Pragointerier

dveře - zárubně

Dotaz   V obývacím pokoji máme dubové parkety, ostatní podlahy jsou bílá dlažba, v ložnici béžový koberec. Stěny jsou bílé. Jaké dveře a obložky zárubní by byly vhodné?
Odpověď   Velmi dobrá kombinace barev k výrazné dubové podlaze. Dveře i zárubně by měli být bílé eventuelně smetanové s použitím této barvy v obytném prostoru např. čalouněné části v odstínu smetanové.
Dotaz   V kuchyni máme ploucí podlahu-buk. Kuchyňská linka je v provedení medová olše, navíc jedna stěna (protější proti lince) je obložená borovicovým obkladem. Nyní uvažujeme o výměně dveří a nevíme si rady s jejich barvou (nynější jsou lamino slonová kost a kovové zárubně jsou tmavě hnědé). Kovové zárubně zůstanou, pouze by se měla asi změnit jejich barva - jaká a jaké dveře?
Odpověď   Volila bych kovové zárubně v odstínu béžové, křídlo taktéž. V případě možnosti odstranění borovicového obkladu se tato stěna může probarvit stejným odstínem. Tím celý prostor odlehčíte.
Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně kombinace dveří a podlahy. Podlaha v RD bude dubová - parkety. Jakou dýhu máme použít na dveře? Líbí se nám řada Elegant od Sapeli, zárubně Latente a náš tip je ořech nebo zebrano. Děkuji za odpověď
Odpověď   Dobrý den, dubová masivní podlaha se časem a působením světla stává sytější v odstínech žlutých. V případě položení parketové podlahy do pruhů je možné z vámi vybraných dřevin použít Zebrano - je světlejší, i když má výraznou kresbu dřeva. Ořech je vůči dubu příliš tmavý a zemitý. Další varianta je použít dveře ve stejném materiálu jako podlaha, tj. dub a dýhu nebo laminát v provedení Zebrano, např. na předních frontech kuchyně, eventuálně na kusovém nábytku v obytném prostoru.
Dotaz   Nedávno jsem sledovala pořad Bydlení je hra a tam pani architektka ukazovala polepování zárubně nějakou fólií, ale více o postupu a materiálu neřikala. Zajímá mě, kde bych se mohla dovědět více a jestli to dělá nějaká firma. Děkuji za odpověd
Odpověď   Dobrý den, tento způsob rekonstrukce povrchů v interiéru patří spíše do oboru kutilství. Tento materiál se používá hlavně pro úpravu zdí a velkoplošných povrchů. Na trhu existuje široká nabídka fólií a tapet (samolepící, ze skelných vláken, hladké se vzorem nebo profilované). Vzorkovnice i způsob lepení je možné získat u prodejců nátěrů a barev nebo v obchodech pro dekorace interiérů.
Dotaz   Dobrý den, mohu bez problému zaříznout dveře RADKA od firmy Sapeli na spodní straně o zhruba 6 cm. Jedná se o dveře do půdní vestavby, kde jsou sníženy zárubně. Popřípadě by byla vhodnější varianta volby dveří VILMA, které jsou vyrobeny z masívu. Děkuji
Odpověď   Maximální zakrácení u dveří Radka je 2 cm a to samé platí i u dveří Vilma. Při větší úpravě by došlo k zásahu do vnitřní konstrukce nebo porušení konstrukčních spojů.
Dotaz   Dobrý den, dovolte, abych Vás touto cestou poprosila o radu. Ve starším bytě jsme renovovali předsíň, ve které se nachází pět dveří. Chceme je ještě vyměnit, jen nevíme jaký odstín. Ponechali jsme kovové zárubně, které jsme natřeli světle béžovým odstínem. Vestavěná skřín je v odstínu světlý dub Ferrara, stěny jsou bílé. Rádi bychom zakoupili dveře Sapeli, odstín dub nebo světlý dub. Jen nevíme, zda druhý jmenovaný odstín nebude příliš světlý. Musí barva podlahy vždy korespondovat s barvou dveří? Přikládám fotografie. Děkuji. S přáním hezkého dne, M.Kulheimová
Odpověď   Dobrý den, odstín podlahy nemusí být vždy stejný jako dveře. V malých prostorech se doporučuje spíše sytější podlaha a světlejší dveře. Při představě 5 ks dveří s výškou cca 2,0 m v předsíni je tato hmota velice výrazná. U vás se k ní váže i hmota skříně. Doporučovala bych výběr dveří s horizontální orientací textury dřeva a jako detail bude zajímavé podbarvit stěnu, na kterou dopadá světlo z prosklených dveří odstínem např. jemně fialovým. Horizontální orientace nám předsíň opticky rozšíří a linky jí dodají jemnou barevnost. Prosklení dveří v celé výšce.

Dotaz   Vážená paní Čudková, prosím Vás o radu ohledně zařízení obývacího pokoje propojeného s kuchyní. Zařizujeme nový dům a nevím si rady s barvami podlah, kuchyňské linky, dveří, kovových futer, parapetů a výmalby stěn. V obývací části bych chtěla mít plovoucí podlahu a v kuchyni dlažbu. Kuchyňská linka by se mi líbila světlejší (ne bílá). Vycházím ze sedací soupravy, která je béžová (spíše studená barva) kombinovaná s olší. Nechci z důvodu finančního měnit jídelní stůl, který má kovové chromované nohy a šedou desku, kterou by šlo překrýt vhodnou barvou ubrusu. Židle jsou také s chromovanými nohami, sedáky čalouněné béžovou teplou barvou. Okna jsou bílá. Líbilo by se mi právě zkombinovat tyto materiály - olše, chrom. Myslím si, že bych místo stávajících bílých elektrospotřebičů do nové kuchyvě zakoupila výrobky z nerezu. Do nového obývacího pokoje nábytek z olše. Pokud bych dala na kuchyňskou linku olši, myslím, že by bylo ,,přeolšováno". Předem děkuji za radu, T.V.
Odpověď  

Dobrý den, z textu vyplývá, že olše je vám blízká. Nemusíme však tento materiál použít přímo a na všem. Podlaha v provedení třešeň bude nejvýraznější. K tomuto materiálu pak můžeme použít dveře – křídlo olše a kovové zárubně opatřit nátěrem RAL v odstínu světle béžová. Na zdech kouřová hnědá (capuccino). Kuchyňská linka může být celá béžová nebo spodní skříňky z olše a horní v béžové (hmotově bude nižší). Osobně mám raději stejnou podlahu v celém prostoru, ve vašem případě třešeň. Na podlahu volte keramické velkoformátové 30x60cm spoje na tupo např. Rako Sandstone světlá (stejný obklad kuchyňské linky). Parapety určitě bílé. Okna budou schovaná za zastíněním např. textilie Organza. Další doplňky vč. osvětlení v provedení chrom lesklý. Pro zvýraznění můžete volit sytější malbu na část zdi, a to oranžovou nebo hnědooranžovou.

Dotaz   Zdravím vás a prosím o radu s výběrem barvy stěn a šikminy do společného prostoru obývacího pokoje a kuchyně. Jde o nepříliš velkou podkrovní místnost s okny situovanými na sever a balkonovými dveřmi na severovýchod. Kuchyňská linka je v kombinaci vanilka-calvados, sedačka a křeslo jsou béžové, podlaha bříza, ale barevně něco mezi olší a bukem (lehce do růžova). Balkonové dveře calvados, ostatní dveře a zárubně jsou bílé. Strop je rovněž bílý. Rád bych volil teplejší odstíny, nechci ale prostor dále zmenšovat a barevně jej překombinovat. V příloze zasílám obrázky před realizací kuchyňské linky a po ní. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, děkuji za fotografie. Jsou pro moji představu důležité. Prostor je poměrně malý a calvados tmavý. Doporučuji doplnit barevnost v odstínu režné – přírodní vlny. Třeba v detailu na linku nebo tenký kruh na zeď za TV. Je možné podmalovat o tón sytější stěnu do v. podezdívky. Jinak spíše velice světlý odstín. Teplé odstíny barev spíše na koberci, ale jenom v detailu.

Dotaz   Prosím Vás o radu, jakou barvou vymalovat obývací pokoj a chodbu bytu 2+1 (rozloha 55 m2). Ložnici už mám v bílé. Kuchyň v meruňkovém odstínu. Obývací pokoj je k jihu, velikost 17m2 a výška stropu 2,40m. Nábytek je v barvě tmavého mahagonu, sedací souprava umělá kůže vanilkové barvy. Podlahu zatím nemám, ale představuji si světlý, jednobarevný (nejlépe bílý, krémový, vanilkový) koberec. Na trojdílné okno mám v úmyslu pověsit pouze záclony bez závěsů. Chodba je úzká (do L), se šesti dveřmi i zárubněmi do šesti pokojů v bílé barvě. Byt je přízemní, z poloviny podsklepen, proto uvažuji z důvodu zateplení, pocitu tepla, o kobercích. Moc děkuji za radu, Jana.
Odpověď  

Dobrý den, obývací pokoj není nikterak velký a jeho světlá výška 2,4m tento prostor ještě zmenšuje. K mahagonu (výrazný červeno hnědý odstín) je vhodná jemná barevnost, a to odstín světle hnědá až béžová. Na podlahu sytější, na zdi světlejší odstín smetanové. Vanilkové sezení je možné vhodně doplnit o světlejší a sytější odstíny této barvy, např. světlounce žlutá na zastínění oken a sytě žlutá na doplňky (stojací lampa…). Chodba může být barevně propojená s obývacím pokojem, a to odstínem vanilkové na zdech.

Dotaz   Dobry den, potrebujeme poradit pri vybere vhodnej zarubne + dvere do obyvacky, uvazujeme o posuvnych na oboch stranach.. Kompozicia obyvacky je zlozita, pretoze ma 4x dvere + balkonove. Viete mi prosim poradit farbu dreva vhodnu na zarubne a dvere? Vobre Dakujem.
Odpověď   Dobrý deň, farebnosť priestoru je velmi výrazná a u sýtej oranžovej podlaha zaniká. Doporučujem vám dvere vo svetlejšom materiále napr. Buk Sapeli typ Swing z 4x sklenenou časťou. Nábytok v zemitých tónoch je příliš tmavý. Ukludniť a zjemniť prostor ide s použitím bieleho lakovaného nábytku a smetanovej sedačky napr. Domark typ Cinema.
Dotaz   Jaká podlaha se hodí, když zárubně a dveře mám z dubu (světlé provedení)? Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vhodná je stejná podlaha nebo u laminátových dveří je možné volit plovoucí laminátovou v imitaci dubu a světlejším odstínu.

Dotaz   Dobrý den, jakou barvu byste doporučila na laminátovou podlahu do kuchyně a obýváku? Jsou propojené. Okna a stěny budou bílé, dveře a zárubně olše. Kuchyňská linka olše v kombinaci s vanilkou. Chtěla bych odstín o něco málo tmavší, ale nevím, zda existuje něco jako "tmavá olše". Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, vhodné je vybírat na základě konkrétních vzorků. Výrobci laminátových podlah nabízí pod názvem olše i sytější odstíny. Další vhodná možnost je třešeň. U imitací exotických dřevin širší nabídka červených odstínů je. U této varianty opatrně s výběrem dezénu, raději méně výrazný, tj. jednodušší.

Dotaz   Dobrý deň, na obložkových zárubniach je poškodená strana, kde je plech (zámok na podvojoch) - vylomené dvere. Dá sa zárubna bez poškodenia opraviť?Ďakujem.
Odpověď   Zodpovězení tohoto dotazu se ujal Ing. Aleš Ullmann, manager technického rozvoje SAPELI: Zde bych odporučil, obrátit se na montážní firmu, která na místě řekne, zda je vada opravitelná, nebo zda je třeba výměna zárubně. Tyto opravy jsou řemeslně značně náročné a některé firmy je neprovádí, proto raději oslovte víc firem. Hezký den.
Dotaz   Dobrý den. Bydlíme v klasickém panelovém bytě. Zárubně vchodových dveří jsou špatné-křivé.Tím dochází k průniku pachů a hluku do bytu. Můžete mi prosím poradit, zda a jak by bylo možné nahradit zárubně jinými a popřípadě i protihlukovými dveřmi? (Případné průměrné náklady.) Děkuji Vám za odpověď, Přívratský.
Odpověď   Zodpovězení tohoto dotazu se ujal Ing. Aleš Ullmann, manager technického rozvoje SAPELI: Doporučuji na vstupních dveřích nešetřit. Ideální řešení je zakoupení bezpečnostních dveří včetně zárubně (starou zárubeň je třeba vyříznout a osadit novou, tomu se bohužel nevyhnete). Cena bezpečnostních dveří začíná na 15.400,- Kč bez DPH (bezpečnostní dveře včetně zárubně). Pro správnou funkci dveří musí být v pořádku jak zárubeň tak i dveře.
Požadavky na vstupní dveře do bytu jsou následující:
- požární odolnost
- zvukový útlum min. 32 dB
- odolnost proti násilnému vniknutí
Lze zvolit i požární dveře se zvukovým útlumem, ale odolnost proti násilnému vniknutí není ověřena.
Dotaz   Vážená paní designerko, moc Vám děkuji za již poskytnuté rady. Nyní ještě potřebuji poradit, zda je správné toto řešení interiéru, a to obývacího pokoje spojeného s kuchyní a jídelnou. Jedná se o prostor do L, z obývacího pokoje není přímá viditelnost do kuchyně. Celý prostor má cca 70 m, okna jsou v barvě kaštanu, podlaha je dřevěná - dub klasic a dveře i zárubně jsou také dubové. Jedná se mi o následující: nábytek do obývacího pokoje by se mně líbil v barvě ořechu. Jednu nebo dvě stěny v obývacím pokoji zamýšlím vymalovat červeně. Zbytek stěn v obývacím pokoji světle žlutě. Nevím si rady, jestli zvolit sedačku červenou, nebo raději světlou. Líbí se mně obě, ale nevím, která by se do takového interiéru lépe hodila. Dále potřebuji poradit s kuchyňskou linkou. Původně jsem ji plánovala v odstínu mořené třeště -chery. Jídelní stůl i jídelní nábytek by byl ve stejném odstínu jako linka. Když by v obývacím pokoji byl nábytek v ořechu, neměla by být v ořechu i kuchyňská linka včetně jídelny? Nebo, jestli by mohla být v té mořené (tmavé) třešni. Výmalbu kuchyně jsem myslela dvě stěny světle zelené a dvě světle žluté - totožné se stěnami v obývacím pokoji. Prosím o Váš odborný názor, děkuji. Petra Hladíková
Odpověď  

Dobrý den, barevná kombinace dub a ořech je velice pěkná. V prostoru 70m2 si můžeme dovolit tuto tmavší dřevinu. S přihlédnutím na kaštanová okna je vhodná tato kombinace: dveře a podlaha dub, nábytek ořech, jedna stěna temnější červená, ostatní světle béžové až světle hnědé. Kuchyň kombinace ořech – sv. béžová (deska a kovové části šedivá). Tady si můžeme dovolit odstín zelená olivová na obkladu a jemný ve stejném tónu na zdi. Zelená nám bude doplňovat barevnost. Při použití žluté na doplňcích doporučuji odstín velbloudí srsti. Červená na více zdech působí těžce a agresivně, je to barva akce.

Dotaz   Dobrý den, do moderní novostavby, do celého interiéru, jsme si vybrali laminátovou podlahu prkno Panga dvojité od Quick stepu - QSS O27. Byla by vhodná např. šedá barva dveří, s tmavším odstínem šedé zárubně (nebo naopak?)? Popř. jaký odstín imitace dřeva? Děkuji
Odpověď  

Dobrý den, zvolený typ podlahy je odstínově mezi ořechem a Wenge. Šedivý odstín je velmi moderní a k tomuto typu podlahy velmi vhodný. Šedivé zárubně a světlejší křídlo dveří budou prostor odlehčovat a doplňovat kovové části, např. svítidla nebo kování u kuchyňské linky. Pro zjemnění prostoru je vhodné použít malby v odstínech smetanové, béžové nebo pastelově žluté.

Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s odstínem interiérových dveří. Jedná se o rekonstrukci bytu. Místnosti jsou poměrně malé (27, 17 a 15 m2) a stropy nízké (2,45m). Interiér plánujeme zařídit v moderním stylu. Okna máme dřevená v odstínu kaštan. Některé dveře jsou umístěny v nikách, takže nejdou použít obložkové zárubně. Kovové zárubně jsou zatím natřeny hnědou barvou v odstínu oken. V celém bytě je na podlaze položená průmyslová mozaika teak, která je ošetřena voskovým olejem. Do obytné kuchyně, kde je většina dveří, jsme zvolili kuchyňskou linku v matném laku, odstín dle NCS S 1002 Y 50R (bila káva), pracovní deska černá žula. Uvažuji o lakovaných dveřích ve stejné odstínu jako kuchyň. Výrobce ale používá pouze stupnici RAL, která stejný odstín nemá, pouze podobný RAL 9001, případně 9002. Prosím, co zvolit? Nechat namíchat barvu dle vzorku kuchyně, nebo stačí odstín RAL? Nebo se vydat zcela jiným směrem a pořídit dveře dýhované? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den, jenom zkráceně: doporučuji spíše stupňovat barevnost daného odstínu a sladit barevnost dveří s bílou kávou. Stupňování můžete vyjádřit odstínem základ bílá káva, dveřní křídlo sytější, kovové zárubně nejsytější. V takto malém prostoru bych doporučovala UNI barvu RAL. Tento odstín, který uvádíte, vyzní proti Teaku velmi vzdušně a lehce. Pro dobarvení prostoru pak můžete volit studené nebo i teplé odstíny. Osobně teď dávám hodně šancí temné fialové v detailu. Na části zdi je hodně efektivní vedle odstínu bílá káva. Dýhované dveře budou působit poměrně těžce a ponechávají otevřenou otázku, co s obložkami zárubní.

Dotaz   Dobrý den, budu rekonstruovat standardní byt v činžáku a v obývacím pokoji použiji starší nábytek: vpravo vysoká dlouhá stěna buk / dub? Na protější stěně grafiky cca 10 ks (laděné do šedobéžova; 2ks 60x70 ostatní menší). Pod nimi sedačka jednoduchá vínová, u okna knihovna cca 1,6 m. Vlevo vedle dveří psací empírový sekretář. Dveře SAPELI standard - dýha buk a obložkové zárubně. Místnost š=3, 2, dl=5,4 t.j.cca 18 m, v=3,25. V čele místnosti je vysoké třídílné špaletové původní okno š=1,2 do ulice, 1 patro, bez slunce. Prosím o doporučení, jaký odstín zvolit u dřevěné plovoucí podlahy? Jak vymalovat stěny? Strop jistě bílý.
Odpověď  

Krásný den přeji. Jelikož je pokoj málo prosvětlen, volila bych podlahu ve světlých odstínech (např. světlý buk, javor) tak, aby nepohlcovala příchozí světlo, ale spíše jej odrážela (možné je také použití snadno udržovatelného marmolea, které se vyrábí v mnoha odstínech). Stěny doporučuji také jen ve světlém nádechu: např. vanilka, světlá žlutá, které do temných prostor dodají trochu optimistického sluníčka.

Dotaz   Hezký den, moc Vás prosím o radu barevného sladění interiéru (dveře, podlahy, vymalování, popř. nábytek) v novostavbě rod. domku. Co se týče podlah, mám na rozmyšlenou pouze necelý týden, tak snad se Vaší odpovědi dočkám dříve, než udělám nějakou chybu. Namontovaná jsou již dřevěná okna (odstín teak-tmavá červenohnědá, až do fialova). Zádveří a vstupní chodba je úzká, s menším oknem. Dlažbu zatím nemám vybranou. Ve vstupní chodbě budou dveře na WC. Dále budou dveře, které oddělují vstupní část chodby od části chodby v obytném prostoru. Na chodbě v obytném prostoru budou dveře do komory. Následuje schodiště, obložené přírodním kamenem (barvu kamene nemáme vybranou). Naproti schodišti je velký oblouk, kterým se vstupuje do otevřeného prostoru. Přímo Naproti oblouku bude jídelna (cca 2,8 x 2,5) s oknem. Napravo od jídelny bude kuchyň (cca 2,8 x 2,8) taktéž s oknem. Kuchyňská linka-zatím není, ale chci tvar U, barva spodních skříněk calvados, horních skříněk javor horský+sklo mléčné(mám dát i nějakou skříňku v nerez rámečku se sklem - podlouhlé výklopné?). Jedno rameno celé v barvě horský javor- v té části nebude pracovní deska. Pracovní desku ještě nemám vybranou. Podlahu v kuchyni mám vybranou PVC Novilux Structura 5407 (jakoby směs drobounkých kamínků v barvách zelená, bílá, červená..). Nalevo od jídelny se velkým obloukem vchází do obýváku (cca 7x4). Z jídelny jsou vidět terasová okna na delší stěně. Celková délka oken cca 3,5 m (jídelna s OP tvoří L). Na protější stěně oken bude krb, asi uprostřed stěny, částečně obložený kamenem. Podlaha do chodby, jídelny a obýváku je již koupená - plovoucí laminát Tarkett Eden Mořská táva Zen č.8039121 (barva je velice světlá, od světle smetanové, s prvky hnědými. Podlaha je, myslím si, vzhledově jemná. Sedačku, alespoň prozatím (časem bude nová), máme rohovou, tmavě modrou. Nábytek si představuji v podobě jednoduché nízké skřínky pod TV, nějaké police (typ Ikea) a závěsné skříňky, ale nevím jakou barvu? Místnosti bych chtěla vymalovat v barvách oranžová, zelená, žlutá-ještě nejsem rozhodnutá a ráda si nechám poradit. V 1. patře se nachází koupelna a 3 pokoje. V každém pokoji jsou zkosené stropy - podkroví, 1 okno balkónové+ v dětském pokoji navíc střešní okno. Na chodbě je taktéž plovoucí laminát Tarket - mořská tráva světlá. V pokojích chci ale jinou podlahu, ovšem nevím si rady. Hodila by se Quick step dub – narůžovělý, selské prkno? Nebo javor? Ten se mi zdá ale dosti mdlý? V dětském pokoji 4leté holčičky chci vymalovat růžovou a žlutou, se zelenými doplňky (police, boxy na hračky z Ikea...). Absolutně si nevím rady s odstínem DVEŘÍ. Moc Vás prosím o pomoc se sladěním a velmi Vám děkuji, Iveta.
Odpověď  

Dobrý den přeji.
Doufám, že jsem si podle Vašeho popisu dostatečně ujasnila Vaše představy a uspořádání rodinného domu. Bez dalších informativních fotografií a bez půdorysu pouze odhaduji a mnohdy mohou být mé představy odlišné od skutečnosti a doufám, že mé rady nebudou kvůli tomu scestné. Co se týká výběru plovoucí podlahy, je velice zajímavá a nadčasová volba dezénu mořské trávy. K tomuto odstínu se hodí velká škála barev, ale také dřeva. Co se týká kuchyně: Váš popis vybraného PVC neodpovídá obrázkům na internetu, pokud je to opravdu typ NOVILUX STRUCTURAL 5407 - spíše meruňkový odstín (vašemu popisu spíše odpovídá typ 5404), pak bych jej k výběru linky nedoporučovala. Je to další odstín teplé barvy, který by nemusel ladit ke spodním skříňkám z calvadosu (záleží ale na skutečnosti, než na obrázku z internetu). Odstín 5404 je jistě bližší zvolené plovoucí podlaze a calvadosu (nejsem si ovšem jistá oním narůžovělým nádechem). Volila bych spíše světlejší typ podlahy, vycházející z odstínu zmiňovaného javoru.
Samozřejmě je zde také možnost ponechat PVC v tomto odstínu, který může zajímavě kontrastovat na navazující plovoucí podlahu, ale pak změnit kuchyňskou linku, ve světlém odstínu. Vaše představa kuchyňské linky nejspíš vychází z dnešního rozšířeného trendu použití calvadosu a také navazuje na barvu oken. Kombinace se světlým javorem je zajímavá volba - já bych všem již další prvek, jakým je hliníkový rámeček kolem skleněné výplně, nepřidávala. Samozřejmě vše závisí na konkrétním návrhu linky v daném prostoru (s tím Vám nejlépe pomohou v kuchyňském studiu, které bude mít k dispozici více vstupních údajů). Jestli jsem také pochopila správně, pak jedno rameno linky (bez pracovní desky) je částí, kde se bude nacházet lednička, spížová skříň, popř. trouba s mikrovlnkou… Volba světlejšího javoru je jistě správná, prostor se neztemní a nezmenší.
Ke světlé podlaze v obývacím pokoji můžete použít opět světlý nábytek s výraznou výmalbou za ním (temně oranžová - cihlová). A výrazným kusovým kobercem v podobném tónu jako výmalba. Nebo nábytek v kombinaci zebrano se světlými lesklými dvířky (smetanová) a výmalbou decentnější smetana, popř. výrazná malba stěny zemito - oranžová (viz. obr. v článku o barvách na www.umimeudělatdomov.cz ). Vždy bych volila jednu výraznou stěnu, popř. dvě kratší protilehlé.
Dveře bych volila v kombinaci javor, třešeň (třešeň načervenalé tmavší dřevo - k oknům), javor bych doporučila k podlaze. Firma SAPELI vyrábí dveře ALEGRO, kde jsou použity tyto dva druhy dýhy. Zárubně bych volila v dýze třešně a dveřní křídlo světlé (javor) s proužky třešňové dýhy. Dlažbu a obklad schodiště bych volila v antracitové barvě (břidlice). Ta by tvořila zajímavý tmavší kontrast ke světlé podlaze a dveřím - je to barva neutrální, i když temná, nicméně nadčasová a moderní. Nábytek u vstupu volte opět světlý (javor, bříza). Výmalba smetanová a podle velikosti prostoru možno použít pozitivní oranžovou barvu za věšákovou stěnu, pokud ji budete mít. Také záleží na obkladech na toaletě.
Co se týká výběru plovoucí podlahy do pokojů v prvním patře: nebála bych se ani jedné varianty. Prkna country od quick-stepu jsou velká a prostor opticky zvětší. Narůžovělý tón přírodně lakovaných dubových prken je příjemný do růžového dětského pokoje. Na druhou stranu, pokud je to pokoj menší, a předpokládám, že zde umístíte nějaký kusový koberec, aby si děti mohly hrát na zemi, pak volba pro Vás "mdlejšího" javoru je vhodnější, neboť jeho struktura, ač výrazná, není tak proměnlivá jako u dubu. Javor působí trochu teplejším dojmem a pokoj by mohl více prosvětlit.
Volbu také zohledňuji k navrženému typu dveří ALEGRO.
Kombinace k němu zvolené doplňkové jarní, zelené barvy je dobrou volbou. Na stěnu bych volila zmiňovanou růžovou s kombinací zelených doplňků. Sytě žlutou barvu bych sem již nepřidávala, jedině šikminu bych vymalovala světlejším odstínem vanilkové (nebo světle růžové), tak aby strop nepůsobil těžkým dojmem. Růžovou doporučuji rovněž ve dvou sytostech, delší strany výraznější a kratší (předpokládám s dveřmi a vstupem na balkon) světlejší - tyto stěny by opět mohly být vanilkové. Samozřejmě tmavší odstíny prostor zmenšují a světlejší zvětšují. Záleží na rozměrech místností a umístění nábytku. Také můžete použít jarní zelenou jako výmalbu s růžovou a nábytek světlý (bříza, javor). Zajímavý příklad: http://didlinka-d.blog.cz/0708/muj-novy-pokoj. Ve vašem případě by se nevolila trojúhelníková výmalba, spíše horizontální (pod šikminou zelená).

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Zařizujeme dům a moc se nám líbí dlažba imitace tmavé dřevo (ořech), kterou bychom rádi dali do obývacího pokoje. Nejsme si však jisti, jaké k této podlaze zvolit dveře se zárubněmi a jaký nábytek. Ostatní pokoje budou mít podlahu světlejší. Děkuji.
Odpověď  

Jednoznačně bílé dveře.

Dotaz   Dobrý den. Chtěl bych vás poprosit o radu, jakou barvou a jak vymalovat obývák propojený s kuchyní. V místnosti jsou dvě francouzská okna, podlaha dubové parkety (olej polomat), dveře a zárubně dubové, kuchyňská linka jasmín; pracovní deska, zádový panel a jídelní stůl ořech. Obývák je orientovaný na jihozápad, kuchyně na sever. Děkuji za radu.
Odpověď  

Výmalbu volte v teplejších odstínech, které pokoj i kuchyň oživí. Barvy temná, tlumená oranžová, červená - tyto odstíny volte na kratších stěnách, delší vymalujte v jemných tónech - jasmín, slonová kost pouze jemný nádech, který může také vycházející z odstínů ořechu.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme byt v novostavbě a chtěli bychom se poradit. Podlaha bude lamino buk, dveře a zárubně (Modern) plánujeme v dýze třešeň. Obývací pokoj je spojen s kuchyní. Jakou barvu kuchyně byste doporučila? A jakou barvu malby bychom měli zvažovat? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Zaprvé bych Vám nedoporučila dávat třešňové dveře k bukové podlaze. Ideální by byly opět bukové. Rovněž nevidím jako nutnost mít barevné stěny. Použijte bílou a až se zabydlíte, můžete udělat změnu. Zjistíte totiž, na jakou konkrétní zeď a jaká barva by se hodila. Pokud plánujete třešňové dveře za každou cenu, volte pak i třešeň na kuchyňskou linku. Pokud byste podlahu a dveře udělali v buku, použila bych na kuchyni opět buk. Kuchyňská dvířka bych udělala lakovaná ve světlém odstínu (písková, smetanová, vanilka). Pak si umím představit, že by nějaká stěna mohla být zvýrazněna barvou.

Dotaz   Dobrý den, prosím o Váš názor k výběru dekoru laminátové podlahy a nábytku. V RD máme dřevěná okna a parapety v odstínu pšeničné zlato (xyladecor), dveře a zárubně v téže barvě. Líbí se nám podlaha dekor přírodní bambus a nábytek ještě vůbec nevíme. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Odstín dřeva v barvě pšeničného zlata je odstín teplý, medový. Zajisté k němu můžete volit světlou podlahu - bambusovou přírodní nebo popřípadě nalakovanou do obdobného odstínu. Také můžete volit barvu podlahy v odstínu světlá třešeň či javor. Nábytek doporučuji z třešně nebo světlého javoru, jasanu, mohla by být také bříza. K tomu pak doporučuji výraznější odstín výmalby, a to v zemitých odstínech.

Dotaz   Dobrý den, paní designerko Zuzano, mockrát Vám děkuji za odpověď z 15. března, ohledně výběru dveří, podlahy a částečně výmalby v novostavbě RD. Co se týče pokojíčku (4x4m), radila jste mi výmalbu jarní zelená + růžová, nábytek bříza (odkaz na www.didlinka....můj nový pokoj), avšak výmalba horizontální - pod šikminou zelená. Zasílám Vám foto pokojíčku ještě ve stavební fázi, kde vedle komínu směrem k šikmině bude ještě vestavěný menší šatník- místnůstka. Jak jste myslela tu výmalbu? Pod šikminou zelená, a na stěnách zbývajících? Do výšky šikminy zelená kolem dokola a zbytek stěny, kde není šikmina růžová? Strop bílý nebo lehký nádech růžové? Šikmina - taktéž nevím? Podlahu jsme zvolili lamino plovoucí podlaha Tarkett-Javor natur. Další dotaz se týká výmalby kuchyně s jídelnou. Jedná se o otevřený prostor, kdy je obývák napojen do písmene L na jídelnu a kuchyni (přesný popis jsem Vám zasílala v dřívějším dotazu, ale nevím, zda máte možnost do něj nahlédnout). Podlaha v celém propojeném prostoru Tarkett Eden mořská tráva (světle hnědá, krémová až do bíla), okna dřevěná odstín hnědočervený teak. Výmalbu v obývacím pokoji jste radila takto: kratší stěny sytá temná cihlově oranžová, zbytek smetanová, nábytek bříza. Kuchyňská linka – U: spodní skříňky kalvados, horní skříňky javor horský + jedno rameno linky javor horský. Jídelní stůl se židlemi ještě nemám vybraný, ale asi v barvě kalvados, čalounění židlí krémové (schvalujete?). Nevím si rady s výmalbou a s výběrem obkladů nad pracovní plochou a barvou pracovní desky. Schvalujete, že desku vybereme světlou, podobnou barvě horních skříněk a obklad velkoformátový (cca30x60) béžový? Na ostatní prostory – chodba a schodiště – jste doporučovala smetanovou barvu, mimo stěny, na které bude věšáková stěna, která by měla být podbarvena pozitivní oranžovou. Co se týče dveří, vaše rada byla Sapeli Alegro javor + třešeň, zárubně třešeň. Jsou to jistě krásné dveře, ovšem náš rozpočet pravděpodobně bude stačit již na levnější variantu. Určitě budeme chtít dveře od Sapeli, s velkou pravděpodobností odstín javor, ale váhám, zda dát i zárubně javor, nebo třešeň. Můžete mi prosím ještě v tomto poradit? (Podlaha javor natur-v horních patrech, okna červenohnědá-teak). Moc Vám děkuji, Iveta
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož je dětský pokoj prostorný a šikmina je dostatečně vysoko, volila bych plochu pod šikminou zelenou, šikminu jemnou, smetanovou, popř. narůžovělou. Kratší stěny můžete volit růžové a komín zelený. A protější stěnu můžete vymalovat v pásech, spodek zelený a vrchní část růžový, tak, jako protější stěna se šikminou (popř. celá stěna růžová se zelenými doplňky - menší proužky, či jiné obrázky v této barvě. Jistě bych volila světlou krémovou pracovní desku a také volba světlých, velkoformátových obkladů je vhodná. Čalounění také schvaluji. Můžete použít pouze dveře v odstínu javor společně se zárubněmi v odstínu javor, pokud vybíráte jiný typ dveří, nekombinovala bych k nim odlišný odstín zárubní.

Dotaz   Dobrý den. Tápeme ve výběru barvy, ale také materiálu podlahy (dřevo či linoleum). Dále v materiálu dýhovaných dveří. Kuchyň bude v třešni s horními skříňkami v krémové barvě (Hanák), nábytek i sedací souprava je v podobném provedení (viz. přiložený vzorník). Okna máme meranti - barva afromosia. Neradi bychom smíchali příliš mnoho dřev dohromady a chtěli bychom, aby prostor ladil a harmonizoval. Moc Vás prosíme o radu při výběru podlahy, dveří, ale také barvy malby či potahů sedací soupravy. Děkujeme, Slavíkovi.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podlahu a také dveře můžete volit opět v tónu třešně - např. třešeň americká a podlaha ale ve světlé třešni. Další a světlejší variantou je volba např. dveře SAPELI, model Alegro v kombinaci javor americký s proužky a obložkovými zárubněmi v dýze třešně. Poté může být podlaha také javorová, čímž se prostor oživí a prosvětlí. Sedací souprava pak může být v barvě bordó. Výmalba v jemných odstínech béžových, smetanových, popř. vanilkových, s nádechem do meruňkové (ale ne moc sladké - spíše béžově růžové). Bohužel nepřišel vzorník sedací soupravy.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme novostavbu - byt, ve kterém je obývák spojen s kuchyňským koutem. Podlaha je lamino buk, dveře a zárubně jsou od firmy Sapeli, Harmonie, v třešni. Poradila byste mi, jakou barvu malby a kuchyňské linky (případně její pracovní plochy) bych měla zvolit? Obývák není moc světlý. V obýváku bude pískově zelená kostkovaná sedačka. Děkuji za rady.
Odpověď  

V první řadě je špatně vybraná podlaha se dveřmi, tato kombinace je naprosto nevyhovující – jde o rozdílné dřeviny, a to především barevně. V takovémto případě bych se raději držela dveří, které jsou výraznější, a volila bych do kuchyně třešeň s pracovním deskou v nějakém šedém desénu (imitace kamínků, či melír sůl/pepř). Pokud obývák není světlý, volte na stěny bílou barvu.

Dotaz   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká barva futer by byla nejlepší k bukovým dveřím a bukové podlaze. Přemýšlím o okrové, momentálně jsou tmavě hnědé. Obývák je meruňkový a dětský pokoj žlutý. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Futra bych natřela v odstínu vycházejícím z barvy dveří. Okrová se mi nezdá úplně nejvhodnější. Volila bych spíše smetanovou, béžovou, či opravdu odstín narůžovělý, viz struktura buku.

Dotaz   Dobrý den, potřeboval bych poradit s plovoucí podlahou do bytu a také s dveřmi a zárubněmi. Jakou plovoucí podlahu vybrat do obýváku, který má 18 m čtverečných a je v něm umístěn černý nábytek? Do ložnice plánujeme taky plovoucí podlahu (10 m čtverečných) a necháme si tam vyrobit vestavěné skříně. Prosím o radu ohledně barevného sladění s podlahou a zárubněmi. Dětský pokoj má 15 m čtverečných, je tam nábytek borovice. Pokoj a ložnice přecházejí z obýváku. Do všech tří místností bych chtěl udělat plovoucí podlahy a vyměnit dveře a zárubně i výmalbu. Prosím, poraďte mi, jak nejlépe barevně sladit podlahy, malbu a zárubně s dveřmi s nábytkem. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, k černému nábytku a borovici bych zvolil světlejší dřevinu (javor nebo světlou třešeň). Půjde i ke světlé borovici. Důležité je doladit malby - bílá asi nebude vhodná, světlejší a teplé odstíny budou útulnější.

Dotaz   Dobrý den, prosím o pomoc se sladěním dveří s podlahou v rodinném domku. Okna a francouzské dveře na zahradu jsou bílé, stěny také, kuchyňská linka v bílém lesku, pracovní deska tmavá (ořech, wenge - není ještě finálně vybráno). Obývák je propojen s kuchyní, vše prosvětlené. Váhám mezi dvěma variantami: podlaha královský akát (náhled viz přiložený soubor) + tmavé dveře (např. ořech folie). Alternativou je opak - ořech na podlahu (viz přiložený soubor 2) + světlé dveře (např. javor evropský nebo bělený dub). Mají být v tomto případě i tmavé zárubně? Velmi se mi líbil článek opačných dezénů, proto bych chtěla kontrastní podlahu versus dveře. Nevím ale, zda je to takto vhodné, uvítám jakoukoliv radu a děkuji mockrát.
Odpověď  

Dobrý den, volil bych druhou Vámi popsanou variantu. Tmavá podlaha působí příjemně. Musí být doplněna světlými doplňky, což Vy máte formou dveří a bílé výmalby. Zárubně by mohly být tmavší. Zdůrazní se tím vlastní dveře.

Dotaz   Dobrý den, provádíme rekonstrukci obývacího pokoje. Zůstane laminátová plovoucí podlaha - barva buk, dveře dýhované mahagon a hnědé zárubně, okna bílá. Orientace pokoje na jihozápad. Prosím o radu: nevím, jakou vybrat barvu sedačky, nábytku a jak vymalovat stěny. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelním koutem. Barva kuchyně, jídelního stolu a židlí je třešeň, sedáky židlí jsou modré, dvě stěny (v jídelně) jsou vymalovány žlutou. Sedačku chceme dvakrát trojsed naproti sobě, na stěnu bez oken a dveří chceme zavěsit televizi, nábytku minimálně. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych volila smetanovou či šedobílou. Sedací soupravu např. tmavě modrou či vínovou se světlými polštářky a doplňky.

Dotaz   Dobrý den. Byla bych moc ráda, kdybste mi mohl poradit. Máme postavený rodinný domeček a začínáme řešit výběr podlah, dveří a schodiště. Již jsem něco vybrala, ale nejsem si jistá, jestli nám to půjde barevně dohromady. Schodiště chceme bukové, buď přírodní, nebo mořené trochu do červena. Podlahu na celém patře jsme vybrali laminátovu Bubingu. A k tomu by se nám líbily dveře od Sapeli Alegro, model 50=dýha javor, pásek třešeň a obložku taky třešeň. Uvažovala jsem také, že by se jako obložka a pásek mohla dát Bubinga. Byla bych moc ráda, kdybyste nám mohl poradit, chceme to mít pěkně sladěné a nevím, jestli těch druhů materiálu a barev není moc. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď a radu a přeji Vám krásný den, Jana Vojáčková.
Odpověď  

Dobrý den, jak píšete, chtělo by to trochu sjednotit. Schodiště bych ponechal bukové, mořené na třešeň. Podlahu v bubingu, dveře a zárubně bych zvolil v třešni v celém provedení a dalším kombinacím bych se již vyvaroval.

Dotaz   Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně chodby. Je málo prosvětlená a připadá mi trochu studená. Už jsem jednou ohledně chodby psala, nyní zasílám i fotografie. Vím, že jsme s obkladačem vybrali špatnou spárovačku - jde o světlounce šedý odstín, měli jsme nejspíš doprostřed (mezi hnědé dlaždice) použít tmavě hnědou. Na stěnách je pastelová meruňková, dveře budou ořech (zárubně jsou již na fotografiích zaznamenány) SWING se sklem Satinato. Zajímalo by mě, zda je možné spárovačku ještě nějak upravit. Třeba přetřít ji nějakým voděodolným nátěrem. Udělala bych to nejspíš jenom uprostřed, kde je dlažba tmavá. Okolo je slonová kost a té asi světlá spárovačka tolik nevadí. Jsem z dlažby dost zklamaná. Sice na fotkách ještě není důkladně setřená, ale čekala jsem, že bude lesklejší. Je dost matná, spíše mi připomíná dlažbu venkovní. Moc děkuji za radu a názor, jak celou chodbu vylepšit. Děkuji, Urbanová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Osobně mi světlé spáry uprostřed místnosti nevadí, spíš více vykreslují kresbu pokládky, která je zde opravdu specificky provedená. Nepouštěla bych se nyní do přetírání spár na jiný odstín, protože nevím o zaručeném způsobu, který by tento problém řešil s adekvátním efektem. Výmalba je na fotografiích mdlá, lepší by byla nějaká výraznější barva, která by prostor oživila. Také můžete volit výrazné doplňky. Ty prostor jistě vylepší, pokud budou mít výraznější odstín než současná výmalba.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu: v rodinném domku máme ořechovou podlahu v hale, obývacím pokoji a kuchyni. Zdi a okna v bílé barvě. Kuchyňská linka také lesklá bílá. Zvažujeme, jaké dát dveře ELEGANT SAPELI. Ořechové se nám zdají tmavé. Napadá nás tedy americký nebo evropský javor, ale nevíme, jestli k bílým stěnám nebudou fádní. Nemáme k nim udělat ořechové zárubně? A jaký potom bude vhodný nábytek? Dveře do obývacího pokoje a jedny v chodbě budou prosklené. V chodbě bude také schodiště do 1. patra, dřevěné s nerez sloupky, dřevo podle dveří - javor. Je tato kombinace vhodná? Děkuji Vám, nashledanou.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K vaší tmavé podlaze bych volila dveře v ořechu americkém, který má výraznou kresbu a především, díky velké ploše prosklení nebudou dveře působit tolik tmavým dojmem. Nábytek bych pak volila v javoru či dubu (mohou mít i lesklá, bílá dvířka). Schodiště bych poté doporučila opět v ořechu.

Dotaz   Dobrý den, zařizujeme si baráček a já bych potřebovala poradit. Podlahu v celém domě jsme zvolili v odstínu dubu. Jen v kuchyni bude dlažba. Poradili byste nám, do jaké barvy doladit dveře a zárubně? Máme se rozhodovat během tohoto týdne, budu moc ráda za Váš názor. Děkuji, Petra Jůnová.
Odpověď  

Dobrý den. Volil bych stejné dřevo jako na podlaze – tedy dub. Další možností je ořech, který je naopak tmavší. Zaleží na ostatním vybavení interiéru.

Dotaz   Dobrý den, již jsem jednou psala a prosím Vás o konkrétní radu. V celém prostoru přízemí rodinného domu (hala-kuchyň-obývací pokoj) máme ořechovou plovoucí podlahu. Je vhodné tam umístit dveře Elegant od SAPELI v dezénu evropský javor s ořechovým rámem? Zdi jsou bílé a okna také. Kuchyňská linka je v bílém lesku s ořechovými prvky v pracovní desce. Bojím se dát také ořechové dveře, aby v chodbě nebylo příliš tmavo – povedou z ní šestery dveře, z toho dvoje prosklené. Zvažovala jsem také dveře NOTE v evropském javoru pouze s tmavými proužky, ale nevím, zda to nebude fádní vzhledem k bílým stěnám. Nebo mám přemýšlet o bílých dveřích jiného typu a také o barvě stěn? Spíše jsem chtěla zachovat bílou. Mockrát děkuji za Váš čas a odpověď. Je možné také případně získat kontakt na placenou službu pohovoru s bytovým konzultantem?
Odpověď  

Dobrý den. Myslím, že varianta s tmavými ořechovými zárubněmi a světlými dveřmi k ořechové podlaze a bílým stěnám je vhodná kombinace.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu: v rodinném domku máme ořechovou podlahu v hale, obývacím pokoji a kuchyni. Zdi a okna v bílé barvě. Kuchyňská linka také lesklá bílá. Zvažujeme, jaké dát dveře ELEGANT SAPELI. Ořechové se nám zdají tmavé. Napadá nás tedy americký nebo evropský javor, ale nevíme, jestli k bílým stěnám nebudou fádní. Nemáme k nim udělat ořechové zárubně? A jaký potom bude vhodný nábytek? Dveře do obývacího pokoje a jedny v chodbě budou prosklené. V chodbě bude také schodiště do 1. patra, dřevěné s nerez sloupky, dřevo podle dveří - javor. Je tato kombinace vhodná? Děkuji Vám, nashledanou.
Odpověď  

Dobrý den přeji. K vaší tmavé podlaze bych volila dveře v ořechu americkém, který má výraznou kresbu a především díky velké ploše prosklení nebudou dveře působit tolik tmavým dojmem. Nábytek bych pak volila v javoru či dubu (mohou mít i lesklá, bílá dvířka). Schodiště doporučuji opět v ořechu.

Dotaz   Dobrý den, zařizuji svůj první byt a velice Vás prosím o radu. Jedná se o menší 1+kk (40m2) s velkým oknem (až k zemi). Obytná část je spojena s malým kuchyňským koutem (kratší strana místnosti, vedle dveří do pokoje). Okno (bílé, plastové) je proti vstupním dveřím. Na jedné delší straně pokoje bude sedací souprava a proti ní bude obývací stěna. Jedná se mi o sladění dveří (Sapeli, do pokoje prosklené a zasouvací, jinak plné, otevírací), podlahy (plovoucí laminátová), obkladů a dlažby (zřejmě Rako). Nabízený standart je: vstupní dveře světlý buk, vnitřní dveře světlý buk a bytové zárubně-foliované obložkované, imitace buk, v případě obkladů a dlažby (bílá spárovací, matné provedení). Nevím, zda tento odstín dveří ponechat či zvolit raději dub nebo jiný odstín světlého dřeva. Pokud se rozhodnu pro určitou barvu dveří, je lepší mít ve stejném odstínu též zárubně, podlahu i lišty? Při zvolení laminátové plovoucí podlahy je lepší zvolit dveře Sapeli v laminátu CPL nebo je možno zvolit i jiný typ prosklených dveří do pokoje (dýha?)? Jakou barvu nábytku mám zvolit ke světlejší podlaze a jak sladit nábytek v obývací části s kuchyňským koutem (bílý)? Mám k této světlejší podlaze zvolit do kuchyňského koutu rovněž světlejší dlažbu (šedá, krémová), která bude rovněž v malé vstupní chodbě? Pokud jde o koupelnu, je malá (kolem 4 m2), bez okna. Chci spíše dlažbu a obklady v světle hnědé, krémové, či béžové. Je vhodnější mít tmavší dlažbu než obklady? Koupelnový nábytek bude zřejmě bílý či kombinace dřevěného dezénu s bílou. Předem Vám velice děkuji za Vaši radu a návrhy. S pozdravem Markéta Švecová.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož je váš byt menších rozměrů, je vhodné volit světlejší odstíny vybavení. Světlý buk je jistě hojně používaný a velice rozšířený. Dub vždy působí honosnějším dražším dojmem, záleží opravdu čistě na Vás co je Vám bližší - obě varianty jsou dobře využitelné. Také je možné volit světlý javor, popř. v kombinaci s třešní. Můžete poté kombinovat dveře Sapeli typu Alegro (model 10 a 40), kde je možné kombinovat dva typy dýhy. Pak také podlahu a nábytek můžete kombinovat v těchto odstínech. Zárubně je pak vhodné volit tmavší. Tzn. třešeň zárubeň a ozdobný proužek v kombinaci s dominantní plochou v javoru. Podlahu bych poté volila v odstínu javoru a nábytek opět třešeň se světlým javorem (popř. s bílými dvířky). Kuchyňskou linku můžete vybrat v jednoduchém designu a dekoru čistě bílá popř. v javoru. Malou, tmavou koupelnu bych volila ve světlých béžových a smetanových odstínech (např. s kombinací odstínu cappuccino). Podlahu je vždy vhodné volit tmavší. Také můžete vše ladit do jednoho typu dýhy či dřeviny (dub, či čistě buk) - poté bych vše volila jen v jedné dýze. Také můžete kombinovat laminátovou podlahu s dýhovanými dveřmi, ale pozor na sladění odstínů.

Dotaz   Dobrý den, renovujeme dům, kde bude propojen obývák s kuchyní. V obýváku je nábytek bříza a oranžová sedačka. Přemýšlíme nad kuchyní - dub zlatý nebo polní, pracovní deska bílá s jemnou krupičkou, vestavěné spotřebiče bílé. Dveře a zárubně buk. Jak propojit podlahu - v kuchyni by jsme chtěli dlažbu a v obýváku parkety. Ale v jaké barvě? Myslíte, že dub na kuchyňskou linku nebude příliš tmavý? Děkuji, Petra.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že dub přírodní není tmavý. Pracovní desku bych ale tmavší zvolil. Vhodná by byla v odstínu tmavě šedá. Podlahu bych doporučil v celém prostoru obývacího pokoje a kuchyně stejnou. Tedy dřevo. Dub nebo tmavší ořech - záleží na konečené kombinaci materiálu.

Dotaz   Dobrý den, uvažujeme o rekonstrukci bytu 3+1 ve starém panelovém domě. Byt se skládá z dlouhé (tmavé) úzké chodby, z níž vystupují po levé straně troje dveře do pokojů. Naproti prostředním z nich je malá kuchyně. Tyto dveře bychom rádi vybourali a vyměnili okna za bílá plastová. Kuchyňská linka by měla být ve tvaru L, bílá dvířka s pracovní deskou v barvě dubu. Prosíme o radu, jakou zvolit barvu laminátové podlahy v celém bytě a jaký volit odstín dřevěných dveří a zárubní. Nábytek zatím žádný nevlastníme. Předem děkujeme.
Odpověď  

Dobrý den, použil bych například tmavší podlahu v dekoru ořech (jednotnou v celém bytě) a světlejší zárubně, např. v dekoru přírodní dub.

Dotaz   V celém bytě 2+kk bude plovoucí podlaha odstín tmavší ořech. Původně jsem chtěla bílé dveře i zárubně Lotos. Mám ale strach, aby to nesplývalo se zdí (přeci jen některé zdi v bytě budou taky bílé). Šlo by třeba zárubně ořech a dveře bílé? Nebo máme k ořechu zvolit úplně jinou barvu dveří? Kuchyně bude bílá-lesk. Ostatní nábytek zatím nemáme. Přikládám vzor podlahy.
Odpověď  

Dobrý den, kombinace ořechových zárubní a bílých dveří k ořechové podlaze bude moc hezká. Jinou barvu bych pro jednoduchost nevolil.

Dotaz   Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak má vypadat správně namontovaná obložková zárubeň. Včera mi byly namontovány v rekonstruovaném panelákovém bytě (lepidlo, perlinka+štuk a malba) obložkové zárubně SAPELI. Bohužel u některých z nich jsou mezi zárubní a zdí ponechány spáry, kterými lze prostrčit tužku. S obložkovými zárubněmi nemám zkušenost. Ale přijde mi divné, že by to tak mělo být správně, aby se tam usazoval prach a špína. Myslím si, že ty spáry mají být nějak zatěsněny či vytmeleny. Tedy podle mého laického názoru není ještě montáž dokončena. Mám pravdu? Dotaz spěchá, ještě jsem nedoplatil zbytek a udělám-li to, tak už se dokončení nedočkám. Pak mne také zajímá, co bych měl obdržet za doklady ohledně záruk. Objednáno včetně montáže u místního zastoupení SAPELI. Montážní firma jen odvedla práci bez dokladů či potvrzení -to je divné. Na základě čeho pak účtují svou práci?
Odpověď  

Dobrý den, při montáži zárubně jakožto přesného výrobku se projeví nepřesnosti zednických prací. Aby dveře správně fungovaly, musí být ve vodováze (ve třech směrech). Pro tento případ se používá akrylátový tmel, kterým se dotěsní vzniklé spáry.

Dotaz   Dobrý den! Chtěl bych se Vás zeptat, jestli nebude vadit následující: budeme mít v celém bytě stejnou barvu dveří a zárubní (olše), kuchyň je ve světlé barvě ukončená deskami z makasaru. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den. Přikláním se k názoru, že nejlepší jsou všude stejné výplně otvoru. Stejné zárubně a dveře vůbec nevadí.

Dotaz   Dobrý den, rekonstruujeme byt, v němž máme kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Na jedné stěně kuchyňské linky je okno, v obývací části jsou balkonové dveře. Chtěla bych poradit, jakou zvolit kombinaci odstínů kuchyně, podlahy a barvy stěn. Byt není tak světlý, jak by se mohlo zdát, proto bychom rádi podlahu v odstínu buku, zrovna tak dveře a zárubně bukové. U kuchyňské linky preferujeme spíše klasické odstíny dřeva. Poradíte, jaké odstíny světlého dřeva by se hodily k této podlaze? (Nám by se líbila olše.) Jaké doporučujete barvy stěn a pracovní desky? Líbí se nám antracitová, ale nejsme ničím vázáni, neboť vše zařizujeme nové. Předpokládám, že nábytek v obývacím pokoji by měl korespondovat s kuchyňskou linkou. Velice děkuji za radu a brzkou odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Na kuchyňskou linku, ale také do obývacího pokoje bych volila světlý odstín dřeva v javoru, jasanu či bříze. Olše se také hodí, ale je již tmavší. Pokud je prostor méně prosluněn, je lepší volit světlejší odstíny. K javoru se bude hodit antracitová (šedá) pracovní deska. Výmalbu pak můžete volit bordó na jednu stěnu a zbylé stěny smetanové.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu při výběru vhodné barvy do kuchyně situované na východ. Je malá, cca 12-15m2, linka v barvě buku naproti oknu, obklady champagne, podlaha a dveře v barvě dubu. Prostor působí dosti usedle. Jsme mladá rodina s dětmi, nebráním se kombinaci různých barev na jednotlivých zdech. Přemýšlím o kombinaci bordó/bílá a bordó/žlutá. Zajímalo by mne, jak kombinovat barvy: bordó na zeď za kuchyňskou linku chci určitě. Další zeď stejnou barvou má být naproti, nebo může být kolmo? Stará kovová tmavě hnědá futra v této místnosti máme nabarvit také v odstínu bordó? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den. Myslím, že bordó/žlutá bude hezká kombinace. Každopádně bych stejnou barvu použil přes roh. Kovové zarubne určitě natřete – a bordó bude fajn.

Dotaz   Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu. Máme položeny plovoucí podlahy a zárubně v barvě ořech. Obývací pokoj je spojen s kuchyňským koutem, jedná se o místnost 36m2, nábytek chceme ladit do bílé a smetanové barvy a doplňky v sytě oranžové. Potřebovali bychom poradit s výběrem kuchyně. Jaká barva kuchyně a kuchyňské linky by byla k této kombinaci vhodná? Dále prosím ještě o radu, jakou zvolit barvu stěn. Místnost je situována na severozápad, takže nebude moc osvětlena venkovním světlem. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete volit čistou, bílou kuchyňskou linku či bílou v kombinaci s ořechovou pracovní deskou a šedým obkladem. Doporučuji oranžovou výmalbu na dvě protější stěny (kuchyňská linka a za sedací soupravou), ty zbylé mohou být bílé či v odstínu světlé cappuccino (šedá).

Dotaz   Dobrý den. Chtěla jsem Vás poprosit o radu, jakou barvu nábytku máme zvolit při výběru obývací sestavy, konferenčního stolku, sedací soupravy a jídelní stolu s židlemi. Kuchyň máme spojenou s obývacím pokojem. Kuchyňská linka je v barvě olše a výmalba vypadá takto: v kuchyni bílá, v obývacím pokoji zelená. Podlaha je buková, dveře a obložkové zárubně jsou z olše. Líbila by se nám hnědá sedací souprava a nábytek v kombinaci javor/bílá, ale nedaří se nám nalézt stoly a židle v javoru. Děkujeme za radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Stůl a židle mohou být v olši jako kuchyňská linka. Pokud nemůžete nalézt stůl v javoru, je dobré nechat si jej vyrobit na míru u stolaře. Nábytek v kombinaci javoru a bílých dvířek je jistě vhodná volba, tmavá čokoládová sedací souprava bude také příjemným oživením. Interiér vhodně doplní bílé a smetanové doplňky v kombinaci se zelenou.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych od Vás poradit. Máme objednané dveře v odstínu CPL buk – dáme je do klasických kovových zárubní. Jakou barvou natřít tyto zárubně, když bude vymalováno bíle? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych bílé zárubně. Také je ale možné nechat vyrobit zárubně dřevěné, které skryjí ty kovové.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu. V novostavbě máme obývák a kuchyň v jedné místnosti velké asi 7x6m. Okna jsou v dekoru zlatý dub a podlaha SIKO – zlatý gobelín. Obývací nábytek z ořechového masivu a kuchyňská linka budou umístěny na protějších stěnách. Sedací souprava je výrazně červená. V jakém dřevodekoru by měly být dveře a zárubně, jaká barva výmalby? Zároveň prosím o doporučení dekorů pro kuchyňskou linku, pracovní deskou a obklady. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych dveře v ořechu, kuchyňskou linku v bílém laku, pracovní desku opět v dekoru ořechu a zádovou desku světlé cappuccino. Výmalbu doporučuji v kombinaci odstínů cappuccino a červená (ta by měla být v kuchyňské části).

Dotaz   Mám dotaz ohledně malby do ložnice (je situovaná na západ, 12m2 velká). Podlaha je korková, dveře futra masiv mořený dub. Nábytek je v bílém laku a wenge. Jaký odstín byste mi doporučila? Chci, aby bílá ložnice vynikla a aby zvolená barva podporovala příjemný spánek. Případně prosím o zaslání vzorů vzory maleb. Děkuji moc za odpověď, Novotná.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Výmalbu bych volila olivově zelenou v kombinaci s odstínem cappuccino či smetana.

Dotaz   Dobrý den, mám dotaz. V novostavbě máme plastová okna v barvě antracit (takže jsou poměrně tmavá). Jakou barvu podlahy byste mi doporučili? Je zde podlahové vytápění, takže je možné zvolit dlažbu. Jaká barva zárubní a dveří by byla nejlepší? Preferujeme spíše moderní a jednoduchý interiér. Děkuji moc.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete volit velkoformátovou dlažbu v odstínu jemného cappuccina či světle šedé. Dveře a zárubně mohou být v dekoru stříbrného dubu či wenge. Podívejte se na modely dveří SAPELI – doporučuji Vám modely LOTOS, NOTE a TENGA.

Dotaz   Dobrý den. Ráda bych se Vás zeptala, jaký odstín malby byste doporučila do mého pokoje (je mi 22 let). Pokoj je situován na jihovýchod, má 17,90 m2. Velké bílé okno je naproti světle hnědým dveřím, futra jsou tmavě hnědá. Koberec je tmavě cihlový s tmavším vzorem, záclony mám žlutooranžové (ty se samozřejmě mohou sundat). Nábytek je v dekoru buk, klavír je černý. Také bych se chtěla zeptat, zda doporučujete celý pokoj vymalovat jednou barvou, nebo nechat bílý strop, nebo kombinovat více barev. Přemýšlela jsem o meruňkové, ale nevím, jestli je vhodná. Moc Vám děkuji za odpověď, případně za vzorník možných barev.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych tlumenější odstín výmalby. Na stěnu za postelí vyberte jednu výraznou barvu (třeba odstín tmavšího cappuccina až čokolády), zbylé části zvolte v jemném nádechu v odstínu cappuccino až s nádechem do oranžova (meruňkova). Strop ponechte bílý či smetanový, aby místnost opticky nesnižoval.

Dotaz   Dobrý den. Pustili jsme se do rekonstrukce dvoupodlažního domu na vesnici na jižní Moravě, který byl postaven v roce 1977. Okna jsme vyměnili (teď jsou dřevěná, viz obrázek). Máme rádi originály od kováře, z barev hnědou, červenou, černou, krémovou a bílou. Nyní začínáme s koupelnou, v níž bude světle krémový obklad, jen z vnější strany sprchového koutu plánujeme černý (30x60). Černá bude i zítka, na které budou umyvadla. Náš problém tkví v barvě dveří - zárubně chceme mít kovové s obložkou asi 4cm od kováře. Měly by mít jemné rozkování a jemný dekor, samozřejmě v kovářské černi. Máme si dát černé, hnědé nebo ještě jiné dveře? Z ulice už máme černé dveře a jsme jimi nadšeni. Co to udělá s interiérem? Uvažuji i o černé kuchyňské lince, kombinované s krémovou. Jaké by se hodily podlahy - taky tmavé? Nebude tam moc tma? Výmalbu chci světlou až bílou s červenými prvky a na podlaze červený kusový koberec (v obýváku). Uvažuji o nábytku v dekoru wenge a tmavě hnědé kožené sedačce. Jak byste tento interiér řešili vy?
Odpověď  

Dobrý den přeji. Můžete volit podlahy a dveře v barvě dubu, která se dá krásně sladit s černými, kávovými, béžovými a červenými barvami. Pokud je dům dostatečně prosluněn, můžete vybrat dveře tmavé wenge. Ty ale nedoporučuji do menších tmavých prostor. Nábytek a kuchyňská linka poté mohou být v kombinaci wenge a bílého laku. Podlahu ale volte světlejší - v dubu.

Dotaz   Dobrý den, chtěli bychom Vás poprosit o radu, jakou výmalbu zvolit do dětského pokoje. Je orientován na severozápadní stranu, rozměry místnosti jsou 4,22m * 2,30m - tedy necelých 10 m2. Na podlaze je laminát v barvě buku, dveře a zárubně jsou v tomtéž dekoru. Pokoj je určen pro holčičku ve věku 3 roky. Dále bychom se chtěli poradit ohledně umístění skříně a postele do tohoto pokoje. Dveře a okna v místnosti jsou umístěna na kratších stěnách (naproti sobě) - prakticky uprostřed. Okno je široké 1,46m, dveře 80 cm, včetně zárubní pak 96 cm. Z levé stěny k hraně zárubně dveří je 62 cm a z pravé strany zárubně k druhé stěně zbývá 69 cm. Panty dveří jsou po levé straně dveří. Pokoj je popsán při pohledu ode dveří pokoje. Předem děkujeme za Vaši radu.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Jelikož je pokoj orientován severozápadně a přes den tam nesvítí slunce, je dobré vymalovat světlými pastelovými barvami (v odstínu jarní zelené, růžové a vanilkové). Postel bych orientovala k pravé části pokoje k oknu tak, aby pohled z ní byl umožňoval celkový přehled o pokoji a především o dveřích. Šatní skříň bych umístila do levé části za dveře, což nejméně využitelný prostor. Postupem času je dobré umístit pod okno psací stůl s výhledem ven. Také jej můžete orientovat tak, aby dopadalo světlo na pracovní plochu z levé strany pro praváka, z pravé strany pro leváka.

Dotaz   Zdravím vás, chtěla bych poradit s přeměnou dvou pokojů. Z ložnice musíme udělat dětský pokoj a v obýváku budeme přespávat. Našli jsme firmu v Prostějově, která vyrábí sklopné postele, tak to asi budeme muset řešit s ní. V pokojích chceme nové podlahy a nové dveře (včetně těch na chodbě k záchodu a ke koupelně). První dotaz je, jaká by byla vhodná podlaha do obýváku a do dětského pokoje. Máme dva kluky ve věku 3 a 5 let. Není lepší dát speciální linoleum než laminátovou podlahu? Na chodbě je podlaha v odstínu světlé třešně, skříně a vstupní dveře jsou také v dekoru třešeň, ale trochu tmavší. Bylo by vhodné udělat dveře ve stejném odstínu? Máme bílá železná futra, která jsou nová, a manžel je nechce měnit. Pokoje bych chtěla předělat, aby byly útulné, ale zároveň vkusné, ne jako teď „každý pes jiná ves“. Navíc je obývák zarovnaný hračkami. Ale problém je v tom, že máme málo úložného prostoru. Takže na stěně, kde je sedačka, by měla být ona sklopná postel, šatní skříň a místo na TV, video, DVD, satelit, CD, knihy a na různé jiné drobnosti. Na druhé stěně je komoda a dvě křesla (viz foto). Sedačku bych časem chtěla taky novou, ale nevím, jestli by byla vhodná bílá či smetanová, když máme malé děti. Je to trendy, ale pro nás nepraktické. Pak je tam ještě koutek, kde teď visí polička, tam bych taky chtěla vymyslet něco jiného. Komoda a stůl jsou v dekoru mahagon. Také mám dotaz na výmalbu. Jakou do obýváku a jakou do dětského pokoje? Kluci jsou živí, tak nechci, aby je to nedráždilo. Je vhodná zelinkavá, kterou máme na chodbě? Do dětského pokoje máme koupenou pouze dvoupatrovou postel, ale chtěla bych také nové skříně. Teď tam jsou staré a na kraji je zrcadlo a úzká skříň v hrozném tmavém dekoru. Šlo by to eventuelně nějak polepit? Z druhé strany je totiž kuchyň, kde jsme využili místo tak, že lednice je zastrčená v ložnici a z druhé strany je to zrcadlo, takže to úložný prostor není. Druhá skříň je málo hluboká, jelikož z druhé strany je spíš. Původně tam byly dveře, tak jsme to o trochu probouralo a vyřešili to takto. V pokojíčku musí být také dva stoly pro kluky, jeden půjde v září do první třídy. Potřebují nějaké police a trochu prostoru na hračky. Dětská postýlka tam samozřejmě už nebude. Chtěla bych poradit i s kobercem do dětského pokoje. Není pro děti lepší koberec po celém pokoji? Pokoje vám naměřím, pokud budete chtít. Děkuji moc za odpověď, Vykydalová Veronika, Velké Opatovice.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Na podlahu bych volila novilon v dekoru třešně, dveře jednoduché čistě bílé či v buku. V dětském pokoji můžete použít větší kusový koberec v temné oranžové barvě. Výmalbu doporučuji v kombinaci zelená/žlutá. Použijte pastelové odstíny, které budou veselé, ale nebudou dráždit. Zelená by měla kluky uklidňovat. Sedací soupravu můžete volit žíhanou, šedobéžovou či smetanovou např. Ikea, kde je možné potahy vyměnit či vyprat. Skříně můžete polepit samolepícími fóliemi, které se vyrábí v mnoha dekorech i odstínech. Pro optické zvětšení prostoru použijte zrcadlové. Volte světlé odstíny, bílou, zrcadlovou či světlý javor. V obývací části vymalujte smetanovou, jednu stěnu (pokud bude světlá sedací souprava a světlý nábytek) ve výraznějším odstínu, třeba v červené.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych požádala i pomoc s výběrem podlahy do kuchyně. Rozhoduji se mezi dlažbou (asi s podlahovým topením - jen levnější sada topných rohoží) a marmoleem (lino) - to bez topení. Prosím, jaká je praxe s marmoleem v kuchyni co se praktičnosti týče? Jakou vybrat eventuelně barvu dlažby či marmolea a zdí? Kuchyňská linka bude ve světlejším odstínu jádrového buku, dveře a zárubně chceme CPL lamino v dekoru buku, podlahy zatím nemáme, ale uvažujeme také o bukové laminátové. Jídelní i konferenční stůl a také ostatní obývací nábytek máme třešňový. Těžko se vybírala barva kuchyně vzhledem k třešni na ostatním nábytku. Barevný lesk jsme s ohledem na rok a půl stará dvojčátka nechtěli. Vybrala jsem tedy jádrový buk a buk. Sokl kuchyňské linky bude nerezový, také zadní stěna za varnou deskou bude z 30cm vysoké desky jádrového buku a za deskou přímo ze skla podlepeného nerezovou (stříbrnou) barvou. Spotřebiče budou všechny v nerezu, pracovní deska v dekoru šedého kamene, dřez silgranitový tmavě šedý. Sedací souprava je střední modrá (ne příliš výrazná). Předem děkuji.
Odpověď  

Dobrý den. Na podlahové vytápění nemá podlahová krytina obecně dlouhodobě velký vliv. Co se týče přírodního linolea (tilolino, marmoleum), je to čistě přírodní materiál a není problém jej použít v případě podlahového vytápění. Díky barevné škále můžete vybírat z mnoha designů, různě je kombinovat... Navíc jde o teplý materiál, odolný a antistatický. Hodí se do pokojů, ložnic, ale i do kuchyně.

Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům. Můžete mi poradit, jakou zvolit vhodnou kombinaci podlahy a zárubní s dveřmi? Chtěli bychom lino, a to do celého domu ve stejném tónu. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych dveře a zárubně v dekoru dubu. Jestliže máte na mysli PVC podlahu, doporučuji imitaci dubových vlisů. Jestliže chcete přírodní linoleum, volila bych jemný smetanový tón (např. odstín flamingo, pearl nebo quarz http://www.tilo.cz/index.php?menu=280&zavreno=1&jedinecnejmeno=).

Dotaz   Dobrý den, potřebovali bychom poradit s barvou nábytku a doplňků v nově vybudovaném podkroví. Dveře jsou Sapeli Alegro - dýha kanadský javor s třešňovým proužkem, třešňové zárubně. Podlahu máme laminátovou - barva třešeň bourbon, okna jsou dřevěná s oranžovým nádechem. Velká místnost má sloužit jako dětský pokoj - je zde vybudovaný vikýř se třemi svislými okny a na jedné stěně je střešní okno - viz přiložené foto. Nejsme si jistí, jakou barvu volit na nábytek (postel, skříně). Je lepší nenápadný světlý dekor (javor, bříza), nebo spíš kombinace dřeva a barvy (třeba na dvířkách skříněk)? Je možné použít do tohoto prostoru masivní borovicový nábytek, nebo je to nevhodné? Jaké barvy by bylo možné použít na roletách (na střešním okně je již použitá antracitová), případně na menší sedačku, polstrování na židle a doplňky? Pro dokreslení prostoru přikládám i foto vybudované koupelny a foto schodiště - masiv buk (na chodbě u schodiště bude realizována v nice vitrína). Děkuji za Váš názor.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Prostor je velice vzdušný, a proto bych jej již jen doplnila nábytkem v jednom dekoru. Doporučuji javor, aby se zde neobjevoval další typ dřeviny a aby se vše více sjednotilo. Poté bych volila jemnou zelenkavou výmalbu (do olivového odstínu), díky které se prostor ztlumí; doplňky a potahy vybírejte v olivové, smetanové a oranžové barvě.

Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Mám navrženou novou kuchyňskou linku – moderní, v laku, bílá barva ve vysokém lesku, nerez rámečky. Barový pult bude z ořechu. Ve stejném duchu je navržen i obývák (vše od Nábytek Hanák), okna jsou zevnitř bílá. Podlaha se mi líbí tmavá, žíhaná jako průmyslová mozaika. Velikost obýváku je 35 m2, kuchyně asi 8 m2. Jakou volit podlahu a jaké dveře? Oba dětské pokojíčky mají 25 m2 a budou zařízeny smrkovým nábytkem z masivu. Opět nevím, jakou barvu podlahy a dveří mám vybrat. Ráda bych měla v celém domě dveře stejné barvy a typu. I když se to dnes moc nevidí, dovedu si představit i dveře bílé, třeba Swing, aby se netlouklo příliš dekorů dřeva. Ale co pak se zárubněmi? Taky bílé? Děkuji moc za radu, Naďa.
Odpověď  

Dobrý den, podlahu průmyslovou mozaiku (kantovku) bych Vám určitě doporučil. Je nenáchylná, dobře se udržuje a není cenově náročná. Jejího žíhaného vzorku se neobávejte, dnes se vyrábí ve velkém množství dekorů, který se vám podaří zcela jistě sladit jak s kuchyní, tak s dětským pokojem. K popsaným dřevinám by se hodil teak. Držte se pravidla, že barvy ve dřevě by spolu měly korespondovat. Nápad s bílým dekorem na dveřích je velmi pěkný, doporučoval bych k nim středně šedivé zárubně.

Dotaz   Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně zárubní, dveří a podlahy v obýváku spojeném s kuchyní. Budeme rekonstruovat dům. Bílá plastová okna měnit nebudeme. Kuchyňskou linku máme dvoubarevnou, horní dvířka javor, spodní třešeň, korpus taky třešeň. Budeme pokládat nové plovoucí podlahy a instalovat nové dveře a zárubně. Přemýšlel jsem, že by byly hezké zárubně v dekoru třešeň, dveře javor a podlaha javor nebo třešeň. Druhá varianta je zárubně javor, dveře třešeň a podlaha javor. Problém je, že neseženu úplně stejný dekor na podlahu a na dveře. Mám zkusit shánět stejnou strukturu dřeva? Dveře bych chtěl Sapeli, Prum, MAsonite nebo Cag. Které jsou nejlepší? Moc děkuji.
Odpověď  

Dobrý den, doporučil bych se držet barev, které jsou v dekorech dřeva obsažené. Hlavně třešeň je dominantní a obsahuje teplé barvy (oranžovou, červenou, hnědou). Pokud tuto zásadu dodržíte, bude Váš interiér vypadat elegantně. K javoru a třešni bych doporučil olši, zárubně i dveře volte v jednotném designu.

Dotaz   Dobrý den, pořizujeme synovi (15let) nový pokoj. Vybral si kovovou postel (viz foto), ale nevím, jaký nábytek k ní máme pořídit. Styl raději jednoduchý, minimalistický, ale jaký dekor? Javor, nebo bříza? Nebo calvados? Chtěla jsem něco světlého, protože jde o podkrovní pokoj. Má dvě zkosené stěny, v každé je střešní okno. Na zemi je béžový koberec. Dveře i zárubně jsou buk. Nevím si rady ani s výmalbou. Připadá mi, že syté barvy - modrá či zelená - na zkosené stěně dělají pokoj tmavší. A jaké doplňky byste mi doporučili? Předem moc děkuji za rady.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Bohužel nedorazila fotografie, ale volila bych světlý březový nábytek a výmalbu v kombinaci světlých pastelových odstínů modré a zelenkavé. Doplňky také v těchto odstínech, nebo v oranžové jako živější prvek. Zkosenou část můžete ponechat v jemném nádechu barvy, kterou použijete v sytějších odstínech na rovné části.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně barvy koupelnových a záchodových dveří v panelovém domě. Barva plovoucí podlahy je buk, zárubně jsou v podobném odstínu. Hlavní dveře, které jsou hned za toaletou, jsou bílé, stejně tak výmalba chodby. Naproti dveřím je velká vestavěná skříň v barvě buku. Děkuji za odpověď.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Pokud již máte bílé dveře, volila bych ostatní dveřní křídla také v této barvě. Tím prostor hezky sjednotíte a dominantní zůstane podlaha a nábytek.

Dotaz   Dobrý den. Chci se zeptat, zda se k nábytku v barvě světlá bříza v kombinaci s krémovou hodí podlaha tmavší zebrano. Jak můžu barevně doladit stěny? Hodí se světle šedá v kombinaci s pistáciově zelenou? Dodávám, že gauč je šedý a okna, dveře a zárubně jsou bílé. Děkuji, M.H.
Odpověď  

Dobrý den. Zebrano se nebojte použít, vytvoříte příjemný kontrast s nábytkem. Bříza je obvykle šedožlutá či narůžovělá a k šedivé barvě se zcela jistě hodí. Stěny můžete vymalovat také světle žlutou barvou. Další možností je ozdobit část stěny designovou tapetou z www.POINTshop.cz.

Dotaz   Dobrý den, potřebuji vaši radu. Máme prostornou chodbu a v ní dveře v dýze americký ořech. Do obývacího pokoje chci nábytek v barvě wenge, podlahu máme v provedení bělený dub. Nezkazím tím nic? Z obývacího pokoje na chodbu je pouze průchod bez dveří a zárubně. Děkuji za odpověď, Náplavová.
Odpověď  

Dobrý den, myslím, že výsledná kombinace bude pěkná, v interiéru si vytvoříte velmi elegantní kontrast. Na nábytek bych doporučil kombinaci wenge a lamina s vysokým leskem v neutrálních barvách.

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit při volbě barvy interiérových dveří u novostavby, která je v moderním stylu. Okna jsou zvenku i zevnitř světle šedá. Dveře i kovové zárubně chci také v tomto odstínu, podlahu ve světlém dřevě. Děkuji za radu, Kloučková.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Podlahu bych volila v odstínu běleného dubu nebo javoru a k tomu šedé kovové zárubně s dveřmi SAPELI. Hezký je třeba typ GLANZ – Vám konkrétně bych doporučila model 50 s bílým lakem. Nábytek bych poté volila v kombinaci bílého laku a dubu či ořechu. Pokud zvolíte jiný typ dveří, vybírejte dýhu javoru nebo dubu (třeba dveře LOTOS od SAPELI).

Dotaz   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká barva dlažby by se hodila do předsíně velké cca 6m2. Není v ní moc světla, dveře, zárubně i vestavěná skříň jsou bukové, podlahy v ostatních místnostech jsou též v barvě buku (ale světlejší než dveře a zárubně). Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych světlou dlažbu např. Rako - Galileo, nebo Spirit - bílá.

Dotaz   Dobrý den, prosím o radu, jaký dekor dveří a zárubní bychom měli zvolit do bytu 3+1 v dvougeneračním RD. Kuchyňská linka je v laminu Calvados v kombinaci s nerezovými doplňky. Nábytek v dětském pokoji je borovice a smrk - masiv. Ložnice je středně hnědá v kombinaci s jemným cappuccinem a obývák je dýhovaná bříza. Na chodbě a v kuchyni je PVC Novilon v barvě šedobílé s hnědým stříkáním. Podlahy v pokojích jsou laminátové- Parador -odstín třešeň (řekla bych AM - není příliš do červena). Dveře bychom chtěli plné v dýze. Děkuji za návrh.
Odpověď  

Dobrý den, pokud se i nadále chcete držet dřevěného dekoru, navrhoval bych Vám zůstat v teplých barvách. Pro vaše účely bude tedy na dveře i zárubně vhodná olše, švestka, ale i světlý javor.

Dotaz   Dobrý den, děkuji za odpověď. Máte na mysli bílou, slonovou kost, nebo béžovou ze série Galileo? Nechtěla bych matnou, ale spíše lesklou dlažbu. Myslíte, že v uvedených světlých odstínech by to bylo taky možné? Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká barva dlažby by se hodila do předsíně velké cca 6m2. Není v ní moc světla, dveře, zárubně i vestavěná skříň jsou bukové, podlahy v ostatních místnostech jsou též v barvě buku (ale světlejší než dveře a zárubně). Děkuji. Odpověď: Dobrý den přeji. Volila bych světlou dlažbu např. Rako - Galileo, nebo Spirit - bílá.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Volila bych bílou dlažbu.

Dotaz   Dobrý den, stavíme rodinný dům. Dětský pokoj (smrk masiv), ložnice (masivní olše lakovaná do žlutého odstínu) a pracovna (dýha - světlý buk) budou zařízeny nábytkem ze starého bytu. Výmalbu, s výjimkou dětských pokojů, bychom chtěli ladit do odstínu cappuccino a jarní zelená (nebo i jiné odstíny zelené) či hnědá. Dlažba do chodby by se nám líbila od Raka Atrium slonová kost nebo Defilé bílá. Vnitřní dveře a zárubně se nám líbí z dýze javor evropský. Koupelny bychom chtěli ladit do přírodních béžových odstínů. Střecha bude černá a fasáda kávová nebo béžová. Chtěli bychom poradit s odstínem eurooken, kuchyňské linky, nábytku v obývacím pokoji a jídelny (K+J+O.P. jsou navzájem propojeny a je zde po celý den dostatek světla) a podlahy v obývacím pokoji. Dáváme přednost světlejšímu interiéru. Děkuji.
Odpověď  

Dobrý den přeji. Okna bych volila v bílé barvě popř. ve světlé bříze či javoru. Podlahu do obytného prostoru bych vybírala v dekoru dub nebo bělený dub a k tomu kuchyňskou linku v javoru v kombinaci mléčného skla a kovu. Pracovní i zádovou desku jemnou smetanovou, případně šedou až cappuccinovou. Nábytek v obytném prostoru doporučuji opět v kombinaci dubu a mléčného skla, možná je i tmavší varianta v ořechu. Výmalbu bych volila v olivovém odstínu, nebo v kombinaci lila/cappuccino.

Dotaz   Ráda bych Vás poprosila o doporučení dveří, které by se hodili do koupelny. Požaduji bílou barvu a dřevěné zárubně. Ale protože Vaše společnost má velmi dlouhé objednávací lhůty, musím volit v současné době cestu rekonstrukce bytového jádra s tím, že by dveře byly dodatečně dodány s tím, že půjde o tzv. vyvložkování a zasazení dveří. Můžete mi doporučit nějakou z Vašich poboček v oblasti Prahy 5, Nových Butovic? Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, firma nedávno nově otevřela prodejnu v Praze. Technické informace i informace o odběratelých Sapeli získáte přímo ve firmě nebo na www.sapeli.cz
Dotaz   Dobrý den, zařizuji dvojdomek a chci sladit obývácí prostor s kuchyní. Poslala jsem Vám na mail interier71 fotky půdorysu aj. Měla jsem vybranou podlahu zebrano, nyní však bych nechala výběr na Vás. Nevím jak tmavou podlahu si můžu dovolit a jak tmavou výmalbu stěn? Chci doplnit vše dveřmi Sapeli v dostupné ceně a s barvou imitace dřeva na okna a zárubně dveří na zahradu. Podlah je velký výběr, líbí se mi moderní dřeviny a uvažuji o tzv. proužcích, které však v laminátu moc nejsou. Rozpočet je do 800/m. Vybírala jsem na www heth.cz a unide.cz Sedací souprava je meruňková, obývák chceme útulný však jednoduchý. Barev se nebojim. Obývák je na západ, kuchyně na východ. Podlahu bych volila po celém prostoru včetně kuchyně. Má být stejná podlaha na schodech a v druhém patře?
Odpověď   Dobrý den, v daném prostoru by podlaha měla být stejná jako schodiště. Toto lze vyřešit i plovoucí laminátovou podlahou. Obytný prostor je moc pěkný a jednoduchý. Klidně bych v tomto prostoru šla i do zebrana je výraznější ale při volbě jednoduchých dveří v odstínu nejsvětlejšího proužku u Sapeli např. javor americký nebo buk je možné pak v podkroví volit podlahu javor nebo buk a dveře stejného materiálu v celém prostoru. Druhá varianta jemnější a myslím více nadčasová je volit podlahu bambusovou sytější má v sobě proužky a barevně doladit dveře buď ve stejném odstínu nebo světlejší. Barevnost zdí pak u zebrana působivá je starorůžová nebo fialovošedivá u bambusu spíše kouřové hnědé odstíny . Kuchyň by měla být spíše jednobarevná s uni barev.
Dotaz   Dobrý den, svůj dotaz i s obrázky jsem posílal již do poradny, ale bohužel jsem jej ani v nových odpovědích nenašel. Rozohodl jsem se vás tedy požádat o pomoc prostřednictvím dnešního chatu. Prosím o radu při výběru barvy stěn a šikminy do společného prostoru obývacího pokoje a kuchyně. Jde o nepříliš velkou podkrovní místnost s okny situovanými na sever a balk. dveřmi na severovýchod. Kuchyňská linka je v kombinaci vanilka-calvados, sedačka a křeslo jsou béžové, podlaha Quick-Step Výběrová bříza (barevně něco mezi olší a bukem). Dveře (Sapeli Home Model 31) a zárubně jsou bílé. Strop je rovněž bílý a plánuji vymalovat bíle i okolí střešních oken. Jídelní stůl je ze stejného materiálu jako obklad kuch. linky - LTD deska barvy vanilka. Rád bych volil teplejší odstíny, nechci ale celý prostor dále zmenšovat a barevně jej překombinovat. Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, v případě, že chcete docílit probarvený a zároveň světlý interiér (calvados nám tento prostor ztmavuje)můžete použít gradace již dané doplňkové barvy - vanilka. Stěny pastelová světlá žlutá, strop smetanová, sytější žlutá detaily v doplňcích. Můžete taky volit i v odstínech béžová , ale spíše jenom světlé tóny. Na dotaz vám co nejdříve odpovím.
Dotaz   Dobrý den, prosím o váš odborný názor a radu. Mám kuchyni (bílá-Hanák, pracovní deska černá)spojenou s jídelnou a obývacím pokojem-je to jeden velký prostor,jen sedačka je vidět částečně a částečně je za rohovým výklenkem. V kuchyni a jídelně je dlažba-světlá s velmi jemnými černošedými a béžovými čmouhami. V jidelně je stůl s židlemi (barva buk mořený na ořech). Budu si pořizovat nějakou jednoduchou stěnu v témže provedení. Sedací soupravu mám již koupenou (Natuzzi-sv.smetanová kůže). V pokoji chci udělat novou podlahu (teď je tam ještě PVC-na něm byl koberec), která bude navazovat na dlažbu. Nevím, jaký odstín by byl nejvhodnější, aby se hodil k sedačce a dlažbě. Také chci nechat obložit zárubně a nové dveře a nevím, v jakém barevném provedení by byly nejlepší a také šli barevně k nábytku. Můžete mi prosím, také poradit, jak mám vymalovat pokoj a jídelnu? V kuchyni je vidět jen bílý strop a kousek stěn nad linkou, která je na levé i pravé straně. Z kuchyně vedou balkonové dveře a okno (celá šířka kuchyně) na terasu. Na protější straně - to je v obývacím pokoji je téměř celá stěna s vyplněna okny.Jídelna je mezi kuchyní a obývacím pokojem. Omlouvám se, jestli je to trochu zmatené. Mnohokrát děkuji za odpověď. K.Kubalíková e-mail:kubalikova@tiscali.cz
Odpověď   Dobrý den, k barevnosti bílá - ořech - světlá smetanová? je vhodné doplnit buď bělený dub podlaha i dveře. Taky dub přírodní. V případě , že máte ráda světlé jemné interiéry je vhodné volit odstín podlahy v bílém smetanovém provedení např. litá podlaha (pro podlahové topení) stejně i dveře. V prvníc dvou je vhodné na zdi použít kouřovou hnědou - capuccino, u poslední odstíny jako červená- krev, zelená olivová, oranžová - pomerančová.
Dotaz   Dobry den, pani architektko,sice jsem stejny dotaz dala i do poradny, kvuli rychlejsi odpovedi vyuzivam i chatu. Potrebuji poradit se spravnou volbou interierovych dveri.Jedna se o rekonstrukci bytu s nizkou vyskou stropu (pouze 2,45m). Mistnosti jsou male (27, 17 a 15m2), ale svetle (velka drevena okna v barve kastanu). V celem byte je na podlaze polozena prumyslova mozaika teak osetrena voskovym olejem.Nektere dvere jsou v nikach, takze oblozkove zarubne nejdou pouzit, kovove zarubne jsou zatim natreny hnedou barvou v odstinu oken. Steny jsou bile. Do obytne kuchyne, kde je nejvic dveri jsme zvolili kuchynskou linku v matnem laku - dvirka i korpusy dle NCS S 1002 Y 50R (bila kava), pracovni deska a pult cerna zula. Linka ma pouze spodni skrinky a polovysoke krine, ktere jsou hned vedle dveri. Plne dvere budou zcela hladke a prosklene podobne jako jsou SWING od Sapeli, ale s mensi plochou skla na vysku a se skrytou zasklivaci listou (kontraprofil). Chteli jsme poridit lakovane dvere ve stejnem odstinu jako je kuchynska linka, ale vyrobce pouziva pouze stupnici RAL, ktera stejny odstin nema, pouze priblizny 9001, prip.9002.Co byte mi, prosim, radila? Pokusit se o zcela stejny odstin nebo staci podobny nebo zvolit uplne jinou barvu (prosim uvedte cislo RAL), prip. dyhu (jakou)? Moc prosim o Vas odborny nazor. Dekuji.
Odpověď   Dobrý den, jenom skráceně doporučuji spíše stupňovat barevnost daného odstínu sladit barevnost dveří s bílou kávou. Stupňování můžete vyjádřit odstínem základ bílá káva dveře křídlo sytější, kovové zárubně nejsytější . V takto malém prostoru bych doporučovala UNI barvu RAL. Tento odstín , který uvádíte vyzní proti Teaku velmi vzdušně a lehce. Pro dobarvení prostoru pak můžete volit studené nebi teplé odstíny. Osobně teď dávám hodně šancí temné fialové v detailu na části zdi.
Dotaz   Dobrý den, ve studentském chlapeckém pokoji je dubový nábytek. Jaká kombinace podlahy, dveří a stěn by se mohla nakombinovat? Děkuji H.
Odpověď   Dobrý den, jedná-li se dle Vašeho popisu o chlapecký pokoj, určitě bych využil rozmanité barevnosti, dětský pokoj musí vyzařovat energii, proto bych doporučil barvy na stěny teplé, hřejivé, které budou podporovat kreativitu. K dubovému nábytku se určitě hodí oranžová v kombinaci se žlutou, popřípadě tlumenější zelenou barvou.Podlahu můžete zvolit v dekoru dub evropský (je tmavší) a zárubně v ostínu stejné dřeviny (dub americký). Interiér bude působit vyváženě a teple.
Dotaz   Dobrý den, prosím o Váš názor k výběru dekoru laminátové podlahy a nábytku. V RD máme dřevěná okna a parapety v odstínu pšeničné zlato (xyladecor), dveře a zárubně v téže barvě. Líbí se nám podlaha dekor přírodní bambus a nábytek ještě vůbec nevíme. Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den přeji. Na tento dotaz jsem již odpovídala - odpověď naleznete v poradně.
Dotaz   Prosím o informaci jak seřídit dveře sapeli standard v pantech tak aby ve spodní časti nedřely o zárubeň děkuji Zajíc
Odpověď   Dobry den Panty jsou na zavitu a je mozne je dostelovat klasicky otacenim. Samozrejme pokud mate zarubne osazeny spraven rovne.
Dotaz   Dobry den! Resim nove dvere do rodinneho domu a nechci bourat 30 let stare kovove zarubne. Co rikate na kombinaci bile natrenych kovovych zarubni a dyhovanych dveri napr. od Sapeli (moc se mi libi model Akord)? Jakou dyhu byste doporucili? Dekuji
Odpověď   Dobry den Osobne se mi libi orech, ale je velmi subjektivni. Ocelova zaruben urcite muze byt bile lakovana nebo i odvazneji v jinem odstinu dle maleb
Dotaz   Dobrý den, renovujeme starý dům, kde bude propojena kuchyň s obývákem. V obýváku máme nábytek v barvě bříza, sedačka oranžová. Přemýšlíme, jakou zvolit barvu kuchyně. Líbí se nám dub zlatý nebo polní + pracovní deska bílá s jemnou krupičkou. Myslíte že tato kombinace bude vhodná. Dveře a zárubně jsou buk. děkuji. Petra
Odpověď   Dobrý den přeji. K bříze je jistě vhodná kombnace jak buku tak i dubu, ale již méně se hodí kombinovat dub a buk. Jedině volit dub v medovém odstínu. Jinak je Vaše volba příjemná.
Dotaz   Hezké poledne, chtěli bysme vymalovat chodbu (1,6x3,4m), z které vedou čtyři dveře a letní kuchyň (3,40x4m), velmi slunná, francouské okno přes celou východní stěhu .Na podlaze bude dlažba Canada M/R, 45x45, v imitaci parketového vzoru, podle mě dub, http://www.peronda.com/admin/pdfs/baja/pdfb92.pdf. Uvažovala jsem nad žlutozelou do chodbičky a červenou nebo fialovou. Jaký je Váš názor? Interiérové dveře jsou původní a futra kovová, jakou barvu byste volila na ně.Děkuji.
Odpověď   Dobrý den přeji. Volila bych výmalbu v odstínu limetkovém a smetanovém.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu při výběru výmalby v kuchyni. Kuchyň je situovaná na východ, malá o rozloze cca 12-15m2, linka naproti oknu v březové dýze, obklady smetanová/bílá káva, podlaha a dveře dub . Ráda bych prostor oživila. Napadlo mne za linku použít barvu bordó, ale nejsem si jistá zda ji nepoužít ještě na její kolmou stěnu. Ostatní stěny bílá či slonová kost nebo úplně jiná kombinace? Pravá kolmá stěna je nevyužitá, nevím si s ní rady, uprostřed jsou vchodové dveře do ložnice. Pokusím se připojit fotografii zdali by Vás něco nenapadlo. A na kovová futra u dveří mám použít smetanový odstín? /na dřevěné obložení dojde časem/. Děkuji mnohokrát za čas i poskytnutou, cennou radu.
Odpověď   Dobrý den přeji. Můžete použít dvě protilehlé stěny v odstínu bordó a zbylé stěny bílá káva. Doplňky pak v bordó a smetanová. Pokud zvolíte bordó odstín za kuchyňskou linku pak jzbylé stěny volte v cappucino a doplňky v odstínu bordó.
Dotaz   Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem dveří a obložek. Jedná se o rekonstrukci bytu, místnosti jsou malé, stropy nízké (2,45m). Interiér je zamýšlen v moderním stylu. Na podlaze je průmyslová mozaika teak, už vyzrálá - středně hnědé lamelky, občas tmavě hnědá. Dřevěná eurookna jsou v barvě kaštan. Prozatím máme kovové zárubně, ale netrvám na nich. Centrem bytu je obytná kuchyň s kuchyňskou linkou v matném laku v barvě bílá káva a s pracovní deskou z tmavě šedé žuly.Moc prosím o Vaši radu. Děkuji.
Odpověď   Dobry den Dobrou zkusenost mam s celosklenenymi dvermi ve stavajici kovove zarubni, ktera se natre.
Dotaz   Dobrý den, prosím potřebovali bychom radu. Chystáme se měnit podlahu- chceme lamino plovoucí. Potřebujeme vyměnit dveře a zárubně. Vestavnou skříň a kuchyň bude kombinace dub chateau šedý lazurovaný a zelená(nebude lesklá). Nevíme zda volit podlahu i dveře také ten dub?? Nebo jakou byste nám doporučil?? Líbila se nám i akácie vintage. prosím o radu. díky Verča
Odpověď   Dobry den Z principu bych se snazil pouzivat materialy, ktere se v danem interieru jiz objevily. Asi bych volit typ dubu
Dotaz   Dobry den, kupujeme novostavbu bytu, kde jsou jiz dvere a zarubne v barve buku. Podlahy zde nejsou. Nevime jaky dekor podlahy zvolit. Bukova by se mi zdala fadni, libi se mi svetla podlaha - javor ci jasan. Budou k sobe ladit? Popr.jaky jiny dekor podlahy byste mi doporucila. MOOOC DEKUJI.
Odpověď   Dobrý den přeji. Volba javoru je příjemná a krásně se hodí k bukovým dekorům.
Dotaz   Dobry den, rada bych Vas poprosila o radu.. Kupujeme novostavbu bytu, kde budeme pokladat podlahu. JAKY DEKOR PODLAHY ZVOLIT? Dvere i zarubne jsou v dekoru buku, okna medova briza. Jedna se o obyvaci pokoj-jidelnu, ktera je ve tvaru L, orientovana na sever a zapad. Libi se mi dekor Cocobolo, ale nevim, zda ladi ke stolu a ke dverim. PS - jidelni stul a zidle mame z hevei PREDEM DEKUJI!
Odpověď   Dobrý den přeji. Jistě můžete volit cocobolo tmavé ale pozor na další výběr nábytku. Již nyní zde máte dost typů dřevěných dekorů. Další již nepřidávejte.
Dotaz   Dobry den, prosim o Vasi radu... Kupujeme novostavbu bytu. JAKY DEKOR PODLAHY zvolit do obyvaciho pokoje-jidelny? Mistnost je ve tvaru L, orientovana na sever a na zapad. Dvere i zarubne jsou v buku, okna v medove brize. Jidelni stul a zidle mame v hevei. Libi se mi cocobolo od Paradoru, je vhodny? Predem dekuji!!
Odpověď   Odpověď viz. níže.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně výmalby pracovny. Ta je o velikosti asi 15m2, dveře prosklené satinatem ,se zárubněmi v barvě ořechu,podlaha světle šedá dlažba, vybavení chci v dřevěném dekoru wenge- stůl a nějakou odlehčenou rohovou knihovnu v bílé barvě, jaké barevné odstíny zvolit na zdi s jednou dominantní barvou za knihovnou?místnost je méně světlá díky zastínění terasou. děkuji
Odpověď   Dobry den Pouzil bych spise nejake odstiny v zlutohnedem spektru. Za knihovnu bych dal nejakou zajimavou tapetu - podivejte se napr. na www.POINTshop.cz
Dotaz   Dobrý den.prosím o radu při výběru barvy na kovové zárubně.Podlaha je buková parketová v různých ostínech od žlutavé,do růžova až po hnědou.dveře se rozhodujeme mezi bílou a bukovou.obložit kovové zárubně technicky nejdou,proto je chceme nabarvit.Poradíte nám jaké dveře zvolit a jakou barvu na zárubně?Jedná se o chodbičku z které se vstupuje do pokojíčku a ložnice,je dobře osvětlená cca1,6mx4m.Děkuji.
Odpověď   Dobrý den přeji. Pokud nelze obložit zárubně. Volila bych nátěr bílý. Je to neutrální odstín, který nepotlačí dveře ani podlahu.
Dotaz   Dobrý den, řeším výmalbu a podlahu v dětských pokojích. Nábytky v obou jsou javor s doplňky u holčičky na dvířkách v červeno-oranžové a u chlapečka světlá a tmavá modrá. Zárubně obložkové i dveře budou bílé. Na stěny bych u chlapečka dala ráda žlutou na 2 stěny (na jedné na stěně u postele s horizontálními pruhy), naproti oknu světle modrou. U holčičky bych ráda na 2 stěny oranžovou a na jednu stěnu žlutou. Doplňky bych chtěla u chlapečka modro-žluté a u holčičky žluto-oranžové. Nevím si ale rady s podlahou - ráda bych plovoucí, ale nevím, jaký dekor? Děkuji předem za jakékoliv rady. Oba pokojíky mají 13 - 16 m2.
Odpověď   Dobrý den přeji. Volila bych světlou podlahu v javoru, bříze popř. tmavší dub.
Dotaz   Dobrý den.Opakuji dotaz z minulého týdne,protože nedošla odpověď.Poradíte mi prosím jakou vybrat barvu zárubní a dveří?Zárubně nejdou technicky obložit OKZ.Jedná se o dveře vedoucí z chodbičky do pokojů.Podlaha je plovoucí laminátová parketa buková-výrazná v barvách od žlutavé,přes růžovou až po hnědou,vše v teplém jarním odstínu.Výmalbu plánujeme do zelena či žluta.Nevíme jaká by se hodila více.Zárubně jsme mysleli bílé,šedé? Dveře nevíme zda deker dřeva či nedřevěný dekor.Děkuji.
Odpověď   Dobrý den, odpověď již nalzenete níže.
Dotaz   mám ještě jednu doplnující otázku.Kovové zárubně doporučujete natřít bílou barvou-matnou nebo lesklou?Dotaz k laminátové parketové výrazné bukové podlaze.
Odpověď   Dobrý den. Doporučuji matnou, jelikož u lesku jdou více vidět nerovnosti.
Dotaz   Dobrý den, chtěl bych poradit, zda se k nábytku v barvě světlá bříza v kombinaci s krémovou hodí podlaha zebrano (tmavší) a jak barevně doladit stěny? Hodí se na stěny např. kombinace světle šedá a vanilkově zelená? Dodávám, gauč je šedý a okna, dveře a zárubně jsou bílé. Děkuji, MH
Odpověď   Dobry den Ke svetlemu nabytku je krasna tmavsi podlaha, je to zajimavy kontrast. Malby sede v kombinaci jsou tez k teto kombinaci pekne.
Dotaz   Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu na vhodnou kombinaci barev v novostavbě RD, aby vypadal svěže a moderně (s manželem jsme dost konzervativní a bojíme se experimentů). Obývací pokoj je propojen dvoumetrovým průchodem s kuchyní a jídelnou, celkem 45 m2. Celý prostor je prosvětlený (dvě fr.okna a okno na jih, v kuchyni pak další okno na západ a sever). Okna plastová bílá. Na podlaze ve všech obytných místnostech by se mi líbila dřevěná dubová podlaha (Magnum král 1 lamela), dveře+zárubně a obložení schodiště asi také v dubu příp. schodiště v dubu a dveře v ořechu. Mohu volit na kuchyňskou linku korpus i dvířka teak (případně světlý či bělený dub či ořech?), pracovní desku krémově bílou, nábytek v obýváku, jídelní stůl a židle v barvě ořechu? Jakou zvolit zástěnu u pracovní desky, barvu sedačky a výmalbu v obýváku? Zeď v kuchyni bude bílá. Velice děkuji.
Odpověď   Dobrý den přeji. K podlaze z dubu bych vlila také dveře a schodiště dub. K tomu nábytek v ořechu a taktéž kuchyňskou linku popř. v kombinaci s bílým lakem.Výmalbu poté můžete volit ve vtšině odstínů, dle oblíbenosti. Např. důstojná lila, výrazná bordó nebo živá tyrkysová jako dominantní a k tomu světlá krémova (cappucino) mezi okny na méně výrazných plochách. Doplňky poté v dekoru výmalby.
Dotaz   Prosím o radu na barvu dveří a zárubní do novostavby v moderním stylu. Okna budou středně šedá oboustranně. Volila bych dveře ve stejném odstínu šedé a podlaha do dekoru dřeva nebo dveře např.zebrano a podlaha šedá děkuji. Kloučková
Odpověď   Dobrý den přeji. Můžete volit dveře např. se zárubněmi Sapli METALIK a k tomu dveře buď v lakované fólii bílé, šedé, nebo dekor dřeva ořech, wenge. Dveře NOTE, LOTOS, tenga. K tomu volte podlahu také ořech.
Dotaz   Dobrý den, prosím vás o radu, jakou barvu dveří (popř.jaké) koupit do úzké panelákové předsíně bez okna. Jedná se o troje dveře blízko sebe, vedoucí do ložnice, dětského pokoje a obýváku. Podlahu v bytě máme marmoleum "Linorado Bernstein" (okrovohnědá) a výmalbu v přesdíni Dulux "Tuscan treasure 5" (světle žlutá). Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď   Dobry den volil bych nedreveny dekor. Mohou byt celosklenene bez ramu v satinato provedeni. Stavajici zarubne natrit napr. na sedivo
Dotaz   Dobrý den, bydlíme ve starším domě,kde jsou široké zdi,ve kterých byly široká asi 40 cm dřevěná futra,ty jme vybourali a nahradili úzkými kovovými.Nyní bych ale chtěla futra opět dřevěná obložková,ale v obchodě mi tvrdí,že to na tyto kovová futra nejde,tak prosím o radu,děkuji.
Odpověď   Dobrý dne přeji. Nová dřevěná futra lze vytvořit, ale je lépe kovová vybourat aby se prostor průchozí a dveře nezmenšovaly.
Dotaz   Dobrý den, chtěla bych poradit, jak barevně namalovat krb v obývacím pokoji a popřípadě do jaké barevné kombinace ladit obývák a kuchyň. Krb máme v žule světlé, kolem krbové vložky je zlatý rámeček, na podlaze dlaždice - imitace dřeva, barva třešeň. Obývací pokoj je otevřen z jedné strany do chodby (dveře tam nejsou, jen dubové zárubně) a z druhé do kuchyně. (Rovněž dveře nejsou, je tam jen větší otvor se zárubní (dub), cca 3 m, kuchyň je laděna do třešně.) A z kuchyně je rovněž otvor, zárubně cca 3m do chodby. Vše je otevřeno. Podlaha chodby, předsíně a kuchyně je světlá dlažba. Zárubně, schodiště, dveře jsou rovněž dubové. Plastová okna jsou zevnitř bílá. Jedná se o novostavbu, takže zatím nábytek nemáme. V příloze Vám zasílám foto krbu. (Ještě bych měla dodat, že jsme krb již namalovali na barevno, ale nějak nám to neladí.) Preferovala bych přírodní odstíny, možná hnědou. V případě nějakých nejasností se na mne obraťte. Děkuji za radu a odpověď.
Odpověď   Dobrý den, zkuste zvolit světlou až středně šedivou barvu na krb a jemnou světle zelenou výmalbu ostatních stěn. Myslím, že navíc s designovou tapetou na jedné nebo dvou stěnách bude otevřený prostor velmi pěkný. Doporučuji prohlédnout si nabídku na www.POINTshop.cz.
Dotaz   Dobrý den, prosím o radu ohledně barvy nábytku. V obýváku jsou dvě okna, obě orientovaná na jih - jedno jednokřídlé a jedno francouzské. Dveře a zárubně máme od Sapeli v dýze dub, schody pak v témže odstínu. Okna jsou tmavě hnědá, podlaha z marmolea v kombinaci vanGogh a Walnut (žlutošedavé mramorování, barva odstínem podobná dubu a tmavohnědá s šedavým mramorováním). V pokoji by měl být jídelní stůl se židlemi, knihovna, TV stolek a konferenční stolek. Nevím si rady v jaké barvě/materiálu bych mohla nábytek pořídit. Znovu použít dub? Nebo tmavý ořech? Děkuji za odpověď.
Odpověď   Dobrý den, doporučil bych Vám kombinaci lamina ve vysokém lesku v barvách bílé, šedé nebo hnědozelené. Další možností je využití bílého plastu nebo dřevěného dekoru wenge. Ten můžete kombinovat s čirým sklem na jídelním stole a odstínem wenge a bílou kůží na jídelních židlích.
Dotaz   Dobrý den, neprozíravě jsme si nechali udělat do malé chodby černou vestavěnou skříň. Sice je jedna třetina zrcadlo, ale i tak došlo ke strašlivému ztmavení místnosti. Před instalací skříně působila předsíň vzhledem k bílým stěnám prostorně a světle. Na podlaze je šedozelená dlažba, stěny, jak už jsem psala, jsou bílé, stejně tak zárubně a dveře. Věšák a botník je černý a dominující vestavěná skříň také. Vzhledem k tomu, že pořizovací cena vyčerpala náš rozpočet, si nemohu dovolit skříň měnit - proto bych uvítala nějakou radu/nápad, jak za rozumnou cenu vehnat do chodby vice světla. Děkuji, B. Lichancová.
Odpověď   Dobrý den, doporučil bych prostor oživit barevnou výmalbou, tapetou popřípadě designovými samolepkami. Zmenší se tak tvrdý kontrast mezi bílou a černou.
Dotaz   Přeji pěkný den. BUdeme vyměňovat dveře i zárubně v celém bytě a také stůl a židle v kuchyni. Velmi se mi líbí buk. Kuchyň máme odstín olše, velkou skříň na chodbě tmavou třešeň, podlahu lamino v barvě buku a dlažbu světle hnědou.Pokud půjdu do buku v případě dveří, stolu i židlí, je to vhodná kombinace? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď   Dobry den Dvere v buku k podlaze jsou OK, nabytek bych asi nevolil ve stejnem dekoru jako podlaha. Pouzijte nejaky material, ktery se v interieru jiz objevuje
Dotaz   Dobrý den, rekonstruuji byt ve starém domě. Původní dubové parkety budeme bělit Osmo-white snow, v hale a kuchyni budou z 10% černé a z 90 % bílé dlaždice, na zdech bílá (spíš šedobílá) stěrka. Uvažuji o tom, že bych okna, zárubně a dvoukřídlé dveře v bytě natřela tyrkysovou barvou. Nebude to moc divoké? Byt je spíše tmavší (je tam málo světla), a tak ho chci rozsvítit. Děkuji za Váš názor, Lucie.
Odpověď   Dobrý den přeji. Raději bych dveře ponechala v neutrální bílé barvě, aby se prostor mohl častěji obměňovat barevnou výmalbou. Stěny můžete volit na některých částech v tyrkysové barvě. Tak se prostor oživí, ale do budoucna zůstane čistý a bude poměrně snadné jej pomocí barev obměnit.
<< zpět ( stránka 1 / 3 )    |1 |2 |3 |
 
 
fotogalerie
Dveře STRONG.

>>

Dveře MASTER.

>>

video
Úklid zcela banální.

>>

Jednou utřít stačí .

>>

Kde chci bydlet
Podlahy a interiér

schodyasyn.cz | dvere-jap.cz | zabradli-jap.cz | Dveřní kování | Pouzdra pro posuvné dveře