Dotaz

Dobrý den. Je lepší na plovoucí podlahu použít oleje, nebo lak? D.

Odpověď

Dobrý den, na tento dotaz nelze jednoznačně odpovědět, protože i v tomto případě platí, že vše má své výhody a nevýhody. Olejovaná podlaha je oproti lakované teplejší, působí přírodnějším dojmem a umožňuje díky aktivnímu „dýchání“ podlahy lepší regulaci vlhkosti vzduchu. Také v případě místního poškození podlahy je možno tyto jednotlivě vylepšit a opět přeolejovat. Díky matnějšímu vzhledu nejsou tak zjevně viditelné škrábance a ostatní poškození dřeva jako u lakovaných podlah. Na druhou stranu je u olejované podlahy potřeba počítat s vyšší náročností na ošetřování než u lakované podlahy. Obzvláště v prvním roce používání, neboť olejovaná podlaha olej dále „absorbuje“ a díky přirozené výměně vlhkosti jej také ve velmi malých dávkách opět vydává. Tyto „chybějící“ složky musí být podlaze opět dodány přeolejováním. (Jedná se o přetření podlahy ošetřovacím olejem, které zvládnete sama.) Nevýhodou u olejovaných podlah je menší odolnost proti chemikáliím či stopám po gumových podrážkách.

Mohlo by se ti líbit

Dotaz

Prosím, poraďte mi s výběrem dveří a barevnosti podlahy a stěn. Máme zatím hrubou stavbu. Obývací pokoj s krbem má asi 50m2, velká francouzská okna jsou plastová bílá bez příček a na podlaze bude zřejmě dlažba, která umožňuje podlahové topení. Obývák je dále spojen s kuchyní 12m2, všechna okna na západ. Kuchyň máme vybranou natur dub dvířka, místy je odlehčená sklem v hliníkovém rámu, jsou tam zapuštěná hliníková madla, černo stříbrné spotřebiče, téměř černá deska je i na zdi místo obkladu. Jednu stěnu (bez oken) chci vymalovat v barvě lila, na podlaze by mohla být snad světlá písková dlažba. Do obývacího pokoje dlažbu tmavšího odstínu? Jaké vybrat dveře v obývacím pokoji a jakou dlažbu na chodbě? Děkuji moc.

detail dotazu

Odpověď

Dobrý den, určitě bych volil velkoformátové dlaždice v jednoduchém vzhledu a jednoduchém reliéfu. V ploše (50 m2) bude působit krásně jakýkoliv přírodní odstín. Dveře opět přírodní dub. Dlažba na chodbě menší formát a určitě světlé odstíny.

Dotaz

Dobrý den, moc prosím o tip na moderní metrážové koberce. V bytě máme po renovaci bukové parkety. Nyní máme malé děti, proto jsme se rozhodli pro toto dočasné řešení. Děkuji.

detail dotazu

Odpověď

Dobrý den přeji. Můžete volit jen větší kusový koberec shaggy vysoký vlas nebo pak nízký a barevnost dle dekorací.

Dotaz

Děkuji za odpověď, k této podlaze plánujeme kuchyňskou linku bílou v lesku, prac.deska ořech a zadní plocha linky grafosklo bílé s kombinací hnědožluté. Nebyla by za linkou lepší deska v ořechu?

detail dotazu

Odpověď

Dobrý den přeji. Ano ořechová deska prostor sjednotí.