možné osobní setkání? Vůbec si netroufám na výběr barev stěn ( předsíň bych proteplila meruňkovou, jídelní kout - netuším, nemám jasno ani ve výběru jídelního stolu a židlí (snad kombinace ořechu se sklem), prostor v kuchyni - bílá barva stěny . Barva v obývacím pokoji? Krb bude částečně obložen hnědou dlažbou Defilé. Sedačku chceme světle béžovou eko kůži 3+2+2 na kovových nožkách, koberec? Velice děkuji za Vaši pomoc a rady.
Odpověď   Dobrý den, podle popisu jste barevnost tohoto prostoru volila v zemitých odstínech. Podlaha by postupně gradovala středně hnědý odstín v kombinaci s mléčnou v předsíni a zádveří by ve větším prostoru obytném přecházel do kombinace sytější hnědé a mléčné s bordurou spíše kubického a symetrického tvaru, třeba obdélník. Odstín středně hnědé na podlaze se nám opakuje na kuchyni - buk tabaco. Volba odstínu sytější hnědé - ořech bude na dveřích zvýrazňovat prostor. Volila bych spíše jeden typ dveří, a to typ Tenga model 10 a 40 s horizontální orientací textury. Malba zdí mléčná až světle béžová s kombinací červené až červenorůžové. Zastínění oken japonské žaluzie š. 60 cm, třeba i s výrazným ornamentem, nebo látka Organza kotvení do stropu. V příloze vám uvádím barevnost interiéru a přikládám podobný interiér s použitím doplňkové barvy oranžové.

Dotaz   Dobrý den, v RD máme v přízemí propojen obývací pokoj, jídelnu a kuchyň cca 60m2. Podlahu v jídelně a obývacím pokoji jsme chtěli stejnou i se schodišťovou chodbou (vstup do OP). Uvažovali jsme o světlé podlaze např. bělený dub nebo jasan, kuchyň v laku antracit s menším doplněním o žlutou citronovou, podlaha dlažba barva ? V jídelně jsme uvažovali o židlích v citronově žluté, v OP pohovku v melír antracit okna budou zřejmě v barvě laděné k podbití střechy střední dub (jde o tmavou barvu hnědo červenou). Prostor je poměrně dobře prosvětlen 3x okno 130x140cm, prosklení na terasu 360x 240cm s orientací na JZ, výška stropu 260cm. Světlou podlahu volíme i proto, aby mohla být tmavší pohovka pro lepší údržbu, s ohledem na děti. Otázka: Je pro takto velkou plochu (60m2 vhodná světlá podlaha, jaká pravidla platí o vztahu barvy oken, dveří, podlahy, schodiště, pokud vše bude dřevěné? Jakou barvu dlažby zvolit do antracitové kuchyně i s ohledem na údržbu?
Odpověď   Dobrý den, přikláním se spíše k volbě jednoho typu podlahy v provedení bělením např. dub nebo buk - na chodbě, v obytném prostoru a schodišti v případě, že chcete vše ve dřevě (nebo jeho imitaci). V kuchyni při volbě keramické dlažby by byl vhodný odstín středně šedivé. Příbuzný odstín k podlaze (např. typ Defile). Tím docílíme vyrovnané barevnosti a můžeme se zaměřit na malby zdí a doplňků v odstínu žluté citronové na kuchyni a židlích a jemnější žluté na zdech. V takto připraveném prostoru jsou nádherná velkoformátová umělecká díla více barevná v kombinaci s citronově žlutou a antracitovou až černou.

Dotaz   Prosím o radu ohledně barvy oken a dveří v domě. Rozhodli jsme se pro dřevěná eurookna - barva podle vzorníku barev Sokrates barva KEIFER , popř. PINIE. Jakou barvu dveří - předpokládáme rovněž dřevěné - máme zvolit? Parkety předpokládáme buk. Měla by být barva vnitřních dveří stejná jako okna? Děkuji Petra
Odpověď   Dobrý den, spíše se přikláním k odstínu oken typu KEFIER. Barevnost v teplých odstínech, podlaha buk . Dveře nemusí být nutně stejného odstínu jako okna. V případě prokrvenějšího interiéru je vhodný materiál buk (horizontální orientace let), u světlejšího můžeme jít do odstínu javor americký v kombinaci bukové proužky např. dveře SAPELI typ NOTE. Světlejší provedení je vhodné do menších prostor.

Dotaz   Dobrý den paní architektko, prosím o radu ohledně barevnosti interiéru. Zařizujeme nový obývací pokoj spojený s jídelnou. Podlaha je buk pařený, dveře buk, okna bílá, situováno na jihozápad - obývák navazuje na terasu. Bude vhodná bílá sedací souprava a doplňkové barvy v interiéru žlutá a zelenkavá? Malba je zatím bílá. Prosím ještě poradit jakou zvolit barvu nábytku a jidelního stolu. Moc Vám předem děkuji.
Odpověď   Dobrý den, zelená navozuje přátelskou a příjemnou atmosféru. Použila bych ji jako jednu ze základních barev, takže barevný model může být např. podlaha buk pařený dveře buk (jsou tónově světlejší), světlá lipová zeleň na zdi, sezení odstín přírodní vlny – režná, nábytek buk pařený včetně jídelního stolu a židlí, hladké jednoduché tvary třeba i v kombinaci se sklem Satinato (zelenkavá). Jako doplňková barva žlutá spíše krémová, na stropě sytější, doplňkové textilie, polštáře a umělecká díla, zastínění oken japonské posuvné žaluzie odstín režná. Další doplnění zelené kytky v kovových květináčích odstín kamenná šedivá na zdi a TV sestavě.

Dotaz   Dobrý den, hledáme inspiraci pro zařízení malého řadového domečku. Poradíte nám prosím, jak umístit kuchyň v obývacím pokoji a jak vše sladit dohromady, včetně barevmateriálů a výmalby? Podlaha a schodiště: plovoucí podlaha Forte Struktur bude mít barvu buk 720. Francouské třídílné okno s výhledem do zahrady je z bílého plastu. Vedle schodiště budou krbová kamna nebo krbová vložka. Do prostoru potřebujeme umístit kuchyň se spotřebiči, jídelní stůl a židle, rozkládací sedačku a pohodlná křesla, konferenční stolek, knihovnu, TV, osvětlení. Máme představu světlých teplých ( útulných) barev. Dveře v ostatních prosorech budou Sapeli standart folie buk, model 30 sklo satináto bílé. Děkuji předem za inspirace. Lenka
Odpověď  

Dobrý den, dispozici musíte rozdělit na obývací část s krbem, jídelní část přechodovou a kuchyň – kuchyňská linka. Umístění vychází z možností vašich prostor. Ty nemám k dispozici. Každopádně umístění sezení je dobré volit tak, že máte výhled na větší část místnosti se zachováním výhledu na zahradu. TV sestavu je možné situovat pohledově ke krbu nebo v případě, že to bude povolovat dispozice - TV proti krbu.

Dotaz   Dobrý den, potřebovali bychom poradit se sladěním "dřevěných" prvků novostavby rodinného domu. 1) Líbí se nám světlé odstíny, takže v interiéru bude převládat lamino v imitaci buku (plovoucí podlaha, nábytek i dveře, kuchyňská linka v kombinaci buk-vanilka, dlažba u linky a obklady bordó, na zdech pravděpodobně světle zelená). Máme ale trochu strach, aby tak nebylo "přebukováno". 2) Jaký odstín okenních rámů, vchodových dveří, garážových vrat a podbití střechy bychom měli zvolit, aby okenní rámy zevnitř ladily s interiérem? Děkujeme za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, v případě že zvolíte stejný odstín buku na všech zmiňovaných konstrukcích bude prostor působit nevýrazně a jednolitě. Bylo by vhodné použít v tomto případě sytější odstín na podlahu a dveře, světlejší na nábytek. Odstín bordové je už poměrně sytý, doporučovala bych proto volit odstín mezi bukem a bordovou červenohnědou, na zdi světle kouřová – světle béžová a jako doplňkovou ponechat vanilkovou až žlutou. Venkovní tesařské konstrukce a okna ve stejném odstínu sytější k buku, ale v medových tónech např. vlašský ořech – záleží na dodavateli odstínově se poměrně liší.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, jak sladit barevně interiér při zařizování nového domu. Jedná se o přízemní stavbu, která bude mít zvenčí vanilkovou barvu omítky, dřevěná francouzská okna, dveře a čelo, které zakrývá střechu, budou v odstínu přírodní dub. Mezi francouzskými okny na fasádě budou bloky světlého kamene (vápenec, pískovec). V podobných barvách bychom rádi ladili i interiér. Krb v obývacím prostou bude obložen stejným kamenem (vápenec či pískovec), ráda bych tedy jako kontrastní barvu na vnitřní omítku použila opět vanilku a tmavší odstín dřeva na nábytek. Doplňkovou barvou by byl vhodný nějaký odstín zelené. Raději bych, aby dům působil útulným teplým dojmem. Jakou doplňkovou barvu lze tedy ještě použít do obývacích prostor? Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, pro vytvoření teplého interiéru je vhodné pro obývací pokoje použít kombinaci vanilková, oranžová terakota, lipová zeleň a kamenná šeď. Jsou to jarní odstíny barev. Vanilkovou můžete protáhnout přes špalety oken dovnitř. Vznikne působivý detail . Přírodní kámen nám interiér zvýrazňuje strukturou, a k němu je vhodný oranžový odstín terakota. Lipová zeleň na sezení a doplňky v kombinaci se šedivou. Nábytek by měl mít spíše medové klidné i sytější odstíny například třešeň. Záleží také na typu podlahy. Při variantě světlejší zdůrazníte hmotu nábytku a krbu, u tmavší podlahy bude interiér působit prostornějším dojmem.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový byt o velikosti 2+kk cca 53m2. Chtěla bych poradit s barvou kuchyňské linky. Vybrala jsem si oranžovou dlažbu do kuchyňského koutu a vzhledem k tomu, že bude kuchyň propojená s obývacím pokojem, potřebovala bych poradit, jaké barvy použít, aby to pěkně ladilo k sobě. Místnost bude poměrně světlá 2 okna + rohový balkón (okno, dveře), okna jsou bílá plastová, plovoucí laminátová podlaha buk. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, k bukové podlaze přírodní můžete použít na kuchyňské lince buk a více probarvit obývací prostor, nebo moderní varianta odstín šedivá, v jednoduchých liniích v kombinaci s bukem například jeden pruh pod pracovní deskou. Oranžová nám bude kuchyň dostatečně probarvovat.

Dotaz   Vážená paní Čudková, prosím Vás o radu ohledně zařízení obývacího pokoje propojeného s kuchyní. Zařizujeme nový dům a nevím si rady s barvami podlah, kuchyňské linky, dveří, kovových futer, parapetů a výmalby stěn. V obývací části bych chtěla mít plovoucí podlahu a v kuchyni dlažbu. Kuchyňská linka by se mi líbila světlejší (ne bílá). Vycházím ze sedací soupravy, která je béžová (spíše studená barva) kombinovaná s olší. Nechci z důvodu finančního měnit jídelní stůl, který má kovové chromované nohy a šedou desku, kterou by šlo překrýt vhodnou barvou ubrusu. Židle jsou také s chromovanými nohami, sedáky čalouněné béžovou teplou barvou. Okna jsou bílá. Líbilo by se mi právě zkombinovat tyto materiály - olše, chrom. Myslím si, že bych místo stávajících bílých elektrospotřebičů do nové kuchyvě zakoupila výrobky z nerezu. Do nového obývacího pokoje nábytek z olše. Pokud bych dala na kuchyňskou linku olši, myslím, že by bylo ,,přeolšováno". Předem děkuji za radu, T.V.
Odpověď  

Dobrý den, z textu vyplývá, že olše je vám blízká. Nemusíme však tento materiál použít přímo a na všem. Podlaha v provedení třešeň bude nejvýraznější. K tomuto materiálu pak můžeme použít dveře – křídlo olše a kovové zárubně opatřit nátěrem RAL v odstínu světle béžová. Na zdech kouřová hnědá (capuccino). Kuchyňská linka může být celá béžová nebo spodní skříňky z olše a horní v béžové (hmotově bude nižší). Osobně mám raději stejnou podlahu v celém prostoru, ve vašem případě třešeň. Na podlahu volte keramické velkoformátové 30x60cm spoje na tupo např. Rako Sandstone světlá (stejný obklad kuchyňské linky). Parapety určitě bílé. Okna budou schovaná za zastíněním např. textilie Organza. Další doplňky vč. osvětlení v provedení chrom lesklý. Pro zvýraznění můžete volit sytější malbu na část zdi, a to oranžovou nebo hnědooranžovou.

Dotaz   Dobrý den, na vesnici budeme kupovat starší dvoupatrový RD se stanovou střechou a velkou zahradou. Bude muset projít rozsáhlou rekonstrukcí a proto bychom uvítali pár užitečných rad. Líbí se nám francouzská okna(plast.) a meziskelní mřížky, ale nejsme si jisti jak by vypadala jeho kombinace s klasickými okny. Dále pak kuchyň - máme masivní dřevěný stůl, k tomu bychom chtěli zřejmě dubovou dřevěnou podlahu, či lino. Váháme s kuchyňskou linkou, líbí se nám lesklá bílá i červená. Jaké zvolit dveře? A co se týče podlahy v obývacím pokoji, uvažovali jsme buď o linu, je teplé a vypadá skoro jako dřevo, nebo o dřevěné podlaze. Máme rádi moderní design, světlejší barvy, ale selský styl má také své kouzlo. Předem děkujeme za vaše rady.
Odpověď  

Dobrý den, při rozhodování je důležité ujasnit si jednotlivé dispozice jak exteriéru – hmoty domu, tak interiéru - zvolit jeden styl a základní barevnost . Francouzská okna s rastrem mřížky je možné použít i v kombinaci s okny bez členění, nebo toto členění opakovat zjednodušeně i tady. V interiéru je dlouhodobě vhodnější volit dřevěnnou podlahu . PVC podlahy, i když kvalitní, stojí spíše v nižším standardu. I z pohledu kvality povrchu a údržby. Moderní design a selský styl se k sobě řadí těžko. Je možné vybrat detail selského stylu a přenést ho do moderního interiéru např. úpravou omítky nebo volbou podlahy – široká prkna s „V“ drážkou a výraznou strukturou. Nábytek je pak vhodný spíše jednoduchý, kubických tvarů. Tato kompozice se dá výborně využít k jednoduché, ale výrazně červené kuchyňské lince.

Dotaz   Dobrý den! Prosím o radu v případě dokončení interiéru. V celkově rekonstruovaném rodinném domě máme dřevěná okna v barvě severská modrá. Na podlaze je převážně šedá jemně strukturovaná dlažba a nábytek je zrestaurovaný(počátek 19.století - spíše selský - jednoduché motivy) v barvě tmavý ořech, kuchyňská linka rustikální, jednoduchá v barvě ořech. V interiéru jsou zapracovány staré trámy (stáří je přiznáno) a konstrukce zimní zahrady jsou trámy borovice přírodní. Potřebuji najít vhodnou dřevinu a model dveří. Líbí se nám javor i ořech, ale mám strach, že by bylo příliš tmavého dřeva. Navíc schody budou zřejmě z buku. Dveře mě zaujaly tenga, swing, tarugo. Malba na stěnách je v současnosti v kuchyni olivově zelená, v jídelně světlá káva + bílá. Děkuji předem za váš názor. S pozdravem Kučerová.
Odpověď   Dobrý den, ve výběru dveří doporučuji spíše klasické provedení, což splňuje typ Swing. Dveře Tarugo a Tenga jsou spíše vhodné do moderních interiérů. Při volbě materiálu se přikláním ke světlému odstínu. Ořech se řadí do zemitých odstínů a borovice je naopak teplá červenožlutá. Za předpokladu, že zimní zahrada je oddělená okny provedení severská modrá a plná zeleň, bych do interiéru volila z materiálů javor, bříza, eventuelně bělený dub. V případě použití skleněných výplní pak sklo čiré, jestliže je použité i u kuchyňské linky.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na sladění odstínu plovoucí podlahy s dveřmi. Jde o nikterak velký byt 3+kk (76m2). Váhám mezi světlou podlahou (javor), do stejného odstínu laděné dveře a klasickou bukovou (buk royal-decostep), a dveřmi buk - lamino. U buku mám trochu obavu ze sladění správného odstínu podlahy a dveří, protože těch je opravdu mnoho. Mám strach, aby to k sobě ladilo. Nebo je možné zvolit jiný odstín podlahy a jiný odstín dveří? Mohla byste mi také prosím poradit jaké barvy nábytku a doplňků zvolit k javoru a jaké k buku? Poradila byste mi jakou barvu kuchyně bych měla volit? Protože byt bude dokončen koncem roku, nebudeme zatím stěny malovat barevně, prý se doporučuje asi rok vyčkat, než stěny pořádně vyschnou a dům si tzv. sedne. Co si o tom myslíte? Uvažujeme o smetanové do obývacího pokoje (pak si nejsem jistá javorovou podlahou), kuchyňský kout pro odlišení asi do oranžova nebo žluta. Ložnici jednoznačně světlounce modrou a dětský pokoj zelený s oranžovou, nebo žlutou. Nevím, jakou barvu zvolit do chodby - není zde žádné okno, takže plánujeme do dveří vsadit pruh z matného skla (úprava Satinato), ale jakou použít barvu? Děkuji za Váš čas a za radu.
Odpověď   Dobrý den, u této velikosti bytu je spíše vhodné volit světlejší odstíny. Interiér v provedení buk je klasický, teplý a velice častý. K podlaze z javoru například v provedení úzká prkna je možné volit dveře javorové, které budou o tón světlejší (podlaha javor americký, dveře javor evropský). Tím získáme základní barevnost. K tomuto materiálu je možné volit z dřevěných dekorů sytější a výraznější odstín jasanu a doplňit o uni barevné dekory. Pro vytvoření moderního interiéru (kuchyňské linky) můžeme volit odstíny teplé oranžové i na kuchyňskou linku. Při této volbě můžeme kombinovat s např. Zebrano a s odstíny hnědé pro zvýraznění prostoru. Při volbě malby zdí v kouřové nebo lněné bych se přikláněla sytější v obytném prostoru a světlejší na chodbě. Pro barvenost jednotlivých pokojů a sladění celého interiéru by se mělo pak ubírat v duchu této barevnosti letních odstínů ke kterým patří například i jemná smaragdová nebo mátová zeleň, kouřová šeď v ložnici v kombinaci s bílým nábytkem. Kombinace zelená a oranžová do dětského pokoje je také vhodná. Tady bych vycházela z odstínů užitých v obytném prostoru. Jestliže má pokoj působit uceleně a dětsky, neměly by se tam střídat výrazné barevné plochy vedle sebe například na nábytku, takže spíše jemně podbarvené zdi, nábytek v dekoru dřeva a doplňky v různých odstínech vybrané doplňkové barvy. Zajímavý detail by bylo použití kovového lůžka se vzorovaným čelem v bílé při použití jemných pastelových odstínů a tmavé antracitové při sytějších odstínech.

Dotaz   Dobrý den, po dlouhém vybírání barvy oken jsme se rozhodli pro plastová okna barvy cherry. Střecha má barvu červenohnědou. Mohla byste nám poradit s barevností fasády, případně rámečků kolem oken, soklu a dlažby? Dům je jednopodlažní s obytným podkrovím a sedlovou střechou. Líbila by se mi barva pastelová do oranžova či žluta, šedý sokl a šedá dlažba. Je vhodná tato barevná kombinace? U domu je i terasa, na kterou můžeme jít balkonovými dveřmi z obývacího pokoje. V interiéru bych chtěla mít plovoucí podlahu s dřevěným dekorem, ještě nevím jakým. Co dát tedy na terasu, aby se netloukla s barvou okolí. Prosím Vás, tedy o radu, jak vhodně vše skloubit, aby celek působil vyváženým dojmem. Děkuji za odpověď.J.V.
Odpověď   Dobrý den, k této barevné kombinaci bych volila spíše odstíny kouřová hnědá. Podle velikosti oken a optického členění je možné použít i falešné šambrány. Moderně a odlehčeně působí pruhy po stranách u francouzských oken. U této barevné kombinace je vhodné použít na komunikačních cestách dlažbu v odstínu pískovce nebo béžovou v imitaci žulové kostky tudíž 10x10cm. U větších ploch 20x20cm. V interiéru doporučuji podržet teplé odstíny ve světlejším více oranžovým probarvením, například pařený buk nebo sytější třešeň.
Dotaz   Dobrý den, zařizujeme přízemí rodinného domu a potřebovala bych poradit s barevným řešením spojeného prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Okna jsou ořechová a kuchyň máme vybranou v dekoru bělený dub. Jakou barvu podlahy, dveří a stěn máme zvolit? Předem děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, ve vašem případě je možné volit podlahu ořech americký - světlejší odstín jako ořechová okna - klasická moderní kombinace, nebo výrazná podlaha např. Black Fraké, a k tomu velice jednoduchý silně funkcionalistický interiér. Dveře v provedení ořech evropský nebo dub bělený podle velikosti prostoru a počtu dveří. Vhodné jsou jednoduché dveře např. Sapeli typ KUK nebo NOTE. Probarvení interiéru u prvního typu podlahy červená jasná, u druhého šedivá více odstínů.

Dotaz   Dobrý den, děkuji předem za Vaši radu. Potřebovala bych poradit s volbou barvy kuchyně a barvy ostatního nábytku v obývací kuchyni: - kuchyň je součástí obývacího pokoje, prostor je čtvrecový - kuchyň bude mít tvar pismene L - podlaha jsou dubové parkety (staré které se nově vybrousí a nalakují) - dveře bílé - kazetové (jednoduché rámečky) - okna bílá - špaletová - v pokoji budou starožitné hodiny v tmavém dřevě Nevim, jakou barvu kuchyne zvolit - zda svetle drevo jako je briza, nebo naopak neco tmavsiho - orech, apod. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď   Dobrý den, kombinace prkenné dubové podlahy se špaletovými okny dává prostoru nádech městského interiéru meziválečného období. Je možné řešit dispozice v tomto duchu nebo tvarově zmodernizovat hmotu kuchyně. V druhém případě je možné volit kuchyň jednoduchou (výplň můžete pojmout stejně jako u dveří) v materiálu ořech eventuelně exotickou dýhu v zemitých odstínech s horizontální orientací jenom na spodní části kuchyně. Neznám velikost místnosti, ale pokud je menších rozměrů, je vhodnější volit spíše světlejší . Výjimečně by se sem hodil romantický styl jednoduchý dvoubarevný – podlaha dub, malby stěn a stropů písková béžová, sněhová bílá kuchyň, dveře, okna, svítidla, čokoládová hnědá TV sestava, doplňky. Barevný akcent vytvoříme doplněním nugátové hnědé – sezení. Tvrdost kontrastu hnědé a bílé nám zjemňuje malba zdí - písková béžová.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Zařizujeme místnost cca 45m2 (kuchyň+obýv.prostor). Kuchyň vyrobí truhlář v barvě světle banánová+horní 2. řada skříněk a jedna spodní skříňka barva zebrano, pracovní deska tmavá-hnědá. Ráda bych do kuchyňské části použila dlažbu, formát 60x30cm, a v obývací části plovoucí podlahu. V místnosti jsou velká okna (euro) na zahradu v barvě středně medové. Prosím o radu ohledně typu a barev podlahy a výmalby místnosti, případně zda použít v celém prostoru jen dlažbu? Jde mi o to, aby nebylo zima od nohou (vytápění je klasické - radiátory). Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, při použití dlažby bez podlahového topení bude s určitostí podlaha studená. Osobně dávám přednost v jednom prostoru jednomu typu podlahy plovoucí. Při použití dvou typů a to keramika v kuchyni a plovoucí u zbylé části je nutné hmotu kuchyně vyvážit na osu místnosti tj. prostor uhladit a hmotově vyrovnat. K Zebranu je možné použít plovoucí podlahu v sytějším odstínu proužku zebrana u jednoho typu podlahy. U dvou typů světlejší proužek podlaha plovoucí a keramická podlaha v odstínu kouřovém.
Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu barevného provedení podkrovní místnosti. Na přiloženém půdorysu jsou uvedeny dvě místnosti - jedna ložnice, druhá - větší pokoj přes celý štít domu. Původně zde měl být dětský pokoj, při výběru střešních oken jsme zvolili žlutou zatemňující roletu. Bohužel, budeme potřebovat zde zřídit kuchyňku s obývacím pokojem. Uvažujeme, že vedle koupelny by byla kuchyňská linka do "U", tato kuchyňka by byla spojena s obývacím pokojem. Uvažuji, v jakých barvách zařídit kuchyňskou linku, podlahy, nábytek, barvy stěn, dveře (okno ve štítové straně bude světlý ořech, střešní okna jsou ze světlého dřeva se žlutými roletami - viz přiložený obrázek). Ráda bych zařídila pokoj jednoduše, ve světlých veselých barvách. Předem Vám velmi děkuji za Vaši radu.
Odpověď   Dobrý den, velkoryse působící prostor vytvoříme použitím teplých jarních tónů. Budu vycházet ze žluté. Stěny strop a eventuelně trámy bílá barva přírodní vlny, žlutá zastínění oken, doplňky jako jídelní servis, kytice květů, jemná šeď sezení (nutné upravit dispozici neházet všechno zařízení do rohů) – nebojte se posunutí do prostoru a vyvážení hmoty obou protistěn – pro pohodlný průchod stačí 80-90cm. Tato barva v kombinaci s béžovou na koberci, podlaha stejná jako okna středně medová, nábytek kusový středně hnědá, kuchyň spíše béžová. Doplňková barva zelenkavá sklo Satinato, ozelenění.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru odstínu podlahy a nábytku v obývacím pokoji (40m2). Dveře budou v odstínu buk, okna dřevěná jsou v odstínu třešeň. Přemýšlela jsem o podlaze Quickstep přírodní buk nebo dub, je vhodná? Nebo raději tmavší odstín? A jakou barvu na stěny? Přemýšlela jsem o žluté, budeme mít modrou sedací soupravu. Dále si nevím rady s malbou na stěnu v kuchyni, ta je spojená a plynule přechází do obývacího pokoje. Máme zvolit raději stejnou barvu? Nebo zvolit nějaký kontrast? Jaký by byl nejvhodnější? Kuchyň bude kombinace buk + stříbrná. Předem děkuji a jsem s pozdravem Eva Píchová
Odpověď   Dobrý den, u podlahy barevnost směřujte spíše k odstínu uváděnému v příloze tj. třešňová prkna světlejšího odstínu. Nábytek pak v buku. Doplňkové barvy vanilková a smetanovobéžová nám budou interiér postupně zjemňovat. Jestliže je sezení výrazně modré, je nutné ho zmírnit odstínem jemnější modré a žluté. Toho můžete docílit i jemným vzorem na kusovém koberci. Malby bych volila smetanovobéžové všude stejné, a vanilkový odstín pak jako doplňkovou barvu například na zastínění oken.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou barvu oken - dřevěných zvolit, když kuchyň chceme v barvě třešně, a co se týče s kuchyní spojeného obýváku, tak jej chceme v provedení viz. příloha - v barvách písková, oranžová a doplněno vzrostlými kytkami. A dveře se mi líbí od Sapeli Harmonie model 40-dýha hruška. JAKOU BARVU OKEN A PODLAHY BYSTE VOLILA? A co se týče exteriéru, tak střecha bude v barvě antracitu a omítku bychom chtěli capucino. Předem moc děkuji a díky za tuto poradnu! Daniela
Odpověď   Dobrý den, v příloze uvádíte velice vyvážené a barevně jednoduché interiéry. Tento styl je mi velice blízký. Budeme vycházet z třešně, kdy bude použitá na kuchyni v kombinaci s hruškou (je jemnější a malinko světlejší) jak na dveřích, tak na podlahu a okna bych pak doporučovala jeden odstín. V případě, že prostor je velký, tak můžete volit i z exotů. Odstín světlejší u výraznější textury, malinko sytější a jemnější struktury než třešeň.

Dotaz   Dobrý den, prosím o Vaši radu ohledně barevného ladění obývacího pokoje. Místnost o rozměrech 4x5m je v 1. patře rodinného domu. Vchodové dveře z chodby do místnosti jsou na kratší straně, cca v 1/3 stěny. Protilehlá stěna je umístěna na jih a je v podstatě celá prosklená - okna + dveře na balkón. Na stěnu za vchodovými dveřmi vlevo jsem si již vybrala nábytek - v dezénu "třešeň", zvolila jsem moderní policový systém. Podlahu si představuji světlou. Chtěla bych dřevěnou, prkna./javor, jasan,..?/. Nemám ještě vybranou sedačku - ta by byla umístěná na protilehlé stěně s nábytkem. Možná jednu stěnu - za sedačkou barevně vymalovat? Prostě hledám typy a rady, aby místnost byla hezky sladěná, moderní a útulná. Děkuji mnohokrát za Vaše doporučení,Hana Sieglová.
Odpověď   Dobrý den, jestliže se budeme držet modelu světlá podlaha a třešňový nábytek, tak bych volila spíše jasan javor je přece jenom hodně světlý a více žlutý. Sezení v odstínu smetanová až žlutosmetanová sytější s červenými polštáři, k tomu konferenční stolky v odstínu červené asi jako vlčí máky. Malby světlé smetanová režná a zadní stěna proti sestavě v třešni může být sytější není to ale podmínkou. Hezčí a originální je například použití velkoformátového obrazu cca na ½ zdi stojící na podlaze a opřený o tuto zeď. Probarvený všemi použitými odstíny a zajímavě nasvícený ze spodu. V této kombinaci se blížíme spíše barevnosti v jarních barvách.

Dotaz   Renovovaný byt - propojení obývací, jídelní a kuchyňské části. Kuchyně - vanilka, korpus a deska - třešeň, marmoleum světle žluté. Podlaha zbylá část prostoru dřevo - světlý dub, Dveře - javor. Okna situována na jihozápad - bílé rámy. Sedací nábytek lehká dřevěná kostra také dub a čalounění zelenobéžové.Prosila bych o barevné ladění stěn, nábytku včetně jídelní části a textilií. Pouze základ světlý a akcent?
Odpověď   Dobrý den, třešeň, dub, javor, vanilka, zelenobéžová, bílá. Třešeň vanilka výrazný přechod v celkovém obrazu - to mi malinko nesedí ve společném prostoru s dubem a javorem. Každopádně můžete tuto barevnou kombinaci zjemnit malbou zdí ve smetanovobéžové s použitím jarní pastelové zelené na zastínění oken a doplněním výrazné žluté v detailu (jídelní servis, obraz, detail koberce). Kuchyň již nedoplňovat!

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, kupuji byt 2+kk a potřebovala bych poradit s barevností nábytku obývacího prostoru a kuchyně. Kuchyně bude umístěna v kuchyňském koutu, který je bez okna a má rozměr cca 2x2,70. Na podlaze v tomto prostoru je smetanová velmi jemně mramorovaná dlažba. Obývací prostor má míry 4,90x4,90, má 2 okna + balkonové dveře, na podlaze fošny z buku pařeného, z nichž některé mají hnědé fleky (suky?.) Dveře v barvě buku (ne žlutého, ale opět asi pařeného). Okna jsou umístěna naproti kuchyňskému koutu, tzn. na jeho opačné straně, mají barvu calvados (světlejší). Byt je situován na severozápad. Vůbec si nevím rady, jakou barvou dýhy nebo lamina vybavit kuchyňský kout a obývací prostor, aby byt působil vzdušně a vše bylo hezky sladěno. Byla bych Vám moc vděčná za radu, za kterou velmi děkuji.
Odpověď   Dobrý den, zmiňovaná smetanová dlažba a probarvený buk je podle mého názoru poměrně výrazný barevný přechod. Z tohoto důvodů bych ponechala podlahu jako výrazný prvek interiéru a doporučuji sladit zbývající části v jedné maximálně ve dvou dekorech sobě velice blízkých. Sukatý buk a zebrano se mi nezdá právě dobrá kombinace. Když byste volila Wenge tak to je zase na tak malý prostor příliš tmavý odstín a spadá do zemitých odstínů. Spíše se přikláním u kuchyně ke kombinaci dub Ferrara, hliníkové rámečky s mléčným sklem, pracovní deska odstín smetanová, dobrá volba je vanilka nebo ještě i béžová na velkých předních frontech jako je lednice. Odstín hnědé kterou uvádíte u podlahy je možné použít pro zvýraznění interiéru na doplňcích jako například umělecká díla, proutěné doplňky, koše,... Teplý odstín buku se pak může objevit na malbě zdi v podobě oranžová až terakota oranžová. Dub Ferrara bych pak doporučovala i na nábytku v obytném prostoru.
Dotaz   Dobrý den paní architektko. Prosila bych Vás o radu, jak barevně sladit v novém bytě okna, podlahy a interiérové dveře? Staví se nám byt v Brně a stavitelé nám dali možnost vlastního výběru laminátových podlah, dveří i kování. Jediné, co je zatím hotové, jsou okna. Dřevěná Euro. Máme k dispozici vzorek, bohužel barvu nedokážu definovat (můžu poslat v příloze foto alespoň pro Vaši představu), Taková do žluta, řekla bych. Dřevo smrk. Chtěli bychom s manželem sladit interiér bytu s okny, ale dělá se to vůbec? Záclony neplánujeme, spíše jen závěsy na výšku okna na zatáhnutí. Zařízení bytu si představujeme co nejjednodušší. Obývací pokoj a kuchyň s laminátovou podlahou, chodbu dlažbu - poradíte, prosím jakou? A do pokoje koberce. Zdi v bytě budou prozatím bílé, i když já osobně mám ráda věci hodně barevné a nebráním se ani kontrastům. Pokud jde o dveře, tak dvoje celé prosklené, do koupelny a na WC plné, stejně tak do jednoho pokoje přístupného z pracovny a do druhého pokoje přístupného z chodby částečně prosklené. Přikládám také dispoziční řešení bytu. Děkuji předem za Vaši odpověď. Magdaléna Ročkárová, Brno.
Odpověď   Dobrý den, bohužel nemám k dispozici přílohy, ale pokusím se vám sestavit barevný model. Vycházím aspoň částečně z odstínu oken – měly by se brát v úvahu, i když nemusí přísně odpovídat barevnosti bytu. Zajímavá a nadčasová je použitá dubová podlaha a část nábytku, světle šedivá až antracitová a doplňková výrazná červená – malby zdí odstín režná. Druhá barevnost trendové zemité odstíny - ořech nebo bělený ořech, béžová až smetanová, pro doplňkovou barvu je tady je více možností - olivová zelená, holubí modř, nebo odstíny oranžové až terakota. Zajímavé je použití kotvení nábytku do zdi v jednoduchých liniích. Při výběru možností typů použitých podlah javor - Maple Cognac bych se držela spíše odstínu světlejšího. Dveře můžete použít v provedení javor americký. Tímto celý interiér ladíme do teplých medových odstínů a jarních tónů.
Dotaz   Dobrý deň, rekonstrujeme byt 3+kk, 25m2 obývák + kk. Chcela by som dvere sapeli ořech americký + podlaha ořech, kuchynská linka vanilka. Okna biele. Chcem sa opytať, či to nebude moc tmave a prípadne jaký odtieň by ste mi doporučili. Ďakujem
Odpověď   Dobrý deň, farevné ladenie a výber materiálov je v zemitých tónoch. V takto malom byte to sú naozaj sýte odtiene. Při použití rovnakých dverí aj na chodbách by to nemuselo dopadnut dobre. Navrhujem skor variantu - podlaha orech, dvere bieleny orech alebo z výberu Sapeli dub americký, kuchyňa vanilka a doplňujúci nábytek v bielenom orechu alebo v dube, bude posobit lahšie upravene. Výrazná podlaha nám bude priestor vyplňovat, dalšie prvky podfarbovat. V další farebnej kombinácii možete vychádzať zo žltej 2-3 tóny sýtosti.
Dotaz   Dobrý den moc prosím o radu. Chci si pořídit koženou sedací soupravu smetanovou viz příloha a jedná se mi o umístění. Ráda bych ji do rohu pod okno, ale nevím, zda by nebylo lepší umístění opačné na protější straně? Další problém mám s výmalbou. Líbí se mi hnědá barva na stěnu, ale za sedačkou mám cihlový oblouk a mám obavy, aby se to netlouklo. Může být taková kombinace? Konferenční stolek mám černý kovaný stejný s jídelním. Dopňky bych ladila hnědo bílé. Moc děkuji za vaši radu.
Odpověď   Dobrý den, dispozičně nejvýhodnější je umístění sedací soupravy na místo stávajícího jídelního stolu a jídelní stůl postavit blíže ke kuchyni vlevo kratší stranou ke zdi s oknem. Pod okno nízkou TV sestavu. K odstínům červená cihla v otvoru je spíše doplňková. Vhodná malba na zdi může být použitá hnědá spíše světlejší nugátová. Strop o 2 odstíny světlejší a tuto světlou malbu je potřebné opakovat i v kuchyni na zdech. Prostor je hodně propojený a kuchyň spíše rustikální se k této malbě bude hodit. Doplňky kované i na svítidlech jsou pro tuto kombinaci velmi zajímavé. Doplňková barva cihlová červená se může v detailu opakovat například na kusovém koberci, skleněné váze nebo krytu květináče.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, jakou barvu obkladů (na zeď) zvolit do kuchyně. Dvířka kuchyně a kuchyňská linka jsou bílé (skříňky jsou v barvě olše). Součástí kuchyňské linky je i okno v barvě mahagon, parapet je též v barvě mahagon. Podlahu máme červený dub. Myslíme si, že pokud zvolíme obklady v bílé barvě, tak s kuchyní splynou a nebude to vypadat hezky. Děkuji za odpověď. Děcká
Odpověď   Dobrý den, základní barevnou kombinaci máte v dřevěných odstínech červená a bílá, což je neutrální barva. Zajímavé obklady můžeme vybrat v odstínech červené například sklo Lakomat lepené na zeď nebo z keramických obkladů například typ Chilli s minimální spárou.

Dotaz   Moc prosím o radu. Máme velký obývací pokoj (6,5x5,5m), okna na východ a sever. Koberec hnědý, souprava modro-béžová a nábytek buk - se stříbrnými úchyty (viz fota). Dosud jsme používali na výmalbu světlé odstíny béžové nebo okru. Závěsy na oknech hnědé. Rádi bychom provedli změnu a pokoj oživili. Jaký odstín barvy použít? Líbí se nám meruňková ve dvou odstínech. Jakou barvu závěsů? V odstínu meruňky? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, na základě zaslaných fotografií si mohu udělat jasnou představu o řešeném prostoru. Pro doplnění bych ráda specifikovala barevnost – koberec světle hnědý je v prostoru použitý k nábytku v provedení mořeném na odstín spíše mahagon nebo přimořená hruška. Sezení celkově působí spíše béžovo šedým dojmem. K této barevnosti je vhodné použít malby teplých odstínů například červená, oranžovohnědá nebo oranžovobéžová. Takto prostor výrazně zateplíme. Jako doplněk budou postačovat polštáře ve stejných odstínech jako malba. Interiér bude působit čistě a uceleně.

Dotaz   Dobrý den, rekonstruujeme dům a potřebovali bychom poradit s barevným sladěnim podlahy, dveří a kuchyně v obývacím prostoru cca 40m2. Chtěli bychom dát dveře v dýze olše, podlahu do obývací části dřevěnou - ořech. Kuchyni máme vybranou s kombinací lesklého laku v barvě slonové kosti na horní skříňky a dýhu ořech na dolní skříňky. Jako podlahu do kuchyňské části bychom rádi světlou dlažbu. Okna máme bílá. Myslite, že by to mohlo ladit? Předem děkuji.
Odpověď   Dobrý den, jednoznačně nedoporučuji kombinovat olši a ořech. Každá z vybraných dřevin má výraznou a odlišnou texturu a to samé platí o barevnosti. Při výběru podlahy v ořechu (pro mě je to jedna z nejkrásnějších dřevin v našem podnebí) je vhodné volit dveře ve světlejším odstínu z podlahy. K tomuto se zdařile blíží jasan nebo je možné použít i javor americký. Další možností je použití například dřeviny buk s přimořením na ořech. Dveře jsou jednoduché a barevně sladěné s podlahou. Kombinace slonová kost a ořech je jemná a v lesku bude výborně ořech doplňovat.

Dotaz   Paní architektko, prosíme Vás o radu. Máme novostavbu a uvažujeme o vnitřních dveřích v buku(dýha Sapeli). Nevíme, v jaké barvě dřeva zvolit plovoucí parkety a kuchyňskou linku. Dlažbu v kuchyni a na chodbě jsme zvolili typ Lago 157. Okna jsou v bílém provedení. Jaká malba se hodí na stěny, když máme modrou sedačku. Přejeme hezký den. Děkujeme
Odpověď   Dobrý den, k materiálové kombinaci buk se výborně hodí třešeň, ale ještě lepší je buk se zvýrazněnou texturou. Další použité barvy můžete kombinovat ve smetanové pro malby zdí a jako doplňkové odstíny červenou a antracitovou. Keramická dlažba Lago je poněkud usedlejší. Kuchyňskou linku můžete volit v uni barvách béžová, červená nebo klasika v jednom z již zvolených odstínů dřeva na podlaze nebo na dveřích.
Dotaz   Dobrý den, zařizujeme novostavbu, prosím o radu při volbě dveří. Podlahy máme plovoucí laminátové, odstín hrušeň, okna třešeň. Je vhodnější volit světlé dveře jako kontrast, nebo volit dveře do červeného tmavšího odstínu. A co schodiště, jakou byste volila barvu dřevěných nášlapů? Taky bych ráda volila nějakou sytější barvu na stěny. Jaká by byla nejvhodnější? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, kombinace třešeň a hruška je pěkná teplá až medová. U imitace dřevin v provedení laminátovém je velký výběr odstínů – každopádně je možné volit odstín dveří stejný nebo světlejší. Dveře a schodiště by měly být ve stejném odstínovém provedení. K hruškové podlaze můžete zvolit SAPELI dveře CPL hruška a na schodiště použít bukové nášlapy přimořené na hrušku. Další možnost je použít bukové dveře a bukové nášlapy. Taky je nutné povrchy odstínově doladit k podlaze. Nášlapy je možné provést i z plovoucí laminátové podlahy. Malby v doplňkových barvách teplých pro obytný prostor například červená, pomerančová (jenom část), nebo v odstínech šedivých - světle šedivá na zdi a antracitová na sedací soupravu s použitím detailu v odstínu červeném například polštáře, obklad kuchyňské linky,….
Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, jak barevně sladit okna a podlahu s kuchyňskou linkou a vybavením do obývacího pokoje. Obývací pokoj od kuchyně dělí schodiště, kde jsou schodnice a madla zábradlí v barvě oken, konsrukce je kovová. Okna jsou dřevená v barvě třešeň - calvados, plovoucí podlaha ořech, dveře prosklené bílé, stěny bílé a celá místnost je světlá. V kuchyňském koutu si představujeme dlažbu, poradíte jakou? Domek je moderni, proto i kuchyňskou linku si představuji moderní, uvažuji nad kombinací barev u kuchyňské linky antracitová bílá šedá. Prosím poraďte, jak to všechno sladit, aby celý interiér působil pěkně moderně, ale ne studeně. Přikládám soubory s barvou podlahy a dispozicí pokoje. Předem moc děkuji za vaši radu. Eva
Odpověď  

Dobrý den, kombinace ořechové podlahy a dřeva Calvados na schodišti se nutně musí doladit (zemitý ořech – teplý červený Calvados). V prostoru by měla být použitá barva červená. Jako doplnění je velice efektní použít odstíny světlé šedivé na zdi a antracitové v detailu. V příloze uvádím možnou kombinaci. Firma Hanák nabízí v tomto barevném provedení kuchyňskou sestavu typ Compact.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit s barevností v mém bytě? Chtěl bych černou podlahu v celém prostoru - dlažba GEO nebo SANDSTONE tmavě šedá (RAKO). V obytném prostoru by byla čelní stěna šedá imitace pohledového betonu. V jakém tónu volit ostatní stěny? V místnosti jsou dvě velká francouzská okna, tedy dostatek světla. Kuchyň je propojena s obytným prostorem (tedy stejná dlažba). pracovní deska kuchyňské linky a další prvky by měly být z nerezu či pozinkovaného plechu. Jakou barvu byste doporučila na linku a zdi? Kuchyň je na sever. V pracovně je černá podlaha, zdi kombinace tmavého a světlého odstímu pistáciové. Dveře budou HSE Humpolec. Jakou zvolit barvu? Jakou barvu radiátorů? Děkuji mnohokrát za váš názor a přeji hezký den. Roman Lipánek PS: barva oken a vstupních dveří je teak.
Odpověď  

Dobrý den, velice ojedinělý a odvážný interiér. Barevná kombinace v studených zimních tónech. V takto laděném interiéru můžete použít výrazné odstíny barev: červená, již zmiňovaná pistáciová, modrá, žlutá. Nebo můžete interiér podbarvit tón v tónu. Přikláním se k použití dlažby RAKO, typ Sandstone Lapato (z důvodu povrchové úpravy - lepší úklid). Kombinaci pohledový beton, plech a antracitová podlaha je vhodné doplnit bílou nebo spíše smetanovou malbou. K tomu jednu zeď červenou nebo pomerančovou. Dveře HSE Humpolec v odstínu plechu, kuchyně bezfalcové. Kuchyň smetanová bílá až odstín přírodní vlny, obklad zdi zelený Lakovek, lepený přímo na zeď. Otopná tělesa kovová, např. KONVEKTORY OnFloor, firma Boki.

Dotaz   Dobry den, chci se zeptat - máme staré okna i dveře okolo kterých dost "táhne". Je nějaký přípravek nebo možnost jak je utěsnit tak, aby šly otvírat? Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, toto je spíše technický dotaz na dodavatele oken a dveří. Pokusím se vám odpovědět. Za nejlepší řešení považuji tyto prvky zrekonstruovat odborníkem. Dočasné řešení může být použití těsnících výplní a lišt.
Dotaz   Dobrý den, moc prosím o radu. Zcela rekonstruujeme byt 3+1 v panelovém domě. Mezi kuchyní a obývacím pokojem jsme probourali příčku a nevíme, jak tyto dvě místnosti sladit. Nová kuchyň bude v barvě vanilky s korpusem v barvě ořech. Plastová okna jsou bílá. V kuchyni bude dlažba a do obývacího pokoje bychom chtěli plovoucí podlahu. Nevíme, jakou zvolit barvu podlahy, vstupních dveří a nábytku do obývacího pokoje. Plovoucí podlaha se nám líbí v barvě dubu. Uvažovala jsem o sedací soupravě v oranžové barvě. Jakou zvolit barvu zdí? Moc vám děkuji, Novotná
Odpověď  

Dobrý den, ořech a dub jsou odstíny, které mají výraznou texturu. Ořech je tmavě hnědý a dub světlehnědý nažloutlý. Tuto barevnou kombinaci je možné doplnit o nenápadnou podlahu, např. Sandstone RAKO DAASA271 s lehkým žilkováním v oranžových odstínech. K tomu sedací soupravu, temně oranžovou nebo oranžově hnědou. Dveře ve stejném provedení jako podlaha, tj. dub, nábytek ořech. Odstín malby vzhledem k malému prostoru spíše smetanový až smetanově žlutý.

Dotaz   Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně výběru barvy nábytku a sedací soupravy do obývacího pokoje, který je v panelovém domě. Obývací pokoj je vymalován sytě žlutou barvou. Okna jsou bílá plastová. Zatím mám vybranou sedačku barvy viz. příloha. Chtěl bych se zeptat, jakou mám volit barvu koberce a obývací stěny. Rozhoduji se pro barvu buk.
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost žlutá je výrazná a jako malba na zdi prostor vyplňuje. Vhodné je zjemnit tuto hmotu. Doporučovala bych koberec celoplošný smetanovobéžová, sezení pastelová zelená a nábytek buk medový odstín spíše nižší sestava. Doplnění zastínění oken např. panelové závěsy v odstínech smetanové a kombinace světle hnědá.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zařizujeme novostavbu, kuchyň je propojená s obývacím pokojem a z něho bude vést dubové schodiště. Okna jsou drevěná, barva mahagon, kuchyňská linka bude z třešňového dřeva. Původně jsme chtěli šedou dlažbu do kuchyně a kolem krbu a plovoucí podlahu tmavší do červena, nevíme ale, zda nebude lepší sladit podlahu se schodištěm, popř. dveřmi. Nebo snad raději volit úplně jinou kombinaci? Děkuji moc za radu
Odpověď   Dobrý den, tato materiálová i barevná kombinace je v základu v odstínech červená (třešeň) a žlutá (dub). V případě, že prostor je velký, je vhodné volit tmavší podlahu. Když zvolíte podlahu k odstínu dubu, bude kuchyň velmi výrazná hmota. Přikláním se spíše k volbě sytější podlahy v celém prostoru vycházeje z odstínu třešně (mahagon bych více potlačila např. vhodnou volbou zastínění oken) s cílem doplnit nábytkový interiér v provedení dub. Tvrdší a výraznější varianta je sytě šedivá podlaha v celém prostoru – dlažba nebo přimořené dřevo. V kombinaci s kovovým nábytkem.

Dotaz   Dobrý den, dovoluji si otázku ohledně výběru interiérových dveří. Zařizujeme nový domek a předběžně jsme do něj vybrali bambusovou podlahu (bambus káva horizontal). Nyní ale váháme u výběru interiérových dveří - domek nebude velký, a tak zvažujeme světlé hladké dveře nebo dveře se skleněnou výplní (pískované sklo) – bříza, jasan, javor, případně bílý lak... Neumíme si moc představit, jak by taková kombinace vypadala. Okna u domku budou dřevěná, lakovaná, nikoliv však bílá. Dovolujeme si požádat o radu. Děkuji. BL
Odpověď  

Dobrý den, podlaha v barvě bambus káva je hodně výrazná v textuře - je vhodné volit jednoduché dveře. Osobně se přikláním ke dveřím Sapeli typ Note http://www.sapeli.cz/index.asp?obsah=249&styl=0 v provedení javor americký. Je nutné přirovnat vzorek podlahy a vzorek dveří. Odstíny by měli být velice příbuzné. Jasan je k této podlaze příliš výrazný. Dveře můžou mít skleněnou výplň, při volbě skla Satinato (lepší než pískované sklo – má lakovanou pískovanou část) je vhodné tento typ skel opakovat na nábytkovém interiéru popřípadě na prosklených stěnách. Popisovaná kombinace je v provedení přírodním teplém. Další možnost k této zajímavé podlaze jsou odstíny šedivé (na dveřích) až antracitové na sedací soupravě popřípadě na kuchyni v kombinaci s javorem.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Zařizuji si obývací pokoj a nejsem si jistá, jak bych měla vymalovat stěny. Pokoj je poměrně velký, na jedné stěně je přes celou délku stěny velké okno (okno má tmavě hnědé - téměř černé rámy).U stěny, která je kolmá ke stěně s oknem, bude větší šedá rohová sedačka s velkým křeslem a tmavě hnědým konferenčním stolkem (stolek bude ve stejném odstínu jako nábytek v místnosti). Naproti sedačce bude moderní obývací stěna Palermo - tmavě hnědé barvy - odstín wenge, se stříbrně šedými doplňky, jako jsou nožky a úchytky (moje obývací stěna by měla vypadat přibližně tak,jak je na obrázku, jen bude celá tmavě hnědá v odstínu wenge). Podlaha v místnosti je z dřevěné mozaiky - kombinace převážně jasan a dub (kombinace světlá a tmavší), ale na podlahu nemusíme brát velký zřetel, protože podlaha se případně zakryje kobercem. Moje představa je, že všechny stěny budou bílé a jenom jedna stěna, právě ta, u které bude moderní obývací nábytek (tzn. stěna naproti sedačky), bude vymalovaná jednou sytou barvou a v této barvě pak budou převážně doplňky v místnosti (polštáře na sedačce, obrazy na bílých stěnách atd.). Původně jsem chtěla, aby tato jedna stěna byla sytě červená, ale když jsem viděla vzorník barev, tak buď byly odstíny s nádechem do vínově červené nebo do oranžovo červené barvy. To mě rozhodilo, znejistěla jsem, která červená by byla lepší a zda tam vůbec ta červená bude pasovat. Viděla jsem na obrázku i kombinaci tmavě hnědého nábytku a stěny v odstínu oranžovohnědém, což mě taky zaujalo. Můžete mi prosím poradit, jakou barvu stěny byste doporučila Vy, případně jak byste barevně sladila tento pokoj? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, barevnost tak, jak ji uvádíte, je velmi zajímavá a to i s použitím podlahy jasan-dub. Tato mozaiková podlaha je poměrně výrazná a k ní bych volila na zeď za TV sestavou sytější šedou s červenými doplňky na kusovém koberci, jídelním servisu, polštářích.
Druhá varianta je podbarvit zeď červenou – je efektnější a podlahu pokrýt kobercem ve světlém smetanovém odstínu. Detaily barevnosti uvádím v příloze.

Dotaz   Dobrý den, do obývacího pokoje v kompletně zrekonstruovaném panelákovém bytě chceme koupit novou rohovou sedací soupravu a rádi bychom Vás poprosili o radu při výběru barvy sedačky. Popis místnosti: plovoucí podlaha olše, strop bílá, stěna na proti sedačce (hlavní stěna) světlá okrovo-žlutá, ostatní stěny téměř bílá (slonová kost), nábytek calvados, okno i balkónové dveře bílé, doplňky jsou většinou červeno-oranžové (květináče, svíčky). Z obýváku je zvětšený dveřní otvor přes kuchyň do předsíně, linka calvados, barva stěn sytě oranžová, strop bílá. Sedačka bude z jedné části pod oknem a bude z ní výhled do kuchyně a předsíně. Okno je bez záclon, jen uvažujeme o závěsech, o jejichž barvě také nemáme jasno. Děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den, k této barevné kombinaci bych doporučovala odstíny spíše neutrální. Teplých barev je tam poměrně dost. Další argument je hmotová velikost sezení. Odstíny spíše světlejší např. smetanová bílá, světle šedivá. K této barevnosti zastínění japonské žaluzie (např. IKEA) v kombinaci se závěsy ve světlých smetanových odstínech.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Potřebovala bych poradit, s jakými barvami lze kombinovat nábytek z ořechu (pouze lakovaný bezbarvým lakem). Jaký odstín dřeva by se k takovému nábytku hodil na podlahu, okna a dveře? Nashledanou a děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, vždy záleží na velikosti řešeného prostoru. V menších místnostech je vhodné volit světlejší odstíny – např. bělený dub na podlahu a dveře, ořech na okna. Ve větších pokojích můžeme volit sytější variantu a to wenge na podlahu a okna, ořech na dveře. Moderní variace se zajímavě kombinují s UNI barvami na podlaze a dveřích v odstínech šedivé, béžové – dlažba keramická, koberec nebo lité průmyslové podlahy.

Dotaz   Vážená paní Ing. Čudková, prosíme o Váš odborný pohled na věc:-) Budeme zařizovat novostavbu, byt v bytovém domě (3+1) a momentálně řešíme podlaha versus dveře. Podlaha do většiny místností je Meister Tradition Compact-Clic OŘECH 211 (středně tmavá (parketového vzhledu) = předsíň + chodba, ložnice, obývák s kuchyní (v propojení nejsou dveře jen "díra" šířky cca 1400 mm. (Koupelna, WC - obklady, dětský pokoj laminátová podlaha Meister Tradition Compact-Clic třešeň č.457 (světlá)). Okna bílá plastová-standart -musí zůstat. Jen pro představu. Interiér chceme jednoduše zařídit, použít méně nábytku např. v obýváku - světlá sedačka (krémová nebo béžová), nábytek ve středně tmavším ladícím odstínu - nejlépe přírodní teakové dřevo (medový nebo trošku tmavší odstín) = stolek, jídelní stůl, židle, nějaká skříňka. Zdi světlé nebo bílé, jedna zeď nějaký odstín tmavě červené. Zařízení pak doladíme. Na fotce je přibližné ladění interiéru, podlaha také přibližná (možná my budeme mít malounko světlejší - odstínově spíše dožluta, ne dorůžova). Dveře chceme jednoduché (jako typ Elegant), do koupelny a WC plné, ostatní z části prosklené (obývák možná posuvné), provedení Dýha nebo CPL (prosím o výhody a nevýhody - máme roční mimčo). Vybíráme mezi výrobci Sapeli a Prüm, Sapeli jsme zatím v okolí ve všech odstínech bohužel neviděli, z Prum nám zatím nejvíce ladil neutrální buk dýha. Prosím o konkrétní odstíny. Děkujeme moooc a hezký den:-)
Odpověď  

Dobrý den, barevný model podle uvedených podlah by mohl vypadat následovně: podlahy zůstávají, dveře Sapeli - varianta 1: typ Exlusiv fólie hruška. Varianta 2: typ Tenga dýha olše (orientace dýhy horizontální), malby světlá cappuccino např. JUB 1444 , červená JUB 5560. Nábytek TEAK je nutné upřesnit, dle vzorku světlejší odstín . TEAK je totiž hnědšího odstínu a neměl by být příliš tmavý. To samé se týká i odstínu podlahy. Ořech je dle odkazu na internetu poměrně červený, ve skutečnosti je spíše hnědý k TEAK dřevu.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jakou zvolit barvu dlažby v kuchyni, která je spojená s obývacím pokojem? V pokoji bude podlaha dřevěná z lamelek dub s úpravou voskový olej. Teď se rozhoduji pro barvu kuchyňské linky - zda volit světlejší třešeň, když okna jsou třešeň a parapet v kuchyni je světlejší třešeň, nebo úplně jiný odstín. Dlažbu bych chtěla jednotnou v kuchyni i chodbě a tím ji právě potřebuji sladit k lince. Neumím odhadnout, jestli volit dlažbu světlou, aby byl kontrast s kuchyňskou linkou, nebo tmavší.Jak sladit desku na lince a obklady?
Odpověď  

Dobrý den, k podlaze v dubu je zajímavá kombinace kuchyň např. Hanák typ PROGRES bílý, dýha zebrano http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_progres_bily_dyha_zebrano v kombinaci se světle smetanovou dlažbou. Třešeň a buk jsou velice výrazné dřeviny, jak barvou, tak texturou a neměly by se vedle sebe moc rády. Zebrano v detailu je výrazné a má v sobě kus odstínu dubového. V kombinaci s uváděnou bílou nebo béžovou bude prostor velice pěkný a jemně probarvený. Doplňkové barvy pak můžete volit v teplých ale i studených výrazných odstínech.

Dotaz   Dobrý den, stavíme dům a rádi bychom Vás poprosili o radu, jak sladit interiér. Ze zádveří se přes prosklené dveře přichází na chodbu, která napravo volně pokračuje v kuchyň a nalevo v obývací pokoj. Mezi kuchyní a obývacím pokojem bude dřevěné schodiště zasazené mezi dvě nosné zdi. Schodiště bude jen z části odhalené a bude vybíhat do prostoru. Bude z masivu, ráda bych dřevěné nášlapy a bílé podstupně. Podlahu v obývacím pokoji tudíž zřejmě také dřevěnou, totožnou se schody (ale v kuchyni, chodbě a koupelně dlažbu, dřevo je tam pro nás nepraktické). Okna máme zlatý dub - jsou velmi velká a jsou téměř všude, v kuchyni 2x. Jaké k nim tedy zvolit dřevo na podlahu? Dub - a nevypadá rustikálně? A jaký odstín? Líbí se nám ořech, ale bojím se, aby se netloukl s okny. Některá nebudou zastíněná kvůli východům na terasu. Linku bych ráda bílou či nanejvýš smetanovou, nějak decentně kombinovanou s ořechem či něčím, co se hodí k oknům. Jakou dlažbu k lince - tmavou? Dveře budou jen na chodbě. Jaký se hodí nábytek k dubu a jaký k ořechu? Dům je jednoduchý, kompaktní. Předem děkuji, Pavla.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že kombinace dveře podlaha dub a zlatý dub okna bude tvořit dohromady hlavní strukturální prvek v interiéru. Při volbě moderního spárořezu podlahy, např. průmyslová podlaha Kantovka, je i tento materiál se svou rustikální texturou moderní. Kuchyň může být např. Hanák, typ Elegant bílá http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_elegant_bila v kombinaci ořech - bílá. Ořech je možné použít pro barevné zvýraznění části interiéru, např. TV sestavu. Doplněno o odstín tmavě šedivá nebo čokoládová na doplňcích. Celou barevnou koncepci je možné sjednotit malbou zdí ve světlé kouřové hnědé nebo smetanové, doplněné o odstín velbloudí srsti, např. na čalounění. Podlahy keramické v odstínu smetanová až béžová, např. Rako Deffile.

Dotaz   Hezký den! Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění interiéru obývacího prostoru spojeného s kuchyní a jídelnou cca 35m2, okna jih a sever. Jediná barva, která je jasná, je světle hnědočervená (snad calvados nebo třešeň), která je použita na okna a terasové dveře. Vzhledem k tomu, že právě tato barva nepatří mezi mé oblíbené, nejsem schopna doladit barvy dveří, podlahy, schodů v interiéru i nábytku, tak aby byly s touto barvou v souladu a zároveň interiér působil moderním jednoduchým dojmem. Další omezení představuje podlahové topení - snižuje výběr vhodných dřevin na podlahu. Preferovala bych průmyslovou mozaiku, ale budu vděčná za jakýkoli nápad, nějak jsem se do těch dřevin zamotala. Děkuji Andrea
Odpověď  

Dobrý den, okna v červeném odstínu je možné kombinovat ve stejné barevné skupině např. podlaha průmyslová exotická Punah, dveře třešeň, doplňkové barvy odstín smetanová do kuchyně, antracit na sezení, světle šedá na stěny + sklo. Další variantou je použití dřeviny zemitých odstínů - např. ořech na dveře i podlahu a jednu ze zdí podbarvit červenou tak, aby nám korespondovala s okny. V obou případech můžete ponechat okna bez zastínění, tj. přiznat je.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak materiálově a barevně sladit prostor ve tvaru obdélníka 7,5m x 4m. Bude zde obývák spojený s kuchyní, v obýváku dřevěné borovicové (plné) schodiště do patra. Styl klidný, domácký, spíše bych řekla "nemoderní", rozhodně žádný kov a sklo. Daná je již barva oken a vchodových dveří - zlatý dub - a jednoduchý kachlový sporák, na nějž bude navazovat kuchyň. Máme udělat v celém prostoru stejnou podlahu a nebo jinou v části kuchyně s jídelnou a jinou v obývací části? Velmi by se mi líbila dlažba Defile středně hnědá (bude podlahové topení). Kuchyně by mi nejvíc seděla VASA. Je možné kombinaci těchto materiálů a stylů použít? Jaké potom zvolit vnitřní dveře? Děkuji vám za radu.
Odpověď  

Dobrý den, prostor je řešený opravdu klasicky. Volbou borovice i kachlových kamen je vymezen styl klasický až selský. K borovicovému schodišti bych volila podlahu spíše v odstínech béžovohnědých. Defilé hnědá je poměrně dost zemitá barva. Dveře pak borovice nebo smrk. Okna zlatý dub jsou vhodná. Podlaha v celém prostoru stejná. Pak můžete probarvovat stěny výrazněji. Můžete použít taky profilované lišty - fabiony pod stropem a kované doplňky.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně výběru podlahy v propojeném obytném prostoru - obývací pokoj, jídelna a kuchyně, celkem plocha je kolem 70 m čtverečních. Rozhodujeme se mezi plovoucí podlahou laminátovou, plovoucí podlahou dřevěnou a linem - Novilon. Myslíme si, že lino by bylo velmi praktické a odolné vůči poškození, ale plovoucí podlaha by vypadala rozhodně elegantněji. Líbí se nám dřevěná, ale máme strach z poškrábání a dolíků po pádech předmětů. Jelikož plánujeme děti, asi by byl lepší odolnjší laminát. Uvažovali jsme o laminátu lepší kvality (Parador), aby to nebylo tolik studené a aby to neklapalo. Prosím, jestli nemáte nějaké zkušenosti, zda dražší laminát je opravdu kvalitou výrazně lepší oproti levným verzím. Dále prosím o radu ohledně výběru barvy podlahy do tohoto prostoru, kuchyň bude mořená třešeň, dveře jsou v barvě dubu a okna jsou kaštanová. Dále pak bych ráda znala Váš názor, jaká by se hodila barva nábytku, sedací soupravy, výmalby. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Hladíková Petra.
Odpověď  

Dobrý den, předně do obytného prostoru PVC moc nedoporučuji - z důvodu kvality povrchu a jeho spojů. Na dřevěné i plovoucí laminátové podlaze vznikají po pádu předmětu vznikají rýhy a díry. U dřevěné podlahy se dají opravit, u laminátové nikoli. Kvalita plovoucí podlahy je u dražších typů výrazně lepší. Jde tady i o kvalitu spoje, nejenom povrchu a tl. podlahové krytiny. Kvalitu povrchu si můžete srovnat u jednotlivých typů podle technického listu. Barevná kombinace – kaštan, mořená třešeň (předpokládám blížící se kaštanu) a dub je tedy již daná. Pro dokončení barevnosti existuje více variant. Můžeme se držet kontrastního daného modelu – podlaha kaštan (sytější), dveře dub, nábytek dub, malba zdí světlejší béžová nebo režná. Nebo je možné volit podlahu dub a nábytek v odstínu třešně v kombinaci se sytější malbou (červeno hnědá nebo karamelová). Tato varianta více zaplňuje prostor. Další dřeviny bych nedoporučovala. U obou variant volte spíše teplé odstíny – pro klidnější působení tón v tónu . Výraznější kontrast volte s citem. Před realizací si udělejte vzorkovnici všech prvků. Je to důležité, laminátové podlahy (např. dubové) mají velice rozdílné odstíny.

Dotaz   Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. S manželom rekonštrujeme dom a v najbližšej dobe nás čaká výber okien. Rada by som poznala Váš názor, akú farbu okien zvoliť (vyberáme plastové okná). Strecha je Bramac - hnedá, vyvýšená pivnica je obložená pieskovcom naružovelej farby (viz foto). Fasádu by som dala asi niečo jemné v škále biela káva až stredný oker (eště presne nemám rozmyslené, možno aj kombináciu dvoch farieb, mate lepší nápad?). Najvačšia čelná stena je na JZ strane a keďže sme prvy dom aj najviac vystavená na obdiv. Dom je v malej dedinke, v krásnom zelenom prostredí. V akej farbe potom volit palubky pod strechu a zábradlie a pergolu na terasu? Mali by byť vo farbe okien, alebo strechy? Ďakujem Hřebíčková
Odpověď  

Dobrý deň, bohužiaľ sa mi nedarí otvoriť prílohu. Strecha Bramac – hnedá vynikne velmi pekne v kombinácii okien odtien zlatý dub alebo teak.Všetky viditelné drevené konštrukcie by mali byť domorené do tohoto odtieňa. Odtieň fasády može byť tak ako ho uvádzate a odtieň pieskovca možete opakovat na komunikačních zónach – betónová dlažba imitácia žulovej kocky. Dalšia výraznejšia kombinácia je voliť farbu červenú - k naružovelému pieskovcu bude zaujímavá a komunikáte pieskovcové.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový dům. Podlaha bude plovoucí - barva tmavý ořech, okna a nábytek máme v barvě břízy, i když stejné nejsou, okna jsou tmavší... Jaké dveře byste doporučovala? Břízu nebo ořech, či úplně jiné? Mezi halou, obývákem a kuchyní dveře nebudou - budou do ložnice (také podlaha ořech), dětských pokojů (podlaha ořech-orient), WC a koupelny (dlažba). Děkuji, Eva
Odpověď  

Dobrý den, pokud vám to prostor dovolí, je možné použít dveře ořech. Tato kombinace bude tmavší, hmotově a materiálově vyvážená a stejnoměrná. Je možné taky použít dveře v materiálu Zebrano. Odstínově je v této dýze jak ořech, tak bříza nebo spíše sytější bříza. V případě použití Zebrana pak interiér dolaďte velice jednoduše, tím necháte vyniknout kresbu.

<< zpět ( stránka 1 / 28 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |8 |9 |10 |11 |12 |13 |14 |15 |16 |17 |18 |19 |20 |21 |22 |23 |24 |25 |26 |27 |28 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře