Pragointerier

ostatní - strop

Dotaz   Dobrý den, jsme 5-tičlená rodina, máme 3 syny 22,18 a 6 let. Bydlíme ve 100 let starém bytě s výškou stropu 3,3 m a dvoukřídlými dveřmi 150 x 250 cm (v příloze). Pokoje jsou řazeny v řadě za sebou. Prosím o radu, jak upravit dispozici bytu s ohledem na zajištění co největšího soukromí pro syny. Děkuji Jaroslav Svoboda
Odpověď   Ke konstruktivní odpovědi jsou důležité bližší informace o půdorysných rozměrech a umístění oken. V zásadě ale při s.v. místnosti 3,3m můžete ložnicovou část umístnit mimo úroveň do v. min. 2,10m a prostor pod ní řešit dělícími příčkami nábytkovými.
Dotaz   Realizujeme dětem pokojík a zajímalo by mne, jakou nám doporučujete barvu stěn, když nábytek je kombinace bříza a oranžová, dle přílohy. Koberec modrý, stejně jako lehce světle modrý strop, kde budou ve tmě svítit hvězdičky a měsíc /plníme přání dcery/. Současně bych chtěla vědět, jak silné centrální osvětlení zvolit, pokud bude v místnosti 1x centrál a lampičky na přisvícení u postelí a psacího stolu. Místnost je velká 5x3,5m. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Doporučuji barvu stěn v odstínu světle smetanové. Osvětlení místnosti by mělo být 250-300luxů. Více informací Vám poskytnou výrobci svítidel s možností vypracování studie osvětlení celého interiéru.
Dotaz   Jednopatrový, 30 let starý dům má špatně odizolovaný balkón a zevnitř se na stropech tvoří plíseň. Protože je dům obehnán velkou zahradou, přijde mi balkón zbytečný a rád bych jej přestavěl na další obytnou místnost či zimní zahradu. Co byste doporučovala pro případ zimní zahrady? Celý prosklít, nebo boční strany vyzdít? Jaké systémy prosklení byste doporučila? Na balkón je v tuto chvíli přístup z chodby, která má malé dlaždice. Rozměr balkónu je 2x9 metrů a je umístěn na západní straně domu.
Odpověď  

Dobrý den, budu vycházet z předpokladu rekonstrukce celého domu. Na zimní zahradu bych doporučila dřevěnou konstrukci systému eurooken, a to s výměnou všech oken na RD v odstínu medovém. Na prosklení doporučuji čiré sklo s použitím např. venkovních dřevěných posuvných stínících panelů. Dobře by působilo vyzdění rohů a prostřední části delší strany cca 1,5 – 2m (výhled na všechny tři strany).

Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s žádosti o radu týkajicí se mého obývacího pokoje. Je o velikosti 4x4 m s okny na jižní stranu. Strop bych chtěl zanechat bílý, nábytek je v imitaci buku, jinak ješte nemám žádné vybavení. Nevím, jakou barvu použít na stěny, pokoj je malý, takže nechci použít tmavějších odstínů. Na druhou stranu celý den svítí do pokoje sluníčko, takže bych vyloučil světlou barvu. Rovněž bych chtěl položit plovoucí podlahu a u ní rovněž nevím, jaký použít odstín. Líbí se mi lehké a vzdušné závěsy. Zde také nevím, jakou barvu použít, ale jejich použití v mém pokoji není podmínkou. Děkuji moc za Vaši případnou radu. S pozdravem, Martin Rybnikář.
Odpověď   Dobrý den, k nábytku s imitací buk je vhodná podlaha firmy Fimlux, typ třívrstvé parkety HEVEA. Barevnost obytného prostoru doporučuji v teplých odstínech, např. oranžovohnědá s doplňkovou v odstínech "CAPUCCINO." Na zastínění můžete použít panelové závěsy š. 60cm, v nabídce IKEA.
Dotaz   Dobrý den. Můžu se zeptat na barvu stěn? Chci vymalovat ložnici meruňkovou barvou a chtěla bych použít i borduru, ale nevím jak. Vymalovat vše až ke stropu?Borduru dát také až ke stropu? Nebo nechat třeba 10 cm od stropu bílou plochu? Pokoj je menší a nerada bych ho ještě více zmenšila. Děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, volbou barevnosti stěn můžeme místnost opticky tvarovat. Pokud vytvoříte borduru cca 20cm pod stropem (PVC lišty, malba,…), tak místnost opticky snížíte. Strop a část zdi nad bordurou je lepší ladit do světlejšího odstínu jako zdi – jemnější přechod.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych nějakou barvou oživila koupelnu. Do výšky 2m máme bílé obklady s mramorováním, jinak bílé stěny i strop. Přemýšlela jsem o jedné, nebo dvou stěnách žlutých. V koupelně máme skříňky a poličky z bílého lamina. Mohla byste mi prosím poradit? Děkuji a přeji pěkný den.
Odpověď   Dobrý den, k bílým obkladům s mramorovou strukturou se mohou použít bordury v odstínech mramorování, eventuálně i nový obklad celé stěny ve stejném odstínu. Použít uni barvu bych nedoporučovala.
Dotaz   Dobrý den, chci se informovat, co by bylo nejlepší z hlediska účelnosti. V současné době mám v obývacím pokoji a kuchyni bílou dlažbu a uvažujeme, že do obývacího pokoje necháme položit plovoucí podlahu, protože dlažba je dosti nerovná. V kuchyni zachováme dlažbu, nebo je lepší plovoucí podlahu položit po celé ploše? Je to cca 32m. Děkuji za pomoc, Martin Ch.
Odpověď   Pro nejlepší zodpovězení dotazu je nutné vidět alespoň půdorys tohoto prostoru. V případě, že obě zmiňované části jsou propojené minimálně větším otvorem. Přikláním se z hlediska jednoduchosti v detailu a velikosti plochy vytvořit podlahu plovoucí. Z hlediska účelnosti je lepší v části kuchyně položit dlažbu (vyšší tvrdost, odolnost proti vodě, teplu) a to rektifikovanou - beze spár (lepší údržba).I v malých prostorech se dají dokonale zpracovat přechody podlah. V geometrických liniích (přímka, pravý úhel), tón v tónu, při přechodu v jednoduché křivce dlažba světlejší a opakovat stejný detail méně výrazný na stropě (malba, sádrokarton, obklad). Pro ucelený výraz je nutné brát v úvahu hmotu a tvar zařízení, malbu zdí, použitých svítidel, dveří.
Dotaz   Dobrý den, obývací pokoj máme propojený s kuchyní, barva oken je mahagon dřevěná borovice, strop v obývacím pokoji máme vyvýšený, z palubek a trámů v barvě ořechu. Koupili jsme dlažbu (imitace dřeva) barva je světle šedá, šedozelená. Mám pocit, že jsme nevolili dobře a teď si nevím rady s kombinacemi barev. Potřebuji poradit, jaká barva by se hodila na stěny a jakou mám zvoli barvu kuchyňské linky, v kuchyni bychom mohli popřípadě dlažbu volit ještě jinak barevnou. Děkuji Vám a přeji hezký den.
Odpověď   Dobrý den, z popisu bych v celém prostoru volila jeden typ a barvu podlahy. Ideální by byla možnost vzhlédnout stávající stav včetně již použitých prvků. Ořech a šedozelená ovšem "uni“ barva (jednobarevná bez textury) se dají lehce barevně kombinovat. Na kuchyň spodní skříňky použijte světlejší zemitý odstín dřeva (laminátu) např. bělený dub, na obklad můžete použít sklo lepené na omítku např. SMALT ESG v odstínu světle zelená a na předních frontech horních skříněk sklo Satinato zelené. Malba zdí světlá kouřová až smetanová. Výraznější zelenou můžeme použít na textilii sezení . Vše vychází ze stávajícího odstínu dlažby. Z popisu si bohužel neumím představit jaká zelená v šedivé je - jedlová, olivová? Hrášková by v kombinaci s ořechem byla problém.
Dotaz   Ddobrý den, paní architektko, prosím o radu. Velice se mi líbí kuchyň - kombinace slonová kost lak + ořech nebo wenge. Ale nejsem si jistá, kterou dřevinu zvolit a jakou podlahu k ní. Chtěla bych, aby vše působilo přece jenom trochu teple. Děkuji předem za odpověď. Edita
Odpověď   Dobrý den, právě k této kombinaci by byla nádherná podlaha Zebrano. Slonová kost a ořech evropský (wenge je už moc tmavé) pro zateplení můžete zvolit odstín červené a červenooranžové na čalounění nábytku a nebo na části zdi (zbylá část vč. stropu malba v odstínu slonová kost).
Dotaz   Dobrý den, můžete poradit, jestli je možné vymalovat místnost zelenou /olivovou/ barvou, když strop je bílý, sedačka bílá, podlaha laminát /borovice, ale tmavá/- světlo dopadá ze západní strany /přístup světla pouze z jedné strany/okno+balkónové dveře /vcelku...zbytek světlé dřevo...+ hodněkvětin/nekvetoucích-tzn. zelených/ žádný květ ....a nebo poradit kombinaci, jak by bylo možné tu olivovou použít...a zachovat kontrast sedačky. Místnost má 25,5m2/ podkrovní a strop se zhruba v polovině láme /je zkosený ...Díky
Odpověď   Dobrý den, použila bych olivovou na svislé zdi, světlejší odstín na strop šikmý a pak můžeme použít na strop rovný bílou malbu. Přechod bude pozvolný tón v tónu v kombinaci s neutrální bílou. Borovicová podlaha je výrazná v kombinaci s olivovou, ale velice pěkná. Opatrnost radím při použití dřevěného nábytku – neměl by mít příliš výraznou texturu.
Dotaz   Dobrý den, prosím o zodpovězení otázky - pro Vás ne ojedinělé:)) A to otázky sladění barev v interiéru rodinného domu. Kuchyň je spojena s obývacím pokojem. Uvažované barvy jsou: kuchyňská linka - olše nebo hrušeň v kombinaci s vanilkou, barva kuch. desky - světlý mramor, okna jsou bílá, parapety buk. Podlaha je uvažovaná -buk, dveře - olše nebo hrušeň. Sedací souprava má barvu pastelovou fialovou a kávovou. Barvy stěn: jedna stěna je sladěná se dedačkou, další nevíme... Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, k bukové podlaze a olšovým dveřím s kuch. linkou bych volila barevnost odstín „capuccino“, malba zdí bych volila sytější (zeď kratší)/světlejší zbylé zdi. Strop světlý a doplňkovou barvu čalouněné části sezení a bytové textilie spíše starorůžová v kombinaci s fialovou, fialověšedou, fialověrůžovou.
Dotaz   Prosím o radu, jaké barvy zvolit na stěny a strop obývacího pokoje situovaného jih-západ s okny jih-západ.Rozměry: jižní strana - 4,60m, západ - 6,70, výška místnosti je 2,65m. Podlaha je plovoucí - teakové dřevo, nábytek - černohnědě mořená dýha, jídelní stůl a židle bílý nátěr, sedací souprava - sytě červená kůže, umístěná na neosluněné straně pokoje. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, volila bych barevnou kombinaci v odstínu zemité hnědé na jedné z více exponovaných zdí sytější na méně světlejší. V kombinaci nejsvětlejší strop. Bílý odstín pak na svítidlech nebo na doplňcích na zdi . V případě, že interiér je jednoduchý a moderní, pak doporučuji malbu jemného bílého ornamentu na tmavší zdi
Dotaz   Dobrý den, prosila bych od Vás radu. Plánujeme malovat podkrovní byt, jsou zde okna přispůsobená tvaru pokroví-tmavé rámy, odlišný tvar-trochu působí ,že jsou místnosti tmavé. Chtěli bychom barevně malovat obývák, ložnici a dětský pokoj. Představovala bych si barvy nějaké veselé, teplé, aby i trochu místnosti zesvětlily a opticky zvětšily.Líbí se mi i nápad jedna strana světlá, druhá o nějaký odstín tmavší, nevím ale jestli se to dá použít do pokrovního bytu a na kterou stranu (zda pouze na rovnou či i na tu zkosenou)a kterou barvu vybrat. V obýváku bude sedačka oranžovo-meruňková a obývací stěna ze smrku. Měla bych ještě jeden dotaz zda nemáte či máte skušenosti s malířskou sadou painst-stick. Děkuji za odpověd a hezký den.
Odpověď   Dobrý den, chybí mi tady informace jaké jsou podlahy. Jinak pro prosvětlení podkrovních místností je vhodné vybírat barvy pastelové v odstínech teplých např. žluto oranžová, červenooranžová. S odstínem meruňkovým bych to moc nepřeháněla. Ideální je použít jeden odstín v místnosti , ale je možné zvolit malbu u šikmých stěn a stropu světlejší u rovných maličko sytější. Je tady taky možnost rámy oken opatřit nátěrem bílým nebo v neutrálním odstínu v případě , že okna jsou dřevěná. S malířskou sadou painst-stick nemám skušenosti.
Dotaz   Dobrý den, chci poradit. Máme kuchyň propojenou s obývákem obloukem (220 cm x 150cm) z itongu šířka 8 cm, nad obloukem se vytvořila prasklina, uvažuji o zrušení oblouku a nahrazení posuvnými skleněnými dveřmi. Prosím poraďte, jaký typ dveří by se hodil.
Odpověď   Dobrý den, jsou dvě běžně dostupné možnosti konstrukce – stavební pouzdro J.A:P. (v případě posuvu do zdi je nutné vybourat ještě 1x150cm) a nebo posuv naložený na otvor (doporučuji kotvení do stropu). Tady se může použít na dveřní křídlo sklo čiré nebo s ornamentem, např. z nabídky SAPELI. Další možností je rámová dřevěná konstrukce s výplní sklem, tzv. prosklená stěna (opět možné vybírat z nabídky SAPELI), která podpoří efekt optického propojení místností s částečným odstíněním hlukovým i pachovým.
Dotaz   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak vymalovat obývací pokoj spojený s kuchyní (viz. foto). Kuchyň je celá ve třešni, podlaha dub a dveře mám objednané od Sapeli: Bergamo-model 30 také v dubu s prosklením ametyst bronz. Ostaní nábytek zatím vybraný nemám. Líbí se mi podzimní a přírodní barvy. Uvažoval jsem dát na jednu stěnu (asi naproti oknům) sytější odstín cihlově červené nebo červeno-hnědé popřípadě podobnou barvu, jako má kuchyňská linka, ale nevím, jakou/jaké barvy dát na ostatní stěny (u dveří, za linkou, kolem oken a na protější stěnu kuchyně). Tu jednu sytější stěnu bych rád zachoval, ale uvítám i Váš názor, pokud byste mi jí rozmlouvala. Strop předpokládám zachovat bílý. Předem Vám velice děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den pane Koláři, ladění interiéru v podzimních barvách je velice efektní a příjemné. Sytější zadní stěna nám bude prostor opticky zkracovat. Volila bych jako doplňkovou barvu spíše oranžovohnědou sytější v kombinaci se zelenou olivovou. Takže na zdi proti oknům použít tento odstín, na dalších o dva stupně světlejší . Na sezení a zastínění oken olivově zelenou klidně i se vzorem jemný proužek béžová v kombinaci s listovým vzorem. Tuto béžovou, ale světlou pak na strop – odraz syté barvy bude jemnější. Bílá by byla hodně výrazná. Doplňky nábytku v třešni nebo klidně i červeno hnědé proutí (mají v KIKA) na svítidle.
Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakou podlahu a barvu stěn byste volila do novostavby. Jde o kuchyň spojenou s jídelnou a obývákem celkem 45 m2. Kuchyň bude bílá leská fólie, strop a okna jsou přírodní smrk, dveře budou z jasanu. Orientace místnosti na jihozápad. Nejvíce by se nám líbila podlaha zebrano nebo proužky např. merbau. Předem moc děkuji za odpoveď.
Odpověď   Dobrý den, u podlahy bych raději volila typ Kempas nebo Bambus tmavší vzhledem k barevnosti stropu, oken a dveří (smrk bude časem výrazně žlutý). Merbau je příliš tmavý hnědý a Zebrano taky i když k jasanovým dveřím by se dal použít. Nikoli však k smrkovému stropu. Podlaha by měla být výraznější - vyhnete se efektu, že na vás strop padá.
Dotaz   Dobrý den! Poraďte mi, prosím, s barvou stěn obývacího pokoje panelového bytu, který je zařízen replikami starého anglického nábytku v provedení tis. Obývací pokoj je dlouhý asi 7 metrů, klasická šíře dle panelů 3,45 metrů. Okna jsou nová, bílá, plastová, bez záclon a závěsů, s bílými žaluziemi. Děkuji. Hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, k tomuto nábytku je stylově vhodné použít sytější malbu (oranžovohnědá, terakota s použitím fabionů u stropu nebo ve výšce 1,2m). Tyto mohou být z tvrzeného polystyrénu. Okna byste měla spíše potlačit, např. jednoduchou záclonou a dvojitým závěsem z těžší textilie s jemným vzorem. Spíše použijte teplé tlumené odstíny. Pro potlačení dojmu dlouhého pokoje je možné stěnu členit pomocí štuků nebo i fabiónů na symetrické čtverce – obdélníky se sytější malbou uvnitř.

Dotaz   Dobrý den, posílám vám fotky kuchyně s obývákem. Jakou barvu byste nám doporučila? Popřípadě i dvě? A co dát na stěnu za televizi? Ty černé krabice na dvd chceme dát pryč, nehodí se nám to tam. Děkuji za odpověď a za radu.
Odpověď   Dobrý den, podle již dané barevnosti bych volila teplé odstíny z obkladu kuchyňské linky. Jemná a pěkná by byla pastelově žlutá (nebo slonová kost). Za TV bych volila o tón sytější s antracitovou strukturální malbou, například zjednodušená imitace popínavých rostlin do výšky cca 1,2m. Doporučuji také odstranit samostatné různě rozmístněné prvky na zdech, například police v kuchyni, a sjednotit kompozici na jedno místo v tomto případě nad sezení v obývací části. To samé ozelenění prostoru na 1 maximálně 2 místa a sjednotit obaly. Mohou to být například kované nádoby v odstínu antracitu. Další varianta je poněkud tvrdší světle šedivá na zdech, za TV středně šedivá a doplňky pastelově žlutá včetně zastínění oken. Kovové tyče ukotvené do stropu by byly vhodnější.Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu při zařizování interiéru novostavby RD - bungalov. Jedná se mi hlavně o doporučení barvy dveří, popřípadě podlah. Předsíň, vstupní dveře plastové, zlatý dub, výplň perito, celkem 7 dveří. 1. garáž, šatna, WC, koupelna - Sapeli Tenga - ořech evropský nebo americký, 2. 2x dětský pokoj - Sapeli Harmonie model 40, obývací pokoj - Sapeli Harmonie model 40 s bočním fixem - ořech americký, nebo evropský. Podlaha zádveří- dlažba Defilé středně hnědá, zbytek předsíně Defilé bílá 30 x 60 cm. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně - otevřený prostor 52 m2, 2 x francouzská okna bílá ( prosím o doporučení stínícího materiálu - typ + barvu ) podlaha Delilé bílá 30 x 60 cm? S kombinací Defilé tmavě hnědá po obvodu ve tvaru L ( pouze 2 strany 5,3 m a 10.8 m )? Kuchyně s ostrůvkem - lamino buk tabaco, bílé lakované vrchní skříně - zástěna buk tabaco, pracovní deska bíla - corian. Nejsem si jistá volbou barvy dveří a podlah, prosím o Vaši odbornou radu. Je možné osobní setkání? Vůbec si netroufám na výběr barev stěn ( předsíň bych proteplila meruňkovou, jídelní kout - netuším, nemám jasno ani ve výběru jídelního stolu a židlí (snad kombinace ořechu se sklem), prostor v kuchyni - bílá barva stěny . Barva v obývacím pokoji? Krb bude částečně obložen hnědou dlažbou Defilé. Sedačku chceme světle béžovou eko kůži 3+2+2 na kovových nožkách, koberec? Velice děkuji za Vaši pomoc a rady.
Odpověď   Dobrý den, podle popisu jste barevnost tohoto prostoru volila v zemitých odstínech. Podlaha by postupně gradovala středně hnědý odstín v kombinaci s mléčnou v předsíni a zádveří by ve větším prostoru obytném přecházel do kombinace sytější hnědé a mléčné s bordurou spíše kubického a symetrického tvaru, třeba obdélník. Odstín středně hnědé na podlaze se nám opakuje na kuchyni - buk tabaco. Volba odstínu sytější hnědé - ořech bude na dveřích zvýrazňovat prostor. Volila bych spíše jeden typ dveří, a to typ Tenga model 10 a 40 s horizontální orientací textury. Malba zdí mléčná až světle béžová s kombinací červené až červenorůžové. Zastínění oken japonské žaluzie š. 60 cm, třeba i s výrazným ornamentem, nebo látka Organza kotvení do stropu. V příloze vám uvádím barevnost interiéru a přikládám podobný interiér s použitím doplňkové barvy oranžové.

Dotaz   Dobrý den, v RD máme v přízemí propojen obývací pokoj, jídelnu a kuchyň cca 60m2. Podlahu v jídelně a obývacím pokoji jsme chtěli stejnou i se schodišťovou chodbou (vstup do OP). Uvažovali jsme o světlé podlaze např. bělený dub nebo jasan, kuchyň v laku antracit s menším doplněním o žlutou citronovou, podlaha dlažba barva ? V jídelně jsme uvažovali o židlích v citronově žluté, v OP pohovku v melír antracit okna budou zřejmě v barvě laděné k podbití střechy střední dub (jde o tmavou barvu hnědo červenou). Prostor je poměrně dobře prosvětlen 3x okno 130x140cm, prosklení na terasu 360x 240cm s orientací na JZ, výška stropu 260cm. Světlou podlahu volíme i proto, aby mohla být tmavší pohovka pro lepší údržbu, s ohledem na děti. Otázka: Je pro takto velkou plochu (60m2 vhodná světlá podlaha, jaká pravidla platí o vztahu barvy oken, dveří, podlahy, schodiště, pokud vše bude dřevěné? Jakou barvu dlažby zvolit do antracitové kuchyně i s ohledem na údržbu?
Odpověď   Dobrý den, přikláním se spíše k volbě jednoho typu podlahy v provedení bělením např. dub nebo buk - na chodbě, v obytném prostoru a schodišti v případě, že chcete vše ve dřevě (nebo jeho imitaci). V kuchyni při volbě keramické dlažby by byl vhodný odstín středně šedivé. Příbuzný odstín k podlaze (např. typ Defile). Tím docílíme vyrovnané barevnosti a můžeme se zaměřit na malby zdí a doplňků v odstínu žluté citronové na kuchyni a židlích a jemnější žluté na zdech. V takto připraveném prostoru jsou nádherná velkoformátová umělecká díla více barevná v kombinaci s citronově žlutou a antracitovou až černou.

Dotaz   Dobrý den paní architektko, prosím o radu ohledně barevnosti interiéru. Zařizujeme nový obývací pokoj spojený s jídelnou. Podlaha je buk pařený, dveře buk, okna bílá, situováno na jihozápad - obývák navazuje na terasu. Bude vhodná bílá sedací souprava a doplňkové barvy v interiéru žlutá a zelenkavá? Malba je zatím bílá. Prosím ještě poradit jakou zvolit barvu nábytku a jidelního stolu. Moc Vám předem děkuji.
Odpověď   Dobrý den, zelená navozuje přátelskou a příjemnou atmosféru. Použila bych ji jako jednu ze základních barev, takže barevný model může být např. podlaha buk pařený dveře buk (jsou tónově světlejší), světlá lipová zeleň na zdi, sezení odstín přírodní vlny – režná, nábytek buk pařený včetně jídelního stolu a židlí, hladké jednoduché tvary třeba i v kombinaci se sklem Satinato (zelenkavá). Jako doplňková barva žlutá spíše krémová, na stropě sytější, doplňkové textilie, polštáře a umělecká díla, zastínění oken japonské posuvné žaluzie odstín režná. Další doplnění zelené kytky v kovových květináčích odstín kamenná šedivá na zdi a TV sestavě.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máte ve svém sortimentu skládací stropní schody délky cca 3,7m s požádrní odolností EW15DP3. Jaká je jejich cena? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, tento dotaz je spíše pro technickou pomoc firmy JAP.
Dotaz   Dobrý den paní architektko. Ráda bych Vás požádala o dvě rady, jak zkombinovat barvy nábytku a barevnosti stěn: 1. ložnice - podlaha dřevéná z jasanu /barva různorodá/ a dveře budou také z jasanu od firmy Sapeli typ Swing prosklený v barvě také jasanu /barva jednolitá/ 2. dětský pokoj - podlaha dřevěná z jasanu /barva různorodá/ a dveře /stejný typ výše uvedené/ barvy stěny jsou růžové, jakou byste nám zde poradila barvu nábytku a sedačky. Děkuji moc za radu.
Odpověď   Dobrý den, dětský pokoj spíše letní odstíny starorůžová a světlerůžová na stěnách a stropě, lůžko a nábytek bříza, v kombinaci se smaragdovou zelení na lůžku a pro zvýraznění doplňková barva čokoládově hnědá - umělecká díla, doplňky k pracovnímu stolu různé koše a krabice. Ložnice pak lněný až štěrkový béžový odstín na zdech, břízový nábytek (v případě vestavěných skříní přední fronty perforovaný bambus nebo sklo bílé (lakobel), temná kouřová modř potahů na lůžku a doplňková opět čokoládová hnědá. Pro oživení je možné použít živé zelené i kvetoucí rostliny.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s barvou stěn kuchyně - je to místnost 5x4 m, navíc s vysokými stropy a na podlaze jsou bílé dlaždice. Místnost působí velmi studeně. Kuchyňská linka bude v barvě buku. Moc prosím o brzkou radu, musím se do pátku rozhodnout. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, pokud je tento dotaz ještě aktuální, doporučuji malbu v teplých odstínech (žlutá nebo béžová) s tím, že strop bude o stupeň sytější než stěny. Důležité je taky sladit odstíny malby s obkladem kuchyně.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s barvou stěn kychyně - je to místnost 5x4 m, navíc s vysokými stropy a na podlaze jsou bílé dlaždice. Mistnost působí velmi studeně. Kuchyňská linka bude v barvě buku. Moc prosím o brzkou radu, musím se do pátku rozhodnout. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, omlouvám se, ale do pátku jsem nestihla váš dotaz zodpovědět. Doporučuji ke kombinaci buk a bílá - malby stěn v odstínech světle béžová na zdech v kombinaci s decentním proužkem pod stropem v nugátové hnědi. Zastínění oken v odstínu přírodní vlny a doplněním v nugátové hnědi. Sírově žlutá na jídelním servisu dodá prostoru elegantní vzhled.

Dotaz   Dobrý den, děkuji předem za Vaši radu. Potřebovala bych poradit s volbou barvy kuchyně a barvy ostatního nábytku v obývací kuchyni: - kuchyň je součástí obývacího pokoje, prostor je čtvrecový - kuchyň bude mít tvar pismene L - podlaha jsou dubové parkety (staré které se nově vybrousí a nalakují) - dveře bílé - kazetové (jednoduché rámečky) - okna bílá - špaletová - v pokoji budou starožitné hodiny v tmavém dřevě Nevim, jakou barvu kuchyne zvolit - zda svetle drevo jako je briza, nebo naopak neco tmavsiho - orech, apod. Děkuji moc za pomoc.
Odpověď   Dobrý den, kombinace prkenné dubové podlahy se špaletovými okny dává prostoru nádech městského interiéru meziválečného období. Je možné řešit dispozice v tomto duchu nebo tvarově zmodernizovat hmotu kuchyně. V druhém případě je možné volit kuchyň jednoduchou (výplň můžete pojmout stejně jako u dveří) v materiálu ořech eventuelně exotickou dýhu v zemitých odstínech s horizontální orientací jenom na spodní části kuchyně. Neznám velikost místnosti, ale pokud je menších rozměrů, je vhodnější volit spíše světlejší . Výjimečně by se sem hodil romantický styl jednoduchý dvoubarevný – podlaha dub, malby stěn a stropů písková béžová, sněhová bílá kuchyň, dveře, okna, svítidla, čokoládová hnědá TV sestava, doplňky. Barevný akcent vytvoříme doplněním nugátové hnědé – sezení. Tvrdost kontrastu hnědé a bílé nám zjemňuje malba zdí - písková béžová.
Dotaz   Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu barevného provedení podkrovní místnosti. Na přiloženém půdorysu jsou uvedeny dvě místnosti - jedna ložnice, druhá - větší pokoj přes celý štít domu. Původně zde měl být dětský pokoj, při výběru střešních oken jsme zvolili žlutou zatemňující roletu. Bohužel, budeme potřebovat zde zřídit kuchyňku s obývacím pokojem. Uvažujeme, že vedle koupelny by byla kuchyňská linka do "U", tato kuchyňka by byla spojena s obývacím pokojem. Uvažuji, v jakých barvách zařídit kuchyňskou linku, podlahy, nábytek, barvy stěn, dveře (okno ve štítové straně bude světlý ořech, střešní okna jsou ze světlého dřeva se žlutými roletami - viz přiložený obrázek). Ráda bych zařídila pokoj jednoduše, ve světlých veselých barvách. Předem Vám velmi děkuji za Vaši radu.
Odpověď   Dobrý den, velkoryse působící prostor vytvoříme použitím teplých jarních tónů. Budu vycházet ze žluté. Stěny strop a eventuelně trámy bílá barva přírodní vlny, žlutá zastínění oken, doplňky jako jídelní servis, kytice květů, jemná šeď sezení (nutné upravit dispozici neházet všechno zařízení do rohů) – nebojte se posunutí do prostoru a vyvážení hmoty obou protistěn – pro pohodlný průchod stačí 80-90cm. Tato barva v kombinaci s béžovou na koberci, podlaha stejná jako okna středně medová, nábytek kusový středně hnědá, kuchyň spíše béžová. Doplňková barva zelenkavá sklo Satinato, ozelenění.

Dotaz   Dobrý den, budeme rekonstruovat koupelnu a wc. Jaké jsou vhodné dlaždice do menší koupelny, co se týká velikosti a matu či lesku a barevnosti? Jaký je rozdíl v údržbě? Koupelna a wc je zvlášť, obojí bez oken. Mockrát děkuji za radu.
Odpověď   Dobrý den, jsem ráda , že byl vznesen tento dotaz. Prošla jsem mnoha již zařízenými koupelnami a právě u malých se většina majitelů rozhodla „přeplácat“ tento prostor listelami a častým střídáním pruhů barevných obkladů, a nejhorší je snad použití tmavého pruhu pod stropem. Doporučuji opravdu s citem vybírat jak odstín tak sytost. Nejjednodušší je použít dva blízké odstíny střední na podlahu světlejší na obklad. Pro zvýraznění stěn je možné použít jemný prvek například proužek okvětních lístků kolem zrcadla nebo kolem klozetu. Orientace musí být horizontální a do opravdu malé koupelny je vhodný formát např. 20x40cm. U menších formátů je více spár a ty se časem zanesou, což je nepěkné. Ideální je obklad a dlažba rektifikovaná řezaná na míru a pokládaná beze spár. Co se týká lesku to je na zváženou pohmatem nic nezkazíte, ale tuto úpravu nabízí jenom zahraniční keramičky. U lesku je nutná častější a důkladnější údržba ovšem na druhé straně nám prostor opravdu prozáří a opticky zvětší.
Dotaz   Dobrý den moc prosím o radu. Chci si pořídit koženou sedací soupravu smetanovou viz příloha a jedná se mi o umístění. Ráda bych ji do rohu pod okno, ale nevím, zda by nebylo lepší umístění opačné na protější straně? Další problém mám s výmalbou. Líbí se mi hnědá barva na stěnu, ale za sedačkou mám cihlový oblouk a mám obavy, aby se to netlouklo. Může být taková kombinace? Konferenční stolek mám černý kovaný stejný s jídelním. Dopňky bych ladila hnědo bílé. Moc děkuji za vaši radu.
Odpověď   Dobrý den, dispozičně nejvýhodnější je umístění sedací soupravy na místo stávajícího jídelního stolu a jídelní stůl postavit blíže ke kuchyni vlevo kratší stranou ke zdi s oknem. Pod okno nízkou TV sestavu. K odstínům červená cihla v otvoru je spíše doplňková. Vhodná malba na zdi může být použitá hnědá spíše světlejší nugátová. Strop o 2 odstíny světlejší a tuto světlou malbu je potřebné opakovat i v kuchyni na zdech. Prostor je hodně propojený a kuchyň spíše rustikální se k této malbě bude hodit. Doplňky kované i na svítidlech jsou pro tuto kombinaci velmi zajímavé. Doplňková barva cihlová červená se může v detailu opakovat například na kusovém koberci, skleněné váze nebo krytu květináče.

Dotaz   Dobry den, momentálně zařizujeme domek a nevím si rady s kuchyní, která bude dohromady s obývacím pokojem a s jídelnou. Podlaha bude buková, stěnu v obývacím pokoji máme světlou (kombinace jasanu a bílé), sedačka je pastelově zelená. Můžete mi prosím poradit, jakou barvu kuchyně bych měla zvolit a jakou barvou bychom měli vymalovat? Předem děkuji za odpověd. Olina
Odpověď   Dobrý den, kuchyňská linka by měla být jednoduchá co do provedení tak i barevnosti. Můžete použít bukový dekor na spodních skříňkách a vestavěné lednici a troubě popřípadě potravinové skříni. Takto vytvoříme těžiště kuchyně. Pracovní deska například imitace beton a obklad sklo zelené. Horní skříňky pak sklo Satinato a hliníkové rámečky. Tímto určujeme doplňkovou barvu pastelovou zelenou i v kuchyni. Malba zdí a stropu může být v odstínu světlé béžové, smetanové bílé a zeď u sezení pak sytější zelená až olivová. Doplňky a kovové části středně šedá až antracit.

Dotaz   Dobrý den, chystáme se zařizovat nový byt malých rozměrů a potřebovali bychom od Vás poradit s malbou, barvou podlahy, kuchyňského koutu... Přikládám obrázek, jak bychom chtěli mít sestavený nábytek a kuchyni (hrubý nákres, jak by pokoj měl vypadat) Problémem je, že nevíme, jaké barvy použít, abychom malý pokoj opticky zvětšili, ale cítili se v něm útulně a ne chladně. Na druhém obrázku je sedačka, která v pokoji bude. Velice děkujeme za odpověď a nápady...
Odpověď  

Dobrý den, při zařizování malých multifunkčních pokojů je nutné některé prvky vymyslet s více funkcemi nebo zmenšit reálné normované rozměry nábytku. Uvedu příklad: jídelní stůl bych zařadila ke kuchyňské lince např. v nepravidelném oblouku o šířce minimálně 60cm – bude sloužit jako jídelní stůl i jako pomocná pracovní plocha pro kuchyň. Tím nebudeme rozbíjet prostor výškově (TV sestava a stávající jídelní stolek) . Při získání této plochy bych varnou desku a troubu posunula doleva. Získáte odkládací plochu na obou stranách a nehrozí pád vařící nádoby. Jídelní sezení může zasahovat do komunikační plochy v případě občasného použití max. 5x denně (tak by jste měla jíst). Barevně se nemusíme striktně držet světlých tónů. Uvedu Vám netradiční barevnost - středně šedivé stěny v kombinaci s růžovou (růžová barva floxu) až rubínová – sezení, podlaha smetanové marmoleum a na stropě světle šedivá. Růžová je barva léta a odstíny šedivé jsou neutrální. Tento interiér je vhodné doplnit o bílé dveře a světlou javorovou kuchyň, opět v kombinaci se šedivou . TV sestava javorová. Po vhodném nasvícení, např. skrytým za sedačkou v podlaze, je tento interiér ještě mnohem zajímavější večer(v čase, kdy se v něm člověk nejvíce zdržuje).
Jinak můžete volit klasickou variantu - podlaha a dveře buk, kuchyň buk a béžová (nebo slonová kost), nábytek bílá lesk, sedačka oranžová, stěny smetanové s použitím centrálního obrazu v odstínech teplých barev.

Dotaz   Dobrý den, potřeboval bych poradit s barvami v obývacím pokoji, který je spojený s kuchyňským koutem ve tvaru U. Linka je v barvách ořech a lesklá smetanová. V pokoji budou dvě kožené sedačky – jedna ve smetanové a druhá v tmavě hnědé. Podlaha v celém pokoji a kuchyňském koutu má třešňovou barvu, je výrazně strakatá (světlá x tmavá) - pokoj je velký a světlý. Můžu Vás požádat o radu, jakými barvami můžeme vymalovat a jaké použít barvy záclon? Mockrát děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, základní barevnost je daná – ořech. Výraznou podlahu, jakou uvádíte (doufám, že je spíše do odstínu ořechového), je vhodné doplnit jednoduchou uni barvou na zdech i zastínění oken. V této kombinaci bych doporučovala červenou – teplá paleta, olivově zelenou – studená paleta. Nebo jemnější interiér gradace smetanové do béžové – hnědé 3-4 stupně odstínů. Na zastínění světlá v kombinaci s tmavou hnědou např. IKEA japonské žaluzie, další gradace na stěnách od světlé na stropě až po sytější za světlou sedačkou.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám jídelnu laděnou do oranžova, oranžový koberec, jídelní stůl je skleněný a židle jsou čtyři oranžové a dvě zelenkavé, strop je světle žlutý a stěny jsou vymalovány tmavší žlutou. Jídelna bude propojená s kuchyní. Kuchyňská linka bude hrušeň světlá planá v kombinaci s olivou. Potřebuji poradit, jakou mám vybrat pracovní desku, chci i stejná záda, jako bude pracovní deska. Dále nevím, jakou barvu PVC a jak vymalovat kuchyň, aby to ladilo k jídelně. Předem moc děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, ze snímku je patrná barevnost červená cihlová světlá, židle oranžové a zdi žluté. K této již stávající barevnosti bych volila kuchyň spíše klidnější, tj. světle béžová na zdech a deska v odstínu šedá, imitace kovu nebo betonu. Dále stěny v jídelně by mohly být spíše světlejší a jemnější a odstín žluté když tak na zastínění oken. Toto by mělo sahat až k podlaze a může mít stávající červený odstín v kombinaci se žlutou a mléčnou záclonovinou. Schodiště prostor výrazně člení a závěsy taky. Jídelní stůl a malá sedačka pod schodištěm - to jsou prvky, které nám výškově poskakují a dojem z interiéru je pak chaotický. Doporučuji nahradit sedačku nízkým velkým taburetem „na válení“, prodloužit zastínění oken a zesvětlit zdi (nebo alespoň znovu opakovat barvu pod červeným závěsem). Ležení v odstínu oranžově žlutá.

Dotaz   Zdravím vás a prosím o radu s výběrem barvy stěn a šikminy do společného prostoru obývacího pokoje a kuchyně. Jde o nepříliš velkou podkrovní místnost s okny situovanými na sever a balkonovými dveřmi na severovýchod. Kuchyňská linka je v kombinaci vanilka-calvados, sedačka a křeslo jsou béžové, podlaha bříza, ale barevně něco mezi olší a bukem (lehce do růžova). Balkonové dveře calvados, ostatní dveře a zárubně jsou bílé. Strop je rovněž bílý. Rád bych volil teplejší odstíny, nechci ale prostor dále zmenšovat a barevně jej překombinovat. V příloze zasílám obrázky před realizací kuchyňské linky a po ní. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, děkuji za fotografie. Jsou pro moji představu důležité. Prostor je poměrně malý a calvados tmavý. Doporučuji doplnit barevnost v odstínu režné – přírodní vlny. Třeba v detailu na linku nebo tenký kruh na zeď za TV. Je možné podmalovat o tón sytější stěnu do v. podezdívky. Jinak spíše velice světlý odstín. Teplé odstíny barev spíše na koberci, ale jenom v detailu.

Dotaz   Dobrý den, do obývacího pokoje v kompletně zrekonstruovaném panelákovém bytě chceme koupit novou rohovou sedací soupravu a rádi bychom Vás poprosili o radu při výběru barvy sedačky. Popis místnosti: plovoucí podlaha olše, strop bílá, stěna na proti sedačce (hlavní stěna) světlá okrovo-žlutá, ostatní stěny téměř bílá (slonová kost), nábytek calvados, okno i balkónové dveře bílé, doplňky jsou většinou červeno-oranžové (květináče, svíčky). Z obýváku je zvětšený dveřní otvor přes kuchyň do předsíně, linka calvados, barva stěn sytě oranžová, strop bílá. Sedačka bude z jedné části pod oknem a bude z ní výhled do kuchyně a předsíně. Okno je bez záclon, jen uvažujeme o závěsech, o jejichž barvě také nemáme jasno. Děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den, k této barevné kombinaci bych doporučovala odstíny spíše neutrální. Teplých barev je tam poměrně dost. Další argument je hmotová velikost sezení. Odstíny spíše světlejší např. smetanová bílá, světle šedivá. K této barevnosti zastínění japonské žaluzie (např. IKEA) v kombinaci se závěsy ve světlých smetanových odstínech.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak materiálově a barevně sladit prostor ve tvaru obdélníka 7,5m x 4m. Bude zde obývák spojený s kuchyní, v obýváku dřevěné borovicové (plné) schodiště do patra. Styl klidný, domácký, spíše bych řekla "nemoderní", rozhodně žádný kov a sklo. Daná je již barva oken a vchodových dveří - zlatý dub - a jednoduchý kachlový sporák, na nějž bude navazovat kuchyň. Máme udělat v celém prostoru stejnou podlahu a nebo jinou v části kuchyně s jídelnou a jinou v obývací části? Velmi by se mi líbila dlažba Defile středně hnědá (bude podlahové topení). Kuchyně by mi nejvíc seděla VASA. Je možné kombinaci těchto materiálů a stylů použít? Jaké potom zvolit vnitřní dveře? Děkuji vám za radu.
Odpověď  

Dobrý den, prostor je řešený opravdu klasicky. Volbou borovice i kachlových kamen je vymezen styl klasický až selský. K borovicovému schodišti bych volila podlahu spíše v odstínech béžovohnědých. Defilé hnědá je poměrně dost zemitá barva. Dveře pak borovice nebo smrk. Okna zlatý dub jsou vhodná. Podlaha v celém prostoru stejná. Pak můžete probarvovat stěny výrazněji. Můžete použít taky profilované lišty - fabiony pod stropem a kované doplňky.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jakou mám zvolit barvu pro obývací pokoj (vyšší strop 3,6 m) a kuchyň (výška 2,4 m)? Obě místnosti jsou částečně spojeny asi 2,5 širokým otvorem. V obou místnostech je stejná plovoucí laminátová podlaha (tmavý dekor - makassar). Kuchyňská linka je bílá v kombinaci s tmavě červenou, vše ve vysokém lesku. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, k podlaze makassar, která je velice výrazná, a při výšce místnosti 3,6 m si můžeme dovolit sytější strop. Zajímavý detail je použití sádrokartonového stropu, odsazeného od zdí a odsvíceného. Tento pak může být v odstínech šedivých (imitace betonu) a zdi světle šedivé (doplňky antracit až černá). Další možnost je pohyb v odstínech béžových až pískových, opět na strop sytější. Nebo můžete vytvořit obrazec mezičtverec a uprostřed pověsit vzhledově zajímavé svítidlo. Červené odstíny bych v dalších detailech nedoporučovala .

Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit, jak opticky zvýšit prostor. Jedná se o kuchyň. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, optického zvýšení místnosti je možné docílit sytější malbou svislých stěn a světlejším stropem. Taky je možné použít malbu na strop, opticky se zmenšující směrem do středu čtverce nebo mezikruží. Vhodné nasvícení je taky důležité - většinou směrem nahoru do stropu, nejčastěji nástěnné.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jak vymalovat zdi vnitřního bazénu. Chtěla bych šedou barvu na tři stěny, na kterých jsou okna. Dveře a plnou zeď bych ráda jinou barvou, ale nevím v jakém odstínu. Kolem bazénu bude dřevo Bangerai, bazén je modrý. Ještě nejsem rozhodnutá, ale strop bude nejspíš bílý. Líbí se mi moderna a nechci velký kontrast, spíše něco decentního. Děkuji za radu
Odpověď  

Dobrý den, když budeme vycházet z barevnosti modrá - světle šedá, bude působit zajímavě odstín holubí modř (modrošedá) na plné zdi. Dřevo Bangkirai má teplý medový odstín – prostor bude zateplovat. Vhodné doplňky (např. lehátka) v provedení kov a dřevo. Důležitý je odstín modré v bazénu a volba odstínu šedé k němu. Měly by být ve stejném barevném ladění.

Dotaz   Prosím Vás o radu, jakou barvou vymalovat obývací pokoj a chodbu bytu 2+1 (rozloha 55 m2). Ložnici už mám v bílé. Kuchyň v meruňkovém odstínu. Obývací pokoj je k jihu, velikost 17m2 a výška stropu 2,40m. Nábytek je v barvě tmavého mahagonu, sedací souprava umělá kůže vanilkové barvy. Podlahu zatím nemám, ale představuji si světlý, jednobarevný (nejlépe bílý, krémový, vanilkový) koberec. Na trojdílné okno mám v úmyslu pověsit pouze záclony bez závěsů. Chodba je úzká (do L), se šesti dveřmi i zárubněmi do šesti pokojů v bílé barvě. Byt je přízemní, z poloviny podsklepen, proto uvažuji z důvodu zateplení, pocitu tepla, o kobercích. Moc děkuji za radu, Jana.
Odpověď  

Dobrý den, obývací pokoj není nikterak velký a jeho světlá výška 2,4m tento prostor ještě zmenšuje. K mahagonu (výrazný červeno hnědý odstín) je vhodná jemná barevnost, a to odstín světle hnědá až béžová. Na podlahu sytější, na zdi světlejší odstín smetanové. Vanilkové sezení je možné vhodně doplnit o světlejší a sytější odstíny této barvy, např. světlounce žlutá na zastínění oken a sytě žlutá na doplňky (stojací lampa…). Chodba může být barevně propojená s obývacím pokojem, a to odstínem vanilkové na zdech.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledne sladění interiérových dveří v RD. Máme přiznaný dřevený trámový strop z lepeného smrkového dřeva opatřený bezbarvou lazurou. Ten máme zhruba rok a za tu dobu příjemně zežloutl. Součástí interiéru je lehké schodiště s kovovými schodnicemi v matně stříbrné barvě. Schodištové stupně i podlaha budou lamino/dub. Stojíme před otázkou, z jakého dřeva zvolit dýhu na interiérové dveře. Laminátovou podlahu jsme vybrali tak, aby nepůsobil dub příliš rustikálně. Děkujeme za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, v této barevné a materiálové kombinaci je vhodné volit dveře ve stejném odstínu jako podlaha, tj. dub nebo u světlejší laminátové podlahy jasan. K dřevěnému stropu jsou krásné např. Sapeli dveře Swing http://www.sapeli.cz/index.asp?obsah=67&styl=0. Takto připravený základ můžete doplňovat malbou, ornamentem v detailu nebo zajímavým nábytkovým kusem.

Dotaz   Dobrý den, vážená paní architektko. Dovoluji si obrátit se na Vás s prosbou o pomoc při výběru dveří a podlahy do chodby v právě rekonstruovaném podkrovním bytě. Jedná se o poměrně úzkou chodbu, do které z přízemí vedou schody s podestou. Těmito schody je spojena obdobná chodba v přízemí, kde by měla být později stejná podlaha. Ráda bych Vás poprosila o doporučení odstínu dveří, plovoucí podlahy v chodbě a na schodech a typu dveří včetně provedení skel. Uvažujeme o dveřích s ¾ sklem (dveře šíře 80 cm do ložnice a dětského pokoje – tento bude ještě možná změněn na obývací pokoj s kuchyňským koutem). Jaká barva výmalby by byla do prostoru schodiště a chodby vhodná? Z balkonu povedou do chodby balkónové dveře s dřevěným rámem v barvě světlého ořechu (stejně budou provedena i okna v pokojích). Případně prosím o radu, zda je možné obdobně prosklené dveře zvolit i do koupelny (šíře 60 cm). Přikládám dispozici patra v podkroví, včetně fotografie ještě nedokončené chodby (pohled směrem do dětského pokoje). Předem Vám velmi děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vycházela bych z dané barevnosti oken a dispozice chodby. Ořech je nádherná dřevina. Podlaha může být v provedení zebrano a dveře z nabídky Sapeli, typ NOTE s ¾ v provedení dub se sklem bílé Satinato. Do koupelny prosklení nedoporučuji. Odstín malby zdí a stropu v chodbě - smetanová. Tento prostor je velmi úzký a stísněný.

Dotaz   Dobrý den, mám problém s výběrem podlahy do obývacího pokoje a chodeb. Plocha celkem 70m2, strop je přiznané dřevěné smrkové trámy + palubkový obklad, okna dřevěná ve velmi podobném odstínu. Na podlahu jsem velmi dlouho uvažoval o dřevu, v poslední době ale začínám uvažovat i o dlažbě v odstínu terakoty, přímo je dlažba na www.floorgres.it, odstín stontech red2.0. Není to do velké plochy obýváku příliš agresivní? Nebude to po pár letech člověka iritovat? Navíc mám trochu strach z možností vymalování a relativně velkém omezení při výběru nábytku. Ještě dodatek, dveře rovněž smrk masiv a linka v kuchyni březová dýha. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, sytou podlahu, kterou uvádíte, bych se obávala použít. Ale z jiného důvodu, než vy. Dřevěný strop je velice výrazný a opticky snižuje. Volbou syté podlahy docílíte opticky výrazného snížení prostoru. Vhodnější i vzhledem k materiálu kuchyně je odstín světlejší Stonbeige/red4.0. V tomto případě je možné řešit výraznější odstíny na zdech v teplých cihlových tónech. Nábytek pro vzdušný a lehký interiér bílý, pro probarvený sytější v odstínu smrku až dubu.

Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit barvu dveří v podkroví, když máme stropy obložené dřevem. Je možné zvolit barvu dveří třešeň? Je vhodné dřevem obložené stropy tónovat do tmavšího odstínu? Děkuji Paterová
Odpověď  

Dobrý den, nedoporučuji v podkroví u standardních RD řešit stropy tmavým odstínem - vytvoříte nepříjemnou krabici. Podlaha má být nejtmavší, dveře světlejší a strop nejsvětlejší. Pokud máte strop již daný a je sytější, zkuste ho vybělit. Třešeň je poměrně sytá. Jestli chcete zůstat v této barevnosti, volte hrušku nebo světlejší buk.
Tmavší odstíny jsou vhodné u velkých podkrovních prostor eventuelně u loftových nebo mezonetových bytech.

Dotaz   Dobrý den, moje maminka bydlí v domě a nyní ji dělali nová plastová okna. Musí teď vymalovat a ráda by nějakou sytou barvu na jedné straně stěny.Neví, jestli to nebude moc tmavé. Okna jsou bílá, strop je okrasný - polystyrenové desky tmavý dub, nábytek olše, koberec béžovožíhaný. Prosím o radu. Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, je to nešťastná kombinace. Tmavý strop a tmavý koberec snižují světlou výšku místnosti. Tmavý dub a olše je odstínově mimo sebe. Doporučovala bych vyměnit koberec za světlejší odstín, třeba béžovou a pak podbarvit stěnu. Vhodné je vybírat v hnědých odstínech, stejně jako strop nebo k nábytku olše, v odstínech oranžově červených na jednu stěnu. Další by měly být světlé smetanové. Vysoká nábytková sestava z olše by měla stát proti syté stěně. V případě, že je možné ošetřit – světlý nátěr a nebo zrušit tmavý strop je možné tuto místnost velice výrazně změnit k lepšímu.

Dotaz   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak barevně sladit místnost, která je rozdělena neplnou příčkou na dvě části, první jako malá odpočívárna, druha jako pracovna (více viz. přiložený obrázek). V první části je rýhovaná interiérová fasádní omítka natřená primalexem oranžovým jemným odstínem S0530-Y30R, zadní část (pracovna) je natřena primalexem žlutým světlým odstínem S0540-Y. Strop je u obou častí bílí. A teď vlastní dotaz, jakým odstínem natřít oddělovací příčku, aby vynikla vůči oběma barvám? Já uvažuji o jemném odstínu červeně. Mnohokrát děkuji za radu, jakou barvu a odstín použít s přihlédnutím na již použité barvy.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych vycházela z barev již použitých tak, aby pracovna byla sladěná a pocitově příjemná. Tuto dělící příčku bych doporučovala v odstínu oranžově hnědá a stropy doplnit o velmi světlý odstín žluté. Pak je možné kombinovat podlahu a nábytek s tím, že základní barevnost bude již dána stěnami. To znamená nábytek a případné lehátko v jednoduchém provedení, spíše tvarově zajímavé než barevné.

Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit s atypickým prostorem kuchyňského koutu spojeného s obývacím pokojem. Jakou barvu zvolit, aby místnost byla vzdušná a veselá? Jakou kuchyňskou linku a jak nejlépe vyřešit skosené stropy.... Pro přehled zasílám obrázky a předem děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, podle fotografií je tento prostor poměrně malý. Skosené části je vhodnější kombinovat v nejsvětlejším zvoleném odstínu. Při volbě světlé kouřové hnědé je možné stěny se skosením volit nejsytější (v středním pásmu) svislé delší stěny světlejší a šikmé stropy nejsvětlejší. Pro doplnění a oživení interiéru můžete vybírat ze strukturovaných tapet nebo výrazných odstínu nátěrů, např. pomerančová nebo fialově růžová na části zdi u vstupních dveří. Nebo je možné použít efektní malbu na části podezdívky, která bude nepravidelně vybíhat na zešikmené stropy např. v podobě přírodního motivu, nebo jenom různě široké proužky.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit se zařízením místnosti - kuchyň, jídelna, obývací pokoj + ložnice vjednom! Koupili jsme byt v novostavbě 2+kk, ale jedna místnost bude určena jako dětský pokoj, proto potřebujeme vyřešit spaní "nás dospělých". Obytná místnost má rozlohu 28 m2. Postavit patro není technicky možné (nízké stropy), rozkládací gauč se mi zdá nepraktický z důvodu neustálého rozkládání a skládání, napadlo mě, jestli by nešlo prostě použít postel místo pohovky, jenže to zas asi není ideální řešení vzhledem k návštěvám... zkrátka bych se chtěla zeptat, jestli neexistuje ještě nějaká jiná možnost, nějaká "vychytávka", jak by se dalo spaní vyřešit. Někde jsem slyšela ještě o možnosti vyvýšeného stupínku v místnosti, pod kterým jsou vysouvací postele, ale nevím, jak moc je tahle možnost nákladná.. Díky za odpověď. Eva Alblová
Odpověď  

Dobrý den, ano, možnost výsuvného lůžka je nejschůdnější s ohledem na kvalitu spací plochy.Tato varianta musí být řešená atypem. V případě zachování plochy lůžka je možné nad ním vytvořit plochu konferenčního sezení, taky atyp, s využitím zadní částí jako odkládacího stolku. Další možností je výklopné dvojlůžko, tzv. skříň s lůžkem. V multifunkčních malých prostorech je vždy důležité navrhnout nábytek na míru tak, aby zajistil snadnou obsluhu, plnil více funkcí najednou a prostor příliš nevyplňoval.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko, dovoluji si obrátit se na Vás se svojí prosbou o radu k volbě barevného ladění podkrovního bytu. Kuchyň bychom chtěli v odstínu javor s pracovní deskou buk, příp. ořech. Ráda bych Vás poprosila o radu, zda je vhodné do obývacího pokoje, spojeného s touto kuchyní (štítový pokoj s dvěmi protilehlými šikminami a jedním klasickým štítovým oknem v odstínu světlý ořech), zvolit nábytek také v javoru a doplňky například v červené, případně žluté barvě. Je vhodné použít javor i na dveře s 3/3 prosklením a mléčným sklem? Další místností je ložnice - můžeme i zde zvolit nábytek v odstínu javoru? Přikládám návrh kuchyňské linky. Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, kuchyňskou linku bych doporučovala volit v kombinaci javor – ořech. Pracovní deska spíše jednobarevná, např. šedivá imitace kovu. Podlaha javor v kombinaci s nábytkem ořech. Doplnění barevnosti zdí v odstínu velbloudí srsti tón v tónu syté světlé podezdívky šikmé a rovné částí stropu. Červená jako doplňková barva může být použita i např. na obkladu kuchyňské linky. Podlaha a dveře ve stejném materiálovém provedení.

Dotaz   Dobrý den, řeším svoji kuchyni, kterou jsem nechala vyrobit z masivu-třešeň, pracovní deska je v barvě javoru. Obklad jsem zvolila z belgických cihel, barva orchidea. Na podlaze jsou světlejší dubové parkety. Vymalováno je v barvě smetanová meruňková, vysoký klenutý strop temnější odstín – okr. Nevím, jestli se to hodí. Místnost není příliš světlá, je v přízemí. Potřebuji doladit pěkný velký stůl s židlemi, který by se hodil a nebyl fádní. Kuchyně propojena dvěma průchody a dvěma velkými průhledy s obývací místností s TV a knihami (v nábytku IKEA-antik). Poradíte, jaký zvolit stůl a židle? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, stávající kombinace třešeň, javor, dub, odstín antik IKEA a doplňkové barvy je možné doplnit o hmotu jídelní sestavy, spíše uklidňující. Doporučuji volit stůl a židle v provedení javor. Na dubové podlaze bude sestava působit světleji a pocitově lehčeji. Třešeň je poměrně výrazná a malby zdí bych spíše volila v této odstínové kategorii, tj. červenohnědá oranžovohnědá.

Dotaz   Čeká nás rekonstrukce obýváku. Máme tam světlým smrkovým dřevem obložený strop a jeden svislý černý trám, velké 3-dílné okno. Byt je v prvním patře, rozměry cca 5x5m. Jaký nábytek, podlahu a sedačku (materiál, barvy) byste nám doporučila?
Odpověď  

Dobrý den, v případě, že je možné ještě něco podniknout se stropem, doporučuji alespoň přimoření na odstín buku. Pak podlahu světlejší jednobarevnou, ne dřevěnou, např. ve smetanovém odstínu. Prostor tak bude odlehčený. V této kombinaci je možné volit další barevnost - nábytek buk až třešeň a doplňkové barvy šedá až antracit (např. čalounění). V případě zachování smrkového stropu: podlaha dub a nábytek jednobarevný, buď v odstínech smetanová až béžová, nebo šedá.

Dotaz   Dobrý den, upravuji garsonku. Obývací číst s kuchyní je do "L". Podlaha je laminátová - třešeň, typ selský. Stěny světlá meruňka s bílým stropem a výklenky (okno + radiator). Stále se nemůžeme dohodnout, jakou barevnou kombinaci kuchyňské linky (má tvar do "U"). Pracovka sahá až pod okno (vpravo), slouží zároveň jako stoleček. Obklad, malba, kuchyň s původní linkou viz. fotky. Prosím o radu. Mockrát děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, kuchyň bych volila světlejší, než je podlaha - tj. buk nebo hruška. Zajímavá by v tomto prostoru byla kombinace korpus buk a dvířka oranžová, např. http://www.hanak-nabytek.cz/home_cs/?acc=produkt_compact_oranzova_alias.

Dotaz   Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Chceme koupit plovoucí podlahu do rodinného baráčku. Chceme ji dát do chodby, která je asi největší místností v domě, má rozměry 309 a 430m a je tam výklenek do obýváku a koupelny. Strop je světle dřevěný z palubek, bílá tapeta s nenápadným vzorem, ale přesto je chodba tmavá. Chtěla bych poradit, jakou barvu plovoucí podlahy, a také, jakou barvu tapety. Líbí se mi třeba růžovočervená barva ale nevím, jestli by se hodila k podlaze a stropu. Navíc by bylo dobré, aby místnost prosvětlila. Také nevím, jakou barvu nových dveří zvolit. Ve všech místnostech jsou dřevené stropy. Také nevím, jaké prahy či lišty dát k té plovoucí podlaze. Máme staré dřevěné prahy, které by se k nové podlaze nehodily. Jinak ve všech ostatních místnostech máme koberce. Moc děkuji, Pilzová.
Odpověď  

Dobrý den, dřevěné stropy prostor vždy ztmavují a opticky snižují. K odstínu palubek na stropě (předpokládám smrkových) je vhodná světlá podlaha, např. javor a v tomto provedení bych volila i dveře, např. SAPELI, typ SWING. Tapetu je možné probarvit na kratších zdech o tón sytější, na delších světlejší, např. fialovorůžový pastelový akční odstín. Prahy by se měly vyměnit za nové k podlaze, a nebo použít jenom přechodové lišty (v případě, že nemáte výrazné výškové rozdíly podlah). Z výběru typových lišt k plovoucím podlahám můžete v detailu prahy zrušit v případě, že podlaha přechází do další místnosti.

Dotaz   Dobrý den, chci rekonstruovat podkrovní ložnici. Zešikmený strop a část stěny je obložen palubkami z borového dřeva, takže je celkem tmavý. Potřebuji poradit, jaký použít odstín materiálu. Budu pořizovat plovoucí podlahu (mohla by být třešeň?) a vestavěnou skříň, kupovat novou postel a dveře. Je lepší použít převážně masivní dřevo, nebo je možná i jiná kombinace materiálů? Ložnice je velká pouze 12 m2. Děkuji a hezký den.
Odpověď  

Dobrý den, k dřevěnému borovému pobití doporučuji volit spíše jednobarevnou podlahu, např. plovoucí podlahu v pásech. Tato může být světlá, např. béžová nebo i šedivá v kombinaci s kovaným lůžkem. Nábytek je možné pořídit v dřevěném provedení, a to např. borovice. Takto vytvoříte odlehčený prostor, ve kterém nebudou dominantní různé druhy dřeva, ale spíše barevně sladěná kompozice.

Dotaz   Budu mít kuchyni Wenge v podkrovním pokoji 22m2. Pokoj je situován na jih a je dobře prosvětlen. Volím dlažbu Rako geo pískový odstín, totéž bude na obložení. Pracovní deska a korpus bude v bílé barvě. Též strop a zkosenou chci ponechat v bílé. Můžete mi poradit, jakou barvu použít na ostatní stěny? (Uvažuji o světle pastelové zelené, ale z vzorníku se mi spatně vybírá.) Můžete mi poradit označení odstínu? Přikládám model kuchyně.
Odpověď  

Dobrý den, pro probarvení je možné použít studený odstín, třeba zelenou. Tato by měla vycházet z odstínu zelené použité na skle. V případě, že toto je typ Satinato, můžete vybrat JUB 2423. Další možností barevnosti je použít sytější odstín dlažby, např. JUB 1093. Dodavatelů interiérových barev je více, uvádím jednoho, JUB.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jaké barvy lina zvolit na podlahy v dětském zařízení - denní místnosti, ložnice. Jaké barvy použít na vymalování a jaké barvy emailových nátěrů? Jedná se o větší prostory, vyšší stropy. Děkuji¨.
Odpověď  

Dobrý den, prostory pro pobyt dětí - dětské pokoje a ložnice se odstínově ladí do živých světlých, spíše jarních tónu. Je možné použít PVC, např. buk, malby ledová modrá nebo olivová zelená v kombinaci s jarní oranžovou a žlutou, stropy světle béžové. Nátěry by měly být omyvatelné, tyto je možné ladit do odstínu smetanová až vanilková. Pro bližší návrh je nutné prostory vidět. Pro denní pobyt dětí je vhodné použít i malby s dětskými motivy, nejlépe z pohádek, např. Krteček, Kniha džunglí,….

Dotaz   Koupili jsme si nový nábytek v barvě ořechu. Je to pouze nízká sestava dvou skříněk a televizního stolku. Na protější delší straně místnosti budeme mít pohovku a křesla - také jsou v podobném odstínu. Koberec jsme koupili světle béžový. Přemýšlíme, jak bychom měli vymalovat - chtěli bychom něco zajímavého. Zatím jsme vymysleli sytě oranžovou stěnu za televizí a ostatní stěny velmi světle hnědé. Vynikne nábytek v barvě ořechu na oranžové stěně? Neměli bychom raději zvolit jinou sytou barvu? Také by nás zajímalo, jestli je lepší ostatní stěny udělat ve světlém odstínu úplně jiné barvy, nebo je lepší světlý odstín stejné barvy. Jsme poměrně konzervativní. Děkujeme za radu.
Odpověď   Doporučuji malbu jedné stěny v sytém teplém odstínu a zbylé stěny v odstínu světlém odvozeném k použitému koberci. Taky je možné stěnu za TV vytvořit jako výtvarný doplněk interiéru buď strukturovanou tapetou, strukturovanou omítkou, malbou na omítku nebo použitím plastických prvků jako jsou např. bambusové tyče od podlahy ke stropu.
Dotaz   Dobrý den, plánujeme novou kuchyňskou linku (v novostavbě, kuchyň bude umístěna v kuchyňském koutu v obývacím pokoji - tvar celé místnosti je obdélník, žádný výklenek). Kuchyň bude mít tvaru do U (190 x 255 x 210). Nemůžeme se s manželem domluvit, zda-li na kuchyň umístit světelnou rampu (buď po celém obvodu nebo pouze na stranu, kde bude barový pult nebo vůbec). Bojím se, aby pak kuchyň nebyla příliš uzavřená. Předem děkuji za vaši radu.
Odpověď  

Dobrý den, máte správný dojem. Rampou spuštěnou ze stropu opticky oddělíte prostor kuchyně a obývací části. Vhodnější je použít osvětlení přisazené ke stropu a ponechat rameno kuchyně pod ním ve v. kuchyňské linky. Zajímavým řešením je taky rozdělit na poloviny spodní část s tím, že tato část kuchyňské linky bude otvíraná ze strany obytného prostoru a může sloužit jako příborník nebo knihovna.

Dotaz   Dobrý den, vymalovala jsem si obývák na žluto - do výše dveří tmavší žloutková, zbytek ke stropu citrónová, koberec je středně hnědý, doplňky a dekorace v oranžové a citrónově zelené, nábytek se středně hnědý + vanilka. Chtěla jsem si koupit novou sedačku ve světlejší zelené barvě, ale nejsem si moc jistá výběrem. Můžete mi prosím poradit, zda je tento odstín vhodný, případně i jinou variantu? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, barevná kombinace je ve výrazných trendových odstínech. Pro doporučení bych potřebovala tuto kombinaci vidět na fotografii, každopádně zelený odstín sezení je vhodný. Konkrétní odstín se bez náhledu neodvažuji typovat. Kombinace žlutá, oranžová, zelená a doplňková barva středně hnědá je jarní kombinace barev. Při doplnění prostoru o přirozenou zeleň a výběru té správné zelené docílíte svěží barevný nádech interiéru.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych požádat také o radu. Opravuji si chalupu, kterou jsem zdědila po prarodičích. Stále nejsem spokojená se vzhledem vstupní síně. Tak se na východě Čech říká předsíni či hale. Je to prostorná, čtvercová místnost, s původním trámovým stropem. Mám tam - truhlu, skleník... vše je hodně staré. Zajímalo by mne, zda by byly vhodné tapety, popř. jaký dezén. Místnost by potřebovala "zateplit". Na podlaze jsou dlaždice a jen malé tkané koberečky. Děkuji moc za radu. Lenka F.
Odpověď  

Dobrý den, v takto stylovém provedení vstupu můžete použít zmiňovanou tapetu nebo probarvenou omítku ve stylu starých technik, např. proškrabávanou, tzv. Sgrafito. Tapety můžou být s rostlinným motivem, např. břečťan, luční kvítí. Také je možné použít tapetu ze skelných vláken, která omítku chrání a má jemnou strukturu, např. rákosu. Je přetíratelná klasickou interiérovou malbou.

Dotaz   Dobrý den. Provádíme změny v hale panelákového bytu. Rozměry a umístění dveří posílám na přiloženém plánku. V hale je světlešedá dlažba, tato je i v malé předsíni, která je před vstupem. Ve vstupu jsou lamelové dveře (viz přiložený obrázek). Umístění stávajících lamelových dveří není podmínkou. Vlevo od vstupu bude umístěna vestavěná skříň, a to v délce 3m. Prosím o radu barevného ladění haly. Tedy barvu stěn, vestavěné skříně, dveří, rámů dveří (futer) atd. Hala je tmavá a z hlediska využívání vedlejších místností není možno použít prosklené dveře. Pokud potřebujete další doplňující informace, obratem je zašlu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, v případě, že prostor haly nejde prosvětlit prosklením dveří, je vhodné použití efektivního osvětlení. Do podhledu stropu zapustit nejlépe podél zdi řadu trubicových žárovkových zdrojů. Tento typ osvětlení využívá odražené světlo a rovnoměrně měkce prosvětluje celou místnost. Barevné ladění spíše ve světlých odstínech. Může vypadat třeba takto: světle šedá dlažba, skříně přední front mléčné sklo, korpus světlá bříza, zdi jemná ledová modrá, zrcadlo velké (efekt velkého prostoru) proti skříním, sezení a věšáková deska syté odstíny šedomodré nebo šedofialové.

Dotaz   Mám středně hnědou ořechovou kuchyň od Oresi, doplněnou zelenými jablečnými obklady, tmavě šedou dlažbou a tmavě hnědou deskou. Kuchyně je do tvaru G a je v ní velké okno. Je spojena s obývákem, kde bude dubová plovoucí podlaha a komín obložený obklady, které připomínají obouchanou cihlovou zeď. Potřebuji poradit, jaké barvy mám použít na stěny kuchyně a obýváku, aby se prostor obýváku opticky zvětšil. Je velký 19m2. Jakou barvu má mít sedačka, která bude vedle komínu? Jaké barvy mají být závěsy, koberec u sedačky a doplňky? Jaké dřevo mám použít nábytek na dubovou podlahu a jaké dveře se k této podlaze hodí? V obýváku jsou dvě okna, jedno na jih a druhé na západ.V kuchyni je okno na západ. Mockrát děkuji za pomoc.
Odpověď  

Dobrý den, v zatím použitých materiálech jsou jak středně syté, tak i výrazně strukturované povrchy. Ořech i dub má rustikální výraznou texturu a pro doplnění a optické zvětšení prostoru je vhodné použít neutrální malbu jak na stěnách, tak i na stropě. Vhodná je světle béžová nebo světlé cappuccino. Na čalouněných částech odstín středně béžová. Zastínění oken: záclony smetanové, rolety nebo textilní žaluzie v kombinaci středně béžová a jemná zelená. V příloze zasílám pohled na již realizovaný interiér, kde je jasně vidět gradování odstínu použitého na malbách a zastínění.

Dotaz   V nově budovaném podkroví budeme mít obložené stropy dřevem.Chtěl bych se zeptat na možnosti nátěru. Je lepší použít lak (matný - lesklý) nebo oleje či vosky? Doporučovala byste k těmto stropům i laminátové plovoucí podlahy, nebo raději jen dřevěné? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, doporučuji spíše olejové nátěry a vosky. Působí velice hezky sametově a dřevo se pod nimi krásně podbarví. Podlahy jsou vhodnější dřevěné, z důvodu lepší opravitelnosti a taky časem získají nádhernou patinu. Vhodné je použít např. prkna, taky k dřevěnému obložení, můžete je probít hřebíky.

Dotaz   Dobrý den, paní architektko. Můžete mi prosím poradit, jak ladit nábytek, dveře, výmalbu a sedačku ke smrkové podlaze v obývacím pokoji? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, smrková podlaha má nažloutlý nádech a časem a působením světla bude výrazně žlutá. K tomuto typu je možné použít výraznou probarvenost interiéru. Můžeme vycházet třeba z podzimních tónů a model může vypadat následovně: smrková podlaha, javorové dveře (jsou jemně nažloutlé), odstín zdí terakota hnědooranžová, strop pastelově žlutý. Nábytek ořech s doplňujícím odstínem na čalounění hnědočervená. V tomto odstínu je možné použít konferenční stolek k o dva tóny světlejší sedačce. Jako doplňková barva buď zelená jedlová, nebo výraznější v detailu hnědá zemitá. Tato bude smrkovou podlahu jemně doplňovat. Zelenou doporučuji spíše v malém detailu nebo na ozelenění interiéru.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Budeme mít spojený obývací pokoj s jídelnou, plocha celkem 40 m2. Rozhodli jsme se pro dřevěnou třívrstvou podlahu Iroko, dřevo na nábytek bychom chtěli dubové. Nevíme, jak barevně sladit interiér (malba stěn, čalounění, bytový textil). Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, podlahu Iroko je možné kombinovat s dubem. Teplý medový nádech je vhodné doplnit o žlutou malbu, jemná žlutobéžová na zdech a stropě. Odstín zastínění oken smetanová a hnědá kávová. Sezení výraznější - oranžovohnědá až „rezatá“. Doplňky pak ve výrazných odstínech - čokoládová nebo karamelová. Svítidla bílé mléčné sklo.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s odstínem interiérových dveří. Jedná se o rekonstrukci bytu. Místnosti jsou poměrně malé (27, 17 a 15 m2) a stropy nízké (2,45m). Interiér plánujeme zařídit v moderním stylu. Okna máme dřevená v odstínu kaštan. Některé dveře jsou umístěny v nikách, takže nejdou použít obložkové zárubně. Kovové zárubně jsou zatím natřeny hnědou barvou v odstínu oken. V celém bytě je na podlaze položená průmyslová mozaika teak, která je ošetřena voskovým olejem. Do obytné kuchyně, kde je většina dveří, jsme zvolili kuchyňskou linku v matném laku, odstín dle NCS S 1002 Y 50R (bila káva), pracovní deska černá žula. Uvažuji o lakovaných dveřích ve stejné odstínu jako kuchyň. Výrobce ale používá pouze stupnici RAL, která stejný odstín nemá, pouze podobný RAL 9001, případně 9002. Prosím, co zvolit? Nechat namíchat barvu dle vzorku kuchyně, nebo stačí odstín RAL? Nebo se vydat zcela jiným směrem a pořídit dveře dýhované? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, jenom zkráceně: doporučuji spíše stupňovat barevnost daného odstínu a sladit barevnost dveří s bílou kávou. Stupňování můžete vyjádřit odstínem základ bílá káva, dveřní křídlo sytější, kovové zárubně nejsytější. V takto malém prostoru bych doporučovala UNI barvu RAL. Tento odstín, který uvádíte, vyzní proti Teaku velmi vzdušně a lehce. Pro dobarvení prostoru pak můžete volit studené nebo i teplé odstíny. Osobně teď dávám hodně šancí temné fialové v detailu. Na části zdi je hodně efektivní vedle odstínu bílá káva. Dýhované dveře budou působit poměrně těžce a ponechávají otevřenou otázku, co s obložkami zárubní.

Dotaz   Máme podkrovní byt, který bych chtěla vymalovat barevně. Kvůli nízkému úhlu zkosení (35°z 80 cm) mám obavy, aby na mne strop opticky ještě více nepadal. Lze nějakou barevnou kombinací nebo kontrastními pruhy opticky zvednout šikmé stěny? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, zajistit optické zvedání šikmého stropu je možné použitím geometrických tvarů. Pruhy jsou nejjednodušší. Nejširší a nejtmavší dole, nejužší a nejsvětlejší nahoře. Barevně v jednom odstínu s gradací tón v tónu, nebo více odstínů - syté dole. světlejší směrem nahoru. Další možností je použití jednoho odstínu malby a doplnění stropu tenkými různě šikmými čárami - dole nejhustší, nahoře „do ztracena“.

Dotaz   Dobrý den, dělám kompletní rekonstrukci bytu 3+kk a řeším osvětlení obývacího pokoje. Rád bych měl po obvodu pokoje světelnou lištu končící pod stropem a zajištující tak rovnoměrné osvětlení místnosti. Myslíte, že je lepší použít zářivky, nebo světelné "hady"? Navíc kvůli tomu, že se jedná o pokoj spojený s kuchyní, mohu tuto lištu dát jen na tři stěny. Sice by šel vybudovat určitý umělý převis nad barem předělující kuchyň od pokoje, ale obávám se, že by to vypadalo divně. Neřešila jste někdy obdobný problém? Předem děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, velmi ráda používám v interiéru prvek nepřímého osvětlení. Toto je možné řešit sádrokartonovým podhledem s úpravou po obvodu pro osazení zdrojů svítidel nebo lištou s tvrzeného polystyrénu, která je k tomu určená. Dále je možné použít sádrová svítidla. Jako zdroj je vhodné použít žárovku ve tvaru trubice - mají teplé žluté světlo a vyhnete se zářivkám, které při zapnutí blikají.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jsem studentka a mám nějakou představu, jak si změnit pokoj, ale nevím, jak na to. Je ve tvaru obdélníku (dost nešťastný tvar) a nábytek světlou borovici masiv a přemýšlím, že namaluji stěny cihlově červenou. Myslíte, že je to správná volba k tomuto nábytku? Nebo byste radila jinou barvu? A ještě mě trápí barva koberce nebo podlah. Moc děkuji za odpověď. Nashledanou, Katka.
Odpověď  

Dobrý den, základ borovice do studentského pokoje je možné doplnit o výraznější malbu - cihlová červená je poměrně agresivní. Doporučuji malbu v odstínu červenooranžová na kratší stěny a oranžová na delší. Podlaha světlý smetanový koberec. Strop malba smetanová. Na části vymalované zdi je možné nakreslit jemný motiv přírodní pnoucí rostliny, nebo geometrický křížící se čárky v odstínu smetanovém - vytvoříte zajímavý detail.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit. Máme byt ve starším domě, takže při zařizování obývacího pokoje musíme vycházet ze stávajícího: renovované bukové parkety, bílá dřevěná okna a dveře, pokoj velikosti 30m2 a výška stropů 3,1 m. Chtěla bych spíš světlý nábytek. Neměl by nesplývat s podlahou a vyšší knihovnu (abychom využili výšku) ale zároveň by se neměl pokoj nenatahovat. Pokoj je orientovaný jižně, ale sluníčko sem i tak nedosáhne celý den. Jaké barvy stěn a případně kusového koberce tedy použít? Moc děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, dle Vašeho popisu se jedná o starší zástavbu, která byla typická právě vyššími stropy místností, než mají dnešní byty. Pokoj bude působit teple pouze pokud zvolíte barvy teplých tónů. Světlá výška přes 3m působí sama o sobě dost chladně, proto jsou v podstatě dvě možnosti, jak prostor vyřešit. Buď snížíte světlou výšku místnosti zavěšeným sádrokartonovým podhledem na přijatelnější úroveň 2,65m (pokud to samozřejmě půjde např. ve vztahu k okenním otvorům) :o). Méně náročná varianta je pokoj vymalovat již zmíněnými teplými barvami v sytějším tónu na jednu dominantní stěnu, např. oranžovou, či žlutou. Nebál bych se ani cihlově červené (která určitě k bukové podlaze vynikne) a současně vybavit interiér světlým nábytkem - bříza, javor v kombinaci např. dř. Zebrano. Díky tomu nedojde k jednolitosti prostoru. Barvu při této výšce místnosti nedotahujte až ke stropu, ale ponechte 20 cm bílý pruh, čímž pokoj opticky snížíte. Na zbylé stěny použijte barvu ve světlejším odstínu, než bude barva hlavní.

Dotaz   Dobrý den, poraďte mi prosím, v jaké barvě volit doplňky a polystyrénové obložení stropu k celodřevěné kuchyni v barvě třešeň. Spotřebiče jsou nerezové. Děkuji, Lenka.
Odpověď  

Dobrý den, k třešňové kuchyni můžete použít červené nebo červenohnědé doplňky v kombinaci s kovovým odstínem nerezu přecházející až k antracitu. Strop v případě, že je celoplošně lepený z polystyrénu, doporučuji bílý s případným podbarvením v jemně světlém neutrálním odstínu, např. světle kouřová.

Dotaz   Dobrý den, v kanceláři nás je 20 lidí a názory se rozcházejí. Světlo máme ze zářivek ve stropě, smíchané s denním. Zaznívají i názory, že bychom si měli pořídit každý jednotlivě lampičku na stůl, což mně osobně připadá jako nevyhovující. Máte i s tímto nějaké zkušenosti? Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Odpověď  

Dobrý den, na posouzení dopadajícího světla na pracoviště je potřeba více informací. Zářivky mají různé odstíny světla od bílé až po žlutou. Pro zrakové vnímaní jsou příjemnější a pohodovější spíše odstíny žluté. V tomto směru je lepší se obrátit na výrobce svítidel, který vám může zpracovat světelnou studii podle daných zdrojů ve vaší kanceláři.

Dotaz   Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Ještě bych měla dotaz - jakou barvu žaluzií, popř. závěsů zvolit? Jaký typ osvětlení do celé místnosti? Také jsme přemýšleli o oddělovací stěně (viz foto) mezi jídelním stolem a obývacím pokojem (přímo naproti schodišti). Nevíme, zda je to vhodné, popř. jakou barvu. Dále zařizujeme ložnici. Můžete mi prosím poradit, jaký nábytek, osvětlení a barvu stěn zvolit? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, tento prostor bude po rozdělení stěnou příliš členitý. Pokud ale trváte na rozdělení, vhodnější by byla japonská žaluzie (svislé panely IKEA) s kotvením na kolejnici do stropu a s možností zasunutí ke zdi. Ložnici bych doporučovala v odstínu koberce, tj. fialově písková jemnější na podezdívce, a kombinace smetanovo písková světlá na zbývajících zdech. Nábytek pak světlejší, např. bříza nebo javor eventuelně bílá.

Dotaz   Dobrý den, prosíme o radu. Kupujeme nezařízený byt - půdní vestavbu s odkrytými dřevěnými trámy v tmavé i světlé úpravě. Do bytu musíme koupit kuchyň. Nevíme, do jaké barvy bychom ji měli ladit a zda by bylo vhodné použít povrch dřevo (nebo imitace dřeva). Dřevo se nám líbí nejvíc, ale máme obavu, aby ho v pokoji nebylo moc... Přikládám foto pokoje, kde je vyhraněné místo pro kuchyňský kout. Podlahovou krytinu ani dlaždice měnit nechceme kvůli finanční a časové tísni... Děkuji Vám!
Odpověď  

Dobrý den, foto bohužel nemám k dispozici. Každopádně když máte v podkrovním bytě na stropě trámy, je vhodnější volit světlé odstíny nábytku (nemusíte nutně volit dřevo nebo jeho imitace). Možné je vybírat konkrétně u kuchyně z laminátových desek v jednobarevných odstínech, např. Kronospan béžová nebo slonová kost. S tím, že dřevo nebo jeho imitace se použije ve vkusném a jednoduchém detailu na předních frontech v části trouby nebo chladícího centra.

Dotaz   Dobrý den, budu rekonstruovat standardní byt v činžáku a v obývacím pokoji použiji starší nábytek: vpravo vysoká dlouhá stěna buk / dub? Na protější stěně grafiky cca 10 ks (laděné do šedobéžova; 2ks 60x70 ostatní menší). Pod nimi sedačka jednoduchá vínová, u okna knihovna cca 1,6 m. Vlevo vedle dveří psací empírový sekretář. Dveře SAPELI standard - dýha buk a obložkové zárubně. Místnost š=3, 2, dl=5,4 t.j.cca 18 m, v=3,25. V čele místnosti je vysoké třídílné špaletové původní okno š=1,2 do ulice, 1 patro, bez slunce. Prosím o doporučení, jaký odstín zvolit u dřevěné plovoucí podlahy? Jak vymalovat stěny? Strop jistě bílý.
Odpověď  

Krásný den přeji. Jelikož je pokoj málo prosvětlen, volila bych podlahu ve světlých odstínech (např. světlý buk, javor) tak, aby nepohlcovala příchozí světlo, ale spíše jej odrážela (možné je také použití snadno udržovatelného marmolea, které se vyrábí v mnoha odstínech). Stěny doporučuji také jen ve světlém nádechu: např. vanilka, světlá žlutá, které do temných prostor dodají trochu optimistického sluníčka.

Dotaz   Hezký den, moc Vás prosím o radu barevného sladění interiéru (dveře, podlahy, vymalování, popř. nábytek) v novostavbě rod. domku. Co se týče podlah, mám na rozmyšlenou pouze necelý týden, tak snad se Vaší odpovědi dočkám dříve, než udělám nějakou chybu. Namontovaná jsou již dřevěná okna (odstín teak-tmavá červenohnědá, až do fialova). Zádveří a vstupní chodba je úzká, s menším oknem. Dlažbu zatím nemám vybranou. Ve vstupní chodbě budou dveře na WC. Dále budou dveře, které oddělují vstupní část chodby od části chodby v obytném prostoru. Na chodbě v obytném prostoru budou dveře do komory. Následuje schodiště, obložené přírodním kamenem (barvu kamene nemáme vybranou). Naproti schodišti je velký oblouk, kterým se vstupuje do otevřeného prostoru. Přímo Naproti oblouku bude jídelna (cca 2,8 x 2,5) s oknem. Napravo od jídelny bude kuchyň (cca 2,8 x 2,8) taktéž s oknem. Kuchyňská linka-zatím není, ale chci tvar U, barva spodních skříněk calvados, horních skříněk javor horský+sklo mléčné(mám dát i nějakou skříňku v nerez rámečku se sklem - podlouhlé výklopné?). Jedno rameno celé v barvě horský javor- v té části nebude pracovní deska. Pracovní desku ještě nemám vybranou. Podlahu v kuchyni mám vybranou PVC Novilux Structura 5407 (jakoby směs drobounkých kamínků v barvách zelená, bílá, červená..). Nalevo od jídelny se velkým obloukem vchází do obýváku (cca 7x4). Z jídelny jsou vidět terasová okna na delší stěně. Celková délka oken cca 3,5 m (jídelna s OP tvoří L). Na protější stěně oken bude krb, asi uprostřed stěny, částečně obložený kamenem. Podlaha do chodby, jídelny a obýváku je již koupená - plovoucí laminát Tarkett Eden Mořská táva Zen č.8039121 (barva je velice světlá, od světle smetanové, s prvky hnědými. Podlaha je, myslím si, vzhledově jemná. Sedačku, alespoň prozatím (časem bude nová), máme rohovou, tmavě modrou. Nábytek si představuji v podobě jednoduché nízké skřínky pod TV, nějaké police (typ Ikea) a závěsné skříňky, ale nevím jakou barvu? Místnosti bych chtěla vymalovat v barvách oranžová, zelená, žlutá-ještě nejsem rozhodnutá a ráda si nechám poradit. V 1. patře se nachází koupelna a 3 pokoje. V každém pokoji jsou zkosené stropy - podkroví, 1 okno balkónové+ v dětském pokoji navíc střešní okno. Na chodbě je taktéž plovoucí laminát Tarket - mořská tráva světlá. V pokojích chci ale jinou podlahu, ovšem nevím si rady. Hodila by se Quick step dub – narůžovělý, selské prkno? Nebo javor? Ten se mi zdá ale dosti mdlý? V dětském pokoji 4leté holčičky chci vymalovat růžovou a žlutou, se zelenými doplňky (police, boxy na hračky z Ikea...). Absolutně si nevím rady s odstínem DVEŘÍ. Moc Vás prosím o pomoc se sladěním a velmi Vám děkuji, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den přeji.
Doufám, že jsem si podle Vašeho popisu dostatečně ujasnila Vaše představy a uspořádání rodinného domu. Bez dalších informativních fotografií a bez půdorysu pouze odhaduji a mnohdy mohou být mé představy odlišné od skutečnosti a doufám, že mé rady nebudou kvůli tomu scestné. Co se týká výběru plovoucí podlahy, je velice zajímavá a nadčasová volba dezénu mořské trávy. K tomuto odstínu se hodí velká škála barev, ale také dřeva. Co se týká kuchyně: Váš popis vybraného PVC neodpovídá obrázkům na internetu, pokud je to opravdu typ NOVILUX STRUCTURAL 5407 - spíše meruňkový odstín (vašemu popisu spíše odpovídá typ 5404), pak bych jej k výběru linky nedoporučovala. Je to další odstín teplé barvy, který by nemusel ladit ke spodním skříňkám z calvadosu (záleží ale na skutečnosti, než na obrázku z internetu). Odstín 5404 je jistě bližší zvolené plovoucí podlaze a calvadosu (nejsem si ovšem jistá oním narůžovělým nádechem). Volila bych spíše světlejší typ podlahy, vycházející z odstínu zmiňovaného javoru.
Samozřejmě je zde také možnost ponechat PVC v tomto odstínu, který může zajímavě kontrastovat na navazující plovoucí podlahu, ale pak změnit kuchyňskou linku, ve světlém odstínu. Vaše představa kuchyňské linky nejspíš vychází z dnešního rozšířeného trendu použití calvadosu a také navazuje na barvu oken. Kombinace se světlým javorem je zajímavá volba - já bych všem již další prvek, jakým je hliníkový rámeček kolem skleněné výplně, nepřidávala. Samozřejmě vše závisí na konkrétním návrhu linky v daném prostoru (s tím Vám nejlépe pomohou v kuchyňském studiu, které bude mít k dispozici více vstupních údajů). Jestli jsem také pochopila správně, pak jedno rameno linky (bez pracovní desky) je částí, kde se bude nacházet lednička, spížová skříň, popř. trouba s mikrovlnkou… Volba světlejšího javoru je jistě správná, prostor se neztemní a nezmenší.
Ke světlé podlaze v obývacím pokoji můžete použít opět světlý nábytek s výraznou výmalbou za ním (temně oranžová - cihlová). A výrazným kusovým kobercem v podobném tónu jako výmalba. Nebo nábytek v kombinaci zebrano se světlými lesklými dvířky (smetanová) a výmalbou decentnější smetana, popř. výrazná malba stěny zemito - oranžová (viz. obr. v článku o barvách na www.umimeudělatdomov.cz ). Vždy bych volila jednu výraznou stěnu, popř. dvě kratší protilehlé.
Dveře bych volila v kombinaci javor, třešeň (třešeň načervenalé tmavší dřevo - k oknům), javor bych doporučila k podlaze. Firma SAPELI vyrábí dveře ALEGRO, kde jsou použity tyto dva druhy dýhy. Zárubně bych volila v dýze třešně a dveřní křídlo světlé (javor) s proužky třešňové dýhy. Dlažbu a obklad schodiště bych volila v antracitové barvě (břidlice). Ta by tvořila zajímavý tmavší kontrast ke světlé podlaze a dveřím - je to barva neutrální, i když temná, nicméně nadčasová a moderní. Nábytek u vstupu volte opět světlý (javor, bříza). Výmalba smetanová a podle velikosti prostoru možno použít pozitivní oranžovou barvu za věšákovou stěnu, pokud ji budete mít. Také záleží na obkladech na toaletě.
Co se týká výběru plovoucí podlahy do pokojů v prvním patře: nebála bych se ani jedné varianty. Prkna country od quick-stepu jsou velká a prostor opticky zvětší. Narůžovělý tón přírodně lakovaných dubových prken je příjemný do růžového dětského pokoje. Na druhou stranu, pokud je to pokoj menší, a předpokládám, že zde umístíte nějaký kusový koberec, aby si děti mohly hrát na zemi, pak volba pro Vás "mdlejšího" javoru je vhodnější, neboť jeho struktura, ač výrazná, není tak proměnlivá jako u dubu. Javor působí trochu teplejším dojmem a pokoj by mohl více prosvětlit.
Volbu také zohledňuji k navrženému typu dveří ALEGRO.
Kombinace k němu zvolené doplňkové jarní, zelené barvy je dobrou volbou. Na stěnu bych volila zmiňovanou růžovou s kombinací zelených doplňků. Sytě žlutou barvu bych sem již nepřidávala, jedině šikminu bych vymalovala světlejším odstínem vanilkové (nebo světle růžové), tak aby strop nepůsobil těžkým dojmem. Růžovou doporučuji rovněž ve dvou sytostech, delší strany výraznější a kratší (předpokládám s dveřmi a vstupem na balkon) světlejší - tyto stěny by opět mohly být vanilkové. Samozřejmě tmavší odstíny prostor zmenšují a světlejší zvětšují. Záleží na rozměrech místností a umístění nábytku. Také můžete použít jarní zelenou jako výmalbu s růžovou a nábytek světlý (bříza, javor). Zajímavý příklad: http://didlinka-d.blog.cz/0708/muj-novy-pokoj. Ve vašem případě by se nevolila trojúhelníková výmalba, spíše horizontální (pod šikminou zelená).

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakou mám zvolit výmalbu v obýváku. Sedačka je modrá károvaná. Nevím, pro jakou barvu se mám rozhodnout. Obrázky, které visí na zdi, mám v úmyslu sundat. Nábytek bude v odstínu buk jako jsou dveře. Dále prosím o radu s výmalbou v kuchyni, ta je v odstínu kalvádos. kuchyň je spojená s jídelnou, která je dost prosvětlená. Děkuji za rady, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den, děkuji moc za zaslané foto. Moje představa o prostoru je tím naprosto přesná. Doporučovala bych zateplit a zútulnit tento prostor. K modré sedačce je vhodné volit odstín žluté (velbloudí srst) v kombinaci s ledovou modrou. Takže kuchyň nejsvětlejší odstín vč. stropu. Tento bude i na stropě v obývací části. Stěna u TV a protější ledová modrá. Stěna směrem do kuchyně a stěna s výklenkem vč. výklenku s francouzskými okny sytá velbloudí srst. TV stěna je poměrně dlouhá, je proto možné použít na části strukturální tapetu s rostlinným vzorem, např. as – creation.de motiv listy v odstínu modrém. V jídelně je vhodné pak použít jenom jeden centrální prvek. Osobně bych k provedení kuchyně doporučovala velký rám se zrcadlem na stěně do obýváku. Může se velikostí blížit dveřím. Tím tento prostor vyvážíme.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit, jak sladit dveře, podlahu, barvu stěn a barvu sedačky (líbila by se mi červená). Pokoje jsou na sever, kuchyně barva calvados, zadní stěna za linkou vanilka. Chtěla bych, aby byt působil vzdušně. Kuchyň je propojená s obývacím pokojem, kde budou zasouvací dveře. Jídelní stůl a židle budou v barvě calvados nebo třešeň, nábytek do obýváku zatím nemáme. Děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den, opět Calvados v jemnější kombinaci s vanilkou. Vhodné je použít kombinaci buk podlaha i dveře (je možné i pařený buk na podlahu – výraznější načervenalý odstín). Barevně se můžeme odvíjet od odstínu Calvados a použít dále v interiéru kombinaci červená a vínovo-červeno-hnědá na stěnu proti kuchyni (vyvážení prostoru). Kombinace světle hnědá kouřová na zbylých stěnách a stropě bude velice příjemně odrážet sytou barvu Calvadosu a stěny. Pro doplnění je možné jít až do jemných červeno-růžových odstínů (vycházíte pořád z odstínu kuchyně). Detaily antracit, eventuelně odstín kovářské černi.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Máme starožitný nábytek v barvě tmavý ořech, teď jsme si pořídili velkou rohovou koženou sedačku, klasiku, v barvě skořicové. Potřebuji znát Váš názor, jaká bude vhodná barva stěn k této sedačce: šedá, smetanová, případně béžová. Tak, aby tato barva ladila i s tmavým nábytkem. Stěnu naproti sedačce bych velmi ráda sytě oranžovou. Předem děkuji za Vaši radu a názor. Vaše poradna je prostě skvělá a hlavně velmi užitečná.
Odpověď  

Dobrý den, volila bych odstín smetanová. Tuto barvu i na strop, stěna proti oranžové sytá béžová (jenom jedna, i když se jedná o rohovou sedačku). Tyto odstíny by měli vycházet z nejsvětlejší smetanové, dle vzorníku barev.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se po vymalování šikmé stěny sytě oranžovou barvou opticky zmenší pokoj. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokoj se po vymalování sytými odstíny vždy opticky zmenší, ale zároveň oživí a zútulní. U stropu a šikmin pak výmalba působí těžkým dojmem.

Dotaz   Dobrý večer, chtěla bych sestře pomoci při sladění obývacího pokoje v podkrovním bytě staršího domu. Rozměr místnosti je 4,5 x 4,5m, výška stropu 2,5m. Tímto Vás, paní inženýrko, žádám o radu, jakou barvu stěn a následně i celoplošného koberce a kobercové lišty zvolit k velmi tmavě hnědému nábytku (palisandr). V místnosti jsou dvoje tmavě hnědé posuvné dveře včetně dřevěných zárubní (palisandr). V rohu nyní stojí tmavý pracovní stůl s PC. Plastové bílé okno směřuje na jih. K sezení jsou určeny dvě nižší jednoduché pohovky ve světlé přírodní barvě. Okolo oken jsou šikmé stěny. Sestra potřebuje vymalovat a položit nový koberec. Nevíme, jaké barvy by měla na stěny použít a jakou barvu koberce pořídit. Jak vymalovat (strop, výklenek u okna, stěny)? A následně, jaké barvy doplňků, obrazů na stěnu, polštářků a dekoračky zvolit, aby pokoj působil útulně, vzdušně a sladěně? Lze využít např. béžový kusový koberec 2,3 x 1,6 m? Za Vaši radu moc děkujeme, Jana a Jířa.
Odpověď  

Co se týče barvy na stěnu, šikminy střechy a strop bych nechala bílé nebo maximálně světle smetanové. Na vybrané rovné stěny bych použila odstíny béžové, hnědé či okrové. Protože je pohovka v přírodní barvě, snesla by stěna za ní i výraznější barvu. Kobercem v barvě béžové nic nezkazíte a pokud sestra nemá doma pejska, pak se nemusí bát ani údržby. Pro oživení bych použila polštářky na pohovku, čalounění na židle (i pracovní židli u stolu) v oranžovohnědé nebo terakotové barvě či jiných zemitých barvách. Tyto odstíny by měly být tmavší a syté, možné jsou i vzorované materiály. Takové barvy by se mohly opakovat na květináči nebo dekoraci. Pokud jde o obrazy, rám by měl kopírovat palisandr (respektive tmavé dřevo), ale vyvarujte se zarámovaným plakátům. Zajímavé by byly i různé etno barvy, jako sytě okrová nebo i třeba tyrkysová.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji poradit s výmalbou obyvacího pokoje propojeného s kuchyní (1,5m šířka průchodu). Jde o podkroví, tři strany rovné a čtvrtá skosená s částečným vikýřem. Kuchyňská linka je do U ve světlém dřevu (asi jasan) v kombinaci s vanilkovými dvířky. Naproti je kuchyňský kout oddělený stěnou od obývacího pokoje. Sedačka 3+1+1 je oranžová terakota a nábytek světlý (jasan). Jakou zvolit barvu podlahy (lino-dřevěný motiv)? Světlou, střední, tmavou? Jaké barvy stěny? Rozčlenit je na více barev? Zachovat bílý strop? Obývací pokoj má 5x5m a kuchyň 3x5m. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď  

Krásný den přeji. Jelikož je Váš interiér vybaven světlým nábytkem, můžete volit tmavší odstín podlahy (světlý dub, světlá třešeň popř. buk). K výrazné sedací soupravě bych volila světlejší výmalbu v odstínu smetanovém, jemně šedobéžovém za sedačkou. Jednu protější stranu, pokud to není strana šikmá, můžete vymalovat v sytém oranžovém odstínu jako je sedací souprava. Můžete použít ještě výraznější odstín, a to čokoládově hnědý. Ten by mohl být také za sedací soupravou. K tomu bych volila světlé doplňky ve smetanové barvě.

Dotaz   Dobrý den, děkuji moc za odpovědi. Řešíme i druhý dětský pokoj. Bude pro 9,5letého syna. Je hodně malý, členitý a se šikmou stěnou. V místnosti musí zůstat velký posilovací stroj. Ten zatím nemáme kam dát. Míry jsou: stěna u dveří 2,60m, k ní délka 3,10m, pod šikminou délka 3,95 a šířka výklenku 2,18. Řešíme výmalbu a nábytek. Mám představu lino (světlý jasan), stěny žlutomodré - popřípadě v šikmině pruhy? Ve výklenku postel, pod oknem stůl. Jak vyřešit šatní skříně? Je vhodné udělat skříňky i pod stropem (nad strojem)? Od šikminy po stroj je volný prostor 1,80 a na výšku 2m.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož pokoj díky velké šikmině působí hodně stísněným dojmem, volte výmalbu ve světlých odstínech modré a žluté (spíše vanilkové). Také nábytek volte světlý - bříza, javor. Šatní skříně zde kvůli stroji skoro není kam umístit. Jediné vhodné místo pro úložné prostory je vedle stroje, které je ale šikminou hodně zmenšeno. Proto zde mnoho úložných prostor není možné získat. Další varianta, která mne napadá, je částečně využít malého prostoru za dveřmi k výklenku - vytvořit zde policový systém jako úložný prostor. Bohužel posilovací stroj není nejvhodnějším doplňkem dětského pokoje, především pokud je takovýchto rozměrů. Zkuste ještě popřemýšlet nad možností jeho umístění jinde v domě (chodba, sklep). Místo stroje by bylo vhodnější umístění úložných prostor - šatní skříň, knihovnička, prostory pro hračky.

Dotaz   Dobrý den, chtěli jsme rekonstruovat obývací pokoj, ale asi zůstaneme jen u výmalby. Poradíte nám, jak pokoj doladit? Současná barva je na všech stěnách stejná - lehce meruňkově oranžová, šikminy + strop bílý. Přijde mi taková fádní. Členila byste stěny do více barev? Popřípadě změnila byste doplňky? Nemáme tam příliš mnoho kytek? Pokoj je spojen průchodem 1,5m s kuchyní. Zvolit tam stejné barvy? A dalo by se na dlažbu v kuchyni položit lino ve stejném odstínu jako je plovoucí podlaha? A co dát na stěnu za kuchyňskou linkou? Děkuji moc moc.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Váš interiér je příjemně sladěný ale trošku až moc "sladký". Změnila bych barvu stěn v kombinaci jarní zelená (zelenožlutá) se smetanovým odstínem. Tyto odstíny prostor oživí. Jelikož šikminy jsou hodně dominantní, volila bych je právě ve světlém odstínu (smetanovém) tak, aby nepůsobily těžce. Zbylé stěny v zeleném odstínu, ale ne sytém. Kuchyňskou část bych oživila jiným odstínem - žluto-oranžovým. Na dlažbu bych nedoporučovala volit další vrstvu linolea (to by časem mohlo propisovat spáry). Jedině byste museli plochu vyrovnat, čímž by se ale podlaha zvýšila. Nechala bych současnou dlažbu. Jelikož je prostor celkově dost členitý, barvou bych jej už více nečlenila, spíše sjednocovala. Květin podle mého názoru není nikdy dost. U Vás je to jistě v normě a velice příjemné zpestření.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. Jedná se mi o barvu stěny na schodišti. Máme světle hnědé dřevěné schody z přízemí do prvního patra, takže plocha stěny je příliš velká. Potřebuji tu velkou plochu nějak rozdělit. Někde v televizi jsem viděla, že pro optické snížení stropu jsou vhodné podélné pruhy. Co vy na to? Momentálně je stěna celá bílá. Ještě podotýkám, že schodiště se nachází v chodbě, kde jsou všechny dveře do pokojů bílé barvy. Předem díky za odpověď, nashledanou.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podélné pruhy prostor ještě více prodluží, zmenšení a zkrácení prostoru se docílí spíše tmavšími tóny a popř. pruhy svislými. Odstíny bych volila veselé - žlutá, oranžová, červená, jarní zelená, smetanová. Použijte syté odstíny, pokud je prostor dostatečně prosvětlen. Světlé odstíny se hodí do prostor tmavých.

Dotaz   Dobrý den, moc prosím o radu, jakou barvou vymalovat pokoj pro 16letého chlapce. Strop je zkosený, zhotovený ze světlých podhledů v imitaci dřeva /světlé/. Děkuji moc, Lída.
Odpověď  

Pro chlapce můžete volit jistě modrou, zelenkavou, nebo vhodná je i oranžová.

Dotaz   Můžete nám poradit, čím natřít dřevem obložený strop v podkroví? Chceme, aby zůstal co nejsvětlejší. Je možné dřevo něčím vybělit? Díky.
Odpověď  

Dřevo lze i bělit. Pokud se chystáte k takovému zákroku, rozhodně byste se měli poradit s odborníkem. Ten se současně podívá na konkrétní stav současného dřeva.

Dotaz   Dobrý den, v obýváku, který funguje i jako jídelna, máme již starý sešlapaný koberec. Řešíme proto, jakou barvu podlahové krytiny sem vybrat. Je zde totiž několik druhů dřeva. Mám ráda dřevo, přikláním se tedy k dřevěné plovoucí podlaze, ovšem jsem si vědoma toho, že budu asi muset řešit i jiný nábytek. Nejsem ani proti novému koberci. Místnost má 22m čtverečních, délka 5,5m., výška stropu 2.20m, je obrácena k jihovýchodu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, ve vašem případě bych doporučovala podlahu plovoucí buď dřevěnou nebo laminátovou v odstínu třešeň. Vzhledem k viditelným konstrukcím krovu v odstínu tmavě hnědá bude tato kombinace prokrvenější v teplých červených tónech. Další možnost je použít podlahu světlou v odstínech smetanových až světle hnědých – cappuccino (např. koberec nebo Marmoleum). Tato podlaha musí být ale i v prostoru kuchyně z důvodu sjednocení vzhledu a barevnosti. U této možnosti je pak vhodné doplnit a zvýraznit interiér na části zdi např. za trámovou konstrukcí ornamentem nebo teplým sytějším odstínem.

Dotaz   Dobrý den, paní designerko Zuzano, mockrát Vám děkuji za odpověď z 15. března, ohledně výběru dveří, podlahy a částečně výmalby v novostavbě RD. Co se týče pokojíčku (4x4m), radila jste mi výmalbu jarní zelená + růžová, nábytek bříza (odkaz na www.didlinka....můj nový pokoj), avšak výmalba horizontální - pod šikminou zelená. Zasílám Vám foto pokojíčku ještě ve stavební fázi, kde vedle komínu směrem k šikmině bude ještě vestavěný menší šatník- místnůstka. Jak jste myslela tu výmalbu? Pod šikminou zelená, a na stěnách zbývajících? Do výšky šikminy zelená kolem dokola a zbytek stěny, kde není šikmina růžová? Strop bílý nebo lehký nádech růžové? Šikmina - taktéž nevím? Podlahu jsme zvolili lamino plovoucí podlaha Tarkett-Javor natur. Další dotaz se týká výmalby kuchyně s jídelnou. Jedná se o otevřený prostor, kdy je obývák napojen do písmene L na jídelnu a kuchyni (přesný popis jsem Vám zasílala v dřívějším dotazu, ale nevím, zda máte možnost do něj nahlédnout). Podlaha v celém propojeném prostoru Tarkett Eden mořská tráva (světle hnědá, krémová až do bíla), okna dřevěná odstín hnědočervený teak. Výmalbu v obývacím pokoji jste radila takto: kratší stěny sytá temná cihlově oranžová, zbytek smetanová, nábytek bříza. Kuchyňská linka – U: spodní skříňky kalvados, horní skříňky javor horský + jedno rameno linky javor horský. Jídelní stůl se židlemi ještě nemám vybraný, ale asi v barvě kalvados, čalounění židlí krémové (schvalujete?). Nevím si rady s výmalbou a s výběrem obkladů nad pracovní plochou a barvou pracovní desky. Schvalujete, že desku vybereme světlou, podobnou barvě horních skříněk a obklad velkoformátový (cca30x60) béžový? Na ostatní prostory – chodba a schodiště – jste doporučovala smetanovou barvu, mimo stěny, na které bude věšáková stěna, která by měla být podbarvena pozitivní oranžovou. Co se týče dveří, vaše rada byla Sapeli Alegro javor + třešeň, zárubně třešeň. Jsou to jistě krásné dveře, ovšem náš rozpočet pravděpodobně bude stačit již na levnější variantu. Určitě budeme chtít dveře od Sapeli, s velkou pravděpodobností odstín javor, ale váhám, zda dát i zárubně javor, nebo třešeň. Můžete mi prosím ještě v tomto poradit? (Podlaha javor natur-v horních patrech, okna červenohnědá-teak). Moc Vám děkuji, Iveta
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož je dětský pokoj prostorný a šikmina je dostatečně vysoko, volila bych plochu pod šikminou zelenou, šikminu jemnou, smetanovou, popř. narůžovělou. Kratší stěny můžete volit růžové a komín zelený. A protější stěnu můžete vymalovat v pásech, spodek zelený a vrchní část růžový, tak, jako protější stěna se šikminou (popř. celá stěna růžová se zelenými doplňky - menší proužky, či jiné obrázky v této barvě. Jistě bych volila světlou krémovou pracovní desku a také volba světlých, velkoformátových obkladů je vhodná. Čalounění také schvaluji. Můžete použít pouze dveře v odstínu javor společně se zárubněmi v odstínu javor, pokud vybíráte jiný typ dveří, nekombinovala bych k nim odlišný odstín zárubní.

Dotaz   Dobrý den, budeme malovat kuchyň s oknem orientovaným na SZ. Potřebovala bych poradit, který odstín bude vhodnější, aby místnost prosvětlil. Uvažovala jsem buď o žluté S0540-Y10, nebo kombinaci žluté a zelenožluté vždy na dvě kolmé stěny. Nábytek má barvu bílou (je z 50.let), linoleum zelenkavé až žlutozelené (jablko). Nevím jestli by nebylo příliš, pokud by byly všechny stěny (i strop) zelenožluté. V doplňcích počítám s modrou. Velmi ocením, pokud mi poradíte i nějaký hezký odstín. Mockrát děkuji za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K popisované barevné kombinaci, kterou již máte, bych volila pouze jednu stěnu výraznější (tedy žlutozelenou). Její odstín volte podle linolea. Zbylé stěny jen v jemném nádechu žluté – vanilkový odstín. Strop bílý.

Dotaz   Dobrý den, koupili jsme byt v paneláku a na stropě jsou polystyrénové desky. Je možné to něčím překrýt či přelepit? Kvůli akustice by se nám to hodilo (manžel hraje na cimbál), ale vypadá to hrozně. Děkuji, Horsáková
Odpověď  

Dobrý den přeji. Možná varianta je odstranit současné kazety a obnovit panel nahozením nové omítky. Kvůli akustice je jistě vhodnější vytvořit sádrokartonový podhled, který se dá izolovat minerál. izolací. Šíření hluku se ale odhlučněním stropu omezí bohužel jen částečně a skoro minimálně. Hluk se dále šíří konstrukcemi a především bytovým jádrem.

Dotaz   Dobrý den, zařizuji dětský pokoj. Okna jsou dřevěná (borovice) v barvě mahagonové, strop z palubek (světlý ořech). Chci, aby byl pokoj teplý a nevím, jaké barvy zvolit. Na zemi bude dlažba (podlahové topení). Na stěny si představuji barvu v odstínu žluté. Ale dlažbu nejsme schopni vybrat. Druhý dětský pokoj je tmavší a má bílý strop. V ložnici uvažujeme nad tmavě hnědou dlažbou (imitace dřeva), ale nevím, jakou barvu na stěnu. Děkuji moc za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Dlažba do dětského pokoje není úplně ideální. Existují také plovoucí podlahy či marmolea vhodná na podlahové topení. Pokud ji ale budete skutečně volit, doporučuji optimistickou barvu, třeba oranžovou (např. Rako savan) a k ní smetanovou či vanilkovou výmalbu. Pokud zvolíte neutrálnější dlažbu světlou (béžovo-bílou), vyberte k ní výraznější kusový koberec. Do ložnice pak můžete k tmavé dlažbě použít šedobéžovou či šedomodrou (blankytnou) výmalbu za postelí. Zbylé stěny ve světlejším odstínu smetanové či stejného zvoleného odstínu.

Dotaz   Dobrý den, už jednou jste mi poradili s výmalbou obývacího pokoje a teď vás chci poprosit o radu znovu. Chtěli bychom vymalovat kuchyň s jídelnou a chodbu, ale opět netušíme, jaké barvy zvolit. V kuchyni by mě zajímalo, jestli ji vymalovat barevně celou nebo jen od pultu a jídelnu. Stůl a židle jsou jen prozatímní. Chtěla bych Vás tedy poprosit, jestli si máme koupit stůl kulatý, obdélníkový či čtvercový a v jakém barevném provedení? Z obývacího pokoje do jídelny máme místo dveří jen oblouk. Má mít stejnou barvu jako jídelna? Jakou zvolit barvu do chodby, která je poměrně dost dlouhá a úzká a podlaha i dveře jsou ve světlém provedení. Ještě poslední otázka: máme vymalovat barevně i strop, nebo ho nechat bílý? Pokud strop bílý, tak barevně vymalovat až k jeho hraně, nebo nechat bílý pruh (popřípadě kolik centimetrů od stropu)? Snad se nezlobíte, že mám k vám spoustu otázek a možná některé i dost zmatené. Přikládám fotky, ale jídelnu jsem fotila proti oknům, tak jsou fotky dost nekvalitní. Moc Vám děkuji za Vaši odpověď, Gábina.
Odpověď  

Dobrý den. Kuchyň bych vymaloval celou – bude působit kompaktnějším dojmem. Oblouk bych nechal ve stejném odstínu a už bych jej nezdůrazňoval (tvar je již je jistý akcent). Tvar stolu záleží na velikosti místnosti. Čtverec je asi nejméně vhodný. Kulatý stůl je prostorný a všichni mají „stejné místo“, rozložitelný bývá na ovál. Obdélníkový stůl bývá nejskladnější v prostoru a snadno rozložitelný. Materiál stolu bych zvolil stejný jako materiál pultu. Chodbu bych vymaloval ve světlém teplém odstínu (béžová apod.). Rozhodně ne žádný sytý odstín. Stropy bych ponechal bílé a malbu vytáhl těsně pod strop – bez vynechání jakéhokoli proužku.

Dotaz   Dobrý den, budu se stěhovat do menšího bytu ve starém domě (stropy 3.80m) a ráda bych si dala udělat vestavěné patro na spaní, cca 3 x 2m se schody. Můžete mi napsat přibližnou cenu, eventuelně na koho bych se mohla obrátit s realizací? Druhá místnost je velká 30m2, nábytek starý a starožitný, velká okna, výhled nehezký, do dvora a do zdi. Jak byste ho vymalovala, líbila by se mi barevnost, ale nemám představivost. Děkuji!
Odpověď  

Dobrý den. Mezipatro Vám zhotoví jakákoliv truhlárna pracující v tomto případě dýhou a masivem. Cena velmi záleží na použitém materiálu. Otázku bych položil obráceně – kolik chcete do mezipatra investovat a podle toho se zvolí materiál. Malby ve druhém pokoji musí místnost opticky zvětšit a rozjasnit. Jedna stěna může být sytá (např. červenohnědá), ostatní stěny světlé a teplé odstíny. Nebo lze použít na část tapety.

Dotaz   Dobrý den, již jste mi jednou radili ohledně barevného sladění nábytku v obýváku. Teď mám ještě jeden dotaz ohledně malby stěny. Na obrázku, který posílám, je široká zeď. Tu bych chtěla vymalovat jen asi od TV po začátek židle (od půlky, kde je židle, je červeno-bílá kuchyň). Chtěla bych tam středně tmavou malbu asi v šedé barvě (nábytek bude bílý, tmavě šedý kusový koberec a červené doplňky). Nevím ale, jaký tvar a jestli vymalovat celou půlku nebo nechat u stropu místo, nebo třeba vymalovat jen pruh. Od TV je ještě asi nevyfocený metr volného místa a pak začíná balkón. Moc děkuji, Katka.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Odstín šedé je jistě nadčasovou volbou, kterou bych na stěně uvítala. Můžete zvýraznit prostor naproti jídelnímu stolu, či přímo u něj, popř. se můžete chytit navazující linky, nějaké její výšky a udělat široký pruh. Horizontální výmalbou prostor prodloužíte zatímco vertikální rozdělíte a spíš zvýšíte. Pokud chcete prostor opticky oddělit na obývákovou část a část jídelní, pak můžete vymalovat prostor obýváku šedým odstínem až k prostoru stolu.

Dotaz   Dobrý den, v pokoji, který mi je vším v jednom, mám parketovou podlahu 40x40cm tmavá borovice. Stěny bych chtěl oranžové, strop bílý. Jakou mám zvolit barvu nábytku? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, volil bych nábytek v nedřevěném dekoru, ale v laku - například bílém či béžovém - v kombinaci s matným bílým kovem.

Dotaz   Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké byste doporučovala dveře a nábytek do obývacího pokoje (TV stolek, stolek, dvě malé prosklené skříňky). Obývák propojený s kuchyní bílá + bříza, podlaha korek. V obýváku je šedá krbová vložka, krb v barvě slonové kosti (dlažba okolo krbu slonová kost nebo šedá). Výmalba světle zelená, strop slonová kost, sedačka hnědá. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Nábytek a dveře bych volila opět světlé, javor či bříza. Vybírejte z blahé nabídky Sapeli – typ Note či Lotos tak, aby se prostor barevně sjednotil.

Dotaz   Dobrý den, mám dotaz ohledně sladění barevnosti obývacího pokoje orientovaného na jih, který zařizujeme v dokončeném RD. Plovoucí podlaha (lamino), dveře buk (dřevo), okno, topení, strop – vše bílé. K tomu jsou černá krbová kamna a oranžová sedací souprava. Skříňka pod TV stolek, komoda a stolek by se nám líbily ve světlé bříze. (Ještě to nemáme koupeno, jen vyhlídnuto.) Sestava bude Venezia (BMB). Momentálně máme vymalováno zářivě žlutou, nejsme si ale jisti, zda ji ponechat. Myslela jsem, že by bylo dobré dát na stěnu za obývací stěnou sytě oranžovou, aby se to hodilo k sedačce a ostatní zdi nechat jen světle béžové. (Něco jako ta březová stěna?) Nebo nechat žlutou malbu a světlou obývací stěnu oživit oranžovými doplňky? Eventuelně jaký kobereček pod konferenční stolek a další doplňky- světla, záclony? Děkuji za pomoc!
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych určitě změnila podle toho, jak píšete: oranžovou podle sedačky a zbylé stěny smetanové či jemně béžové. Doplňky pak můžete kombinovat v oranžové a jarní zelené barvě. Kobereček bych volila smetanový, popř. s oranžovým vzorem. Záclony doporučuji opět světlé, smetanové a také polštářky na sedačku v tomto odstínu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsme se zeptat na výmalbu dětského pokoje. Je poměrně velký, světlý, je v něm bílý nábytek a koberec v barvě zelené jablko. Chtěli bychom vymalovat modrou a žlutou barvou. Jaké odstíny by byly nejvhodnější? Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K dominantní barvě koberce bych volila světlejší odstíny výmalby. Modrou barvu volte v menší míře a v odstínu světlém pomněnkovém. Žlutou použijte ve vanilkovém nádechu, popř. dominantní sytou žlutou až žluto-oranžovou. Strop volte smetanový, popř. světlý nádech modré.

Dotaz   Prosím o pomoc při volbě barvy prken - podbití stropu zastřešené terasy, která je situována na sever, ale zároveň zastiňuje vchod do jídelny. Dveře na terasu (z jídelny) jsou jediným zdrojem světla v tomto pokoji. Přemýšlela jsem o bílém nátěru prken (nebo i vnějším sádrokartonu). Zároveň bych se chtěla zeptat na barvu oken, dveří a zábradlí rodinného domu, pokud je střecha (KM BETA) hnědá. Mohla bych vybrat s nádechem třešně nebo mahagon? Ještě jeden dotaz: pod zastřešenou terasou jsou vrata dvou garáží. Mohu dát bílá vrata, nad nimiž by byl strop bíle upraven, jak jsem již psala? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem.
Odpověď  

Dobrý den. V této situaci bych volil bílé podbití, bílá okna a bílá garážová vrata. Fasádu pak laďte k odstínu střešní krytiny (žlutá, hnědá, jejich kombinace apod).

<< zpět ( stránka 1 / 7 )    |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře