Pragointerier

podlaha - plovoucí podlaha

Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci staršího jednopatrového domu. V přízemí chceme podlahové topení. Nevíme, jaký typ a barvu podlahy zvolit v prostoru obývák-kuchyň, který je řešen do tvaru L a je otevřený. Ještě musím podotknout, že prostor je celkově menší a v obýváku budou krbová kamna. Přemýšleli jsme o Marmoleu. Jaký názor máze na tento materiál Vy? Popřípadě, jaký jiný by jste nám doporučila. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, volba podlahy je spjatá s volbou dveří a pak celého interiéru. V menších prostorách je dobré volit podlahu světlejší trendově nadčasové jsou teplé medové odstíny středoevropských dřevin. Marmoleum je tvrdý snadno udržovatelný podlahový materiál. Již na trhu nabízí desky tl. 5-8mm (podobně jako plovoucí podlaha) nebo pásy. Spíše bych se přikláněla k tomuto formátu – míň svárů. Ke krbovým kamnům klasickým by odstín dřeva byl vhodnější. K moderním je vhodná spíše uni barva a zase světlejší např. béžová , kouřově hnědá.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Bydlíme ve 3.patře panelákového bytu. Při rekonstrukci jsme nechali odstranit panel mezi obývacím pokojem a chodbou. Položili jsme koberec, který chceme vyměnit za jiný typ podlahy. Jsem zoufalá. Uvažujeme o parketách, na internetu jsem četla o Marmoleu. Plovoucí podlaha prý studí a duní. Prosím o Váš názor. Je to nemalá investice a nemám zkušenost ani s jedním. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, jestliže chcete dosáhnout viditelného dlouholetého zkvalitnění bydlení, pak Vám doporučuji použít podlahu parketovou masivní. Je to přírodní materiál, při poškození ho jednoduše přebrousíte. Dnes jsou na trhu nádherné podlahy z exotických dřevin, např. firma Fimlux, typ KERANJI (foto v příloze).
Dotaz   Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na to, jaký povrch by byl nejvhodnější (a i cenově přijatelný) na betonové schodiště, dosud pouze natírané barvou. Jedná se o schody do tvaru "L." U vchodových dveří je chladněji. Plocha v ohybu schodiště slouží jako přezouvací, je zde uložen i botník, takže je celkem dost namáhané. Byl by vhodný nějaký typ dlaždic či něco jiného? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, na podobný dotaz jsem již odpovídala, proto můžete využít odpovědi na dotazy Vašich předchůdců. Ve Vašem případě můžete použít keramickou dlažbu, nebo pro zateplení plovoucí podlahu tl. 7-9mm (z důvodu výšky prvního a posledního stupně). Dlažba má celkově vyšší odolnost proti otěru a také vyšší tvrdost, než plovoucí podlaha. Z hlediska funkčnosti můžete na podestu schodiště použít dočišťovací koberec a před i za vstupní dveře čistící rohože zapuštěné do podlahy.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu barevného provedení (plovoucí podlaha, int. dveře, schodiště, stěny) společného prostoru. Popis prostoru: cca 40m2 (obyvák+jídelna). Barva oken teak, jídelna umístěna tak, že dvě stěny vedle sebe tvoří velké tříkřídlé prosklené dveře 3metry široké. Tzn. hodně světla. Chtěla bych prostor opticky působící vzdušně, svěže,čistě ale zároveň teple. Místnost spíše opticky zvětšit než zmenšit. Vstup do této společné místnosti je z chodby, kde je umístěno schodiště a proto vstup je vymyšlen a připraven na posuvné dveře v šíři 130cm, představa je nechat je celoskleněné z důvodu dostání denního světla do prostoru schodiště. Myslíte, že když tento prostor ponechám bez zárubní,bude to opticky působit větší, přece jenom šíře pro posuvné dveře není největší a myslím si, že vytvořením zárubní tak otvor opticky spíše zmenším. V ob.místnosti bude také krb, který chceme obložit červenými lícovými cihlami. Poraďte jak barevně sjednotit celý interiér. Co se týká int. dveří do ostatních místností, líbí se mi Harmonie typ 40 od Sapeli, ale nevím jak sladit barvu. Vím, spousta dotazů, ale přesto děkuji za Vaší odpověď a přeji pěkný den Hanka
Odpověď   Dobrý den, dveře ponechejte určitě celoskleněné bez zárubní budete mít optické propojení s interiérem již z chodby (velice působivé). Podlahy by měly pak být stejné v chodbě i v obytném prostoru. Podlaha pařený buk, okna Teak, dveře buk, schodiště stejné jako podlaha pařený buk (v případě, že použijete podlahu plovoucí se tato dá použít i na obklad schodiště). Doplňková barva červená (sedací souprava, stínítka svítidla, umělecké předměty velkoformátové pro vyvážení velikosti oken), malba zdí světle kouřová až smetanová.
Dotaz   Dobrý den. Jakou dýhu na dveře interieru doporučíte, jestliže plovoucí podlaha je dřevo - dub a jakých odstínů stěn by bylo dobré použít. Za odpověď předem děkuji.
Odpověď   Dobrý den, k dubové podlaze ráda kombinuji dveře z bukové dýhy přimořeno na dub. Buk má nevýraznou texturu a prostor pak nepůsobí jako dubová krabice. Malba zdí záleží na typu místnosti – obytný prostor spíše teplé nebo neutrální ložnicová část studené odstíny, ale pozor ne agresivní.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru odstínu dveří. Máme vybrané dveře SAPELI AKORD model 10, prosklené model 40. Obývací pokoj je spojený s kuchyní, zde je dřevěná plovoucí podlaha UNIVERSAL BUK ACCENT. Kuch. linka je od spol. Sykora folie Plum. Je vhodný výběr dveří dýha buk, nebo je lepší zvolit výraznější barvu, jakou skleněnou výplň? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, odstín dveří může zůstat stejný jako podlaha tj. buk protože kuchyň PLUM je velice výrazná sama o sobě a podlaha je v nejsvětlejším odstínu z dezénu kuchyně. Skleněná výplň sklo čiré dveře jsou již dozdobeny bočním pruhem . Pak můžete použít v obytném prostoru nábytek ve stejném provedení jako kuchyň v případě, že to bude nízká sestava TV.
Dotaz   Dobrý den, chci se zeptat - budeme dělat podlahy v novém domku, kde v přízemí bude plovoucí podlaha. Od prostředka této podlahy vedou schody do patra, kde bude lino a nevíme, čím pokrýt tyto betonové schody, jestli tou samou plovoučkou, nebo jestli by nevadila dlažba. Ta by se mi líbila z důvodu odolnosti. Nevím, jestli by nebylo divné mít 3 druhy pokrytin v domku. Pokud by to nevadilo, tak nevím, jestli dlažbu sladit s tou plovoučkou, aby to bylo nenápadné, nebo naopak udělat kontrast. Příp. jestli by se ty schody dali vyřešit ještě jakkoliv jinak.
Odpověď   Dobrý den, použití podlahy plovoucí je barevně i materiálově nejlepší. V případě použití dlažby je možné použít odstín jednobarevný blížící se odstínu podlahy laminátové s minimalizováním spár. Taky je možné udělat podstupně keramická dlažba a stupně s plovoucí podlahy. Záleží na prostoru se schodištěm.
Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit, v jaké barvě pořídit kuchyň. Bude to kk do tvaru U (bez okna- tmavý prostor), spojený s obývacím pokojem. Zaujímat bude asi 1/3 celého prostoru. V celém pokoji je položena plovoucí podlaha v odstínu třešeň. Kromě různých tradičních odstínů dřeva (olše?) jsem uvažovala i o hnědočervené, zjemněné v horních skřínkách výplní skla. Nebude to moc tmavé? Je lepší světlejsí odstín? Děkuji za radu!
Odpověď   Dobrý den. V případě, že chcete docílit vzdušný a moderní vzhled prostoru bych odstín dřeva na kuchyni nedoporučovala. Třešňovou podlahu a bukové dveře můžeme doplnit odstínem červené - lakované přední fronty na kuchyni a smetanovým odstínem malby bude to výraznější barevná kombinace a prostor bude více vyplňovat. Nebo jemnější zvolit smetanovou až světle béžovou na kuchyni a červenou jako doplňkovou barvu v prostoru např. sezení umělecké díla, svítidla. Souhlasím s odlehčením sestavy v horních částech skříněk sklem ev. světlým odstínem předních frontů.
Dotaz   Dobrý den, paní Milico, potřeboval bych poradit s výběrem podlahové kritiny do bytu 1+KK 5x5,5m. Součástí bytu je kuchyňská linka (oddělena příčkou), černý nábytek a plovoucí podlaha na které je položený koberec - viz.foto. Přáním majitelky bytu je, aby byla pl. podlaha chráněná, přesto bych rád, a to hlavně z praktického důvodu stávající koberec vyměnil za nějakou jinou podlahovou kritinu. Nevím si, ale rady, a to jak s výběrem kritiny, tak i s výběrem barevností. Dále bych Vás chtěl poprosit o radu ohledně výmalby - mám malovat celý byt nebo jen část... a jakou barvu zvolit,aby byt pusobil i se stávajícím nábytkem útulně? Předem děkuji za odpověď Karel
Odpověď   Dobrý den, z mého pohledu by bylo lepší domluvit se s majitelkou k souhlasu užívat podlahu stávající. Je nelogické chránit stávající podlahu jinou podlahovou krytinou. Možná výše Vaší investice do nové podlahy by majitelku přesvědčila. Je vidět podlahové lišty v odstínu buku jako dveře. Je lepší volit výmalbu celého prostoru a volbou odstínu udělat celek tj. chodba světlejší odstín obytný prostor sytější odstín tón v tónu. K odstínu kuchyně a vzhledem k velikosti prostoru bych volila spíše malbu v odstínu kouřové hnědé. Jako doplňkovou barvu i z důvodu zútulnění prostoru, pak odstín červené nebo oranžové (např. sezení, kusový koberec, jeden velký obraz…), která je vhodná jak k dubu na kuchyni tak k černému nábytku. Volbou podlahy PVC v odstínu buku prostor sjednotíte a usnadníte si údržbu.
Dotaz   V obýváku máme modrou sedačku. Plovoucí podlaha a dveře jsou v barvě buku. Momentálně mám stěny a doplňky laděné do oranžova. Chtěla bych změnu a prosím o radu, jaká by byla vhodná barva k modré sedačce. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, nejvhodnější je odstín žluté (v barevném kruhu stojí proti modré). Další možností je zvolit odstín světlounce modré na zdi a smetanové až béžové na doplňcích (textilie, jídelní servis,…)

Dotaz   Dobrý den, hledáme inspiraci pro zařízení malého řadového domečku. Poradíte nám prosím, jak umístit kuchyň v obývacím pokoji a jak vše sladit dohromady, včetně barevmateriálů a výmalby? Podlaha a schodiště: plovoucí podlaha Forte Struktur bude mít barvu buk 720. Francouské třídílné okno s výhledem do zahrady je z bílého plastu. Vedle schodiště budou krbová kamna nebo krbová vložka. Do prostoru potřebujeme umístit kuchyň se spotřebiči, jídelní stůl a židle, rozkládací sedačku a pohodlná křesla, konferenční stolek, knihovnu, TV, osvětlení. Máme představu světlých teplých ( útulných) barev. Dveře v ostatních prosorech budou Sapeli standart folie buk, model 30 sklo satináto bílé. Děkuji předem za inspirace. Lenka
Odpověď  

Dobrý den, dispozici musíte rozdělit na obývací část s krbem, jídelní část přechodovou a kuchyň – kuchyňská linka. Umístění vychází z možností vašich prostor. Ty nemám k dispozici. Každopádně umístění sezení je dobré volit tak, že máte výhled na větší část místnosti se zachováním výhledu na zahradu. TV sestavu je možné situovat pohledově ke krbu nebo v případě, že to bude povolovat dispozice - TV proti krbu.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jakou barvu použít na výmalbu kuchyně a obýváku. Mísnosti jsou propojené, odděluje je barový pult vyzděný z červených cihel, také krb v obýváku je obložen těmito cihličkami a parapety jsou také v této barvě. Kuchyňská linka je v kombinaci kalvádos - bříza, podlaha světlá dlažba. V obýváku je plovoucí podlaha odstín hruška medová. Chtěla jsem použít hnědo červenou barvu v kombinaci s béžovou,nebo zelenkavou. Jaké doplňky by se nejlépe hodily k těmto barvám. Prosím o váš názor. Děkuji Fránková
Odpověď   Dobrý den, použití materiálu Calvados /Hruška jsou příliš výrazné – osobně je nepoužívám. Další materiál hruška a výrazné režné zdivo a světlá dlažba – podle mého názoru máte v interiéru příliš mnoho přechodů materiálu a doporučovala bych ho zklidnit. Na malby použít režný přírodní odstín a doplňkovou barvu červená, červenohnědá + v jemných detailech je možná i zelená .

Dotaz   Dobrý den, potřebovali bychom poradit se sladěním "dřevěných" prvků novostavby rodinného domu. 1) Líbí se nám světlé odstíny, takže v interiéru bude převládat lamino v imitaci buku (plovoucí podlaha, nábytek i dveře, kuchyňská linka v kombinaci buk-vanilka, dlažba u linky a obklady bordó, na zdech pravděpodobně světle zelená). Máme ale trochu strach, aby tak nebylo "přebukováno". 2) Jaký odstín okenních rámů, vchodových dveří, garážových vrat a podbití střechy bychom měli zvolit, aby okenní rámy zevnitř ladily s interiérem? Děkujeme za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, v případě že zvolíte stejný odstín buku na všech zmiňovaných konstrukcích bude prostor působit nevýrazně a jednolitě. Bylo by vhodné použít v tomto případě sytější odstín na podlahu a dveře, světlejší na nábytek. Odstín bordové je už poměrně sytý, doporučovala bych proto volit odstín mezi bukem a bordovou červenohnědou, na zdi světle kouřová – světle béžová a jako doplňkovou ponechat vanilkovou až žlutou. Venkovní tesařské konstrukce a okna ve stejném odstínu sytější k buku, ale v medových tónech např. vlašský ořech – záleží na dodavateli odstínově se poměrně liší.

Dotaz   Potřebuji poradit, jak vymalovat kuchyň s obývacím pokojem, když kuchyňská linka je leskle červená, sedačka je také v červené barvě. Skříňky jsou v kombinaci buk a javor, plovoucí podlaha je světlá. Děkuji
Odpověď   Dobrý den. Materiálová kombinace kuchyně je poměrně pestrá. K červenému odstínu a buku je vhodná šedivá . Můžete volit i imitace betonu, a to stěrkou.
Dotaz   Dobrý den. Obývací pokoj s jídelním stolem, plovoucí podlaha. Jak zvolit koberec? Chceme buď jeden (ale ne ode zdi ke zdi), nebo dva menší – jeden k jídelnímu stolu a druhý k sedačce. Jakou máme vybrat barvu koberce? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, koberec je v obytných prostorech dle nových trendů chápán jako doplněk. Odstín se volí podle čalounění sedačky a podle odstínu zdí. K jídelnímu stolu koberec vůbec nedoporučuji – z provozního i praktického hlediska.

Dotaz   Dobrý den. Obývací pokoj s jídelním stolem, plovoucí podlaha. Jak zvolit koberec? Jeden, ale ne ode zdi ke zdi, nebo dva - k jídelnímu stolu a k sedačce. K čemu přihlížet při výběru barvy koberce? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, nedoporučuji koberec pod jídelní stůl z důvodu hygieny a údržby. Vhodný a příjemný je u konferenčního stolku. Barvy a vzory se dolaďují k interiéru, základní odstín spíše v barvách zdí a detail vzoru v doplňkových barvách v interiéru. Samozřejmě záleží na stylu zařízení, v určitých případech je volba velice výrazného koberce důležitá.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, jak barevně sladit okna a podlahu s kuchyňskou linkou a vybavením do obývacího pokoje. Obývací pokoj od kuchyně dělí schodiště, kde jsou schodnice a madla zábradlí v barvě oken, konsrukce je kovová. Okna jsou dřevená v barvě třešeň - calvados, plovoucí podlaha ořech, dveře prosklené bílé, stěny bílé a celá místnost je světlá. V kuchyňském koutu si představujeme dlažbu, poradíte jakou? Domek je moderni, proto i kuchyňskou linku si představuji moderní, uvažuji nad kombinací barev u kuchyňské linky antracitová bílá šedá. Prosím poraďte, jak to všechno sladit, aby celý interiér působil pěkně moderně, ale ne studeně. Přikládám soubory s barvou podlahy a dispozicí pokoje. Předem moc děkuji za vaši radu. Eva
Odpověď  

Dobrý den, kombinace ořechové podlahy a dřeva Calvados na schodišti se nutně musí doladit (zemitý ořech – teplý červený Calvados). V prostoru by měla být použitá barva červená. Jako doplnění je velice efektní použít odstíny světlé šedivé na zdi a antracitové v detailu. V příloze uvádím možnou kombinaci. Firma Hanák nabízí v tomto barevném provedení kuchyňskou sestavu typ Compact.

Dotaz   Dobrý den, máme nový domeček a čeká nás sladit schodiště, plovoucí podlahy a dveře. Prošli jsme různá studia a stále nevíme jak na to. Máme z toho trochu obavy. Docela nás zaujala tato kombinace: Ořechové dveře, plovoucí podlaha by byla ořech přírodní s parketovým vzorem - 3 pásy, což je od tmava do světla a k tomu dubové schodiště. Další možností by byla ořechová podlaha a dubové dveře a schodiště. Hodí se to vůbec k sobě? Předem moc děkuji.
Odpověď   Dobrý den, ořech je velice krásná dřevina a v případě, že máte malý domeček, je ho potřeba používat s citem a jemně. Doporučovala bych ho použít jako hlavní výrazový prvek na podlahu a schodiště (v případě, že jsou ve stejném prostoru). Osobně raději volím k tomuto materiálu nejsvětlejší odstín z podlahy. Může to být bělený ořech nebo dub na dveře. Nebo, a to je malinko světlejší kombinace k ořechu, bříza přírodní. Přírodní dub je nažloutlý a sám osobě má výraznou texturu. Myslím, že prostor bychom docela zaplnili, a to zatím mluvíme jenom o stavebních prvcích.

Dotaz   Dobrý den, měla bych ještě jeden dotaz ohledně dvěří, podlah a schodiště. Moc se nám líbí i dveře zebráno od Sapeli, ale nevíme v jakém provedení by mohla být plovoucí podlaha a schodiště. Děkuji Radka
Odpověď   Dobrý den, v případě použití exotické dýhy Zebrano na dveře je vhodné použít materiál na podlahu a schodiště v jednom z odstínů z této dýhy. Osobně se mi líbí nejtmavší, záleží ovšem na velikosti a členitosti prostoru. Takže nejtmavší - ořech, střední - dub, světlý – bříza.

Dotaz   Dobrý den, moc prosím o radu. Zcela rekonstruujeme byt 3+1 v panelovém domě. Mezi kuchyní a obývacím pokojem jsme probourali příčku a nevíme, jak tyto dvě místnosti sladit. Nová kuchyň bude v barvě vanilky s korpusem v barvě ořech. Plastová okna jsou bílá. V kuchyni bude dlažba a do obývacího pokoje bychom chtěli plovoucí podlahu. Nevíme, jakou zvolit barvu podlahy, vstupních dveří a nábytku do obývacího pokoje. Plovoucí podlaha se nám líbí v barvě dubu. Uvažovala jsem o sedací soupravě v oranžové barvě. Jakou zvolit barvu zdí? Moc vám děkuji, Novotná
Odpověď  

Dobrý den, ořech a dub jsou odstíny, které mají výraznou texturu. Ořech je tmavě hnědý a dub světlehnědý nažloutlý. Tuto barevnou kombinaci je možné doplnit o nenápadnou podlahu, např. Sandstone RAKO DAASA271 s lehkým žilkováním v oranžových odstínech. K tomu sedací soupravu, temně oranžovou nebo oranžově hnědou. Dveře ve stejném provedení jako podlaha, tj. dub, nábytek ořech. Odstín malby vzhledem k malému prostoru spíše smetanový až smetanově žlutý.

Dotaz   Dobrý den, do obývacího pokoje v kompletně zrekonstruovaném panelákovém bytě chceme koupit novou rohovou sedací soupravu a rádi bychom Vás poprosili o radu při výběru barvy sedačky. Popis místnosti: plovoucí podlaha olše, strop bílá, stěna na proti sedačce (hlavní stěna) světlá okrovo-žlutá, ostatní stěny téměř bílá (slonová kost), nábytek calvados, okno i balkónové dveře bílé, doplňky jsou většinou červeno-oranžové (květináče, svíčky). Z obýváku je zvětšený dveřní otvor přes kuchyň do předsíně, linka calvados, barva stěn sytě oranžová, strop bílá. Sedačka bude z jedné části pod oknem a bude z ní výhled do kuchyně a předsíně. Okno je bez záclon, jen uvažujeme o závěsech, o jejichž barvě také nemáme jasno. Děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den, k této barevné kombinaci bych doporučovala odstíny spíše neutrální. Teplých barev je tam poměrně dost. Další argument je hmotová velikost sezení. Odstíny spíše světlejší např. smetanová bílá, světle šedivá. K této barevnosti zastínění japonské žaluzie (např. IKEA) v kombinaci se závěsy ve světlých smetanových odstínech.

Dotaz   Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit, jakou postel a doplňky (květináče) dát do ložnice, kde je plovoucí podlaha pekanový ořech a vymalováno šedou? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha typu pekanový ořech je velice výrazná. Doporučuji volit lůžko ve světlejším odstínu, např. bříza. Doplňky lesklý chrom, zastínění oken Organza lesklá v odstínu kovovém. Je možné volit lůžko v sytějším moření a kombinace červených a antracitových odstínů.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně výběru podlahy v propojeném obytném prostoru - obývací pokoj, jídelna a kuchyně, celkem plocha je kolem 70 m čtverečních. Rozhodujeme se mezi plovoucí podlahou laminátovou, plovoucí podlahou dřevěnou a linem - Novilon. Myslíme si, že lino by bylo velmi praktické a odolné vůči poškození, ale plovoucí podlaha by vypadala rozhodně elegantněji. Líbí se nám dřevěná, ale máme strach z poškrábání a dolíků po pádech předmětů. Jelikož plánujeme děti, asi by byl lepší odolnjší laminát. Uvažovali jsme o laminátu lepší kvality (Parador), aby to nebylo tolik studené a aby to neklapalo. Prosím, jestli nemáte nějaké zkušenosti, zda dražší laminát je opravdu kvalitou výrazně lepší oproti levným verzím. Dále prosím o radu ohledně výběru barvy podlahy do tohoto prostoru, kuchyň bude mořená třešeň, dveře jsou v barvě dubu a okna jsou kaštanová. Dále pak bych ráda znala Váš názor, jaká by se hodila barva nábytku, sedací soupravy, výmalby. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Hladíková Petra.
Odpověď  

Dobrý den, předně do obytného prostoru PVC moc nedoporučuji - z důvodu kvality povrchu a jeho spojů. Na dřevěné i plovoucí laminátové podlaze vznikají po pádu předmětu vznikají rýhy a díry. U dřevěné podlahy se dají opravit, u laminátové nikoli. Kvalita plovoucí podlahy je u dražších typů výrazně lepší. Jde tady i o kvalitu spoje, nejenom povrchu a tl. podlahové krytiny. Kvalitu povrchu si můžete srovnat u jednotlivých typů podle technického listu. Barevná kombinace – kaštan, mořená třešeň (předpokládám blížící se kaštanu) a dub je tedy již daná. Pro dokončení barevnosti existuje více variant. Můžeme se držet kontrastního daného modelu – podlaha kaštan (sytější), dveře dub, nábytek dub, malba zdí světlejší béžová nebo režná. Nebo je možné volit podlahu dub a nábytek v odstínu třešně v kombinaci se sytější malbou (červeno hnědá nebo karamelová). Tato varianta více zaplňuje prostor. Další dřeviny bych nedoporučovala. U obou variant volte spíše teplé odstíny – pro klidnější působení tón v tónu . Výraznější kontrast volte s citem. Před realizací si udělejte vzorkovnici všech prvků. Je to důležité, laminátové podlahy (např. dubové) mají velice rozdílné odstíny.

Dotaz   Prosím o radu, jak barevně sladit interiér obývacího pokoj spojený s kuchyní. Je obdélníkového tvaru, 3,85 m široký a 10 m dlouhý.Kuchyň je tmavě hnědá s nerez spotřebiči, plovoucí podlaha a dveře v barvě buk, gauč oranžový. Zasílám foto. Jakou barvu zvolit na zdi a na nábytek? Místnost je hodně prosvětlená, jsou tam tři francouzská okna a jedno klasické, děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, na jedné straně tmavě hnědá vystupuje výrazně z prostoru, na druhé je zatím doplněna o odstín buku a oranžový odstín sezení. Tyto barvy jsou poněkud kontrastní, ale ve vašem obdélníku je můžeme vhodně využít k potlačení dlouhého prostoru. Třeba podbarvením kratší zdi stejnou, eventuelně o stupeň světlejší malbou v odstínu hnědé. Doplňková barva dlouhých zdí může být světlounce hnědá nebo lehce meruňková. Nábytek buk nebo světlý ořech.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při výběru interiérových dveří SAPELI, a to jaký zvolit typ a dýhu. Jedná se o dveře posuvné na stěnu a lamelové. V předsíni (3,50 x 1,62 je položena plovoucí podlaha, odstín jilm. Dveře vedou do koupelny, která je společná s WC, kuchyně a ložnice. Do obývacího pokoje je volný vstup s obloukem. Mezi ložnicí a obývacím pokojem jsme postavili šatnu. Celková šíře šatny 1,55 cm. Vstup do šatny bude tvořen dřevěnou pevnou částí šíře 2 x 34 cm a posuvnými dveřmi 2 x 32 cm. Chtěli bychom nějak kombinovat buď dveře nebo pevné části s ratanem. Do koupelny a kuchyně přijdou posuvné dveře na stěnu, ale nemůžeme se rozhodnout s výběrem typu dveří, hlavně dýhu, sklo i barvu skla, případně, zda použít nějaký vzor na sklo. Do ložnice musíme zvolit lamelové harmonikové nebo skládací dveře kvůli malému prostoru v předsíni i v ložnici. Také nevíme, máme-li volit dveře plné nebo se skleněnou výplní (se vzorem), popřípadě s ratanovou mřížkou. Ještě bych Vás chtěla poprosit o doporučení odstínu malby do předsíně, případně i do obývacího pokoje. Tam je plovoucí podlaha v odstínu třešeň a nábytek tmavší dýhy, ale nevíme přesně jaké. Kvůli malé předsíni jsme chtěli zvolit co nejsvětlejší dýhu. To je podle mého názoru javor, ale dýhy prý časem tmavnou. Proto nevíme, jakým způsobem to vyřešit. Současně v předsíni chceme zhotovit i menší stěnu na kabáty, 3-4 věšáky se zrcadlem a menší botník. Máme na předsíňovou stěnu použít stejnou dýhu jako na dveře? Vím, že můj dotaz je trochu rozsáhlý, ale byla bych moc vděčná za odpověď. Děkuji Vám za ochotu Irena Kudová
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych volila dveře ve stejném provedení jako podlahu, tj. jasan prosklení např. sklo typ Pavé bílé www.vvsklo.eu spíše beze vzoru. Do ložnice pak dveře zalamovací ½. Javorové dřevo časem výrazně žloutne. V prostoru chodby, která je poměrně plná, je pak vhodné volit zajímavou výplň na dveře šatní skříně (korpus může být v provedení DTD lamino bříza). Tato může mít pevný obvod plošný ratan a výplň jemný proplétaný ratan v nerez rámečku. Další části (např. věšák) spíše kovové, např. nerez plech a botník světle šedý. Další dřevo nebo jeho imitace by prostoru spíše uškodily. Tato kombinace je méně výrazná, proto si můžete dovolit na stěny použít barvu v teplých odstínech k podlaze v obývacím prostoru.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás touto cestou poprosit o radu při výběru barvy plovoucí podlahy. Máme dveře SAPELI standart buk, celobukové schodiště. Myslíte, že plovoucí podlaha Forte originál třešeň je dobrá volba, nebo by měla být plovoucí podlaha také v barvě buku? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, důležitý je celkový dojem, kterého chcete dosáhnout. Při volbě bukové podlahy můžete více zvýraznit nábytek a zdi, více experimentovat s tvary (např. i použít strukturální tapetu s velkým vzorem). Při volbě třešňové podlahy zvýrazníte více podlahu a další části interiéru je vhodné volit spíše decentní, v jemných barvách i vzorech. Samozřejmě je důležitá velikost řešeného prostoru. V případě většího se nemusíte bát jít do třešňové podlahy.

Dotaz   Dobrý den, pročítám tady Vaše odpovědi a rozhodla jsem se Vám také napsat a poprosit Vás o radu. Nyní si obnovuji obývací pokoj a nevím si rady s barvami. Mám objednanou sytě oranžovou sedací soupravu a také nábytek - dub (viz obrázek). Nyní řeším, jakou vybrat podlahu a barvu na stěny. Moc se mi líbí plovoucí podlaha třešeň, ale vůbec si nejsem jistá, zda se k sedačce a nábytku hodí... Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den, HJ.
Odpověď  

Dobrý den, k nábytku dub je vhodnější volit podlahu v odstínech jasan, javor nebo sytější variantu ořech. K oběma je vhodná oranžová. Malby pak u jasanu výraznější - klidně až k odstínům hnědé. U ořechu spíše smetanovou až béžovou. V příloze zasílám barevnost ořech - oranžová.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás znovu s prosbou o dobrou radu. Máme v bytě úzkou dlouho předsíň (150x325). Plovoucí podlaha je kombinace dubu a světlejšího (nejspíš) jasanu a vede zároveň do obývacího pokoje. Ten je vymalován šedě, neboť máme červené doplňky (židle apod.). Ale nábytek v obýváku je ve dřevě a šedém lesku. Jde mi o to, že bych v předsíni ráda zvolila botník a věšák v kombinaci červené barvy (základ nábytku, bočních stěn) s šedými dvířky. Jenže v této malé chodbě se nachází celkem 4 dveře v barvě dřeva (dle podlahy). Nebude se tolik barev bít? Nemám zvolit nábytek ve dřevě s šedými dvířky? Pro představu nábytku uvádím podobný styl od firmy hulsta: www.homestyle.cz/hulsta - předsíň - xelo - obrázek 4. S díky a přáním hezkého dne, Hana Lamošová
Odpověď  

Dobrý den, červená by předsíň prozářila, i když v těchto prostorech jsou vhodnější studené a neutrální odstíny. Při použití červené je vhodnější lakovaná deska a celý kus – botník v tomto provedení bez dalších kombinací. Jako věšák pak můžete použít desku nerez plech kotvený přímo na zeď, s háčky taky v nerez provedení.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu s barevným sladěním kuchyně částečně spojené s obývacím pokojem 160 cm dveřmi, kuchyň 5,5m * 5 metrů s 1,6m*1,6m spíží, linka do U s barem a jídelním koutem, v obývacím pokoji (cca stejně velkém) je francouzské okno a krb, jediná celá stěna je naproti dveřím z kuchyně, tam bude TV, sedací souprava umístěná v prostoru. Líbí se nám plovoucí podlaha Parador classic 1040 Olše přírodní selský vzor, dveře lamino hladké olše Sapeli nebo od Prüm olše nebo zlatý javor, kuchyň zlatá višeň (Black Red White – Diona) se světlou pracovní destkou (béžovou, krémovou, nejspíš capuccino) i podobným obkladem. U kuchyňské linky dlažba – také asi světle béžová? Je možná kombinace olše a višeň? Další barvy do kuchyně a obýváku by se nám líbily žlutá, krémová a zelená nebo i trochu červené, stěny bílé. Nelíbí se nám šedé barvy. Na chodbě bude schodiště cinkovaný buk a dlažba nejspíš Atrium od Rako, prostřední odstín. Okna jsou dřevěná smrk v středně hnědé medové barvě (tmavší než olše). Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, kombinace olše a višeň je možná. Obě dřeviny jsou do červenohnědých odstínů. Višeň je výraznější. Podlaha a dveře olše je vhodné doplnit o kuchyňskou linku v kombinaci béžová a višeň. Přední viditelné fronty více béžové a višeň jako doplňující podbarvující prvek. Deska smetanová obklad a výplně dvířek mléčné sklo. Kombinace doplňkových barev v provedení žlutá a krémová s červenou budou výrazně podtrhávat teplý nádech interiéru. Vhodnější je použít více zelené např. v odstínu olivové až k odstínům jedlové zelené. Docílíte určitého barevného kontrastu. V příloze uvádím pro představu kuchyň Diona a materiál višeň.
Dotaz   Mám středně hnědou ořechovou kuchyň od Oresi, doplněnou zelenými jablečnými obklady, tmavě šedou dlažbou a tmavě hnědou deskou. Kuchyně je do tvaru G a je v ní velké okno. Je spojena s obývákem, kde bude dubová plovoucí podlaha a komín obložený obklady, které připomínají obouchanou cihlovou zeď. Potřebuji poradit, jaké barvy mám použít na stěny kuchyně a obýváku, aby se prostor obýváku opticky zvětšil. Je velký 19m2. Jakou barvu má mít sedačka, která bude vedle komínu? Jaké barvy mají být závěsy, koberec u sedačky a doplňky? Jaké dřevo mám použít nábytek na dubovou podlahu a jaké dveře se k této podlaze hodí? V obýváku jsou dvě okna, jedno na jih a druhé na západ.V kuchyni je okno na západ. Mockrát děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den, v zatím použitých materiálech jsou jak středně syté, tak i výrazně strukturované povrchy. Ořech i dub má rustikální výraznou texturu a pro doplnění a optické zvětšení prostoru je vhodné použít neutrální malbu jak na stěnách, tak i na stropě. Vhodná je světle béžová nebo světlé cappuccino. Na čalouněných částech odstín středně béžová. Zastínění oken: záclony smetanové, rolety nebo textilní žaluzie v kombinaci středně béžová a jemná zelená. V příloze zasílám pohled na již realizovaný interiér, kde je jasně vidět gradování odstínu použitého na malbách a zastínění.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného sladění jednoho velkého prostoru. Jedná se o kuchyň propojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Kuchyně je od obývacího pokoje a jídelny oddělena schůdkem. V jídelně a v obývacím pokoji máme francouzská okna na jih, jsou tmavá v barvě třešeň. Vnitřní dveře jsou SAPELI dýha, odstín třešeň, ale jsou o pár odstínů světlejší než okna. Uvažuji o kuchyni dvířka lamino barvy krémové nebo slonové kosti kombinované s hliníkovými dvířky. Pracovní deska bude merano přírodní. Nevím, zda je to správná volba, když máme okna a dveře v odstínu třešně. V kuchyni bude položena dlažba defile lappato bílá a v obývacím pokoji a v jídelně bude plovoucí podlaha na podlahové vytápění. Ale nevím, v jakém odstínu podlahu zvolit, podle čeho se řídit. A jaký nábytek pak zvolit do obývacího pokoje a jídelny? Tyto tři místnosti tvoří cca 80 m2. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, prostor při použití oken a dveří v odstínu třešeň je vhodné doplnit o podlahu např. od firmy Heth. Buďto laminátová plovoucí, typ EM 3203 AKÁT MEDOVÝ, nebo dřevěná plovoucí, typ ETIMOE. Tímto prostor obývací zateplíme. Do kuchyně pak bílou dlažbu, vhodná je i krémová, např. typ SPIRIT RAKO (pokud to ještě můžete změnit). Přechod bude jemnější. Provedení kuchyně pak spíše v odstínu Capuccino, firma Grena s kombinací se sytými plochami v odstínu třešeň, jako jsou potravinová skříň, centrální ostrůvek s varnou deskou v prostoru obklad části kuchyně s policemi,… např. firma Hanák. Doplnění barevnosti nábytku ve světlejším odstínu, např. buk. Malby v základním odstínu světle hnědá v tónu kuchyně v kombinaci s červenou. Možné je i použití sytějších studených odstínu, např. holubí modř nebo olivová zelená.

Dotaz   Dobrý den, prosím vás o radu. Stavíme rodinný dům, jsme ve fázi hrubé stavby.Vybrali jsme si dřevěná okna v odstínu teak. Dále jsem si vyhlédla předběžně kuchyň s jídelním stolem v odstínu světlejší třešeň. Nevím však, v jakém odstínu by měly být dveře a plovoucí podlaha. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, můžeme se držet teplé barevnosti a volit podlahu v provedení buk široká prkna a dveře buk s horizontální orientací textury. Další možností je podlaha i dveře v provedení teak nebo jeho imitace. Světlejší třešeň nám pak bude prostor probarvovat do lehce červeného odstínu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak barevně domalovat obývák spojený s kuchyní. Kuchyň je bílá s tmavou ořechovou pracovní deskou, obklady jsou tmavě hnědé zebrano + bílé spáry, dlažba bílobéžová. V obýváku je plovoucí podlaha ořech, stěna kombinace tmavě hnědá-bílá-sklo a sytě jedlově zelená sedačka. Moc se mí líbí kombinace červená-zelená, ale neodvažuji se tak vymalovat. Chtěla jsem se zeptat, zda by se na zeď hodily třeba tři pruhy v jiných odstínech zelené a ještě jiné barvy, ale nevím, jakou zvolit. Moc děkuji za odpověď, Lenka.
Odpověď  

Dobrý den, sezení na zaslaném fotu je melounová žlutá. V případě, že sezení bude v odstínu jedlová zelená, je možné doplnit odstín o zelenou na zdech ve světlejším odstínu a o červenou v detailu, např. úzké proužky nad sebou ve výšce cca 90- 140cm (sezení v. cca 80cm). Zelená pod nimi sytější, mezi středně sytá a nad světlá. Dále pak můžete použít doplňky v odstínu červené (červenohnědé), např. masivní skleněná mísa, zastínění světla,…

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou barvou máme vymalovat stěny v obývacím pokoji a kuchyni (máme to spojené). Kuchyň máme v barvě třešeň a dveře také. Na podlaze v kuchyni máme světle žlutou dlažbu. Zároveň se chci zeptat, zda se bude hodit na podlahu do obývacího pokoje plovoucí podlaha též v barvě třešeň. Sedačku máme béžovo-modro-žlutou a stolek světlý. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, nevím, o jak velký prostor se jedná. V případě, že jde spíše o standard (cca 25-30m2) můžete volit podlahu v odstínu buk. Tím prostor malinko zvýrazníme na přechodu nábytek - podlaha, podlaha – dveře. Malby pak spíše v odstínech žluto béžová a doplňky modré.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o dívčí pokoj, kde má dcera tráví většinu času. Je ve tvaru obdélníku asi 6x4m, okno na východ na delší zdi. Nábytek je světlá borovice masiv. Přemýšlíme, jakou barvou vymalovat a k tomu jaký odstín plovoucích podlah? Potom jsme přemýšleli, že bychom položili nějaký dekorativní koberec. Jaký byste navrhovala? Myslíte, že vínově červený nebo oranžový pokoj je k nábytku správná volba? A jaké plovoučky, spíše světlé nebo tmavé? Moc děkuji za odpověď, Jakubíková.
Odpověď  

Dobrý den, plovoucí podlaha tmavá prostor více zateplí, ale opticky jej může zmenšit. U světlé podlahy je tomu naopak. V tomto případě bych zvolil světlou podlahu - bříza, javor a zateplil prostor právě kusovým kobercem. Dekorů a vzorů je mnoho, v případě oranžového pokoje bych volil kusový koberec s hlavní barvou sytě červenou a naopak. Pokoj bude teplý a útulný. Tyto barvy se k borovici hodí, ta má ve své struktuře rovněž barvu oranžovočervenou. Zkuste mrknout na web a vybrat koberec dle Vašeho vkusu.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při sladění barev v novém RD. V propojeném obýváku s kuchyní bude velice světlá kuchyňská linka, plovoucí podlaha s dekorem dub (spis tmavší) a světlé bukové schodiště. Prosím o radu, jakou barvu zvolit pro interiérové dveře. Tmavší jako podlaha, či světlejší jako kuchyň? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, v tomto případě bych se nebál zvolit světlejší dveře, které více vyniknou na tmavší podlaze. Dveře však budou určitě minimálně o odstín tmavší, než máte kuchyňskou linku. Další variantou je zvolit dveře a obložky ve stejném tónu, jako máte schodiště, čili buk světlý. Oba tyto významné prvky dostatečně vyniknou a interiér bude vyrovnaný a elegantní.

Dotaz   Dobrý den, právě vybíráme barvy do místností a pořád nevíme, která bude nejlepší. Máme obývák se střešními okny (je spojený s kuchyní) a je tam plovoucí podlaha - barva buk. Chodby je široká asi 1,60m a dlouhá 6m. Z ní vedou patery dveře do dalších místností. Nevíme, jestli nevymalovat stěny dvěma barvami. Nebo raději použít jen jednu a třeba jiný odstín té samé barvy? Mohli byste mi poradit? Děkuji.
Odpověď  

Raději bych volila jednu barvu a kombinovala její světlý a tmavý odstín. Více je však někdy méně a barvy na stěnách nejsou nutností. Někdy je lépe použít velký květináč s živou květinou či sušenou dekorací nebo obraz či tapetu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké barvy použít na vymalování obýváku spojeného s kuchyní. Plovoucí podlaha je odstín Woodstock (tmavší), kuchyňská linka kombinace wenge + světlá vanilka, nábytek v obýváku hnědočerná, sedačka červená kůže. Přemýšlela jsem o šedé, na jednu stěnu bych chtěla použít tapetu. Nevím ale, jaký vzor ani kombinaci barev. Díky za radu.
Odpověď  

Dobrý den, v této kombinaci jsou nejkrásnější odstíny šedivé, které zmiňujete, nebo smetanověhnědé. V příloze zasílám pohledy na tapety, které jsem nedávno navrhla do interiéru já. V ploše vynikly opravdu hodně a doplnily celkový funkcionalistický interiér o výtvarný motiv. K odstínu wenge a vanilka je možné volit i kombinaci se žlutou. Alternativou je i retro výrazný motiv, např. tapety as-creation německé, nebo tapety Ulf Moritze.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit s výběrem barvy dveří a výmalby do novostavby? V přízemí domu, t.j.chodba v obytné části, obývák, jídelna - bude lamino plovoucí podlaha mořská tráva- světlá(vyskytují se v ní barvy světle hnědá až bílá). Kuchyň lino struktura (jakoby drobné barevné kamínky zelenkavé, červené, bílé..), dlažbu chodby ve vstupní části domu ještě nemám vybranou. Prostor je opticky propojený. Kuchyňská linka-spodní skříňky kalvados, horní skříňky horský javor+sklo. Chodba je s okýnkem, avšak úzká. Zbytek prostoru je, myslím si, dostatečně prosvětlený-okno je jak v kuchyni, tak i v jídelně, v obýváku 3,5m francouzské okno. Sedací souprava je tmavě modrá, ostatní vybavení v obýváku bude nové. Představuji si odlehčené nízké a závěsné skříňky, police. Nevím, jakou barvu zvolit. V obýváku bude krb. Barev na stěnu se nebojím, přála bych si oranžovou, zelenkavou, žlutou, ale nevím, kam a jak je nakombinovat. Ráda si nechám poradit i jiné barvy. Druhá část mého dotazu se týká výběru barvy laminátové podlahy do prvního poschodí (podkrovní místnosti)- ložnice a dětského pokoje. Chodba bude lamino mořská tráva světlá, okna odstín teak (v každém pokoji jedno balkonové,v dětském pokoji navíc jedno střešní). Požadavek o radu barvy dveří je v první části mého dotazu. Předběžně mám vybranou laminátovou podlahu buk (narůžovělý odstín), nebo javor, ale ten mi připadá dosti mdlý. V dětském pokoji chci vymalovat růžovou a žlutou, zelené doplňky-poličky, kontejnery na hračky... anebo růžovou a zelenkavou (holčička-4 roky). Děkuji za radu a odpověď na asi dosti obsáhlý dotazu. Ale jeho zodpovězením mi přidáte denně pár hodin spánku navíc.
Odpověď  

Dobrý den, zajímavá podlaha imitace mořské trávy. Vhodnou dlažbou do chodby by mohla být novinka od firmy RAKO, typ Savana, v příloze pokládka rovně v pruzích. Dveře v provedení javor nebo bříza Sapeli typ Tarugo. Skříňový nábytek obývací část bříza. Malba pak může být středně sytá v odstínech oranžově béžová na stěně s policemi a TV sestavou. Zbylá část místnosti spíše odstín Capuccino. Proti sezení modrá ledová, asi přibližně jako proužek z dlažby Savana. Modrá sedací souprava by neměla být agresivní švestková. Vhodné doplňky jsou pak v odstínu načervenalém (Calvados).

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych ještě jednou poradit, čím obložit prostor kolem kuchyňské linky. Je světlá (savanská třešeň), mám zde dvě varianty: 1) plovoucí podlaha v dekoru dlažby terracotta (červenooranžová), pracovní deska a na stěně místo obkladů laminátová pracovní deska béžová žíhaná (ovšem neznám výhody a nevýhody této možnosti). 2) stejná plovoucí podlaha (ale světlejší, krémová), stejná pracovní deska a k tomu oranžové obklady na stěnu. Děkuji moc:)
Odpověď  

Dobrý den, hmotově a barevně vyváženější je světlejší varianta podlahy a deska v přibližně stejném odstínu. Horizontální plochy jsou tím stejnobarevné. Prostor mezi nimi, např. přední fronty kuchyně, v uváděné třešni. Obklady pak můžou být oranžové nebo červené, budou více vyplňující a budou kuchyň zvýrazňovat.

Dotaz   Dobrý den, chystám se stěhovat do 2+kk (65m2) v novostavbě a chtěl bych znát Váš názor na barevnost interiéru. V obytných místnostech bude plovoucí podlaha - odstín sytá třešeň, koupelna a WC dlažba černá se světle šedými obklady s prvky červené. Problém je naše malá předsíň: jakou barvu dlažby do ní zvolit? Černá by ještě víc prostor zmenšila, a tak mě napadla červená? Dále váhám nad odstínem dveří, co byste mi doporučila? Jak z mého dotazu asi vyplívá, preferuji barvy, jakými jsou bílá, šedá, červená, černá a materiály kov, sklo... Děkuji za Váš názor či jiný návrh, R.
Odpověď  

Krásný den přeji, Vaše představy jsou velice čisté a jasné, co se malé chodby týče. Dlažba černá zcela určitě prostor zmenšuje, ale takový pocit převažuje především u výmaleb stěn, takže já bych se černé dlažbě v předsíni úplně nebránila, ale jelikož je tato dlažba zvolena už v koupelně a na toaletě, bylo by určitě lepší, kdyby dlažba na chodbě byla kontrastní. Červená barva dlažby v chodbě by působila osvěžujícím dojmem (především v lesku), výmalbu v malých prostorech volte světlou, ne čistě bílou ale např. v nádechu šedé, jako doplněk k oné červené. Také by mohla být dlažba na chodbě světle šedá ( k tomu výmalba opět světlí, ale doplněná např. kontrastními horizont. pruhy opět v červené barvě). A pokud by byla dlažba navíc lesklá, prostor by určitě zvětšovala. Co se týká dveří, tak vzhledem k voleným materiálům a barvám bych nevolila dveře dýhované, ale buď hladké v jasných barvách - bílá, šedá pro toaletu či koupelnu a do dalších místností spíše celoskleněné – matované sklo, které dodává do interiéru další zajímavý prvek a efekt při nasvícení. Chodbu by toto světlo jistě opticky obohatilo, prosvětlilo a zvětšovalo.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru interiérových dveří od SAPELI. Bydlíme v třípokojovém bytě. V předsíni je dlažba v barvě bílé kávy. V obývacím pokoji je dubová dřevěná plovoucí podlaha a nábytek mořený dub v barvě hnědé až hnědočervené. Jaké dveře a v jaké dýze by byly nejvhodnější? Trošku máme obavy ze dveří v barvě dubu. Moc děkuji za radu. Nashledanou.
Odpověď  

Krásný den přeji, jelikož máte interiér s prvky dubu, jistě bych se nebála volit dub i v dýze na dveřích. Aby ale dveře nepůsobily tmavě a mohutně, z čehož máte nejspíš největší obavy, volila bych dveře s velkou částí prosklenou - např. dveře NOTE, SWING, MILANO nebo celoskleněné.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu při výběru interiérových dveří od SAPELI. Bydlíme v třípokojovém bytě. V předsíni je dlažba v barvě bílé kávy. V obývacím pokoji je dubová dřevěná plovoucí podlaha. Nábytek je mořený dub v barvě hnědé až hnědočervené. Jaké dveře a jaká dýha by byly nejvhodnější? Máme trošku obavy z dveří v dubové dýze. Děkujeme za radu.
Odpověď  

Duby mohou být světlé anebo také úplně tmavě hnědé. Snažila bych se raději přiblížit k podlaze a nábytek nechat kontrastní. Takže světlé dubové dveře. Jinak bílými dveřmi nic nezkazíte, to je jistota.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakou zvolit tapetu pod televizi, která bude na zdi . Bude bíle vymalováno, černá kožená sedačka, tmavší plovoucí podlaha a závěsy s koberečkem mají béžovou barvu. Děkuji, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, jestliže je podlaha tmavší v odstínu zemitém, tj. hnědá až hnědo-šedivá, máte dvě možnosti. Můžete volit tapetu béžovou s výrazným vzorem - budete ctít již danou barevnost. Nebo výraznou barevnost v odstínech červené, vhodná je i tajemná fialová v základu s doplněním o šedivou až černou.

Dotaz   Dobrý den, srdečně Vás zdravím a dovoluji si Vám položit otázky. Máme ve výstavbě byt 2+kk. Nyní je na nás vybrat dlažbu do kuchyně a na chodbu a plovoucí podlahu do obývacího pokoje a do ložnice. Co se týká kuchyně: je spojena s obývákem, má 6 m2 a obývák má 25 m2. V kuchyni je okno 1,4 m široké a v obývacím pokoji je 3,15 m široké, v ložnici je 2,35 m široké. Celý byt je pohledem na východ. Plovoucí podlaha by měla být buk, dub, třešeň, javor nebo ořech. Na výběr z dlažby máme tuto: travertin dar 30x30. Kuchyňskou linku bychom chtěli světlou-jasan, javor, nebo višeň marbela. Chtěli bychom, aby byt vypadal svěže, vzdušně, moderně, prostě světlý, když je docela malý. Nevíme, jak vše nakombinovat, aby to vypadalo dobře. Koupelnu máme žluto-oranžovou. Máme si dát stejnou podlahu jak do ložnice, tak i do obýváku? Dveře zvolit v barvě podlahy? Dveře máme plné-buk. Okna a parapety jsou bílé. Budeme Vám vděčni za jakoukoliv myšlenku. Přeji hezký den, Baroňová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jestliže již máte zvolené dveře, volte také podlahu ve stejném odstínu. Je to malý byt - prostor se tak sjednotí. Podlaha v obývacím pokoji, ale také v ložnici tedy v buku. Kuchyňskou linku volte v odstínu spíše v javoru popř. jasanu. V kombinaci s podlahou odstínu 35035 popř. na chodbě, která bude nejspíš malá a tmavší volte ještě světlejší odstín 35030. Výraznějšími prvky v bytě může být sedací souprava v odstínech (červená, čokoládová) s doplňky ve smetanových a červených odstínech. Výmalba smetanová. Můžete zvýraznit jednu stěnu proti oknu za sedací soupravou - červená, čokoládová.

Dotaz   Vážená paní architektko, rádi bychom Vás poprosili o radu. Vlastníme byt 2+1 a nyní řešíme, jak zařídit obývací pokoj (nákres v příloze), ve kterém plánujeme i spaní. Nevíme, jak rozmístit nábytek (postele, konferenční stolek, TV apod.) tak, abychom mohli pozvat i návštěvu. Plánujeme koupi dvojpostele s úložným prostorem, ne výklopné. V místnosti je plovoucí podlaha buk, bílé plastové okno na JV, dveře budou posuvné. Jelikož chceme i vymalovat, prosíme tímto i o jemné barevné řešení + doplňky. Nabízí se nám bohužel malý prostor, ale jinou možnost v současné době nemáme. Hezký den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Prostor to není velký, ale posílám základní možné uspořádání nábytku. Barvy volte do malého prostoru světlé. Výmalba může být výraznější na kratší stěně za postelí (červená, oranžová). Zbylé stěny vymalujte v odstínech slonová kost s výraznějšími doplňky - vínová, čokoládová. Sedačku volte opět výraznější (čokoládová, vínová). Koberec pod konferenční stůl volte světle krémový, odstín slonová kost. Nábytek v buku, jasanu, či javoru.

Dotaz   Dobrý den. Mohla byste mi poradit, jak se udržuje plovoucí podlaha marmoleum-clickova verze? Právě jsme ji s manželem položili a nevíme, zda ji máme něčím naimpregnovat. Jak se dále průběžně udržuje? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud je mi známo, není potřeba speciální údržba. Běžné čištění se provádí nasucho pomocí prachového mopu. Podrobné informace ohledně údržby byste měli získat u konkrétního výrobce své podlahy, popř. v příbalovém letáku.

Dotaz   Dobrý den, měla bych dotaz ohledně podlahy do obývacího pokoje. Dosud jsme měli koberec, ale protože celý obývák předěláváme, rozhodli jsme se i pro změnu podlahy. Máme dvouleté mimčo, a tak bych se chtěla zeptat, zda je vhodná plovoucí podlaha.Co se týče barvy, myslela jsem na nějaký tmavší odstín, jako je např. ořech. Budeme mít bíle vymalováno, kobereček, závěsy, sedačka a tapeta pod televizi, která je na zdi, mají barvu béžovou, nábytek bych chtěla sladit s podlahou a zároveň se sedačkou, takže něco jako ořech s vanilkou. Jaký je Váš názor na toto sladění barev? Moc děkuji, Petra.
Odpověď  

Barevné sladění je velmi dobře vybrané, chválím. Pro oživení použijte koberec k pohovce a polštářky na pohovku v nějaké výraznější barvě.

Dotaz   Dobrý den, prosila bych o radu, jaké použít interiérové barvy na stěny a sloupy v otevřeném prostoru jídelna/kuchyň/obývák v novém RD. V kuchyni bude plovoucí podlaha krémová s dekorem dlaždic, kuchyňská linka světlá dýha s obklady terracotta (hnědo-béžovo-červené). V jídelně, obýváku a pod schody bude plovoucí podlaha dub antik. Sedačka je oranžová. Jídelna je orientována na S, kuchyň na J, obývák na JZ. Přikládám nákres - je to výřez pouze zmíněného prostoru. Děkuji moc:)
Odpověď  

Foto není přiloženo. Obecně bych doporučila sloupy ponechat bílé, maximálně ve velmi světlé smetanové barvě a potom bych barevně řešila pouze některé stěny. Rozhodně by se daly použít všechny odstíny pískové až okrové barvy, dále pak odstíny teracoty nebo hnědé. Abych mohla lépe poradit, potřebuji fotky.

Dotaz   Dobrý den, chtěli jsme rekonstruovat obývací pokoj, ale asi zůstaneme jen u výmalby. Poradíte nám, jak pokoj doladit? Současná barva je na všech stěnách stejná - lehce meruňkově oranžová, šikminy + strop bílý. Přijde mi taková fádní. Členila byste stěny do více barev? Popřípadě změnila byste doplňky? Nemáme tam příliš mnoho kytek? Pokoj je spojen průchodem 1,5m s kuchyní. Zvolit tam stejné barvy? A dalo by se na dlažbu v kuchyni položit lino ve stejném odstínu jako je plovoucí podlaha? A co dát na stěnu za kuchyňskou linkou? Děkuji moc moc.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Váš interiér je příjemně sladěný ale trošku až moc "sladký". Změnila bych barvu stěn v kombinaci jarní zelená (zelenožlutá) se smetanovým odstínem. Tyto odstíny prostor oživí. Jelikož šikminy jsou hodně dominantní, volila bych je právě ve světlém odstínu (smetanovém) tak, aby nepůsobily těžce. Zbylé stěny v zeleném odstínu, ale ne sytém. Kuchyňskou část bych oživila jiným odstínem - žluto-oranžovým. Na dlažbu bych nedoporučovala volit další vrstvu linolea (to by časem mohlo propisovat spáry). Jedině byste museli plochu vyrovnat, čímž by se ale podlaha zvýšila. Nechala bych současnou dlažbu. Jelikož je prostor celkově dost členitý, barvou bych jej už více nečlenila, spíše sjednocovala. Květin podle mého názoru není nikdy dost. U Vás je to jistě v normě a velice příjemné zpestření.

Dotaz   Dobrý den, prosím vás o radu, jak barevně doladit kuchyň a dvě přilehlé místnosti - obývák a jídelnu. Kuchyňská linka bude pravděpodobně v odstínu javor nebo bříza. Jakou potom zvolit barvu na stěny, mezi linku (barva obkladu nebo lacobelu) a na podlahu (asi lino)? Z kuchyně bude vedle lednice 80cm průchod do jídelny. Tam je už položena plovoucí podlaha v odstínu přírodní třešeň - poměrně světlá. V téměř stejném odstínu jsou dveře (smrk masiv) do dalších prostor. Jakou barvou jídelnu vymalovat? Z kuchyně bude ještě jeden průchod (bez dveří) do obývacího pokoje. Tady také prosím o radu s výmalbou, barvou sedací soupravy a výběrem podlahové krytiny (opět nejspíš lino). Děkuji předem.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K Vaší kuchyňské lince bych jako obklad doporučila nadčasové sklo v šedozeleném, popř. vínovém nádechu. Linoleum můžete vybírat v odstínech šedobéžové popř. šedočervené. Jestliže již máte v jídelním koutě plovoucí podlahu, volila bych také minimálně v obývacím prostoru plovoucí podlahu stejného dekoru. K ní pak vínovou sedačku s výmalbou ve smetanové barvě. Za sedací soupravu můžete volit tmavší šedou popř. béžovou výmalbu. Pod konferenční stolek krémový koberec. Možných variant je mnoho. Záleží na prosvětlení místnosti a na dalším nábytku (buk, třešeň, či ořech atd.).

Dotaz   Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakým dřevem obložit schodiště. Dveře jsou javor (foto v příloze), stejně tak i plovoucí podlaha v obývacím pokojem. Schodiště vede z chodby, kde je dlažba Ratta od Paradyž (foto v příloze). Původně jsme přemýšleli o obkladu schodů také z javoru, ale nakonec jsme zjistili, že to je mimo naše finanční možnosti. Nyní proto uvažujeme o obkladu ze smrku a nebo z břízy a schody natřít bezbarvým matným lakem. Je tato kombinace vhodná? Nebo máme použít jiné dřevo? Děkuji za odpověď, Daniel Mišura.
Odpověď  

Dobrý den, keramická podlaha ve světlém odstínu a podlaha s dveřmi z javoru - to je světlá kombinace. K ní se barevně hodí odstín břízy. Smrk časem velmi žloutne. Pro zvýraznění prostoru bych doporučovala schodiště bříza s nepatrným přimořením do sytějšího odstínu cca o 2 tóny proti podlaze keramické.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barev. Kuchyňská linka je bílá s černými úchytkami, pracovní deska černý kámen (Ikea), obklad bílý, spotřebiče černé. Kuchyň je součástí obývacího pokoje. Bude se hodit plovoucí podlaha DUB BERGEN? Sedací soupravu máme z Ikey (Sigsta barevné). Mám obavu, aby těch světlých barev nebylo moc. A ještě prosím o tip, jakou barvou vymalovat. Děkuji, Dana.
Odpověď  

Pokud zvolíte na podlahu dub Bergen, bude celý prostor opravdu moc světlý. Na podlahu bych volila spíše kontrast oproti kuchyni, tak tedy tmavší desén dřeva nebo marmoleum v nějakém tmavším uni desénu. Z odstínu podlahy by se pak dalo vycházet při volbě barvy na stěnu. Ve Vašem případě bych volila kombinaci dvou barev bílá + barva nebo smetanová + barva. Co se týče volby té výraznější barvy, k Vámi vybrané černobílé kombinaci můžete použít téměř cokoliv. Já bych doporučila nějakou útulnější tmavší barvu, která interiér změkčí.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu při řešení barvy kuchyně (dvířek i korpusů) a návrhu výmalby. Jedná se o čtvercovou panelákovou kuchyň cca 10 m², kde podlaha je laminátová v barvě pinie šedá - real a dveře jsou i s obložkami v barvě exotického dřeva - wenge. Pod kuchyňskou linkou je jednobarevná lesklá šedá dlažba. Plovoucí podlaha je v části pod jídelním stolem a plynule přechází do obývacího pokoje a chodby. Předem děkuji za vaši radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji, kuchyňskou linku můžete kombinovat například takto: korpus v odstínu wenge, dvířka lesklá – bílá, případě se světlounkým nádechem šedé. Pracovní deska může být šedo-bílá a obklad šedý v barvě podlahy, nebo třeba skleněný. Nebála bych se kombinace s kovovými doplňky. Horní skříňky mohou být také v kombinaci skla s kovovými rámečky.

Dotaz   Dobrý den, paní designerko Zuzano, mockrát Vám děkuji za odpověď z 15. března, ohledně výběru dveří, podlahy a částečně výmalby v novostavbě RD. Co se týče pokojíčku (4x4m), radila jste mi výmalbu jarní zelená + růžová, nábytek bříza (odkaz na www.didlinka....můj nový pokoj), avšak výmalba horizontální - pod šikminou zelená. Zasílám Vám foto pokojíčku ještě ve stavební fázi, kde vedle komínu směrem k šikmině bude ještě vestavěný menší šatník- místnůstka. Jak jste myslela tu výmalbu? Pod šikminou zelená, a na stěnách zbývajících? Do výšky šikminy zelená kolem dokola a zbytek stěny, kde není šikmina růžová? Strop bílý nebo lehký nádech růžové? Šikmina - taktéž nevím? Podlahu jsme zvolili lamino plovoucí podlaha Tarkett-Javor natur. Další dotaz se týká výmalby kuchyně s jídelnou. Jedná se o otevřený prostor, kdy je obývák napojen do písmene L na jídelnu a kuchyni (přesný popis jsem Vám zasílala v dřívějším dotazu, ale nevím, zda máte možnost do něj nahlédnout). Podlaha v celém propojeném prostoru Tarkett Eden mořská tráva (světle hnědá, krémová až do bíla), okna dřevěná odstín hnědočervený teak. Výmalbu v obývacím pokoji jste radila takto: kratší stěny sytá temná cihlově oranžová, zbytek smetanová, nábytek bříza. Kuchyňská linka – U: spodní skříňky kalvados, horní skříňky javor horský + jedno rameno linky javor horský. Jídelní stůl se židlemi ještě nemám vybraný, ale asi v barvě kalvados, čalounění židlí krémové (schvalujete?). Nevím si rady s výmalbou a s výběrem obkladů nad pracovní plochou a barvou pracovní desky. Schvalujete, že desku vybereme světlou, podobnou barvě horních skříněk a obklad velkoformátový (cca30x60) béžový? Na ostatní prostory – chodba a schodiště – jste doporučovala smetanovou barvu, mimo stěny, na které bude věšáková stěna, která by měla být podbarvena pozitivní oranžovou. Co se týče dveří, vaše rada byla Sapeli Alegro javor + třešeň, zárubně třešeň. Jsou to jistě krásné dveře, ovšem náš rozpočet pravděpodobně bude stačit již na levnější variantu. Určitě budeme chtít dveře od Sapeli, s velkou pravděpodobností odstín javor, ale váhám, zda dát i zárubně javor, nebo třešeň. Můžete mi prosím ještě v tomto poradit? (Podlaha javor natur-v horních patrech, okna červenohnědá-teak). Moc Vám děkuji, Iveta
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož je dětský pokoj prostorný a šikmina je dostatečně vysoko, volila bych plochu pod šikminou zelenou, šikminu jemnou, smetanovou, popř. narůžovělou. Kratší stěny můžete volit růžové a komín zelený. A protější stěnu můžete vymalovat v pásech, spodek zelený a vrchní část růžový, tak, jako protější stěna se šikminou (popř. celá stěna růžová se zelenými doplňky - menší proužky, či jiné obrázky v této barvě. Jistě bych volila světlou krémovou pracovní desku a také volba světlých, velkoformátových obkladů je vhodná. Čalounění také schvaluji. Můžete použít pouze dveře v odstínu javor společně se zárubněmi v odstínu javor, pokud vybíráte jiný typ dveří, nekombinovala bych k nim odlišný odstín zárubní.

Dotaz   Dobrý den. Máme kuchyň ORESI Samoa (ořech) a nevíme, jak sladit dveře, schody, dlažbu v přízemí a plovoucí laminátovou podlahu v patře. Okna jsou zlatý dub. V příloze zasílám obrázek kuchyně, případně dlažby (www.siko.cz), výrobce Venus ze Španělska. Chceme dveře Sapeli, nejspíš prosklené, z chodby do obývacího pokoje by měly být zásuvné do zdi. Děkujeme za pomoc.
Odpověď  

(Obrázky ke mně bohužel nedorazily.) Venus je výrobce, a tak nemohu zjistit přímo o jakou dlažbu se jedná. Co se týče kuchyně: je v ořechovém provedení, podlaha v této místnosti tedy může být dlažba v šedé nebo smetanové barvě, doporučuji dlaždice ve velkém formátu. Tmavší barva dlažby samozřejmě zajišťuje méně náročnou údržbu. Dveře a schody doporučuji ve stejném provedení, ať již stejný ořech jako v kuchyni, nebo světlejší dub, který je i na oknech. Mám velmi dobré zkušenosti s touto kombinací: plovoucí podlaha cocobolo světlé, dveře Sapeli ořech americký a světlá lesklá podlaha Defile Lappato od RAKA. Schody bych poté doporučila ve stejném provedení jako dveře, tedy ořech.

Dotaz   Hezký den Vám přeji! Můj dotaz se týká barvy stěny, tedy malby. Mám byt laděný do odstínů růžové a fialové. Líbila by se mi tyrkysová či nějaká zelenomodrá, ale nevím, zda se hodí do tohoto interiéru. Nábytek a plovoucí podlaha jsou v buku. Pokoj je poměrně tmavý, protože je na sever. Děkuji moc za radu.
Odpověď  

Kombinace růžové a fialové je v zásadě v pořádku, ale pokud byste chtěla navíc přidat ještě tyrkysovou, zdá se mi to již přehnané. Zde bych navrhovala volbu buďto odstínů růžové, nebo tyrkysové (tu můžete kombinovat se všemi odstíny hnědé od nejsvětlejší béžové až po hodně tmavě hnědou (navození „etno“ efektu) nebo jinými zemitými barvami). Doplňky volte světlé, bílé nebo krémové a nezapomeňte, že méně je někdy více.

Dotaz   Dobrý den, chci se Vás zeptat, zda je do panelákového bytu 4+1 o výměře 70m2 vhodnější dřevěná plovoucí podlaha v dekoru buk nebo ta samá v dubu. V celém bytě by byla stejná podlaha. Nábytek bychom volili právě v dekoru buk. Nevadilo by, kdyby nábytek měl stejný dekor jako podlaha? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K nábytku z buku nevolte podlahu dubovou - tato kombinace není vhodná. Můžete volit podlahu buk, popř. tmavší třešeň či světlejší javor.

Dotaz   Dobrý den, v odborných časopisech je často vyfocen interiér, kde jsou podlahy s nějakým leštěným povrchem (není to ani plovoucí podlaha ani dlažba). Rád bych se zeptal, jak se to jmenuje a jak najdu firmu, která by mě toto vyrobila. Také by mě zajímalo, jak je to s údržbou či s opravami takové podlahy. Děkuji, Jirka.
Odpověď  

Dle mého názoru se jedná o beton či jiný podobný materiál, jehož povrch se vyhlazuje například i do lesku.

Dotaz   Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych Vás požádala o radu ohledně dovybavení obývacího pokoje, včetně výběru materiálů, firmy a tipu na dekorační předměty. Popis prostoru: v novém RD mám kuchyň zařízenou od firmy Hanák - skleněná zelena -vysoký lesk, doplňky - aloxovaný hliník, pracovní deska je z přírodní žuly barvy šedočerné. Jídelní stůl od firmy Calligaris - modrozelené sklo a nohy hranaté kovové matné. Kuchyň je propojená z obývacím pokojem, kde se nachází kožená (červenohnědá) sedací souprava. Dále zde máme krbové těleso v moderním provedení - nerez, kámen a omítka (červenohnědá -možnost nové výmalby). Plovoucí podlaha - jasan. Moc děkuji a přeji pěkný víkend.
Odpověď  

Dobrý den. Doplňky nabízí spousta firem – ASA, Scheurich, Kahla, Guzzini a mnoho dalších. Ve vyhledávači na internetu najdete i speciální obchody pro tento sortiment. Dovybavení dle popisu vkusného interiéru nelze řešit písemnou formou.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Do svého rodinného domu (novostavby) jsme si vybrali dveře od SAPELI - Tenga, model 15, třešeň. Dřevěná okna máme v odstínu kaštan a nábytek do téměř všech pokojů v odstínu tabák/bílá (f. dřevotvar). Dá se k výše uvedeným komponentům vybrat vhodná podlaha? Bude moderní, bílá s pracovní deskou technistone (stále jsme se nerozhodli pro žádnou barvu) propojená s jídelnou a obývacím pokojem. V těchto prostorech bude dlažba (máme podlahové vytápění). Jaká plovoucí podlaha by se hodila do ostatních prostor? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, rozhodně bych na podlahu použil dřevinu, která je již v interiéru použitá. Asi by mohl být vhodný kaštan. Desku stolu bych vzhledem k bílé barvě kuchyňské linky volil do černa až tmavě šeda.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně zařízení interiéru bytu 3+kk. Jedná se o obývací pokoj s kuchyňským koutem. Pokoj je na slunné straně a je v něm velké francouzské okno. Rozloha tohoto obytného prostoru je necelých 40 m2. Asi jsme začali špatně, ale vybrali jsme si dveře Sapeli Swing v provedení dýha hruška, které se nám moc líbí. Ovšem nyní nevím, jaká barva plovoucí podlahy by se tomu hodila nejlépe. Podlaha by měla být asi v jednom barevném provedení v celé místnosti, že? A hodila by se v provedení dub, nebo třešeň? Je do kuchyně vhodná vůbec plovoucí podlaha? Dlažba se mi sice zdá studená, ale obávám se, že pokud se něco rozlije na plovoucí laminátové podlaze, může dojít k jejímu vzedmutí. Poslední dotaz se týká barvy kuchyňské linky. Jaký odstín linky byste, prosím, doporučila vzhledem k dveřím „hruška“ a k podlaze? Předem děkuji za Vaši radu a pomoc. S přáním pěkného dne Martin Růžička.
Odpověď  

Dobrý den, dveře SAPELI Swing jsou moc hezké. Plovoucí podlahou máte zřejmě na mysli lamino – to lze do kuchyně použít. Jako každé lamino bude časem "střížkovat" od vlhkosti při běžném vytírání. Je jisté, že když na lamino bude dlouhodobě působit voda, zvedne se. Při polití a následném rychlém setření by se nemělo nic moc stát. Doporučuje se po pokládce spáry lamina přejet speciálním impregnačním roztokem, který toto riziko zmírní. Samozřejmě že životnost laminátové podlahy je omezena. Odstín bych hledal v dřevině hruška, určitě stejný v celé místnosti. Dvířka kuchyňské linky bych nedělal v dekoru dřeva, ale v barvě – v jakémkoliv nádechu.

Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci obývacího pokoje. Zůstane laminátová plovoucí podlaha - barva buk, dveře dýhované mahagon a hnědé zárubně, okna bílá. Orientace pokoje na jihozápad. Prosím o radu: nevím, jakou vybrat barvu sedačky, nábytku a jak vymalovat stěny. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelním koutem. Barva kuchyně, jídelního stolu a židlí je třešeň, sedáky židlí jsou modré, dvě stěny (v jídelně) jsou vymalovány žlutou. Sedačku chceme dvakrát trojsed naproti sobě, na stěnu bez oken a dveří chceme zavěsit televizi, nábytku minimálně. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych volila smetanovou či šedobílou. Sedací soupravu např. tmavě modrou či vínovou se světlými polštářky a doplňky.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně volby kuchyně. Na podlaze je Rako Defile tmavé (což mi teď připadá dost omezující) a navazuje plovoucí podlaha v odstínu ořech. Dveře Sapeli dub. Nemohu se stále rozhodnout, jakou vybrat barvu kuchyňské linky. Ráda bych něco modernějšího. Je možná třeba kombinace dubu a světlé pracovní desky? Nebo ořech k podlaze? Nebo bude vhodnější něco úplně jiného? Bílá lesklá se mi moc nelíbí, ale vím, že je to teď trend. Kuchyň je prostorná a světlá, nenavazuje přímo na obývací pokoj. Za odpověď a předem moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, volil bych například nažloutlý odstín, který bude moc hezký. Nedoporučoval bych dřevo, to by byl moc velký mix.

Dotaz   Dobrý den, prosím vás o radu. Bydlím v paneláku a ráda bych vymalovala obývací pokoj. V něm je položená plovoucí podlaha (buk), máme světlý nábytek a světlou smetanovou sedací soupravu. Zatím máme stěny bílé, ale ráda bych pokoj nějak oživila. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Za sedací soupravou můžete vymalovat v odstínu bordó a zbylé stěny volte ve smetanovém či světle krémovém odstínu. Doplňky budou vhodné v béžových, bordó a smetanových odstínech.

Dotaz   Dobrý den, mám dotaz ohledně sladění barevnosti obývacího pokoje orientovaného na jih, který zařizujeme v dokončeném RD. Plovoucí podlaha (lamino), dveře buk (dřevo), okno, topení, strop – vše bílé. K tomu jsou černá krbová kamna a oranžová sedací souprava. Skříňka pod TV stolek, komoda a stolek by se nám líbily ve světlé bříze. (Ještě to nemáme koupeno, jen vyhlídnuto.) Sestava bude Venezia (BMB). Momentálně máme vymalováno zářivě žlutou, nejsme si ale jisti, zda ji ponechat. Myslela jsem, že by bylo dobré dát na stěnu za obývací stěnou sytě oranžovou, aby se to hodilo k sedačce a ostatní zdi nechat jen světle béžové. (Něco jako ta březová stěna?) Nebo nechat žlutou malbu a světlou obývací stěnu oživit oranžovými doplňky? Eventuelně jaký kobereček pod konferenční stolek a další doplňky- světla, záclony? Děkuji za pomoc!
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych určitě změnila podle toho, jak píšete: oranžovou podle sedačky a zbylé stěny smetanové či jemně béžové. Doplňky pak můžete kombinovat v oranžové a jarní zelené barvě. Kobereček bych volila smetanový, popř. s oranžovým vzorem. Záclony doporučuji opět světlé, smetanové a také polštářky na sedačku v tomto odstínu.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jak barevně a materiálově sladit obývací pokoj s kuchyní. V obývacím pokoji je plovoucí podlaha, v kuchyni bude dlažba. Budu pořizovat kuchyň, dlažbu a obklady. Sedací souprava je daná - béžový potah s kombinací olše, plovoucí podlaha Quick step - přírodní třešeň, okna a parapety bílé. Nevím, zda kuchyň volit ve dřevě nebo spíše volit kombinaci např. třešeň a vanilka, která lahodí mému oku. Dlažbu bych zvolila, aby se co najvíce podobala plovoucí podlaze, obklad třeba do béžova. Mohla byste mi poradit určitý typ kuchyně, např. od firmy Hanák? Předem děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, předně bych zvolil jednolitou podlahu, a to dřevěnou - i v kuchyni. Třešeň je hezká a v celé ploše bude vhodnější řešení. Potom i varianta kuchyně třešeň vanilka (doporučuji více té vanilky) bude krásná kombinace. Typ kuchyně velmi záleží na tom, v jakém stylu je interiér laděn.

Dotaz   Ještě se zeptám jinak. Kdybychom tuto podlahu a obložení komplet předělávali, jaké dřevo bych měla zvolit, aby to ladilo? Jaké tedy zvolit dveře? Mně se líbí dřevo světlé (jako je smrkové, které je i cenově velmi dostupné), ale to je měkké a já nevím, zda by bylo vhodné ho položit i na schodiště a do dětského pokoje, které jsou velmi frekventované. Nebo dřevo javoru a jasanu, které je též velmi krásné a navíc tvrdé. Bohužel na kompletní renovaci dvoupodlažního domu je i velice nákladné. Mám volit dřevo spíše masivní palubky, nebo prkna třívrstvá? Je lepší použít pokládku na dřevěný rošt, nebo celkové lepení podlahy? A ještě poprosím, zda mi poradíte, jakou volit barvu zdi a sedací soupravy v obývacím pokoji (+ zda jednobarevnou nebo se vzorem), pokud tam zůstane podlaha dubová a nábytek v dýze medová olše. To samé, tedy barva zdi a sedací soupravy, pokud by tam byla podlaha světlá. Upozorňuji, že máme dvě malé děti a psa, takže velmi světlé odstíny sedací soupravy nepřicházejí v úvahu. Velice Vám děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Na schodiště smrkové dřevo rozhodně nedoporučuji, je spíše vhodné na méně zatížené povrchy. Nemusíte vše vyměňovat hned. Rozhodně bych neměla kvalitní dubovou podlahu za dřevinu méně tvrdou. Osobně bych volila javorové dřevo s tím, že není nutné měnit vše. Do obývacího pokoje bych pořídila sedací soupravu s jemným vzorem v odstínu bílá káva (cappuccino) s výraznějšími doplňky - např. meruňkovými. Výmalbu poté můžete volit lososovou a smetanovou. Jinak doporučuji třívrstvá prkna, která by měla být odolnější proti vlhkosti a změnám teploty než masivní podlaha. Třívrstvá prkna se buď lepí na rovný podklad, nebo se pokládají jako plovoucí podlaha.

Dotaz   Dobrý den. Jaké výhody má plovoucí podlaha? Poslední dobou na ni slyším jen kritiku. Manžel o ní uvažuje, tak potřebuji argumenty, abych mu to mohla když tak vymluvit. Jednalo by se o podlahu do nového domku (dřevostavba). Chtěla bych znát i Váš názor pro i proti.
Odpověď  

Dobrý den,
Prvně si musíme ujasnit pojmy. Lidově se požívá pro označení laminátové podlahy plovoucí podlaha „plovoučka“. Tento název je však jen jedna z technologií - možností jak podlahu (laminátovou, dřevěnou třívrstvou, dřevěnou dvouvrstvou, dýhovanou, korek – hotová podlaha, linoleum - hotová podlaha) položit v místnosti. Další možnost je „celoplošné přilepení“ dílec podlahy se lepidlem přilepí k podkladu.
Laminátové i některé dřevěné podlahy se nabízejí jako plovoucí nejčastěji se zámkovým systémem. Výraz “plovoucí“ znamená, že je podlahová konstrukce oddělena od nosného podkladu a může se pohybovat. To je také jeden z důvodů, proč se používají dilatační spáry nejen podél stěn, ale třeba také mezi kuchyňskou a obývací částí kontinuálního obytného prostoru.
Výhody:
Pokládka plovoucím způsobem umožňuje relativně rychlé a levnější položení podlahy a dobrý pochůzný komfort. U dřevěných plovoucích podlah je navíc minimalizována tvorba spár a možnost sesychání. Jako jedna z největších výhod bývá uváděna snadná demontáž, umožňující snadnou opravitelnost podlahy. U dřevěných plovoucích podlah je příjemná také jejich nášlapná elasticita chránící klouby, šlachy a také páteř.
Nevýhody:
V případě podlahového vytápění nižší prostupnost tepla podlahou oproti shodné přilepené podlaze. U plovoucího způsobu pokládky je při pochozu patrné vyšší zapružení nebo pohupování podlahy. Někdy bývá uváděna také hlučnost resp. vrzání podlahy a nutnost ponechání dilatačních spár (není možné nahradit na okrajích soklové lišty spárami zaplněnými např. silikonem) oproti celoplošnému přilepení. Rozhodnutí o tom zda podlahu položit plovoucím nebo jiným způsobem (celoplošné přilepení, šroubování na rošt) nebo využití jiných podlahovin by mělo být vždy otázkou zralé úvahu s přihlédnutím k účelu využití místností. V místnostech s vyšším provozem a předpokládanou kratší dobou životnosti podlahy bychom celoplošné přilepení nedoporučili. Naopak v běžných obytných prostorech není obvykle důvod se při zachování norem a použití kvalitního podlahového materiálu a příslušenství obávat plovoucího položení podlahy.

Dotaz   Dobrý den, přemýšlím, jakou podlahu zvolit do rekonstruovaného pokoje. Ten slouží k mnoha věcem - od spaní, práce u stolu, domácích prácí k dýchánkům nebo tanci. Mám tak požadavky na mírnou klouzavost povrchu, kterou poskytuje plovoucí podlaha, ale i na tichost a měkkost koberce. Pokoj není natolik prostorný, aby se tyto dvě možnosti daly skombinovat. Řešení by bylo jedině použít plovoucí podlahu s několika koberečky. Ale nejsem si jistá, zda neexistuje jiné, lepší řešení? Předem díky za odpověď, AV.
Odpověď  

Dobrý den. Pro takovéto vytížení a zatížení prostoru bych volil např. podlahu typu kantovka. Je to původně průmyslová podlaha a její tloušťka cca 20 mm je nezničitelná. Když bude opatřená vhodným lakem, např. Bostik Trafic, přežije Vás. Lokální koberec na doplnění, případně pro lepší akustické vlastností, je výborný nápad.

Dotaz   Dobrý večer, prosím o radu a pomoc. V novém RD máme kuchyň spojenou s obývákem. Kuchyňská linka bude v dekoru zebrano + krémová, dlažba rovněž krémová. Ve zbytku místnosti je plovoucí podlaha v dekoru červený buk (parketový). Viděla jsem vzorník, ale pak jsem nějak zaměnila barvy (žila jsem v domnění, že máme buk přírodní, světlý). Obávám se, že výsledek bude děs běs... alespoň mně to tak přijde. Zbytek obýváku chceme rovněž zařídit v zebranu, ale netroufám si odhadnout, jak to bude společně s podlahou vypadat. Také se neodvažuji vybrat barvu sedačky, závěsů atd. Myslíte,že lze tuto barvu nábytku kombinovat s podlahou, nebo budeme muset podlahu vyměnit? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, udělejte z tohoto "pochybení" přednost. Oddělila jste opticky výrazné místnosti podlahou. Když použijete v obývacím pokoji na nábytek zebrano v kombinaci s bílou, závěsy bych ladil k podlaze a sedací soupravu bych volil v přírodním odstínu.

Dotaz   V celém bytě 2+kk bude plovoucí podlaha odstín tmavší ořech. Původně jsem chtěla bílé dveře i zárubně Lotos. Mám ale strach, aby to nesplývalo se zdí (přeci jen některé zdi v bytě budou taky bílé). Šlo by třeba zárubně ořech a dveře bílé? Nebo máme k ořechu zvolit úplně jinou barvu dveří? Kuchyně bude bílá-lesk. Ostatní nábytek zatím nemáme. Přikládám vzor podlahy.
Odpověď  

Dobrý den, kombinace ořechových zárubní a bílých dveří k ořechové podlaze bude moc hezká. Jinou barvu bych pro jednoduchost nevolil.

Dotaz   Ráda bych se zeptala na barvu dveří. V celém bytě (kromě malé chodby a koupelny) je položená plovoucí podlaha barvy italského jilmu od firmy Krono. Má blízko k třešni – je to červený tmavší typ. Nejsme si jisti výběrem barvy dveří. Chceme celoprosklené a plné. Nevíme, jestli vybrat světlé (načervenalý buk)či naopak tmavé (třešeň). Typ dveří bychom chtěli Standard fólie od Sapeli. Děkuji za vaši radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud máte nábytek v buku, můžete volit dveře světlý buk. Jestliže kombinujete nábytek v jiných odstínech, volte na dveře obdobný odstín jako má podlaha (třešeň, hruška).

Dotaz   Dobrý den. Dostavujeme rodinný dům a potřebovala bych poradit ohledně podlahy v obýváku a jídelně a kuchyňské linky. Obývací pokoj a jídelna mají celkem 37m2. Kuchyň je do U, má 10m2 a je oddělena od OP a jídelny velkými posuvnými dveřmi do pouzdra. Máme zděné schodiště, které bude obloženo přírodním bukem (kombinace s nerez zábradlím). Vybrala jsem dveře Sapeli-dýha buk Note a do jídelny bych chtěla žídle z Ikey, potažené bílou látkou (jak opěradlo, tak sedák), okna jsou bílá. Po dlouhém zvažování jsem vybrala tři varianty a ráda bych znala váš názor, zda jsou vhodné. Případně co byste navrhla jinak a ke které variantě byste se přiklonila. První varianta: plovoucí podlaha do OP a jídelny Quick-step-odstín ořech 1043 a kuchyňská linka ořech v kombinaci asi s bílo-béžovou.U této varianty mě napadlo,že bych mohla zvolit u dveří obložku ořech a dveře v buku. Druhá varianta: plovoucí podlaha do OP a jídelny Quick-step - odstín třešeň 987, 864 nebo 865 (nejsem si jistá, která by byla vhodná k dveřím - prosím o radu) a kuchyňská linka třešeň opět v kombinaci s bílo-béžovou. Třetí varianta: plovoucí podlaha buk jako dveře, ale v tomhle případě vás prosím moc o radu, který typ - číslo přesně zvolit, aby podlaha nebyla zcela světlá. Na trhu je mnoho odstínů, ale byla bych ráda, kdybyste mi přímo poradila. Kuchyňská linka by byla pak v buku. U této varianty si myslím, že by vybrané židle do jídelny asi moc nevynikly. Vím, že můj dotaz je velmi obsáhlý, ale jsem ve výběru dost nejistá, nerada bych něco pokazila a nechám si ráda poradit od odborníků. Chtěla bych, aby interiér vypadal jednoduše, čistě a moderně. Mnohokrát vám předem děkuji za vaši odpověď, určitě bude pro mne velkým přínosem.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych variantu, kdy podlaha by byla v ořechu, kuchyňská linka by mohla být čistě bílá v lesku k židlím. Dobrá volba je také kombinace ořech a bílá. Dveře můžete volit Note v buku, ale také s obložkami. Ráda mám kombinace, kdy je stejný odstín podlahy a také dveří v ořechu. Vše ale závisí na dalších věcech, jako je nábytek apod. Nebála bych se čistě bílých židlí.

Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit, jak sladit barvy podlah, schodiště a dveří v novém domě. V obývacím pokoji v přízemí bude dřevěná plovoucí podlaha merbau, dlažba ve vstupní hale je šedobéžová. V pokojích a chodbě v podkroví uvažuji o dřevěné plovoucí podlaze dub rustikal eventuelně hevea, čepové schodiště s nerez zábradlím bude mít nášlapy také v dubu nebo hevea. Jakou bych měla volit barvu dveří Sapeli Elegant? Dům je zatím celý vymalován bíle. Nábytek v ložnici v podkroví bude v třešni. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, volil bych dubové, abyste nepoužívala další typ dřeviny. A dub bude v kontrastu s merbau

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit, jaká barva by se mi hodila do obývacího pokoje. Nyní máme vymalováno žlutě, sedačka je černá kůže, plovoucí podlaha ve světlém dřevě - vzor parkety, stěna ve stejném odstínu jako podlaha. Nyní se rozhoduji, jestli opět vymalovat žlutě, nebo zda nebude nějaký jiný odstín lepší. Přemýšlím o béžové až oranžové, taky mě láká obě barvy nakombinovat. Obývák máme propojený s kuchyní a chodbou bez dveří. Na chodbě je barva šeříková, v kuchyni béžová. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, Moniko. Doporučuji zvolit klidnější krémový odstín a v tom samém tónu (ale sytějším) menší stěny, na které lze použít stěnomalbu, nebo velký plakát (obraz).

Dotaz   Chtěla bych vymalovat obývací pokoj. Plochu má 4x5m, strop je vysoký a okna jsou na západ a jih. Sedačku máme z holandského masivu v kombinaci světle béžového potahu a tmavého dřeva, plovoucí podlaha má barvu buk. Prosím, poraďte mi. Předem děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Doporučuji výmalbu bordó odstínem na stěnu za sedací soupravou (a případně i na stěnu protější). Zbylé stěny nechte smetanové nebo v odstínu sedací soupravy.

Dotaz   Dobrý den. V novostavbě RD nyní řešíme barevné ladění kuchyně, která je propojena s jídelnou a obývacím pokojem. Zatím jediná pevná věc je dřevěná plovoucí podlaha v pokoji a jídelně - dub Verona Kahrs. Kuchyně ve tvaru II je poměrně úzká (mezi linkami je 1,20 m), okno orientované na JV. Uvažujeme o světlé dlažbě (šedobílé, slonová kost apod.), která bude přímo navazovat na dubovou podlahu, pracovní deska by měla být v barvě šedého betonu. Nevíme, jakou vybrat barvu dvířek (snad bílá káva, krémová, cappuccino ?), soklu (šedá?), stěny za pracovní deskou (světle zelená?) a malby. Nábytek k dubu, tedy i jídelní stůl na dohled od kuchyně, předpokládáme v tmavém dřevě (ořech). Děkujeme.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že stejná podlaha i v kuchyni bude nejlepší. Je to jeden prostor a dřevo v kuchyni nebude moc trpět. Dvířka krémová, slonová kost a deska, jak píšete, z šedého betonu. Zbývající nábytek v ořechu. Celek bude krásně sladěn.

Dotaz   Dobrý den! Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění obývacího pokoje, který je propojený s kuchyní a jídelním koutem. Jedná se o místnost velkou asi 30m2, dvě bílá okna směřují na jih. Plovoucí podlaha má dekor dýha-buk (odstín dožluta), kuchyňská linka je v kombinaci buk+olše, stůl a židle jsou také z olše. Byla bych ráda, kdybyste mi pomohli při výběru barvy stěn a nábytku. Děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych volila v odstínech smetanová a cappuccino. Sedací souprava může být smetanová a nějakou výraznější barvu (třeba bordó) bych volila na doplňky.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. V domě máme dva stejně velké pokoje (3x2,5m). Dříve jsem v nich měli pracovnu a pokoj pro hosty. Nyní jsem se rozhodli pro dětské pokojíčky. Jsou to poměrně malé pokoje s malými okny, což je pro mě veliký problém. Bojím se, aby tam nebyla tma. Určitě budeme pořizovat novou světlou podlahu či koberec. Můžete mi, prosím, poradit, čím pokoje prosvětlit - zda kobercem, nebo plovoucí podlahou? Děkuji, Simona.
Odpověď  

Dobrý den. Pro prosvětlení interiéru je lepší plovoucí podlaha ve světlém odstínu.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně sladění barev. Mám v plánu vymalovat obývací pokoj zelenou, přesněji limetkovou barvou, ale aby se to trochu oživilo, napadlo mě zkombinovat některé stěny se žlutou barvou. Nevím však, které by byly nejvhodnější. Jestli mají být protější zdi stejné, nebo to nějak zkombinovat i s malbou stropu. Celkově je místnost velice malá. Na zemi je položená velmi světlá plovoucí podlaha. Děkuji za jakoukoliv radu.
Odpověď  

Dobrý den. Při kombinaci více odstínů v jedné místnosti je vždy dobré, když jsou na sebe navazující zdi (tedy ne protější) stejné. Také můžete zvýraznit jen jednu stěnu.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně barevného sladění. Obývací pokoj, jídelna a kuchyň nejsou odděleny. Okna máme teak. Obývací pokoj bych chtěla červený (s tím, že barvu určitě za čas vyměním nebo ještě taky změním do doby, než budeme malovat), sedačku si představuji tmavě hnědou. (Vzhledem k tomu, že budu chtít měnit barvu stěn, tak musím volit neutrální odstín sedačky. Více by se mi líbila světlá béžová, ale ta je nepraktická.) Kuchyň ještě nemáme vybranou. Zatím se nám líbila jedna světlá (viz. obrázek), i když nejsem ani proti tmavé. V obývacím pokoji bude plovoucí podlaha a kolem krbu dlažba, v kuchyni bude jen dlažba. Líbí se mi plovoucí podlahy Befag bambus pařený (cena je příliš vysoká), Meister Alanto Nussbaum hell (podle přítele moc světlá, má takový slabý nádech do oranžova a růžova), tak možná použijeme Nussbaum mittel. Dále se mi hodně líbí plovoucí podlahy chromezone, ale nejsem si jistá, jestli lze tento typ použít k barvě oken a sedačky (bylo mi řečeno, že ne). Zvolím správně barvu dveří, pokud ji budu ladit k barvě oken? Jak vybírat kuchyň – k barvě okna, k barvě dveří nebo lze zvolit úplně jiný odstín? Jakou použít barvu plovoucí podlahy – lze použít chromezone? Světlé barvy se bojím kvůli údržbě. Budu velice ráda za jakoukoliv radu a předem za ni děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vzhledem k tmavému nábytku je určitě dobrá volba světlá podlaha. Díval jsem se na Vámi zmiňovanou „chromezone“ a líbí se mi. V odstínu světlejším bude, myslím, dobrá.

Dotaz   Dobrý den, mám vcelku malou ložnici, je tam jen postel a něco málo místa okolo. Je možné vymalovat olivově zelenou? Dveře jsou bílé dřevěné a plovoucí podlaha je dost tmavá. Postel bude asi napodobenina kované, tedy černá. Jakou jinou barvu zdi byste doporučili? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Přiznám se, že jsem Vaší kombinací nadšen!

Dotaz   Dobrý den. Mám dotaz ohledně výběru barvy dveří. Měla by být jednotná a vhodně doplňovat jak světle béžovou dlažbu (dlaždice 60x60), tak i plovoucí podlahy v odstínu dubu. V přízemí zase bude světle béžová dlažba a v jedné místnosti plovoucí podlaha v odstínu olše. Chodby jsou poměrně tmavé, proto bych raději něco světlejšího. Ještě prosím o radu, v jaké barvě dřeva zvolit kuchyňskou linku a pracovní desku. V kuchyni je také světle béžová dlažba, místnost je dobře prosvětlená dvěma okny, takže může být zvolen klidně tmavší odstín. Ještě jedna poznámka - všechna okna jsou v barvě zlatého dubu. Moc děkuji za odpovědi, Jana.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych dveře v dekoru dubu a jediné, co bych nedoporučila, je kombinace dubu a olše. Proto bych možná zkusila dveře v javoru, který se hodí jak k olši, tak k dubu. Kuchyňskou linku můžete volit v dekoru dubu se světlou pracovní deskou (smetanovo-šedou či cappuccino).

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit, jak vymalovat společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Kuchyň je dřevěná (olše, třešeň) a jídelní stůl též, obklad je lososové barvy. V obývacím pokoji je tmavě červená rohová sedací souprava (Torrimex „Geneve“), naproti ní je stěna obložená umělým kamenem Shale 1208, pod konferenčním stolkem je koberec Sunny Splash – 3045/35 z řady Spina, krb je okrové barvy. Plovoucí podlaha je světlá. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych odstín smetany, vanilky či cappuccina, protože zbylé části nábytku jsou dosti výrazné. Krb můžete vymalovat ještě výrazněji, stěny doplňte obrazy.

Dotaz   Dobrý večer, zařizujeme novou kuchyň, která by měla být barevně sladěna asi takto: vrchní skříňky bílé plné, pod nimi kombinace skříňky nerez a mléčné sklo. Pracovní deska Abstakt (bílá s nepravidelnými černými čárami cca 5-10%). "Spodek" pod pracovní deskou je řešen imitací ořech. Veškeré spotřebiče jsou v provedení nerez. Odsavač par je komínový, taktéž nerez. Prosím o radu, jaké obklady a dlažbu byste použili. Jinak kuchyň je malá do tvaru "U", zakončená barem zasahujícím do obývacího pokoje. Tam je použita plovoucí podlaha s dekorem dub (jen pro bližší dokreslení). Předem děkuji za radu. S pozdravem František Fibich.
Odpověď  

Dobrý den. Podlahu bych volil stejnou jako v obývacím pokoji. Obklad za linkou udělejte z lacobelu v bílé barvě, který bude velmi příjemný.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně vhodné dlažby do kuchyně v novostavbě RD. Zvolili jsme kuchyň moderního typu: korpus wenge, pracovní i zádová deska wenge a dvířka vanilka. Výmalba je bílá až smetanová, strop je vysoký, otevřený do krovu s trámy v barvě dubu. Tato kuchyň navazuje (bez dveří) na jídelnu a obývák, kde bude plovoucí podlaha dub selský, popřípadě dub country. Můžete mi, prosím, poradit, jaká barva bude nejvhodnější pro dlažbu v kuchyni? Děkuji předem za odpověď, Eva B.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažbu bych volila světle šedou nebo v odstínu světlé cappuccino.

Dotaz   Prosíme o doporučení barvy dveří do nového RD. Dlažba 50x50 smetanová, v místnostech je dubová plovoucí podlaha, Kahrs - dub - Verona (obrázek). Dveře budou typově odpovídat přiloženému obrázku (případně budou plné). Zařízení chceme spíše minimalistické, na stěny jemné barvy nebo bílou, nábytek tmavé dřevo (ořech). Nevíme, zda vybrat dveře v barvě dubu, nebo tmavé a zda má být sklo (vzor kůra) spíš bílé, nebo světlý bronz. Děkujeme za doporučení.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dveře bych volila v odstínu dubu, ať se prostor sjednotí s podlahou a výrazným se stane tmavý nábytek. Výplň doporučuji z matného pískovaného skla.

Dotaz   Dobrý den. V kuchyni máme hnědou dlažbu Spirit z Raka. Vybrali jsme vypínače Time v titanovém odstínu, okna jsou v dekoru zlatý dub tmavý. Na dlažbu bude navazovat plovoucí podlaha z dubu nebo javoru. Nevím si rady, jakou zvolit barvu kuchyně, pracovní desky a obkladu. Chtěla bych kuchyň prosvětlit, ale nechci bílou barvu. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou linku bych volila v šedém laminu či laku v kombinaci s ořechovou pracovní deskou a skleněným obkladem. Možná je i varianta s kuchyňskou linkou v javoru, nábytkem také v javoru a pracovní deskou a obkladem v odstínu vybraném ze škály šedá – cappuccino. Podlahu bych volila v dubu.

Dotaz   Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem, jaký zvolit odstín plovoucí podlahy v dětském pokoji, ve kterém je nábytek v odstínu jabloně. Místnost sousedí s chodbičkou, v níž je položena plovoucí podlaha odstínu buk. Na ni navazuje obývací pokoj. Odstíny buku a jabloně si jsou velmi podobné. Podlahy mezi dětským pokojem a chodbičkou budou od sebe odděleny pouze přechodovou lištou. Dále bych požádala o radu, jakou barvou vymalovat jednotlivé stěny dětského pokoje (4x3m). Dítěti jsou čtyři, místnost je orientovaná na jih, okno a dveře jsou na třímetrových protilehlých stranách v bílé barvě. Za odpověď předem děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podlahu bych volila ve stále stejném dezénu buku. Výmalbu kombinujte ve vanilkovém a žlutozeleném odstínu, tak se prostor prosvětlí a oživí. Doplňky mohou být bordó a smetanové.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit. Začínáme malovat nový RD. Kuchyň bude moderní lesklá v barvě bordó s šedivou pracovní deskou. Na podlaze je z dlaždic černobílá šachovnice, dvě židle jsou černé, dvě bílé. K tomu se bude určitě hodit bílá výmalba. Na kuchyň však navazuje obývák, v němž bude tmavší plovoucí podlaha (bambusové proužky všech barev včetně světlých odstínů). Jak máme vymalovat? Já jsem uvažovala o bílé a zvýraznění jedné stěny v odstínu bordó. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, provedl bych to tak, jak popisujete. Místo bílé můžete také volit nějaký teplejší odstín, stěnu lze zvýraznit též pomocí tapety nebo nálepek.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit. S partnerem zařizujeme byt, zrovna plánujeme obývák. Nevíme však, jestli použít koberec, plovoucí podlahu, nebo něco jiného. V betonové podlaze už je zabudovaná topná smyčka. Dokážete nám poradit, co je nejlepší? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, osobně preferuji dřevěnou podlahu, ať lepenou nebo plovoucí. I lamino podlaha je při dnešních dekorech krásná. Koberec použijte lokálně. Plovoucí podlaha neznamená, že je z lamina! Plovoucí podlaha je způsob pokládky a může být vyrobena z mnoha materiálů.

Dotaz   Dobrý den. V kuchyni máme hnědou dlažbu a na ni bude navazovat plovoucí podlaha dub přírodní nebo bělený (nebo prostě dekor dub). K dlažbě bych chtěla linku v krémové nebo cappuccino barvě s horními skřínkami v alu rámečku. Nevím, jakou barvu kuchyňské desky zvolit - jestli hnědou, nebo šedou. Jakou barvu mám zvolit pro obklad? Sklo nechci, je moc drahé. Děkuji za Vaše rady, Z.
Odpověď  

Dobrý den, volil bych spíše šedou desku a k ní i šedý obklad. Desku tmavší, obklad světlejší.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jaký zvolit korpus kuchyňské linky a obývacího nábytku, jestliže je plovoucí podlaha v odstínu střední třešeň, prkna a dveře jsou v dekoru tmavá višeň a kuchyňská dvířka mají barvu lesklý jasmín (světlounce smetanová). Může být korpus švestka? A jakou pracovní desku k lince? Výmalba je zatím bílá.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Na korpus bych volila ten odstín, který je na dvířkách. Pokud ale chcete nějaký výraznější, vyberte dekor, který je v interiéru již použitý (buď višeň, nebo třešeň). Pracovní desku volte v béžovém či smetanovém odstínu.

Dotaz   anebo to bude opět skřípadDobrý den. V ložnici v patře jsme měli podlahu z desek, velmi nerovnou. Abychom ji vyrovnali, položili jsme na ni dřevotřískové desky a na ně koberec. Teď je podlaha sice rovná, ale příšerně skřípe. Betonovat jsme nechtěli, abychom podkroví příliš nezatížili. Bylo by řešením položit na stávající dřevotřísku miralon a plovoucí podlahu? Prosím, poraďte. Díky, Alena.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud není vyrovnání podlahy vytvořeno napevno spojením hřeby, je to problematické. Plovoucí podlaha s kvalitní protihlukovou nášlapnou vrstvou (miralonu) by mohla tento problém vyřešit.

Dotaz   Hezký den, chtěla jsem se zeptat, jakou mám zvolit barvu stěn a závěsů v obývacím pokoji. Máme červenou ratanovou sedačku a dvě ratanová béžová křesla (mohu změnit barvu potahu). Plovoucí podlaha je v dekoru světlý dub, doplňky jsou černé: kovové garnýže, lustr a vysoká lampa. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Obývací prostor můžete vymalovat v šedobéžovém odstínu kombinovaném s jemným cappuccinem.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych požádat o radu ohledně výmalby obývacího pokoje, nevím si totiž rady s výběrem barvy. Velikost pokoje je asi 19 m2, plovoucí podlaha má odstín buk, sedací souprava je v meruňkové barvě, z nábytku máme komody a knihovnu - masiv buk. Uprostřed pokoje je kusový koberec v barvách meruňka/terakota. Děkuji za ochotu a vyřízení, Jitka Šanderová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Za sedací soupravou a naproti ní bych vymalovala světlou béžovou (cappuccino), zbylé stěny smetanovou.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych radu od odborníka. Zařizujeme jídelnu, která je spojená s kuchyní. Kuchyň je barvy CALVADOS, v tom samém odstínu je i plovoucí podlaha. Okna jsou bílá, výmalba taktéž. Z jakého materiálu by měl být stůl a židle, popř. v jaké barvě? Jaký odstín by měl být na závěsech? Děkuji za odpověď, Martina.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete volit výraznější kontrast díky použití světlého dřeva - bříza, javor. Ještě výraznější kontrast vytvoříte volbou skleněného stolu v kombinaci s kovem. Také je možné pořídit stůl a židle v calvadosu či třešni, ale se skleněnou deskou. Závěsy a doplňky volte smetanové.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych poradit, do jaké barvy mám ladit kuchyni, v níž je zelená linka (je to zelená jako na operačních sálech). Moje oblíbené barvy jsou béžová, žlutá, meruňková, červená a růžová. Jedná se panelákovou kuchyni, která je propojená s obývacím pokojem. V obou místnostech je plovoucí podlaha v odstínu ořech, v obývacím pokoji máme sedačku (je ve stejné barvě jako linka). Velice se mi líbí, když je jedna stěna sytě červená, ale k té zelené si na to netroufám. Obě místnosti jsou světlé. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji, Šándorová Marie, Brno.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete volit sytý odstín, ale ne přímou červenou. Doporučuji spíš odstín bordó či čokoládovo-červenou. Zbylé stěny mohou být smetanové až šedobéžové.

Dotaz   Dobrý den. Nevím, jak zkombinovat barvy nábytku, podlahy, sedačky a výmalby v obývacím pokoji. Dveře budou od firmy SAPELI, typ EXKLUSIV, folie hruška, plovoucí podlaha bude IPOKETT Interlock 31, RW32082 kempas 3pasy. Budeme mít rohovou sedačku v oranžové barvě a obývací stěnu MERANO PŘIRODNI H 3128. Děkuji za vaši radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož již v interiéru máte mnoho teplých a výrazných dekorů, volila bych výmalbu ve světlých krémových odstínech (cappuccino, smetana, šedá či šedobéžová), aby se prostor dále nezmenšoval. Takto také vynikne výrazná podlaha s nábytkem. V uvedených odstínech vybírejte také doplňky jako koberec, polštářky či květináče.

<< zpět ( stránka 1 / 3 )    |1 |2 |3 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře