Pragointerier

schodiště

Dotaz   Dobrý den, již skoro dva roky bydlíme v novostavbě RD a tíhou schodiště nám v chodbě začala praskat zed. Proto ted přemýšlímě, čím tyto praskliny na velké bílé zdi zamaskovat. Existují nějaké nátěry nebo nástřiky? Chtěli bychom při dalším malování vymalovat dům v barvách, ale s touto zdí si nevíme rady. Uvažujeme i o dřevěném nebo jiném obložení. Jestli máte nějaký dobrý nápad, tak sem s tím. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, nejběžnější je použít na zeď síť „perlinku“ a opětovně celou přeštukovat. Dobře působí i obklad spíše ale kámen přírodní, štípaný světlé odstíny. Další možnost je použít obkladové fasádní desky např. Cembonit tl. 5mm. Tyto se dodávají i v různých odstínech, takže zeď není nutné dále upravovat. Musí se ale dbát na detail ukotvení.
Dotaz   Ráda bych zmodernizovala a "zateplila" schodiště. Dům je postaven v 50. letech, schodiště je mimo obytný prostor, stupně i mezipatro jsou z šedého terasa. Zábradlí je trubkové o průměru 40 mm. První čtyři schody jsou točité a počátek zábradlí je zaoblený. Viděla jsem schody polepené PVC a hrany, které se mi moc nelíbí, protože svou šířkou zaberou velkou část nášlapné plochy. Zábradlí bych chtěla zachovat pro jeho pevnost. Šlo by obložit (zakrýt) dřevem? Nebo schody jen vybrousit a zábradlí natřít pastelovou barvou, ne slonovou kost. Investovala bych 30-50 tisíc. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, schodiště by samozřejmě šlo obložit dřevem, ale každý nášlap má zhruba 3 - 4 cm. Tím pádem se Vám zvedne výška prvního schodu a sníží se výška posledního schodu. S obkládáním schodiště by byl v tomto případě veliký problém. Dalším problémem je také cena, protože tento obklad by stál min. 50.000Kč (záleželo by samozřejmě na tvaru schodiště a nášlapných stupňů). Z těchto důvodů bych proto doporučila použít podlahu dřevěnou nebo laminátovou. Boční detail je pak třeba zalištovat, a to lištou kovovou nebo dřevěnou subtilní.
Druhou možností řešení je použití dřevěných stupňů i podstupňů, díky nimž se ráz schodiště výrazně opticky změní a pocitově se zateplí. V detailu z boční strany můžete použít spojení na pokos. Rekonstrukce zábradlí je možná novým nátěrem, nebo kvalitnější je ho demontovat a nechat v galvanizovně povrchově pokovovat. Doporučuji použít dřevěné madlo.
Dotaz   Dobrý den, prosím, poraďte mi. Mám dveře z olše, schody z modřínu a nábytek z buku. Co mám dát na podlahu? A v případě, že bychom časem měnili schody, jaké byste nám doporučila? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, na podlahu bych doporučovala světlejší olši, např. 3-vrstvou dřevěnou podlahu firmy FIMLUX. Schodiště pak kovové lehké, v odstínech šedivých, až tmavě šedivých.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na to, jaký povrch by byl nejvhodnější (a i cenově přijatelný) na betonové schodiště, dosud pouze natírané barvou. Jedná se o schody do tvaru "L." U vchodových dveří je chladněji. Plocha v ohybu schodiště slouží jako přezouvací, je zde uložen i botník, takže je celkem dost namáhané. Byl by vhodný nějaký typ dlaždic či něco jiného? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, na podobný dotaz jsem již odpovídala, proto můžete využít odpovědi na dotazy Vašich předchůdců. Ve Vašem případě můžete použít keramickou dlažbu, nebo pro zateplení plovoucí podlahu tl. 7-9mm (z důvodu výšky prvního a posledního stupně). Dlažba má celkově vyšší odolnost proti otěru a také vyšší tvrdost, než plovoucí podlaha. Z hlediska funkčnosti můžete na podestu schodiště použít dočišťovací koberec a před i za vstupní dveře čistící rohože zapuštěné do podlahy.
Dotaz   Dobrý den, dokončujeme stavební práce na rodinném domu a potřebujeme poradit s vhodným výběrem dveří. Celý dům je obložen v cihle (ROBEN) - anglický venkovský styl. Okna jsou již osazena - v barvě bílé, rovněž tak vstupní dveře. Celý vnitřek domu se snažím doladit do stejného stylu. Barva kuchyňské linky je bílá s mořenou pracovní deskou antik. Dlažba u krbu a v kuchyni je rovněž v barvě antik (starobéžová). Stojíme před otázkou, jak doladit vnitřní dveře a schodiště. Mají být také bílé jako okna a vstupní dveře, nebo v barvě buku? Rovněž jsem se chtěla poradit s výběrem koberců. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost rodinného domu je imitace přírodních materiálů Klinker, předpokládám odstín světlehnědobéžový, dlažba antik – „starobéžová“ a neutrální bílá. Stylově se více přikláním pro zateplení interiéru dřevem, a to výplně otvorů – vnitřní dveře a schodiště v odstínu buk přírodní k barvě bílé (okna, vstupní dveře, eventuálně malba v komunikačních prostorách chodby). Doporučuji doplnění v obytném prostoru odstínem nejsytějším z obkladu Klinker ( malba, eventuálně sezení). Koberce by měly být jednobarevné s použitím jemného detailu, např. v borduře, eventuálně kusový koberec u hlavního sezení v obytném prostoru. Doporučuji firmu Carpet design s.r.o. Praha, kde nabízejí veliký výběr koberců .

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu barevného provedení (plovoucí podlaha, int. dveře, schodiště, stěny) společného prostoru. Popis prostoru: cca 40m2 (obyvák+jídelna). Barva oken teak, jídelna umístěna tak, že dvě stěny vedle sebe tvoří velké tříkřídlé prosklené dveře 3metry široké. Tzn. hodně světla. Chtěla bych prostor opticky působící vzdušně, svěže,čistě ale zároveň teple. Místnost spíše opticky zvětšit než zmenšit. Vstup do této společné místnosti je z chodby, kde je umístěno schodiště a proto vstup je vymyšlen a připraven na posuvné dveře v šíři 130cm, představa je nechat je celoskleněné z důvodu dostání denního světla do prostoru schodiště. Myslíte, že když tento prostor ponechám bez zárubní,bude to opticky působit větší, přece jenom šíře pro posuvné dveře není největší a myslím si, že vytvořením zárubní tak otvor opticky spíše zmenším. V ob.místnosti bude také krb, který chceme obložit červenými lícovými cihlami. Poraďte jak barevně sjednotit celý interiér. Co se týká int. dveří do ostatních místností, líbí se mi Harmonie typ 40 od Sapeli, ale nevím jak sladit barvu. Vím, spousta dotazů, ale přesto děkuji za Vaší odpověď a přeji pěkný den Hanka
Odpověď   Dobrý den, dveře ponechejte určitě celoskleněné bez zárubní budete mít optické propojení s interiérem již z chodby (velice působivé). Podlahy by měly pak být stejné v chodbě i v obytném prostoru. Podlaha pařený buk, okna Teak, dveře buk, schodiště stejné jako podlaha pařený buk (v případě, že použijete podlahu plovoucí se tato dá použít i na obklad schodiště). Doplňková barva červená (sedací souprava, stínítka svítidla, umělecké předměty velkoformátové pro vyvážení velikosti oken), malba zdí světle kouřová až smetanová.
Dotaz   Dobry den! Stavime RD na kraji Prahy a jelikoz se nam zatim, bohuzel, nepodarilo sehnat bytoveho architekta-designera, ktery by mel zajem o spolupraci pri vybavovani a barevnem "ladeni" naseho RD, rozhodla jsem se pozadat o radu Vas...:-) Zvazujeme plov. podlahu BUK v obyvaku (a asi i v kuchyni), chodba - dlazba Rako Defile "bila", schodiste BUK s nerezovyma horizontalnima spruslema a nejak nemuzeme doladit dvere, typ dveri - libi se nam Swing od Sapeli, v hrušce pro dv. prosklene, v kombinaci - plna varianta dveri - Elegant... Ale nejak mi to "nesedi"... Mozna moc "clenite" Swingy nebo vyrazna "hruska"?? Mozna by byl lepsi vsude typ Elegant i ve verzi prosklene?? Buk ci olse se nam svoji strukturou nelibi :-( Prosim, poradite, jak to nejlepe sladit? Co by se hodilo? Nejsme proti vymenit plovoucku BUK za neco jineho... jen pro to nemáme ten spravny "cit". Dekujeme moc za rady!!!
Odpověď   Dobrý den, máte správný pocit, hruška má výraznější strukturu a je sytější dvoubarevná než buk. V interiéru je ale moc pěkná a dveře Swing mají klasický nadčasový design (stojí mezi modernou a rustikálním typem). K tomuto typu materiálu zkuste volit buk, ale pařený ve větším formátu. Nebo sytostí se blížící exotické dřeviny např. Jatoba.
Dotaz   Dobrý den paní architektko, prosím potřebovala bych poradit s výběrem žaluzií a vymalování místnosti ve svém nově postaveném RD. Okna dřevěná EUROOKNA -vyrobená z borovice - mořená TEEK-KEEFER - spíše hnědá, výrobce KaRDE - kliky na oknech imitace bronze!! Dveře z jasanu - typ Harmonie, ALEGRO, osazené klikou ENTERO - čtvercova SNI broušeno. Podlahy - dřevěna plovoucí JASAN, chodby z dlažby přírodní leštěné žuly BIANCO KRYSTAL - dobná struktura. Kuchynská linka je skleněná zelená s vysokým leskem, prac. deska - př. žula TARN.Tyto prostory na seba navazují s 2.NP spojené s dřevěným schodištěm z masívu jasan(obložení betonového schodiště).V obyv. pokoji se nachází krb s vložkou prosklenou ze třech stran, obezdění - čisté linie. Můžete mi prosím poradit, jak mám vymalovat místnosti, dále jakou barvu omítky zvolit na krb a barevné a materiálové řešení žaluzií? Následně budu řešit nábytek. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, při volbě této barevnosti můžeme použít více variant:

varianta 1 – výraznější, žaluzie šedivá, zdi světle šedivé a těleso krbu středně šedivá, jako doplňková barva sytě červenohnědá,

varianta 2 – jemnější odstín zdí režná, odstín zdí přírodní vlna, žaluzie béžové v tomto případě,, pak barva čalounění v odstínech zelené kuchyňské linky – sytější.

Dotaz   Dobrý den,potřebovala bych poradit s výběrem dveří do našeho domu. Máme okna bílá, kuchyň a centrální schodiště z buku a dlažbu Rako titus-oranžová. Máme volit interiérové dveře taky z buku nebo jít do jiného "živějšího" odstínu? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, kombinace buk a zvolená dlažba Titus jsou barevně opravdu nevýrazné. Dveře můžeme zvolit z materiálu dýha olše např. typ NOTE nebo SWING prosklené od firmy SAPELI. Doplnění barevnosti pak např. malby v odstínech oranžově hnědá až světle hnědá.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak vymalovat obývací pokoj propojený s kuchyní, prostor má zkosené boční stěný ve výšce asi 1,30 m, čelní stěná orientovaná na jih, (kde se nachází v jedné části sedačka v barvě světle žluté kůže a v druhé je jídelní kout, níže zmiňované V je mezi nima) je prosklená uprostřed s francouzkými dveřmi spojené do V, véčko je směrem dovnitř. Uprostřed místnosti je sloup, na obývací místnost navazuje dřevěné schodiště ze vstupní haly ( která je nově vymalována v barvě kapučíno), ve světlém buku. Místnost je asi 80 m2 podlaha je lamino olše, dveře a obložky buk dýha a kuchyňská linka v buku masiv s šedomodrou pracovní deskou. přikládám nějaké fotky pro lepší představu. předem děkuji za radu. Renata
Odpověď   Dobrý den, prostor se skosením je vždy lepší podbarvit světlejšími odstíny k buku a olši a do obytného prostoru se hodí odstíny teplé např. pastelová žlutá nebo můžete taky vycházet z odstínu výmalby chodby o 1-2 stupně sytější.
Dotaz   Dobrý den, chci se zeptat - budeme dělat podlahy v novém domku, kde v přízemí bude plovoucí podlaha. Od prostředka této podlahy vedou schody do patra, kde bude lino a nevíme, čím pokrýt tyto betonové schody, jestli tou samou plovoučkou, nebo jestli by nevadila dlažba. Ta by se mi líbila z důvodu odolnosti. Nevím, jestli by nebylo divné mít 3 druhy pokrytin v domku. Pokud by to nevadilo, tak nevím, jestli dlažbu sladit s tou plovoučkou, aby to bylo nenápadné, nebo naopak udělat kontrast. Příp. jestli by se ty schody dali vyřešit ještě jakkoliv jinak.
Odpověď   Dobrý den, použití podlahy plovoucí je barevně i materiálově nejlepší. V případě použití dlažby je možné použít odstín jednobarevný blížící se odstínu podlahy laminátové s minimalizováním spár. Taky je možné udělat podstupně keramická dlažba a stupně s plovoucí podlahy. Záleží na prostoru se schodištěm.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je lepší v hale ladit dveře s okny nebo dveře s dřevěným schodištěm.
Odpověď   Dobrý den, je lepší ladit se schodištěm. Okenní rámy nejsou v hale tím pravým výrazným prvkem, pokuď se nejedná o prosklenou stěnu nebo výkladce.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych si nechala poradit s barvou dveří v interiéru a barvou kuchyně (jediný větší kus nábytku). Dům je jednoduchý s rovnou střechou,okna dřevěná euro smrk v odstínu pinie, podlaha včetně schodiště obložená dřevěnou průmyslovou mozaikou z dubu "kantkou" (Okna s podlahou pěkně ladí, ale jak dál?) Dveře by měly být bezfalcové z dýhy (plné).Představa byla o světlé kuchyni v dýze (bříza,javor, možná i jasan), aby dřevin v interiéru nebylo už příliš, ve stejné barvě i dveře. Můžete poradit?
Odpověď   Dobrý den, v případě, že budete volit další dřevěný materiál do interiéru, tak se přikláním k použití jasanu na kuchyň a dub ve stejném odstínu jako podlaha na dveře. Je možné taky použít uni barvu na kuchyňskou linku a dveře použít v provedení jasanu. Jako doplňkovou barvu pro jednoduchost by byla pěkná světlounce modrá odvozená z holubí modře nebo v odstínech fialová v kombinaci oranžová pastelové odstíny.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych zastřešit schody a vstup do rodinného domu. Vstup je od severu a dveře trpí deštěm. Dům je klasická kostka, ale zeď je porostlá břečtanem. Nevím, zda zvolit polykarbonátovou stříšku, dřevěnou konstrukci nebo přímo zděnou stavbu. Děkuji
Odpověď   Dobrý den, jestliže je rodinný dům klasická břizolitová kostka a jestliže jsou vstupní dveře umístěné blíže k rohu můžete tento využít k dotvoření vzhledu kostky a vytvořit stříšku z obou stran rohu. Přikláním se k použití lehké konstrukce š. min. 1,60m kombinace materiálu kov a litý polykarbonát v případě, že okna jsou bílá, v případě že okna jsou dřevěná tak dřevo a litý polykarbonát.
Dotaz   Dobrý den, rekonstrujeme chalupu, kde jsou ošklivé bílé dveře s kovovou zárubní. Chtěla bych tyto dveře i se zárubní rekonstruovat, aby měly vzhled celodřevěných. Také budeme vyměňovat všechny okna. Mám dát přednost, do chalupy, plastovým, nebo dřevěným? Mám okna ladit do stejného odstínu a barvy, jako budou dveře? A ještě poslední radu: které firmy by jste mi doporučila, co do kvality i zkušeností, jak pro výměnu dveří, tak pro výměnu oken. Pozn. chalupu máme ve východočeském kraji okr.Chrudim-kvůli nákladům na dopravu. Děkuji moc a přeji hezký den. Šlechtová
Odpověď   Dobrý den, určitě bych volila dřevěné okna i dveře ve stejném odstínu. Moc pěkné jsou tradiční odstíny dub, buk mořeno na medový odstín nebo klasický materiál na úpravu dřevěných konstrukcí našich předků fermež. Bohužel v tomto regionu neznám dodavatelskou firmu. Zkuste se podívat po truhláři, který dělá i se dřevem a i stavební truhlařinu (okna, dveře, schodiště). Určitě bych vybírala firmu aspoň s 3-5 zaměstnanci a dostatečným vybavením strojového parku (formátovačka, frézka,…)
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při volbě dveří a schodiště do našeho nového domu. Dům je ve stylu bungalovu, ale má podkrovní místnosti. Je celý obezděný z cihlových proužků (ne imitace), střecha je antracit.Po dlouhém vybírání oken a dveří, jsme si nakonec nechali poradit u německého výrobce Bayerwald. Okna jsou kombinovaná Alu/dřevo a to v barevné kombinaci RAL 7O15 a dřevo ahorn fichte. Dveře budeme mít od SAPELI, typ TENGA, dýha.Prosím o radu zdali máme jít do kanadského javoru nebo olše.To samé se týká schodiště, problém je ten, že olše nelze použít-je měkká a musel by se namořit buk. Mě osobně se líbí obě varianty, ale fakt bych potřebovala pošťouchnout. Ještě musím napsat, že podlahy v celém spodním patře jsou dlažba, typ Yucatan světlý(Siko), rozměr dlažby je 45x45cm, koupelna typ Bamboo a Mistica(Siko). Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, na dveře bych volila spíše javor americký. Schodiště pak javor přimořený na odstín podlahy keramické, olše nebo její odstíny se pak můžou použít na nábytek, který bude výraznější. Měl by být však designově jednoduchý. Interiér se pak může doplnit o živou barvu v malbách , na uměleckých dílech,…
Dotaz   Dobrý den, v RD máme v přízemí propojen obývací pokoj, jídelnu a kuchyň cca 60m2. Podlahu v jídelně a obývacím pokoji jsme chtěli stejnou i se schodišťovou chodbou (vstup do OP). Uvažovali jsme o světlé podlaze např. bělený dub nebo jasan, kuchyň v laku antracit s menším doplněním o žlutou citronovou, podlaha dlažba barva ? V jídelně jsme uvažovali o židlích v citronově žluté, v OP pohovku v melír antracit okna budou zřejmě v barvě laděné k podbití střechy střední dub (jde o tmavou barvu hnědo červenou). Prostor je poměrně dobře prosvětlen 3x okno 130x140cm, prosklení na terasu 360x 240cm s orientací na JZ, výška stropu 260cm. Světlou podlahu volíme i proto, aby mohla být tmavší pohovka pro lepší údržbu, s ohledem na děti. Otázka: Je pro takto velkou plochu (60m2 vhodná světlá podlaha, jaká pravidla platí o vztahu barvy oken, dveří, podlahy, schodiště, pokud vše bude dřevěné? Jakou barvu dlažby zvolit do antracitové kuchyně i s ohledem na údržbu?
Odpověď   Dobrý den, přikláním se spíše k volbě jednoho typu podlahy v provedení bělením např. dub nebo buk - na chodbě, v obytném prostoru a schodišti v případě, že chcete vše ve dřevě (nebo jeho imitaci). V kuchyni při volbě keramické dlažby by byl vhodný odstín středně šedivé. Příbuzný odstín k podlaze (např. typ Defile). Tím docílíme vyrovnané barevnosti a můžeme se zaměřit na malby zdí a doplňků v odstínu žluté citronové na kuchyni a židlích a jemnější žluté na zdech. V takto připraveném prostoru jsou nádherná velkoformátová umělecká díla více barevná v kombinaci s citronově žlutou a antracitovou až černou.

Dotaz   Dobrý den, hledáme inspiraci pro zařízení malého řadového domečku. Poradíte nám prosím, jak umístit kuchyň v obývacím pokoji a jak vše sladit dohromady, včetně barevmateriálů a výmalby? Podlaha a schodiště: plovoucí podlaha Forte Struktur bude mít barvu buk 720. Francouské třídílné okno s výhledem do zahrady je z bílého plastu. Vedle schodiště budou krbová kamna nebo krbová vložka. Do prostoru potřebujeme umístit kuchyň se spotřebiči, jídelní stůl a židle, rozkládací sedačku a pohodlná křesla, konferenční stolek, knihovnu, TV, osvětlení. Máme představu světlých teplých ( útulných) barev. Dveře v ostatních prosorech budou Sapeli standart folie buk, model 30 sklo satináto bílé. Děkuji předem za inspirace. Lenka
Odpověď  

Dobrý den, dispozici musíte rozdělit na obývací část s krbem, jídelní část přechodovou a kuchyň – kuchyňská linka. Umístění vychází z možností vašich prostor. Ty nemám k dispozici. Každopádně umístění sezení je dobré volit tak, že máte výhled na větší část místnosti se zachováním výhledu na zahradu. TV sestavu je možné situovat pohledově ke krbu nebo v případě, že to bude povolovat dispozice - TV proti krbu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máte ve svém sortimentu skládací stropní schody délky cca 3,7m s požádrní odolností EW15DP3. Jaká je jejich cena? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, tento dotaz je spíše pro technickou pomoc firmy JAP.
Dotaz   Dobrý den! Prosím o radu v případě dokončení interiéru. V celkově rekonstruovaném rodinném domě máme dřevěná okna v barvě severská modrá. Na podlaze je převážně šedá jemně strukturovaná dlažba a nábytek je zrestaurovaný(počátek 19.století - spíše selský - jednoduché motivy) v barvě tmavý ořech, kuchyňská linka rustikální, jednoduchá v barvě ořech. V interiéru jsou zapracovány staré trámy (stáří je přiznáno) a konstrukce zimní zahrady jsou trámy borovice přírodní. Potřebuji najít vhodnou dřevinu a model dveří. Líbí se nám javor i ořech, ale mám strach, že by bylo příliš tmavého dřeva. Navíc schody budou zřejmě z buku. Dveře mě zaujaly tenga, swing, tarugo. Malba na stěnách je v současnosti v kuchyni olivově zelená, v jídelně světlá káva + bílá. Děkuji předem za váš názor. S pozdravem Kučerová.
Odpověď   Dobrý den, ve výběru dveří doporučuji spíše klasické provedení, což splňuje typ Swing. Dveře Tarugo a Tenga jsou spíše vhodné do moderních interiérů. Při volbě materiálu se přikláním ke světlému odstínu. Ořech se řadí do zemitých odstínů a borovice je naopak teplá červenožlutá. Za předpokladu, že zimní zahrada je oddělená okny provedení severská modrá a plná zeleň, bych do interiéru volila z materiálů javor, bříza, eventuelně bělený dub. V případě použití skleněných výplní pak sklo čiré, jestliže je použité i u kuchyňské linky.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme novostavbu, prosím o radu při volbě dveří. Podlahy máme plovoucí laminátové, odstín hrušeň, okna třešeň. Je vhodnější volit světlé dveře jako kontrast, nebo volit dveře do červeného tmavšího odstínu. A co schodiště, jakou byste volila barvu dřevěných nášlapů? Taky bych ráda volila nějakou sytější barvu na stěny. Jaká by byla nejvhodnější? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, kombinace třešeň a hruška je pěkná teplá až medová. U imitace dřevin v provedení laminátovém je velký výběr odstínů – každopádně je možné volit odstín dveří stejný nebo světlejší. Dveře a schodiště by měly být ve stejném odstínovém provedení. K hruškové podlaze můžete zvolit SAPELI dveře CPL hruška a na schodiště použít bukové nášlapy přimořené na hrušku. Další možnost je použít bukové dveře a bukové nášlapy. Taky je nutné povrchy odstínově doladit k podlaze. Nášlapy je možné provést i z plovoucí laminátové podlahy. Malby v doplňkových barvách teplých pro obytný prostor například červená, pomerančová (jenom část), nebo v odstínech šedivých - světle šedivá na zdi a antracitová na sedací soupravu s použitím detailu v odstínu červeném například polštáře, obklad kuchyňské linky,….
Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, jak barevně sladit okna a podlahu s kuchyňskou linkou a vybavením do obývacího pokoje. Obývací pokoj od kuchyně dělí schodiště, kde jsou schodnice a madla zábradlí v barvě oken, konsrukce je kovová. Okna jsou dřevená v barvě třešeň - calvados, plovoucí podlaha ořech, dveře prosklené bílé, stěny bílé a celá místnost je světlá. V kuchyňském koutu si představujeme dlažbu, poradíte jakou? Domek je moderni, proto i kuchyňskou linku si představuji moderní, uvažuji nad kombinací barev u kuchyňské linky antracitová bílá šedá. Prosím poraďte, jak to všechno sladit, aby celý interiér působil pěkně moderně, ale ne studeně. Přikládám soubory s barvou podlahy a dispozicí pokoje. Předem moc děkuji za vaši radu. Eva
Odpověď  

Dobrý den, kombinace ořechové podlahy a dřeva Calvados na schodišti se nutně musí doladit (zemitý ořech – teplý červený Calvados). V prostoru by měla být použitá barva červená. Jako doplnění je velice efektní použít odstíny světlé šedivé na zdi a antracitové v detailu. V příloze uvádím možnou kombinaci. Firma Hanák nabízí v tomto barevném provedení kuchyňskou sestavu typ Compact.

Dotaz   Dobrý den, máme nový domeček a čeká nás sladit schodiště, plovoucí podlahy a dveře. Prošli jsme různá studia a stále nevíme jak na to. Máme z toho trochu obavy. Docela nás zaujala tato kombinace: Ořechové dveře, plovoucí podlaha by byla ořech přírodní s parketovým vzorem - 3 pásy, což je od tmava do světla a k tomu dubové schodiště. Další možností by byla ořechová podlaha a dubové dveře a schodiště. Hodí se to vůbec k sobě? Předem moc děkuji.
Odpověď   Dobrý den, ořech je velice krásná dřevina a v případě, že máte malý domeček, je ho potřeba používat s citem a jemně. Doporučovala bych ho použít jako hlavní výrazový prvek na podlahu a schodiště (v případě, že jsou ve stejném prostoru). Osobně raději volím k tomuto materiálu nejsvětlejší odstín z podlahy. Může to být bělený ořech nebo dub na dveře. Nebo, a to je malinko světlejší kombinace k ořechu, bříza přírodní. Přírodní dub je nažloutlý a sám osobě má výraznou texturu. Myslím, že prostor bychom docela zaplnili, a to zatím mluvíme jenom o stavebních prvcích.

Dotaz   Dobrý den, měla bych ještě jeden dotaz ohledně dvěří, podlah a schodiště. Moc se nám líbí i dveře zebráno od Sapeli, ale nevíme v jakém provedení by mohla být plovoucí podlaha a schodiště. Děkuji Radka
Odpověď   Dobrý den, v případě použití exotické dýhy Zebrano na dveře je vhodné použít materiál na podlahu a schodiště v jednom z odstínů z této dýhy. Osobně se mi líbí nejtmavší, záleží ovšem na velikosti a členitosti prostoru. Takže nejtmavší - ořech, střední - dub, světlý – bříza.

Dotaz   Dobrý den, stavíme domeček a už si vybíráme podlahy, dveře a schodiště, ale nevíme jak to sladit dohromady. Jedna varianta by byla ořech na dveře, ořech 3 pásy parket na podlaze, dub na schodišti. Jenže máme obavy, aby v patře kde je malá chodbička, se nepraly tmavé dveře se světlou dlažbou (travertin okrová s dubovým schodištěm. Přízemí je řešeno takto: malá chodbička, vlevo dveře do koupelny, pak by byly prosklené dveře ořech a místnost 60 m2 obývací pokoj s kuchyní a někde uprostřed betonové schodiště, které se musí obložit dřevem. Další varianta by byla dveře zebrano od Sapeli Elegant, podlaha 3 pásy dubových parket a schodiště dubové, patro jako při první variantě - dlažba travertin okr. Půjde to k sobě? A jaký by šel nábytek právě ke dveřím zebrano? Prosím o jakoukoliv radu, jak to sladit dohromady. Moc děkuji. Chlápková Radka
Odpověď   Dobrý den, k uváděné velice výrazné barevné i strukturované ořechové podlaze je vhodné volit jednoduché výplně dveří. V barevné kombinaci ořech podlaha a schodiště stupně a podstupně (jestliže je opravdu v prostoru obývacím), dub dveře bude celý prostor laděný ve dvou odstínech a v horním patře se dostaneme ke kombinaci dub - dlažba travertin. Dveře jednoduché s vodorovnou orientaci textury dýhy. U druhé varianty tj. zebrano bych doporučovala tuto dřevinu použít také na podlahu. Na dveřích je příliš výrazná vůči dubu a hmota dveří by nám opticky v prostoru vyčnívala.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zařizujeme novostavbu, kuchyň je propojená s obývacím pokojem a z něho bude vést dubové schodiště. Okna jsou drevěná, barva mahagon, kuchyňská linka bude z třešňového dřeva. Původně jsme chtěli šedou dlažbu do kuchyně a kolem krbu a plovoucí podlahu tmavší do červena, nevíme ale, zda nebude lepší sladit podlahu se schodištěm, popř. dveřmi. Nebo snad raději volit úplně jinou kombinaci? Děkuji moc za radu
Odpověď   Dobrý den, tato materiálová i barevná kombinace je v základu v odstínech červená (třešeň) a žlutá (dub). V případě, že prostor je velký, je vhodné volit tmavší podlahu. Když zvolíte podlahu k odstínu dubu, bude kuchyň velmi výrazná hmota. Přikláním se spíše k volbě sytější podlahy v celém prostoru vycházeje z odstínu třešně (mahagon bych více potlačila např. vhodnou volbou zastínění oken) s cílem doplnit nábytkový interiér v provedení dub. Tvrdší a výraznější varianta je sytě šedivá podlaha v celém prostoru – dlažba nebo přimořené dřevo. V kombinaci s kovovým nábytkem.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kuchyňský ostrůvek. Moc se mi líbí, ale nevím jestli se bude hodit do naší kuchyně. Teprve vymýšlíme, jak bude vypadat. Místnost je spojená s obyvacím pokojem, ale mezi nimi je ještě betonové schodiště. To bude mít příčku do obývacího pokoje a do kuchyně bude otevřené, tam bude zábradlí. Když se tedy půjde ze schodiště, bude vidět do kuchyně a do kuchyňského koutu. Na jednom ze 3D návrhů, který zasílám, je vidět, jak by se nám kuchyně líbila. Nevím, jestli to je vhodné řešení. Jde o to, jestli to není moc natlačené na schodiště a celkově v kuchyni. Sice je tam kolem ostrůvku z každé strany metr místa, ale na obrázku to může vypadat jinak, než ve skutečnosti. A také se nám líbí kuchyň bílá s trochou tmavé (dřevo, ořech, zebrano). Ale jak vyřešit podlahu? Možnost je nechat plovoucí podlahu po celé kuchyni i v obývacím pokoji - dub přírodní 3 pásy parket.vzor. a nebo do kuchyně dát plovoucí podlahu. Nevíme ale jak, aby to vypadalo dobře. Předem moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Ano, máte správný dojem, prostor bude ostrůvkem mnohem více členěný. Při představě zábradlí a jídelní sestavy je tady již tak dost členících prvků. Nemusíte se ostrůvku ale vzdávat úplně. Je možné ho přesunout k volnému rohu kuchyně. Tím získáte ucelenou kompozici a budete moci užívání barový pult. Průchod do kuchyňské části bude cca 2m. Jídelní sestava by pak měla být jednoduchá kubická v provedení např. ořech. Průhled do kuchyně bych brala jako zajímavý. Kuchyň pak musíte vybavit úložnými prostory. Možností jsou výsuvy, nebo roletové skříňky pro úschovu rychlovarné konvice. Dalším zajímavým typem je využití zadní části pracovní desky na úschovu PET lahví. Jsou to všechno detaily, při kterých na desce kuchyně zbytečně nestojí uschovatelné věci. Proto je kuchyň stále uklizená. Podlahu bych volila jednolitou, stejného typu v kuchyni i v obývací části. Ke kombinaci bílá – ořech – dub pak můžete volit malby – stěrky v odstínu šedém nebo smetanovém (např. od firmy monolit design).

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám jídelnu laděnou do oranžova, oranžový koberec, jídelní stůl je skleněný a židle jsou čtyři oranžové a dvě zelenkavé, strop je světle žlutý a stěny jsou vymalovány tmavší žlutou. Jídelna bude propojená s kuchyní. Kuchyňská linka bude hrušeň světlá planá v kombinaci s olivou. Potřebuji poradit, jakou mám vybrat pracovní desku, chci i stejná záda, jako bude pracovní deska. Dále nevím, jakou barvu PVC a jak vymalovat kuchyň, aby to ladilo k jídelně. Předem moc děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, ze snímku je patrná barevnost červená cihlová světlá, židle oranžové a zdi žluté. K této již stávající barevnosti bych volila kuchyň spíše klidnější, tj. světle béžová na zdech a deska v odstínu šedá, imitace kovu nebo betonu. Dále stěny v jídelně by mohly být spíše světlejší a jemnější a odstín žluté když tak na zastínění oken. Toto by mělo sahat až k podlaze a může mít stávající červený odstín v kombinaci se žlutou a mléčnou záclonovinou. Schodiště prostor výrazně člení a závěsy taky. Jídelní stůl a malá sedačka pod schodištěm - to jsou prvky, které nám výškově poskakují a dojem z interiéru je pak chaotický. Doporučuji nahradit sedačku nízkým velkým taburetem „na válení“, prodloužit zastínění oken a zesvětlit zdi (nebo alespoň znovu opakovat barvu pod červeným závěsem). Ležení v odstínu oranžově žlutá.

Dotaz   Dobrý den, stavíme dům a rádi bychom Vás poprosili o radu, jak sladit interiér. Ze zádveří se přes prosklené dveře přichází na chodbu, která napravo volně pokračuje v kuchyň a nalevo v obývací pokoj. Mezi kuchyní a obývacím pokojem bude dřevěné schodiště zasazené mezi dvě nosné zdi. Schodiště bude jen z části odhalené a bude vybíhat do prostoru. Bude z masivu, ráda bych dřevěné nášlapy a bílé podstupně. Podlahu v obývacím pokoji tudíž zřejmě také dřevěnou, totožnou se schody (ale v kuchyni, chodbě a koupelně dlažbu, dřevo je tam pro nás nepraktické). Okna máme zlatý dub - jsou velmi velká a jsou téměř všude, v kuchyni 2x. Jaké k nim tedy zvolit dřevo na podlahu? Dub - a nevypadá rustikálně? A jaký odstín? Líbí se nám ořech, ale bojím se, aby se netloukl s okny. Některá nebudou zastíněná kvůli východům na terasu. Linku bych ráda bílou či nanejvýš smetanovou, nějak decentně kombinovanou s ořechem či něčím, co se hodí k oknům. Jakou dlažbu k lince - tmavou? Dveře budou jen na chodbě. Jaký se hodí nábytek k dubu a jaký k ořechu? Dům je jednoduchý, kompaktní. Předem děkuji, Pavla.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že kombinace dveře podlaha dub a zlatý dub okna bude tvořit dohromady hlavní strukturální prvek v interiéru. Při volbě moderního spárořezu podlahy, např. průmyslová podlaha Kantovka, je i tento materiál se svou rustikální texturou moderní. Kuchyň může být např. Hanák, typ Elegant bílá http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_elegant_bila v kombinaci ořech - bílá. Ořech je možné použít pro barevné zvýraznění části interiéru, např. TV sestavu. Doplněno o odstín tmavě šedivá nebo čokoládová na doplňcích. Celou barevnou koncepci je možné sjednotit malbou zdí ve světlé kouřové hnědé nebo smetanové, doplněné o odstín velbloudí srsti, např. na čalounění. Podlahy keramické v odstínu smetanová až béžová, např. Rako Deffile.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak materiálově a barevně sladit prostor ve tvaru obdélníka 7,5m x 4m. Bude zde obývák spojený s kuchyní, v obýváku dřevěné borovicové (plné) schodiště do patra. Styl klidný, domácký, spíše bych řekla "nemoderní", rozhodně žádný kov a sklo. Daná je již barva oken a vchodových dveří - zlatý dub - a jednoduchý kachlový sporák, na nějž bude navazovat kuchyň. Máme udělat v celém prostoru stejnou podlahu a nebo jinou v části kuchyně s jídelnou a jinou v obývací části? Velmi by se mi líbila dlažba Defile středně hnědá (bude podlahové topení). Kuchyně by mi nejvíc seděla VASA. Je možné kombinaci těchto materiálů a stylů použít? Jaké potom zvolit vnitřní dveře? Děkuji vám za radu.
Odpověď  

Dobrý den, prostor je řešený opravdu klasicky. Volbou borovice i kachlových kamen je vymezen styl klasický až selský. K borovicovému schodišti bych volila podlahu spíše v odstínech béžovohnědých. Defilé hnědá je poměrně dost zemitá barva. Dveře pak borovice nebo smrk. Okna zlatý dub jsou vhodná. Podlaha v celém prostoru stejná. Pak můžete probarvovat stěny výrazněji. Můžete použít taky profilované lišty - fabiony pod stropem a kované doplňky.

Dotaz   Dobrý den, koupili jsme malý domek. Potřebovala bych poradit, jak udělat obývací pokoj. Přikládám fotografie, jak je to doposud. Jediné, co bych chtěla ponechat, je sedačka. Dá se z ní udělat i rohová, ale nemůžu přijít na barvy a uspořádání. Dále bych se chtěla zeptat, jestli by se hodilo použít točité schody. Děkuji moc, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, točité otevřené schodiště vám ušetří poměrně hodně místa a je možné ho umístit v rohu místnosti. Barevná kombinace na fotografiích je vybírána s vkusem. Pokoj je poměrně malý a je možné volit světlejší barevnost. Předpokládám, že podlaha zůstane. K této podlaze můžete volit tuto barevnou kombinaci: světle šedivé stěny, sedačka antracit, zadní stěna imitace betonu, schodiště kovové - broušený nerez, nášlapy stejné jako podlaha, nábytek červená uni barva. Další možná kombinace je namalovat zdi odstínem capucino, sedačka antracit, nábytek stejný jako podlaha. Zadní stěna lesklý nátěr, odstín zelenkavá, schodiště kovové - nerez broušený, nášlapy sklo satinato.

Dotaz   Dobrý den, moc prosíme o radu. Stavíme řadovku, nyní je to hrubá stavba. Interiér bychom chtěli světlý, okna jsou bílá, nábytek v obýváku zůstane z Alnusu olše + tmavší zelená. Podlahu jsme už vybrali - buk alsafloor prkno, dveře asi hladké, model Primum. Máme volit také buk? Schody do 1. patra vedou z obýváku. Máme vybrat také buk? Jakou barvu sedací soupravy? Kuchyně je částečně schovaná za rohem, z obýváku bude vidět pouze jídelní stůl, v kuchyni uvažujeme o dlažbě Rako Essencia Lappato 45x45 světle šedá (ještě lze změnit). Barva kuchyně bude nejspíš tmavě šedou folie v kombinaci s barvou dřeva (horní skříňky + zadní stěny + barový pult). Máme volit mezi bukem a olší? Existuje nějaká doplňková barva (stěny, polštáře,...) společná pro kuchyň i obývák? Nebo by byla vhodnější jiná barva kuchyně? Dům bude bílý + částečně obklad z červených lícových cihel + červená střecha. Mockrát děkujeme a přejeme Vám pěkný den!
Odpověď  

Dobrý den, buková podlaha a tmavší kuchyň olše je teplá medová barevná základna. Dveře bych volila bukové, přírodní buk. Vytvoříme tak gradující dřevěné prvky interiéru. Dveře budou nejsvětlejší, podlaha střední a kuchyň nejtmavší. Kuchyň v tomto provedení bude vyplňující. Doplňková barva šedivá na podlaze a kuchyňské desce (např. imitace betonu od Jafholzu) budou vypadat zajímavě. K dané barevnosti můžete volit sytější variantu zdi - odstín teraso. Sezení zelená jedlová a doplňková žlutá barva velbloudí srsti. Pro vytvoření lehkého a svěžího interiéru můžete volit odstín zdí štěrkově béžový, sezení mechová zeleň, doplňky v syté žluté a bledě modré. U této varianty je možné odlehčit hmotu kuchyně volbou světlého jednobarevného korpusu a dvířek - např. lakované desky např. Hanák skleněná zelená http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_progres_sklenena_zelena.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledne sladění interiérových dveří v RD. Máme přiznaný dřevený trámový strop z lepeného smrkového dřeva opatřený bezbarvou lazurou. Ten máme zhruba rok a za tu dobu příjemně zežloutl. Součástí interiéru je lehké schodiště s kovovými schodnicemi v matně stříbrné barvě. Schodištové stupně i podlaha budou lamino/dub. Stojíme před otázkou, z jakého dřeva zvolit dýhu na interiérové dveře. Laminátovou podlahu jsme vybrali tak, aby nepůsobil dub příliš rustikálně. Děkujeme za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, v této barevné a materiálové kombinaci je vhodné volit dveře ve stejném odstínu jako podlaha, tj. dub nebo u světlejší laminátové podlahy jasan. K dřevěnému stropu jsou krásné např. Sapeli dveře Swing http://www.sapeli.cz/index.asp?obsah=67&styl=0. Takto připravený základ můžete doplňovat malbou, ornamentem v detailu nebo zajímavým nábytkovým kusem.

Dotaz   Dobrý den, chtěli bychom navrhnout nějaké kombinace, jak sladit místnost (viz příloha). Je nutné sladit dvoje dveře - jedny vedou ze vstupní haly, druhé (ty bychom chtěli posuvné) z obýváku, dále schodiště a barvu kuchyňské linky včetně obkladů a podlahy. Barva oken je již daná. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, oranžově hnědý odstín oken je možné doladit podlahou např. buk a dveřmi SAPELI typ Swing, materiál buk. Kuchyň v kombinaci lesklá bílá, šedivé obklady a antracitová deska např. Hanák http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_compact_antracit. Jídelní stůl pařený buk. Schodiště stejné jako podlaha. Ještě připomínám: barová část kuchyně je poměrně blízko u jídelní sestavy. To nám rozbíjí prostor. Vhodnější je ukončení kuchyňské linky příborníkem ve výšce lednice a posunutí jídelního stolu na osu místnosti.

Dotaz   Dobrý den, vážená paní architektko. Dovoluji si obrátit se na Vás s prosbou o pomoc při výběru dveří a podlahy do chodby v právě rekonstruovaném podkrovním bytě. Jedná se o poměrně úzkou chodbu, do které z přízemí vedou schody s podestou. Těmito schody je spojena obdobná chodba v přízemí, kde by měla být později stejná podlaha. Ráda bych Vás poprosila o doporučení odstínu dveří, plovoucí podlahy v chodbě a na schodech a typu dveří včetně provedení skel. Uvažujeme o dveřích s ¾ sklem (dveře šíře 80 cm do ložnice a dětského pokoje – tento bude ještě možná změněn na obývací pokoj s kuchyňským koutem). Jaká barva výmalby by byla do prostoru schodiště a chodby vhodná? Z balkonu povedou do chodby balkónové dveře s dřevěným rámem v barvě světlého ořechu (stejně budou provedena i okna v pokojích). Případně prosím o radu, zda je možné obdobně prosklené dveře zvolit i do koupelny (šíře 60 cm). Přikládám dispozici patra v podkroví, včetně fotografie ještě nedokončené chodby (pohled směrem do dětského pokoje). Předem Vám velmi děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vycházela bych z dané barevnosti oken a dispozice chodby. Ořech je nádherná dřevina. Podlaha může být v provedení zebrano a dveře z nabídky Sapeli, typ NOTE s ¾ v provedení dub se sklem bílé Satinato. Do koupelny prosklení nedoporučuji. Odstín malby zdí a stropu v chodbě - smetanová. Tento prostor je velmi úzký a stísněný.

Dotaz   Hezký den! Velice děkuji za radu ohledně barevného sladění obytné místnosti z minulého měsíce (35m2, včetně kuchyně a schodiště, velká plocha oken a balkonových dveří výrazné barvy). Vaše řešení se mi líbí, nicméně bych ho potřebovala trochu pozměnit. Jelikož máme dvě malé děti (omlouvám se, tuto informaci jsem Vám měla dát hned na začátku) nebude praktická ta antracitová barva na sedačku. Dále došlo k upřesnění barvy oken a balkónových dveří – je to dřevo mořené na oranžovou barvu odstín 2001či2009 RAL, zůstává jemně patrná kresba dřeva. Okna i balkónové dveře zůstanou přiznané, jedná se o rekonstruovaný dům ve funkcionalistickém stylu a tento ráz bych chtěla ponechat. Mohla bych Vás tedy ještě jednou poprosit o návrh barevného sladění ve světlejších odstínech? Děkuji moc za Váš čas i ochotu, Andrea.
Odpověď  

Dobrý den, prosím o zaslání čísla, pod kterým jsem na váš dotaz odpovídala. Děkuji.

Dotaz   Prosím o radu při zařizování domu. Kuchyň je částečně propojena s obytnou místností. Je v provedeni kalvados, nevím, jakou podlahu v celé ploše kuchyně i obýváku, nejraději bych světlou, bílou. Další problém je otázka dveří, vybrala jsem typ Elegant od Sapeli v barvě bubingo, ale schodiště je v provedeni přírodního buku a také podlaha v patře je buková. Nevím, jaký odstín podlahy do přízemí a jestli vůbec jsou dveře v barvě bubinga vhodné. Mám ráda odstíny do červena, poraďte tedy, jak to nejlépe zkombinovat. Děkuji, Simona.
Odpověď  

Dobrý den, v kombinaci materiálů Calvados a dveře Bubinga doporučuji podlahu litou průmyslovou (nebo varianta 2 marmoleum) beze spár polomat ve smetanovém odstínu. Tím vynikne kresba a odstín dveří i kuchyně. Tuto kombinaci je vhodné doplnit o skleněné části dveří nebo dělících panelů či výkladců. Obklad kuchyňské linky mléčné sklo nebo keramický lesklý obklad. Podlaha by měla být v uni barvách beze vzoru. Buk na schodišti a podlaze 2NP je vhodným přechodovým materiálem i svým odstínem.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Zařizujeme novostavbu a potřebovali bychom poradit, jak barevně a materiálově sladit dveře podlahu v obývacím pokoji a kuchyni. Nejsme ničím vázáni, pouze schodiště do patra bude bukové a nábytek v obývacím pokoji bychom chtěli použít stávající, což je barva buk. Naše představa je podlaha PVC TRIGLAW CATAL 3141, dveře MASONITE kašírované DOMINANT sklo v barvě olše nebo buku. Kuchyň s obývacím pokojem je propojena ve tvaru "L". Nedokážeme si představit, jestli bukové schodiště s podlahou (PVC) a dveře budou k sobě ladit. Mockrát děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha PVC Triglav, dveře kašírované a bukové jsou materiály s rozdílnými technickými parametry, a proto se vám budou různě opotřebovávat. Nejdéle si svoji podobu podrží schodiště. Materiálově je vhodné použít podlahu a dveře olše, nábytek a schodiště buk. Podlaha bude tvořit optickou podnož interiéru a buk ji svým světlým odstínem doplňuje. Při použití plovoucí laminátové podlahy, např. olše, je možné tento materiál použít i na obložení schodiště. Vhodnější je použití laminát k laminátu (nebo fólii) z důvodu stejné životnosti.

Dotaz   Hezký den! Nikde jsem bohužel nenašla čísla dotazů, tak jsem je sem nakopírovala. Doufám, že to takto bude stačit. Zároveň přikládám orientační průdorys prostoru. Děkuji moc a přeji příjemné prožití vánočních svátků.Andrea Otázka: Hezký den! Velice děkuji za radu ohledně barevného sladění obytné místnosti z minulého měsíce (35m2, včetně kuchyně a schodiště, velká plocha oken a balkonových dveří výrazné barvy). Vaše řešení se mi líbí, nicméně bych ho potřebovala trochu pozměnit. Jelikož máme dvě malé děti (omlouvám se, tuto informaci jsem Vám měla dát hned na začátku) nebude praktická ta antracitová barva na sedačku. Dále došlo k upřesnění barvy oken a balkónových dveří – je to dřevo mořené na oranžovou barvu odstín 2001či2009 RAL, zůstává jemně patrná kresba dřeva. Okna i balkónové dveře zůstanou přiznané, jedná se o rekonstruovaný dům ve funkcionalistickém stylu a tento ráz bych chtěla ponechat. Mohla bych Vás tedy ještě jednou poprosit o návrh barevného sladění ve světlejších odstínech? Děkuji moc za Váš čas i ochotu. Andrea Odpověď:Dobrý den, prosím o zaslání čísla, pod kterým jsem na váš dotaz odpovídala. Děkuji. Odpověď: Hezký den! Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění interiéru obývacího prostoru spojeného s kuchyní a jídelnou cca 35m2, okna jih a sever. Jediná barva, která je jasná, je světle hnědočervená (snad calvados nebo třešeň), která je použita na okna a terasové dveře. Vzhledem k tomu, že právě tato barva nepatří mezi mé oblíbené, nejsem schopna doladit barvy dveří, podlahy, schodů v interiéru i nábytku, tak aby byly s touto barvou v souladu a zároveň interiér působil moderním jednoduchým dojmem. Další omezení představuje podlahové topení - snižuje výběr vhodných dřevin na podlahu. Preferovala bych průmyslovou mozaiku, ale budu vděčná za jakýkoli nápad, nějak jsem se do těch dřevin zamotala. Děkuji Andrea ODPOVĚĎ: Dobrý den, okna v červeném odstínu je možné kombinovat ve stejné barevné skupině, např. průmyslová exotická podlaha Punah, dveře třešeň, doplňkové barvy odstín smetanová do kuchyně, antracit na sezení, světle šedá na stěny + sklo. Další variantou je použití dřeviny zemitých odstínů - např. ořech na dveře i podlahu a jednu ze zdí podbarvit červenou tak, aby nám korespondovala s okny. V obou případech můžete ponechat okna bez zastínění, tj. přiznat je.
Odpověď  

Dobrý den, odstín oken spíše RAL 2001 – je tlumenější pohledově příjemnější. Tento odstín je jemnější proti původní červené, a proto je možné volit průmyslovou dubovou podlahu v pruzích (eventuelně Marmoleum taky v pruzích, šířky 60cm). Nábytek, TV sestava a kuchyň jednobarevné uni odstíny béžové či smetanové. Možnost kombinace s dubem, např. kuchyně Hanák. Sezení oranžové až hnědé a malby zdí smetanová se strukturovanou tapetou, např. Ulf Moritz, v sytém odstínu s výrazným velkým vzorem.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně podlahy a malby v obývacím pokoji (40m). Okna po cele délce jedné stěny jsou v barvě zlatý dub, schodiště je bukové a dveře z chodby do OP jsou SAPELI tenga, barva americká třešeň. Nábytek už je také daný - barva wenge a červená rohová sedačka. Na OP navazuje kuchyň, kde je kuchyňská linka v barvě zebrano a podlaha slonovinová kost, dlažba 45x45 cm. Prosím tedy o radu, jakou podlahu a barvy stěn zvolit v obývacím pokoji.
Odpověď  

V prostoru máte již daných poměrně hodně materiálů a struktur – zlatý dub, americká třešeň, buk, zebrano, wenge, slonová kost, červená. Doporučuji podlahu sjednotit a použít stejný odstín jako v kuchyni. Tím prostor uklidníte. Na zdi je možné použít odstíny smetanové až kouřově hnědé s použitím např. strukturální tapety s velkým abstraktním plastickým vzorem v odstínu hnědá.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o návrh barevného sladění stěn a podlahové krytiny (dlažby) ve vstupní místnosti a hale s fasádou domu. Fasáda by se nám líbila v barvě šedé až šedozelené, dle vzorníku Baumit - Style či Elite, střešní krytina je Tondach, Polka červená engoba. Plastová okna, vchodové dveře a garážová vrata, vše bílé barvy. Ze vstupní místnosti, o rozměru 4x4m, se vchází do haly stejné velikosti. Zde je umístěno dvouramenné schodiště s dubovými schody a nerezovým zábradlím. Ve vstupní místnosti budou dvě 2m skříně PAX IKEA - hliník s posuvnými dveřmi. Prosím, doporučte nám barvu, popř. rozměr dlažby a barvu výmalby. Přemýšlela jsem o olivové, cihlové, smetanové, šedé, ale nevím, kterou vybrat, či jak je zkombinovat. Průchod z vchodu do haly je nutné osadit dvoukřídlými dveřmi s obložkovou zárubní o šířce 160cm. Které typy dveří byste doporučila? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, volba dlažby musí být nadčasová a střízlivá s předpokladem, že v budoucnu bude možné měnit malbu, eventuelně nábytek se zachováním a využitím dnes navržené dlažby. K dubovému schodišti a s přihlédnutím k předcházející podmínce bych volila odstín smetanová, šedá nebo jejich kombinace. Podle velikosti 4x4m je možné vytvořit v jednoduché pokládce pruh (čtverec) v odlišném odstínu. Můžete použít dlažbu 60x60 (nebo alespoň 45x45)cm rektifikovanou pokládka beze spár. Malba zdí při této volbě může být výrazná strukturovaná. Část stěny proti vestavěným skříním právě v odstínech volených podle fasády – sytějších.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně sladění materiálů v novostavbě. Jedná se o řadovku, bílá plastová okna, parapety buk a dominantou je dřevěné bukové schodiště z obýváku do patra. Obývák je propojen s kuchyní, nevím si rady - jaké dveře, podlahu a kuchyň. Zdá se mi, že když budu vše ladit v buku, bude to takové fádní. Mohla byste mi prosím poradit, co se nejlépe hodí k buku? Většinu stávajícího nábytku mám také v buku. Mnohokrát děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, v případě schodiště a nábytku v buku je vhodné použít výraznější podlahu i dveře, např. třešeň nebo některý s exotů v teplém načervenalém odstínu. Tím podpoříme a necháme vyniknout bukové prvky. Tuto kombinaci je vhodné doplnit o malbu v jemném odstínu smetanové se zvýrazněním stěny proti kuchyni – vyrovnání hmoty v prostoru. Odstíny můžete volit podle vašeho osobního citu, buď teplé, nebo výraznější šedivé až kouřově hnědé.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, poprosila bych Vás o radu při zařizování přízemí novostavby RD. V příloze zasílám foto kuchyně, která se velmi blíží tomu, co bych si představovala. Prostor naší kuchyně je větší. V přízemí je mnoho velkých dřevěných oken (velmi podobný odstín tomu na fotografii) a plánujeme šedou matnou dlažbu s kresbou kamene. Kuchyň je jen malou částí spojena s obývacím pokojem a schodištěm - tam bude dřevěná podlaha. Kdybychom dali kuchyň ze dřeva (např. třešeň / šedá / bílá), mám pocit, že by dřeva bylo moc a vypadalo by to fádně... K oranžové se mi líbí šedá výmalba za linkou. Naopak bych to asi nechtěla. Jak se Vy osobně díváte na barevné, lakované linky? U Hanáka mi slíbili kuchyň v lesku dle mé volby dle vzorníku RAL (představuji si tlumenější, než je ta na fotografii). Který odstín oranžové byste volila? Jak potom k tomuto volit zbytek interiéru - obývací pokoj, nábytek, výmalbu, sezení, doplňky? Ještě přikládám interiér, které se blíží mé představě. Děkuji Vám za Vaši poradnu.
Odpověď  

Dobrý den, souhlasím s myšlenkou barevné oranžové kuchyně, např. RAL 3016 a šedivé stěny, např. imitace betonové stěrky Monofinish. V této kombinaci je pak možné použít dřevo na jídelní a TV sestavu v obytném prostoru. Doplňky pak v barvě antracit a kov, je možné použít i více odstínů, např. tlumená fialová RAL 4001 nebo růžová 3017. Prostor tím oživíte a přidáním výrazných desénových tvarů, např. sezení např. Ravioli od firmy Vitra, dodáte tvarovou hloubku.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás touto cestou poprosit o radu při výběru barvy plovoucí podlahy. Máme dveře SAPELI standart buk, celobukové schodiště. Myslíte, že plovoucí podlaha Forte originál třešeň je dobrá volba, nebo by měla být plovoucí podlaha také v barvě buku? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, důležitý je celkový dojem, kterého chcete dosáhnout. Při volbě bukové podlahy můžete více zvýraznit nábytek a zdi, více experimentovat s tvary (např. i použít strukturální tapetu s velkým vzorem). Při volbě třešňové podlahy zvýrazníte více podlahu a další části interiéru je vhodné volit spíše decentní, v jemných barvách i vzorech. Samozřejmě je důležitá velikost řešeného prostoru. V případě většího se nemusíte bát jít do třešňové podlahy.

Dotaz   Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím s prosbou o radu. Zařizujeme novostavbu řadovku, dominantou je bukové schodiště z obýváku do patra, rozhodujeme se pro dveře a podlahu v odstínu buku. Obývák je propojen s kuchyní a ta by se mi líbila v barvě teakového dřeva - Samoa od firmy Oresi. Je možné tyto dva materiály ladit k sobě? Pracovní deska kuchyně odstín tmavého kamene, obklady jednoduché, barva béžová; nebo mozaika v tlumených béžových tonech. K tomu barevné doplňky vanilka a terakota. Spotřebiče budou v nerezu vestavěné. Prosím o radu, zda je možné takto ladit prostor. Mnohokrát děkuji, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, bukový odstín schodiště a teakový odstín kuchyňské linky je možné ladit k sobě. Obě dřeviny jsou si blízké svým jemně medovým nádechem – buk více dočervena, teak více dožluta. Když tyto materiály nebudou bezprostředně vedle sebe a s použitím podbarvení, které uvádíte v odstínu béžová, bude tato kombinace jemně teplá a příjemná. Tmavé plochy nám budou interiér zvýrazňovat. V příloze je kuchyň typ Samoa právě v uváděných odstínech. Podlaha v provedení buk bude poměrně těžká, spíše bych doporučovala podlahu světlejší, v odstínech béžové. Dveře pak můžou být bukové. Je možné volit variantu s bukovou podlahou a dveřmi, kuchyňská linka pak Teak s povrchovou úpravou horní části v odstínu světlém béžovém. Nábytek v obývací části taky ve světlém odstínu UNI barev, např. lakovaný nábytek. Tím prostor poněkud odlehčíme a nebude působit příliš „dřevěně“ .

Dotaz   Dobrý den, na jaře nás čeká stěhovaní do nového domečku, probíhají finální úpravy, ale stále si nevíme rady s volbou plovoucí podlahy /laminátové/ v obývacím pokoji. Ten je propojen s kuchyní. V kuchyni a kolem krbu v obývacím pokoji je tmavě šedá dlažba, kuchyňská linka je masiv třešeň, schodiště vedoucí z obývacího pokoje masiv dub /přírodní lakovaný/, stejně tak dveře a jídelní stůl. Mohla byste mi, prosím, poradit, jakou zvolit podlahu, popř.výmalbu? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, třešeň i dub mají velmi výraznou texturu, třešeň i více barevnou v ploše. Odstín dubu nažloutlý a třešně červený pak interiér hodně člení, jak barevně, tak hmotově. Ideální podlaha by měla pokračovat dlažbou i v obytném prostoru. V případě volby laminátové plovoucí podlahy se nabízí použít spíše nevýrazná imitace třešně. Tuto kombinaci je vhodné doplnit červenou v kombinaci se světle šedou malbou zdí. Velmi vhodným doplňkovým materiálem je pak přírodní kámen odstínu říčního kamene v detailu nebo při obkladu zdi. Bude doplňovat a vyrovnávat výraznou kombinaci buku a třešně.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit. Máme nový dům zařízený spíše moderním a jednoduchým způsobem. Zde je otevřený prostor, ve kterém je kuchyně, jídelna a obývák dohromady. Zároveň je zde ale v tomto prostoru stěna, která je dost dominantní (viz foto) a nemohu přijít na to, co by bylo na tuto stěnu nejvhodnější. Je spousta věcí a způsobů, ale většinou se mi to sem moc nehodí (hodně věcí je rustikální a do našeho vybavení to fakt moc nejde). Mohla byste mi prosím poradit? Za touto stěnou jsou schované schody do půdní vestavby. Děkuji Dáša
Odpověď  

Dobrý den, tato stěna je velmi atraktivní pro uskutečnění a doplnění moderního a jednoduchého interiéru o výtvarný motiv. Tento musí být vzhledem k výrazné dlažbě poměrně jednoduchý. Jednou z možností jsou strukturované tapety, další strukturální omítka, eventuelně obkladové desky s přiznáním kubického rastru a kotvících šroubů. V příloze zasílám pár náhledů.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu s barevným sladěním kuchyně částečně spojené s obývacím pokojem 160 cm dveřmi, kuchyň 5,5m * 5 metrů s 1,6m*1,6m spíží, linka do U s barem a jídelním koutem, v obývacím pokoji (cca stejně velkém) je francouzské okno a krb, jediná celá stěna je naproti dveřím z kuchyně, tam bude TV, sedací souprava umístěná v prostoru. Líbí se nám plovoucí podlaha Parador classic 1040 Olše přírodní selský vzor, dveře lamino hladké olše Sapeli nebo od Prüm olše nebo zlatý javor, kuchyň zlatá višeň (Black Red White – Diona) se světlou pracovní destkou (béžovou, krémovou, nejspíš capuccino) i podobným obkladem. U kuchyňské linky dlažba – také asi světle béžová? Je možná kombinace olše a višeň? Další barvy do kuchyně a obýváku by se nám líbily žlutá, krémová a zelená nebo i trochu červené, stěny bílé. Nelíbí se nám šedé barvy. Na chodbě bude schodiště cinkovaný buk a dlažba nejspíš Atrium od Rako, prostřední odstín. Okna jsou dřevěná smrk v středně hnědé medové barvě (tmavší než olše). Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, kombinace olše a višeň je možná. Obě dřeviny jsou do červenohnědých odstínů. Višeň je výraznější. Podlaha a dveře olše je vhodné doplnit o kuchyňskou linku v kombinaci béžová a višeň. Přední viditelné fronty více béžové a višeň jako doplňující podbarvující prvek. Deska smetanová obklad a výplně dvířek mléčné sklo. Kombinace doplňkových barev v provedení žlutá a krémová s červenou budou výrazně podtrhávat teplý nádech interiéru. Vhodnější je použít více zelené např. v odstínu olivové až k odstínům jedlové zelené. Docílíte určitého barevného kontrastu. V příloze uvádím pro představu kuchyň Diona a materiál višeň.
Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem odstínu plovoucí podlahy do ložnice, dětského pokoje a chodby v patře rodinného domu. Dveře jsou v odstínu buk (spíše tmavší, zvláštní barva folie dveří firmy SAPELI). V ložnici bude nábytek v barvě břízy a dětský pokoj má nábytek ze dřeva v barvě smrk. V přízemí je položená dlažba v kaštanové barvě. Jaký odstín dřeva je dobré zvolit na obložení schodiště, aby se propojilo patro (vámi nabízená barva plovoucí podlahy) a přízemí?
Odpověď  

Dobrý den, horní podlaží je světlejší díky použití bukových dveří a kaštanového odstínu dlažby. Jsou to teplé odstíny a podlahu bych doporučovala v provedení třešeň – bude světlejší než dlažba a sytější než dveře. Nábytek je v tomto případě hodně světlý a je možné pak doplnit o malbu zdí, která bude vyplňující, např. v ložnici v odstínech zelené, v dětském pokoji třeba kombinace světle zelená – k bříze a odstín velbloudí srsti – k smrku.

Dotaz   Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, v jaké barvě zvolit interiérové dveře, pokud mám ve volném prostoru v RD dubovou laminátovou podlahu (tmavší sukatý vzor antik), světlé bukové schodiště, světlou kuchyň a okna v dekoru zlatý dub? Jsou lepší tmavší, nebo světlejší dveře, popř. v jakém dekoru? Děkuji moc za radu.
Odpověď  

Dobrý den, tento typ podlahy může působit poměrně výrazně. Osobně se přikláním spíše k světlejšímu materiálu dveří. Vhodné je použití dubu. Je to klasická varianta. Další možností je jilm světlejší - je vhodný i k oknům ze zlatého dubu. Vhodné je k této podlaze volit členitější dveře, např. typ Swing Sapeli.

Dotaz   Dobrý den, bydlíme v novostavbě rodinného domu. Přízemí je již hotové. Na podlaze je dlažba v tmavě hnědé (mírně načervenalé) barvě. Dveře jsou v celém domě ve folii v barvě buk od firmy Sapeli. Přízemí a patro je propojeno schodištěm. Potřebuji poradit s barvou dřeva na schody (zatím jenom plechová konstrukce) a s barvou plovoucí podlahy v patře, kde je malá chodbička, ložnice a dětský pokoj + koupelna. Do ložnice přijde nábytek v bříze a v dětském pokoji bude nábytek z masivu ve smrku. Je vhodná na plovoucí podlahu třeseň tmavá, nebo třešeň agadir a na schody dřevo v barvě buku? Nebo nám radíte něco jiného? Moc děkuji za odpověď, Eva.
Odpověď  

Dobrý den, barevnost a materiálové provedení je možné ladit v odstínu buk – světlejší varianta - schodiště v provedení buk a podlahu v patře z důvodů malých prostor spíše ve světlém provedení. Je možné volit podlahu plovoucí imitace buk světlý. Při volbě materiálu třešeň je lepší volit i na schodiště třešeň – sytější varianta. Přechod v patře schod – podlaha je v provedení ve stejném materiálu čistý a jemný. Konečná barevnost je závislá na velikosti prostoru: sytější je vyplňující, světlejší je prostorově otevřenější.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem barvy nábytku a sedací soupravy do obývacího pokoje. Ten je přes jídelnu propojen s kuchyní. Líbí se mi sedací souprava v čokoládové barvě a světlý odstín nábytku. V obývacím pokoji jsou schody ve světlé přírodní barvě. Taktéž nevím, jakou barvu jídelního stolu zvolit. Kuchyň je v barvě mahagon se světlými vrchními skříňkami. Děkuji a přeji krásný den
Odpověď  

Dobrý den, interiér je zatím zařízený v klasických tvarech a teplých až červených odstínech. Podle velikosti je možné celý prostor propojit a zútulnit. Jídelní stůl v odstínu kuchyňské linky nebo o tón světlejší – tak, aby nám hmotově spíše zanikal v podkladu, nábytek a TV sestava ve světlém odstínu (schodiště). Volbou odstínu sezení spíše prostor oživit, vhodné jsou odstíny oranžové a červené. Stěny pak doladíte odstínem smetanově hnědá, stěna za schodištěm výraznější, třeba odstín terakota. Doplňkové barvy odstín jedlové zelené v kombinaci s čokoládovou hnědou.

Dotaz   Dobrý den, chystáme v bytě větší rekonstrukci. Jedná se mi konkrétně o vstupní halu a obdélníkový obývací pokoj, který je spojený s kuchyní sca 8x4m. Budeme dělat nové dveře, podlahy, kuchyňskou linku, vestavěné skříně v hale. Časem dáme do obýváku nový nábytek. V hale jsou točité schody do podkroví, které jsou v kombinaci buk a šedostříbrný matný kov. Schody jediné zůstávají. Líbily by se mi tmavší podlahy, světlé dveře i nábytek. Hlavně už nic bukového. Můžete mi poradit nějakou vhodnou barevnou kombinaci podlahy (asi firma Parador), dveří od SAPELI, vestavěných skříní v hale, nábytku v obýváku a kuchyňské linky. (Volí se stejná barva nábytku v obýváku a kuchyňské linky, když jsou ve stejné místnosti?). Omlouvám se, že je to tak složitě napsané, ale ty bukové schody jsou vážně oříšek předně pro vás. Za odpověď moc děkuji, přeji hezký den. Martina Wolfová.
Odpověď  

Dobrý den, můžeme interiér ladit do zemitých odstínů: podlaha dub čokoládový Trendtime 4 Parador, dveře Sapeli typ Elegant bříza. Nábytek bříza, eventuelně UNI odstín světle béžová. Kuchyň bílá v kombinaci s ořechem, např. Hanák. Podbarvení interiéru oranžově hnědá, která bude použitá na malby a doplňky. Kovové části schodiště nátěr RAL v odstínu cappuccino.

Dotaz   Dobrý den, díky Vaší poradně jsme dospěli k finální podobě přízemí novostavby RD. Okna jsou zlatý dub. V chodbě, kuchyni a koupelně bude položena dlažba Esencia (nejtmavší šedá). V chodbě budou prosklené dveře dub. Kuchyně (13m2) bude z větší části oddělena od obývacího pokoje. Kuchyňská linka lesk slonová kost / šedá deska / nerez spotřebiče / sklo, masivní jídelní stůl. V obývacím pokoji (30m2) bude podlaha dub Kährs Verona Town, schodiště dubové, okna zlatý dub. TV sestava a jídelní stůl tmavší ořech. Jednu stěnu chceme obložit světlým kamenem - zřejmě tu za TV - tj. dělící příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem. A jakou volit výmalbu k tomuto interiéru, doplňky a odstín sezení (rohová sedačka bude pod rohovým "obřím" oknem). Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, jako doplnění barevnosti je velmi efektní lehké a nenáročné použít odstíny světlé béžové, nebo šedou v odstínu přírodního kamene. Sezení červená vínová a kamenná stěna, např. OBKLADY- VIKO, typ Tatry. Doplňková barevnost černá, např. rámy obrazů a zrcadel, v kombinaci s růžovočervenovínovou - záclony sklo, polštáře,…

Dotaz   Dobrý den, prosím vás o radu ohledně barvy podlahy, typu a barvy interiérových dveří a kuchyňské linky do RD. Máme již usazená okna barvy německé, značka IMPRALAN. Základ - lískový ořech, vrchní lazura - kaštan. Vše by se mi líbilo v kombinaci buk, třešeň, smetanová či cappucino, kuchyň v barvách Hanák - Progres, Cappucino - Cherry. Otázka: nevím, zda můžu ladit tyto barvy k barvě oken? Jakou barvu podlahy a schodů? Buk a k tomu dveře třešeň? Moc vás prosím o radu ohledně barev dveří (+ typ od Sapeli), podlahy a linky vzhledem k dané barvě oken. Děkuji mnohokrát, Marcela Linková.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha např. HETH, typ prkna TŘEŠEŇ KENTUCKY, dveře SAPELI, typ NOTE v provedení americká třešeň, kuchyň Hanák. Schodiště je možné v případě monolitického typu obložit stejným materiálem jako podlaha. Malby odstín světlá béžová, sezení sytá vínová, nábytek kaštan sytý - TV sestava, nízké skříňky.

Dotaz   Dobrý den! Psala jsem Vám ohledně kuchyně z ořechu a dubové podlahy v obýváku. Místnosti jsou spojené, a tak jsem se Vás chtěla ještě zeptat, jestli nábytek v obýváku má být z ořechu nebo raději z dubu., Můžu použít ledově modrou barvu na zeď, když mám jablečně zelené obklady v kuchyni? Nebude to moc překombinované? Nebo mám kuchyň a obývák vymalovat každý jinou barvou? To ale nevím, jak bych to zkombinovala. Místnost je do "L" a ve výklenku je kuchyň. Zasílám Vám fotku komína, který mám v obýváku. K němu se ta modrá bude hodit? A ještě prosím o jednu radu. Jak mám vymalovat schodiště, které vede z obýváku do 1. patra? Moc Vám děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, modrá k tomuto odstínu komínu nebude úplně ideální. Spíše bych se přikláněla k odstínu zelené v kuchyni světlejší a v obývací části na zdi s komínem sytější. Nábytek dub s odstínem hnědá na doplňcích, např. textilie, stínítka z proutí nebo rámy obrazů.

Dotaz   Dobrý den. Stavíme rodinný dům a ráda bych se vás zeptala, jakou zvolit barvu dveří ke schodišti, které by bylo obložené z bukové dřeva. Líbí se mi dveře od firmy Sapeli - Tenga v odstínu třešeň. Myslíte, že by tato kombinace byla vhodná, nebo byste zvolila jiný odstín? Ještě jsem uvažovala, zda bych nepoužila dveře též v buku, jako schodiště. Děkuji Vám předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, možné jsou obě varianty, buk a třešeň vedle sebe jsou barevně sladěné. U použití v provedení třešeň budou výraznější. V malém prostoru doporučuji použít spíše buk.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem vnitřních dveří a plovoucí podlahy. Okna v novostavbě jsou mahagon a vchodové dveře také. Schodiště je z dubu. V podkroví jsou smrkové palubky. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, v případě použití mahagonu na dveře bych doporučil volit podlahu v dubu, jako máte schodiště. Může však dojít k tomu, že dominantní schodiště tolik nevynikne. Proto bude vhodnější světlá podlaha - javor, bříza, která vypíchne jak dveře, jež jsou významným prvkem interiéru, tak schodiště. Naopak, pokud byste volili světlejší dřevinu na obložky a dveře, je vhodné použít tmavší podlahu, která prostor více zateplí.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při sladění barev v novém RD. V propojeném obýváku s kuchyní bude velice světlá kuchyňská linka, plovoucí podlaha s dekorem dub (spis tmavší) a světlé bukové schodiště. Prosím o radu, jakou barvu zvolit pro interiérové dveře. Tmavší jako podlaha, či světlejší jako kuchyň? Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den, v tomto případě bych se nebál zvolit světlejší dveře, které více vyniknou na tmavší podlaze. Dveře však budou určitě minimálně o odstín tmavší, než máte kuchyňskou linku. Další variantou je zvolit dveře a obložky ve stejném tónu, jako máte schodiště, čili buk světlý. Oba tyto významné prvky dostatečně vyniknou a interiér bude vyrovnaný a elegantní.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych vás požádat o radu. Dokončujeme stavbu rodinného domu, máme zděné schodiště a chtěla bych ho obložit v odstínu světlého dubu (firma Topstep). Nevím si rady, jaký zvolit odstín vnitřních dveří, nechci použít stejné dřevo. Jaký zvolit odstín dlažby do středně velké chodby? Předem děkuji za vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, dveře je vhodné volit v odstínu vycházejícího z odstínu dubu. Můžete volit např. jasan, je světlejší se stejně výraznou texturou jako dub. Nebo javor, ten má strukturu jemnější. Dlažba např. výběr z typu Savana (případně i použití proužků v jednoduchém detailu nebo Sydney). Odstín záleží na světlosti a velikosti chodby. Čím světlejší a větší, tím si můžeme dovolit tmavší.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jakou barvu interiérových dveří zvolit v novostavbě RD? Barva oken a vstupních dveří je mahagon, na chodbě v přízemí bude dlažba Egres Kelt - barva Brigantia Brown, schodiště bude obloženo dřevem a v patře dlažba, u které nevíme, zda zvolit stejnou jako v přízemí či jinou? Děkuji za radu.
Odpověď  

Krásný den přeji, jelikož máte vstupní dveře v odstínu mahagon, nebránila bych se i tento odstín použít na vnitřních interiérových dveřích. Ale protože jde o odstín dost tmavý, jeho volba je správná v případě, že místnosti nejsou moc malé a jsou dostatečně prosvětlené. Samozřejmě by bylo vhodné volit dveře prosklené nebo také celoskleněné, které jsou moderním doplňkem interiéru a zajímavě interiér prosvětlí, oživí. Dlažbu v horním patře bych volila světlejší – béžová - záleží ovšem i na barvě obložení schodiště, aby byl patrný rozdíl mezi vstupním patrem a následujícím patrem obytným.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký nábytek, sedačka a kuchyňská linka by se hodily k dubové podlaze a dubovým dveřím? Podlaha dub koňak od Kronotexu by měla být v celém obývacím pokoji i v kuchyni, místnost je totiž jedna propojená, oddělená schodištěm, které by mělo být také dubové. Horní patro bychom chtěli buď dub koňak ve stejném odstínu jako spodní patro, anebo oddělit pokoje jinou podlahou - například přírodní dub. Všude by měly být dveře damier - americký dub. Líbí se nám nábytek v běleném ořechu, zebrano, nebo choko, moka...s vanilkou, nebo bílou, ale nevím jestli by se hodil k podlaze a dveřím? Předem moc děkuji.
Odpověď  

Krásný den přeji. Podlahu horního patra bych volila v přírodním dubu, aby se obě části odlišily. Nábytek v zebranu je dobrá volba. Tento odstín a výrazná struktura by se k dubu koňak mohly hodit. Také klasické tmavé zebrano viz. kuchyně od firmy Hanák
(http://www.hanak-kuchyne.cz/home_cs/?acc=produkt_elegant_bila) nebo ořech v kombinaci s lesklými světlými plochami:
(http://www.hanak-kuchyne.cz/home_cs/?acc=produkt_imperial_orech_alias), by se hodily k "světle medovému" nádechu dubové podlahy. Určitě bych volila tyto kombinace jak u nábytku, tak u kuchyňské linky. Možnost je také volit světlejší odstín, a to např. bělený dub.

Dotaz   Hezký den, moc Vás prosím o radu barevného sladění interiéru (dveře, podlahy, vymalování, popř. nábytek) v novostavbě rod. domku. Co se týče podlah, mám na rozmyšlenou pouze necelý týden, tak snad se Vaší odpovědi dočkám dříve, než udělám nějakou chybu. Namontovaná jsou již dřevěná okna (odstín teak-tmavá červenohnědá, až do fialova). Zádveří a vstupní chodba je úzká, s menším oknem. Dlažbu zatím nemám vybranou. Ve vstupní chodbě budou dveře na WC. Dále budou dveře, které oddělují vstupní část chodby od části chodby v obytném prostoru. Na chodbě v obytném prostoru budou dveře do komory. Následuje schodiště, obložené přírodním kamenem (barvu kamene nemáme vybranou). Naproti schodišti je velký oblouk, kterým se vstupuje do otevřeného prostoru. Přímo Naproti oblouku bude jídelna (cca 2,8 x 2,5) s oknem. Napravo od jídelny bude kuchyň (cca 2,8 x 2,8) taktéž s oknem. Kuchyňská linka-zatím není, ale chci tvar U, barva spodních skříněk calvados, horních skříněk javor horský+sklo mléčné(mám dát i nějakou skříňku v nerez rámečku se sklem - podlouhlé výklopné?). Jedno rameno celé v barvě horský javor- v té části nebude pracovní deska. Pracovní desku ještě nemám vybranou. Podlahu v kuchyni mám vybranou PVC Novilux Structura 5407 (jakoby směs drobounkých kamínků v barvách zelená, bílá, červená..). Nalevo od jídelny se velkým obloukem vchází do obýváku (cca 7x4). Z jídelny jsou vidět terasová okna na delší stěně. Celková délka oken cca 3,5 m (jídelna s OP tvoří L). Na protější stěně oken bude krb, asi uprostřed stěny, částečně obložený kamenem. Podlaha do chodby, jídelny a obýváku je již koupená - plovoucí laminát Tarkett Eden Mořská táva Zen č.8039121 (barva je velice světlá, od světle smetanové, s prvky hnědými. Podlaha je, myslím si, vzhledově jemná. Sedačku, alespoň prozatím (časem bude nová), máme rohovou, tmavě modrou. Nábytek si představuji v podobě jednoduché nízké skřínky pod TV, nějaké police (typ Ikea) a závěsné skříňky, ale nevím jakou barvu? Místnosti bych chtěla vymalovat v barvách oranžová, zelená, žlutá-ještě nejsem rozhodnutá a ráda si nechám poradit. V 1. patře se nachází koupelna a 3 pokoje. V každém pokoji jsou zkosené stropy - podkroví, 1 okno balkónové+ v dětském pokoji navíc střešní okno. Na chodbě je taktéž plovoucí laminát Tarket - mořská tráva světlá. V pokojích chci ale jinou podlahu, ovšem nevím si rady. Hodila by se Quick step dub – narůžovělý, selské prkno? Nebo javor? Ten se mi zdá ale dosti mdlý? V dětském pokoji 4leté holčičky chci vymalovat růžovou a žlutou, se zelenými doplňky (police, boxy na hračky z Ikea...). Absolutně si nevím rady s odstínem DVEŘÍ. Moc Vás prosím o pomoc se sladěním a velmi Vám děkuji, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den přeji.
Doufám, že jsem si podle Vašeho popisu dostatečně ujasnila Vaše představy a uspořádání rodinného domu. Bez dalších informativních fotografií a bez půdorysu pouze odhaduji a mnohdy mohou být mé představy odlišné od skutečnosti a doufám, že mé rady nebudou kvůli tomu scestné. Co se týká výběru plovoucí podlahy, je velice zajímavá a nadčasová volba dezénu mořské trávy. K tomuto odstínu se hodí velká škála barev, ale také dřeva. Co se týká kuchyně: Váš popis vybraného PVC neodpovídá obrázkům na internetu, pokud je to opravdu typ NOVILUX STRUCTURAL 5407 - spíše meruňkový odstín (vašemu popisu spíše odpovídá typ 5404), pak bych jej k výběru linky nedoporučovala. Je to další odstín teplé barvy, který by nemusel ladit ke spodním skříňkám z calvadosu (záleží ale na skutečnosti, než na obrázku z internetu). Odstín 5404 je jistě bližší zvolené plovoucí podlaze a calvadosu (nejsem si ovšem jistá oním narůžovělým nádechem). Volila bych spíše světlejší typ podlahy, vycházející z odstínu zmiňovaného javoru.
Samozřejmě je zde také možnost ponechat PVC v tomto odstínu, který může zajímavě kontrastovat na navazující plovoucí podlahu, ale pak změnit kuchyňskou linku, ve světlém odstínu. Vaše představa kuchyňské linky nejspíš vychází z dnešního rozšířeného trendu použití calvadosu a také navazuje na barvu oken. Kombinace se světlým javorem je zajímavá volba - já bych všem již další prvek, jakým je hliníkový rámeček kolem skleněné výplně, nepřidávala. Samozřejmě vše závisí na konkrétním návrhu linky v daném prostoru (s tím Vám nejlépe pomohou v kuchyňském studiu, které bude mít k dispozici více vstupních údajů). Jestli jsem také pochopila správně, pak jedno rameno linky (bez pracovní desky) je částí, kde se bude nacházet lednička, spížová skříň, popř. trouba s mikrovlnkou… Volba světlejšího javoru je jistě správná, prostor se neztemní a nezmenší.
Ke světlé podlaze v obývacím pokoji můžete použít opět světlý nábytek s výraznou výmalbou za ním (temně oranžová - cihlová). A výrazným kusovým kobercem v podobném tónu jako výmalba. Nebo nábytek v kombinaci zebrano se světlými lesklými dvířky (smetanová) a výmalbou decentnější smetana, popř. výrazná malba stěny zemito - oranžová (viz. obr. v článku o barvách na www.umimeudělatdomov.cz ). Vždy bych volila jednu výraznou stěnu, popř. dvě kratší protilehlé.
Dveře bych volila v kombinaci javor, třešeň (třešeň načervenalé tmavší dřevo - k oknům), javor bych doporučila k podlaze. Firma SAPELI vyrábí dveře ALEGRO, kde jsou použity tyto dva druhy dýhy. Zárubně bych volila v dýze třešně a dveřní křídlo světlé (javor) s proužky třešňové dýhy. Dlažbu a obklad schodiště bych volila v antracitové barvě (břidlice). Ta by tvořila zajímavý tmavší kontrast ke světlé podlaze a dveřím - je to barva neutrální, i když temná, nicméně nadčasová a moderní. Nábytek u vstupu volte opět světlý (javor, bříza). Výmalba smetanová a podle velikosti prostoru možno použít pozitivní oranžovou barvu za věšákovou stěnu, pokud ji budete mít. Také záleží na obkladech na toaletě.
Co se týká výběru plovoucí podlahy do pokojů v prvním patře: nebála bych se ani jedné varianty. Prkna country od quick-stepu jsou velká a prostor opticky zvětší. Narůžovělý tón přírodně lakovaných dubových prken je příjemný do růžového dětského pokoje. Na druhou stranu, pokud je to pokoj menší, a předpokládám, že zde umístíte nějaký kusový koberec, aby si děti mohly hrát na zemi, pak volba pro Vás "mdlejšího" javoru je vhodnější, neboť jeho struktura, ač výrazná, není tak proměnlivá jako u dubu. Javor působí trochu teplejším dojmem a pokoj by mohl více prosvětlit.
Volbu také zohledňuji k navrženému typu dveří ALEGRO.
Kombinace k němu zvolené doplňkové jarní, zelené barvy je dobrou volbou. Na stěnu bych volila zmiňovanou růžovou s kombinací zelených doplňků. Sytě žlutou barvu bych sem již nepřidávala, jedině šikminu bych vymalovala světlejším odstínem vanilkové (nebo světle růžové), tak aby strop nepůsobil těžkým dojmem. Růžovou doporučuji rovněž ve dvou sytostech, delší strany výraznější a kratší (předpokládám s dveřmi a vstupem na balkon) světlejší - tyto stěny by opět mohly být vanilkové. Samozřejmě tmavší odstíny prostor zmenšují a světlejší zvětšují. Záleží na rozměrech místností a umístění nábytku. Také můžete použít jarní zelenou jako výmalbu s růžovou a nábytek světlý (bříza, javor). Zajímavý příklad: http://didlinka-d.blog.cz/0708/muj-novy-pokoj. Ve vašem případě by se nevolila trojúhelníková výmalba, spíše horizontální (pod šikminou zelená).

Dotaz   Dobrý den. Jsem velmi nejistá a tímto vás prosím o radu. Dostavujeme rodinný dům a nevím si rady, jaký zvolit odstín dveří /líbí se mi dveře od Sapeli/. Zděné schodiště si nechám obložit dubovým dřevem /firma Topstep/. Nerada bych volila to samé dřevo. Zároveň Vás prosím i o radu, jaký odstín a velikost dlažby bych následně ke schodišti a dveřím měla použít, popř. i barvu nábytku. Hala, ve které se nachází schodiště, je 10m2 velká /obdelníkový tvar/, je zde jen jedno střešní okno a z haly budou celkem troje plné dveře a jedny prosklené. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, k dubové dřevině je na dveře vhodné volit i materiály v příbuzných světlejších odstínech, tzn. jasan nebo javor. Taky jsem do interiéru s dubovou podlahou použila bukové dveře mořené na dub (buk má nevýraznou texturu). U větších vstupních hal můžete použít keramickou podlahu větších rozměrů, např. 60x60cm, pokládka beze spár. Odstín může být výraznější zemitý s jemnou texturou. Nábytek můžete volit v jedné z uvedených dřevin včetně dubu, nebo v UNI odstínech. Lakovaný nábytek bílý nebo naopak hnědý čokoládový, vhodně laděný do vybraného stylu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem poprosit o konzultaci ohledně naší novostavby. 1) Nyní objednáváme dveře od společnosti Sapeli. Chtěla jsem se zeptat, zda-li ke korkové podlaze (přírodní barva) a bukovému schodišti bude vhodná barva dveří třešeň americká. Mohu poprosit - jakou byste k této kombinaci navrhovala barvu stěn (nábytek ořech)? 2) Kuchyň máme objednanou v jabloni se šedivou pracovní deskou a i zde je korková podlaha. Nebyl by z vaší strany nějaký návrh jak barvou doladit obklad + malbu kuchyně?
Odpověď  

Dobrý den přeji. Ve svém domě používáte mnoho druhů dřeva s kombinací korku na podlaze, což není nejvhodnější. Především se mi nezdá kombinace korku a bukového schodiště. Samozřejmě vše záleží na konkrétním odstínu, ale jelikož je buk narůžovělý a korek je surovina z dubu, volila bych obecně ke korkové podlaze odstíny dřeva spíše typu dub, jasan či tmavý ořech. Jelikož jste již použili buk, dveře z třešně se jistě hodí. Ale již méně bych jej doporučila k podlaze (možná byste měla volit dveře také v buku, i když kresba třešně je mnohem výraznější a zajímavější. Tím byste ale nedostávala do interiéru další typ dezénu a prostor by se částečně sjednotil.) Proto v použití kuchyňské linky v dezénu jabloň (opět načervenalé dřevo) si nejsem jistá vhodností této volby. Obklad bych tedy zkusila volit v teple šedém odstínu, či úplně odlišném skleněném. Záleží ale na stylu a sytosti odstínu kuchyňské linky. Výmalbu volte jen v jemném nádechu béžovém, smetanovém - vycházejícím z odstínu podlahy.

Dotaz   Dobrý den, moc prosím o radu. Zařizujeme novostavbu, takže řešíme vše najednou - podlahy, schodiště, dveře,... a samozřejmě se chceme vyvarovat chyb. Ale v této oblasti tápeme. Nyní potřebujeme objednat kuchyňskou linku. Líbí se nám v dekoru olše (ještě ji dělají v třešni a buku). Kuchyň je spojená s obývákem. Favoritem pro dveře je HARMONIE od Sapeli. Podlaha by měla být dřevěná, takže z tvrdšího dřeva. Nechceme ji ani příliš tmavou ani příliš světlou. V chodbě v přízemí a ve výklenku pro kuchyň je dlažba travertin lapato. Pro dveře, podlahy a schodiště jsme mysleli buk (trošku přimořený), ale nejsme si jisti. Moc děkuji za jakoukoli radu. Hezký den, Marie.
Odpověď  

Zásadně bych vycházela z toho, že podlaha a dveře by měly být ve stejném provedení. Nábytek by měl vycházet buďto opět z totožného, nebo z kombinace totožného a uni barvy (smetanová, bílá…). Z vlastních zkušeností mám osvědčené např. takovéto barevné kombinace:
1) Podlaha a dveře světlý dub, nábytek tmavě hnědý (palisandr, wenge, ořech).
2) Dveře ořech americký Sapeli, podlaha cocobolo světlé Parador, nábytek ořech a smetanový lak, jak samostatně, tak i v kombinaci.
3) Bílé dveře s podlahou v tmavém odstínu dřeva (ořech, tmavý dub, makassar, palisandr, merbau nebo zebrano tmavé). Nábytek potom rovněž v tmavém dřevě nebo odstínech bílé a smetanové, ale s velkým prostorem pro výrazně živou barvu na koberce, pohovku, židle a dekoraci.
Mějte na vědomí, že méně je obvykle více. Tmavší odstíny dřeva jsou více nadčasové, elegantní a v interiéru dělají luxusnější a útulnější dojem než světlé desény dřeva. Ty se hodí spíše do dětských pokojů nebo ložnicí, či pro nábytek do koupelny pro zútulnění. Působí většinou spíše obyčejně a levně a rychleji se na nich projevuje stáří.

Dotaz   Dobrý den, prosila bych o radu, jaké použít interiérové barvy na stěny a sloupy v otevřeném prostoru jídelna/kuchyň/obývák v novém RD. V kuchyni bude plovoucí podlaha krémová s dekorem dlaždic, kuchyňská linka světlá dýha s obklady terracotta (hnědo-béžovo-červené). V jídelně, obýváku a pod schody bude plovoucí podlaha dub antik. Sedačka je oranžová. Jídelna je orientována na S, kuchyň na J, obývák na JZ. Přikládám nákres - je to výřez pouze zmíněného prostoru. Děkuji moc:)
Odpověď  

Foto není přiloženo. Obecně bych doporučila sloupy ponechat bílé, maximálně ve velmi světlé smetanové barvě a potom bych barevně řešila pouze některé stěny. Rozhodně by se daly použít všechny odstíny pískové až okrové barvy, dále pak odstíny teracoty nebo hnědé. Abych mohla lépe poradit, potřebuji fotky.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, ještě doplňuji informace k dotazu na interiérové malby v otevřeném prostoru jídelna/kuchyň/obývák s přiloženým nákresem. Schodiště bude světlý nepařený buk a nábytek něco mezi bukem a olší (zatím). Já vím, moc se asi nehodí k dubové podlaze, ale v budoucnu budu chtít nový světlý nábytek z Ikey. Obklady v kuchyni budou z katalogu Siko - Rustik Tostado. Pracovní deska bude o něco tmavší než kuchyňská linka, hnědobéžová žíhaná. Okna jsou plastová zlatý dub. Ještě jednou moc děkuji.
Odpověď  

Bohužel nevím, o jaké dotazy se jednalo.

Dotaz   Dobrý den, dokončujeme rekonstrukci podkroví a chtěli bychom poradit s odstínem dveří a sloupků krovu včetně schodiště dřevěného do mezonetu (nátěr). Jde o mezonetový -dobře prosvětlený byt 4+kk. Podlahu máme vybranou v třešni, v třešni budeme mít rovněž kuchyň (bude spojená s obývákem), nízké skříňky v obýváku a jídelní kout rovněž třešeň v kombinaci s vanilkou. Stěny budou vzhledem k šikminám v podkroví bílé. Máme dát barvu dveří rovněž v třešni? -Asi ale se netrefíme do shodného odstínu. Anebo se nám líbí javor, protože by ladil se světlými stěnami. Jde o dveře do koupelny, ložnice, vstupní a do dvou pokojů. Obklad a dlažbu v koupelně máme Rako Sfera - hnědá dlažba. Okna zevnitř bílá. Sloupky krovu budou ohoblovány a natřeny. Nevíme, v jakém odstínu. Děkuji moc za Váš odborný názor a připojuji přibližné vizualizace.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jistě můžete volit v třešni, také dveře v odstínu třešeň např. dýhu třešně americké. Ta má výraznější kresbu, ale odstín obdobný. U dýhy se ale předem nedá přesně určit, jaký bude (dveře firmy Sapeli - Note, Alegro, Tarugo). U této varianty bych pak nosné sloupky krovu volila v moření na odstín světlejší třešně. Samozřejmě oddělení odstínu podlahy od odstínu dveří je také možné. Poté bych volila odstín javoru, popř. buku (rozdíl odstínu podlahy a dveří nebude pak tolik kontrastní). Tyto odstíny bych volila také na schodišti a sloupcích.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jedná se mi o barvu stěny na schodišti. Máme světle hnědé dřevěné schody z přízemí do prvního patra, takže plocha stěny je příliš velká. Potřebuji tu velkou plochu nějak rozdělit. Někde v televizi jsem viděla, že pro optické snížení stropu jsou vhodné podélné pruhy. Co vy na to? Momentálně je stěna celá bílá. Ještě podotýkám, že schodiště se nachází v chodbě, kde jsou všechny dveře do pokojů bílé barvy. Předem díky za odpověď, nashledanou.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podélné pruhy prostor ještě více prodluží, zmenšení a zkrácení prostoru se docílí spíše tmavšími tóny a popř. pruhy svislými. Odstíny bych volila veselé - žlutá, oranžová, červená, jarní zelená, smetanová. Použijte syté odstíny, pokud je prostor dostatečně prosvětlen. Světlé odstíny se hodí do prostor tmavých.

Dotaz   Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakým dřevem obložit schodiště. Dveře jsou javor (foto v příloze), stejně tak i plovoucí podlaha v obývacím pokojem. Schodiště vede z chodby, kde je dlažba Ratta od Paradyž (foto v příloze). Původně jsme přemýšleli o obkladu schodů také z javoru, ale nakonec jsme zjistili, že to je mimo naše finanční možnosti. Nyní proto uvažujeme o obkladu ze smrku a nebo z břízy a schody natřít bezbarvým matným lakem. Je tato kombinace vhodná? Nebo máme použít jiné dřevo? Děkuji za odpověď, Daniel Mišura.
Odpověď  

Dobrý den, keramická podlaha ve světlém odstínu a podlaha s dveřmi z javoru - to je světlá kombinace. K ní se barevně hodí odstín břízy. Smrk časem velmi žloutne. Pro zvýraznění prostoru bych doporučovala schodiště bříza s nepatrným přimořením do sytějšího odstínu cca o 2 tóny proti podlaze keramické.

Dotaz   Dobrý večer, prosím o radu. Dokončujeme novostavbu rodinného domu a vybíráme vnitřní dveře. Máme propojenou kuchyň s obývacím pokojem, schody a plovoucí podlahu máme v barvě buku, kuchyně bude v barvě ořechu. Vybrali jsme si dveře Elegant od firmy SAPELI v barvě ořech. Nebude tato kombinace působit moc tmavě? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji, dveře bych volila opět v dezénu buk, aby se sjednotil vzhled základního a pevného vybavení interiéru. Rovněž by se k bukové podlaze hodil odstín dveří tmavší, například třešeň, ovšem to platí v případě, že by kuchyňská linka byla v jiném odstínu, než v ořechu. Další odstín bych tedy již nevolila. Odstíny, které máte zvolené, jsou už tak dosti různé nejen kresbou dřeviny, ale především odstínem. Nicméně rozhodně se vzájemně nevylučují.

Dotaz   Dobrý den, paní designerko Zuzano, mockrát Vám děkuji za odpověď z 15. března, ohledně výběru dveří, podlahy a částečně výmalby v novostavbě RD. Co se týče pokojíčku (4x4m), radila jste mi výmalbu jarní zelená + růžová, nábytek bříza (odkaz na www.didlinka....můj nový pokoj), avšak výmalba horizontální - pod šikminou zelená. Zasílám Vám foto pokojíčku ještě ve stavební fázi, kde vedle komínu směrem k šikmině bude ještě vestavěný menší šatník- místnůstka. Jak jste myslela tu výmalbu? Pod šikminou zelená, a na stěnách zbývajících? Do výšky šikminy zelená kolem dokola a zbytek stěny, kde není šikmina růžová? Strop bílý nebo lehký nádech růžové? Šikmina - taktéž nevím? Podlahu jsme zvolili lamino plovoucí podlaha Tarkett-Javor natur. Další dotaz se týká výmalby kuchyně s jídelnou. Jedná se o otevřený prostor, kdy je obývák napojen do písmene L na jídelnu a kuchyni (přesný popis jsem Vám zasílala v dřívějším dotazu, ale nevím, zda máte možnost do něj nahlédnout). Podlaha v celém propojeném prostoru Tarkett Eden mořská tráva (světle hnědá, krémová až do bíla), okna dřevěná odstín hnědočervený teak. Výmalbu v obývacím pokoji jste radila takto: kratší stěny sytá temná cihlově oranžová, zbytek smetanová, nábytek bříza. Kuchyňská linka – U: spodní skříňky kalvados, horní skříňky javor horský + jedno rameno linky javor horský. Jídelní stůl se židlemi ještě nemám vybraný, ale asi v barvě kalvados, čalounění židlí krémové (schvalujete?). Nevím si rady s výmalbou a s výběrem obkladů nad pracovní plochou a barvou pracovní desky. Schvalujete, že desku vybereme světlou, podobnou barvě horních skříněk a obklad velkoformátový (cca30x60) béžový? Na ostatní prostory – chodba a schodiště – jste doporučovala smetanovou barvu, mimo stěny, na které bude věšáková stěna, která by měla být podbarvena pozitivní oranžovou. Co se týče dveří, vaše rada byla Sapeli Alegro javor + třešeň, zárubně třešeň. Jsou to jistě krásné dveře, ovšem náš rozpočet pravděpodobně bude stačit již na levnější variantu. Určitě budeme chtít dveře od Sapeli, s velkou pravděpodobností odstín javor, ale váhám, zda dát i zárubně javor, nebo třešeň. Můžete mi prosím ještě v tomto poradit? (Podlaha javor natur-v horních patrech, okna červenohnědá-teak). Moc Vám děkuji, Iveta
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož je dětský pokoj prostorný a šikmina je dostatečně vysoko, volila bych plochu pod šikminou zelenou, šikminu jemnou, smetanovou, popř. narůžovělou. Kratší stěny můžete volit růžové a komín zelený. A protější stěnu můžete vymalovat v pásech, spodek zelený a vrchní část růžový, tak, jako protější stěna se šikminou (popř. celá stěna růžová se zelenými doplňky - menší proužky, či jiné obrázky v této barvě. Jistě bych volila světlou krémovou pracovní desku a také volba světlých, velkoformátových obkladů je vhodná. Čalounění také schvaluji. Můžete použít pouze dveře v odstínu javor společně se zárubněmi v odstínu javor, pokud vybíráte jiný typ dveří, nekombinovala bych k nim odlišný odstín zárubní.

Dotaz   Dobrý den, plánujeme do nového baráčku novou kuchyň v barvě ořech s krémovou barvou a nerez vestavné spotřebiče. Líbí se nám nad sebou multifunkční trouba, mikrovlnná trouba a chtěli bychom na to ještě kávovar. Ale nebude to moc spotřebičů nad sebou? Prohlédla jsem tolik kuchyní, ale nikde tři spotřebiče na sobě. Představuji si to asi takto: od leva bude lednice, myčka, dřez (pod oknem), pak bude skříňka, nad kterou bude už horní skříň, pak šuplíky s varnou deskou a digestoř, další šuplíky s horní skřínkou a pak by měla být jedna velká skříň spotřebičů (trouba, mikrovlnka, kávovar), ale to bude vidět z obývacího pokoje... Kuchyň je propojena s obývacím pokojem, rozdělená schodištěm. Předem moc děkuji za nějakou radu nebo informaci, na co se vlastně zaměřit. A přeji hezký den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Spotřebiče se nad sebe dávají především z důvodu lepšího přístupu k nim - trouba se dává výš, aby do ní člověk lépe viděl a nemusel se tolik shýbat a nad ní se dává většinou mikrovlnná trouba, která je v příjemné výšce dobře obsluhovatelná. Pokud nad ní chcete ještě umístit kávovar, ten už bude hůře obsluhovatelný. Samozřejmě pokud celou klasickou sestavu nezačnete skládat již od země (čímž ale ztratíte výhodu lépe obsluhovatelné trouby). Vaše rozmístění kuchyňské linky, jak jej popisujete, je nejspíš v jedné linii, která je na obou koncích ukončena vysokou skříní se spotřebiči. Osobně bych se kávovar pokusila umístit jinam. A také pokud by to bylo možné, obě vysoké skříně dát vedle sebe. Opticky by pak linka působila sjednocenějším dojmem. Samozřejmě to má své výhody i nevýhody (lednice vedle trouby není ideální, ale dělává se to především z estetických důvodů).

Dotaz   Dobrý den. Máme kuchyň ORESI Samoa (ořech) a nevíme, jak sladit dveře, schody, dlažbu v přízemí a plovoucí laminátovou podlahu v patře. Okna jsou zlatý dub. V příloze zasílám obrázek kuchyně, případně dlažby (www.siko.cz), výrobce Venus ze Španělska. Chceme dveře Sapeli, nejspíš prosklené, z chodby do obývacího pokoje by měly být zásuvné do zdi. Děkujeme za pomoc.
Odpověď  

(Obrázky ke mně bohužel nedorazily.) Venus je výrobce, a tak nemohu zjistit přímo o jakou dlažbu se jedná. Co se týče kuchyně: je v ořechovém provedení, podlaha v této místnosti tedy může být dlažba v šedé nebo smetanové barvě, doporučuji dlaždice ve velkém formátu. Tmavší barva dlažby samozřejmě zajišťuje méně náročnou údržbu. Dveře a schody doporučuji ve stejném provedení, ať již stejný ořech jako v kuchyni, nebo světlejší dub, který je i na oknech. Mám velmi dobré zkušenosti s touto kombinací: plovoucí podlaha cocobolo světlé, dveře Sapeli ořech americký a světlá lesklá podlaha Defile Lappato od RAKA. Schody bych poté doporučila ve stejném provedení jako dveře, tedy ořech.

Dotaz   Dobrý den, kupujeme byt, který se momentálně staví. Moc Vás prosím o radu, jak barevně sladit kuchyň s obývacím pokojem - 22,6 m2. V místnosti se ale nachází smrkové schody vedoucí do patra. Podlaha bude plovoucí, líbí se nám třešeň, ale je spíš světlejší. Jakou barvu kuchyňské linky zvolit? Líbila by se nám vanilka, ale hodí se k nerezové lednici? Pokud ne, tak jakou barvu linky máme vybrat? A jakou barvu dlažby před linku? V příloze je tato místnost jako třetí zleva. Děkuji moc za rady, s pozdravem Polášková.
Odpověď  

(Soubor přišel bez přílohy.) V první řadě bych nekombinovala smrkové schody s třešňovou podlahou. Smrk je dost specifický svojí kresbou a třešeň je výrazně odlišná (a to nejen barevně). Spíše bych volila buk, který má kresbu jemnější a lépe se kombinuje. Vanilka je v zásadě nekonfliktní barva, a tak v ní nevidím problém. Spíše zvažte, zda je to barva, na kterou se chcete dívat několik let, zda Vás neomrzí. Co se týče nerezové chladničky, dá se kombinovat s jakýmkoliv desénem.
Celkem se dost dobře nedá na základě takovýchto informací striktně zvolit desén podlahy, dlažby a kuchyně. Doporučuji oslovit bytového návrháře, který navíc zhotoví 3D vizualizace, kde si vše můžete lépe představit a celou záležitost s Vámi probere.

Dotaz   Potřebujeme poradit s návrhem dvojích mezonetových schodů na Praze 2. Můžete mi poradit nějakého výrobce? Schody budou železné nebo skleněné. Díky za návrhy, s pozdravem Marie Seldon.
Odpověď  

Bohužel žádného konkrétního výrobce neznám. Já spolupracuji s A.Bouček interiéry.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně výmalby a dovybavení obývacího pokoje. Pokoj je orientován na jih, s dostatkem světla, podlaha v barvě buku, taktéž celodřevěné schodiště a dveře s obložkami Sapeli, sedačku máme středně modrou s tmavě modrými polštáři. Součástí pokoje je i jídelní kout - židle a stůl v barvě calvados, sedáky u židlí jsou modré. Nevím, jakou barvou vymalovat zeď naproti sedačce (zeď je orientována kolmo ke zdi se dvěma velkými okny), je k ní v její druhé části přisunut i jídelní stůl. Dále jakou barvu zvolit pro obývací stěnu a konferenční stolek? Calvados (mám obavy, aby pokoj nevyzněl moc tmavě), nebo buk (nebude to už moc jednolité?) a jaký by ladil koberec pod sedačku? Z obývacího pokoje je průhled do kuchyně: linka buk, podlaha dlažba hnědočervená. Děkuji předem za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den. Osobně bych se Calvadosu nebál - buk bude, jak sama píšete, moc jednolitý. Kombinaci buk, calvados a modré čalounění bych doplnil světlou teplou výmalbou (žlutohnědá, béžová). Vzhledem k orientaci ke světovým stranám a světlé výmalbě nebude místnost působit tmavě. Koberec pod sedačku by mohl být velmi světlý s nějakým teplým nádechem.

Dotaz   Dobrý den, budu se stěhovat do menšího bytu ve starém domě (stropy 3.80m) a ráda bych si dala udělat vestavěné patro na spaní, cca 3 x 2m se schody. Můžete mi napsat přibližnou cenu, eventuelně na koho bych se mohla obrátit s realizací? Druhá místnost je velká 30m2, nábytek starý a starožitný, velká okna, výhled nehezký, do dvora a do zdi. Jak byste ho vymalovala, líbila by se mi barevnost, ale nemám představivost. Děkuji!
Odpověď  

Dobrý den. Mezipatro Vám zhotoví jakákoliv truhlárna pracující v tomto případě dýhou a masivem. Cena velmi záleží na použitém materiálu. Otázku bych položil obráceně – kolik chcete do mezipatra investovat a podle toho se zvolí materiál. Malby ve druhém pokoji musí místnost opticky zvětšit a rozjasnit. Jedna stěna může být sytá (např. červenohnědá), ostatní stěny světlé a teplé odstíny. Nebo lze použít na část tapety.

Dotaz   Dobrý den! Stavíme a zařizujeme nový rodinný dům a v současné době vybíráme interiérové dveře. Okna máme dřevěná (AZ Ekotherm, odstín zlatý dub, dle mého názoru spíš než s odstínem dožluta, tak dooranžova). V celém domě bychom chtěli jednotné podlahy - dřevěné dubové parkety (v obývacím pokoji "kvality 1", v ložnicích "3"). Dlažba v kuchyni a na chodbě bude bílá až smetanová, schodiště dubové. Líbí se nám jednoduché dveře - např. Tenga od Sapeli, nejsme si ale jisti, který druh dýhy máme zvolit. Nebude dub příliš fádní? Hodila by se hruška? A jaký potom odstín nábytku? (Kuchyňská linka, jídelní stůl, sedačka - kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem je jedna místnost.) Moc děkuji, Markéta.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Ladění interiéru je jistě velice příjemné. Dveře bych rozhodně volila v barvě dubu (dub americký má výraznou kresbu a dveře budou oživením). Můžete také volit světlejší javor či břízu. Nábytek by mohl být např. kombinace dub (popř. bříza) a bílá lesklá dvířka, kuchyňská linka bílá s šedou pracovní deskou a prosklenými horními skříňkami (obklad možný jednolitý skleněný). Interiér oživíte výraznějším červeným obkladem a červenou sedací soupravou. Výmalba pak smetanová, popř. temná oranžovohnědá. Alternativou je varianta s tmavší nábytkem - wenge a bílá lesklá dvířka. Také kuchyňskou linku můžete volit v dezénu bělený dub. Možných variant je mnoho. Nedoporučuji ale kombinovat s dřevinami jako jsou hruška, buk, olše, třešeň.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás ještě s jedním dotazem, tentokrát ohledně schodiště. Rádi bychom volili chromové (ale z části i dřevěné). Jde o to, že boční tyče nesmí být vodorovné, protože máme malé děti a ty by mohly pod poslední tyčí sklouznout dolů. Z toho důvodu bychom potřebovali boční tyče svislé. Bylo nám ale řečeno, že takhle se nerezové schodiště nevyrábí. Můžete mi prosím poradit? Celodřevěné schodiště nechceme, rádi bychom je nakombinovali. Děkuji, Urbanová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Záleží na přesném typu schodiště, ale firma JAP ale nabízí velkou škálu schodišť v kombinaci kov a dřevo a také se svislými tyčemi. Všechna schodiště ale musí být vždy rozměrově dimenzována tak, aby hlavička dítěte neprošla a to schodištěm nepropadlo. Zkuste se podívat na http://www.schody-jap.cz, kde naleznete různá kombinovaná řešení.

Dotaz   A mám na Vás ještě jeden dotaz. Rozhodli jsme se pro dům Elegant 160 (viz obrázek). Kdybychom si vybírali dům teď, volili bychom podle současného trendu dům s rovnými okny, žádné kulatiny… Rozhodli jsme se, že interiér zařídíme do moderního stylu. Zkrátka zapomeneme na kulatá okna, která bereme jako výrazný prvek zvenku, a vnitřek bude prostě jednoduchý, hranaté tvary apod. Mohu se zeptat na Váš názor? Dají se pominout kulatá okna a zařídit interiér např. dveřmi SWING, chromovým schodištěm, hranatou sedací soupravou? Mockrát Vám děkuji za Váš názor.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nejsem zastáncem této katalogové architektury a proto je pro mne poté větší problém navrhnout odpovídající interiér. Jistě je možné v interiéru volit jednoduché, hranaté tvary, které nebudou korespondovat s exteriérem.

Dotaz   Dobrý den, myslíte si, že se zasouvací dveře dají použít do koupelny a WC? Je možné je instalovat při rekonstrukci v cihlovém bytě? Děkuji, I.
Odpověď  

Dobrý den, posuvné dveře se dají použít tam, kde místo pro jejich zasouvání v otevřeném stavu. Dle přiložené fotografie je zřejmé, že stávající otevírané dveře jsou blízko sebe a tedy zde pro ně není místo. Možností by bylo rekonstrukcí spojit WC s koupelnou. Potom by zde byly zde pouze jedny dveře. To ale z fotky není možné určit. Pokud ale víte, že pro ně místo mít budete, můžete vybírat mezi dveřmi posuvnými na stěnu anebo zasouvacími do stavebního pouzdra, které je umístěno v zdi a dveře tak do zdi krásně vplují. Podívejte se na nabídku firmy "J.A.P." spol. s.r.o. - www.schody-jap.cz.

Dotaz   Dobrý den, velmi Vás prosím o radu, jakou barevnost zvolit na interiérové dveře. Principy volby barevnosti dveří a podlah jsem sice trochu studovala, přesto jsem nějak bezradná. V přízemí našeho budoucího domku bude položena dlažba ve světle šedém odstínu. Kuchyň je v barvě hroznového vína, v obytné části bude kombinace nábytku v barvě ořechu a antracitové či černé sedačky. Stoly chceme buď v kombinaci chrómu a mléčného skla, či ořechu a mléčného skla. Doplňky a akcenty na zdech budou červené, schodiště a podlaha v patře bude buková. Podlahy v pokojích v patře budou dřevěné, tigervood a v dětském pokoji plánujeme marmoleum v barvě oranžovožluté. Dveře jsem vybrala od Sapeli, typ Elegant, prosklení v barvě bílé Satinato. Jen stále nevím, jakou vybrat barvu dýhy. Líbilo by se mi provedení v barvě amerického ořechu, které by, myslím, vhodně doplňovalo interiér obytné části. Dost nerada bych volila dveře v buku. Prosím, poraďte, zda je tato kombinace vhodná, nebo jestli zvolit jiný dekor. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste již ořech použila na nábytek, použil bych ho i na dveře. Je vhodné v interiéru nekombinovat příliš mnoho dřev. Samozřejmě že ořechové schodiště by bylo moc krásné, ale také by bylo neúměrně drahé. Kompromis bude bukové schodiště a dveře ořech - to je vhodná varianta. Více buku bych již nepoužíval.

Dotaz   Přeji dobrý den, prosím o radu. Zařizuji kuchyň a obývák. Chtěla jsem se zeptat na sladění interiéru. Podlaha dub, dveře a schody také dub (přírodní masiv v celém domě), kuchyň plánuji americká třešeň + plat světle hnědý lesk, obkladačky šedé, stejně jako spotřebiče.Obývák: nábytek opět třešeň, malba na jedné zdi šedá (tam kde bude nábytek) + zbytek krémový, sedačka v prostoru krémová. Chtěla jsem se zeptat, zda se kombinace k sobě hodí. A jakou doplňkovou barvu? Přemýšlím o zelené. A v jaké barvě mi doporučíte jídelní sestavu a dlažbu v kuchyni? Děkuji mockrát.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K dubu bych nedoporučovala nábytek a kuchyňskou linku v odstínu třešeň. Ta má odstín načervenalý, který moc k dubu neladí. Lepší variantou by byla tmavá hnědá, ořech, wenge, či tmavý mahagon. Vše v kombinaci se světlou šedou. Také je možný světlý nábytek v bříze. Třešeň by byla možná jen pokud by byla hodně výrazná a tmavá. Dlažbu bych pak volila opět šedivou. Jídelní stůl ve zvoleném odstínu kuchyňské linky, popř. v kombinaci se sklem.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jakou barvu podlahy pořídit ke schodišti z přírodního – světlého jasanu? Schodiště se nachází na chodbě RD. Jaké vybrat pokojové dveře? Světlé, aby ladily se schodištěm? Na podlahu do chodby jsme měli nejdříve vybranou dlažbu Zebrano tmavé, ale nejsem si tím jistá. Bojím se velkého kontrastu. Děkuju za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K jasanu se jistě hodí kontrastnější odstín podlahy, třeba wenge. Ta se hodí spíš do prosvětlenějších a větších místností. Podlahu také můžete vybrat ve stejném odstínu, jako máte schodiště. Dveře bych pak ladila ve stejném dekoru jako podlahu, tedy pokud bude laminátová či dřevěná.

Dotaz   Dobrý den. Byla bych moc ráda, kdybste mi mohl poradit. Máme postavený rodinný domeček a začínáme řešit výběr podlah, dveří a schodiště. Již jsem něco vybrala, ale nejsem si jistá, jestli nám to půjde barevně dohromady. Schodiště chceme bukové, buď přírodní, nebo mořené trochu do červena. Podlahu na celém patře jsme vybrali laminátovu Bubingu. A k tomu by se nám líbily dveře od Sapeli Alegro, model 50=dýha javor, pásek třešeň a obložku taky třešeň. Uvažovala jsem také, že by se jako obložka a pásek mohla dát Bubinga. Byla bych moc ráda, kdybyste nám mohl poradit, chceme to mít pěkně sladěné a nevím, jestli těch druhů materiálu a barev není moc. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď a radu a přeji Vám krásný den, Jana Vojáčková.
Odpověď  

Dobrý den, jak píšete, chtělo by to trochu sjednotit. Schodiště bych ponechal bukové, mořené na třešeň. Podlahu v bubingu, dveře a zárubně bych zvolil v třešni v celém provedení a dalším kombinacím bych se již vyvaroval.

Dotaz   Dobrý den, můžete mně prosím poradit barevné sladění oken, interiérových dveří, plovoucí podlahy a schodiště v novostavbě RD? Kuchyň, která je propojená s obývacím pokojem, bych chtěla v kombinaci ořech nebo zebrano + bílý vysoký lak. Stejné barvy bych si přála do obývacího pokoje (bílá + ořech nebo zebrano). Nevím, jakou barvu zvolit na okna, interiérové dveře, plovoucí podlahy a schodiště k tomuto zařízení. Dále prosím o radu, zda v podkroví domu zvolit stejný odstín podlahy a dveří jako v přízemí, nebo jestli může být zcela odlišný, aby vše bylo sladěné. Plastová okna i plastové vstupní dveře budou zvenku v dekoru oregon a zevnitř ještě nevím. Zvažuji bílou barvu oken i vstupních dveří, aby nenarušila interiér, nebo také oregon. Nebo zvolit úplně jiný odstín dekoru? Děkuji za radu, s pozdravem Šípková.
Odpověď  

Dobrý den, jestliže mají okna již zvenku nějaký odstín, nechal bych vnitřek stejný. Popisovaná kombinace bude výborná. Dveře bych volil například v dekoru ořech. Rozhodně bych nechal podlahu i dveře stejné v celém domě.

Dotaz   Ještě se zeptám jinak. Kdybychom tuto podlahu a obložení komplet předělávali, jaké dřevo bych měla zvolit, tak aby to ladilo? Jaké tedy zvolit dveře? Mně se líbí dřevo světlé - třeba smrkové, které je i cenově velmi dostupné. To je ale měkké a nevím, zda by bylo vhodné ho položit i na schodiště a do dětského pokoje, které jsou velmi frekventované. Další možností je dřevo javoru a jasanu, která jsou též velmi krásná a navíc tvrdá. Bohužel na kompletní renovaci dvoupodlažního domu jsou i velice nákladná. Mám volit dřevo spíše masivní palubky nebo prkna 3vrstvá? Je lepší zvolit pokládku na dřevěný rošt nebo celkové lepení podlahy? A ještě poprosím, zda mi poradíte, jakou volit barvu zdi a sedací soupravy v obývacím pokoji (+ i zda jednobarevnou nebo se vzorem). Tam zůstane podlaha dubová (nebo použijeme světlou) a nábytek v dýze medová olše. Upozorňuji, že máme dvě malé děti a psa, takže velmi světlé odstíny sedací soupravy nepřicházejí v úvahu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Borovice má příjemný odstín a spíše jsem narážela na kombinaci dubové podlahy a olše. Neměnila bych proto v celém domě podlahu a obklad, pokud je vše v dobrém stavu. Mnohdy stačí masivní prkna přebrousit a přelakovat. Dveře tedy doporučuji v tomto odstínu. Co se týká obývacího prostoru, je také důležité, jak jsou parkety nalakovány. Lakem se dá odstín dubu změnit (trochu jej přiblížit medovému odstínu, který již k olši není tak cizí). Výmalbu bych volila ve smetanových a krémových odstínech, vycházejících z odstínu nábytku. Sedací soupravu můžete volit výraznější, např. vínovou nebo světlou smetanovou s vínovými doplňky.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu: v rodinném domku máme ořechovou podlahu v hale, obývacím pokoji a kuchyni. Zdi a okna v bílé barvě. Kuchyňská linka také lesklá bílá. Zvažujeme, jaké dát dveře ELEGANT SAPELI. Ořechové se nám zdají tmavé. Napadá nás tedy americký nebo evropský javor, ale nevíme, jestli k bílým stěnám nebudou fádní. Nemáme k nim udělat ořechové zárubně? A jaký potom bude vhodný nábytek? Dveře do obývacího pokoje a jedny v chodbě budou prosklené. V chodbě bude také schodiště do 1. patra, dřevěné s nerez sloupky, dřevo podle dveří - javor. Je tato kombinace vhodná? Děkuji Vám, nashledanou.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K vaší tmavé podlaze bych volila dveře v ořechu americkém, který má výraznou kresbu a především, díky velké ploše prosklení nebudou dveře působit tolik tmavým dojmem. Nábytek bych pak volila v javoru či dubu (mohou mít i lesklá, bílá dvířka). Schodiště bych poté doporučila opět v ořechu.

Dotaz   Prosím o radu, jakým nepříliš drahým dřevem obložit betonové schodiště spojující chodby v přízemí a podkroví a jakou výmalbu zdí zvolit. Máme koupenou dlažbu Melbourne Cotto (prodejce SIKO), která bude položena ve všech chodbách. Prostor není navíc moc světlý. Dále - jak sladit dveře v celém prostoru? V obývacím pokoji máme plovoucí podlahu v barvě přírodní třešně (Quick step č.864). Děkuji za doporučení.
Odpověď  

Dobrý den, jsem zastáncem jednoduchosti a bych použil dřevo, které již v interiéru je. Jestliže se jedná pouze o obklad schodiště dřevem (ne celé samostatně), myslím, že cena v absolutní hodnotě nebude příliš rozdílná.

Dotaz   Dobrý den, prosím o pomoc s barevným laděním interiéru. Jedná se o novostavbu, zatím je dokončena hrubá stavba. Okna jsou dřevěná, odstín teak. Jedná se mi hlavně o obyvák spojený s kuchyní - půdorysně je to "L". Kuchyně je v té krátké straně elka, navazuje jídelní stůl "v rohu elka" a pak je obývák. Jakou kombinovat podlahu, kuchyňskou linku, dveře, jídelní stůl a nábytek? Schody na chodbě budou pravděpodobně bukové. Líbila by se mi buková či jiná světlejší podlada. K ní stejné, nebo kontrasní dveře? Má být kuchyňská linka stejné barvy jako nábytek v obýváku, nebo naopak kontrastní? Kuchyň bych ráda také ve dřevě rustikálnějšího charakteru – bydlíme na vesnici, nemám ráda nerez. Jsem v tom barevném ladění úplně ztracená, už o tom přemýšlím několik měsíců. Výsledek zatím žádný. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volba bukového ladění interiéru je jistě příjemná. Můžete kombinovat např. buk a třešeň. Bukové podlahy, třešeň kuchyňská linka, třešeň nábytek. Dveře opět v buku, ale pokud budete chtít výraznější, volte opět třešeň např. třešeň americkou. Z nabídky dveří Sapeli si určitě vyberete – já doporučuji např. Akord či Tenga.

Dotaz   Hezký den, prosím o radu, jaké barvu - dřevinu zvolit na dveře od Sapeli. Jedná se o přízemí RD, kde je v místnostech podlaha ořech selský vzor. Do chodby zvažujeme dlažbu SAVANA Rako světle béžovou + šedou. Schody do 1. patra vedou z chodby a jsou v jasanu. Děkuju za tip, L. Dufková.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažbu bych volila světle šedou a dveře v ořechu americkém – hodit se bude typ Lotos, Note nebo Tenga.

Dotaz   Prosím Vás o radu, jak sladit barvy. Sedací soupravu mám v barvě bordó, schody v odstínu palisandr a kuchyňská linka je středně hnědá. Prosím, poraďte mi, jak vymalovat tyto spojené prostory a v jaké barvě zvolit nábytek v obývacím pokoji. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud je dominantním prvkem schodiště z palisandru, volila bych nábytek do obývacího pokoje ve středně hnědé, jako je kuchyňská linka. Palisandr je výrazná dřevina, ale může mít mnoho odstínů, který nejsem nyní schopná určit. Odhaduji, že na kuchyňské lince by mohlo jít o dub, ořech až wenge. Je zde také možné kombinovat s bílým leskem. Výmalba pak v odstínech cappuccino, smetanová s doplňky smetanové a bordó jako sedací souprava.

Dotaz   Dobrý den. Potřebuji poradit s výběrem nábytku do dětského pokoje a do ložnice a s výmalbou a doplňky do ložnice. V obou pokojích je třívrstvá dubová podlaha Hevea od firmy Esco production. Dětský pokoj má cca 20 m2, dvě střešní okna, jedno plastové - dekor zlatý dub. Dětský pokoj už jsme vymalovali (viz foto). Potřebovala bych poradit, jaký nábytek do dětského pokoje a jakou barvu nebo dekor vestavěné skříně vybrat. (Viz foto č. 2.) U skříně bych ráda něco UNI, vzhledem k pozdějšímu věku dítěte. Dále nevím, jaký vybrat koberec. Druhým pokojem je ložnice, která je ze tří stran zkosená. Jsou v ní jen tři střešní okna, ale místnost je přesto dost prosvětlená, velikost má cca 30m2. Potřebovala bych poradit, jaký nábytek, jakou výmalbu a jaké doplňky vybrat. Mám na mysli hlavně barvu koberce a žaluzií do střešních oken. Na fotkách vypadá podlaha tmavší, než ve skutečnosti je, oba pokoje jsou dosti prosvětlené. Poslední radou, kterou bych od vás potřebovala, je, jaké dveře byste doporučil k této podlaze (máme ji i na chodbě). Schody máme také dubové. Na chodbě není okno, takže tam naopak podlaha vypadá tmavší. Bohužel jsme zvolili dveře javor Sapeli. Z finančních důvodů ne dýhu, ale lamino a dveře jsou hodně světlé. Do budoucna uvažuji o výměně dveří, takže nábytek není potřeba ladit i s dveřmi, pokud se na to bere ohled. Měli jsme dát dveře také dub? Báli jsme se, že bude tzv. předubováno. Děkuji za pomoc při zařizovaní pokojů a do budoucna s výběrem odstínu a typem dveří. Děkuji mockrát.
Odpověď  

Dobrý den. Váš dotaz je velmi rozsáhlý a z daného popisu nejsem příliš moudrý. Můžete jej, prosím, zestručnit a své otázky spíše více konkretizovat? Nebyly navíc přiloženy fotografie...

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu: v rodinném domku máme ořechovou podlahu v hale, obývacím pokoji a kuchyni. Zdi a okna v bílé barvě. Kuchyňská linka také lesklá bílá. Zvažujeme, jaké dát dveře ELEGANT SAPELI. Ořechové se nám zdají tmavé. Napadá nás tedy americký nebo evropský javor, ale nevíme, jestli k bílým stěnám nebudou fádní. Nemáme k nim udělat ořechové zárubně? A jaký potom bude vhodný nábytek? Dveře do obývacího pokoje a jedny v chodbě budou prosklené. V chodbě bude také schodiště do 1. patra, dřevěné s nerez sloupky, dřevo podle dveří - javor. Je tato kombinace vhodná? Děkuji Vám, nashledanou.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K vaší tmavé podlaze bych volila dveře v ořechu americkém, který má výraznou kresbu a především díky velké ploše prosklení nebudou dveře působit tolik tmavým dojmem. Nábytek bych pak volila v javoru či dubu (mohou mít i lesklá, bílá dvířka). Schodiště doporučuji opět v ořechu.

Dotaz   Dobrý den, děkuji za odpověď. Ořechové dveře se nám líbí, ale máme obavu, že chodba, ve které je celkem 5 dveří (z toho dvoje prosklené), bude působit tmavě. Proto jsem uvažovala o opačném desénu, který asi nedoporučujete. Na schodišti bude koberec, zábradlí tedy doporučujete také v ořechu. Děkuji, můžu Vás ještě tedy požádat o názor, jaká by byla správná kombinace v případě volby opačného desénu? Děkuji mockrát, Lucie.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud nechcete tmavý odstín ořechu, můžete volit čistě bílé dveře, které se pak budou hodit jak do obývacího prostoru (a jeho nábytku), tak i k bílým stěnám. Prostor zůstane čistý s dominantní podlahou. Schodiště bych pak volila v ořechu, nábytek může být v kombinaci korpus ořech a bílá dvířka. Bílý konferenční stůl prostor je možné oživit doplňky v bordó, oranžových či zelených odstínech.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně schodiště a plovoucí podlahy, která bude na toto schodiště navazovat. V rodinném domě budeme mít schodiště s borovicovými nášlapy a já nevím, jakou plovoucí podlahu v patře k tomuto schodišti vybrat. Patro rodinného domu bude mít čtyři místnosti - dveře plné, javorové, místnosti malé, chodba 1 m široká. Vybíráme z plovoucích podlah Meister a Compact Clic, rozhoduji se mezi bambusem a bukem. Co si o této volbě myslíte? Moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. myslím, že k této kombinaci je vhodné použít bambus, protože buk je celkem mdlý a výsledek by dopadl podobně.

Dotaz   Dobrý den, moc Vám děkuji za Vaše rady, velmi mi pomáhají při zařizování rodinného domu. V minulém dotazu jsem se ptala na vhodnou plovoucí podlahu k borovému schodišti. Jedná se o plovoucí podlahu v patře rodinného domu, chodba 1m2 úzká, čtvery plné javorové dveře, místnosti malé (13, 10 a 10 m2). Našla jsem plovoucí podlahu Castello - Sacramento Pine. Nejsem si jistá, zda je vhodná. Obávám se, jestli není příliš tmavá do podkrovních prostor, jestli je vhodný selský vzor, když jsou místnosti takto malé. Na druhé straně je to borovice, takže koresponduje s borovicovými schody a hodí se k javorovým dveřím. Ráda bych znala Váš názor (velmi ráda se jím budu řídit). Děkuji, EVA.
Odpověď  

Dobrý den, nebojte se tmavší podlahy - působí příjemně, zvláště v kombinaci s kontrastními dveřmi v javoru. U selského vzoru je otázka, zda ladí s nábytkem. Osobně si myslím, že selský vzor paří například na chalupu.

Dotaz   Hezký den. Prosím o radu, jak vymalovat předsíň a chodbu v RD. V přízemí bude dlažba světlejší šedivá SAVANA od Raka + proužek (šedivá + bílá + béžová - něco jako listela), schodiště do patra a podlaha v patře masiv jasan. V přízemí máme dveře Sapeli ořech Damier a v patře dub Damier. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vstupní prostory domu bývají většinou menší, a proto doporučuji volit světlé odstíny výmalby (světle šedá, šedobéžová, smetanová) v kombinaci s výraznějšími doplňky bordó, červená, oranžová.

<< zpět ( stránka 1 / 7 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře