Pragointerier

kuchyně - pracovní deska

Dotaz   Dobrý den, budeme se stěhovat do nového podkrovního bytu a potřebovala bych poradit s barevným sladěním obýváku spojeného s kuchyňským koutem /celková plocha 45 m2/ a barvou dlažby do předsíně. V místnosti jsou velká okna i klasická střešní. Okna jsou na J,Z. Kuchyň je od obýváku oddělena vyzděným barovým pultem. Kuchyňská linka bude v provedení folie antracit dvířka, korpus a pracovní deska buk. Nábytek v obývacím pokoji bude buď buk nebo do černa. Nevíme si rady jaký odstín plovoucí laminátové podlahy zvolit. Nechceme buk... Druhý "barevný problém" máme s barvou dlažby do předsíně. Obývák je do předsíně otevřen, nebudou zde žádné dveře. Barvu dveří, které povedou z předsíně do pokojů, do koupelny a na WC také ještě nemáme vybranou. Ještě nás trápí, v jakých místech ukončit dlažbu a pokračovat plovoucí podlahou.V celém bytě bude vymalováno bíle. Půdorys a fotky obývacího pokoje posílám v příloze.Děkuji moc předem za odpověď. Pavlína P.
Odpověď   Tady je více možností barevné i materiálové kombinace. V zásadě, ale při použití sytých tmavých barev na nábytku a v podkroví by měla být podlaha ve světlém odstínu. V tomto rozsahu je již potřeba minimální konzultace eventuelně vypracování studie barevného a materiálového návrhu. V otázce přechodu podlahových krytin je možné využít informací společnosti SAPELI - http://www.sapeli.cz/index.asp?obsah=164&. Případně využijte služeb prodejců spol. SAPELI, kteří Vám zdarma poskytnou veškeré odpovědi v této otázce. Přehled jednotlivých prodejců dle reagionů naleznete na www.sapeli.cz.
Dotaz   Dobrý den, necháváme si v současné době vyrobit kuchyň do nového bytu. Kuchyň bude společná s obývacím pokojem, kde budeme mít na podlaze laminátovou podlahu barvy Zebrano. Kuchyň chceme ve dvou barvách - bílá a dřevo, ale přemýšlíme, jaký odstín dřeva vybrat. Manžel chtěl původně kuchyň Zebrano, ale po rozhodnutí, že taková bude podlaha, už by to bylo asi moc. V kuchyni bude použita pracovní deska Corian v bílé barvě a kombinace skříněk bílá a dřevo. Prosíme tedy o radu, jaký odstín použít na dvířka skříněk. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, Zebrano je dřevina s výraznou texturou. Jako doplnění takovéto podlahy je ideální bílá (smetanová) barva, třeba i v kombinaci se dřevem (je potřeba kombinovat s citem, např. jenom spodní skříňky) s nevýraznou texturou v odstínu nejsvětlejšího proužku Zebrano – z našich dřevin třeba buk přimořený na medový odstín.
Dotaz   Dobrý den, budeme se stěhovat do novostavby. V současné době vybíráme kuchyň a rozhodujeme se, v jaké barvě si ji nechat vyrobit. Kuchyň bude společná s obývacím pokojem. Rozhodli jsme se, že podlaha bude v odstínu Zebrano a bude po celé ploše místnosti. Kuchyň bude v barvě slonová kost a část v odstínu dřeva. Pracovní deska bude v provedení bílá korian. Tvar kuchyňské linky je do L + ostrůvek s varnou deskou. Jaký máme zvolit odstín dřeva, aby dobře ladil s podlahou? Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, k odstínu slonové kosti a výrazné textuře dřeva Zebrano je vhodné použít v doplňku u kuchyně nejsvětlejší odstín podlahy – dýha buk mořeno na dub, eventuálně laminátová deska, např. Kronospan, buk světlý 876 PR.

Dotaz   Dobrý den, rádi bychom se poradili ohledně barevného sladění dlažby, nábytku a malby v kuchyni. V přiloženém obrázku je půdorysné řešení kuchyně s prostorem pro jídelnu. Na druhém obrázku je už vizualizace konkrétního návrhu rozmístění kuchyňské linky. Chtěli bychom se poradit, jestli jsou vhodné následující kombinace: - podlaha v jídelní části: dřevěná, provedení buk (spíš tmavší provedení buku s kresbou) - dlažba v kuchyňské části: Rako Orbis (váháme mezi tou úplně nejtmavší a tou středně tmavou) - kuchyňská linka: dub - pracovní deska: umělý kámen, barva antracit - skleněné obklady linky: šedé sklo - malba: oranžová (otázkou je, jestli sytá nebo spíš pastelová?) - spotřebiče a rámečky kolem skleněných skříněk: nerez - výplň skříněk: matné sklo - dveře a obložení: olše (zřejmě Sapeli Domino 64) Celkové vyznění kuchyně i jídelny má být moderní, laděné do teplejších tónů. Celková plocha místnosti je 20m2. Otázkou je, jestli uvedené věci k sobě ladí, popř. jestli není něco vyloženě nevhodného. Druhou otázkou je, jakou použít malbu na zbytek místnosti, ta oranžová to určitě nebude... Předem díky za Vaše rady a doporučení.
Odpověď   Dobrý den, k podlaze sytější buk je vhodný spíše odstín dlažby střední Orbis. Z mého pohledu by bylo nejvhodnější použít spíše jednobarevnou dlažbu. Tato je dost rustikální. Taky se v moderních malých interiérech volí podlahy spíše z jednoho materiálu. Použití třech druhů dřevin ve 20m2 se mi zdá hodně. Dveře bych doporučovala spíše bukové v tónu podlahy. Zbylé zdi právě pro moderní interiéry by byly vhodné v odstínech světle šedivé v kombinaci s oranžovou – pomerančovou svěží. Kubické prosklení na dveřích můžete pro detail opakovat např. na konferenčním stolku nebo na doplňcích jako jsou jídelní servis , osvětlení,…
Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou zvolit barvu dveří právě rekonstruovaného bytu. Kuchyň je vymalována ve dvou odstínech žluté, linka je kombinace ledově modrá + hruška, obklady v lince jsou obdélníková mozaika žluto/oranžová. Podlaha je lino vzor parkety světlý odstín + pracovní deska kuchyně je také vzor parketový odstín hruška. Z kuchyně vedou dveře 1200/2000 do obývacího pokoje, který je vymalován oranžovo (1 stěna) - smetanově a má oranžový koberec. Z obývacího pokoje vedou dveře 600/1970 do ložnice, která bude pravděpodobně modrá. Na chodbě (ještě není opravena) jsou 4 dveře do sociálního zázemí, kuchyně a ložnice.Chodba nemá okno, jen malé luxfery přes koupelnu. Je možné sladit všechny dveře do stejného odstínu? Jaký nábytek zvolit do obývacího pokoje, je orientován na západ. Máme představu nábytku na míru z modřínového dřeva. Děkuji předem za odpověď. Eva T.
Odpověď   Dobrý den, volila bych odstín dřeva blízký odstínu kuchyně tj. hruška světlá. Na oranžové stěně, v ledově modré kuchyni i v poměrně tmavé chodbě budou jemným doplněním . Nábytek do obývacího pokoje v případě, že bude z modřínu bych přimořila na sytější medový odstín hrušky. Koberec je poněkud tmavý a nehodí se barevně ani ke zdi a už vůbec ne ke kuchyni je to spíše červeno hnědá. Když by šel vyměnit za béžovooranžový, prostor by byl dokonale sladěn.
Dotaz   Dobrý den. Prosím, můžete mi poradit, v jakém barevném provedení by byla nejvhodnější pracovní deska a podlaha ke kuchyni z javoru nebo břízy? Kuchyň bude v malé místnosti ( 2,30 m x 3,45 m ) orientované na sever a zastíněná stromy. Spotřebiče budou v nerezu, protože je v černém provedení, které by se mi líbilo nejvíce, nemohu sehnat. Z jaké bude fólie ještě přesně nevím, stále se nemohu rozhodnout. Jediné co vím určitě je, že nemohu mít kuchyň v tmavé barvě a moderním studeném ( hliníkovém ) provedení. Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Lenka
Odpověď   Dobrý den, při volbě materiálů a odstínů do kuchyně by se mělo vycházet z jednoduchosti. Kuchyň včetně všech spotřebičů je poměrně členitá hmota a odstíny by měly být ucelené. Vyhnout se mnoha barevným přechodům – podlaha sokl, přední front deska, deska obklad,…. Doporučuji volit odstín pracovní desky a obkladu stejný například světle šedivý a materiál předních frontů i skeletů bříza.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu při zařizování interiéru novostavby RD - bungalov. Jedná se mi hlavně o doporučení barvy dveří, popřípadě podlah. Předsíň, vstupní dveře plastové, zlatý dub, výplň perito, celkem 7 dveří. 1. garáž, šatna, WC, koupelna - Sapeli Tenga - ořech evropský nebo americký, 2. 2x dětský pokoj - Sapeli Harmonie model 40, obývací pokoj - Sapeli Harmonie model 40 s bočním fixem - ořech americký, nebo evropský. Podlaha zádveří- dlažba Defilé středně hnědá, zbytek předsíně Defilé bílá 30 x 60 cm. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně - otevřený prostor 52 m2, 2 x francouzská okna bílá ( prosím o doporučení stínícího materiálu - typ + barvu ) podlaha Delilé bílá 30 x 60 cm? S kombinací Defilé tmavě hnědá po obvodu ve tvaru L ( pouze 2 strany 5,3 m a 10.8 m )? Kuchyně s ostrůvkem - lamino buk tabaco, bílé lakované vrchní skříně - zástěna buk tabaco, pracovní deska bíla - corian. Nejsem si jistá volbou barvy dveří a podlah, prosím o Vaši odbornou radu. Je možné osobní setkání? Vůbec si netroufám na výběr barev stěn ( předsíň bych proteplila meruňkovou, jídelní kout - netuším, nemám jasno ani ve výběru jídelního stolu a židlí (snad kombinace ořechu se sklem), prostor v kuchyni - bílá barva stěny . Barva v obývacím pokoji? Krb bude částečně obložen hnědou dlažbou Defilé. Sedačku chceme světle béžovou eko kůži 3+2+2 na kovových nožkách, koberec? Velice děkuji za Vaši pomoc a rady.
Odpověď   Dobrý den, podle popisu jste barevnost tohoto prostoru volila v zemitých odstínech. Podlaha by postupně gradovala středně hnědý odstín v kombinaci s mléčnou v předsíni a zádveří by ve větším prostoru obytném přecházel do kombinace sytější hnědé a mléčné s bordurou spíše kubického a symetrického tvaru, třeba obdélník. Odstín středně hnědé na podlaze se nám opakuje na kuchyni - buk tabaco. Volba odstínu sytější hnědé - ořech bude na dveřích zvýrazňovat prostor. Volila bych spíše jeden typ dveří, a to typ Tenga model 10 a 40 s horizontální orientací textury. Malba zdí mléčná až světle béžová s kombinací červené až červenorůžové. Zastínění oken japonské žaluzie š. 60 cm, třeba i s výrazným ornamentem, nebo látka Organza kotvení do stropu. V příloze vám uvádím barevnost interiéru a přikládám podobný interiér s použitím doplňkové barvy oranžové.

Dotaz   Dobrý den, vybíráme podlahy a dveře do našeho nového bytu 3+kk a chtěli bychom znát Váš názor. Budeme mít kuchyň Calvados s pracovní deskou Terano bílé a dlažbou Rako série Loft - slonová kost (obklady zatím nemáme vybrané, ale uvažujeme o sérii IN seta, nemůžeme se rozhodnout jestli lesk nebo mat). Bude se hodit do obývacího pokoje spojeného s kuchyní laminátová podlaha Egger Floorline bříza 3 prkno select (H2493)? A jaký nábytek bychom měli volit? Máme rádi teplé odstíny. Budou se k této kombinaci hodit dveře Sapeli laminát CPL dekor olše vyplněné sklem?
Odpověď   Dobrý den, doporučovala bych malou změnu v odstínech. Calvados a bříza jsou barvou i sytostí velice odlišné. Vhodnější by ke Calvados byla podalaha buk, dveře olše, pracovní deska je terano bílá, proto bych obklady volila v provedení IN Ghiacio smetanovobílá v rozměrech 20x40cm horizontálně. Nábytek pak můžete doplnit buď v materiálu olše nebo lakovaný v odstínu béžová, jako doplňkovou barvu můžete volit teplý odstín oranžová v kombinaci s hnědou.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Zařizujeme místnost cca 45m2 (kuchyň+obýv.prostor). Kuchyň vyrobí truhlář v barvě světle banánová+horní 2. řada skříněk a jedna spodní skříňka barva zebrano, pracovní deska tmavá-hnědá. Ráda bych do kuchyňské části použila dlažbu, formát 60x30cm, a v obývací části plovoucí podlahu. V místnosti jsou velká okna (euro) na zahradu v barvě středně medové. Prosím o radu ohledně typu a barev podlahy a výmalby místnosti, případně zda použít v celém prostoru jen dlažbu? Jde mi o to, aby nebylo zima od nohou (vytápění je klasické - radiátory). Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, při použití dlažby bez podlahového topení bude s určitostí podlaha studená. Osobně dávám přednost v jednom prostoru jednomu typu podlahy plovoucí. Při použití dvou typů a to keramika v kuchyni a plovoucí u zbylé části je nutné hmotu kuchyně vyvážit na osu místnosti tj. prostor uhladit a hmotově vyrovnat. K Zebranu je možné použít plovoucí podlahu v sytějším odstínu proužku zebrana u jednoho typu podlahy. U dvou typů světlejší proužek podlaha plovoucí a keramická podlaha v odstínu kouřovém.
Dotaz   Dobrý den, paní architektko, kupuji byt 2+kk a potřebovala bych poradit s barevností nábytku obývacího prostoru a kuchyně. Kuchyně bude umístěna v kuchyňském koutu, který je bez okna a má rozměr cca 2x2,70. Na podlaze v tomto prostoru je smetanová velmi jemně mramorovaná dlažba. Obývací prostor má míry 4,90x4,90, má 2 okna + balkonové dveře, na podlaze fošny z buku pařeného, z nichž některé mají hnědé fleky (suky?.) Dveře v barvě buku (ne žlutého, ale opět asi pařeného). Okna jsou umístěna naproti kuchyňskému koutu, tzn. na jeho opačné straně, mají barvu calvados (světlejší). Byt je situován na severozápad. Vůbec si nevím rady, jakou barvou dýhy nebo lamina vybavit kuchyňský kout a obývací prostor, aby byt působil vzdušně a vše bylo hezky sladěno. Byla bych Vám moc vděčná za radu, za kterou velmi děkuji.
Odpověď   Dobrý den, zmiňovaná smetanová dlažba a probarvený buk je podle mého názoru poměrně výrazný barevný přechod. Z tohoto důvodů bych ponechala podlahu jako výrazný prvek interiéru a doporučuji sladit zbývající části v jedné maximálně ve dvou dekorech sobě velice blízkých. Sukatý buk a zebrano se mi nezdá právě dobrá kombinace. Když byste volila Wenge tak to je zase na tak malý prostor příliš tmavý odstín a spadá do zemitých odstínů. Spíše se přikláním u kuchyně ke kombinaci dub Ferrara, hliníkové rámečky s mléčným sklem, pracovní deska odstín smetanová, dobrá volba je vanilka nebo ještě i béžová na velkých předních frontech jako je lednice. Odstín hnědé kterou uvádíte u podlahy je možné použít pro zvýraznění interiéru na doplňcích jako například umělecká díla, proutěné doplňky, koše,... Teplý odstín buku se pak může objevit na malbě zdi v podobě oranžová až terakota oranžová. Dub Ferrara bych pak doporučovala i na nábytku v obytném prostoru.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem dveří do cihlového bytu 3+1 s plastovými okny. Ve všech pokojích a části chodby budou parkety dub, ve vchodové části chodby a v navazující kuchyni plánujeme dlažbu Sandstone Lappato, typ Dapsa 270. Kuchyň bude kombinace calvados, béžová, pracovní deska světle šedá.
Odpověď   Dobrý den, k dlažbě v kombinaci s Calvados a béžovým odstínem bych doporučovala jemnější DTD lamino v provedení třešeň nebo dub červený. Calvados je přece jenom dost tmavý a k dubové nažloutlé podlaze hodně červený. Dveře Sapeli je možné vybírat v odstínech buď dub nebo světlejší jasan. Jsou velice krásné ke zvolené keramické podlaze.
Dotaz   Dobry den, momentálně zařizujeme domek a nevím si rady s kuchyní, která bude dohromady s obývacím pokojem a s jídelnou. Podlaha bude buková, stěnu v obývacím pokoji máme světlou (kombinace jasanu a bílé), sedačka je pastelově zelená. Můžete mi prosím poradit, jakou barvu kuchyně bych měla zvolit a jakou barvou bychom měli vymalovat? Předem děkuji za odpověd. Olina
Odpověď   Dobrý den, kuchyňská linka by měla být jednoduchá co do provedení tak i barevnosti. Můžete použít bukový dekor na spodních skříňkách a vestavěné lednici a troubě popřípadě potravinové skříni. Takto vytvoříme těžiště kuchyně. Pracovní deska například imitace beton a obklad sklo zelené. Horní skříňky pak sklo Satinato a hliníkové rámečky. Tímto určujeme doplňkovou barvu pastelovou zelenou i v kuchyni. Malba zdí a stropu může být v odstínu světlé béžové, smetanové bílé a zeď u sezení pak sytější zelená až olivová. Doplňky a kovové části středně šedá až antracit.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit s barevností v mém bytě? Chtěl bych černou podlahu v celém prostoru - dlažba GEO nebo SANDSTONE tmavě šedá (RAKO). V obytném prostoru by byla čelní stěna šedá imitace pohledového betonu. V jakém tónu volit ostatní stěny? V místnosti jsou dvě velká francouzská okna, tedy dostatek světla. Kuchyň je propojena s obytným prostorem (tedy stejná dlažba). pracovní deska kuchyňské linky a další prvky by měly být z nerezu či pozinkovaného plechu. Jakou barvu byste doporučila na linku a zdi? Kuchyň je na sever. V pracovně je černá podlaha, zdi kombinace tmavého a světlého odstímu pistáciové. Dveře budou HSE Humpolec. Jakou zvolit barvu? Jakou barvu radiátorů? Děkuji mnohokrát za váš názor a přeji hezký den. Roman Lipánek PS: barva oken a vstupních dveří je teak.
Odpověď  

Dobrý den, velice ojedinělý a odvážný interiér. Barevná kombinace v studených zimních tónech. V takto laděném interiéru můžete použít výrazné odstíny barev: červená, již zmiňovaná pistáciová, modrá, žlutá. Nebo můžete interiér podbarvit tón v tónu. Přikláním se k použití dlažby RAKO, typ Sandstone Lapato (z důvodu povrchové úpravy - lepší úklid). Kombinaci pohledový beton, plech a antracitová podlaha je vhodné doplnit bílou nebo spíše smetanovou malbou. K tomu jednu zeď červenou nebo pomerančovou. Dveře HSE Humpolec v odstínu plechu, kuchyně bezfalcové. Kuchyň smetanová bílá až odstín přírodní vlny, obklad zdi zelený Lakovek, lepený přímo na zeď. Otopná tělesa kovová, např. KONVEKTORY OnFloor, firma Boki.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám jídelnu laděnou do oranžova, oranžový koberec, jídelní stůl je skleněný a židle jsou čtyři oranžové a dvě zelenkavé, strop je světle žlutý a stěny jsou vymalovány tmavší žlutou. Jídelna bude propojená s kuchyní. Kuchyňská linka bude hrušeň světlá planá v kombinaci s olivou. Potřebuji poradit, jakou mám vybrat pracovní desku, chci i stejná záda, jako bude pracovní deska. Dále nevím, jakou barvu PVC a jak vymalovat kuchyň, aby to ladilo k jídelně. Předem moc děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, ze snímku je patrná barevnost červená cihlová světlá, židle oranžové a zdi žluté. K této již stávající barevnosti bych volila kuchyň spíše klidnější, tj. světle béžová na zdech a deska v odstínu šedá, imitace kovu nebo betonu. Dále stěny v jídelně by mohly být spíše světlejší a jemnější a odstín žluté když tak na zastínění oken. Toto by mělo sahat až k podlaze a může mít stávající červený odstín v kombinaci se žlutou a mléčnou záclonovinou. Schodiště prostor výrazně člení a závěsy taky. Jídelní stůl a malá sedačka pod schodištěm - to jsou prvky, které nám výškově poskakují a dojem z interiéru je pak chaotický. Doporučuji nahradit sedačku nízkým velkým taburetem „na válení“, prodloužit zastínění oken a zesvětlit zdi (nebo alespoň znovu opakovat barvu pod červeným závěsem). Ležení v odstínu oranžově žlutá.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme novostavbu a nevíme si rady s barevnými kombinacemi v otevřeném prostoru (kuchyň, jídelna, obývák). Máme hodně výrazná okna - smrk v barvě základ oranž a lak afromosia. Měla jsem v plánu kuchyň s korpusy a dvířka z části bříza a z části červená. Pracovní deska bílá s drobnými tečkami - červená, šedá (opravdu hodně drobné). Ted nám nainstalovali okna, mám z té červené kuchyně strach, bojím se, abychom tam neměli moc barev. Spíše se přikláním místo červené pro barvu oken (a stejnou barvu na parapety). A potom nevím, jakou podlahu. Budeme mít všude dlažbu. Stejnou dlažbu chci použít i do předsíně a chodby, které jsou oddělené posuvnými dveřmi. Děkuji moc za rady, jsem z toho dost nešťastná. Moc děkuji, Jiřina G.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych volila barevnou kombinaci jemnější, a to smrk – oranž. Bude doplněná o kuchyň bříza v kombinaci s titanovou pracovní deskou a obkladem sklem lakobel bílý, výplň horních dvířek sklo pavé bílé. Oranžový odstín DTD desky na kuchyni spíše na jednom celku, např. na příborníku nebo barovém pultu (nestřídat s břízou!). Podlaha defilé bílá další barvy na zdech jemné smetanové smetanové s kombinací středně šedivé. Oranžová v detailu, např. strukturální tapety Ulf Moritz.

Dotaz   Dobrý den, řeším teď zařízení obývacího pokoje s kuchyní (1 pokoj). I když mi odvaha nechybí, nevím jak na to. Jedná se pokoj 7x5m, výška 2,80m, orientace JZ. Podlaha je dubová parketa, dveře dubové prosklené, 2 okna euro bílá. Zatím zde mám kuchyň u kratší stěny, pouze spodní skříňky, materiál dub. dýha korpusů, vanilkové šuplíky, pracovní deska imitace šedé žuly. Ráda bych decentní, odvážný a moderní pokoj. Prosím, poraďte. Díky za Vaši poradnu. Jana
Odpověď  

Dobrý den, děkuji za vaši odvahu. Popustím uzdu fantazie. Dub je poměrně rustikální a k uváděnému interiéru se výborně hodí. Použijeme výrazný kontrast stylů – klasická podlaha a funkcionalistický zbytek interiéru. Nábytek středně šedá lesklá lakovaná deska, zdi světle šedivé, za sezením tapeta z výrazným větším dvoubarevným vzorem černá – žlutá, stolek kov sklo, sezení odstín šedivá – přírodní štěrková. Svítidla a doplňky titan.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, dovoluji si obrátit se na Vás se svojí prosbou o radu k volbě barevného ladění podkrovního bytu. Kuchyň bychom chtěli v odstínu javor s pracovní deskou buk, příp. ořech. Ráda bych Vás poprosila o radu, zda je vhodné do obývacího pokoje, spojeného s touto kuchyní (štítový pokoj s dvěmi protilehlými šikminami a jedním klasickým štítovým oknem v odstínu světlý ořech), zvolit nábytek také v javoru a doplňky například v červené, případně žluté barvě. Je vhodné použít javor i na dveře s 3/3 prosklením a mléčným sklem? Další místností je ložnice - můžeme i zde zvolit nábytek v odstínu javoru? Přikládám návrh kuchyňské linky. Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, kuchyňskou linku bych doporučovala volit v kombinaci javor – ořech. Pracovní deska spíše jednobarevná, např. šedivá imitace kovu. Podlaha javor v kombinaci s nábytkem ořech. Doplnění barevnosti zdí v odstínu velbloudí srsti tón v tónu syté světlé podezdívky šikmé a rovné částí stropu. Červená jako doplňková barva může být použita i např. na obkladu kuchyňské linky. Podlaha a dveře ve stejném materiálovém provedení.

Dotaz   Dobrý den, řeším svoji kuchyni, kterou jsem nechala vyrobit z masivu-třešeň, pracovní deska je v barvě javoru. Obklad jsem zvolila z belgických cihel, barva orchidea. Na podlaze jsou světlejší dubové parkety. Vymalováno je v barvě smetanová meruňková, vysoký klenutý strop temnější odstín – okr. Nevím, jestli se to hodí. Místnost není příliš světlá, je v přízemí. Potřebuji doladit pěkný velký stůl s židlemi, který by se hodil a nebyl fádní. Kuchyně propojena dvěma průchody a dvěma velkými průhledy s obývací místností s TV a knihami (v nábytku IKEA-antik). Poradíte, jaký zvolit stůl a židle? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, stávající kombinace třešeň, javor, dub, odstín antik IKEA a doplňkové barvy je možné doplnit o hmotu jídelní sestavy, spíše uklidňující. Doporučuji volit stůl a židle v provedení javor. Na dubové podlaze bude sestava působit světleji a pocitově lehčeji. Třešeň je poměrně výrazná a malby zdí bych spíše volila v této odstínové kategorii, tj. červenohnědá oranžovohnědá.

Dotaz   Dobrý den, budeme rekonstruovat podlahu v předsíni a kuchyni + samotnou kuchyni. Vymysleli jsme variantu světlá kuchyň (vanilka), tmavě hnědá pracovní deska, světlá podlaha (dlažba). Prosím o radu ohledně obkladu na stěnu. Myslíme si, že by bylo dobré kuchyň nějak barevně oživit. Také bych ráda, kdybychom měli v předsíni podlahu, která by navazovala na tu kuchyňskou. Aby opticky sjednocovala obě místnosti a vytvářela tak dojem rozlehlejšího prostoru. Myslíte, že je to dobrý nápad? Jakou barvu jídelního stolu a židlí byste doporučila do takové kuchyně? Moc děkuji, Radka.
Odpověď  

Dobrý den, kuchyň v odstínu vanilka je vhodné doplnit o pracovní desku, která bude vycházet z odstínu podlahy (o 2 tóny sytější). Příliš sytá deska nám bude prostor dělit. Pokud je kuchyň menší, tak volte spíše světlejší odstín. Podlaha světlá je zajímavá, např. RAKO, typ Lapato světlý odstín. V této barevnosti je vhodné doplnit malbu v odstínu říčního kamene (jemně hnědá). Na doplňcích pak tento odstín může gradovat. Vhodné jsou např. velké proutěné lampy ve tvaru vosího hnízda.

Dotaz   Budu mít kuchyni Wenge v podkrovním pokoji 22m2. Pokoj je situován na jih a je dobře prosvětlen. Volím dlažbu Rako geo pískový odstín, totéž bude na obložení. Pracovní deska a korpus bude v bílé barvě. Též strop a zkosenou chci ponechat v bílé. Můžete mi poradit, jakou barvu použít na ostatní stěny? (Uvažuji o světle pastelové zelené, ale z vzorníku se mi spatně vybírá.) Můžete mi poradit označení odstínu? Přikládám model kuchyně.
Odpověď  

Dobrý den, pro probarvení je možné použít studený odstín, třeba zelenou. Tato by měla vycházet z odstínu zelené použité na skle. V případě, že toto je typ Satinato, můžete vybrat JUB 2423. Další možností barevnosti je použít sytější odstín dlažby, např. JUB 1093. Dodavatelů interiérových barev je více, uvádím jednoho, JUB.

Dotaz   Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím s prosbou o radu. Zařizujeme novostavbu řadovku, dominantou je bukové schodiště z obýváku do patra, rozhodujeme se pro dveře a podlahu v odstínu buku. Obývák je propojen s kuchyní a ta by se mi líbila v barvě teakového dřeva - Samoa od firmy Oresi. Je možné tyto dva materiály ladit k sobě? Pracovní deska kuchyně odstín tmavého kamene, obklady jednoduché, barva béžová; nebo mozaika v tlumených béžových tonech. K tomu barevné doplňky vanilka a terakota. Spotřebiče budou v nerezu vestavěné. Prosím o radu, zda je možné takto ladit prostor. Mnohokrát děkuji, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, bukový odstín schodiště a teakový odstín kuchyňské linky je možné ladit k sobě. Obě dřeviny jsou si blízké svým jemně medovým nádechem – buk více dočervena, teak více dožluta. Když tyto materiály nebudou bezprostředně vedle sebe a s použitím podbarvení, které uvádíte v odstínu béžová, bude tato kombinace jemně teplá a příjemná. Tmavé plochy nám budou interiér zvýrazňovat. V příloze je kuchyň typ Samoa právě v uváděných odstínech. Podlaha v provedení buk bude poměrně těžká, spíše bych doporučovala podlahu světlejší, v odstínech béžové. Dveře pak můžou být bukové. Je možné volit variantu s bukovou podlahou a dveřmi, kuchyňská linka pak Teak s povrchovou úpravou horní části v odstínu světlém béžovém. Nábytek v obývací části taky ve světlém odstínu UNI barev, např. lakovaný nábytek. Tím prostor poněkud odlehčíme a nebude působit příliš „dřevěně“ .

Dotaz   Dobrý den! Potřebovala bych poradit, jakou barvu obkladů použít ke kuchyňské lince. Dvířka budou šedostříbrná a korpus světlé dřevo, pracovní deska barvy světlého dřeva. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, obklad můžete volit v šedivých světlejších odstínech proti předním frontům dvířek nebo v barvě. V případě prosklení v odstínu zelenkavém nebo mléčném. Pro efektní působení je vhodné použít obklad s vysokým leskem, a to keramický nebo skleněný.

Dotaz   Dobrý den! Chtěla bych Vás požádat o radu, v jaké barvě vybrat obklady ke kuchyňské lince. Korpusy budou ze světlého dřeva, dvířka šedostříbrná (hliník mat) a pracovní deska bude taky ze světlého dřeva. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, velice hezky působí obklad skleněný, sklo Lakobel. Variantou může být obklad keramický obdélník horizontálně orientovaný. Doporučuji spíše velké formáty, např. 30x60cm. Vytvoříte v ploše méně spár. Odstínově je vhodné použít výraznější barvu, buď ve studeném ladění (zelenou olivovou, ledovou modrou), nebo v teplém (červeno hnědá nebo oranžovohnědá). Neutrální bílá mléčná pro potlačení hmoty kuchyňské linky. Výběr záleží na stávající hmotě a barevnosti místnosti.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s odstínem interiérových dveří. Jedná se o rekonstrukci bytu. Místnosti jsou poměrně malé (27, 17 a 15 m2) a stropy nízké (2,45m). Interiér plánujeme zařídit v moderním stylu. Okna máme dřevená v odstínu kaštan. Některé dveře jsou umístěny v nikách, takže nejdou použít obložkové zárubně. Kovové zárubně jsou zatím natřeny hnědou barvou v odstínu oken. V celém bytě je na podlaze položená průmyslová mozaika teak, která je ošetřena voskovým olejem. Do obytné kuchyně, kde je většina dveří, jsme zvolili kuchyňskou linku v matném laku, odstín dle NCS S 1002 Y 50R (bila káva), pracovní deska černá žula. Uvažuji o lakovaných dveřích ve stejné odstínu jako kuchyň. Výrobce ale používá pouze stupnici RAL, která stejný odstín nemá, pouze podobný RAL 9001, případně 9002. Prosím, co zvolit? Nechat namíchat barvu dle vzorku kuchyně, nebo stačí odstín RAL? Nebo se vydat zcela jiným směrem a pořídit dveře dýhované? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, jenom zkráceně: doporučuji spíše stupňovat barevnost daného odstínu a sladit barevnost dveří s bílou kávou. Stupňování můžete vyjádřit odstínem základ bílá káva, dveřní křídlo sytější, kovové zárubně nejsytější. V takto malém prostoru bych doporučovala UNI barvu RAL. Tento odstín, který uvádíte, vyzní proti Teaku velmi vzdušně a lehce. Pro dobarvení prostoru pak můžete volit studené nebo i teplé odstíny. Osobně teď dávám hodně šancí temné fialové v detailu. Na části zdi je hodně efektivní vedle odstínu bílá káva. Dýhované dveře budou působit poměrně těžce a ponechávají otevřenou otázku, co s obložkami zárubní.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného sladění jednoho velkého prostoru. Jedná se o kuchyň propojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Kuchyně je od obývacího pokoje a jídelny oddělena schůdkem. V jídelně a v obývacím pokoji máme francouzská okna na jih, jsou tmavá v barvě třešeň. Vnitřní dveře jsou SAPELI dýha, odstín třešeň, ale jsou o pár odstínů světlejší než okna. Uvažuji o kuchyni dvířka lamino barvy krémové nebo slonové kosti kombinované s hliníkovými dvířky. Pracovní deska bude merano přírodní. Nevím, zda je to správná volba, když máme okna a dveře v odstínu třešně. V kuchyni bude položena dlažba defile lappato bílá a v obývacím pokoji a v jídelně bude plovoucí podlaha na podlahové vytápění. Ale nevím, v jakém odstínu podlahu zvolit, podle čeho se řídit. A jaký nábytek pak zvolit do obývacího pokoje a jídelny? Tyto tři místnosti tvoří cca 80 m2. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, prostor při použití oken a dveří v odstínu třešeň je vhodné doplnit o podlahu např. od firmy Heth. Buďto laminátová plovoucí, typ EM 3203 AKÁT MEDOVÝ, nebo dřevěná plovoucí, typ ETIMOE. Tímto prostor obývací zateplíme. Do kuchyně pak bílou dlažbu, vhodná je i krémová, např. typ SPIRIT RAKO (pokud to ještě můžete změnit). Přechod bude jemnější. Provedení kuchyně pak spíše v odstínu Capuccino, firma Grena s kombinací se sytými plochami v odstínu třešeň, jako jsou potravinová skříň, centrální ostrůvek s varnou deskou v prostoru obklad části kuchyně s policemi,… např. firma Hanák. Doplnění barevnosti nábytku ve světlejším odstínu, např. buk. Malby v základním odstínu světle hnědá v tónu kuchyně v kombinaci s červenou. Možné je i použití sytějších studených odstínu, např. holubí modř nebo olivová zelená.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou vybrat plovoucí podlahu a dveře do obývacího pokoje a kuchyně. Kuchyně je propojená s obývacím pokojem do písmena L. Sedací soupravu máme modré barvy, okna jsou bílé barvy a krbová kamna s keramikou modrá, prozatím obývací stěna černá s kombinací šedé. O kuchyňské lince mám představy (světlé dřevo - hrušeň v kombinaci s dvířky tmavě zelené s pracovní deskou mramorovaně zelenou). Jídelní stůl už máme ve světlém dřevě. Nemám představu, zda se vůbec k sobě hodí ta modrá barva se zelenou s kombinací obývací stěny. Velice Vám děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, zelená a modrá jsou vhodné barvy ke kombinování. S použitím černé bude interiér navržen v zimních barvách. Doporučuji malinko prostor zateplit - třeba jemně žlutěmedovou podlahou, např. jasan, smrk. Dveře Sapeli, typ Elegent v provedení jasan. Kuchyň spíše jemnější zelená, např. mechová. Pracovní deska spíše antracit nebo mramor tmavě šedivý. Pozor na volbu zelené - musí komunikovat s modrou, jejíž odstín nemám k dispozici. I ladění modrá a zelená se musí kombinovat s citem.

Dotaz   Dobrý den, mám problém, jak sladit interiér v novostavbě. Kuchyně už je ve výrobě - materiál calvados + světlá pracovní deska. Kuchyně je propojená s obývacím pokojem, ale je oddělená barem, ke kterému bude naražený jídelní stůl. Stůl bude zasahovat do obývacího pokoje. Předpokládám, že stůl bude v kombinaci sklo - chrom. V obývacím pokoji bude nábytek v barvě wenge (podlouhlá skříňka pod TV + dvě police na ním s čelem). Jakou zvolit barvu plovoucí podlahy a dveří? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, podobný dotaz jsem zodpovídala v poradně chatu UUD. Kombinace calvados červený a wenge hnědý jsou výrazné odstíny. Přikláním se k červenému odstínu: světlejší tón na podlahu i dveře, např. olše nebo třešeň. Jídelní sestava v kombinaci sklo – kov – calvados v detailu, např. na přechodu deska podnož a calvados na židlích.

Dotaz   Dobrý den, budu provádět rekonstrukci kuchyně. Kuchyňská linka bude buková (lamino), podlahu jsem vybral plovoucí lamino třešeň. Pracovní deska bude šedo-zeleno-bílo žíhaná. Nevím, jakou barvu mám zvolit na obklady. Chtěl bych se zeptat na Váš názor na tuto kombinaci a poradit s barvou obkladů. Předem děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, v příloze zasílám podobnou barevnou kombinaci v interiéru. Obklady bych ve vašem případě volila jednobarevné, buď keramické, např. RAKO UNI odstíny zelenkavá či bílá, nebo skleněné: zelenkavá nebo mléčná.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu jak barevně zařídit byt, půdorys posílám. Kuchyň je spojena s obývacím pokojem. Kuchyň má lehce futuristické rysy, buk se stříbrnými lištami, pracovní deska černá. Podlaha v kuchyni bude buď dlažba, nebo marmoleum. Marmolem volíme i na ostatní plochy. Prosím o radu, jakou barvu podlah a jaké dveře zvolit, jakou barvu malby. Jak dále postupovat ve vybavení obývacího pokoje (barva sedačky)? Jídelní stůl bude navazovat na předěl mezi kuchyní a obývákem a je v barvě buku. Předem moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, pro představu podobná kuchyň z produktů firmy Hanák . Je vhodné doplnit o odstíny šedivé syté na podlahu v obývací části, světlé na podlahu v chodbách a v pokojích pak podle určení - v dětských pokojích nebo pokojích pro hosty můžete jít i do barevné podlahy. Obývací prostor Marmoleum click volcanic ash 753872. Chodby Marmoleum click sky blue 753880. Dětské pokoje Marmoleum click red copper 753870. Nábytek pak kombinace v buku s malbou, v obývacím prostoru bílou v kombinaci s červenou na stěně s dveřmi do pokojů. Pokoje světlý odstín jemné režné s nábytkem bříza. Dveře do spíže a na chodbu do pokojů jsou chybně otvírané – na opačnou stranu.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko. Zařizujeme novostavbu a potřebovala bych poradit se sladěním barev v prostoru kuchyň-obývací pokoj. Podlaha v OP je Terhürne Geniosa bělený dub, kuchyň- korpusy a dvířka calvados, pracovní deska světle šedá, obklad šedé zebrano od Raka. Jídelní stůl, který už zasahuje do OP, je i s židlemi odstín třešeň. V OP jsou moderní krbová kamna Romotop s kachlemi barvy meruňkové. Jakou výmalbu (zatím je všude bílá), barvu nábytku (držet se barvy kuchyně??), barvu sedačky, eventuelně doplňků byste volila? Přikládám orientační foto. Děkuji, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha Geniosa bělený dub a Calvados budou působit velice kontrastně. Toto platí i o krbových kamnech. Doporučovala bych malinko prostor zklidnit. Třeba malbou v odstínu světle béžová s použitím jedné výrazné malby na stěnu s krbovými kamny v teplém odstínu mezi třešní a oranžovou na kamnech. Doplňky moderní nábytek lakovaný v odstínu oranžové nebo bělený dub, světlejší odstín než podlaha. Sedačka v odstínech šedivých až antracitových, podle velikosti prostoru. Doplňky hnědé nebo červené.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko. Ráda bych znala Váš názor na volbu barevnosti dlažby v kuchyňském koutu, který je v rohu obytné místnosti obdélníkového tvaru. Kuchyňská sestava bude v bílém lesku a pracovní deska černá žula, celkově spíše moderní typ kuchyně. Vybranou máme dlažbu Arena Rako. Líbí se nám šedá a červená, eventuelně jejich kombinace. Dřevěná podlaha v obytné části bude volena k nábytku z ořechu. Protože místnost není tak světlá, myslela jsem např. na javor nebo naopak tmavou, např. tiger wood. Děkuji a těším se na odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, pro dosažení elegantního a čistšího vzhledu bych volil dlažbu Arena-Rako šedou a barevnost bych řešil dalšími kuchyňskými doplňky. Světlejší šedá se bude výborně hodit k lince i pracovní desce, celý prostor bude decentní. Naproti tomu v kombinaci s červenou bude interiér veselejší a bude působit zajímavějším dojmem. Můžete použít výmalbu jedné stěny na sytou červenou. K nábytku z ořechu určitě světlejší podlahu jako javor, buk, dub. Ta by měla být z průmyslové mozaiky. Tiger wood se k ořechu příliš nehodí a nábytek zanikne.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych ještě jednou poradit, čím obložit prostor kolem kuchyňské linky. Je světlá (savanská třešeň), mám zde dvě varianty: 1) plovoucí podlaha v dekoru dlažby terracotta (červenooranžová), pracovní deska a na stěně místo obkladů laminátová pracovní deska béžová žíhaná (ovšem neznám výhody a nevýhody této možnosti). 2) stejná plovoucí podlaha (ale světlejší, krémová), stejná pracovní deska a k tomu oranžové obklady na stěnu. Děkuji moc:)
Odpověď  

Dobrý den, hmotově a barevně vyváženější je světlejší varianta podlahy a deska v přibližně stejném odstínu. Horizontální plochy jsou tím stejnobarevné. Prostor mezi nimi, např. přední fronty kuchyně, v uváděné třešni. Obklady pak můžou být oranžové nebo červené, budou více vyplňující a budou kuchyň zvýrazňovat.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu. Jak zkombinovat kuchyň v provedení laku v barvě červené víno? Obklad kuchyně je kompaktní v světle šedém jemně kovovém odstínu. Nevím, zda bude k této barvě vhodná pracovní deska z kamene v barvě tmavě šedé či černé, v jemně či hrubě zrnitém provedení? Na podlahu bych zvolila světle šedý odstín pokračující ve velké ploše i do obytné části. Nevím, zda by byly tyto barvy vhodné. Jak zkombinovat lesklé a matové plochy? Lesklá kuchyň a matová deska s lesklou podlahou, či může být vše v lesku? Nebo úplně jiná kombinace, třeba i jinak barevná? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, toto je nádherná kombinace s použitím lesku na obkladu a předních frontách. Evokuje pocit luxusu. Na podlaze a pracovní desce můžete použít matové provedení. Přikláním se k tmavé šedé na desku a světlejší na podlahu. V případě, že použijete lesklou dlažbu, docílíte hru světel a odrazů na podlaze (ovšem bude náročnější na údržbu). Další barvu bych spíše volila v provedení teak na podlaze v obýváku a doladění barev na zdech a doplňcích nebo ozelenění interiéru. Mám ráda pravidlo v jednoduchosti je krása.

Dotaz   Hezký den, moc Vás prosím o radu barevného sladění interiéru (dveře, podlahy, vymalování, popř. nábytek) v novostavbě rod. domku. Co se týče podlah, mám na rozmyšlenou pouze necelý týden, tak snad se Vaší odpovědi dočkám dříve, než udělám nějakou chybu. Namontovaná jsou již dřevěná okna (odstín teak-tmavá červenohnědá, až do fialova). Zádveří a vstupní chodba je úzká, s menším oknem. Dlažbu zatím nemám vybranou. Ve vstupní chodbě budou dveře na WC. Dále budou dveře, které oddělují vstupní část chodby od části chodby v obytném prostoru. Na chodbě v obytném prostoru budou dveře do komory. Následuje schodiště, obložené přírodním kamenem (barvu kamene nemáme vybranou). Naproti schodišti je velký oblouk, kterým se vstupuje do otevřeného prostoru. Přímo Naproti oblouku bude jídelna (cca 2,8 x 2,5) s oknem. Napravo od jídelny bude kuchyň (cca 2,8 x 2,8) taktéž s oknem. Kuchyňská linka-zatím není, ale chci tvar U, barva spodních skříněk calvados, horních skříněk javor horský+sklo mléčné(mám dát i nějakou skříňku v nerez rámečku se sklem - podlouhlé výklopné?). Jedno rameno celé v barvě horský javor- v té části nebude pracovní deska. Pracovní desku ještě nemám vybranou. Podlahu v kuchyni mám vybranou PVC Novilux Structura 5407 (jakoby směs drobounkých kamínků v barvách zelená, bílá, červená..). Nalevo od jídelny se velkým obloukem vchází do obýváku (cca 7x4). Z jídelny jsou vidět terasová okna na delší stěně. Celková délka oken cca 3,5 m (jídelna s OP tvoří L). Na protější stěně oken bude krb, asi uprostřed stěny, částečně obložený kamenem. Podlaha do chodby, jídelny a obýváku je již koupená - plovoucí laminát Tarkett Eden Mořská táva Zen č.8039121 (barva je velice světlá, od světle smetanové, s prvky hnědými. Podlaha je, myslím si, vzhledově jemná. Sedačku, alespoň prozatím (časem bude nová), máme rohovou, tmavě modrou. Nábytek si představuji v podobě jednoduché nízké skřínky pod TV, nějaké police (typ Ikea) a závěsné skříňky, ale nevím jakou barvu? Místnosti bych chtěla vymalovat v barvách oranžová, zelená, žlutá-ještě nejsem rozhodnutá a ráda si nechám poradit. V 1. patře se nachází koupelna a 3 pokoje. V každém pokoji jsou zkosené stropy - podkroví, 1 okno balkónové+ v dětském pokoji navíc střešní okno. Na chodbě je taktéž plovoucí laminát Tarket - mořská tráva světlá. V pokojích chci ale jinou podlahu, ovšem nevím si rady. Hodila by se Quick step dub – narůžovělý, selské prkno? Nebo javor? Ten se mi zdá ale dosti mdlý? V dětském pokoji 4leté holčičky chci vymalovat růžovou a žlutou, se zelenými doplňky (police, boxy na hračky z Ikea...). Absolutně si nevím rady s odstínem DVEŘÍ. Moc Vás prosím o pomoc se sladěním a velmi Vám děkuji, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den přeji.
Doufám, že jsem si podle Vašeho popisu dostatečně ujasnila Vaše představy a uspořádání rodinného domu. Bez dalších informativních fotografií a bez půdorysu pouze odhaduji a mnohdy mohou být mé představy odlišné od skutečnosti a doufám, že mé rady nebudou kvůli tomu scestné. Co se týká výběru plovoucí podlahy, je velice zajímavá a nadčasová volba dezénu mořské trávy. K tomuto odstínu se hodí velká škála barev, ale také dřeva. Co se týká kuchyně: Váš popis vybraného PVC neodpovídá obrázkům na internetu, pokud je to opravdu typ NOVILUX STRUCTURAL 5407 - spíše meruňkový odstín (vašemu popisu spíše odpovídá typ 5404), pak bych jej k výběru linky nedoporučovala. Je to další odstín teplé barvy, který by nemusel ladit ke spodním skříňkám z calvadosu (záleží ale na skutečnosti, než na obrázku z internetu). Odstín 5404 je jistě bližší zvolené plovoucí podlaze a calvadosu (nejsem si ovšem jistá oním narůžovělým nádechem). Volila bych spíše světlejší typ podlahy, vycházející z odstínu zmiňovaného javoru.
Samozřejmě je zde také možnost ponechat PVC v tomto odstínu, který může zajímavě kontrastovat na navazující plovoucí podlahu, ale pak změnit kuchyňskou linku, ve světlém odstínu. Vaše představa kuchyňské linky nejspíš vychází z dnešního rozšířeného trendu použití calvadosu a také navazuje na barvu oken. Kombinace se světlým javorem je zajímavá volba - já bych všem již další prvek, jakým je hliníkový rámeček kolem skleněné výplně, nepřidávala. Samozřejmě vše závisí na konkrétním návrhu linky v daném prostoru (s tím Vám nejlépe pomohou v kuchyňském studiu, které bude mít k dispozici více vstupních údajů). Jestli jsem také pochopila správně, pak jedno rameno linky (bez pracovní desky) je částí, kde se bude nacházet lednička, spížová skříň, popř. trouba s mikrovlnkou… Volba světlejšího javoru je jistě správná, prostor se neztemní a nezmenší.
Ke světlé podlaze v obývacím pokoji můžete použít opět světlý nábytek s výraznou výmalbou za ním (temně oranžová - cihlová). A výrazným kusovým kobercem v podobném tónu jako výmalba. Nebo nábytek v kombinaci zebrano se světlými lesklými dvířky (smetanová) a výmalbou decentnější smetana, popř. výrazná malba stěny zemito - oranžová (viz. obr. v článku o barvách na www.umimeudělatdomov.cz ). Vždy bych volila jednu výraznou stěnu, popř. dvě kratší protilehlé.
Dveře bych volila v kombinaci javor, třešeň (třešeň načervenalé tmavší dřevo - k oknům), javor bych doporučila k podlaze. Firma SAPELI vyrábí dveře ALEGRO, kde jsou použity tyto dva druhy dýhy. Zárubně bych volila v dýze třešně a dveřní křídlo světlé (javor) s proužky třešňové dýhy. Dlažbu a obklad schodiště bych volila v antracitové barvě (břidlice). Ta by tvořila zajímavý tmavší kontrast ke světlé podlaze a dveřím - je to barva neutrální, i když temná, nicméně nadčasová a moderní. Nábytek u vstupu volte opět světlý (javor, bříza). Výmalba smetanová a podle velikosti prostoru možno použít pozitivní oranžovou barvu za věšákovou stěnu, pokud ji budete mít. Také záleží na obkladech na toaletě.
Co se týká výběru plovoucí podlahy do pokojů v prvním patře: nebála bych se ani jedné varianty. Prkna country od quick-stepu jsou velká a prostor opticky zvětší. Narůžovělý tón přírodně lakovaných dubových prken je příjemný do růžového dětského pokoje. Na druhou stranu, pokud je to pokoj menší, a předpokládám, že zde umístíte nějaký kusový koberec, aby si děti mohly hrát na zemi, pak volba pro Vás "mdlejšího" javoru je vhodnější, neboť jeho struktura, ač výrazná, není tak proměnlivá jako u dubu. Javor působí trochu teplejším dojmem a pokoj by mohl více prosvětlit.
Volbu také zohledňuji k navrženému typu dveří ALEGRO.
Kombinace k němu zvolené doplňkové jarní, zelené barvy je dobrou volbou. Na stěnu bych volila zmiňovanou růžovou s kombinací zelených doplňků. Sytě žlutou barvu bych sem již nepřidávala, jedině šikminu bych vymalovala světlejším odstínem vanilkové (nebo světle růžové), tak aby strop nepůsobil těžkým dojmem. Růžovou doporučuji rovněž ve dvou sytostech, delší strany výraznější a kratší (předpokládám s dveřmi a vstupem na balkon) světlejší - tyto stěny by opět mohly být vanilkové. Samozřejmě tmavší odstíny prostor zmenšují a světlejší zvětšují. Záleží na rozměrech místností a umístění nábytku. Také můžete použít jarní zelenou jako výmalbu s růžovou a nábytek světlý (bříza, javor). Zajímavý příklad: http://didlinka-d.blog.cz/0708/muj-novy-pokoj. Ve vašem případě by se nevolila trojúhelníková výmalba, spíše horizontální (pod šikminou zelená).

Dotaz   Dobrý den, nevím si rady s výběrem podlahy do zatím rozestavěného řadového domku. Jedná se o prostor obýváku s kuchyní o rozloze cca 40 m2. Dveře bych chtěla bílé prosklené, se čtyřmi obdélníkovými mléčnými skly mezi masivními rámečky. Sedačka kožená mocca. Kuchyňská linka: vršek bude hliníkový, rámy s mléčným sklem, bílá pracovní deska, spodek dvířka červený lak, korpusy bílé nebo chrom. Varné centrum v odstínu mocca se závěsnou digestoří. Kuchyňský stůl bych asi volila kombinace sklo a kov. Místnost bude hodně světlá, navazuje na terasu s posuvnými francouzskými dveřmi (bílé plastové). Prosím o pomoc výběrem podlahy. Vybírala jsem předběžně tmavší makasar nebo cocobolo tmavé od firmy Parador laminát. Děkuji, Lucie.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kombinace kuchyňské linky červená v kombinací kovu a mléčného skla je jistě moderní varianta. Nejsem si však jistá přidáním dalšího odstínu části kuchyňské linky, a to v odstínu mocca. Já bych další odstín již nepřidávala. Zvolila bych pouze jednu z těchto dvou variant, přikláněla bych se spíše k mocca. K takto tmavým kusům nábytku bych volila světlejší odstín podlahy, tak, aby nábytek vynikl. Pokud preferujete moderní, výraznou kresbu imitace dřevin podlahy, volila bych např. výrazné zebrano světlé, nebo cocobolo světlé (popř. zmiňované cocobolo tmavé).

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu při sladění interiéru kuchyně se společným obytným prostorem. Kuchyň je ve tvaru L, velikost 2,5 x 3,5 m, část skříněk bude v provedení bílý lak, část v dýze - indická jabloň (viz. foto) se světle šedými korpusy, pracovní deska šedé lamino, obklady stěn černý lacobel. Na kuchyň, která je oddělena pracovním ostrůvkem s barem, navazuje arkýř, ve kterém bude umístěn jídelní stůl - také v provedení indická jabloň. Obývací pokoj má cca 35 m2. Sedačku máme ve světle šedobéžovém odstínu. Prostor je nepravidelný a já jej nechci rozbíjet dlažbou v kuchyňském koutu. Chtěla bych proto v celém obytném prostoru dát stejnou podlahu - plovoucí dřevenou. Stále ale váhám nad odstínem, protože indická jabloň je již sama o sobě velmi výrazná. Manželovi se líbí americký ořech, ale nevím, zda by se to k sobě hodilo. Já bych možná vybrala spíše bělený dub. A další problém mám se sladěním dveří, nevím které - typ a barvu. V obývacím pokoji bych chtěla nechat udělat stolek pod TV a konferenční stolek také z indické jabloně. Se zápalem jsme nakoupili balík dýhy, ale teď nevíme, jak to sladit. Požádala bych Vás také o návrh výmalby v obývacím pokoji. Děkuji za tuto bezvadnou poradnu, Veronika.
Odpověď  

Dobrý den, indická jabloň je opravdu výrazná hlavně texturou. Odstín jemně růžovo-hnědý s tmavě hnědým „ jarním dřevem“. Je možné použít ořech na podlahu i dveře - prostor bude sytý a výrazný. Alternativou je světlejší podlaha (bělený dub je poměrně světlý a interiér byste mohla mít nevýrazný a bledý). Zajímavě bychom mohli interiér ladit jemně do zlatova, a to teakovou podlahou – v odstínu středním z barev jabloně. K této je možné vybírat dveře ve stejném provedení, nebo náš buk mořený na teak. Tímto podlahu podbarvíte, ale ne úplně tmavě. Vhodné je i použití bílých nebo světle šedých dveří. Malby můžete volit v teplých, např. oranžově červená na část zdi. Ze studených odstínů např. ledová modrá. Zbytek maleb neutrální odstín Capuccino nebo smetanovobéžová – světlejší odstín vaší sedačky.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jak zkombinovat barvy v malé panelákové kuchyni (10m2), kterou se chystáme rekonstruovat... Dvířka linky budou v barvě vanilka a pracovní deska se mi líbí v barvě Valentino šedé. Korpusy linky bych ráda měla v dekoru dřeva... myslíte, že je vhodná olše? A potom - jakou barvu volit obkladů, výmalby a jakou barvu podlahy? (Pravděpodobně zvolíme linoleum - nevím, zda v dezénu dřeva nebo dlažby.) Stejnou podlahu, jakou dáme do kuchyně, později dáme i do chodby (tam jsme na vestavné skříně už použili lamino hruška). Moc děkuji za rady!
Odpověď  

Dobrý den, doporučovala bych u této malé kuchyně světlé odstíny korpusů např. Coco bolo od Kronospan. Obklad výraznější v odstínu jemně oranžová (bude spolupůsobit s hruškou). Podlaha v dekoru dřeva, např. jasan, malby v teplých odstínech oranžová, žlutá, starorůžová.

Dotaz   Dobrý den. Chtěl bych vás poprosit o radu, jakou barvou a jak vymalovat obývák propojený s kuchyní. V místnosti jsou dvě francouzská okna, podlaha dubové parkety (olej polomat), dveře a zárubně dubové, kuchyňská linka jasmín; pracovní deska, zádový panel a jídelní stůl ořech. Obývák je orientovaný na jihozápad, kuchyně na sever. Děkuji za radu.
Odpověď  

Výmalbu volte v teplejších odstínech, které pokoj i kuchyň oživí. Barvy temná, tlumená oranžová, červená - tyto odstíny volte na kratších stěnách, delší vymalujte v jemných tónech - jasmín, slonová kost pouze jemný nádech, který může také vycházející z odstínů ořechu.

Dotaz   Dobrý den, nevíme si radu s barvou stolu a židlí do nové panelákové kuchyňky. Linka je v barvě "akácie", pracovní deska a celá záda jsou šedé a podlaha je šedé marmoleum. Vymalováno je šedozeleně a světlehnědě (capuccino). Eventuelně bychom vymalovali jinak, pod stůl by měl přijít malý koberec. Vedle stolu bude ve výklenku skříň, zatím také nevíme jaká. Rozhodneme se až podle barvy stolu nebo židlí. Děkujeme za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Stůl i židle volte v barvě akácie, či podobném odstínu. Pokud je kuchyň menší, můžete kombinovat stůl dřevěný se sklem. Židle také dřevěné. Nejsem si jistá kombinací výmalby - šedozelená jistě může být oživující. Ale jak k ní vypadá výmalba v odstínu capuccino? Koberec by na světlé podlaze měl být výraznější: buď v odstínu šedozeleném podle výmalby, popř. v živější vínové.

Dotaz   Dobrý den, pořád si neumíme vybrat odstín (barvu) kuchyně do svého srubu. Jeho stěny jsou nastříkané bezbarvým včelím voskem, je to tedy lehce nažloutlé dřevo. Okna máme hnědá, viz foto. Mohl bych požádat o radu, co by se tam mohlo hodit? Děkuji, JK.
Odpověď  

(Foto není nepřiloženo.) Kuchyňská linka může být tmavě hnědá, v barvě, která je na oknech. Další možností je použít totožné dřevo, které je na srubu. Alternativou by byl kontrast - kuchyň by byla ve světlé uni barvě (smetanové nebo pískované) a pracovní deska v desénu, který je již použitý na srubu.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, ještě doplňuji informace k dotazu na interiérové malby v otevřeném prostoru jídelna/kuchyň/obývák s přiloženým nákresem. Schodiště bude světlý nepařený buk a nábytek něco mezi bukem a olší (zatím). Já vím, moc se asi nehodí k dubové podlaze, ale v budoucnu budu chtít nový světlý nábytek z Ikey. Obklady v kuchyni budou z katalogu Siko - Rustik Tostado. Pracovní deska bude o něco tmavší než kuchyňská linka, hnědobéžová žíhaná. Okna jsou plastová zlatý dub. Ještě jednou moc děkuji.
Odpověď  

Bohužel nevím, o jaké dotazy se jednalo.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou barvu obkladu zvolit do kuchyně. Kuchyň je šedobílé nelesklé lamino a podlaha ořech. Nádobí mám oranžové, pracovní deska je středně šedý melír. Také jsem se chtěla zeptat, zda lze nějakým způsobem zavěsit LCD displej televize na krbovou vložku ze sádrokartonu. Děkuji.
Odpověď  

Použila bych bílou barvu obkladače, kde by mohl být dekorativní proužek červeno-oranžové mozaiky. Na sádrokarton jen tak něco nezavěsíte a s ohledem na váhu TV přístroje to nevidím reálně. Vždy je potřeba počítat s něčím takovým dopředu a pod sádrokarton umístit dřevěné masivní profily, které pak následné zavěšení umožní.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko. Prosím Vás o radu, jaké barvy byste použila k naší kuchyňské lince (viz. obrázek). Linka je zhotovena z folie, barva je ve skutečnosti světlounce zelenkavá (na obrázku je tmavší), kuchyně Sykora-mintgreen, pracovní deska lamino-dubový špalíček, korpus javor, barva okna teak-mahagon. Nevíme si rady, jakou volit barvu podlahy. Chceme použít dlažbu, určitě ne tmavou. Kuchyň je propojena s obývacím pokojem. Myslíte, že by byla vhodná i lesklá dlažba? Děkuji za Váš nápad. Hezký víkend.
Odpověď  

(Foto není nepřiloženo.) Lesk na dlažbě působí vždy velmi efektně. Barva podlahy by měla korespondovat s barvou na interiérových dveřích nebo být zcela opačná (kontrastní). Jistě by se dal na podlahu i na dveře použít opět javor. Dlažba by naopak neměla být kontrastní k podlaze. Použijte podobnou, to znamená k javoru volte pískovou barvu.

Dotaz   Dobrý den, děkuji za radu, ale přesto mám ještě dotaz ohledně výmalby v kuchyni a jídelně. Jak vymalovat v případě, že do kuchyně (javor, pracovní deska světle šedá Titan) zvolíme Lacobel v šedozeleném odstínu? Jakou výmalbu tedy použít v jídelně? Měl by být v jídelně i v kuchyni stejný odstín? Obě jsou velmi světlé, orientované na jih.
Odpověď  

Dobrý den, nemusí být nutně stejné, ale kuchyň i jídelna by měly být tón v tónu, jídelna sytější. Stejný odstín se doporučuje spíše tam, kde není dělící příčka. Na ní se nám odstíny lámou. U přímého přechodu (tj. jednolitá stěna) je vhodné vymezit prostor jídelního stolu kubickým tvarem na zdi. Můžete zkusit třeba sytější obdélník a do něj umístit např. velké zrcadlo v rámu. Je to efektní řešení. V zrcadle se nám odráží část místnosti a prostor se opticky prohlubuje.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit barvu kuchyně, dveří, podlahy, nábytku do obýváku a jídelního stolu v obytné kuchyni. Okna jsou z třešně. Nebo byste okna z třešně nedávala? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, okna v provedení třešeň jsou velice příjemná a teplá. V interiéru pak můžete použít tuto kombinaci: podlaha a dveře třešeň, nábytek obývací část pařený buk, kuchyň béžová UNI barva v kombinaci s šedivou přístroje, pracovní deska a obklad červená. V detailu na kuchyňské lince může být i pařený buk nebo jeho imitace. Stěny smetanová až středně hnědá a doplňky čokoládová hnědá.

Dotaz   Dobrý den, velmi Vás prosím o radu ohledně výmalby kuchyně. Ta je v provedení laku v lesku, v barvě červeného vína na předních frontech spodních skříněk, na jedné vysoké skříni se zabudovanou lednicí a hned vedle na skříni se zabudovanou troubou a mikrovlnkou. Pracovní deska je z tmavě šedého kamene. Na protilehlé straně jsou jediné horní skříňky. Jsou v kovovém rámečku se satinovým prosklením. Jistě budou méně výrazné než ostatní části kuchyňské sestavy. Nevím si rady s tím, jestli stěnu za těmito skříňkami vymalovat v jemnějším odstínu červené, či v jiné barvě. Jak doladit ostatní stěny (tedy stěnu čelní s oknem a druhou postranní s vysokými skříňkami)? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď  

Méně je někdy více a s tmavě červenou nelze obvykle kombinovat jiný odstín červené. Já osobně bych ponechala bílou. Pokud máte opravdu pocit, že by tam nějaký barevný prvek měl být, vycházejte z odstínu a barevné škály té konkrétní vínové červené, kterou na lince máte. Zkuste použít buďto tmavý odstín hnědočervené (mahagon nebo kaštan), nebo světlejší pískový odstín. Pozor - ale ne dožluta.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barev. Kuchyňská linka je bílá s černými úchytkami, pracovní deska černý kámen (Ikea), obklad bílý, spotřebiče černé. Kuchyň je součástí obývacího pokoje. Bude se hodit plovoucí podlaha DUB BERGEN? Sedací soupravu máme z Ikey (Sigsta barevné). Mám obavu, aby těch světlých barev nebylo moc. A ještě prosím o tip, jakou barvou vymalovat. Děkuji, Dana.
Odpověď  

Pokud zvolíte na podlahu dub Bergen, bude celý prostor opravdu moc světlý. Na podlahu bych volila spíše kontrast oproti kuchyni, tak tedy tmavší desén dřeva nebo marmoleum v nějakém tmavším uni desénu. Z odstínu podlahy by se pak dalo vycházet při volbě barvy na stěnu. Ve Vašem případě bych volila kombinaci dvou barev bílá + barva nebo smetanová + barva. Co se týče volby té výraznější barvy, k Vámi vybrané černobílé kombinaci můžete použít téměř cokoliv. Já bych doporučila nějakou útulnější tmavší barvu, která interiér změkčí.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu při řešení barvy kuchyně (dvířek i korpusů) a návrhu výmalby. Jedná se o čtvercovou panelákovou kuchyň cca 10 m², kde podlaha je laminátová v barvě pinie šedá - real a dveře jsou i s obložkami v barvě exotického dřeva - wenge. Pod kuchyňskou linkou je jednobarevná lesklá šedá dlažba. Plovoucí podlaha je v části pod jídelním stolem a plynule přechází do obývacího pokoje a chodby. Předem děkuji za vaši radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji, kuchyňskou linku můžete kombinovat například takto: korpus v odstínu wenge, dvířka lesklá – bílá, případě se světlounkým nádechem šedé. Pracovní deska může být šedo-bílá a obklad šedý v barvě podlahy, nebo třeba skleněný. Nebála bych se kombinace s kovovými doplňky. Horní skříňky mohou být také v kombinaci skla s kovovými rámečky.

Dotaz   Prosím o radu. Budu mít kuchyňskou linku javor, černá pracovní deska, šedý dřez, bílé spotřebiče. Jaký zvolit obklad? Líbí se nám mozaika šedá nebo mix (bílá, šedá, černá). Jakou zvolit barvu na stěnách? Děkuji moc a přeji pěkný den.
Odpověď  

Co se týče obkladu linky, měli byste vycházet z některé barvy, která již na lince je. Takže může být šedá mozaika, ale ta mixovaná by mohla být zajímavější. Mohli byste použít i obklad LTD javor, stejný jako kuchyňská linka. Rovněž je možné navázat na černou pracovní desku a udělat ze stejného materiálu ve spodní části černý pás vysoký 15-20 cm a na horní plochu použít LTD javor.

Dotaz   Dobrý den, napravuji chybu. Posílám foto kuchyně pro ukázku a ještě prosím jednou o upřesnění barvy stěn v obývacím pokoji. Jaká by ještě byla vhodná varianta kromě té šedé? Děkuji za ochotu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud bude pracovní deska v barvě vanilkové jako na obrázku, můžete volit výmalbu v tomto nádechu. Ale ne v sytě žlutém, přeci jen bych preferovala odstín spíše šedivý, šedobéžový. Další variantou může být čokoládový, ten ale pouze za sedací soupravou, aby se tak, zvýraznilo toto místo. Zbylé stěny pak smetanové, či v nádechu béžovém.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při zařizování interiéru. Moje představa kuchyně, která je propojená s obývákem, je takováto: kuchyňská linka v barvě slonová kost, světle šedá pracovní deska (imitace hliníku), granit dřez ve stejné barvě, horní skříňky dýha indická jabloň nebo palisandr (líbí se mi kuchyně ewe). Jakou zvolit podlahu a vnitřní dveře? Okna jsou dřevěná, hnědá (název barvy bohužel nevím). Děkuji moc za radu.
Odpověď  

Dle Vašich informací to vypadá, že máte v oblibě spíše světlejší barvy. Volte tedy světlejší desén podlahy, třeba světlý buk, javor nebo velmi zajímavé cocobolo světlé. Interiérové dveře vyberte buďto ve stejném odstínu jako podlahu, nebo neutrální bílé.

Dotaz   Dobrý den, ještě jeden dotaz ohledně bytu rodičů (51let). Jedná se o modernizaci kuchyně a jídelny. Obě místnosti jsou odděleny od sebe nízkými pulty. Kuchyň 2,80 m široká a dlouhá 3,5 m je zúžena o spíž. Na podlaze je na koso položená světlá dlažba ve smetanovém odstínu. Jakou zvolit kuchyňskou linku? Myslíte, že by mohla být i pod oknem? (Je tam lit. radiátor.) Podlaha v jídelně je světlý buk lamino. Zůstal by stůl i "sekretář", (hnědo-červené dřevo), popř. jako doplněk houpací křeslo. Jaké zvolit židle a výmalbu? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou linku bych nechala v současném umístění, nevytvářela bych novou, další část pod oknem. (Bylo by zde mnoho problémů nejen kvůli dveřím do spíže, ale také kvůli topení.) Linku bych volila v třešni v kombinaci s bílými či krémovými dvířky. Pracovní deska v obdobných odstínech (smetanová, béžová). Popř. volit imitaci buku. Židle vyberte v modernějším stylu, více hranatém, v odstínu moření jako je stůl, což z fotografie nelze rozpoznat. Výmalbu bych volila vzhledem k masivnímu, dominantnímu sekretáři jen ve světlých odstínech - smetanová, popř. sytější odstín krémové naproti sekretáři.

Dotaz   Dobrý den, děkuji moc za radu ohledně obkladu a malby do kuchyně (javor, černá pracovní deska, šedý dřez, bílé spotřebiče). Pokud zvolím doporučenou barvu stěn, tzn. holubí modř, mám jí vymalovat všechny stěny, nebo kombinovat? Kuchyně (4x4, dvě okna) je částečně propojena s obývacím prostorem. Jakou malbu zvolit tam? Jaký by byl vhodný nábytek? Jaký zvolit do javorové kuchyně stůl a židle? Děkuji za odpovědi a přeji pěkný den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. V kuchyni můžete vymalovat všechny stěny holubí modří. Volila bych ji ve dvou odstínech - sytou u jídelního koutu (tam by byl nábytek opět z javoru) a světlejší na zbylé stěny. Obývací pokoj může být v odlišných teplých tónech - kombinace vínová (oranžová) se smetanovou výmalbou. Světlá sedací souprava (béžová, smetanová) a nábytek javor, popř. výraznější dub. Záleží ale na dalších aspektech - dveře, podlaha.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně barevného sladění. Kuchyňská linka je bílá (Ikea stät), kování a kuchyňské spotřebiče černé, dřez bílý a pracovní deska černý kámen, obklad bílý. Podlahu máme vybranou dub Bergen (Krono) a sedací souprava je barevný pruh (růžová, zelená, bordó) Ikea Ektorp Sigsta. Krbová kamna máme tmavě červená až bordó. Jakou byste poradila barvu stěn? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Ve Vašem případě doporučuji jednu stěnu (tu za sedací soupravu) vymalovat výrazněji - bordó, popř. olivově zeleně. Zbylé stěny v šedé.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Nevím, jaký vhodný typ zvolit pro obložení stěny kuchyňské linky. Kuchyň bude v barvě ořech dyjon, pracovní deska prskaná šedivá. Nevím, zda mám obložit kachličky, lamino nebo umakart (v šedé barvě). Vymalovat chceme v bananové (nebo smetanové) v kombinaci s červenou. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Obklad bych volila ve smetanovém či šedivém nádechu. Tmavší kuchyňská linka se tak odlehčí. Výmalbu bych volila smetanovou a vhodná je také kombinace s červenou.

Dotaz   Dobrý den, můj dotaz se týká kuchyně. Je nějaká možnost nahrazení kachliček v kuchyňské lince jinak než vybouráním? Děkuji mnohokrát za odpověď. :-)
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud je namysli obklad za pracovní deskou, je možnost jej "schovat" za desku např. v dezénu obdobném jako je pracovní deska (či barevným neprůhledným sklem). Tím se ale tloušťka rozšíří. Další varianta mne již nenapadá.

Dotaz   Dobrý den, vybíráme do novostavby rodinného domu kuchyň. Je malá (jen 7,7m2) a bude do tvaru U, jsou tam dvě okna. Podlaha je laminátová, parketový vzor třešeň. Kuchyň je propojená s obývacím pokojem. Chtěla bych se zeptat, jakou barvu kuchyně byste poradila? Děkuji.
Odpověď  

První možnost by mohla být opět třešeň, ale s ohledem na velikost kuchyně, kde by třešeň mohla prostor výrazně ztmavit, bych spíš doporučila tuto kombinaci: skříňky v desénu třešeň a dvířka bílá či smetanová, pro zvýšení efektu lakovaná. Pracovní deska spíše světlá, celou linku velmi dobře oddělí nerezový či šedý sokl nebo skříňky na nožičkách. Pro optické zvětšení prostoru a kontrastní pojetí bych doporučila kompletně linku řešit v bílé barvě s nějakým zajímavým dekorem pracovní desky, například postforming v dekoru třešně či jiné tmavé dřeviny nebo kamene. Nevolte na obklad žádné malé obkladačky, ale raději větší formát či LTD desku.

Dotaz   Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych Vás požádala o radu ohledně dovybavení obývacího pokoje, včetně výběru materiálů, firmy a tipu na dekorační předměty. Popis prostoru: v novém RD mám kuchyň zařízenou od firmy Hanák - skleněná zelena -vysoký lesk, doplňky - aloxovaný hliník, pracovní deska je z přírodní žuly barvy šedočerné. Jídelní stůl od firmy Calligaris - modrozelené sklo a nohy hranaté kovové matné. Kuchyň je propojená z obývacím pokojem, kde se nachází kožená (červenohnědá) sedací souprava. Dále zde máme krbové těleso v moderním provedení - nerez, kámen a omítka (červenohnědá -možnost nové výmalby). Plovoucí podlaha - jasan. Moc děkuji a přeji pěkný víkend.
Odpověď  

Dobrý den. Doplňky nabízí spousta firem – ASA, Scheurich, Kahla, Guzzini a mnoho dalších. Ve vyhledávači na internetu najdete i speciální obchody pro tento sortiment. Dovybavení dle popisu vkusného interiéru nelze řešit písemnou formou.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s velikou prosbou ohledně zařízení interiéru nového bytu. Jedná se o jednu místnost - současně obývací pokoj a kuchyňský kout. Pokoj je na slunné straně, je opatřen velkým francouzským oknem. Rozloha obytného prostoru je 27,55 m2. Nevím, jak se mám při zařizování odrazit. Zřejmě si představuji světlou podlahu (laminát, imitace přírodní dub) a tmavý nábytek (tmavě hnědá, v kombinaci s bílou). Potřebuji poradit – jaká barva dveří (prosklené) k podlaze včetně zárubní (buk?), jakou barvu kuchyňské linky (sladit s ostatním nábytkem?), jakou dlažbu v KK, jakou barvou vymalovat stěny a rovněž barvu sedací soupravy. Předem děkuji za Vaši radu a pomoc, Markéta Švecová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K dubové podlaze a nábytku v kombinaci ořech (wenge) s bílými dvířky rozhodně nekombinujte další odstín dřeva. Buk se k dubu nehodí. Dveře volte v dubu či v dubu americkém např. Sapeli - Note, Tenga či Lotos, kde je velký podíl prosklení. To doporučuji s mléčným sklem. Kuchyňskou linku můžete volit čistě bílou, popř. korpus dub, wenge či ořech s bílými dvířky. Alternativou je šedá pracovní deska s horními skříňkami v kombinaci s mléčným sklem. Sedací soupravu můžete volit výraznější (bordó či čokoládová). Výmalbu pak volte ve smetanové barvě. Na jednu stěnu (popřípadě na dvě protější) můžete použít výraznější odstín (čokoládová, bordó). Záleží na konkrétním uspořádání pokoje.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného ladění kuchyně. Kuchyňská linka bude v odstínu akácie, viz. foto, pracovní deska šedá. Horní skříňky výklopné ve stejném odstínu v kombinaci s matným sklem v hliníkovém rámečku. Mezi spodními a horními skříňkami na zdi bude Lacobel, na zemi nejspíš nějaký druh lina. 1. Jaký vzor a barva lina? 2. Jaký odstín Lacobelu? 3. Jakou barvou vymalovat zdi? Kuchyň je celkem malá - 12m2, ale velmi světlá. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Barvu obkladu Lacobel bych ve Vašem případě volila ve světle šedém či bílém provedení (white soft, grey classic). Linoleum doporučuji v šedém tmavším odstínu. Výmalbu ve smetanové barvě. Prostor bude působit čistým dojmem, s výraznými dvířky kuchyňské linky.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem vás moc požádat o radu s vybavením RD. Ještě před zahájením montáže musíme přesně říci vybavení domečku. Má první otázka se týká obkladů a dlažby do kuchyně. Linku již máme vybranou - lamino třešeň v kombinaci s alu, pracovní deska šedá (zasílám vizualizaci). Mezi linku by se mi líbil obklad Esmirna mosaico mix, ale podlahu nevím. Asi by měla být světlejší, že? Chtěla bych něco ze série Savana od Raka, protože tuto sérii bych ráda použila i do chodby, ale netrvám na tom. Dále nevím, jaký odstín plovoucí podlahy do obývacího pokoje, který je propojen s kuchyní. Máme si vybírat od značky Quickstep, asi basic line, pokud se chceme vejít do standardu. Dveře budou nejspíš bukové foliované. Obývací pokoj bude dost světlý, je tam hodně oken plus jedno francouzské (zašlu plánek). V jakém odstínu vybírat nábytek a jakou výmalbu byste mi poradili? Děkuji mockrát.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Bohužel fotografie ani plánek nedorazily. Mohu tedy odpovědět pouze nekonkrétně. Výběr obkladu kuchyňské linky bude jistě příjemně sladěný. Podlahu bych volila světlou – šedobílou nebo šedobéžovou, která ale v sérii Savana není. Co se týká podlahy v obývacím pokoji, vyberte ji shodnou s dekorem dveří, tedy v buku. Nábytek pak může být v odstínu třešeň, popř. v kombinaci bílých dvířek, nebo wenge a bílá dvířka. Výmalbu doporučuji ve světlých odstínech - krémová, smetanová.

Dotaz   Dobrý den, rádi bychom se zeptali, jaké barevné kachličky by se hodily k naší kuchyni. Je v barvě vanilka; korpus, pracovní deska i podlaha olše. Děkujeme.
Odpověď  

Dobrý den, vhodné by byly kachličky v nějakém neutrálním odstínu, například světe šedé.

Dotaz   Dobrý den, prosím o pomoc se sladěním dveří s podlahou v rodinném domku. Okna a francouzské dveře na zahradu jsou bílé, stěny také, kuchyňská linka v bílém lesku, pracovní deska tmavá (ořech, wenge - není ještě finálně vybráno). Obývák je propojen s kuchyní, vše prosvětlené. Váhám mezi dvěma variantami: podlaha královský akát (náhled viz přiložený soubor) + tmavé dveře (např. ořech folie). Alternativou je opak - ořech na podlahu (viz přiložený soubor 2) + světlé dveře (např. javor evropský nebo bělený dub). Mají být v tomto případě i tmavé zárubně? Velmi se mi líbil článek opačných dezénů, proto bych chtěla kontrastní podlahu versus dveře. Nevím ale, zda je to takto vhodné, uvítám jakoukoliv radu a děkuji mockrát.
Odpověď  

Dobrý den, volil bych druhou Vámi popsanou variantu. Tmavá podlaha působí příjemně. Musí být doplněna světlými doplňky, což Vy máte formou dveří a bílé výmalby. Zárubně by mohly být tmavší. Zdůrazní se tím vlastní dveře.

Dotaz   Vážená paní architektko, prosím Vás o radu při výběru podlahy do obýváku a kuchyně v novostavbě. Kuchyňská linka je velmi světlounce zelená, materiál folie, sokl stříbrný. Pracovní deska světlý špalíček, korpus světlý javor. Líbí se nám dlažba od Raka Spirit. Jakou však zvolit barvu do obou místností? Našimi favority jsou světle šedá a bílá. Líbila by se nám kombinace obou barev. Která by se více hodila ke kuchyňské lince? Která by měla převládat? Děkuji velice.
Odpověď  

Dobrý den, přiznám se, že nejsem příznivcem dlažby do společné místnosti kuchyně a obýváku. Určitě bych doporučil dřevo (nebo imitaci) pro útulnost prostoru. Tmavá ořechová podlaha bude hezká i v laminátu.

Dotaz   Dobrý den. Náš dotaz se týká hlavně kuchyně, kterou potřebujeme barevně doladit. Odstín dvířek jsme vybrali portofino alpaca (DC 4092-fa PROFORM), pracovní deska asi v odstínu hliník, indukční varná deska s nerez rámečkem, elektrická trouba černé sklo nebo nerez (ještě váháme) a nerezový teleskopický odsávač. Těsně vedle kuchyňské linky budou plné dveře (asi javor, CPL laminát) a k nim jsme zvolili dlažbu Solid Spectrum White (EGRES). Naproti lince je bílé plastové okno. Potřebujeme poradit, jaký materiál použít (na desku a obklad), jaký odstín máme dát za pracovní desku a jak vymalovat. Uvažovali jsme o mozaice Mix šedý 2,5x5 (prodává se v Siku). A ještě bychom potřebovali poradit s výběrem dlažby a výmalby do chodby. Chodba není moc prosvětlená. Jsou tam již vestavěné skříně v odstínu pařený buk a budou tam čtvery dveře (dvoje prosklené) asi v javorovém odstínu (viz přiložený nákres). Uvažovali jsme o dlažbě Solid Spectrum Brown(EGRES). Za odpověď děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že Vámi vybraná mozaika bude působit zajímavě v kombinaci s obkladem z Lacobelu. Mozaika může být za varnou deskou a digestoří a Lacobel na zbytku, případně je možné ještě jednou vhodně mozaiku zopakovat. Malbu do předsíně ke zvolené dlažbě doporučuji určitě světlou, např. světle okrovou.

Dotaz   Dobrý den, máme kuchyň vanilku a korpus ořech. Zajímalo by nás, jaká by se k tomu hodila pracovní deska a barva stěn. Jaké máme vybrat kachličky ke kuchyňské lince? Rádi bychom barevné, v pastelovém odstínu. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Já bych volila pracovní desku v neutrálním odstínu světle šedém, tak, aby vynikl korpus a dvířka. Obklad pak můžete vybrat jednotný skleněný (např. bílý či šedý lacobel).

Dotaz   Dobrý den přeji, jsme starší manželé a opravujeme rodinný domek, zatím jsme u přízemí. Chtěla bych to tam sladit dohromady, a tak Vás moc prosím o Vaše dobré rady. Obývák s kuchyní: okna východ - západ naproti sobě, vše ve zlatém dubu. V rohu obýváku bude krb, vložka jotul panorama, jednoduchá obezdívka, podlahové topení. Jaký typ sedačky máme zvolit? Je tam zeď 4,5m. Kuchyň jednoduchá do L. Hodí se dub natural, bříza nebo kombinace bílá káva s ořechem? (Bílou mně rozmluvili.) Spotřebiče jsou v nerezu. Hodí se k tomu světle šedá deska (imitace betonu)? Co byste doporučila mezi pracovní desku a skřínky? Také bych potřebovala poradit, jakou zvolit výmalbu a barvu plovoucí podlahy. Líbí se mi středně hnědá. Jakou barvu stolu a židlí? Pak navazuje dlouhá chodba s verandou asi 12m dlouhá, široká 1,4m. Hodí se tam světle šedé lapatto sandstoun, nebo okr? Máme dát všude stejnou? A poslední otázka: jakou barvu dveří a obložek zvolit od SAPELI? Hodí se prosklená Nora? Omlouvám se, že je toho hodně, jsem vděčná za každou radu. Přeji pěkný den a děkuji moc, Dana.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Do svého interiéru jistě můžete volit jednoduché odstíny (dub, šedá, smetanová) a výraznější doplňky. Kuchyňskou linku doporučuji v dubu, možná se smetanovými dvířky. Pracovní deska může být šedivá, či smetanová a obklad jednotný skleněný (šedivý či bílý Lacobel). Jídelní stůl kombinace dub a sklo. (Případně můžete volit jednoduchý bílý stůl s židlemi v kombinaci kovu a plastu.) Podlahu zvolte opět dubovou a dveře také. (Nora dveře od firmy SAPELI jsou tou nejjednodušší formou, lépe jistě vypadají dveře dýhované a modernějšího vzhledu - NOTE, LOTOS…) Výmalbu bych volila v jemných odstínech šedivé, smetanové. Sedací souprava poté může být výraznější - bordó, oranžová, či temná modrá. Co se dlažby týká, hezké bude světle šedé Lapato - jak v chodbě, tak i na verandě. (Je to dlažba mrazuvzdorná a tedy pro tento účel vhodná.) Vždy prosazuji, že méně je více.

Dotaz   Dobrý den, poraďte mi, prosím, jakou barvu obkladu za kuchyňskou linku mám zvolit. Linka: korpus ořech, dvířka ořech kombinovaný s bílou, pracovní deska bílá.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Obklad bych volila velkého formátu, v odstínu šedobílém, popř. skleněný obklad (např. bílý či šedý Lacobel).

Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům. prosím o radu při zařizování kuchyně a obývacího pokoje - 12m2 a 25m2 ve tvaru L. V rohu kuchyně budou dveře do spíže. Kuchyň plánuji bílou s korpusem v javoru (stejný jako dveře). Pracovní deska bude šedá, obklady za linkou bílé, oranžové, žluté, zelené. Jakou dlažbu do kuchyně? (Pokud možno by měla být stejná jako v předsíni, která navazuje.) Jsou javorové dveře vhodné? Předsíň je 1,1m široká a dveře do ostatních místností budou Sapeli Standart. Jakou plovoucí podlahu zvolit do obývacího pokoje - do jaké míry musí ladit s javorovými (eventuelně jinými) dveřmi? Nejsem příznivcem tmavého nábytku (zní to legračně, ale ten prach je tam fakt hned vidět:-)). Plánuji vymalovat tyto prostory v barvách obkladů za linkou. Jaký nábytek do obývacího pokoje? Omlouvám se za množství otázek, dům ještě zdaleka nestojí a já musím nahlásit stavební firmě náš výběr. Moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, javorové dřevo je světlé a působí luxusně - jestli se Vám líbí, je to vhodná volba. Dlažbu bych volil béžovou, krémovou s nějakým reliéfem. Nábytek do obývacího pokoje bych volil ve stejném dřevě, které jste již použila na dveře (možná i v kombinaci s jinou barvou, aby celek nepůsobil příliš mdle). Podlahu bych naopak doporučil tmavou, aby nábytek vynikl. Vhodný bude ořech.

Dotaz   Dobrý den, mám problém s výběrem barev/dekorů do kuchyně. Ta má rozměry asi 4,5 x 3,70m, je situovaná na východ a spojená otevřeným průchodem s obývacím pokojem jižně orientovaným. Kuchyňská linka je rohová, asi 2,5x2,5m. Celá jedna její strana je umístěna ve výklenku. Navštívila jsem již několik kuchyňských studií a některé informace z nich si dost odporují. V jednom doporučují světlé barvy a v dalším zase naopak - světlé prý ve výklenku zaniknou. Konkrétně jsem měla vybraný desén světlý javor se světlou pracovní deskou. Další volba byla bílá dvířka a pracovní deska ořech. Nebo je pro mě příjemná i kombinace třešeň nebo ořech na korpusy i dvířka a k tomu bílá nebo světle šedá na pracovní desku. Změna kuchyně se bude týkat nejen nábytku, ale i podlahy a obkladu za linkou, to chci přizpůsobit až podle barev na lince. Takže vlastně nemám záchytný bod, od kterého bych mohla začít. Proto budu ráda, když mi poradíte alespoň drobnost. Zda je lepší do takového prostoru tmavší nebo světlejší odstín. Případně - co k tomu použít na zeď jako obklad a co na podlahu. Chtěla jsem použít lino v dekoru dřeva nebo dlažby, případně marmoleum. Děkuji, Janochová.
Odpověď  

Dobrý den, do výklenku bych rozhodně použil světlejší variantu. Kombinace deska ořech a bílá dvířka se mi jeví jako ideální. Obklad za linkou skleněný Lacobel. Pokud použijete na podlahu přírodní marloleum, vznikne opravdu krásná kombinace.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Rozhodli jsme se pro menší rekonstrukci bytu. Máme kuchyň spojenou s obývákem, rozdělené menší příčkou do výšky 1 metru, jakoby pultem. Kuchyň je nyní celá bílá, nábytek zatím starší. Chceme ale pořídit nový a k němu dveře v barvě třešeň. Chtěli bychom vyměnit alespoň kuchyňská dvířka do barvy třešně. Korpusy by zůstaly bílé. Nemáme představu, jak by potom kuchyň vypadala. Pracovní deska je černomodrá, dlažba a dlaždice světle šedé. Kuchyňský stůl - deska třešeň, nohy kovové, židle kovové s černomodrými polštáři. Sedačka vínově červená. Prosím, jakou barvu by bylo nejlpší zvolit na kuchyňská dvířka a malbu? Nábytek bychom chtěli také v barvě třešně. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Myslím, že když použijete na dvířka kuchyňské linky třešeň, bude to v pořádku. Tuto dřevinu máte téměř všude a já tedy nevidím žádný problém. Snad jenom bych se při výběru snažil o jistou podobnost s ostatní třešní. Korpusy bílé vůbec nevadí – většina stejně není vidět a kombinace s černomodrou bude krásná.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu. Zařizuji kuchyň propojenou s obývákem a chtěla jsem se zeptat na doladění barev. Dveře i podlaha masiv dub přírodní. Kuchyň není moc velká, ale volím tmavší odstín, protože vanilka nebo bříza se mi nelíbí a působí na mě mdle. Výmalba v kuchyni bílá, linka tmavý mahagon, nerez spotřebiče, šedý obklad. Nevím, jakou podlahu zvolit do kuchyně - zda dlažbu volit šedou či podobnou dubu. A jaký plát? Přemýšlím o dvou variantách: buď něco do bíla v lesku, nebo něco podobného dubu. Nábytek v obývacím pokoji bude také v mahagonu, zde si představuji jednu stěnu vymalovat šedou barvou a zbytek krémovou, ale nevím, zda se to bude k sobě hodit a nebude tam moc šedé. V obývacím pokoji je dostatek světla. Sedačka bude také v krémové barvě. Díky za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažbu v kuchyni bych volila v šedém tónu, tak jako obklad. Pracovní deska poté může být světle šedá až smetanová. Výmalba obývacího pokoje bude ve Vaší navrhované kombinaci působit důstojně, nebála bych se jí.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Kuchyňská linka je v barvě třešeň (dřevo), pracovní deska světlá. Obklady jsou v barvě s nádechem také do třešně - takže podle mě je tato linka nevýrazná. Ráda bych se zeptala, zda existuje nějaká možnost tyto obklady zanechat (chtěla bych se vyvarovat odbourávání) a použít třeba jiný materiál na obložení mezi horními skříňky a pracovní deskou. Co byste doporučila? Existuje nějaká možnost? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud je obklad v místech, kde jej nelze vnímat z boku (myslím tloušťku obkladu), je možné zvolit nový obklad. Existují lepidla, která lze použít právě na obklad stávající. Jediné, co Vám nabyde, je jeho tloušťka. Také můžete zvolit obklad v dezénu pracovní desky, či jiné lamino.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem. Tyto dvě části jsou odděleny pouze barovým pultem. Kuchyňská linka bude bílá, pracovní deska ořech butcherblock, korpus ořech lion. Dlažba v kuchyňském koutě je od Raka zebrano a obklady kolem linky světle béžová obdélníčková mozaika. Jakou podlahu a výmalbu máme zvolit do obývacího pokoje? Jsou v něm okna na západ a jeho rozměry jsou 4x10 i s kuchyňským koutem. Uvažujeme o marmoleu nebo PVC, ale máme obavy z ftalátů, které se prý z PVC uvolňují. Děkuji a zdravím, Gábina.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podlahu bych volila v odstínu obdobném dlažbě (záleží na tom, zda je to světlé či tmavé zebrano). Pokud plánujete nábytek v obdobném provedení jako je kuchyňská linka, můžete zvolit výraznou dominantní výmalbu se světle šedým základem a dominantní barvou bordó či červenou. Také ale můžete zvolit dominantní barvu podlahy (např. červené marmoleum) a poté použít pouze výmalbu jemnou - světle šedou, šedobéžovou, smetanovou s výraznými doplňky. Také je možnost volit přírodní produkt linoleum, který se vyrábí také v mnoha barevných dekorech.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zařizujeme svůj první byt a nevíme si rady s kuchyňskou deskou. Barva podlahy je ve stylu plovoucí- tmavší hnědá s černými(hodně tmavě hnědými) léty. Obklady máme v odstínu cihlová/červená - matné cik cak, kuchyň máme vyhlédnutou tmavě hnědou až černou (ve dřevě), barva podobná, jako léta na podlaze. Nemůžeme se rozhodnout, jaká by k tomu šla pracovní deska (laminátová). Myslím, že styl žula je už moc strakatý k těm obkladům. Napadla nás bílá, ale bojím se, aby to nebylo moc drastické. Proto bych chtěla znát Váš názor, za který předem moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pracovní desku k tmavé kuchyňské lince a barevnému obkladu bych volila v barvě šedobílé, šedé, popř. jemné béžové.

Dotaz   Dobrý den. Prosím, poraďte mi: kuchyň bude z olše, pracovní deska šedá. Chci rohový granitový dřez. Která varianta barvy dřezu se více hodí pro dobrý celkový dojem - SCHOCK: Art C-150 (terra), nebo SCHOCK: Art C-150 (lava)? Předem moc děkuji. S pozdravem Rybářová Pitrušková.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych odstín světlý, šedý – tak aby ale dobře ladil k šedé pracovní desce.

Dotaz   Dobrý den, renovujeme dům, kde bude propojen obývák s kuchyní. V obýváku je nábytek bříza a oranžová sedačka. Přemýšlíme nad kuchyní - dub zlatý nebo polní, pracovní deska bílá s jemnou krupičkou, vestavěné spotřebiče bílé. Dveře a zárubně buk. Jak propojit podlahu - v kuchyni by jsme chtěli dlažbu a v obýváku parkety. Ale v jaké barvě? Myslíte, že dub na kuchyňskou linku nebude příliš tmavý? Děkuji, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že dub přírodní není tmavý. Pracovní desku bych ale tmavší zvolil. Vhodná by byla v odstínu tmavě šedá. Podlahu bych doporučil v celém prostoru obývacího pokoje a kuchyně stejnou. Tedy dřevo. Dub nebo tmavší ořech - záleží na konečené kombinaci materiálu.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem podlahy a barvy stěn v nově zařizované kuchyni. Jsou v ní dvě okna, ale protože je v přízemí, není úplně nejsvětlejší. Linka bude v barevné kombinaci švestky (světlý ořech) a světlé vanilky (ta převažuje). Pracovní deska bude světlá a za linkou bude místo obkladů lamino deska v barvě švestky. Místnost má rozměry 4x3,5m a prozatím si nevíme rady s barvou podlahy a vymalováním. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, osobně bych šel do kontrastu a volil bych podlahu ve dřevě, a to tmavém ořechu. Výmalba může být i výraznější, například zelenožlutá.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit s výběrem barvy plovoucí podlahy a dveří do panelákového bytu 4+1. Chtěli bychom dveře od SAPELI, typ INSPIRA, do obývacího pokoje prosklené, ostatní plné. V kuchyni a chodbě je světle hnědá dlažba, kuchyň do L, olše, pracovní deska tmavá-grafit. Mohli bychom zvolit dveře v barvě olše? Je lepší podlahy v místnostech stejné, nebo různé? Předem děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, osobně se mi líbí, když jsou podlahy všude stejné. K Vaší kombinaci bych volil světlou - přírodní dub. A dveře nechte v olši, jak navrhujete.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký obklad by se hodil k vanilkové lince. Pracovní deska je v tmavším hnědém odstínu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, zvolte bílý Lacobel. To bude krásná kombinace.

Dotaz   Dobrý den, mám dotaz. Máme propojený obývák s kuchyní. Kuchyň je do tvaru L, dvířka Luceo - divoká jabloň, úchytky chrom, pracovní deska bílá s šedou krupičkou - 38 mm, vestavěné spotřebiče bílé. V jaké barvě máme zvolit obklady? Okno je bílé plastové, dveře + zárubeň - buk. Jak zvolit propojení podlahy s obývákem? V obýváku máme nábytek břízu, chtěli jsme zvolit parkety a okolo linky dlažbu do tvaru L a zbytek propojit stejnými parketami. Jakou zvolit barvu dlažby? Moc děkuji, David.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažbu a obklady volte v odstínech obdobných pracovní desce - smetanové, béžové, šedé. Propojení parket a dlažby se provádí přechodovou lištou, nemohu ale bez nákresu konkrétně říci, kde a jak řešit návaznosti.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych poradit s barvami v interiéru. V novostavbě zařizujeme kuchyň a obývací pokoj, které jsou propojeny do tvaru L. Kuchyňská linka bude pravděpodobně v barvě třešeň (korpusy) a hruška (na dvířkách), pracovní deska v tmavé šedi. Nábytek do obývacího pokoje již máme, je v barvě olše a sedačka je jasně modrá (z kuchyně nebude pravděpodobně vidět). Potřebovali bychom poradit barvu podlah a dveří a dále barvu obkladů za kuchyňskou linku. Jakou barvu zdí byste doporučili? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, jestli ještě nemáte kuchyň objednanou, použil bych buď dřevinu, kterou již máte, nebo lépe bych dvířka pojal v nějaké barvě - žlutavé, modravé apod. Poté bych volil podlahu v ořechu, která k olši půjde dobře (ze které je Váš nábytek a ze které bych udělal i dveře). Malby bych volil v teplém odstínu žluté a jejich kombinaci.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o zařízení obývacího pokoje, který je částečně propojen s kuchyní. V kuchyni je nábytek javor, černá pracovní deska, oranžová výmalba. Jaký zvolit nábytek do obývacího prostoru (odlehčená sestava, sedací souprava, koberec na střed)? Pokoj má plovoucí podlahu buk a olivově zelenou výmalbu. (Stará obývací sestava je černá.) Bylo by možné zaslat nákres místnosti k radě na vhodné rozmístění nábytku? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, zvolil bych jednoduchou sedací soupravu. Umístění však záleží na ostatním rozmístění nábytku. Může být v prostoru a zrovna tak v rohu. Osobně jsem příznivcem zásady čím méně nábytku, tím lépe.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit. Zařizujeme byt: kuchyň bude propojena s obývacím pokojem, okna jsou na západ. Nechali jsme si vyrobit kuchyňskou linku, kde korpusy a pracovní deska jsou barvy wenge a dvířka jsou bílá lesklá. V obývacím pokoji bude nábytek ze stejných barev. Jakou zvolit barvu sedačky (ráda bych bílou), jakou podlahu (laminátová plovoucí), jaké dveře a výmalbu stěn? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den. Jedna z možných kombinací by mohla být přírodní dubová podlaha (např. kantovka), bílá sedací souprava, nábytek wenge v kombinaci s bílým lakem. Malba je možná jakákoliv – dle Vašeho pocitu. A dveře bych volil v laku barvě žlutošedé.

Dotaz   Dobrý den. Do nového rodinného domu jsem si vybrala kuchyňskou linku v ořechu v kombinaci s bílou. Dlažba Spirit od Rako (nejsvětlejší odstín – bílý), pracovní deska bílá s drobnými "prskanci" a obklad též bílý. Linku si přestavuji takto: korpus ořech, spodní dvířka stejně tak a horní skříňky budou mít bílá ořechová dvířka. Mám volit bílá dvířka hned nad obklad a nad ně ořechová, nebo spíše obráceně? Dále bych potřebovala poradit ohledně volby odstínu spár na dlažbu a obklad. Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, Petro. Co se týče kombinace a složení barev, je to hlavně o Vašem pocitu. Osobně bych volil tmavé barvy do spodní části a bílou na horní skříňky, vždy jako celky. U spárovačky do dlažby a obkladů bych zvolil šedou, protože takto postupně skončí všechny spáry po úklidech a stírání. Šedá je neutrální a na spáry přirozená. Myslím, že spotřebiče a přístroje v kuchyni budou nerez.

Dotaz   Dobrý den. Měla bych dotaz: jak barevně sladit obývací pokoj s kuchyní? Místnost je velká 9x5m (včetně jídelního prostoru). Je na jižní straně, hodně prosvětlené, v obýváku je prosklený roh 2x3m a v celé místnosti jsou ještě tři okna. Nábytek ani podlahy ještě nemáme. Kuchyňská linka bílá, pracovní deska a dvířka tmavší hnědá. V obýváku je jednoduchý, rovný krb, 30cm vystupuje do prostoru. Už několik dnů koukáme s manželem do vzorníku barev a nevíme si rady. Děkuji moc, Monika.
Odpověď  

Dobrý den, Moniko. Pokud je Vaším cílem klidné, harmonické prostředí, volte tmavou podlahu, stěny v odstínu světle hnědá (mocca) a interiér doplňte živou zelení. Nábytek pak také v tmavším odstínu (ořech) a bílé elegantní doplňky. Zkuste se zaměřit tímto směrem a dejte na první dojem.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme kuchyň a obývací pokoj v bytě. Obě místnosti jsou propojeny. V kuchyni je okno a balkonové dveře, v obývacím pokoji pouze okno. Kuchyňská linka bude do tvaru U, pracovní deska bude i pod oknem. Korpusy a pracovní deska jsou odstín wenge H1555, dvířka jsou lesklá bílá. Obklad za linkou bude skleněná deska Lacobel (může být matný?). Okna jsou bílá. Potřebovala bych poradit, jaký zvolit odstín plovoucí laminátové podlahy, dveří a výmalby v obou místnostech. Nábytek v obývacím pokoji bych volila ve stejných barvách jako kuchyňskou linku. Prosím i radu, jakou zvolit barvu sedací soupravy (má představa je bílá, popř. bílá s hnědou) a stolu s židlemi. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, Lenko, dejte na svou představu. Podlahu zvolte také tmavou a v obývacím pokoji sedačku doplňte kobercem ve světlém odstínu.

Dotaz   Prosila bych o radu ohledně barevného sladění kuchyně. Kuchyňská linka vypadá takto: horní skříňky + sloupy třešeň cherry, spodní skříňky jsou ve světlém jilmu, pracovní deska mramor latina. Vše máme od firmy Egger. Za skříňky bych ráda sklo (barevné?). Poraďte mi, prosím, s výběrem podlahy, barvou skla a barvou výmalby. Kuchyně je na sever, 4x3,5m. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jestliže máte nerezové a černé spotřebiče, volila bych sklo v antracitovém či světle šedém odstínu. Dlažbu doporučuji opět v této barvě, aby se mírně utlumily příjemné, teplé odstíny. Výmalbu bych volila ve smetanové až vanilkové.

Dotaz   Dobrý den, prosíme o radu. Máme parapety buk a kuchyň vanilku. Jakou zvolit barvu podlahy a dveří? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, Moniko. Nevím, jakou barvu mají okna, ale prosvětlenému pokoji s kuchyní vanilka by více slušela kontrastnější tmavá podlaha s výraznou kresbou. K tomu by také měla ladit pracovní deska na lince.

Dotaz   Dobrý den, naše kuchyňská linka bude celá jasně červená, pracovní deska světle šedá a stejně tak obklady nad ní. Jak máme vymalovat? Bíle? To se mi trošku příčí, protože kuchyň je celkem malá (6 m2). Nechci, aby to byla bíle vymalovaná místnost s červenou linkou, ale naopak si přeji zajímavější design. Díky moc, JK.
Odpověď  

Dobrý den. Osobně se mi bílá také moc nelíbí. Zvolil bych světle šedou.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o rady týkající se barevného doladění interiéru a barev stěn. Máme obývací pokoj s kuchyňským koutem o celkové velikosti 26 m2. Je atypický, do písmene L, viz. obrázek. Vedle lednice bude kuchyňská linka v barvě calvados, do L k protější stěně, pracovní deska s obkladovou deskou bude bílá, podlaha je v buku. K tomu je oranžová rohová sedačka s béžovým podkladem, na protější straně je zářivě žlutá stěna a kolmá k ní je rovněž tatáž žlutá. Ostatní dvě stěny, na kterých je kuchyňský kout a část linky, jsou bílé. Myslíte, že žlutá barva byla vhodná? Nebo by byla lepší nějaká uklidňující smetanová, cappuccino? Myslím, že kromě stěn je vše laděno do jedné barvy a chtělo by to nějak oživit. Poradíte mi, prosím, jak a čím oživit stávající interiér bytu? Mnohokrát děkuji za rady.
Odpověď  

Dobrý den. Obrázek bohužel nedorazil. Myslím však, že zářivé barvy nejsou úplně vhodné. Zkusil bych se zamyslet nad tapetami, které jsou k dostání v krásných dekorech. Interiér jimi oživíte, ale zároveň nebude vypadat přeplácaně.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barevného řešení kuchyně. Kuchyňská linka je světle oranžová, pracovní deska světle šedá do stříbrna, dlažbu bychom chtěli také světle šedou a do toho několik kostek oranžových. Ale jakou barvu zvolit na stěny? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, záleží na dalších aspektech, ale nebál bych se oranžové malby v kombinaci s šedou.

Dotaz   Dobrý den. V novostavbě RD nyní řešíme barevné ladění kuchyně, která je propojena s jídelnou a obývacím pokojem. Zatím jediná pevná věc je dřevěná plovoucí podlaha v pokoji a jídelně - dub Verona Kahrs. Kuchyně ve tvaru II je poměrně úzká (mezi linkami je 1,20 m), okno orientované na JV. Uvažujeme o světlé dlažbě (šedobílé, slonová kost apod.), která bude přímo navazovat na dubovou podlahu, pracovní deska by měla být v barvě šedého betonu. Nevíme, jakou vybrat barvu dvířek (snad bílá káva, krémová, cappuccino ?), soklu (šedá?), stěny za pracovní deskou (světle zelená?) a malby. Nábytek k dubu, tedy i jídelní stůl na dohled od kuchyně, předpokládáme v tmavém dřevě (ořech). Děkujeme.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že stejná podlaha i v kuchyni bude nejlepší. Je to jeden prostor a dřevo v kuchyni nebude moc trpět. Dvířka krémová, slonová kost a deska, jak píšete, z šedého betonu. Zbývající nábytek v ořechu. Celek bude krásně sladěn.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Kuchyň bude vyrobená z javoru v barvě kalvádos a pracovní deska bude antracitová mramorová. Prosím, jaké mám zvolit obklady pod linku? Podlaha bude z PVC, ale taky nevím, jaký odstín zvolit. Kuchyň je propojená s obývákem. V obýváku bych chtěla jednu zeď červenou. Poraďte mi ještě, jaké odstíny mám zvolit pro malbu, nábytek a podlahu. Nechci, aby to působilo tmavě a stísněně, prostor není moc velký. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, obklad za linku bych volil z Lacobelu bílé barvy. Podlahu bych protáhl stejnou z obývacího pokoje. Zvolte jednu dřevinu na podlahu a v kontrastu druhou na nábytek. Hezké bude třeba toto - podlaha ořech, nábytek dub a malby do žluta.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak dokončit náš renovovaný byt. Popis obývacího pokoje: máme podlahu ořech a dveře dub (středně světlé), tři stěny vymalované šedě a jedna žluto-zeleně. Chtěla bych se zeptat, jakým nábytkem obývací pokoj doplnit. Na něj navazuje na kuchyň (bílá lesklá, černá podlaha i pracovní deska, nerez spotřebiče). Ještě bych se chtěla zeptat, jakou barvou bychom mohli vymalovat chodbu (dveře dub, podlaha tmavě hnědá Defile Rako, bílé botníky). Ještě pár informací pro dokreslení našeho bytu: koupelnu máme oranžovo-bílou a WC oranžově-zelený, v ložnici máme tmavý nábytek a jednu stěnu jsme vymalovali fialovou barvou. Moc děkuji a přeji hezký den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nábytek do obývacího pokoje můžete volit v dubu, popř. dubu běleném. Také je možné použít kombinaci s bílými lesklými dvířky. Chodbu bych vymalovala v jemném nádechu cappuccino. Vše oživíte výraznějšími doplňky v barvě oranžové, limetky či červené.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Jde mi o to, jak nejlépe kombinovat barvu zdí s barvou dlažby či plovoucí podlahy ve vstupní hale (chodbě) v panelovém bytě s otevřeným obývacím prostorem. V kuchyni to vypadá takto: spodek skříní a pracovní deska v barvě antracitu, pozadí hliník a hořejší skříňky ve světle šedivé až stříbrné. Obývací místnost je bez podlahy a vstupní otvor je bez obložek (ty bych potřebovala taky sladit s podlahou). Prosím, poraďte, z jakého materiálu nechat vyrobit do chodby vestavnou skříň, aby opět ladila s podlahou a zdí. Děkuji a přeji pohodový den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Z Vašeho dotazu není možné přesně určit, co již je dáno a co ne. Zda je na chodbě již použita nějaká povrchová úprava podlahy či jestli i zde (a také v dalších místnostech) podlaha chybí. Jediný Váš popis je podrobný ohledně kuchyňské linky, ale bez dalších doplňujících informací ohledně nábytku, výmalby apod. nelze správně doporučit nic konkrétního. Pokud byste chtěli podlahu v imitaci dřeva, doporučuji do tmavého prostoru světlý javor nebo bělený dub. Pokud chcete dlažbu nebo linoleum, je dobré volit opět odstíny světlé, třeba smetanovou, šedou apod.

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu, jaký zvolit nábytek (stolek pod TV, konferenční stolek) do obývací části našeho domu (je propojena s kuchyní a jídelnou). Kuchyňská linka je v dekoru wenge, pracovní deska bílá a stejně tak i obklad zdi, podlaha cocobolo světlé, dveře Sapeli Tenga - ořech. Jaká výmalba by byla vhodná? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nábytek do obývacího prostoru bych volila opět wenge (může být kombinovaný s bílými dvířky) tak, aby celý prostor s kuchyní působil harmonickým, sjednoceným dojmem. Výmalbou můžete prostor trochu oživit: výraznějším odstínem vymalujte jednu stěnu (za televizí nebo za sedací soupravou) v odstínu oranžová, olivově zelená či červená. Zbylé stěny bych volila ve smetanové popř. cappuccino nádechu.

Dotaz   Dobrý den, s manželkou budeme rekonstruovat byt. V něm jsou ve všech obytných pokojích zachovalé dubové parkety položené do stromečku. Myslím, že je to pohledová třída I. Kuchyň jsme zvolili v této kombinaci - dvířka vanilka, pracovní deska a boky skříněk ořech. Kuchyň bude od obýváku oddělena prosklenou stěnou až do stropu s posuvnými dveřmi. Chtěl bych Vás poprosit o názor, jaký zvolit odstín dveří, potažmo i rám prosklené stěny. Jakou byste zvolili barevnou kombinaci nábytku a malby? Našim cílem je vytvořit moderně laděný interiér se zachováním tradičně položených dubových parket. Předem děkuji za názor.
Odpověď  

Dobrý den, dveře bych volil z již použitého ořechu. Budou v kontrastu s podlahou a ladit s nábytkem. Malby doporučuji cihlovou nebo zelenožlutou, což jsou odvážnější odstíny.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s dlažbou do kuchyně. Vymalováno bude žlutě, linka dub uralský, nerezové spotřebiče, pracovní deska světlá s béžovými šmouhami (název je měsíční), jako obklady zářivě žlutá jednobarevná mozaika, stůl bych chtěla skleněný. Nevím, jestli je lepší sladit dlažbu s linkou, nebo s pracovní deskou. Předem moc děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, spíše bych podlahu ladil s deskou (přímo se nedotýkají). Tedy odstín šedé, velký formát.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych poprosila o posouzení barev v kuchyňském koutu. Jedná se o malý prostor (délka 2m + varné centrum 90 cm). Dlažba a obklad mají mramorově šedou barvu, broskvová výmalba se může změnit. Na kuchyň navazuje obývák (v dekoru javor), je trochu schovaný za příčkou. Stávající linka (z borovice) sahá až do stropu. Návrh na novou linku předpokládá 70 cm horní skříňky s výklopem a jednu rohovou skříňku. Dva výklopy budou skleněné. Uvažovala jsem o rozveselení prostoru: to jedněmi či dvěma oranžovými dvířky. Jakou barvu mají mít skříňky? Spodní tmavší a vrchní světlejší? Může být pracovní deska šedá? Nechtěla bych barvu připomínající borovici. Děkuji za odpověď, Bl.
Odpověď  

Zvolil bych nedřevěný dekor. Hezký bude nějaký světlejší lak (slonová kost, možná vanilka). K šedivému podkladu a zmíněné malbě bude vhodný.

<< zpět ( stránka 1 / 6 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře