Pragointerier

sklo

Dotaz   Již dokončujeme stavební práce na rodinném domku a rozhodujeme se, jaké zvolit dveře. Materiál dveří již máme zvolen, ale spíše se rozhodujeme mezi několika typy. Prosíme o radu, jak vhodné je kombinovat jednotlivé typy dveří v rodinném domku nebo jestli je vhodné použít třeba jeden typ popř. někde použít sklo a někde použít dveře plné.
Odpověď   Při výběru dveří je třeba brát zřetel na dispozici a hmotu rodinného domu (sedlová nebo plochá střecha). Platí pravidlo v jednoduchosti je krása tj. výběr dveří jednoho typu včetně vchodových a garážových. Ve stejném materiálovém provedení s detailem opakující se na všech kusech např. horizontální pruhy. Prosklení se všeobecně používá u vstupních dveří, dveří v obytném prostoru a na terasu.
Dotaz   Jednopatrový, 30 let starý dům má špatně odizolovaný balkón a zevnitř se na stropech tvoří plíseň. Protože je dům obehnán velkou zahradou, přijde mi balkón zbytečný a rád bych jej přestavěl na další obytnou místnost či zimní zahradu. Co byste doporučovala pro případ zimní zahrady? Celý prosklít, nebo boční strany vyzdít? Jaké systémy prosklení byste doporučila? Na balkón je v tuto chvíli přístup z chodby, která má malé dlaždice. Rozměr balkónu je 2x9 metrů a je umístěn na západní straně domu.
Odpověď  

Dobrý den, budu vycházet z předpokladu rekonstrukce celého domu. Na zimní zahradu bych doporučila dřevěnou konstrukci systému eurooken, a to s výměnou všech oken na RD v odstínu medovém. Na prosklení doporučuji čiré sklo s použitím např. venkovních dřevěných posuvných stínících panelů. Dobře by působilo vyzdění rohů a prostřední části delší strany cca 1,5 – 2m (výhled na všechny tři strany).

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s uspořádaním a výběrem nábytku do obývacího pokoje, který je spojený s kuchyní v bytě 3+kk. Současný stav nám nevyhovuje z hlediska funkčnosti, plánujeme nákup nové sedačky. Nábytek (komody a knihovna je zn. BRIK vlna kombinace ořech/bílá a mléčné sklo). Koberec před sedačkou je červený/oranžový. Konferenční stolek není. Pokoj je přizpůsobený malé 2,5leté dceři a současně čekáme druhé dítě. Nejraději bychom rozkládací sedačku v oranžovové barvě. Je možné částečné odstranění nábytku (komody vedle TV). Bohužel tento stav nám vznikl rychlým přestěhováním z většího do menšího bytu. V případě potřeby můžu zaslat další fota. Děkuji za odpověď Lehocká
Odpověď   Dobrý den, základem je otázka, k čemu má tento obývací pokoj sloužit? Můžeme vytvořit vícefunkční pokoj se zázemím pro děti. K zodpovězení dotazu potřebuji alespoň základní rozměry, a nebo fotografii. Barevnost může vycházet ze stávajícího nábytku (zn. BRIK je velice kvalitní dřevěný nábytek s moderním designem).
Dotaz   Dobrý den, nevím si rady se zvolením vhodných dvěří. Mám stavební otvor připraven na posuvné dveře - atyp. Stavební otvor je na výšku 230 cm a na šířku 110 cm. Tedy dveře 220 cm a 100 cm. Nyní si nejsem jistá správnou volbou. Je ještě jiná volba než posuvné dveře? Jinak jsem zvažovala dveře celoprosklenné. Je vhodné čiré sklo+pískování? Zvažovala jsem model KUBIKA.
Odpověď   Dobrý den, důležité je, kde a v jakém prostoru jsou dveře umístěny. Jestliže jsou to dveře do obytného prostoru, je velice praktické použít posuvné dveře a velice efektní použít čiré sklo, eventuálně sklo gravírované s ornamentem. Firma Sapeli má v nabídce i dveře výšky 230cm a je schopná Vám vyrobit také dveře atypické.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu ohledně rekonstrukce venkovních a vnitřích dveří v panelovém domě. Venkovní dveře jsou bílé, zevnitř potažené bílou koženkou. Dveře bych chtěla zrekonstruovat na imitaci dřeva a koženku úplně zrušit. Proto bych chtěla poradit, zda existuje nějaký materiál, který by tlumil hluk z venku, nebo jak předělat venkovní dveře, abychom částečně zabránili hluku. Zdá se mi, že koženka tento hluk trochu tlumí. Dále bych ráda předělala vnitřní dveře, které jsou bílé s průsvitným sklem. Plovoucí podlahy jsou v přechodu javor - dub - třešeň, v chodbě je bílá dlažba. Ráda bych dveře také v imitaci dřeva s mléčným sklem. Můžete mi poradit, jaký odstín zvolit. Moc děkuji.
Odpověď   Dobrý den, dřeviny javor – třešeň – dub jsou svojí barevností i strukturou velice odlišné. Při zachování těchto dřevin bych volila na vnitřní dveře uni barvu, např. v odstínu světle hnědá, např. typ Exlusive, výplň sklo satinato bílé. Nedoporučuji dřevěnou strukturu.
Vchodové dveře bych volila SAPELI, typ Blanice, ve stejném odstínu jako vnitřní dveře. Všechny vchodové dveře SAPELI jsou zvukově izolační.
Dotaz   Dobrý den, nyní jsme v konečné fázi úplé rekonstrukce kuchyně. Máme kuchyňskou linku ve tvaru L v barvě javor, na podlaze je modrá dlažba Rako, Aqua DAA44373 45 x 45, položená na koso (kompromisní řešení: světle béžová x rezavá a vyšla po oboustranných ústupcích modrá). Obývací pokoj a kuchyně budou spojeny pusuvnými dveřmi na stěnu 120 cm. V obývacím pokoji budou dubové parkety. Máme všude bíle vymalováno. Poraďte mi prosím, jakou barvu dveří zn. Sapeli máme zvolit. Jakým způsobem máme položit parkety (do stromečku,..)? Hodila by se k tmavému nábytku v obývacím pokoji sedací souprava, nebo jenom křesla, ve stejně modré barvě, jako je dlažba v kuchyni? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že výsledný efekt má být sjednocený a klidný, volte dveře SAPELI velice jednoduché, prosklené, v provedení dub. Ideální by byly jenom skleněné – čiré sklo. U parket doporučuji položení do vzájemně posunutých pruhů. Barvu čalouněného nábytku laďte do teplých odstínů dlažby. Modrou barvu bych volila pouze jen jako doplňkovou, třeba 1 až 2 polštáře na sezení. Minimálně v obytném prostoru doporučuji podbarvit stěny v odstínech přírodní vlny.
Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům a pomalu začínáme uvažovat o kuchyni. Kuchyně bude spojena s obývacím pokojem. Nevíme si rady se sladěním barev. Rádi bychom tmavší parkety, např. ořech či merbau. Kuchyň bychom rádi do zelena. Je to vhodné? Jaké by se hodily obklady a stěny? Nebo by bylo lepší bílou linku a zelené stěny? Je vhodné pak obývací pokoj vymalovat na světle oranžovou barvu? Mockrát děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, k podlaze ořech můžeme použít nábytek v odstínu světlejší ořech, malbu zdí doporučuji zemitou hnědou - světlé až syté tóny (dle velikosti místnosti), doplňková barva zelená, např. obklad kuchyňské linky sklo ESG smalt RAL 6019. Pak je možné použít oranžovou (ne meruňkovou) v detailu.

Dotaz   Dobrý den, obývací pokoj máme propojený s kuchyní, barva oken je mahagon dřevěná borovice, strop v obývacím pokoji máme vyvýšený, z palubek a trámů v barvě ořechu. Koupili jsme dlažbu (imitace dřeva) barva je světle šedá, šedozelená. Mám pocit, že jsme nevolili dobře a teď si nevím rady s kombinacemi barev. Potřebuji poradit, jaká barva by se hodila na stěny a jakou mám zvoli barvu kuchyňské linky, v kuchyni bychom mohli popřípadě dlažbu volit ještě jinak barevnou. Děkuji Vám a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, z popisu bych v celém prostoru volila jeden typ a barvu podlahy. Ideální by byla možnost vzhlédnout stávající stav včetně již použitých prvků. Ořech a šedozelená ovšem "uni“ barva (jednobarevná bez textury) se dají lehce barevně kombinovat. Na kuchyň spodní skříňky použijte světlejší zemitý odstín dřeva (laminátu) např. bělený dub, na obklad můžete použít sklo lepené na omítku např. SMALT ESG v odstínu světle zelená a na předních frontech horních skříněk sklo Satinato zelené. Malba zdí světlá kouřová až smetanová. Výraznější zelenou můžeme použít na textilii sezení . Vše vychází ze stávajícího odstínu dlažby. Z popisu si bohužel neumím představit jaká zelená v šedivé je - jedlová, olivová? Hrášková by v kombinaci s ořechem byla problém.
Dotaz   Dobrý den, předěláváme s přítelem starý kamenný baráček. Nyní už rozmýšlíme barevnost podlah, dveří, kuchyně apod. Chtěli bychom teplejší odstíny. Prošli už jsme pár vzorkových prodejen a katalogů, ale stále si nejsme jisti zda námi vybrané barevné odstíny půjdou k sobě. Pokoje jsou menší cca 4x4m. Prosím o radu - kuchyň bysme chtěli v barvě buk, oranžovo - žluté dlaždičky mezi linku a na podlahu lino novilon oranžovo-hnědý odstín čtverce. Obývací pokoj-červenou sedačku, světlý stolek na televizi, malba zdí-bílá, lino v desénu parket odstín buk, dveře hrušeň. Ložnice - již máme borovicovou postel, tak nad podlahou váháme. Dveře všude zřejmě Sapeli-Karolina - odstín hrušeň. Okna budou bílá plastová, topení-kámen světlý mramor, parapety jsou široké, měli by být bílé, nebo např. odstín buk. Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, myslím, že popsaná kombinace by potřebovala trochu uklidnit. V první řadě bych sladila barevnost podlahy. Všude stejná, nebo odstínově lehce posunutá světlejší/tmavší buk. Kuchyně kombinace buk a obklad oranžová, žlutá. Pak si můžeme dovolit na dveřích použít hrušeň a doladit obývací pokoj do sytějších teplých odstínů např. kombinace červená a oranžová tlumená. Při bílé malbě a oknech zvolte parapety taky bílé (je možné použít i odstín smetanová). Svítidla bílé sklo. Jestliže je domek kamenný, doporučuji v části obývacího pokoje přiznat kamennou vazbu tzv. odstranit omítku.
Dotaz   Dobrý den, chcela som sa opýtať, aká dýha by sa najviac hodila k nábytku medová olše, podlaha je v buku. Máme voliť skor prosklenné modely dveří , alebo plné, jedná se o dveře do dětského pokojíčka, obývaku, ložnice a kuchyne. Děkuji za odpově´d a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, keď je dýha určená na dvere volila by som buk primorený na odtieň „olše“ . Kuchyňa a obyvačka sklenená výplň čiré sklo, detská izba a spalňa výplň plná.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jak sladit vchodové dveře s interierovými. Vchodové dveře máme plastové - barva zlatý dub (www.perito.cz) a hned ve vstupní chodbě máme další troje dveře. Líbí se nam dveře Sapeli - Nora v CPL, ale nevime, jaký odstín zvolit. Děkuji Vám za doporučeni a přeji hezký den!
Odpověď   Dobrý den, můžete zvolit dveře NORA CPL fólie dub buď model 10 – plné nebo model 40 prosklené čiré sklo (v případě , že dveře vedou do obytného prostoru). CPL fólie dub je sice světlejší než plast zlatý dub, ale budete mít dveře sjednocené strukturou. Důležité je pak jaká je použitá podlaha a jak velký prostor vstupní chodba je.
Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový rodinný dům, ve kterém je spojený obývací pokoj, kuchyně a jídelna v jednu místnost. Jídelní stůl je v pětiúhlém výklenku. Obávací pokoj je asi o 12cm výš než zbytek místnosti. Na podlaze bude podlaha QUICK Step ořech (vzhled prkna bez přiznané spáry), kuchyňská linka antracit lesk se silnější bílou pracovní deskou. Ve výklenku je pět oken a v kuchyni další, v obýváku jen 2, takže je kuchyň hodně světlá, obývací pokoj méně. Okna jsou zevnitř bílá. Potřebuji poradit jak vymalovat a jaký nábytek do obývacího pokoje. ( Líbí se mi bílá sedací souprava )
Odpověď   Dobrý den, tuto danou barevnou kombinaci můžeme doplnit světlými odstíny šedivé na zdech bílý nábytek a smetanovou sedací soupravu. Doplňky kovové např. v broušeným nerezu. Pro zvýraznění se může volit další materiál a to sklo Satinato lehce zelenkavý nádech. Použití deska jídelního stolu a k ní židle plastové čiré nebo částečný podhled s nasvícením.
Dotaz   Dobrý den, chci poradit. Máme kuchyň propojenou s obývákem obloukem (220 cm x 150cm) z itongu šířka 8 cm, nad obloukem se vytvořila prasklina, uvažuji o zrušení oblouku a nahrazení posuvnými skleněnými dveřmi. Prosím poraďte, jaký typ dveří by se hodil.
Odpověď   Dobrý den, jsou dvě běžně dostupné možnosti konstrukce – stavební pouzdro J.A:P. (v případě posuvu do zdi je nutné vybourat ještě 1x150cm) a nebo posuv naložený na otvor (doporučuji kotvení do stropu). Tady se může použít na dveřní křídlo sklo čiré nebo s ornamentem, např. z nabídky SAPELI. Další možností je rámová dřevěná konstrukce s výplní sklem, tzv. prosklená stěna (opět možné vybírat z nabídky SAPELI), která podpoří efekt optického propojení místností s částečným odstíněním hlukovým i pachovým.
Dotaz   Dobrý den, nemůžeme se dohodnout, jaké dveře a nábytek vybrat k již zakoupené podlaze Alsafloor - Dub Patagonia R32. Navíc jsem dostal jsem radu, že k výrazné kresbě podlahy není vhodné pořizovat nábytek a dveře s obdobně výraznou kresbou, je to opravdu tak? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, ze zaslaných fotografií je patné, že kresba této podlahy není tak výrazná a taky to není klasický dubový odstín. Dveře můžete pořídit ve stejném odstínu i textuře. Dobře by se tady vyjímaly dveře Sapeli typ Swing (4x pole sklo čiré). V případě nábytku bych pak šla do něčeho jednoduššího. Princip je zvýraznit horizontální plochy podlahy a nábytek by měl pak celý dojem z interiéru zklidňovat, proto je lepší použít např. buk (má nevýraznou texturu) a přimořit tento na světlejší odstín podlahy.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu při výběru odstínu dveří. Máme vybrané dveře SAPELI AKORD model 10, prosklené model 40. Obývací pokoj je spojený s kuchyní, zde je dřevěná plovoucí podlaha UNIVERSAL BUK ACCENT. Kuch. linka je od spol. Sykora folie Plum. Je vhodný výběr dveří dýha buk, nebo je lepší zvolit výraznější barvu, jakou skleněnou výplň? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, odstín dveří může zůstat stejný jako podlaha tj. buk protože kuchyň PLUM je velice výrazná sama o sobě a podlaha je v nejsvětlejším odstínu z dezénu kuchyně. Skleněná výplň sklo čiré dveře jsou již dozdobeny bočním pruhem . Pak můžete použít v obytném prostoru nábytek ve stejném provedení jako kuchyň v případě, že to bude nízká sestava TV.
Dotaz   Dobrý den, rádi bychom se poradili ohledně barevného sladění dlažby, nábytku a malby v kuchyni. V přiloženém obrázku je půdorysné řešení kuchyně s prostorem pro jídelnu. Na druhém obrázku je už vizualizace konkrétního návrhu rozmístění kuchyňské linky. Chtěli bychom se poradit, jestli jsou vhodné následující kombinace: - podlaha v jídelní části: dřevěná, provedení buk (spíš tmavší provedení buku s kresbou) - dlažba v kuchyňské části: Rako Orbis (váháme mezi tou úplně nejtmavší a tou středně tmavou) - kuchyňská linka: dub - pracovní deska: umělý kámen, barva antracit - skleněné obklady linky: šedé sklo - malba: oranžová (otázkou je, jestli sytá nebo spíš pastelová?) - spotřebiče a rámečky kolem skleněných skříněk: nerez - výplň skříněk: matné sklo - dveře a obložení: olše (zřejmě Sapeli Domino 64) Celkové vyznění kuchyně i jídelny má být moderní, laděné do teplejších tónů. Celková plocha místnosti je 20m2. Otázkou je, jestli uvedené věci k sobě ladí, popř. jestli není něco vyloženě nevhodného. Druhou otázkou je, jakou použít malbu na zbytek místnosti, ta oranžová to určitě nebude... Předem díky za Vaše rady a doporučení.
Odpověď   Dobrý den, k podlaze sytější buk je vhodný spíše odstín dlažby střední Orbis. Z mého pohledu by bylo nejvhodnější použít spíše jednobarevnou dlažbu. Tato je dost rustikální. Taky se v moderních malých interiérech volí podlahy spíše z jednoho materiálu. Použití třech druhů dřevin ve 20m2 se mi zdá hodně. Dveře bych doporučovala spíše bukové v tónu podlahy. Zbylé zdi právě pro moderní interiéry by byly vhodné v odstínech světle šedivé v kombinaci s oranžovou – pomerančovou svěží. Kubické prosklení na dveřích můžete pro detail opakovat např. na konferenčním stolku nebo na doplňcích jako jsou jídelní servis , osvětlení,…
Dotaz   Dobrý den, prosíme Vás o radu s výběrem barvy vnitřních dveří a také s barevností obývacího pokoje a kuchyně. Obývací pokoj (4x4m)východ - podlaha dub, televizní skříňka a police dub, černé kožené křeslo, krbová kamna antracit. Nevíme jaké volit čalounění sezení a také malbu. Kuchyň s kuch.koutem (3,5x5,5m) jihozápad - podlaha Hevea, nábytek vanilka, mléčné sklo, kovové rámečky, obklad u linky šedá mozaika, jidelní stůl dub. Nemáme představu jaké volit židle, a také barevnost stěn a doplňků. Snažíme se vytvořit jednoduchý, moderní styl, ale máme obavy z nudného a fádního prostoru. Předem děkujeme za vaši odpověď. Přikládáme fotky - soubor SAPELI. manželé Váňovi, Zlín
Odpověď   Dobrý den, základní barevnost a použití materiálu jsou výborné pro další podbarvení interiéru. Kombinace Hevea a dub zdá se na foto malinko sytější, proto obývací pokoj by měl být sytější ve volbě odstínu malby i čalounění. Vhodné je použít barevnost teplou, ale můžeme volit i studenou prostor pak bude svěžejší.
U první varianty odstín malby světle šedivý, sezení sytě šedivé s doplňkovou barvou červenou (koberec, efektová svítidla,čalounění židlí...), židle materiál dub.
U druhé varianty malby v odstínu holubí modř světlá sezení středně šedivá až antracit, svítidla kovová např. nerez, jako doplňkovou barvu použití bílé (stínítka svítidel, obaly květináčů,...), židle dub s čalouněním bílá.
Dveře Sapeli typ NOTE provedení dub. S prosklením souhlasím s vámi.
Dotaz   Dobry den, potrebujem vybrat interierove dvere a podlahu. Uvazujem nad laminatovymi dverami Hochwald(www.hochwaldtueren.de), dekor orech(vid foto). Aky dekor podlahy sa hodi k tymto dveram? Vyberam z dekorov Kronotex(www.kronotex.de). Jedna sa o 3-izbovy byt(cca 80m2), 5 plnych(izba, spalna, kupelna, WC a spajza) a jedny dvojkridlove presklenne dvere(obyvacka). Za odpoved vopred dakujem.
Odpověď   Dobrý den, k orechovým dverám by som zvolila podlahu v takom istom tóne - interier je potom tmavsí ale dobre sa kombinuje so světlými materiálami v uni odtienoch a sklom. Druhá varianta je svetlá podlaha bieleny dub alebo orech tu sa potom moze na steny použit syté odtrne zemitých fariemb. Velmi záleží na velkosti rieseneho prostoru.
Dotaz   Dobrý den, hledáme inspiraci pro zařízení malého řadového domečku. Poradíte nám prosím, jak umístit kuchyň v obývacím pokoji a jak vše sladit dohromady, včetně barevmateriálů a výmalby? Podlaha a schodiště: plovoucí podlaha Forte Struktur bude mít barvu buk 720. Francouské třídílné okno s výhledem do zahrady je z bílého plastu. Vedle schodiště budou krbová kamna nebo krbová vložka. Do prostoru potřebujeme umístit kuchyň se spotřebiči, jídelní stůl a židle, rozkládací sedačku a pohodlná křesla, konferenční stolek, knihovnu, TV, osvětlení. Máme představu světlých teplých ( útulných) barev. Dveře v ostatních prosorech budou Sapeli standart folie buk, model 30 sklo satináto bílé. Děkuji předem za inspirace. Lenka
Odpověď  

Dobrý den, dispozici musíte rozdělit na obývací část s krbem, jídelní část přechodovou a kuchyň – kuchyňská linka. Umístění vychází z možností vašich prostor. Ty nemám k dispozici. Každopádně umístění sezení je dobré volit tak, že máte výhled na větší část místnosti se zachováním výhledu na zahradu. TV sestavu je možné situovat pohledově ke krbu nebo v případě, že to bude povolovat dispozice - TV proti krbu.

Dotaz   Dobrý den paní architektko. Ráda bych Vás požádala o dvě rady, jak zkombinovat barvy nábytku a barevnosti stěn: 1. ložnice - podlaha dřevéná z jasanu /barva různorodá/ a dveře budou také z jasanu od firmy Sapeli typ Swing prosklený v barvě také jasanu /barva jednolitá/ 2. dětský pokoj - podlaha dřevěná z jasanu /barva různorodá/ a dveře /stejný typ výše uvedené/ barvy stěny jsou růžové, jakou byste nám zde poradila barvu nábytku a sedačky. Děkuji moc za radu.
Odpověď   Dobrý den, dětský pokoj spíše letní odstíny starorůžová a světlerůžová na stěnách a stropě, lůžko a nábytek bříza, v kombinaci se smaragdovou zelení na lůžku a pro zvýraznění doplňková barva čokoládově hnědá - umělecká díla, doplňky k pracovnímu stolu různé koše a krabice. Ložnice pak lněný až štěrkový béžový odstín na zdech, břízový nábytek (v případě vestavěných skříní přední fronty perforovaný bambus nebo sklo bílé (lakobel), temná kouřová modř potahů na lůžku a doplňková opět čokoládová hnědá. Pro oživení je možné použít živé zelené i kvetoucí rostliny.

Dotaz   Dobrý den! Prosím o radu v případě dokončení interiéru. V celkově rekonstruovaném rodinném domě máme dřevěná okna v barvě severská modrá. Na podlaze je převážně šedá jemně strukturovaná dlažba a nábytek je zrestaurovaný(počátek 19.století - spíše selský - jednoduché motivy) v barvě tmavý ořech, kuchyňská linka rustikální, jednoduchá v barvě ořech. V interiéru jsou zapracovány staré trámy (stáří je přiznáno) a konstrukce zimní zahrady jsou trámy borovice přírodní. Potřebuji najít vhodnou dřevinu a model dveří. Líbí se nám javor i ořech, ale mám strach, že by bylo příliš tmavého dřeva. Navíc schody budou zřejmě z buku. Dveře mě zaujaly tenga, swing, tarugo. Malba na stěnách je v současnosti v kuchyni olivově zelená, v jídelně světlá káva + bílá. Děkuji předem za váš názor. S pozdravem Kučerová.
Odpověď   Dobrý den, ve výběru dveří doporučuji spíše klasické provedení, což splňuje typ Swing. Dveře Tarugo a Tenga jsou spíše vhodné do moderních interiérů. Při volbě materiálu se přikláním ke světlému odstínu. Ořech se řadí do zemitých odstínů a borovice je naopak teplá červenožlutá. Za předpokladu, že zimní zahrada je oddělená okny provedení severská modrá a plná zeleň, bych do interiéru volila z materiálů javor, bříza, eventuelně bělený dub. V případě použití skleněných výplní pak sklo čiré, jestliže je použité i u kuchyňské linky.

Dotaz   Dobrý den, po dlouhém vybírání barvy oken jsme se rozhodli pro plastová okna barvy cherry. Střecha má barvu červenohnědou. Mohla byste nám poradit s barevností fasády, případně rámečků kolem oken, soklu a dlažby? Dům je jednopodlažní s obytným podkrovím a sedlovou střechou. Líbila by se mi barva pastelová do oranžova či žluta, šedý sokl a šedá dlažba. Je vhodná tato barevná kombinace? U domu je i terasa, na kterou můžeme jít balkonovými dveřmi z obývacího pokoje. V interiéru bych chtěla mít plovoucí podlahu s dřevěným dekorem, ještě nevím jakým. Co dát tedy na terasu, aby se netloukla s barvou okolí. Prosím Vás, tedy o radu, jak vhodně vše skloubit, aby celek působil vyváženým dojmem. Děkuji za odpověď.J.V.
Odpověď   Dobrý den, k této barevné kombinaci bych volila spíše odstíny kouřová hnědá. Podle velikosti oken a optického členění je možné použít i falešné šambrány. Moderně a odlehčeně působí pruhy po stranách u francouzských oken. U této barevné kombinace je vhodné použít na komunikačních cestách dlažbu v odstínu pískovce nebo béžovou v imitaci žulové kostky tudíž 10x10cm. U větších ploch 20x20cm. V interiéru doporučuji podržet teplé odstíny ve světlejším více oranžovým probarvením, například pařený buk nebo sytější třešeň.
Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu barevného provedení podkrovní místnosti. Na přiloženém půdorysu jsou uvedeny dvě místnosti - jedna ložnice, druhá - větší pokoj přes celý štít domu. Původně zde měl být dětský pokoj, při výběru střešních oken jsme zvolili žlutou zatemňující roletu. Bohužel, budeme potřebovat zde zřídit kuchyňku s obývacím pokojem. Uvažujeme, že vedle koupelny by byla kuchyňská linka do "U", tato kuchyňka by byla spojena s obývacím pokojem. Uvažuji, v jakých barvách zařídit kuchyňskou linku, podlahy, nábytek, barvy stěn, dveře (okno ve štítové straně bude světlý ořech, střešní okna jsou ze světlého dřeva se žlutými roletami - viz přiložený obrázek). Ráda bych zařídila pokoj jednoduše, ve světlých veselých barvách. Předem Vám velmi děkuji za Vaši radu.
Odpověď   Dobrý den, velkoryse působící prostor vytvoříme použitím teplých jarních tónů. Budu vycházet ze žluté. Stěny strop a eventuelně trámy bílá barva přírodní vlny, žlutá zastínění oken, doplňky jako jídelní servis, kytice květů, jemná šeď sezení (nutné upravit dispozici neházet všechno zařízení do rohů) – nebojte se posunutí do prostoru a vyvážení hmoty obou protistěn – pro pohodlný průchod stačí 80-90cm. Tato barva v kombinaci s béžovou na koberci, podlaha stejná jako okna středně medová, nábytek kusový středně hnědá, kuchyň spíše béžová. Doplňková barva zelenkavá sklo Satinato, ozelenění.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás touto cestou poprosila o radu, zařizujeme nový byt v Praze - 3kk, v bytě je příprava na kuchyňskou linku, ale řešíme jakou - na podlaze jsou již položeny kachličky v barvě břidlice (tměvě šedá). Mohla byste mi poradit, jakou kombinaci zvolit? Moje vize je tmavě šedé, či tmavší korpusy linky, dvířka v barvě bílé nebo béžové s nerezovými masivními úchyty a nerezovými vestavěnými spotřebiči - ale nenapadá mně, jaké kachličky zvolit za linku. Velice děkuji a přeji hodně krásných interiérů. Jana K.
Odpověď   Dobrý den, odstíny šedivé až antracitové jsou moje oblíbené. Kuchyňská linka může být v kombinaci malinko světlejší odstín k podlaze, naložená dvířka bílá lesklá, s úchytkami souhlasím s vámi, deska pracovní středně šedivá a obklad sklo Smalt ESG v odstínu zelená Planibel beze spár, lepeno na omítku pokud by byla barevnost v prostoru v odstínech studených nebo červená pokud zvolíte výraznější kontrastní provedení. Obě varianty působí velmi moderně.

Dotaz   Dobrý den, plánujeme stavbu RD a rádi bychom otevřený prostor kuchyň, jídelna, obývák. V obývacím pokoji máme rustikální dubový nábytek (středně tmavý). V jídelně bude velký oválný dubový stůl pro 8 lidí z masivu. Jakou byste doporučila plovoucí podlahu a jaké dveře. Problém mám s kuchyní. Ráda bych kuchyň modernější, ne rustikální dub s obloučky. Líbí se mi hladká světlá dvířka (bílá, vanilka). Nedalo by se to nějak skloubit? Moc děkuji
Odpověď   Dobrý den, k rustikálnímu nábytku se musí opravdu s citem doplňovat nábytek v jiném stylu. Uvádíte odstín středně hnědý, takto přimořený dub by mohla vhodně doplňovat podlaha a dveře z běleného dubu. Podlaha spíše úzká prkna a dveře například Sapeli typ SWING. K bělené podlaze a středně hnědému nábytku je pak možné volit kuchyň bílou hladkou se zajímavým prvkem z rustikálního nábytku v detailu, například úchytky, nebo můžete volit výraznější obklad. Určitě by se tam neměly objevovat hliníkové rámečky apod. Elektrospotřebiče v provedení černé sklo.


Dotaz   Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, jakou barvu obkladů (na zeď) zvolit do kuchyně. Dvířka kuchyně a kuchyňská linka jsou bílé (skříňky jsou v barvě olše). Součástí kuchyňské linky je i okno v barvě mahagon, parapet je též v barvě mahagon. Podlahu máme červený dub. Myslíme si, že pokud zvolíme obklady v bílé barvě, tak s kuchyní splynou a nebude to vypadat hezky. Děkuji za odpověď. Děcká
Odpověď   Dobrý den, základní barevnou kombinaci máte v dřevěných odstínech červená a bílá, což je neutrální barva. Zajímavé obklady můžeme vybrat v odstínech červené například sklo Lakomat lepené na zeď nebo z keramických obkladů například typ Chilli s minimální spárou.

Dotaz   Dobry den, momentálně zařizujeme domek a nevím si rady s kuchyní, která bude dohromady s obývacím pokojem a s jídelnou. Podlaha bude buková, stěnu v obývacím pokoji máme světlou (kombinace jasanu a bílé), sedačka je pastelově zelená. Můžete mi prosím poradit, jakou barvu kuchyně bych měla zvolit a jakou barvou bychom měli vymalovat? Předem děkuji za odpověd. Olina
Odpověď   Dobrý den, kuchyňská linka by měla být jednoduchá co do provedení tak i barevnosti. Můžete použít bukový dekor na spodních skříňkách a vestavěné lednici a troubě popřípadě potravinové skříni. Takto vytvoříme těžiště kuchyně. Pracovní deska například imitace beton a obklad sklo zelené. Horní skříňky pak sklo Satinato a hliníkové rámečky. Tímto určujeme doplňkovou barvu pastelovou zelenou i v kuchyni. Malba zdí a stropu může být v odstínu světlé béžové, smetanové bílé a zeď u sezení pak sytější zelená až olivová. Doplňky a kovové části středně šedá až antracit.

Dotaz   Dobrý den, dovoluji si otázku ohledně výběru interiérových dveří. Zařizujeme nový domek a předběžně jsme do něj vybrali bambusovou podlahu (bambus káva horizontal). Nyní ale váháme u výběru interiérových dveří - domek nebude velký, a tak zvažujeme světlé hladké dveře nebo dveře se skleněnou výplní (pískované sklo) – bříza, jasan, javor, případně bílý lak... Neumíme si moc představit, jak by taková kombinace vypadala. Okna u domku budou dřevěná, lakovaná, nikoliv však bílá. Dovolujeme si požádat o radu. Děkuji. BL
Odpověď  

Dobrý den, podlaha v barvě bambus káva je hodně výrazná v textuře - je vhodné volit jednoduché dveře. Osobně se přikláním ke dveřím Sapeli typ Note http://www.sapeli.cz/index.asp?obsah=249&styl=0 v provedení javor americký. Je nutné přirovnat vzorek podlahy a vzorek dveří. Odstíny by měli být velice příbuzné. Jasan je k této podlaze příliš výrazný. Dveře můžou mít skleněnou výplň, při volbě skla Satinato (lepší než pískované sklo – má lakovanou pískovanou část) je vhodné tento typ skel opakovat na nábytkovém interiéru popřípadě na prosklených stěnách. Popisovaná kombinace je v provedení přírodním teplém. Další možnost k této zajímavé podlaze jsou odstíny šedivé (na dveřích) až antracitové na sedací soupravě popřípadě na kuchyni v kombinaci s javorem.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme nový byt. Můžete nám poradit, jestli je vhodná kombinace dubové podlahy (průmyslová mozaika) s dveřmi javor s vyplní sklo Satinato bílé, které má vzor? :-) Děkuji, Skokanová
Odpověď  

Dobrý den, tato kombinace je možná. Dub i javor mají nažloutlý tón, dub je texturou více rustikální, což bude podlaze svědčit. Javor je méně výrazný a poměrně světlý. Měl by se v detailu někde v interiéru opakovat.

Dotaz   Hezký den! Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění interiéru obývacího prostoru spojeného s kuchyní a jídelnou cca 35m2, okna jih a sever. Jediná barva, která je jasná, je světle hnědočervená (snad calvados nebo třešeň), která je použita na okna a terasové dveře. Vzhledem k tomu, že právě tato barva nepatří mezi mé oblíbené, nejsem schopna doladit barvy dveří, podlahy, schodů v interiéru i nábytku, tak aby byly s touto barvou v souladu a zároveň interiér působil moderním jednoduchým dojmem. Další omezení představuje podlahové topení - snižuje výběr vhodných dřevin na podlahu. Preferovala bych průmyslovou mozaiku, ale budu vděčná za jakýkoli nápad, nějak jsem se do těch dřevin zamotala. Děkuji Andrea
Odpověď  

Dobrý den, okna v červeném odstínu je možné kombinovat ve stejné barevné skupině např. podlaha průmyslová exotická Punah, dveře třešeň, doplňkové barvy odstín smetanová do kuchyně, antracit na sezení, světle šedá na stěny + sklo. Další variantou je použití dřeviny zemitých odstínů - např. ořech na dveře i podlahu a jednu ze zdí podbarvit červenou tak, aby nám korespondovala s okny. V obou případech můžete ponechat okna bez zastínění, tj. přiznat je.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak materiálově a barevně sladit prostor ve tvaru obdélníka 7,5m x 4m. Bude zde obývák spojený s kuchyní, v obýváku dřevěné borovicové (plné) schodiště do patra. Styl klidný, domácký, spíše bych řekla "nemoderní", rozhodně žádný kov a sklo. Daná je již barva oken a vchodových dveří - zlatý dub - a jednoduchý kachlový sporák, na nějž bude navazovat kuchyň. Máme udělat v celém prostoru stejnou podlahu a nebo jinou v části kuchyně s jídelnou a jinou v obývací části? Velmi by se mi líbila dlažba Defile středně hnědá (bude podlahové topení). Kuchyně by mi nejvíc seděla VASA. Je možné kombinaci těchto materiálů a stylů použít? Jaké potom zvolit vnitřní dveře? Děkuji vám za radu.
Odpověď  

Dobrý den, prostor je řešený opravdu klasicky. Volbou borovice i kachlových kamen je vymezen styl klasický až selský. K borovicovému schodišti bych volila podlahu spíše v odstínech béžovohnědých. Defilé hnědá je poměrně dost zemitá barva. Dveře pak borovice nebo smrk. Okna zlatý dub jsou vhodná. Podlaha v celém prostoru stejná. Pak můžete probarvovat stěny výrazněji. Můžete použít taky profilované lišty - fabiony pod stropem a kované doplňky.

Dotaz   Dobrý den, koupili jsme malý domek. Potřebovala bych poradit, jak udělat obývací pokoj. Přikládám fotografie, jak je to doposud. Jediné, co bych chtěla ponechat, je sedačka. Dá se z ní udělat i rohová, ale nemůžu přijít na barvy a uspořádání. Dále bych se chtěla zeptat, jestli by se hodilo použít točité schody. Děkuji moc, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, točité otevřené schodiště vám ušetří poměrně hodně místa a je možné ho umístit v rohu místnosti. Barevná kombinace na fotografiích je vybírána s vkusem. Pokoj je poměrně malý a je možné volit světlejší barevnost. Předpokládám, že podlaha zůstane. K této podlaze můžete volit tuto barevnou kombinaci: světle šedivé stěny, sedačka antracit, zadní stěna imitace betonu, schodiště kovové - broušený nerez, nášlapy stejné jako podlaha, nábytek červená uni barva. Další možná kombinace je namalovat zdi odstínem capucino, sedačka antracit, nábytek stejný jako podlaha. Zadní stěna lesklý nátěr, odstín zelenkavá, schodiště kovové - nerez broušený, nášlapy sklo satinato.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme novostavbu a nevíme si rady s barevnými kombinacemi v otevřeném prostoru (kuchyň, jídelna, obývák). Máme hodně výrazná okna - smrk v barvě základ oranž a lak afromosia. Měla jsem v plánu kuchyň s korpusy a dvířka z části bříza a z části červená. Pracovní deska bílá s drobnými tečkami - červená, šedá (opravdu hodně drobné). Ted nám nainstalovali okna, mám z té červené kuchyně strach, bojím se, abychom tam neměli moc barev. Spíše se přikláním místo červené pro barvu oken (a stejnou barvu na parapety). A potom nevím, jakou podlahu. Budeme mít všude dlažbu. Stejnou dlažbu chci použít i do předsíně a chodby, které jsou oddělené posuvnými dveřmi. Děkuji moc za rady, jsem z toho dost nešťastná. Moc děkuji, Jiřina G.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych volila barevnou kombinaci jemnější, a to smrk – oranž. Bude doplněná o kuchyň bříza v kombinaci s titanovou pracovní deskou a obkladem sklem lakobel bílý, výplň horních dvířek sklo pavé bílé. Oranžový odstín DTD desky na kuchyni spíše na jednom celku, např. na příborníku nebo barovém pultu (nestřídat s břízou!). Podlaha defilé bílá další barvy na zdech jemné smetanové smetanové s kombinací středně šedivé. Oranžová v detailu, např. strukturální tapety Ulf Moritz.

Dotaz   Dobrý den, řeším teď zařízení obývacího pokoje s kuchyní (1 pokoj). I když mi odvaha nechybí, nevím jak na to. Jedná se pokoj 7x5m, výška 2,80m, orientace JZ. Podlaha je dubová parketa, dveře dubové prosklené, 2 okna euro bílá. Zatím zde mám kuchyň u kratší stěny, pouze spodní skříňky, materiál dub. dýha korpusů, vanilkové šuplíky, pracovní deska imitace šedé žuly. Ráda bych decentní, odvážný a moderní pokoj. Prosím, poraďte. Díky za Vaši poradnu. Jana
Odpověď  

Dobrý den, děkuji za vaši odvahu. Popustím uzdu fantazie. Dub je poměrně rustikální a k uváděnému interiéru se výborně hodí. Použijeme výrazný kontrast stylů – klasická podlaha a funkcionalistický zbytek interiéru. Nábytek středně šedá lesklá lakovaná deska, zdi světle šedivé, za sezením tapeta z výrazným větším dvoubarevným vzorem černá – žlutá, stolek kov sklo, sezení odstín šedivá – přírodní štěrková. Svítidla a doplňky titan.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při výběru interiérových dveří SAPELI, a to jaký zvolit typ a dýhu. Jedná se o dveře posuvné na stěnu a lamelové. V předsíni (3,50 x 1,62 je položena plovoucí podlaha, odstín jilm. Dveře vedou do koupelny, která je společná s WC, kuchyně a ložnice. Do obývacího pokoje je volný vstup s obloukem. Mezi ložnicí a obývacím pokojem jsme postavili šatnu. Celková šíře šatny 1,55 cm. Vstup do šatny bude tvořen dřevěnou pevnou částí šíře 2 x 34 cm a posuvnými dveřmi 2 x 32 cm. Chtěli bychom nějak kombinovat buď dveře nebo pevné části s ratanem. Do koupelny a kuchyně přijdou posuvné dveře na stěnu, ale nemůžeme se rozhodnout s výběrem typu dveří, hlavně dýhu, sklo i barvu skla, případně, zda použít nějaký vzor na sklo. Do ložnice musíme zvolit lamelové harmonikové nebo skládací dveře kvůli malému prostoru v předsíni i v ložnici. Také nevíme, máme-li volit dveře plné nebo se skleněnou výplní (se vzorem), popřípadě s ratanovou mřížkou. Ještě bych Vás chtěla poprosit o doporučení odstínu malby do předsíně, případně i do obývacího pokoje. Tam je plovoucí podlaha v odstínu třešeň a nábytek tmavší dýhy, ale nevíme přesně jaké. Kvůli malé předsíni jsme chtěli zvolit co nejsvětlejší dýhu. To je podle mého názoru javor, ale dýhy prý časem tmavnou. Proto nevíme, jakým způsobem to vyřešit. Současně v předsíni chceme zhotovit i menší stěnu na kabáty, 3-4 věšáky se zrcadlem a menší botník. Máme na předsíňovou stěnu použít stejnou dýhu jako na dveře? Vím, že můj dotaz je trochu rozsáhlý, ale byla bych moc vděčná za odpověď. Děkuji Vám za ochotu Irena Kudová
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych volila dveře ve stejném provedení jako podlahu, tj. jasan prosklení např. sklo typ Pavé bílé www.vvsklo.eu spíše beze vzoru. Do ložnice pak dveře zalamovací ½. Javorové dřevo časem výrazně žloutne. V prostoru chodby, která je poměrně plná, je pak vhodné volit zajímavou výplň na dveře šatní skříně (korpus může být v provedení DTD lamino bříza). Tato může mít pevný obvod plošný ratan a výplň jemný proplétaný ratan v nerez rámečku. Další části (např. věšák) spíše kovové, např. nerez plech a botník světle šedý. Další dřevo nebo jeho imitace by prostoru spíše uškodily. Tato kombinace je méně výrazná, proto si můžete dovolit na stěny použít barvu v teplých odstínech k podlaze v obývacím prostoru.

Dotaz   Prosím o radu při zařizování domu. Kuchyň je částečně propojena s obytnou místností. Je v provedeni kalvados, nevím, jakou podlahu v celé ploše kuchyně i obýváku, nejraději bych světlou, bílou. Další problém je otázka dveří, vybrala jsem typ Elegant od Sapeli v barvě bubingo, ale schodiště je v provedeni přírodního buku a také podlaha v patře je buková. Nevím, jaký odstín podlahy do přízemí a jestli vůbec jsou dveře v barvě bubinga vhodné. Mám ráda odstíny do červena, poraďte tedy, jak to nejlépe zkombinovat. Děkuji, Simona.
Odpověď  

Dobrý den, v kombinaci materiálů Calvados a dveře Bubinga doporučuji podlahu litou průmyslovou (nebo varianta 2 marmoleum) beze spár polomat ve smetanovém odstínu. Tím vynikne kresba a odstín dveří i kuchyně. Tuto kombinaci je vhodné doplnit o skleněné části dveří nebo dělících panelů či výkladců. Obklad kuchyňské linky mléčné sklo nebo keramický lesklý obklad. Podlaha by měla být v uni barvách beze vzoru. Buk na schodišti a podlaze 2NP je vhodným přechodovým materiálem i svým odstínem.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Zařizujeme novostavbu a potřebovali bychom poradit, jak barevně a materiálově sladit dveře podlahu v obývacím pokoji a kuchyni. Nejsme ničím vázáni, pouze schodiště do patra bude bukové a nábytek v obývacím pokoji bychom chtěli použít stávající, což je barva buk. Naše představa je podlaha PVC TRIGLAW CATAL 3141, dveře MASONITE kašírované DOMINANT sklo v barvě olše nebo buku. Kuchyň s obývacím pokojem je propojena ve tvaru "L". Nedokážeme si představit, jestli bukové schodiště s podlahou (PVC) a dveře budou k sobě ladit. Mockrát děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha PVC Triglav, dveře kašírované a bukové jsou materiály s rozdílnými technickými parametry, a proto se vám budou různě opotřebovávat. Nejdéle si svoji podobu podrží schodiště. Materiálově je vhodné použít podlahu a dveře olše, nábytek a schodiště buk. Podlaha bude tvořit optickou podnož interiéru a buk ji svým světlým odstínem doplňuje. Při použití plovoucí laminátové podlahy, např. olše, je možné tento materiál použít i na obložení schodiště. Vhodnější je použití laminát k laminátu (nebo fólii) z důvodu stejné životnosti.

Dotaz   Hezký den! Nikde jsem bohužel nenašla čísla dotazů, tak jsem je sem nakopírovala. Doufám, že to takto bude stačit. Zároveň přikládám orientační průdorys prostoru. Děkuji moc a přeji příjemné prožití vánočních svátků.Andrea Otázka: Hezký den! Velice děkuji za radu ohledně barevného sladění obytné místnosti z minulého měsíce (35m2, včetně kuchyně a schodiště, velká plocha oken a balkonových dveří výrazné barvy). Vaše řešení se mi líbí, nicméně bych ho potřebovala trochu pozměnit. Jelikož máme dvě malé děti (omlouvám se, tuto informaci jsem Vám měla dát hned na začátku) nebude praktická ta antracitová barva na sedačku. Dále došlo k upřesnění barvy oken a balkónových dveří – je to dřevo mořené na oranžovou barvu odstín 2001či2009 RAL, zůstává jemně patrná kresba dřeva. Okna i balkónové dveře zůstanou přiznané, jedná se o rekonstruovaný dům ve funkcionalistickém stylu a tento ráz bych chtěla ponechat. Mohla bych Vás tedy ještě jednou poprosit o návrh barevného sladění ve světlejších odstínech? Děkuji moc za Váš čas i ochotu. Andrea Odpověď:Dobrý den, prosím o zaslání čísla, pod kterým jsem na váš dotaz odpovídala. Děkuji. Odpověď: Hezký den! Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně barevného sladění interiéru obývacího prostoru spojeného s kuchyní a jídelnou cca 35m2, okna jih a sever. Jediná barva, která je jasná, je světle hnědočervená (snad calvados nebo třešeň), která je použita na okna a terasové dveře. Vzhledem k tomu, že právě tato barva nepatří mezi mé oblíbené, nejsem schopna doladit barvy dveří, podlahy, schodů v interiéru i nábytku, tak aby byly s touto barvou v souladu a zároveň interiér působil moderním jednoduchým dojmem. Další omezení představuje podlahové topení - snižuje výběr vhodných dřevin na podlahu. Preferovala bych průmyslovou mozaiku, ale budu vděčná za jakýkoli nápad, nějak jsem se do těch dřevin zamotala. Děkuji Andrea ODPOVĚĎ: Dobrý den, okna v červeném odstínu je možné kombinovat ve stejné barevné skupině, např. průmyslová exotická podlaha Punah, dveře třešeň, doplňkové barvy odstín smetanová do kuchyně, antracit na sezení, světle šedá na stěny + sklo. Další variantou je použití dřeviny zemitých odstínů - např. ořech na dveře i podlahu a jednu ze zdí podbarvit červenou tak, aby nám korespondovala s okny. V obou případech můžete ponechat okna bez zastínění, tj. přiznat je.
Odpověď  

Dobrý den, odstín oken spíše RAL 2001 – je tlumenější pohledově příjemnější. Tento odstín je jemnější proti původní červené, a proto je možné volit průmyslovou dubovou podlahu v pruzích (eventuelně Marmoleum taky v pruzích, šířky 60cm). Nábytek, TV sestava a kuchyň jednobarevné uni odstíny béžové či smetanové. Možnost kombinace s dubem, např. kuchyně Hanák. Sezení oranžové až hnědé a malby zdí smetanová se strukturovanou tapetou, např. Ulf Moritz, v sytém odstínu s výrazným velkým vzorem.

Dotaz   Dobrý den, moc vám děkuji za předchozí radu. (radíte: Dobrý den, ve vašem případě bych volila barevnou kombinaci jemnější, a to smrk – oranž. Bude doplněná o kuchyň bříza v kombinaci s titanovou pracovní deskou a obkladem sklem lakobel bílý, výplň horních dvířek sklo pavé bílé. Oranžový odstín DTD desky na kuchyni spíše na jednom celku, např. na příborníku nebo barovém pultu (nestřídat s břízou!). Podlaha defilé bílá další barvy na zdech jemné smetanové smetanové s kombinací středně šedivé. Oranžová v detailu, např. strukturální tapety Ulf Moritz.). V příloze je naplánovaná kuchyň, ještě s červenou. Můžeme červenou vyměnit za oranžovou, nebo je radíte jinak nakombinovat? A vůbec prosím o celkové hodnocení kuchyně. Také se chci zeptat na barvu sedací soupravy. Máme vybranou hráškově zelenou (viz další příloha), bude se hodit? Nábytek v obýváku chceme dekor bříza. Moc díky za vaše rady. A vše nejlepší do Nového roku. Jiřina G.
Odpověď  

Dobrý den, taky přeji úspěšný Nový rok 2008. Kuchyň je hmotově jednoduchá s čistými liniemi a funkční. Barevně můžete použít i odstín oranžová s malou úpravou barevnosti – spodní skříňky přední fronty odstín oranžové, např. zásuvky. Horní přední front nerez rámeček nebo nerez plná výplň. Veškeré skleněné výplně sklo Satinato jemně zelené. Barový pult a sklo za ním poněkud ruší rovnou linii a funkčnost – výšku srovnat s deskou pultu. V tomto barevném provedení je možné použít výraznější odstín zelené na čalounění. Barevnost prostoru by byla bříza, oranžová, jemně zelená, sytější zelená spíše olivová, kov nerez a kuchyňská deska šedá výraznější. Bříza je jemně světlá dřevina a v kombinaci s červenou je přechod barev velmi výrazný. V případě použití červeného odstínu je vhodnější doplňková barva hnědá čokoládová eventuelně šedá až antracitová. Interiér je tak výrazný se svými tmavými a světlými plochami.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu ohledně barevnosti interiéru. Zařizuji byt v novostavbě, v tuto chvíli mám vybránu podlahu (dřevěná plovoucí, dub natur) a představu o kuchyňské lince a nábytku v kombinaci bílé matné lamino a wenge. Stěny bych ráda ponechala čistě bílé. Jakou barvu dveří a zárubní od firmy SAPELi byste mi doporučila? Kvůli světlu bych preferovala dveře hodně prosklené, nicméně barevností si stále nejsem jistá - taktéž dub jako na podlaze, bílé...? Předem moc děkuji za Vaši radu.
Odpověď  

Dobrý den, materiál dveří v případě použití Wenge bych volila dub horizontální orientace struktury. I z důvodu použití většího prosklení, kde rám křídla dveří v provedení dub bude jemně doplňovat sklo. Toto můžeme zvolit výraznější, s ornamentem nebo geometrickým vzorem. V odstínu bílé až smetanové je možné pak tón v tónu volit další zařízení bytu, jako jsou bytové textilie, svítidla. Další doplňkovou barvu pro zvýraznění interiéru je možné volit v teplých i studených odstínech.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, moc prosím o radu, jakou zvolit výmalbu a barvu sedací soupravy v obytné místnosti. Tato je propojena s jídelnou a částečně i kuchyní, která je v provedení kombinace kalvados a mléčné sklo, podlaha bude světle šedá, smetanová či slonová. Nevím, jestli zvolit sedačku raději v tmavém odstínu (v jakém tónu, v kombinací se světlejším tónem zdiva), nebo lépe světlejší pastelový odstín a tento doplnit kontrastnější výmalbou. Jakou? Mnohokrát děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den, calvados je výrazně červený odstín imitace dřeva. V kombinaci s mléčným sklem je možné volit barevnost interiéru: 1. Moderní, vyrovnaný a vzdušný - odstín podlahy světle šedivá, zdi středně šedivá a sezení antracitová. Doplněno o výrazný načervenalý odstín materiálu pro nábytek.
2. Více uklidňující a přívětivý - odstín podlahy smetanový až béžový v kombinaci s odstínem syté velbloudí srsti na sezení, zdi kouřová světle hnědá a doplňky kombinace hnědá čokoládová a bílá.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Stavíme na vesnici podkrovní rodinný dům se sedlovou střechou s polovalbami. Nyní jsme ve fázi zařizování podlah a vnitřních dveří. Prosíme, poraďte nám, jak v obývacím pokoji, spojeným barovým pultem s kuchyní, sladit barevně podlahy, dveře a kuchyňskou linku. Okna a terasové dveře jsou zde dřevěná (euro) barvy zlatý dub. Místnost je o rozměrech 5x8m. Budou zde krbová kamna v kombinaci barev béžová hnědá. Mám ráda světlé barvy a přírodní materiály, ze kterých bych chtěla plovoucí podlahu (bříza, javor, jasan, eventuelně dub). Nevím, v jakém odstínu zvolit dveře, kuchyňskou linku a nábytek v obývacím pokoji. Z doplňkových barev mám ráda teplé odstíny oranžové, zelené a béžové. Chtěla bych se vyvarovat tmavého nábytku a podlah, kterých jsem si v tmavém bytě užila dost. Děkuji, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě je možné řešit interiér ve více variantách. Sytější dveře a podlaha dub přírodní, linka UNI barva, odstín oranžová, např. Hanák a malby zdi od kouřové hnědé (sv. béžové) až po středně hnědou. Světlejší variantou je volba podlahy a dveří z jasanu v kombinaci s béžovou kuchyní, zelenkavé sklo Satinato. Malba zdí světle a středně olivově zelená, použití na zdech podle umístění oken, dveří a krbu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit, jaký odstín eventuelně materiál nábytku zvolit do ložnice. Jedná se o postele a skříně. Máme podkrovní ložnici z větší části obloženou borovými palubkami a podlaha bude laminátová Parador olše 1030. Hodí se k tomu masiv - smrk, borovice v kombinaci se zrcadlem u skříně? A jaké dveře?
Odpověď  

Dobrý den, dveře bych volila v odstínu olše pro sjednocení materiálů. Obklady v podkrovních prostorech jsou hodně vyplňující. U nábytku bych spíše doporučovala určité odlehčení, tj. korpusy můžou být z borového obkladu a přední fronty jednobarevné, např. odstín béžová, slonová kost nebo sklo mléčné. Lůžko borové. Zajímavě by působilo lůžko kované, např. z výběru IRON ART s.r.o. - bude palubkový obklad vhodně doplňovat.

Dotaz   Dobry den, zarizujme kuchynu v novostavbe, linku mam jakoby imitaciu zelenkaveho kamena a skrinky vo farbe buk. Kuchyna je v tvare pismena U, pricom lave kridlo je bar a u zbytku je stena. Ako obklad by som chcel pouzit jednak sklo (za sklokeramicku dosku v zadnej strane kuchyne) a jednak obkladacky v rohu a na pravej stene. Chcel by som kombinaciu klasickych obkladaciek a mozajky. Mozete mi prosim poradit, ake sklo je na toto vhodne a jaku farebnu kombinaciu skla, obkladaciek a mozajky by som mohol zvolit? Dakujem S pozdravom, Jakub.
Odpověď   Dobrý deň, na obklady kuchyňských liniek je možné použiť sklo Lakobel v bielom odtieni RAL. Lepené na omietku. Je možné použit rovnake sklo do rámečku kotvené na stenu pomocou vrutov. Ľahká a jemná kombináta je keramický obklad horizontálne orientovaný RAKo typ Samba zelenkavý so sklenenou mozaikou 2x2cm. Všetko skor orientovat horizontálne. Skuste ešte zvážit vybranú kombinátu. Podla zaslanej fotky je linka pomerne členitá a vhodnejšie by bolo použitie jedneho typu obkladu. Osobne sa priklanam ku sklu. Je bez spár a při čistení obkladu je toto velkou výhodou.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu s barevným sladěním kuchyně částečně spojené s obývacím pokojem 160 cm dveřmi, kuchyň 5,5m * 5 metrů s 1,6m*1,6m spíží, linka do U s barem a jídelním koutem, v obývacím pokoji (cca stejně velkém) je francouzské okno a krb, jediná celá stěna je naproti dveřím z kuchyně, tam bude TV, sedací souprava umístěná v prostoru. Líbí se nám plovoucí podlaha Parador classic 1040 Olše přírodní selský vzor, dveře lamino hladké olše Sapeli nebo od Prüm olše nebo zlatý javor, kuchyň zlatá višeň (Black Red White – Diona) se světlou pracovní destkou (béžovou, krémovou, nejspíš capuccino) i podobným obkladem. U kuchyňské linky dlažba – také asi světle béžová? Je možná kombinace olše a višeň? Další barvy do kuchyně a obýváku by se nám líbily žlutá, krémová a zelená nebo i trochu červené, stěny bílé. Nelíbí se nám šedé barvy. Na chodbě bude schodiště cinkovaný buk a dlažba nejspíš Atrium od Rako, prostřední odstín. Okna jsou dřevěná smrk v středně hnědé medové barvě (tmavší než olše). Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, kombinace olše a višeň je možná. Obě dřeviny jsou do červenohnědých odstínů. Višeň je výraznější. Podlaha a dveře olše je vhodné doplnit o kuchyňskou linku v kombinaci béžová a višeň. Přední viditelné fronty více béžové a višeň jako doplňující podbarvující prvek. Deska smetanová obklad a výplně dvířek mléčné sklo. Kombinace doplňkových barev v provedení žlutá a krémová s červenou budou výrazně podtrhávat teplý nádech interiéru. Vhodnější je použít více zelené např. v odstínu olivové až k odstínům jedlové zelené. Docílíte určitého barevného kontrastu. V příloze uvádím pro představu kuchyň Diona a materiál višeň.
Dotaz   Dobrý den. Provádíme změny v hale panelákového bytu. Rozměry a umístění dveří posílám na přiloženém plánku. V hale je světlešedá dlažba, tato je i v malé předsíni, která je před vstupem. Ve vstupu jsou lamelové dveře (viz přiložený obrázek). Umístění stávajících lamelových dveří není podmínkou. Vlevo od vstupu bude umístěna vestavěná skříň, a to v délce 3m. Prosím o radu barevného ladění haly. Tedy barvu stěn, vestavěné skříně, dveří, rámů dveří (futer) atd. Hala je tmavá a z hlediska využívání vedlejších místností není možno použít prosklené dveře. Pokud potřebujete další doplňující informace, obratem je zašlu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, v případě, že prostor haly nejde prosvětlit prosklením dveří, je vhodné použití efektivního osvětlení. Do podhledu stropu zapustit nejlépe podél zdi řadu trubicových žárovkových zdrojů. Tento typ osvětlení využívá odražené světlo a rovnoměrně měkce prosvětluje celou místnost. Barevné ladění spíše ve světlých odstínech. Může vypadat třeba takto: světle šedá dlažba, skříně přední front mléčné sklo, korpus světlá bříza, zdi jemná ledová modrá, zrcadlo velké (efekt velkého prostoru) proti skříním, sezení a věšáková deska syté odstíny šedomodré nebo šedofialové.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak barevně sladit předsíň. Jedná se o rozměry 3x3. Podlaha lino tarket - olše. Jsou zde čtvery dveře a podél jediné volné stěny bychom chtěli vestavnou skříň. Můžete nám poradit, jak sjednotit dveře, skříň a výmalbu s odstínem podlahy? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, podlaha PVC olše je středně sytá a dveře hmotově poměrně výrazné. Na konstrukci šatní sestavy bych doporučovala použít kombinaci skelet laminátová deska v odstínu béžová Kronospan a kovový rám s výplní sklem v odstínu pastelově oranžová. Je možné dveře navrhnout v provedení 1/3 béžová 1/3 sklo a 1/3 béžová. Prostor horizontálně člení a zjemňuje hmotu skříně. Důležité jsou tvary a výplně dveří stávajících. V případě, že jsou s profilem oblouk, je vhodné v detailu toto použít i na skříni. Malba zdí pak v odstínu světlejší béžová v kombinaci se sytější béžovou proti skříni. Je možné použít strukturovanou přetíratelnou tapetu s jemným plošným strukturálním vzorem na nejvíce namáhanou stěnu.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Budeme mít spojený obývací pokoj s jídelnou, plocha celkem 40 m2. Rozhodli jsme se pro dřevěnou třívrstvou podlahu Iroko, dřevo na nábytek bychom chtěli dubové. Nevíme, jak barevně sladit interiér (malba stěn, čalounění, bytový textil). Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, podlahu Iroko je možné kombinovat s dubem. Teplý medový nádech je vhodné doplnit o žlutou malbu, jemná žlutobéžová na zdech a stropě. Odstín zastínění oken smetanová a hnědá kávová. Sezení výraznější - oranžovohnědá až „rezatá“. Doplňky pak ve výrazných odstínech - čokoládová nebo karamelová. Svítidla bílé mléčné sklo.

Dotaz   Dobrý večer. Chystáme se stěhovat do nového bytu. Kuchyň máme již navrženou - odstín Wenge, kombinace s prosklenými (mléčné sklo) horními skříňkami (rámované leštěným nerezemxhliníkem???). Obývací pokoj je spojen s kuchyní. Prosím o radu, jaké dveře, jakou podlahu do kuchyně a obývacího pokoje a jakou výmalbu. Jakou barvu na obývací stěnu? Také wenge? Sedací soupravu světle zelenou? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, k Wenge je vhodná podlaha a dveře ořech (je světlejší než Wenge) bělený dub. Nábytek v první variantě bílý lakovaný, v druhé je možné použít ořech nebo opět Wenge. Malby k tmavší podlaze: ořech v odstínech béžová, světle hnědá v kombinaci s teplým odstínem v detailu (sezení červená). K světlejší podlaze - bělený dub: malby sytější, vhodné jsou i odstíny žlutá, žlutohnědá sezení (olivová zelená).

Dotaz   Dobrý den! Chtěla bych Vás požádat o radu, v jaké barvě vybrat obklady ke kuchyňské lince. Korpusy budou ze světlého dřeva, dvířka šedostříbrná (hliník mat) a pracovní deska bude taky ze světlého dřeva. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, velice hezky působí obklad skleněný, sklo Lakobel. Variantou může být obklad keramický obdélník horizontálně orientovaný. Doporučuji spíše velké formáty, např. 30x60cm. Vytvoříte v ploše méně spár. Odstínově je vhodné použít výraznější barvu, buď ve studeném ladění (zelenou olivovou, ledovou modrou), nebo v teplém (červeno hnědá nebo oranžovohnědá). Neutrální bílá mléčná pro potlačení hmoty kuchyňské linky. Výběr záleží na stávající hmotě a barevnosti místnosti.

Dotaz   Dobrý den, díky Vaší poradně jsme dospěli k finální podobě přízemí novostavby RD. Okna jsou zlatý dub. V chodbě, kuchyni a koupelně bude položena dlažba Esencia (nejtmavší šedá). V chodbě budou prosklené dveře dub. Kuchyně (13m2) bude z větší části oddělena od obývacího pokoje. Kuchyňská linka lesk slonová kost / šedá deska / nerez spotřebiče / sklo, masivní jídelní stůl. V obývacím pokoji (30m2) bude podlaha dub Kährs Verona Town, schodiště dubové, okna zlatý dub. TV sestava a jídelní stůl tmavší ořech. Jednu stěnu chceme obložit světlým kamenem - zřejmě tu za TV - tj. dělící příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem. A jakou volit výmalbu k tomuto interiéru, doplňky a odstín sezení (rohová sedačka bude pod rohovým "obřím" oknem). Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, jako doplnění barevnosti je velmi efektní lehké a nenáročné použít odstíny světlé béžové, nebo šedou v odstínu přírodního kamene. Sezení červená vínová a kamenná stěna, např. OBKLADY- VIKO, typ Tatry. Doplňková barevnost černá, např. rámy obrazů a zrcadel, v kombinaci s růžovočervenovínovou - záclony sklo, polštáře,…

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak barevně domalovat obývák spojený s kuchyní. Kuchyň je bílá s tmavou ořechovou pracovní deskou, obklady jsou tmavě hnědé zebrano + bílé spáry, dlažba bílobéžová. V obýváku je plovoucí podlaha ořech, stěna kombinace tmavě hnědá-bílá-sklo a sytě jedlově zelená sedačka. Moc se mí líbí kombinace červená-zelená, ale neodvažuji se tak vymalovat. Chtěla jsem se zeptat, zda by se na zeď hodily třeba tři pruhy v jiných odstínech zelené a ještě jiné barvy, ale nevím, jakou zvolit. Moc děkuji za odpověď, Lenka.
Odpověď  

Dobrý den, sezení na zaslaném fotu je melounová žlutá. V případě, že sezení bude v odstínu jedlová zelená, je možné doplnit odstín o zelenou na zdech ve světlejším odstínu a o červenou v detailu, např. úzké proužky nad sebou ve výšce cca 90- 140cm (sezení v. cca 80cm). Zelená pod nimi sytější, mezi středně sytá a nad světlá. Dále pak můžete použít doplňky v odstínu červené (červenohnědé), např. masivní skleněná mísa, zastínění světla,…

Dotaz   Dobrý den, mám problém, jak sladit interiér v novostavbě. Kuchyně už je ve výrobě - materiál calvados + světlá pracovní deska. Kuchyně je propojená s obývacím pokojem, ale je oddělená barem, ke kterému bude naražený jídelní stůl. Stůl bude zasahovat do obývacího pokoje. Předpokládám, že stůl bude v kombinaci sklo - chrom. V obývacím pokoji bude nábytek v barvě wenge (podlouhlá skříňka pod TV + dvě police na ním s čelem). Jakou zvolit barvu plovoucí podlahy a dveří? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, podobný dotaz jsem zodpovídala v poradně chatu UUD. Kombinace calvados červený a wenge hnědý jsou výrazné odstíny. Přikláním se k červenému odstínu: světlejší tón na podlahu i dveře, např. olše nebo třešeň. Jídelní sestava v kombinaci sklo – kov – calvados v detailu, např. na přechodu deska podnož a calvados na židlích.

Dotaz   Dobrý den, paní inženýrko, posílám Vám fotky naší ložnice. Máme postel z masivu-bříza, skříň kolem postele je kombinace dýha-bříza a mléčné sklo lacobel. Napravo od postele je sklobeton ve 2 řadách a dveře z dýhy-bříza. Nalevo od postele je okno. Chtěla bych Vás poprosit, jestli byste mi mohla poradit, jak pokoj barevně doladit (vymalováním/doplňky). Je malý, ale světlý a slunečný. Chtěli bychom tam ještě zopakovat zelenou, kterou máme vymalovanou zeď za čelem postele, ale mám strach, že bude na větší ploše moc křiklavá. Zbytek pokoje je zatím bílý. Poradila byste mi tedy prosím, s jakou barvou by se tato zelená dala nakombinovat? Chtěli bychom vymalovat výraznější barvou ještě stěnu naproti skříni. Děkuji moc za radu, Mgr. Petra Caislová.
Odpověď  

Dobrý den, zelená barva do ložnice je vhodná, působí uklidňujícím dojmem. Není však vhodné přesytit místnost, proto bych volil na protější stěnu zelenou ve světlém tónu jako doplňkovou, popřípadě do ní vložil pouze vertikální pás té zelené, kterou máte za čelem lůžka, o šířce např. 1-1,5m. Prostor bude zajímavý a přesto klidný.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakou zvolit barvu do obývací části novostavby. Obývák je propojený s kuchyní, i když oddělení barem v barvě kuchyně, což je calvados. Na tento bar bude přisunutý jídelní stůl (chrom, sklo?), který bude zasahovat již do obývacího pokoje. Tam bude nábytek barvy wenge. Jakou barvu podlahy a dveří máme zvolit? A ještě bych potřebovala poradit barvu sedací soupravy. Hodila by se krémová? Když ano, jakou pak zvolit výmalbu? Děkuji za odpověď. Renata
Odpověď  

Dobrý den, barevnost interiéru řešíte obráceně. Nábytek Calvados v kombinaci s Wenge je velice výrazný, a proto je vhodné použít podlahu jemnější. Doporučuji odstíny vycházející z Calvados, např. olše nebo pařený buk. V tomto provedení i dveře. Jako doplňkovou barvu je potom možné volit hnědokrémovou sytější na sezení a jemnější na sedačce. Podle dispozice a velikosti místnosti je možné volit jednu ze stěn (nejlépe za TV sestavou) sytější v odstínech hnědé. Tím nám poněkud ustoupí hmota nábytku Wenge do pozadí.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi prosím poradit s výběrem barvy dveří a výmalby do novostavby? V přízemí domu, t.j.chodba v obytné části, obývák, jídelna - bude lamino plovoucí podlaha mořská tráva- světlá(vyskytují se v ní barvy světle hnědá až bílá). Kuchyň lino struktura (jakoby drobné barevné kamínky zelenkavé, červené, bílé..), dlažbu chodby ve vstupní části domu ještě nemám vybranou. Prostor je opticky propojený. Kuchyňská linka-spodní skříňky kalvados, horní skříňky horský javor+sklo. Chodba je s okýnkem, avšak úzká. Zbytek prostoru je, myslím si, dostatečně prosvětlený-okno je jak v kuchyni, tak i v jídelně, v obýváku 3,5m francouzské okno. Sedací souprava je tmavě modrá, ostatní vybavení v obýváku bude nové. Představuji si odlehčené nízké a závěsné skříňky, police. Nevím, jakou barvu zvolit. V obýváku bude krb. Barev na stěnu se nebojím, přála bych si oranžovou, zelenkavou, žlutou, ale nevím, kam a jak je nakombinovat. Ráda si nechám poradit i jiné barvy. Druhá část mého dotazu se týká výběru barvy laminátové podlahy do prvního poschodí (podkrovní místnosti)- ložnice a dětského pokoje. Chodba bude lamino mořská tráva světlá, okna odstín teak (v každém pokoji jedno balkonové,v dětském pokoji navíc jedno střešní). Požadavek o radu barvy dveří je v první části mého dotazu. Předběžně mám vybranou laminátovou podlahu buk (narůžovělý odstín), nebo javor, ale ten mi připadá dosti mdlý. V dětském pokoji chci vymalovat růžovou a žlutou, zelené doplňky-poličky, kontejnery na hračky... anebo růžovou a zelenkavou (holčička-4 roky). Děkuji za radu a odpověď na asi dosti obsáhlý dotazu. Ale jeho zodpovězením mi přidáte denně pár hodin spánku navíc.
Odpověď  

Dobrý den, zajímavá podlaha imitace mořské trávy. Vhodnou dlažbou do chodby by mohla být novinka od firmy RAKO, typ Savana, v příloze pokládka rovně v pruzích. Dveře v provedení javor nebo bříza Sapeli typ Tarugo. Skříňový nábytek obývací část bříza. Malba pak může být středně sytá v odstínech oranžově béžová na stěně s policemi a TV sestavou. Zbylá část místnosti spíše odstín Capuccino. Proti sezení modrá ledová, asi přibližně jako proužek z dlažby Savana. Modrá sedací souprava by neměla být agresivní švestková. Vhodné doplňky jsou pak v odstínu načervenalém (Calvados).

Dotaz   Dobrý den! Děkuji za odpověď na dotaz, mám však hned další:) Líbí se nám návrh obýváku: třešňová podlaha+javorové dveře (do pokojů) k stávajícímu olšovému nábytku+zelená a modrá sedačka (je vhodná zelená výmalba?). Navrhovaná kuchyň mně ale připadá k obýváku moc studená - bílé spodní skříně, šedočerné horní, šedá dlažba. Je orientovaná na sever, celý den tam téměř nesvítí sluníčko. Jelikož jsme teprve u plánování, uvítám jiný nápad na provedení kuchyně (rozměr 220*470, linka do L, pod bílým oknem). Předem moc děkuji za radu!
Odpověď  

Dobrý den, jemnější a teplejší variantou je toto: spodní skelety a fronty ve stejném provedení jako podlaha, tj. olše, obklad bílý mléčný keramický nebo sklo, podlaha RAKO typ Spirit středně hnědá nebo světlá, podle světlosti prostoru v kuchyňském koutu. Malby odstín smetanová až odstín říčního, světle béžového kamene.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu. Jak zkombinovat kuchyň v provedení laku v barvě červené víno? Obklad kuchyně je kompaktní v světle šedém jemně kovovém odstínu. Nevím, zda bude k této barvě vhodná pracovní deska z kamene v barvě tmavě šedé či černé, v jemně či hrubě zrnitém provedení? Na podlahu bych zvolila světle šedý odstín pokračující ve velké ploše i do obytné části. Nevím, zda by byly tyto barvy vhodné. Jak zkombinovat lesklé a matové plochy? Lesklá kuchyň a matová deska s lesklou podlahou, či může být vše v lesku? Nebo úplně jiná kombinace, třeba i jinak barevná? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, toto je nádherná kombinace s použitím lesku na obkladu a předních frontách. Evokuje pocit luxusu. Na podlaze a pracovní desce můžete použít matové provedení. Přikláním se k tmavé šedé na desku a světlejší na podlahu. V případě, že použijete lesklou dlažbu, docílíte hru světel a odrazů na podlaze (ovšem bude náročnější na údržbu). Další barvu bych spíše volila v provedení teak na podlaze v obýváku a doladění barev na zdech a doplňcích nebo ozelenění interiéru. Mám ráda pravidlo v jednoduchosti je krása.

Dotaz   Dobrý den, děkuji za zodpovězení prvního dotazu, který se týkal volby dlažby k bílé kuchyni (dám nejspíš přednost červené Aréně). Mám ještě další dilema, a to jsou dveře mezi chodbou, ve které bude dlažba Arena šedá, a obytnou místností, kde bude dřevěná podlaha, nejspíš javor nebo dub (k ořechovému nábytku). Typově se mi nejvíce líbí Kubika od Sapeli, ale problém mám s výběrem vhodné dýhy (tento model má výběr omezený). Přemýšlím též o variantě dveří jiného modelu v kombinaci sklo a šedý lak. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vhodnější se mi jeví kombinace dubové podlahy a dveří ve stejném provedení. Dlažby nám pak budou dotvářet barevnou paletu interiéru. Kubika jsou nádherné a přitom jednoduché dveře, v dubové dýze jsou i nadčasové. Ořechový sytý odstín přispěje k doplnění hloubky a zvýraznění obytné části, ve které je i dlažba v odstínu červeném.

Dotaz   Dobrý den, můžete mi poradit? Mám starší mahagonovou stěnu. K tomu máme konferenční stolek buk, v tom samém odstínu i stolek pod televizí. Chtěla jsem dvířka stěny zmodernizovat. Myslíte, že když na ně použiji tapetu buk, bude to dobrá volba? Mám doplňky v proutí, viděla jsem i takovou tapetu. Kterou z nich mám vybrat? Nebo to mám nechat tmavé? Já bych byla pro zesvětlení, obývací pokoj je malý. Sedačka je v zelených pruzích, zeď světle zelená. Děkuji.
Odpověď  

Tapetu bych asi nepoužila, spíše bych dvířka dala úplně nová, např. kovový rámeček se skleněnou výplní, která může být i neprůhledná. Nebo použijte na některá dvířka sklo pískované částečně průhledné a na jiná výplň buk či nějakou béžovou, šedou nebo šedozelenkavou barvu (přiblížíte se tak barvě pohovky).
Druhou možností je zrušit bukové kousky nábytku a na místo nich použít konferenční stolek sklo (nebo kov a sklo). Kov může být jak nerez (šedá), tak i černý. Kov na konferenčním a TV stolku by pak měl korespondovat s úchytkami na mahagonové stěně. Pořídit nové úchytky a vyměnit je za staré je také jednoduché.

Dotaz   Dobrý den, chystám se stěhovat do 2+kk (65m2) v novostavbě a chtěl bych znát Váš názor na barevnost interiéru. V obytných místnostech bude plovoucí podlaha - odstín sytá třešeň, koupelna a WC dlažba černá se světle šedými obklady s prvky červené. Problém je naše malá předsíň: jakou barvu dlažby do ní zvolit? Černá by ještě víc prostor zmenšila, a tak mě napadla červená? Dále váhám nad odstínem dveří, co byste mi doporučila? Jak z mého dotazu asi vyplívá, preferuji barvy, jakými jsou bílá, šedá, červená, černá a materiály kov, sklo... Děkuji za Váš názor či jiný návrh, R.
Odpověď  

Krásný den přeji, Vaše představy jsou velice čisté a jasné, co se malé chodby týče. Dlažba černá zcela určitě prostor zmenšuje, ale takový pocit převažuje především u výmaleb stěn, takže já bych se černé dlažbě v předsíni úplně nebránila, ale jelikož je tato dlažba zvolena už v koupelně a na toaletě, bylo by určitě lepší, kdyby dlažba na chodbě byla kontrastní. Červená barva dlažby v chodbě by působila osvěžujícím dojmem (především v lesku), výmalbu v malých prostorech volte světlou, ne čistě bílou ale např. v nádechu šedé, jako doplněk k oné červené. Také by mohla být dlažba na chodbě světle šedá ( k tomu výmalba opět světlí, ale doplněná např. kontrastními horizont. pruhy opět v červené barvě). A pokud by byla dlažba navíc lesklá, prostor by určitě zvětšovala. Co se týká dveří, tak vzhledem k voleným materiálům a barvám bych nevolila dveře dýhované, ale buď hladké v jasných barvách - bílá, šedá pro toaletu či koupelnu a do dalších místností spíše celoskleněné – matované sklo, které dodává do interiéru další zajímavý prvek a efekt při nasvícení. Chodbu by toto světlo jistě opticky obohatilo, prosvětlilo a zvětšovalo.

Dotaz   Hezký den, moc Vás prosím o radu barevného sladění interiéru (dveře, podlahy, vymalování, popř. nábytek) v novostavbě rod. domku. Co se týče podlah, mám na rozmyšlenou pouze necelý týden, tak snad se Vaší odpovědi dočkám dříve, než udělám nějakou chybu. Namontovaná jsou již dřevěná okna (odstín teak-tmavá červenohnědá, až do fialova). Zádveří a vstupní chodba je úzká, s menším oknem. Dlažbu zatím nemám vybranou. Ve vstupní chodbě budou dveře na WC. Dále budou dveře, které oddělují vstupní část chodby od části chodby v obytném prostoru. Na chodbě v obytném prostoru budou dveře do komory. Následuje schodiště, obložené přírodním kamenem (barvu kamene nemáme vybranou). Naproti schodišti je velký oblouk, kterým se vstupuje do otevřeného prostoru. Přímo Naproti oblouku bude jídelna (cca 2,8 x 2,5) s oknem. Napravo od jídelny bude kuchyň (cca 2,8 x 2,8) taktéž s oknem. Kuchyňská linka-zatím není, ale chci tvar U, barva spodních skříněk calvados, horních skříněk javor horský+sklo mléčné(mám dát i nějakou skříňku v nerez rámečku se sklem - podlouhlé výklopné?). Jedno rameno celé v barvě horský javor- v té části nebude pracovní deska. Pracovní desku ještě nemám vybranou. Podlahu v kuchyni mám vybranou PVC Novilux Structura 5407 (jakoby směs drobounkých kamínků v barvách zelená, bílá, červená..). Nalevo od jídelny se velkým obloukem vchází do obýváku (cca 7x4). Z jídelny jsou vidět terasová okna na delší stěně. Celková délka oken cca 3,5 m (jídelna s OP tvoří L). Na protější stěně oken bude krb, asi uprostřed stěny, částečně obložený kamenem. Podlaha do chodby, jídelny a obýváku je již koupená - plovoucí laminát Tarkett Eden Mořská táva Zen č.8039121 (barva je velice světlá, od světle smetanové, s prvky hnědými. Podlaha je, myslím si, vzhledově jemná. Sedačku, alespoň prozatím (časem bude nová), máme rohovou, tmavě modrou. Nábytek si představuji v podobě jednoduché nízké skřínky pod TV, nějaké police (typ Ikea) a závěsné skříňky, ale nevím jakou barvu? Místnosti bych chtěla vymalovat v barvách oranžová, zelená, žlutá-ještě nejsem rozhodnutá a ráda si nechám poradit. V 1. patře se nachází koupelna a 3 pokoje. V každém pokoji jsou zkosené stropy - podkroví, 1 okno balkónové+ v dětském pokoji navíc střešní okno. Na chodbě je taktéž plovoucí laminát Tarket - mořská tráva světlá. V pokojích chci ale jinou podlahu, ovšem nevím si rady. Hodila by se Quick step dub – narůžovělý, selské prkno? Nebo javor? Ten se mi zdá ale dosti mdlý? V dětském pokoji 4leté holčičky chci vymalovat růžovou a žlutou, se zelenými doplňky (police, boxy na hračky z Ikea...). Absolutně si nevím rady s odstínem DVEŘÍ. Moc Vás prosím o pomoc se sladěním a velmi Vám děkuji, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den přeji.
Doufám, že jsem si podle Vašeho popisu dostatečně ujasnila Vaše představy a uspořádání rodinného domu. Bez dalších informativních fotografií a bez půdorysu pouze odhaduji a mnohdy mohou být mé představy odlišné od skutečnosti a doufám, že mé rady nebudou kvůli tomu scestné. Co se týká výběru plovoucí podlahy, je velice zajímavá a nadčasová volba dezénu mořské trávy. K tomuto odstínu se hodí velká škála barev, ale také dřeva. Co se týká kuchyně: Váš popis vybraného PVC neodpovídá obrázkům na internetu, pokud je to opravdu typ NOVILUX STRUCTURAL 5407 - spíše meruňkový odstín (vašemu popisu spíše odpovídá typ 5404), pak bych jej k výběru linky nedoporučovala. Je to další odstín teplé barvy, který by nemusel ladit ke spodním skříňkám z calvadosu (záleží ale na skutečnosti, než na obrázku z internetu). Odstín 5404 je jistě bližší zvolené plovoucí podlaze a calvadosu (nejsem si ovšem jistá oním narůžovělým nádechem). Volila bych spíše světlejší typ podlahy, vycházející z odstínu zmiňovaného javoru.
Samozřejmě je zde také možnost ponechat PVC v tomto odstínu, který může zajímavě kontrastovat na navazující plovoucí podlahu, ale pak změnit kuchyňskou linku, ve světlém odstínu. Vaše představa kuchyňské linky nejspíš vychází z dnešního rozšířeného trendu použití calvadosu a také navazuje na barvu oken. Kombinace se světlým javorem je zajímavá volba - já bych všem již další prvek, jakým je hliníkový rámeček kolem skleněné výplně, nepřidávala. Samozřejmě vše závisí na konkrétním návrhu linky v daném prostoru (s tím Vám nejlépe pomohou v kuchyňském studiu, které bude mít k dispozici více vstupních údajů). Jestli jsem také pochopila správně, pak jedno rameno linky (bez pracovní desky) je částí, kde se bude nacházet lednička, spížová skříň, popř. trouba s mikrovlnkou… Volba světlejšího javoru je jistě správná, prostor se neztemní a nezmenší.
Ke světlé podlaze v obývacím pokoji můžete použít opět světlý nábytek s výraznou výmalbou za ním (temně oranžová - cihlová). A výrazným kusovým kobercem v podobném tónu jako výmalba. Nebo nábytek v kombinaci zebrano se světlými lesklými dvířky (smetanová) a výmalbou decentnější smetana, popř. výrazná malba stěny zemito - oranžová (viz. obr. v článku o barvách na www.umimeudělatdomov.cz ). Vždy bych volila jednu výraznou stěnu, popř. dvě kratší protilehlé.
Dveře bych volila v kombinaci javor, třešeň (třešeň načervenalé tmavší dřevo - k oknům), javor bych doporučila k podlaze. Firma SAPELI vyrábí dveře ALEGRO, kde jsou použity tyto dva druhy dýhy. Zárubně bych volila v dýze třešně a dveřní křídlo světlé (javor) s proužky třešňové dýhy. Dlažbu a obklad schodiště bych volila v antracitové barvě (břidlice). Ta by tvořila zajímavý tmavší kontrast ke světlé podlaze a dveřím - je to barva neutrální, i když temná, nicméně nadčasová a moderní. Nábytek u vstupu volte opět světlý (javor, bříza). Výmalba smetanová a podle velikosti prostoru možno použít pozitivní oranžovou barvu za věšákovou stěnu, pokud ji budete mít. Také záleží na obkladech na toaletě.
Co se týká výběru plovoucí podlahy do pokojů v prvním patře: nebála bych se ani jedné varianty. Prkna country od quick-stepu jsou velká a prostor opticky zvětší. Narůžovělý tón přírodně lakovaných dubových prken je příjemný do růžového dětského pokoje. Na druhou stranu, pokud je to pokoj menší, a předpokládám, že zde umístíte nějaký kusový koberec, aby si děti mohly hrát na zemi, pak volba pro Vás "mdlejšího" javoru je vhodnější, neboť jeho struktura, ač výrazná, není tak proměnlivá jako u dubu. Javor působí trochu teplejším dojmem a pokoj by mohl více prosvětlit.
Volbu také zohledňuji k navrženému typu dveří ALEGRO.
Kombinace k němu zvolené doplňkové jarní, zelené barvy je dobrou volbou. Na stěnu bych volila zmiňovanou růžovou s kombinací zelených doplňků. Sytě žlutou barvu bych sem již nepřidávala, jedině šikminu bych vymalovala světlejším odstínem vanilkové (nebo světle růžové), tak aby strop nepůsobil těžkým dojmem. Růžovou doporučuji rovněž ve dvou sytostech, delší strany výraznější a kratší (předpokládám s dveřmi a vstupem na balkon) světlejší - tyto stěny by opět mohly být vanilkové. Samozřejmě tmavší odstíny prostor zmenšují a světlejší zvětšují. Záleží na rozměrech místností a umístění nábytku. Také můžete použít jarní zelenou jako výmalbu s růžovou a nábytek světlý (bříza, javor). Zajímavý příklad: http://didlinka-d.blog.cz/0708/muj-novy-pokoj. Ve vašem případě by se nevolila trojúhelníková výmalba, spíše horizontální (pod šikminou zelená).

Dotaz   Dobrý den, nevím si rady s výběrem podlahy do zatím rozestavěného řadového domku. Jedná se o prostor obýváku s kuchyní o rozloze cca 40 m2. Dveře bych chtěla bílé prosklené, se čtyřmi obdélníkovými mléčnými skly mezi masivními rámečky. Sedačka kožená mocca. Kuchyňská linka: vršek bude hliníkový, rámy s mléčným sklem, bílá pracovní deska, spodek dvířka červený lak, korpusy bílé nebo chrom. Varné centrum v odstínu mocca se závěsnou digestoří. Kuchyňský stůl bych asi volila kombinace sklo a kov. Místnost bude hodně světlá, navazuje na terasu s posuvnými francouzskými dveřmi (bílé plastové). Prosím o pomoc výběrem podlahy. Vybírala jsem předběžně tmavší makasar nebo cocobolo tmavé od firmy Parador laminát. Děkuji, Lucie.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kombinace kuchyňské linky červená v kombinací kovu a mléčného skla je jistě moderní varianta. Nejsem si však jistá přidáním dalšího odstínu části kuchyňské linky, a to v odstínu mocca. Já bych další odstín již nepřidávala. Zvolila bych pouze jednu z těchto dvou variant, přikláněla bych se spíše k mocca. K takto tmavým kusům nábytku bych volila světlejší odstín podlahy, tak, aby nábytek vynikl. Pokud preferujete moderní, výraznou kresbu imitace dřevin podlahy, volila bych např. výrazné zebrano světlé, nebo cocobolo světlé (popř. zmiňované cocobolo tmavé).

Dotaz   Přeji hezký den a zároveň prosím o radu. Stavíme rodinný dům, z 80% máme okna 120x150 v odstínu zlatý dub. Jelikož je to větší rozměr, máme je doplněna slabými příčkami /tvar kříže, v jednom okně čtyři pole/ a budeme objednávat ještě francouzské dveře šířky 2400, výšky 2340 /budou trojkřídlé/ a dvoje balkonové dveře 1000x2150. Myslíte si, že by to vypadalo vkusně, pokud bych nepoužila "kříž" jako v oknech ale místo toho jen v první horní třetině dveří proužek? Nedokážu si to představit. Francouzské dveře budou v přízemí a hned nad nimi v prvním patře oboje balkónové dveře. Jinak z každé strany francouzských dveří je jedno okno právě o rozměru 120x150. Předem děkuji za váš názor.
Odpověď  

Dobrý den, můžete volit variantu jako u oken, ale s dvěma vodorovnými proužky nebo variantu bez proužků. Jedná se o francouzské dveře, tj. až k podlaze, které jsou š. 3x80 a 100cm. Přikláním se k možnosti nedávat na sklo nic, tedy ponechat ho bez proužků.

Dotaz   Dobrý den, moc prosím o radu. Vybrali jsme si výprodejovou kuchyni a teď si nejsme vůbec jisti volbou dveří a podlahy. Fotografie jsou v příloze. Kuchyně je antracit a taková vyvinutější třešeň. Prostor bude veliký. Zajímá mě kombinace dveří, podlahy a nábytku. Také si nejsem jistá výběrem dlažby do předsíně v případě třešňových dveří. Béžová šedá. Moc děkuji za odpověď, musíme co nejdříve rozhodnout. Iveta.
Odpověď  

Foto v příloze není... Pokud se jedná o samostatnou kuchyni (a nikoliv o kuchyni spojenou s obývákem) a pokud budete volit dlažbu, doporučuji nějaký šedý kovový odstín a dveře bílé. Jinak byste klidně mohli použít opět třešeň na podlahu i dveře. Následně bych vybrala jednu nebo dvě stěny a na ty bych použila nějakou výraznější barvu pro oživení místnosti. Mohly by se použít svítivější odstíny žluté či zelenkavé anebo zcela naopak tlumenější plné barvy terakoty či okrové. K těm tmavším bych pak volila jídelní židle průhledný plast s kovovou podnoží a stůl kovová podnož a sklo. Jinak desén kuchyně je dobře kombinovatelný s více barvami – zcela kontrastními.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o několik rad. Jakými barvami byste navrhla vymalovat dětský pokoj (16m2) pro dvouleté dítě? Podlaha je marmoleum v barvě vanilky. V pokoji bude jen postel v barvě třešně, relaxační pytel, prozatímní skříň v barvě buku a spousta hraček. Dále bych Vás chtěla požádat o radu, jak vylepšit koupelnu - jedna se o nový byt. Barva obkladu modrá s bílým nádechem. Zatím kvůli dítěti nechceme měnit obklady a spáry jsou bohužel v barvě bahama bez. Lze nějakým prostředkem přetřít spáry na jinou, nejlépe bílou, barvu? Napadlo mně, zda by zútulnění nepřineslo vymalování stěn. Ty jsou momentálně bílé. Chtěla bych se zeptat, zda lze někde koupit nějaké nalepovací dětské motivy na obklady (ne samolepky). Vzhledem k tomu, že máme v koupelně okno, chtěli bychom prosvětlit chodbu výměnou koupelnových dveří za prosklené. A ještě vybourat cihly nad dveřmi a nainstalovat nějaké průhledné desky pro další prosvětlení chodby. Jaký materiál propouštějící světlo by byl vhodný do koupelny (kromě luxferu)? Moc děkuji za odpovědi.
Odpověď  

Krásný den přeji. Výmalbu dětského pokoje bych volila ve světlých odstínech: žlutá - smetanová, popř. jarní zelená - smetanová. Prostor můžete oživit dětskými obrázky. Na podlahu bych volila výraznější koberec (vínový) aby si dítě mohlo hrát na zemi. Co se týká změny barvy spár, lze použít např. přípravek: HG - Barva na spáry bílá. Jistě Vám ale v koupelnovém studiu poradí i další možnou variantu. Jistě také seženete nálepky vhodné na obklady, popř. můžete vytvořit vlastní obrázky použitím barev na sklo, obklad. Nejjednodušším způsobem prosvětlení chodby je Luxferami. Pokud chcete volit jinou variantu, můžete udělat otvor, nad něj nosný překlad a do otvoru nechat vyrobit "okno" z jakéhokoli materiálu - sklo, plexisklo, lexan. Zvažte ale, zda tento relativně složitý zásah do konstrukce opravdu vyvolá požadovaný efekt, prosvětlení.

Dotaz   Dobrý den, s manželem jsme zakoupili výprodejovou kuchyni od firmy Hanák, lak antracit, dýha třešeň. Teď si nejsme jisti volbou podlahy, dveří, výmalby a doplňků. Foto v příloze. Moc děkuji za radu.
Odpověď  

Foto v příloze není... Pokud se jedná o samostatnou kuchyni (a nikoliv o kuchyni spojenou s obývákem) a pokud budete volit dlažbu, doporučuji nějaký šedý kovový odstín a dveře bílé. Jinak byste klidně mohli použít opět třešeň na podlahu i dveře. Následně bych vybrala jednu nebo dvě stěny a na ty bych použila nějakou výraznější barvu pro oživení místnosti. Mohly by se použít svítivější odstíny žluté či zelenkavé anebo zcela naopak tlumenější plné barvy terakoty či okrové. K těm tmavším bych pak volila jídelní židle průhledný plast s kovovou podnoží a stůl kovová podnož a sklo. Jinak desén kuchyně je dobře kombinovatelný s více barvami – zcela kontrastními.

Dotaz   Dobrý den, dokončujeme stavbu rodinného domu. Chtěla bych poradit, jakými barvami zvětšit prostor v místnosti a jak kombinovat dvě barvy k sobě? Máme otevřený prostor kuchyň/jídelna/obývák - i ty bych chtěla barevně odlišit. Kuchyň budeme mít v barvě ořechu. Děkuji.
Odpověď  

K ořechu bych volila světlejší desény smetanové, pískové nebo tmavě žluté/okrové. Do obývacího pokoje bych použila na stěnu za TV tmavě hnědou čokoládovou a zbylé stěny výrazně světlejší, ve smetanové barvě. Nábytek v obývací části by mohl být v kombinaci ořech, sklo a uni barva (žlutá, zelenkavá – dle barev z kuchyně). Do jídelní části bych použila židle celočalouněné s kovovou podnoží nebo průhledný plast opět s kovovou podnoží. Stůl by mohl být ořech se skleněnou deskou.

Dotaz   Dobrý den, prosím vás o radu, jak barevně doladit kuchyň a dvě přilehlé místnosti - obývák a jídelnu. Kuchyňská linka bude pravděpodobně v odstínu javor nebo bříza. Jakou potom zvolit barvu na stěny, mezi linku (barva obkladu nebo lacobelu) a na podlahu (asi lino)? Z kuchyně bude vedle lednice 80cm průchod do jídelny. Tam je už položena plovoucí podlaha v odstínu přírodní třešeň - poměrně světlá. V téměř stejném odstínu jsou dveře (smrk masiv) do dalších prostor. Jakou barvou jídelnu vymalovat? Z kuchyně bude ještě jeden průchod (bez dveří) do obývacího pokoje. Tady také prosím o radu s výmalbou, barvou sedací soupravy a výběrem podlahové krytiny (opět nejspíš lino). Děkuji předem.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K Vaší kuchyňské lince bych jako obklad doporučila nadčasové sklo v šedozeleném, popř. vínovém nádechu. Linoleum můžete vybírat v odstínech šedobéžové popř. šedočervené. Jestliže již máte v jídelním koutě plovoucí podlahu, volila bych také minimálně v obývacím prostoru plovoucí podlahu stejného dekoru. K ní pak vínovou sedačku s výmalbou ve smetanové barvě. Za sedací soupravu můžete volit tmavší šedou popř. béžovou výmalbu. Pod konferenční stolek krémový koberec. Možných variant je mnoho. Záleží na prosvětlení místnosti a na dalším nábytku (buk, třešeň, či ořech atd.).

Dotaz   Dobrý den. Prosím o radu pro vhodné barevné sladění podlahy s modernější kuchyňskou linkou v nadčasovém stylu - nechci příliš mnoho?! V celé (světlé) místnosti bude výrazná dubová dřevěná podlaha, která by, myslím, měla být odrazovým můstkem při barevné kombinaci kuchyně (ale neznám pravidla designu?!). Korpus kuchyně bude v barvě dubu. Dvířka z fólie ve světloulince béžové barvě, dvířka s rámečkem dubová s mléčným sklem, skříň od lednice: dubová. Pracovní plocha: dubová - jemná spárovka (někdo tomu říká kokos). Je taková kombinace vhodná nebo doporučíte něco jiného ? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Vaše ladění je jistě příjemné. Dvířka bych ale všechna ladila do bíla či Vaší zvolené béžové (záleží na odstínu). Záleží také na kombinaci a uspořádání linky. Dvířka od lednice mohou být dubová. Moderněji pak působí ještě kombinace s kovem (mléčné sklo a kovový rámeček). Popř. pracovní desku bych také volila v šedém nádechu, či imitace kovu.

Dotaz   Dobrý den, mám kuchyni KORINA - rubínová barva - vysoký lesk. Dvířka jsou z části prosklená se zlatými pásky a horní vitráží zelené a červené barvy. Sokl je černé barvy, ale dá se vyměnit. Korpusy jsou bílé. Dvířka trouby jsou černá, sporák má též černé krycí sklo. Nevím, jakou barvu pracovní desky, granitového dřezu a jaký materiál zvolit na zadní stěnu. Podlaha možná jen v "linoleu". Jaký vzor? Vzhledem k tomu, že bude kuchyně "obývákového typu", obklady vylučuji. Děkuji za odpověď. Martin Chmelík, Pardubice
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nedokáži si přesně představit dvířka se zlatými pásky a vitráží. Ale jako obklad bych volila moderní sklo. A desku šedočernou, podle granitového dřezu, ať je stejný. Linoleum volte v šedočerném odstínu (prskaný vzor).

Dotaz   Dobrý den! Prosím o radu, jakou zvolit dřevinu na okna (průhled mezi kuchyňkou linkou a velký prosklený roh na terasu), dveře, skříňky do obýváku a pracovní desku k dřevěné plovoucí podlaze HEVEA. Plocha místnosti je 35m2, sedačku máme béžovou, kuchyňská linka bude rovná bílá, vrchní skříňky sklo+alu, naproti chceme varný ostrůvek - přední skříňky sklo+alu. Děkuji.
Odpověď  

K podlaze Hevea bych volila okna a interiérové dveře v totožném nebo co nejvíce podobném desénu. Co se týče nábytku a pracovní desky, není možné to takto specifikovat. Nábytek může být ve stejném provedení nebo i v jiném, ale to vyžaduje bližší komunikaci. Pracovní deskou v šedé barvě nic nezkazíte.

Dotaz   Dobrý den, prosila bych o radu, jak sladit barvy v bytě. Rozhodli jsme se s manželem pro zlatou třešeň, bude z ní nábytek v jídelní části a v obývacím prostoru, podlahu chceme lesklou bílou s jemným žilkováním. Nevíme, jaké máme vybrat čalounění na židle a sedací soupravu a jak vymalovat zdi. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Sedací soupravu můžete volit ve výrazném odstínu - bordo či čokoládová. Výmalbu pak ve smetanových, béžových odstínech. Jednu stěnu výraznou (čokoládovou či bordó). Pokud jsou židle tmavší (třešeň), můžete čalounění volit spíše v krémovém či smetanovém odstínu. Doplňky pak také ve smetanové. Koberec pod konferenční stůl v barvě výmalby.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o dvě rady (přikládám foto, barvy jsou reálnější na druhé fotce). Obývací pokoj máme spojený s kuchyní, kde je linka v kombinaci calvados s javorem. Nyní chci koupit nebo nechat udělat do obýváku nějakou jednoduchou obývací stěnu a komodu vedle sedačky. Podlahu máme v odstínu olše červenohnědá. Měla jsem představu o nábytku korpus tmavý (jako podlaha) a dvířka v lesku tmavě červeném nebo bordó. Bojím se, že by místnost působila už moc tmavě. Nebylo by té bordó barvy už moc? Závěsy a kobereček mám v barvě teracota (viz foto). Pokud byste mi poradili i jinou barvu nábytku do obývacího pokoje, která by se hodila, byla bych ráda. Konferenční stolek mám zatím v javoru, ale samozřejmě bych pak pořídila nový. A druhý dotaz: malovali jsme dřív, než jsme měli nábytek a doplňky. Není potřeba zvolit na zdi jinou barvu? Žlutá, kterou máme v současné době, mi již nějak nesedí. Děkuji, Jitka.
Odpověď  

(Žádné přílohy mi bohužel nepřišly.) Co se týče daného provedení kuchyňské linky, podlahy a dekorací, ponechejte javorový konferenční stolek. Nábytkovou sestavu bych rovněž volila v desénu javoru. Některá dvířka by mohla být skleněná v alu rámečku, nebyla by tedy tak tmavá a těžká. Mohla byste volit sklo bílý lakobel, který je úplně neprůhledný. Pokud byste chtěla jít do laku, pak bych navázala na terakotu, kterou již v bytě máte, nebo bych použila její světlejší odstín. Stěny bych nechala bílé nebo ve světlé smetanové barvě. Výraznou barvu bych použila pouze na jednu vybranou stěnu, třeba právě za nábytkovou stěnu pro TV.

Dotaz   Dobrý den! Poradíte mi, jakou zvolit barvu kuchyně, obkladové plochy (nechci kachličky) a pracovní desky? Kuchyň bude mít půdorys ve tvaru U, poměrně malá, orientovaná na sever. V přiloženém souboru je návrh, ten mi ale přijde příliš neosobní a studený. Preferuji moderní design, děkuji.
Odpověď  

Přílohu bohužel nemám. Nicméně alternativy obkladaček jsou lamino deska, navázání kamenné pracovní desky i na obklad kuchyně nebo sklo. Také jsou možné různé kombinace.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně kuchyňské linky. Ta je horský javor, dlažba Defile-Rako (béžovobílá). Desku bych chtěla taky nějakou světlejší. Mým hlavním problémem je, jaký obklad (případně desku) použít mezi spodní a horní skřínky (plná dvířka, dvířka s nerozovým rámečkem). Mám zvolit sklo, kovolaminát nebo obklad...? Dokonce ani nevím, kde by byla možnost toto sehnat. Kuchyň je ve tvaru L, spojená s obývacím pokojem. Tam budou skřínky ve stejném dřevě - horský javor (možná s kombinací tmavším dřevem). Sedačka je tmavší hnědá. Děkuji moc za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pracovní desku jistě můžete volit béžovou. Je tu ale také možnost vybrat kovový vzhled, který bude korespondovat s rámečky horních skříněk. Obklad pak můžete volit ve větším formátu jemného smetanového či capuccino nádechu. Případně bych volila hladký jednotný skleněný obklad. Firma, která vám dělá kuchyňskou linku, je jistě schopná zajistit takový velkoformátový obklad. Můžete také zkusit obrátit se na šikovného sklenáře ve svém okolí.

Dotaz   Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych Vás požádala o radu ohledně dovybavení obývacího pokoje, včetně výběru materiálů, firmy a tipu na dekorační předměty. Popis prostoru: v novém RD mám kuchyň zařízenou od firmy Hanák - skleněná zelena -vysoký lesk, doplňky - aloxovaný hliník, pracovní deska je z přírodní žuly barvy šedočerné. Jídelní stůl od firmy Calligaris - modrozelené sklo a nohy hranaté kovové matné. Kuchyň je propojená z obývacím pokojem, kde se nachází kožená (červenohnědá) sedací souprava. Dále zde máme krbové těleso v moderním provedení - nerez, kámen a omítka (červenohnědá -možnost nové výmalby). Plovoucí podlaha - jasan. Moc děkuji a přeji pěkný víkend.
Odpověď  

Dobrý den. Doplňky nabízí spousta firem – ASA, Scheurich, Kahla, Guzzini a mnoho dalších. Ve vyhledávači na internetu najdete i speciální obchody pro tento sortiment. Dovybavení dle popisu vkusného interiéru nelze řešit písemnou formou.

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás ještě s jedním dotazem, tentokrát ohledně schodiště. Rádi bychom volili chromové (ale z části i dřevěné). Jde o to, že boční tyče nesmí být vodorovné, protože máme malé děti a ty by mohly pod poslední tyčí sklouznout dolů. Z toho důvodu bychom potřebovali boční tyče svislé. Bylo nám ale řečeno, že takhle se nerezové schodiště nevyrábí. Můžete mi prosím poradit? Celodřevěné schodiště nechceme, rádi bychom je nakombinovali. Děkuji, Urbanová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Záleží na přesném typu schodiště, ale firma JAP ale nabízí velkou škálu schodišť v kombinaci kov a dřevo a také se svislými tyčemi. Všechna schodiště ale musí být vždy rozměrově dimenzována tak, aby hlavička dítěte neprošla a to schodištěm nepropadlo. Zkuste se podívat na http://www.schody-jap.cz, kde naleznete různá kombinovaná řešení.

Dotaz   Dobrý den, chci Vás požádat o radu ohledně sladění barevnosti oken, podlahy, dveří a barev v obývacím pokoji spojeném s jídelnou a kuchyní. V obývacím pokoji máme novou televizní komodu a sedačku 3,2 ve třešní. Křeslo a taburetka jsou v béžové, stůl skleněný a nohy v třešni. Kuchyni zvažuji vanilkovou, korpusy třešňové, jídelní stůl s židlemi také třešeň. Nevím, jestli okna (i francouzská) také v třešni, podlahu bukovou a dveře také buk, aby to bylo sjednocené. Nebo mají být okna světlejší a dveře tmavší? Jaký typ dveří Sapeli? A jakou výmalbu v obývacím pokoji, jídelně a kuchyni? Obývací pokoj je obdélník spojený šikmo s jídelnou a kuchyní - také obdélník. Tam chceme hodně oken, i francouzských. Celá zeď bez oken je pouze v obývacím pokoji za televizí a na straně s krbem, tato strana se pak zešikmuje do průchodu do jídelny a kuchyně (3m široký a 4m dlouhý). Jaký máte názor na okna se mřížemi? Není to už pasé? Jaký odstín kuchyně byste doporučovala? Děkuji, s pozdravem Dana Lásková.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jsem zastáncem jednoduchého designu, proto doporučuji okna bez mřížek jak vnitřních, tak i bez většího členění oken. Odstín můžete ladit k nábytku, ale především k barvě fasády domu. (Odstín třešně by působil sladěně s interiérem.) Dveře volte opět v čistém designu např. Sapeli (Tenga, Note, Lotos), kde můžete kombinovat dveře s velkou prosklenou plochou (mléčné či čiré sklo). Odstín podlahy a dveří můžete volit světlejší, v buku. Plnou zeď za televizním stolkem vymalujte v odstínu bordó či čokoládová. Krb zvýrazněte také tímto odstínem. Zbylé stěny neutrální, v béžově či smetanové barvě. Na kuchyňskou linku bych vybrala korpus třešeň se smetanovými dvířky. Vanilkový odstín je velice častý a moderněji bude působit bílá či smetanová. V jídelně můžete také vymalovat jednu stěnu výraznějším odstínem.

Dotaz   V obývacím pokoji máme rekonstruovanou parketovou podlahu z dubu, dveře bytu jsou v buku, sedací souprava bude tmavá červená kůže (do fialova). Žádám Vás o radu, jakou barvu či dřevo volit na nábytek. Bude ho jen minimum (skříň pod TV a větší konferenční stolek). A jakou barvu vybrat na některou ze zdí?
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kombinace buku a dubu není nejvhodnější. Ale pokud je podlaha dostatečně světlá, či se její odstín blíží medovému nádechu, je kombinace možná. Nábytek bych tedy pak volila v dubu či kombinaci dub a bílá dvířka nebo sklo.

Dotaz   Dobrý den. Náš dotaz se týká hlavně kuchyně, kterou potřebujeme barevně doladit. Odstín dvířek jsme vybrali portofino alpaca (DC 4092-fa PROFORM), pracovní deska asi v odstínu hliník, indukční varná deska s nerez rámečkem, elektrická trouba černé sklo nebo nerez (ještě váháme) a nerezový teleskopický odsávač. Těsně vedle kuchyňské linky budou plné dveře (asi javor, CPL laminát) a k nim jsme zvolili dlažbu Solid Spectrum White (EGRES). Naproti lince je bílé plastové okno. Potřebujeme poradit, jaký materiál použít (na desku a obklad), jaký odstín máme dát za pracovní desku a jak vymalovat. Uvažovali jsme o mozaice Mix šedý 2,5x5 (prodává se v Siku). A ještě bychom potřebovali poradit s výběrem dlažby a výmalby do chodby. Chodba není moc prosvětlená. Jsou tam již vestavěné skříně v odstínu pařený buk a budou tam čtvery dveře (dvoje prosklené) asi v javorovém odstínu (viz přiložený nákres). Uvažovali jsme o dlažbě Solid Spectrum Brown(EGRES). Za odpověď děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že Vámi vybraná mozaika bude působit zajímavě v kombinaci s obkladem z Lacobelu. Mozaika může být za varnou deskou a digestoří a Lacobel na zbytku, případně je možné ještě jednou vhodně mozaiku zopakovat. Malbu do předsíně ke zvolené dlažbě doporučuji určitě světlou, např. světle okrovou.

Dotaz   Dobrý den přeji, jsme starší manželé a opravujeme rodinný domek, zatím jsme u přízemí. Chtěla bych to tam sladit dohromady, a tak Vás moc prosím o Vaše dobré rady. Obývák s kuchyní: okna východ - západ naproti sobě, vše ve zlatém dubu. V rohu obýváku bude krb, vložka jotul panorama, jednoduchá obezdívka, podlahové topení. Jaký typ sedačky máme zvolit? Je tam zeď 4,5m. Kuchyň jednoduchá do L. Hodí se dub natural, bříza nebo kombinace bílá káva s ořechem? (Bílou mně rozmluvili.) Spotřebiče jsou v nerezu. Hodí se k tomu světle šedá deska (imitace betonu)? Co byste doporučila mezi pracovní desku a skřínky? Také bych potřebovala poradit, jakou zvolit výmalbu a barvu plovoucí podlahy. Líbí se mi středně hnědá. Jakou barvu stolu a židlí? Pak navazuje dlouhá chodba s verandou asi 12m dlouhá, široká 1,4m. Hodí se tam světle šedé lapatto sandstoun, nebo okr? Máme dát všude stejnou? A poslední otázka: jakou barvu dveří a obložek zvolit od SAPELI? Hodí se prosklená Nora? Omlouvám se, že je toho hodně, jsem vděčná za každou radu. Přeji pěkný den a děkuji moc, Dana.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Do svého interiéru jistě můžete volit jednoduché odstíny (dub, šedá, smetanová) a výraznější doplňky. Kuchyňskou linku doporučuji v dubu, možná se smetanovými dvířky. Pracovní deska může být šedivá, či smetanová a obklad jednotný skleněný (šedivý či bílý Lacobel). Jídelní stůl kombinace dub a sklo. (Případně můžete volit jednoduchý bílý stůl s židlemi v kombinaci kovu a plastu.) Podlahu zvolte opět dubovou a dveře také. (Nora dveře od firmy SAPELI jsou tou nejjednodušší formou, lépe jistě vypadají dveře dýhované a modernějšího vzhledu - NOTE, LOTOS…) Výmalbu bych volila v jemných odstínech šedivé, smetanové. Sedací souprava poté může být výraznější - bordó, oranžová, či temná modrá. Co se dlažby týká, hezké bude světle šedé Lapato - jak v chodbě, tak i na verandě. (Je to dlažba mrazuvzdorná a tedy pro tento účel vhodná.) Vždy prosazuji, že méně je více.

Dotaz   Dobrý den, budeme rekonstruovat kuchyň v paneláku. Potřebuji tedy poradit, jakou zvolit barvu dvířek, aby byla kuchyň vzdušná a moderní. Chceme dát dlažbu do kuchyně a zároveň chodby (ta je dost úzká a dlouhá). Potřebujeme, aby ladila s gumou, která je v ostatních místnostech. Případně poraďte, jaké vybrat dveře. Posílám fotku podlahy, ve skutečnosti je trochu tmavší (do olše). Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňská dvířka můžete volit v čistém hladkém designu: bílá v kombinaci sklo a chrom. rámeček. Dlažbu bych volila v odstínu smetanovém, až do béžova. Je třeba použít nějakou hodně světlou, aby prostor byl opticky větší. Položení dlažby na chodbě bych doporučila na koso, aby se prostor opět opticky zvětšil. Dveře bych volila v odstínu olše a především s velkou částí prosklení, kterým bude do chodby proudit světlo.

Dotaz   Dobrý den, velice tápu ve výběru kuchyňské linky a proto si Vás dovoluji požádat o radu. Kuchyň je propojená s jídelnou a obývacím pokojem. Celá místnost (cca 60m2) je světlá (velké terasové posuvné dveře + osm eurooken barvy kaštan). Dveře jsme zvolili od SAPELI Tenga – ořech a podlahu laminátovou Parador cocobolo světlé v celé místnosti. Sedačka bude smetanová. V kuchyni bude americká lednice, na kterou budou navazovat skříňky. Prosím o radu, jakou barvu linky a umělého kamene (Technistone). Příp. jakou výmalbu - bude se hodit smetanová a čokoládová, nebude interiér příliš smutný? Preferovala jsem bílou linku, ale nejsem si vůbec jistá. Moc Vám děkuji a přeji příjemný den!
Odpověď  

Dobrý den přeji. Kuchyňskou linku můžete kombinovat v barvách, které jste již použila. Např. korpus ořech s dvířky bílými, či kombinace ořech a capuccino. Pracovní desku bych pak volila Crystal Cream Beige nebo Crystal Quartz White (Crystal Royal). Je třeba tu kombinaci dobře skloubit s barvami zvolené linky. Výmalbu můžete volit smetanovou a za sedací soupravou čokoládovou.

Dotaz   Hezký den, prosím o radu. Jaká barva na stěny se hodí do ložnice? Popis místnosti: podlaha bělený dub, nábytek přírodní dub masiv a mléčné sklo. Ložnice je na východ, má jedno velké okno. A jakou barvu byste doporučila do obýváku, který je spojen s kuchyní? Kuchyň směřuje na východ, okno a obývák na západ. Máme tři francouzská okna, podlaha ořech selské prkno, kuchyň cappuccino, sedačka do béžova. Děkuji moc za radu a přeji příjemný den.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Prostor ložnice můžete zvýraznit odstínem olivově zeleným, či méně obvyklým jemným levandulovým v kombinaci se smetanovou výmalbou. Obývací prostor se dá oživit jednou výraznou stěnou např. v odstínu bordó či cihlově červené. K Vaší barevné kombinaci je možné volit mnoho barev. V kombinaci se světle béžovými stěnami s doplňky v barvách výrazné stěny.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit s výběrem podlahy. Máme malý byt, který potřebujeme prosvětlit. Zvolili jsme bílou lesklou kuchyň, máme bílou koženou sedačku a pár kousků nábytku v bílé a tmavě hnědočerné barvě. Dveře budou jen jedny do ložnice - pravděpodobně skleněné (pískové sklo). Stěny budou bílé, béžové a chceme použít tapetu (béžová, světle hnědá - ornamenty). Líbí se nám podlaha javor, ale nevím, zda to nebude už moc světlé, zvlášť k té kuchyni. Co byste mi doporučili? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, nebál bych se javoru do kombinace, kterou jste popsala - myslím, že to máte hezky sladěno. Pro odvrácení případného "mdlého" vzhledu bych se zaměřil na zajímavé akcentující doplňky.

Dotaz   V kuchyni máme málo světla. Jak byste ji prosvětlil? Stěnou, podlahou? M.
Odpověď  

Dobrý den. Nabízí se samozřejmě možnost zesvětlení formou volby materiálu a jeho odstínu. Určitě zesvětluje sklo. Lacobel místo obkladu je velmi elegantní řešení. Volbou světlých případně pastelových odstínů (odrážející světlo) můžeme také dosáhnout kýženého efektu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych od Vás radu. Rekonstruujeme rodinný dům, hlavně schodiště, nové vnitřní dveře, koupelny a horní patro. V dolním patře již máme nově udělané podlahy, které jsou jasanové plovoucí (dřevěné). Kuchyně a nábytek v obývacím pokoji je spíše k třešni. Máme vybrané dveře Harmonie, typ model 30 a model 60 prosklené, satináto bílé sklo. Nevíme, jestli volit schodiště jasanové - bude odlehčené se stupnicemi. Jaké podlahy máme použít v chodbách, odkud povede toto dřevěné schodiště? Nebo by bylo lepší zvolit také schodiště mořené do třešně a podlahy jasanové? Jiná varianta by byla schodiště a podalhy světlejší a dveře třešeň. Děkuji a prosím o co nejkratší odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, zvolil bych tu variantu, ve které zmiňujete schodiště stejné jako dolní podlahu - tedy jasan. A stejnou bych udělal i podlahu nahoře. Dveře tím pádem v třešni.

Dotaz   Dobrý den, už rok bydlím v bytovém domě z 50. let, který jsem získala po své matce. Byt tvořila původně jen garsonka o rozloze 11,5m, předsíň 2m a koupelna 3m. V 80. letech si mamka odkoupila jeden pokoj o rozloze 19,8m z vedlejšího bytu. Letos jsme se s přítelem rozhodli tento byt zrekonstruovat, ale jakožto nezkušení narážíme na řadu problémů. Jako začátečníci jsme se rozhodli pro kuchyňskou linku z Ikey, ale po půl roce používání jsou i mě (162cm) a přítelovi (198cm) spodní skřínky nízké. Proto bych Vás chtěla požádat o návrh kuchyňské linky spolu s barovým pultem (ten je teď moc velký a zabírá spoustu místa). Tato kuchyňská linka musí být v pokoji o rozměru 11,5m2, protože jedině tam jsou rozvody vody. Tuto kuchyňskou linku bych si přála se všemi vymoženostmi dnešní doby (vestavěné spotřebiče, myčka), ale nevíme, jak to dispozičně vyřešit. Zároveň bychom tuto místnost využívali jako obývací pokoj s rozkládací pohovkou a škrabadlem pro dvě kočky od podlahy po strop. Tato místnost je velice světlá. Dále bychom chtěli vědět, jaké barvy a podlahu byste nám doporučili. S přítelem se nemůžeme shodnout. Já mám ráda dřevěné podlahy a zemité odstíny včetně zelené, béžové a přítel by radši laminátovou plovoucí podlahu v šedé či stříbrné, kvůli levné ceně. Ještě jsem se zapomněla zmínit, že v obou pokojích jsou křivé podlahy a položené parkety, které se ale nedají renovovat, protože jsou rozviklané a musely by se celé vytrhat a znovu položit. Ráda bych věděla, jaký na to máte názor. Pokoj číslo 2 (ten přikoupený) bychom také rádi zrenovovali a měl by sloužit jako pracovna pro nás oba (stůl pro dva), ale i jako ložnice s TV stolkem a TV. Protože to je největší pokoj, měly by zde být i úložné prostory, ale zároveň bychom chtěli zachovat vzdušnost. Zde se o žádné barvě nehádáme, jen jsme se shodli, že ne červenou, při které se špatně usíná. Předsíň má pouhé 2 metry - na třech zdech jsou umístěny dveře (vstupní, do koupelny a do kuchyně). Zde jsem se s přítelem shodla na dlažbě v barvě slonovinové a dvou červených zdech. Akorát nevíme, jak zde vyřešit odkládací plochu a barvu všech dveří, je zde umístěn i záchod pro mazlíčky. Letos na přelomu září a října se mají v bytovém domě vyměňovat odpady, proto jsme se rozhodli i pro rekonstrukci koupelny. Barvy jsme zvolili takto: šedivou, kosočtverečně danou na podlahu http://www.atlasconcorde.it/viewtile.do?serie_id=3717135426126542654&tile_id=-3187339778345837160 , a na zdi http://www.atlasconcorde.it/viewtile.do?serie_id=3717135426126542654&tile_id=3008716086220898690. Pokud možno, rádi bychom tam měli ještě "mozaiku": http://www.atlasconcorde.it/viewtile.do?serie_id=3717135426126542654&tile_id=1963633195784100263 . Chtěla jsem se zeptat, zda Vám to nepřipadá mdlé, popř. čím byste to oživil. Přítel si trvá na šedivé, já na smetanové. Dále bych se chtěla zeptat, zda místo koupelnového okénka do šachet mohu dát jen obyčejné odvětrávací okénko s "nějakou" odolnou síťkou, protože se v baráku vykytují nějací brouci a neradi bychom je přitáhli do bytu přes šachtu. V koupelně bychom měli pračku, která nyní stojí v předsíni, koupelnovou sestavu Behappy s vanou a umyvadlem nad ní od Ravaku a závěsnou toaletu. Také bychom chtěli uříznout rouru od digestoře z kuchyně, která se nehezky táhne přes koupelnu. Poslední dotaz se týká topení. V koupelně máme staré trubky, které mají přívod zdola a jdou podél naší koupelny do zdi. Takto to je asi propojené v celém baráku. Není problém umístit normální koupelnový žebřík místo tohoto topení? V příloze zasílám všechny potřebné fotografie pro představu. Nezděste se. Vím, že můj dotaz je vyčerpávající, ale bohužel zatím nemáme prostředky na to, abychom se chodili ptát do interiérových studií. Proto Vás touto cestou prosím o Vaše návrhy a připomínky, rady a postřehy ohledně tohoto bydlení. Ještě bych se chtěla zeptat, zda se dají udělat celoskleněné (pískové) dveře o šířce 70cm. Rádi bychom je dali do koupelny, protože tam není žádné okénko, které by pouštělo denní světlo, maximálně malé luxferové okýnko z chodby. Díky moc za pomoc, jsme dost bezradní. S pozdravem Katka Fárová.
Odpověď  

Dobrý den. Pokusím se odpovědět na Váš vyčerpávající dotaz. Samozřejmě by nejlepší bylo celý interiér nechat neprojektovat – odhalily by se veškeré souvislosti a případně komplikace. V konečném důsledku velmi často tato počáteční investice ušetři mnoho peněz později. Určitě byste zjistili, že jsou i jiné možnosti umístění (třeba kuchyňské linky). Podlahu bych volil dřevěnou. Lamino je náhražka a bojím se, že při volbě šedivého odstínu bude celek působit neútulně. Šedivá je moderní, ale musí se volit s rozvahou a brát v potaz kontext. Co se týče koupelny: snažil bych se volit teplé odstíny. Šedivá asi není úplně vhodná. Určitě bych nelepil dlažbu na koso. Okénko do světlíku bych zazdil novými pískovanými luxferamy a odvětrání bych řešil větráčkem do světlíku. Možnost napojení žebříku Vám pomůže vyřešit instalatér. Celoskleněné dveře jsou moc hezké. Jejich rozměr je libovolný, protože se řežou na míru. Sklo bude muset být kalené. Pro ušetření použijte místo satinata sklo čiré a polepte ho pískovací folií.

Dotaz   Dobrý den. Prosím Vás o radu, jaký jídelní stůl a židle zvolit v kuchyni k ořechové podlaze. Další vybavení: dveře Sapeli Note evropský javor s celými proužky, sklo Satinato bílé, kuchyňská linka v bílém lesku, okna bílá. Musíme mít v arkýři kulatý stůl. Nevím, zda má být také v ořechu. Židle zvolit bílé či bílý lesklý stůl s barevnými židlemi, nebo zcela jinak? (Můj muž nechce skleněný stůl.) Můj záměr byl trošku si pohrát s barvami a dle stolu či židlí bych pak volila obklad za kuchyní, u kterého také váhám. Které barvy se pro oživení hodí? Děkuji Vám, hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, zvolil bych první kombinaci - stůl ořech a bílé žídle. "Oživení" bych volil formou doplňků a dekorací.

Dotaz   Dobrý den. Jaký odstín barvy na zeď (popř. na kusový koberec, přehoz na sedačku, doplňky) v obývacím pokoji byste mi doporučili? Chci opticky sladit skříně, dveře v provedení olše a podlahy v buku. Podlaha je o odstín světlejší, sedačka béžová, doplňky bílé či sklo a květiny. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Zvolil bych si dvě barvy, které jsou „Vaše“ a jdou k sobě. Ty bych použil na doplňky a celý prostor doladil. V současnosti mi přijde interiér dosti mdlý.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s volbou barvy nábytku a jídelního stolu do propojeného prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje o celkovém rozměru 5 x 10 m. Kuchyň máme v provedení olše, podlaha je ze světle béžové dlažby, sedací souprava je kožená, světle béžová. Máme volit spíše kontrastní barvu wenge v kombinaci lak (bílá káva)/matné sklo, nebo podobnou barvu, např. třešeň v kombinaci s bílou/matné sklo? Děkuji, Marta.
Odpověď  

Dobrý den, Marto. Rozhodně nevolte podobnou dřevinu. Zkuste se podívat na lakované barevné provedení nábytku a uváděné sklo s nerezem. U barvy doporučuji jedlovou zeleň, nebo do tónu v tmavším odstínu hnědé. Pokud je Vám přece jen bližší dřevo, tak odstíny ořechu.

Dotaz   Prosila bych o radu ohledně barevného sladění kuchyně. Kuchyňská linka vypadá takto: horní skříňky + sloupy třešeň cherry, spodní skříňky jsou ve světlém jilmu, pracovní deska mramor latina. Vše máme od firmy Egger. Za skříňky bych ráda sklo (barevné?). Poraďte mi, prosím, s výběrem podlahy, barvou skla a barvou výmalby. Kuchyně je na sever, 4x3,5m. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jestliže máte nerezové a černé spotřebiče, volila bych sklo v antracitovém či světle šedém odstínu. Dlažbu doporučuji opět v této barvě, aby se mírně utlumily příjemné, teplé odstíny. Výmalbu bych volila ve smetanové až vanilkové.

Dotaz   Dobrý den, chci změnit barvy v obývacím pokoji. Stěny plánuji vymalovat béžově a za jednu sedací část bych chtěla namalovat bílé a hnědé květy. (Ty jsem našla na super stránkách www.wallpainting.sk.) Vybrala jsem si koberec v bordó barvě (melír). Polštářky a popř. květináče by se mi asi líbily v odstínu bordó spolu s jasně růžovou. Co vy na to? Nebo zvolit k sedačce jasně zelenou? Jaký vybrat nový konferenční stolek? Celý v barvě obývací stěny, nebo sklo v kombinaci s kovem? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den. Myslím, že kombinace, kterou navrhujete, bude moc hezká (zelenou bych nepoužíval). Stolek ze skla a kovu bude vhodnější pro svoji neutrálnost.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Naše kuchyň vypadá takto: korpus dřevotříska ořech, dvířka barva javoru, stěny meruňkové. Naproti kuchyni jsou dýhované dubové dveře na WC a do koupelny, na podlaze je lino v dekoru dřevo se suky (barva podobná dubu). Ptáme se, jaký stůl a židle umístit do této kuchyně? Zda sklo, masiv nebo lamino. Jaké barvy? Děkujeme.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych jídelní stůl masiv nebo dýha v ořechu či javoru.

Dotaz   Dobrý den, velmi se nám líbí nábytek v odstínu wenge v kombinaci např. s mléčným sklem. Děláme kompletní rekonstrukci malého bytu 2+kk a potřebujeme sladit podlahy, dveře a kuchyňskou linku, která je propojena s obývacím pokojem. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete volit světlou podlahu (javor, cocobollo světlé) a k tomu kuchyňskou linku s korpusem wenge, dvířky z mléčného skla a bílou či světle šedou pracovní deskou. Nábytek v obývacím pokoji doporučuji opět v kombinaci wenge a sklo (nebo bílý lak). Dominantní může být sedací souprava v odstínu bordó, cihlová, olivová. Alternativou by byla světlá smetanová sedačka s dominantními bordó doplňky.

Dotaz   Dobrý den! Mám dotaz ohledně malé kuchyně (3370 cm x 1950 cm). Jakou by měla mít barvu a jaká by měla být podlaha? Na jedné z delších stěn je velké okno 1500cm široké. Jaký volit nábytek a podlahy v obýváku? (Kuchyň je s obývákem spojená.) Všude máme dveře ořech. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych bílou kuchyňskou linku s pracovní deskou v ořechu. Na zem můžete dát buď světle šedou dlažbu, nebo podlahu jako v obývacím prostoru. Obklad doporučuji celoskleněný. V obývacím prostoru by mohla být podlaha ořech a nábytek v kombinaci bílý lak a ořech (dub), pro odlehčení by se dalo přidat sklo.

Dotaz   Dobrý den, přemýšlím nad obkladem mezi kuchyňskou linkou. Všimla jsem si, že doporučujete Lacobel, ale mám z něj trochu strach - jak se s ním pracuje? Dá se do něj (vlastně do skla?) vrtat a přidělávat různé kuchyňské věcičky? A dále - jak se samotné sklo připevňuje? Do nějaké lišty, nebo se lepí? Moc díky za info.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Lacobel je možné předchystat vyvrtáním otvorů, ale další vrtání již moc možné není. Lacobel se připevňuje buď lepením, nebo kotvením mezi spodní a horní část kuchyňské linky. Lepení je možné přímo na zeď nebo na desku, která se ukotví na zeď.

Dotaz   Dobrý den, chtěli bychom za kuchyňskou linku skleněný obklad Lacobel. Jakým způsobem se na stěnu upevňuje? Někdo říká, že se sklo nasadí do lišt a ty se připevní na stěnu nebo ze zadní strany na skříňky, jiní tvrdí, že se má přilepit na zeď silikonem. Tato možnost se mi nelíbí, protože bychom nemohli při malování měnit barvu stěny za sklem. Ráda bych radu od odborníka, jak skleněnou desku připevnit.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Lacobel je možné upevnit oběma způsoby, nejčastěji se ale upevňuje do lišt a poté na stěnu či ke skříňkám. Volte tuto variantu.

Dotaz   Dobrý deň, chela by som Vás poprosiť o radu, ako zariadiť náš nový podkrovný mezonetový byt. Jedná sa hlavne o miestnosť „kuchynský kút spojený s obývačkou“. Tato miestnosť je priestranná a svetlá (vid plánik), steny sú vymaľované na bielo ale nebránime sa nejakej zmene. Podlahy sú plávajúce vo farbe buk. Kuchyňu by sme si predstavovali modernú s hladkými líniami a s ostrovčekom uprostred. Jedna celá stena je od výšky 90 cm šikmá so 4 oknami ktoré dostatočne celú miestnosť presvetlia. Akú farebnosť by sme mali zvoliť? Aký nábytok by bol vhodný do obývačky? Chceli by sme aby celkový dojem pôsobil moderne(minimalisticky) ale funkčne a nie chladne. A ešte základný opis bytu. Kúpeľňa je mozaiková v jemných pastelových farbách, tam by sme chceli drevené poličky (farba) kombinované so zrkadlom a sklom. V celom byte sú plávajúce podlahy v odtieni buk. Z obývacieho priestoru vedie schodisko na poschodie kde je jedna miestnosť a šatník.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K bukové podlaze můžete volit nábytek ve světlém javoru (cocobolo světlé, ale také tmavé). Výmalbou prostor oživte: doporučuji bordó či olivovou na stěnu za sedací soupravou a také naproti oknu za schodištěm. Zbylé stěny by měly být smetanové (mohou se blížit až do odstínu cappucino). Kuchyňská linka může být v kombinaci cocobolo tmavé s bílými nebo javorovými dvířky. Sedací souprava cappucino s bordó doplňky.

<< zpět ( stránka 1 / 7 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře